No. 128 Dinsdag 1 Maart 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Herziening Lager-Onderwijswet. EERSTE BLAD. VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Dit nummer bestaat uit 2 bladen. in. Bovendien is er wel degelijk een rem, Buitenland. Belangrijkste Nieuws, Verzorg: Uw keel dagelijks Dlreotflur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT EL-EEN WERESAS. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers.1 Q.R5 Prijs der Advertentie*n: 14 regels f 1.20, elke rege' meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Minister Terpstra heeft op het voet spoor van de Staatscommissie ook aan dacht geschonken aan de organisatie van het onderwijs. Belangrijke veranderingen worden hier- is niet voorgesteld. Voor het gewoon lager onderwijs blijft als regel de zevenjarige school voor het openbaar onderwijs voorgeschreven en voor het bijzonder onderwijs als subsidie voorwaarde gesteld. Daarnaast blijft voor de beide takken de mogelijkheid om het zevende leerjaar afzonderlijk in te rich ten. Wat het uitgebreid lager onderwijs be treft, wordt het wenschelijk geacht het oude type der m.u.l.o.-school te doen her leven; alleen moet het woord „meer" uit de terminologie vervallen. Voorgesteld wordt dus dat de wet voortaan twee vormen voor de school voor uitgebreid lager onderwijs zal kennen: de sinds 1921 bestaande u.l o.-kopschool van tenminste drie achtereenvolgende leerja ren, aansluitende aan het zesde leerjaar eener school voor gewoon lager onderwijs en de school met vier tot negen achtereen volgende leerjaren. De minderheid van de Staatscommissie heeft zich tegen dit denkbeeld met kracht verzet. Zij zien, blijkens een bijgevoegde nota, geen enkele reden om den ouden toestand te herstellen. Indien er scholen gevonden worden die het meest het karakter van zoogenaamde standenscholen dragen, dan zijn het deze. Terwille van de weinige leerlingen die in den bovenbouw het meer uitgebreid lager onderwijs moeten volgen, wordt h.i. het onderwijs in bijna alle klassen van den onderbouw reeds daarop ingericht. Dit zal het onderwijs voor de andere leerlin gen die slechts in zeven leerjaren het on derwijs genieten schaden, daar ook zij be handeld worden alsof zij hetzelfde eind doel hebben. Deze bezwaren worden door Minister Terpstra niet gedeeld Uit het feit zegt hij dat een be langrijk aantal scholen zijn ingericht op de wijze als in artikel 27, tweede lid, der wet is toegestaan, waardoor nog maar gebrekkig in den vorm der vroegere m.u.l.o.-school wordt voorzien, blijkt, dat aan een schoolype van dien aard behoefte bestaat. De wet behoort naar zijne mee ning niet de vrijheid om dergelijke scho len in te richten, meer aan banden te leg gen, dan strikt noodig is. Van sommige zijden heeft men deze bepaling als een belangrijke verslechte ring voorgesteld. Zoo schreef b.v. de paedagogische me dewerker van „Het Vaderland", dat op deze wijze allerlei onzuiver gewin kan worden verkregen. Aldus: „Een hoofd van een lagere school, met een akte Fransch uit de grijze oud heid en een aanteekening voor wiskunde op een hoofdakte, eveneens uit de grijze oudheid, poot nu zijn heele hoogste klasse, I geschikt of niet, in de eerste klasse van „zijn" Ulo-school over, en vooruit, daar gaat ie! Dat heet dan „voortgezet" onder- wijsMaar het dient alleen om den ouden baas aan de Ulo-marge en een ver hoogd pensioen te helpen. Want er be staat geen rem; immers, art. 18 zegt al leen, dat de leerlingen het zesde leerjaar moeten hebben doorloopen. Het praedi- caat „met vrucht", het minste wat men zou kunnen vergen, kon er niet eens op overschieten!" Een dergelijke bestrijding kan moeilijk als ernstig worden aangemerkt. Het aantal hoofden „uit de grijze oud heid" als hier beschreven zal al heel klein zijn en dus ook de kans om „den ouden baas" aan de u.l.o.-marge en een ver hoogd pensioen te helpen. Het is voorts toch ook niet alleen het hoofd dat over de stichting van zulk een school beschikt. Daar komt toch waarlijk nog wel wat meer voor kijken dan 't hier wordt voor gesteld. n.l. de eenigszins verscherpte voorwaar den voor subsidieering. Als er dan ook geen zwaardere bat terijen in het vuur worden gebracht, zal Minister Terpstra met de verdediging van dit deel van zijn ontwerp, niet al te veel moeite hebben. Staatsraad Schokking. Met Dr Schokking, die j.l. Vrijdag voor het laatst de vergadering van de Tweede Kamer bijwoonde en die vandaag als lid van den Raad van State wordt geïnstal leerd, is een man van meer dan gewone beteekenis uit het practische politieke le ven heengegaan. Dr Schokking is een man van rijke er varing, die een belangrijke periode in ons staatkundige leven van zeer nabij heeft meegemaakt. Iemand, die in de politiek een belang rijke rol speelde, die in zijn optreden van zijn juridische opleiding terdege blijk gaf en die toch vaak meer aan den em.