No. 129 Woensdag 2 Maart 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Staten-Generaal Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lanyo Vorststraat 70, Goob. Tel.: Rodaotle en Administratie No. 11. Postrekening No. 44(53. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT EEK EN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers0.09 Prijs der Advertentiens 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. TWEEDE KAMER. Avondvergadering. interpellatie-Weitkamp over de noodtoe stand van den Landbouw. (Vervolg van het 2e blad.) In de avondvergadering, die tot na middernacht duurde, werd o.a. het woord gevoerd door den heer v. d. Heuvel (A.- R.), die opmerkte, dat men zich ook bij deze dingen voor overdrijving moet hoe den. Men is nu en dan wel eens wat ver gegaan in zijn critiek op de Regeering. Maatregelen zijn niet zoo gemakkelijk te nemen. Voor den zuivel b.v. was in Sep tember volgens den voorzitter der groot ste organisatie geen regeeringshulp noo- dig: „men blijve van den zuivel af", heette het toen. Spr. dringt aan op een nader positief antwoord op sommige vragen van den interpellant. Spr .heeft hier vooral het oog op de veenkoloniën. Met de spoorvrachten schiet men niets op en men weet niet wat het rapport zal inhouden. Voor het nieuwe seizoen der jonge groenten begint, moeten de tarieven verlaagd worden. De Regeering drale niet langer met de contingenteering van sommige artikelen, als boter, rogge en haver. Ons land is overvloeiende van deze producten. Spr. meent te mogen aannemen, dat de minister overtuigd is, dat spoedig maat regelen ten behoeve van den zjiivel worden genomen. Op dit spoedig komt het aan: vóór in Mei de groote melkstroom komt, moeten die maatregelen genomen zijn, an ders wordt de boter tot afbraakprijzen verkocht en zal ook de margarine-indus trie er door lijden. Met het antwoord van den Minister over de sociale verzekeringen kan spr. zich wel vereenigen. De premies zijn toch niet zoo hoog, als men ze maar beschouwt als een stuk loon. Men brenge liever de bedrijven in een toestand, dat zij die premies kun nen betalen, men kan in dit opzicht nu eenmaal niet geheel van koers veranderen De heer B r a a t (Pi. 1.) betoogt, dat een sterke hand noodig is. Wil de Kamer geen sterke maatregelen nemen, dan moet het volk uitspraak doen. Hij d.ent ten slotte een motie in, waarin twaa'f eisc'hen wor den gesteld, welke motie echter alleen door den heer Wijnkoop wordt gesteund en dus niet behandeld kan worden. De heer Oud (V.D.) is niet tevreden over het antwoord der regeering. Het stelde spr. teleur, dat de minister deze heele zaak zoo en bagatelle heeft behan deld. Er is onder de landbouwers een stemming van wanhoop gekomen, wat vol komen begrijpelijk is. Daaruit wordt een ongezonde kritiek geboren van avontu riers, die van deze crisis willen profitee- ren om over de ruggen der landbouwers omhoog te komen. De kritiek, dat de re geering en de volksvertegenwoordiging voor den landbouw niets doen, is in hooge mate onbillijk. Dat niet dadelijk elke wensch kan wor den ingewilligd, is begrijpelijk; vooraf gaande studie ten aanzien van de gevol gen is noodig. Maar daarom kan de regee ring wel iedere gelegenheid aangrijpen om een woord van 'bemoediging te laten hoo- ren. Ook spr. is van meening, dat de hypo theek-boeren moeten worden geholpen, maar men heeft niet alleen met hypo theekbanken te maken. Er zijn ook parti culiere hypotheekgevers, en die kunnen hun geld ook wel zeer noodig hebben. Een Staatshypotheekbank kan ook niet alle hypotheken tegen de volle 100 pet. over nemen. Het vraagstuk 'blijkt dus wel heel moeilijk. Verschillende steunmaatregelen, door andere sprekers aanbevolen, zou spr. gaarne willen steunen. De heer Kersten (S.G.) zegt, dat de oorzaak van de crisis daarin is te zoeken, dat wij ons van Gods geboden hebben af gekeerd en daarom worden wij