No. 130 Donderdag 3 Maart 1932 46e Jaaroani Dagblad voor de Provincie Zeeland mr VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR l Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie cn Administratie No. 11. Postrekening No. {4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, lranco per post, 2 3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentiën: regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Werkloosheidsdebat. .De Ministers mogen in dezen tijd wel over een uitstekende gezondheid en over stalen zenuwen beschikken. Terwijl ze in verband met de heer- schende crisis met werkzaamheden over laden zijn en vaak met de handen in het haar zullen zitten omdat op elk gebied de behoeften zoo groot zijn en de midde len om daarin te voorzien zoo weinige, woiden ze telkens weer verplicht uren lange debatten in de Kamer bij te wo nen en te luisteren naar meer of minder geslaagde redevoeringen, waarbij ze wel heel zelden iets nieuws zullen hooren. De interpellatie van den heer Weit- kamp over den noodtoestand van den landbouw behoorde nauwelijks tot het verleden of een andere interpellant stond klaar om de Regeering aan den tand te voelen over de werkloosheid en wat daar mee in verband staat. Er is gisteren over dit zoo diep ingrij pende vraagstuk weer heel wat ten beste gegeven. Allerlei wenschen die reeds meermalen herhaald werden, zijn opnieuw telkens in anderen toonaard, herhaald. De werkloosheidskassen mogen niet worden uitgeput, de werkloozen moeten zooveel mogelijk plaatselijk te werk wor den gesteld, zij moeten bij voorkeur in hun gewone werk blijven, de bijslag voor loonderving moet worden verhoogd, de ongehuwden en jonggehuwden moeten be ter worden geholpen, ook op het bouw bedrijf moet de crisisregeling in toepas sing worden gebracht, enz. enz. Goede wenschen over het algemeen, maar waarbij echter één ding uit het oog werd verloren: dat er zooals Dr Slotema- ker de Bruine opmerkte, behalve een so ciale ook een economische kant aan de crisis is; dat er niets gedaan kan wor den of het moet betaald worden; dat be taling alleen mogelijk is als de Regeering over de noodige middelen beschikt en dat als niet groote voorzichtigheid wordt be tracht het gevaar bestaat, dat het met de financiën hopeloos vastloopt, met het ge volg dat de werkloozen dubbel worden getroffen. Minister Verschuur heeft daarop met een enkel woord gewezen, toen hij ver klaarde dat de werkloozen- en armenzorg reeds pl.m. f 25 millioen per maand vor deren. Duidelijk liet de Minister ook doorsche meren, dat het niet in de eerste plaats de vraag is of verbeteringen mogelijk zijn, maar of het mogelijk zal zijn de hulp- en steunverleening in den tegenwoordigen vorm te handhaven. Dat was den interpellant en allen die na hem het woord voerden natuurlijk niet onbekend. Maar 'tzou toch ook goed ge weest zijn als ze dit hadden laten b 1 ij - ken. Zoo licht worden met goede bedoe lingen allerlei wenschen geuit die den indruk wekken dat het meer een kwestie is van willen dan van kunnen, en worden onwillekeurig verwachtingen gewekt die op teleurstelling moeten uiloopen en die daardoor feitelijk de ellende vermeer deren. De strijd tusschen Japan en China. De Chineesche troepen hebben gister nacht een algemeenen terugtocht onder nomen, waarvan de Japanners klaarblij kelijk niets bemerkt hebben. De Chinee sche troepen zullen thans nieuwe stellin gen, die buiten de 20 K.M.