getroffen door Gods toorn. De beer Wijnkoop meen de, dat de godsdienst de boeren er onder houdt. Maar zoo is het niet: De boeTen weten dat God regeert en zij zijn willig om zich te buigen onder Gods slaande hand, en stil het leed te dragen. Dat neemt echter niet weg, dat de regeering alles moet doen om de nood zooveel mogelijk te lenigen. Een accijns op de varkens, gelijk de heer Weitkamp wilde, moet spr. afwijzen, ook ten aanzien van de verzekeringslasten is hij het niet met den heer Weitkamp eens. De verzekeringswetten moeten worden ingetrokken; gelukkig gaan bij meerde ren de oogen thans open. Deze afgoderij zal ons duur te staan komen; het finan- cieele bezwaar drukt met centenaarslast op alle bedrijven. De regeering is niet overtuigd van den nood in den landbouw; daarom komen de maatregelen eerst als de rand van den afgrond bereikt is. Zoo kan het niet langer. In ieder geval zal, evenals voor belastingschuld, uitstel moe ten worden verleend als de verzekerings premies niet kunnen worden betaald. De heer Van der Heide (S.-D.) be strijdt de grondstelling van den heer Ker sten alsof de S'adsarbeiders zouden wei geren spek te eten. Hij beeft de hetze tegen de stedelijke bevolking willen verscherpen en de klove tusschen stad en land verdie pen op grond van ongecontroleerde en on controleerbare praatjes. De heer Vos (R.K.) vraagt steun voor de rogge-verbouwers, b.v. door een toeslag op de roggeprijs. Deze is thans f 5.50 en daarop een toeslag van f 2.50, dan was de I opbrengst van f 8 een loonende prijs. Deze I toeslag zou uit de Tarwewet kunnen wor den gevonden door verhooging van de prijs van een brood van 800 gram met een kwart cent. De minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, de beer Ruys de Beerenbrouck, dupliceert. Hij verdui delijkt nader wat hij heeft bedoeld met de uitdrukking, dat hij het oogenblik voor ■deze interpellatie niet gelukkig gekozen achtte. Immers bij voegde daaraan toe, dat 'hij eerst 5 dagen geleden een zeer belangrijk rapport had ontvangen van de Commissie-Lovink inzake steun aan de zuivelindustrie, en dat rapport eischt be- studeering. Men zegt, dat de regeering zoo weinig mededeelzaam is; maar men ziet voorbij dat het wel gemakkelijk is verlangens te uiten en eischen te stellen, maar deze moeten dan toch worden getoetst aan het geheele bestel van bet openbare leven. Zoo moet o.a. rekening worden gehouden met de belangen der consumenten, j De Regeering beeft ook rekening te hou den met de beperkte middelen der schat kist en de schier onoverkomelijke moeilijk heden, waarvoor men staat. Spr. behandelt vervolgens de werkwijze der Commissie Lovink. Deze Commissie is de best werkende adviescommissie. Zij be staat uit vertegenwoordigers der groote landbouworganisaties en ook van ver tegenwoordigers der landarbeiders, die vroeger nooit gehoord werden. Ook de tuinbouworganisaties zijn er in opgeno men. Welnu, spr. hecht waarde aan de rapporten van deze vroede mannen. Het vraagstuk van de spoorvrachten houdt tot sprekers teleurstelling de regee ring en de Kamer reeds te lang bezig. Maar thans is hem alleen gevraagd of hij bij zijn ambtgenoot van Waterstaat op spoed zou willen aandringen. En nu was het voor spr. een verblijdend iets, dat hij kon meedeelen, dat a.s. Vrijdag de Com missie-De Vries haar laatste vergadering zal houden. Het rapport zal vlug worden gedrukt. Wat over deze zaak verder is ge sproken zal spr. meedeelen aan zijn ambt genoot van Waterstaat. De beeren Ebels en v. d. Heuvel vroe gen of de Regeering voornemens is ook voor 1932. steun te verleenen aan de veen koloniale aardappeltelers. Spr. antwoordt, dat aangezien het zich laat aanzien, dat in September de voorraden zullen zijn op geruimd, bij geen beslissingen voor steun over 1932 kan nemen. De steun aan de haver en de gerst zal moeten worden bezien in verband met mogelijke uitbreiding van bet