-zone liggen, bezetten. Mochten de Japansche troepen achterna rukken, dan zullen de Chineezen in de nieuwe stellingen den hevigsten te genstand bieden. Aangezien de Japanners het terugtrek ken der Chineezen als voorwaarde voor het terugtrekken van hun eigen troepen hadden gesteld, verwacht men thans met spanning, wat de Japanners zullen doen. Ofschoon Japan zich in principe bereid verklaarde tot het voorgestelde weder- zijdsche terugtrekken der troepen uit Shanghai, heeft het toch niet gezegd, dat het gelijktijdig met het Chineesche leger zijn troepen zou terugtrekken. De verschillende telegrammen schijnen den indruk te bevestigen, dat er op het oogenblik niet zoo zeer sprake is van een Japansche overwinning als wel van een tactischen terugtocht van de Chineezen. Woensdagmiddag zijn de Japansche troepen Tsjapei binnengerukt. Het geheele stadsdeel staat in lichtelaaie, aangezien de Chineezen voor hun aftocht overal branden hebben gesticht. Geheel Tsjapei is door de Chineesche I burgerbevolking ontruimd. De Woesoeng-forten bevinden zich nog steeds in handen der Chineezen. Van Japansche regeeringszijde werd Woensdag te kennen gegeven, dat de di recte terugtrekking der Japansche troe pen te Sjanghai en de terugzending naar Japan, direct zou kunnen plaats hebben, indien na het terugtrekken der Chineezen de neutrale mogendheden zich bereid zou den verklaren met haar troepen de noo dige veiligheidsmaaregelen te treffen, waardoor een terugkeer der Chineesche troepen onmogelijk zou worden gemaakt. De buitengewone Volkenbondsvergadering De buitengewone Volkenbondsvergade ring zal van morgen om 11 uur worden geopend. Paul Boncour zal als voorzitter van den Volkenbondsraad de openings rede uitspreken. Dit is de tweede buitengewone plenaire Volkenbondsbijeenkomst sinds de stich ting van den Bond. Het wordt algemeen vrij zeker geacht, dat de Belgische minis ter van Buitenlandsche Zaken, Hijmans, tot president zal worden benoemd. De vertegenwoordigers van China en Japan zullen principieele verklaringen afleggen. De toestand in Finland. De toestand in Finland was gisteren over het geheel genomen onveranderd. Volgens tot nog toe onbevestigde be richten zouden gistermiddag de Lappo- troepen zijn begonnen met een opmarsch van Maenssaele naar Helsingfors. De Lappo-aanhangers schijnen zich, behalve te Mantsala, ook te Björneborg en Seinojoki sterker te concentreeren. De verlofgangers zijn onder de wapenen geroepen. Korte berichten. Opnieuw is er te Rome sneeuw ge vallen; zoo overvloedig, dat er meer dan 1000 werklieden en 100 vrachtwagens noodig zijn geweest om de straten van de sneeuw te bevrijden. Te Brussel heerscht sedert enkele dagen een ware griep-epidemie. Verschil lende scholen werden gesloten, omdat soms maar 20 pet. leerlingen aanwezig was. De openbare diensten ondervinden veel hinder door de afwezigheid van een groot deel van het personeel. Nadat de Bond van Duitsche café houders en zijn ondergeschikte afdeelin- gen over de bierstaking te Berlijn had den beraadslaagd werd in de late nacht uren beslotenwegens de verklaringen van den Rijksminister van Financiën, met ingang van heden den boycot stop te zet ten. De Belgische Kamer heeft met 122 tegen 19 stemmen en 24 onthoudingen het wetsontwerp aangenomen betreffende het taalgebruik in het landsbestuur. Volgens dit ontwerp zal in het Walenland het Fransch en in Vlaanderen het Vlaamsch als voertaal worden gebruikt. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is gisteren 2 Maart begonnen met de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting 1932. Nadat de voorzitter tot kortheid had aangemaand hield Prof. Diepenhorst een rede die ongeveer 1H uur duurde; hij1 werd gevolgd door Prof. van Embden, die nog veel meer tijd noodig had, waarna tenslotte nog de heer Wibaut het woord voerde. Nederlandsche Industrie. Naar gemeld wordt, heeft de Stoom vaart-Mij. Zeeland een order geplaatst bij De Rotterdamsche Droogdok Mij. voor den bouw van nieuwe ketels in het s.s. Oranje Nassau. Door nauwe samenwer king tusschen genoemde werf en de Stoomvaart Mij. Zeeland is het gelukt dit werk voor Nederland te behouden, niet tegenstaande de felle concurrentie van het buitenland. Treinverbinding GroningenHolland. Maandag heeft tusschen Amsterdam en Groningen en terug een proeftrein geloo- pen bestaande uit 16 rijtuigen van het zwaarste materieel, om na te gaan, in hoeverre het mogelijk is, de sneltreinen v&n Holland naar het Noorden en omge keerd later te kunnen laten vertrekken om toch nog eerder dan tot dusverre het geval was, aan te komen. De snelheid zal daarbij worden opgevoerd tot 90 K.M. per uur. Het ligt in de bedoeling om, wanneer de proef slaagt, dezen versnelden dienst met de zomerdienstregeling van Mei a.s. te laten ingaan. Buitenlandsche aangelegenheden. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft in de commissie voor buitenland sche aangelegenheden als opvolger van dr Schokking aangewezen den heer J. R. Snoeck Henkemans. Terugreis Minister Deckers. De minister van Defensie, mr dr L. N. Deckers, wordt Woensdag 9 Maart a.s. met den Staatsspoortrein van 9.49 v.m. te 's Gravenhage terugverwacht. Minister Reymer ongesteld. De minister van Waterstaat, mr P. J. Reymer, zal wegens ongesteldheid verhin derd zijn de eerstvolgende dagen zijn ambtsbezigheden waar te nemen. bij werkverschaffers te komen! Overigens neme men in aanmerking, dat alles ge makkelijk gaat, als men geen econo mische eischen aan de werkverschaf fingsobjecten stelt en slechts nagaat, of zij gelegenheid bieden voor verlooning. Dat de objecten niet in onbeperkte mate voor vermeerdering vatbaar zijn, maakt het wel noodzakelijk een zekere beperking toe te passen bij de tewerkstelling van arbei ders. De beperkende bepalingen voor on gehuwden en jonge gehuwde arbeiders kunnen niet worden ingetrokken. Men zegt, dat alleen de gemeenten daar over kunnen oordeelen, maar het Rijk moet de gemeenten zoo noodig een waar schuwend „halt" toeroepen. Wat het bouwbedrijf belangt, het aan tal in aanbouw zijnde woningen op 1 Jan. 1932 is allerminst gering en volkomen normaal. Over de eerste negen maanden van 1930 is voor f 148 millioen aanbe steed en van 1931 voor f 123 millioen, wat wijst op een gelijk gebleven bedrijvig heid, als men de daling van de prijzen der bouwmaterialen in aanmerking neemt. Binnenland. De betaling van onze land- en tuinbouw producten door Duitschland. Loonsverlaging bij de mijnen. Begrootingsdebatten in de Eerste Kamer. De Tweede Kamer over de werkloozen- zorg. Buitenland. De Chineezen trekken terug. Wat zal Ja pan doen? De toestand in Finland. Vandaag buitengewone Volkenbondsver gadering. voortbestaan dezer kassen, in gevaar ge bracht wordt. De heer E b e 1 s (V. D.) vestigt de aan dacht op de mogelijkheid van plaatselijks werken van algemeen nut, waaraan niet de noodige aandacht wordt besteed. Ten aanzien van den machinalen arbeid vraagt men in normalen tijd slechts, hos Ingezonden Mededeeling. Uit de textielnijverheid. De gisteren gehouden besprekingen tus schen de directie van de bandfabriek Scholten en van Heek met bestuursleden van de drie samenwerkende organisaties, de Eendracht, Unitas en St. Lambertus, betreffende de voorgestelde loonsverla ging, hebben tot geen resultaat geleid. Naar loonsverlaging bij de mijnen? In de gisteren te Heerlen gehouden vergadering van de contactcommissie in het mijnbedrijf deelden de mijndirecties mede, dat zij in verband met den huidigen toestand in het mijnbedrijf genoodzaakt zijn, de loonen met inbegrip van den ge zinsbijslag, ingaande 1 April met 10 pet. te verlagen. Zij zullen echter ook tot verdere ver laging van de kosten van het levenson derhoud meewerken. Zoo zullen zij de hu ren der aan de mijnen toebehoorende ar beiderswoningen eenigszins verlagen voor zoover deze niet reeds abnormaal laag zijn. De prijs der aan de arbeiders ver strekte