tarwe-areool onder de goede werking van de Tarwewet. Wat de credietvraagstukken betreft, de Regeering houdt deze binnen den kring harer belangstelling; bier is uiterste voor zichtigheid geboden. Naar het zich laat aanzien, zijn binnenkort adviezen te wach ten van de adviseurs der Regeering, en deze zal daarna haar beslissing nemen. De concentratie van belangen zal voort durend in het oog worden gehouden, ge lijk in het verleden is geschied. De heer Hiemstra drong er op aan de steunmaatregelen zoodanig te treffen, dat zij ook den minder goed gesitueerden ten goede zullen komen. Het is inderdaad spr. bedoeling, dat dit zoo zal zijn en hij zal in die richting voortgaan. De heer Weitkamp (C.-H.) voert voor de derde maal het woord en ver dedigt zich tegen de aantijging van den heer Kersten, dat 'bij om politieke rede nen niet scherp genoeg zou zijn geweest in zijn eischen. Spr. houdt vol, dat het eerste antwoord van den Minister niet bevredigend was, gelijk verschillende andere sprekers ook hebben verklaard. Nadat de Minister nog een kort woord had gesproken, werd de interpel latie gesloten. Nog steeds strijd bij Sjanghai. Volgens officieele telegrammen zijn er tot nog toe weinig vorderingen gemaakt bij de Chineesch-Japansche besprekingen te Sjanghai. Een bericht uit Sjanghai zelf zegt, dat men de stopzetting der vijandelijkheden nog onmogelijk acht, omdat de Japanners de onvoorwaardelijke terugtrekking der Ghineesche troepen en de ontmanteling der forten van Woesoeng en Paosjan eischen als onmisbare voorwaarden. Officieele Japansche kringen zouden van oordeel zijn, dat een terugtrekken der Chineezen tot de 20 K.M. zone de eerste voorwaarde is voor een vreedzame bijlegging van bet geschil. De Japansche regeering heeft intus- schen ter kennis van de ambassade te Washington gebracht, dat zij in beginsel den wapenstilstand heeft aanvaard, waar voor te Genève schikkingen zijn getrof fen. Hevige gevechten zijn den geheelen dag aan het front van Kiangwan gele verd. De Japanners beweren, dat zij on geveer 800 M. zijn opgerukt, maar geven toe, dat zij groote verliezen hebben ge leden. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche troepen bij Ta- sang anderhalven kilometer zijn opge rukt. Talrijke Chineesche stellingen zijn genomen. Door de bezetting van een be langrijke Chineesche stelling te Tsjapei is het Chineesche front tusschen Kiang wan en Tsjapei doorbroken. Na een bombardement langs het front van Kiangwan, dat den geheelen nacht geduurd heeft, is het Japansche offensief thans over het geheele front begonnen. Tegonstrijdige berichten uit Finland. Daar de berichten over den Lappo-op- stand, die uit verschillende bronnen af komstig zijn, elkander vaak tegenspre ken, is het niet mogelijk een nauwkeurig beeld van den toestand in Finland te ge ven. Terwijl over bet algemeen beweerd wordt, dat de opstandelingen geen ver sterkingen meer krijgen, melden andere berichten het tegendeel. In ieder ge^al zijn de hoofdstad en de groote provincie steden vast in handen van de regeering. Zij concentreert steeds meer troepenaf- deelingen in Helsingfors. Gisteren arri veerde o.a. een half infanterie-regiment uit Abo. In de nabijheid van het Rijksdag gebouw ligt een tank-afdeeling. Waar zich de Lappo-leiders bevinden is eveneens niet met zekerheid te zeggen. Het bevel tot hun arrestatie kon in ieder geval nog niet worden uitgevoerd. Korte berichten. Het hoofdbestuur van alle Christe lijke vakvereenigingen in Duitschland kondigt een gemeenschappelijk front van de Christelijke arbeiders tegen nationaal- socialisme en communisme aan. De gouverneur van den staat Rhode- Island heeft heden een wet onderteekend waarbij de verkoop van 3 pets. bier wordt toegestaan. Deze stap, die in strijd is met de federale constitutie, heeft te Washing ton groot opzien gebaard. Acht Roemeensche families, die uit Rusland trachtten uit te wijken naar Roe menië, werden aan de Dnjestr door een Russische grenswacht verrast, waarbij 12 personen werden gedood. De andere vluchtelingen konden ontkomen. Een honderdtal Chineesche solda ten en burgers werden gedood of gewond door de ontploffing van een Chineesche kruit-opslagplaats te Matsjiakoe, een voorstad van Charbin. De ontploffing zou aan kwaadwilligheid te wijten zijn. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is gisteravond voor een korte zitting bijeen gekomen. De voorzitter deelde mede, dal üe cen trale afdeeling heeft besloten Vrijdag a s te 11 uur in de af deelingen te onderzoe ken het ontwerp van wet tot tijdelijke kor ting op de uitkeeringen aan de gemeenten en provincies. De openbare vergadering zal in verband daarmede niet, zooals aan vankelijk in het voornemen lag, Vrijdag a.s. te half twee, doch te 12 uur aanvan gen. De vergadering werd hierna verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. De steun aan den tuinbouw. Op de vragen van den heer Kampschöer betreffende het verleenen van steun van Regeeringswege aan tuinbouwbedrijven, welke vollegronds-culturen uitoefenen, en betreffende een wetelijke regeling tot tij delijke bescherming van genoemde bedrij ven tegen executie, lieeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat de be antwoording niet binnen den gestelden termijn zal kunnen plaats vinden, daar 't desbetreffend onderzoek nog niet is ge ëindigd. Dreigend conflict te Enschedé. Omtrent het dreigend conflict aan de bandfabriek der firma Scholten Van Heek te Enschedé, waf r aan de manne lijke arbeiders 7 Yt pet. en aan de vrouwe lijke 10 pet. loonaftrek is toegezegd, ter wijl de Eendracht reeds heeft besloten dien aftrek niet te aanvaarden, kan wor den gemeld, dat er een conferentie tus schen de firma en de besturen van St Lambertus en Unitas heeft plaats gehad, met bet resultaat, dat de firma bereid werd gevonden 2pet. der voorgestelde verlaging twee maanden op te schorten. Naar aanleiding van de daartoe gevoer- i de besprekingen met de leden is door de drie samenwerkende organisaties opnieuw een onderhoud met de firma aangevraagd, hetwelk is toegestaan. Dit zal vandaag plaats hebben. Russische rogge te Rotterdam. Rusland heeft aan de Duitsche regee ring rechtstreeks een partij van 75.000 ton rogge verkocht, die in verschillende ha vens ligt opgeslagen. Thans is een partij van 30000 tot 40000 ton rogge, die meerendeels te Rotterdam ligt, aan een particuliere groep verkocht. In verband met de geruchten, die hier omtrent ter beurze de ronde doen, deelt men uit Rotterdam aan het Hlbd mede, dat deze rogge naar Duitschland zal wor den geleverd, waar ondanks de recht- streeksche transacties tusschen de regeo- ringen nog behoefte aan invoer is. De koopprijs is een bezwaar om dit graan in ons land als voergraan tegen een prijs te verkoopen, die kan concurreeren met die van mais en andere voergranen. De voorraad rogge (zoo goed als geheel van Russiche herkomst) die te Rotterdam ligt opgeslagen, bedraagt ruim 80.000 ton. Duitschland, dat in 1931 een betrekkelijk kleinen roggeoogst had, en dat nog steeds veel rogge voor de broodbereiding be zigt, is bijna het eenige der Europeesche landen, waar dit graan in groote hoeveel heden geplaatst kan worden. De Nederlanders te Sjanghai. Aneta meldde gisteren uit Sjanghai: De torpedojager Van Galen is vanmor gen alhier gearriveerd en meerde aan de boeien, ongeveer tegenover den Nantoa- bund bij de Fransche concessie. De Nederlandsche consul-generaal geeft Donderdag een receptie. Onder de kinderen van de Nederland sche kolonie heerscht op het oogenblik he vig de mazelen, hetgeen de aandacht goed deels opeischt. De Nederlandsche schepen loepen weer geregeld op Sjanghai aan. Er is eenige vraag ontstaan naar Java-suiker, doch wanneer de handel niet spoedig normaler wordt, zal er lastig pakhuisruimte te vin