huisbrandkolen zal met 10 pet. verminderd worden. Het voorstel tot loonsvermindering ging vergezeld van gegevens omtrent de be drijfsresultaten der mijnen. TWEEDE KAMER. Werkverschaffingen en werkverruiming. Weer een interpellatie. In de Tweede Kamer is gisteren aan de orde gekomen een interpellatie van den heer Hiemstra over de werkverschaf fingen. Spr. betoogde, dat de loonen bij de werk verschaffingen geen redelijk levensonder houd waarborgen. Hij bepleitte een onder zoek naar de loonen en stopzetting der werkverschaffing gedurende eenige we ken in den winter, in welke periode de werkloozenkassen met steun van de regee ring konden helpen, en stelde voorts een aantal vragen. De Minister van Arbeid, de heer Ver schuur zegt, dat de heer Hiemstra meer zijn kracht gezocht heeft in de bespreking van bepaalde gevallen, dan in een analyse van de algemeene regelingen. De eerste vraag, of de Regeering bereid is te bevorderen, dat de taxieven in de werkverschaffing zoodanig worden vast gesteld, dat deze bij behoorlijk werken een redelijk levensonderhoud waarborgen, beantwoordt spr. bevestigend, met een verwijzing naar de werkelijkheid. Wat betreft de tarieven is overleg ge pleegd met de landarbeidersbonden en klachten over tarieven waren volkomen ongegrond. Dat ze thans toch weer her leven is een verrassing voor de Regeering. De Regeering is gaarne bereid ruimere aandacht te schenken aan de wenscholijk- heid eener stopzetting gedurende eenige weken in den winter. Zij is bereid te on derzoeken of de kassen de hieruit voort komende hoogere uitgaven kunnen dra gen. Wat aangaat uitsluiting van jongge huwden bij werkverschaffing, het is voor gekomen, dat menschen gaan trouwen, om De bouwbedrijven trekken, arbeiders uit andere bedrijven aan, doordat de loonen er buitengewoon hoog zijn. De heer DeVissei (C. P.): Een fa bel! Minister Verschuur: Doordat men de loonen op dezelfde hoogte houdt, is de regeering uitermate huiverig, op 't bouw bedrijf de crisissteunregeling toe te pas- sen Wat betreft de uitbetaling aan de ge meenten, zegt Spr., dat de uitbetaling plaats vindt met den meesten spoed. Als er vertraging is, wordt dit meestal ver oorzaakt, doordat de gemeenten niet aan stonds declaraties indienen. Op ruime schaal maken de gemeenten gebruik van de gelegenheid om voorschotten te krij gen. Zij behoeven daarvoor geen rente te betalen. De gevallen van vertraging, zon der toedoen der gemeenten, zijn met een lantaarntje te zoeken. De Minister deelt verder mede, dat bij de Regeering in vergevorderden staat van voorbereiding is een plan van crediet- verleening voor bouwwerken. Het zal be treffen een voorschot van het Rijk of be vordering van credietverleening door an deren. De credieten zullen verleend wor den voor bouw van particuliere-, gemeen te- en vereenigingswoningen. Bepaald zal worden een prijs per kubie- ken meter. Daarbij wordt uitgegaan van het contractloon in de bouwbedrijven en van verwerking van materialen tegen la gen prijs. Het bedrag waarvan wordt uit gegaan, zal voor verschillende gemeenten verschillend zijn. Wat betreft het aanspreken van de re serves der werkloozenkassen, de bedoeling is niet, dat met 1 Januari deze naakt zouden staan, zonder de minste bezittin gen. De bedoeling is, dat zij dan nog iets meer zullen hebben dan haar statuten en haar huishoudboekje en dat zij dan nog een bescheiden reserve zullen hebben. In het algemeen wil spr. hieraan toe voegen, dat men de eischen der economie niet uit het oog mag ver liezen bij de werkloosheidszorg. Deze kost f 12 millioen per maand of f 150 millioen per jaar. Men kan rekenen, dat daarbij thans f 150 millioen komt voor gewone armenzorg of maatschappelijk hulpbetoon. Samen f 300 millioen per jaar. Hoe zal men zich op zulk een uitgaven