den zijn. Dr J. Schokking in den Raad van Stale. Gisteren heeft Dr Schokking voor de eerste maal de vergadering van den Raad van State bijgewoond. Daar de vice-president door familie omstandigheden verhinderd was, aanwe zig te zijn, werd de vergadering gepresi deerd door Mr Harte van Tecklenburg, die Dr Schokking in zijn nieuwe functie welkom heette en de hoop uitsprak, dat Binnenland. Interpellatie-Weitkamp over den noodtoe stand in den landbouw. Walcheren zestig jaar aan het spoorweg net verbonden. Inbraak in bet kasteel Nijenrode. Buitenland. De toestand in Finland verward. Nog geen wapenstilstand te Sjanghai. hij daarin een aangenamen werkkring zou mogen vinden. De Chr. Hist. Tweode Kamer-fractie. De Chr. Hist. Tweede Kamer-fractie heeft tot baar voorzitter in de plaats van den heer J. Schokking, die benoemd is tot lid van den Raad van State, benoemd den heer J. R. Snoeck Henkemana. Het weer in Februari. Het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt meldt: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur één graad Celsius beneden normaal. Zij was in de eerste decade Y graad boven, in de twee de en derde resp. 2.5 en 1.5 beneden nor maal. Do grootste afwijkingen kwamen voor op den 3den en 28sten, resp. 5 gra den boven en 8.5 beneden normaa'. De ge middelde maximum temperatuur was 1.5 graad, bet gemiddelde minimum graad beneden normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt was te De Bilt 4 boven normaal. De neerslag was overal ver beneden normaal; gemiddeld viel over het geheele land ongeveer 10 mM. In Noord- en Zuid- Holland viel 10 tot 20 pet. van de nor male hoeveelheid, in het uiterste Zuid- Oosten 30 tot 40 pet., overigens 20 tot 30 pet van het normale. Te De Bilt werden 100 uren zonneschijn waargenomen tegen 70 normaal. Veehouders vragen rijkssteun. In een der groote crisisvergaderingen, door eenige afdeelingon der Geldersch- Overijselsche Maatschappij voor Land bouw in de Graafschap belegd, werd de zer dagen de wensch geuit, om de actie der organisaties ter verkrijging van rijks- steun om de melkvee- en varkenshouderij weer op een loonend peil te brengen door een petitionnement te steunen. Dit is thans namens 13.056 boeren, allen gezinshoofden van landbouwbedrij ven in het gebied der Geldersch-Overijsel- sche Maatschappij voor Landbouw, aan de regeering toegezonden. Voorjaarsdienst luchtverkeer. Gisteren werd de voorjaarsdienst op het internationale luchtnet geopend. Reeds onmiddellijk veroorzaakte dit op de. transitoluchthaven Schiphol een sterk verhoogde bedrijvigheid. De vroegere her vatting van het doorgaande verkeer op Scandinavië bleek een succes te zijn, daar de vliegtuigen bijna geheel bezet waren; ook voor de volgende dagen zijn reeds tal van plaatsen gereserveerd. De Zweedsbhe luchtvaartmaatschappij A. B. Aerotransport, die samen met de K.L.M. de Scandinaviëlijn exploiteert, legde met haar nieuwe Fokkervlieguig- van het type F 12 den afstand Kopen hagenAmsterdam rechtstreeks in drie uur af. De dienst naar Parijs was geheel be zet. Het eenige, wat de K.L.M. miste, was de bloemenlading naar Kopenhagen, wel ke in verband met het invoerverbod uit bleef. Centrale A. R. Kiesvereeniging Goes. Na afdoening van de huishoudelijke werkzaamheden hield gistermiddag de Centrale A. R. Kiesvereeniging een zg. „praatmiddag". De heer J. J. C. van Dijk, lid van de Tweede Kamer, was overgeko men om de te stellen vragen te beant woorden. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door verschillende aanwezigen gebruik gemaakt. Gevraagd werd. o.a., of de sociale wet geving voor de onbeschutte bedrijven niet kan worden opgeschort; of het niet mo gelijk is subsidie te verkrijgen voor uit voering van particuliere werken als werk verschaffing; hoe de A. R. Kamerfractie •taat tegenover de stopzetting van de soci-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1