niveau kunnen handhaven? De regeering vraagt zich ernstig af, op welke punten het uit deze cijfers opkomende, donkere gevaar moet worden bestreden. Eerlijk heidshalve heeft spr. gemeend, dit laatste niet te mogen verzwijgen. De heer Hiemstra repliceert en dient een motie in, waarin de Kamer uit spreekt, dat de tarieven in de van rijks wege gesubsidieerde werkverschafing zoo danig moeten worden vastgesteld, dat zij bij behoorlijk werken een redelijk levens onderhoud waarborgen. In de tweede motie, die spr. indient, spreekt de Kamer uit, dat alle kassen moe ten worden in staat gesteld, aan haar le den over 1932 de reglementaire uitkeerin- gen te verstrekken, zonder dat de reser ve* zoodanig worden aangetast, dat het men met de minste kosten het grootst mogelijke 'resultaat kan bereiken. Maar onder de tegenwoordige omstandigheden bezie men het vraagstuk ook eens uit het oogpunt van de werkgelegenheid. De heer Bakker (G. H.) zegt, dat er wel eens te veel wordt gerekend met de gezinsinkomsten in den zomer en niet met de omstandigheden waaronder het gezin tijdens de werkverschaffing leeft. De centrale werkverschaffing worde zooveel mogelijk beperkt. Zij worde enkel als noodmaatregel toegepast, in die ge meenten, waar men eenvoudig weg met de arbeiders geen raad weet. Door den noodtoestand in don landbouw kunnen tal van boeren niet datgene aan hun landerijen doen, wat zij er andera aan doen. Daarom moeten de arbeiders met betrekking tot de werkverschaffing in staat worden gesteld, in hun oude werk te blijven. Dat zal gebeuren, als de boeren in staat worden gesteld hen aan het werk te laten. De heer Vos (lib.) is het eens met den minister, dat de interpellant min of meer onbillijk wordt, als hij uitzonderingen aan voert als grieven tegen het regeeringsibe- ieid. De activiteit der regeering op het ge bied van werkverschaffing, steunverlee ning en werkloosheidsverzekering heeft spr. zeer getroffen. Juist het feit, dat zoo weinig tegen haar beleid aangevoerd kan worden, bewijst de deugdelijkheid er van. Handhaving en uitbreiding van de werk verschaffing op het platteland brengt de regeering in moeilijkheden tegenover de landarbeiders, boven wier loonen die van de stadsarbeiders vaak ver uitgaan en die klagen, dat de stadsarbeiders hun stukje brood komen weghalen. De regeering heeft laten doorschemeren overweging van de vraag of men de werk- loozenondersteuningen in dezen vorm kan handhaven. Spr. kan zich voorsteden, dat er voor deze overweging een oogenblik komt, maar hoopt, dat 'het nog verwijderd zal zijn. Maar spr. kan zich niet voorstel len, dat het door den minister genoemde bedrag van 300 millioen juist zou zijn. Het moet ten minste 100 millioen te hoog zijn. Maar er moet sterk bezuinigd en 'besnoeid worden op de uitgaven der publiekrechte lijke lichamen en er moeten unificatie en vereenvoudiging komen op het gehied van sociale wetgeving. Mevr. DeVries -Bruins (S.D.) be pleit verbetering van de omstandigheden, waaronder de werkloozen arbeiden, terwijl de heer Van der Hou ven (S.D.) spe ciaal de aandacht vestigt op de belangen der bouwvakarbeiders. De heer Slotemaker de Bruine (G.H.) acht de tweede motie-Hiemstra geheel overbodig in verband met 's minis ters desbetreffende toezegging. Den heer Hiemstra wijst spr. er op, dat het vraagstuk, door hem besproken, een economischen kant heeft, die niet verwaarloosd mag worden. Wij hebben in Nederland nog het merkwaardige, dat wij hebben een gaven gulden. Dit be- teekent, dat wij op een eiland wonen. In de Kamer moeten wij dit probleem aan vatten van den economischen en niet van den propagandistischen kant. De heer Hiemstra zeide, dat er nog werkverschaf- fings-objecten zijn, waarbij millioenen gul-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1