-predi- kant dan aan den politicus herinnerde. Een man die goed wist wat hij wilde, maar die door zijn overgroote voorzich tigheid soms een weifelenden indruk maakte. Met veel talent heeft Dr Schokking de laatste jaren de Chr.-Historische Unie ge leid en de nogal heterogene Jjestanddee- len in deze organisatie bijeengehouden. Hij heeft de kunst verstaan om velen die zich tot de Chr.-Historische Unie aangetrokken gevoelden omdat zij van een partijband niet wilden weten, in partijverband te leeren marcheeren. Het zich terugtrekken van Dr Schok king uit de practische politiek beteekent voor ons land in het algemeen en voor de Ghr.-Hist. Unie in het bijzonder een belangrijk verlies. Terecht is de opmerking gemaakt, dat de Unie er wel in zal slagen een man te vinden om in Schokkings plaats te stem men, maar dat het niet gemakkelijk zal gaan hem door een evenwaardige kracht te vervangen. NAAR EEN RONDETAFEL-CONFE RENTIE TE SJANGHAI? Ten aanzien van den nieuwen toestand in Sjanghai is de Volkenbondsraad te Genève gistermiddag bijeengekomen voor een bij verrassing bijeengeroepen plenaire vergadering. De Engelsche minister van Buitenland- sche Zaken, Simon, deed in opdracht zij ner regeering aan den Raad officieel een mededeeling over de onderhandelingen, die Zondag op een Engelsch oorlogsschip in tegenwoordigheid van den Britschen bevelhebber tusschen vertegenwoordigers van de Chineesche en Japansche strijd krachten hebben plaats gehad. De onderhandelingen heb ben tot een resultaat geleid en beide partijen zijn het prin cipieel eens geworden om trent een overeenkomst tot stopzetting der vijandelijkhe- d e n. De betreffende voorstellen zijn aan de regeeringen in Nanking en Tokio voorgelegd. Voorgesteld werd daarom, dat in Sjanghai onmiddellijk een conferentie bij eengeroepen zal worden, waaraan China en Japan en de vertegenwoordigers der andere betrokken mogendheden deel moe ten nemen. Het doel der conferentie moet zijn de stopzetting der vijandelijkheden en het her stel van den vrede in Sjang hai. Sato, de Japansche gedelegeerde, ver klaarde „Ik neem het plan aan, onder voor behoud der goedkeuring mijner regee ring." De Chineesche gedelegeerde Yen deel de een telegram zijner regeering mee, volgens hetwelk deze het door den Engel- schen admiraal Kelly gedane voorstel tot wederzijdsche terugtrekking der troepen doelmatig en aannemelijk acht. De door Simon verstrekte mededeelin- gen over de medewerking der Vereenigde Staten te Sjanghai, werden bevestigd door een brief van den Amerikaanschen gezant Wilson, aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond, waarin mede gedeeld woidt, dat de regeering der V. S. gaarne van de gelegenheid gebruik maakt om rich aan te sluiten bij ds actie der mogendheden tot herstel van den vrede. Deze loop van zaken was voor vele toe hoorders zóó overweldigend verrassend, dat zij ternauwernood hun ooren geloof den. Er heerschte algemeen een onmis kenbare vreugde. Bij de onderhandelingen tusschen de Chineesche en Japansche vertegenwoor digers te Sjanghai werd in den beginne geen overeenstemming bereikt. Daarna diende evenwel de Engelsche gezant nieuwe geheime voorstellen in. De Chineezen namen deze voorstellen aan, de Japanners stuurden de voorstel len evenwel eerst door naar hun regee ring. Vandaag zal opnieuw gecon fereerd worden, waarbij, naar verluidt, definitieve overeen stemming zal worden bereikt. deren, die onder de nieuwe tariefwet val len, nog voor 1 Maart aangebracht te heb ben en ingeklaard te krijgen. Officieel trad de nieuwe wet vannacht om 12 uur in werking. Vandaag worden dus de nieuwe rechten geheven. In den regel komen er 's Maandags 125 schepen te Londen bin nen, maar gisteren wel tenminste 200 en zoo was het in alle havens, vooral in het Zuiden des lands. Zondag hadden de sche pen met storm en hooge zee te kampen, maar niettemin waren er tegen den avond al zestig schepen te Londen binnengeloo- pen, wat voor den Zondag een 'bijzonder hoog getal is. Duizenden tonnen fruit, groenten, melk in blik, margarine, spek, boter, eieren, potten en pannen, glaswerk en textielgoederen zijn te Huil aange voerd. Te Liverpool worden extra groote hoeveelheden graan, petroleum, sago, rijst, Buitenland. De Rijn-Scheldeverbinding. Een motie van den Gemeenteraad van Rotterdam. Jaarvergadering van Kinderzorg te Mid delburg. Memorie van Antwoord der begrooting van Arbeid. Binnenland. De Amerikaansche vloot naar den Stillen Oceaan. De vijandelijkheden te Shanghai. Een ronde tafel-conferentie in 't zicht? Woelig Finland. Ingezonden mededeclingcn. De vijandelijkheden te Sjanghai. Naar Reuter uit Sjanghai meldt, heb ben de Japanners sedert gistermorgen Tsjapei driemaal aangevallen. Zij lieten artillerie en vliegtuigen in actie komen, maar eiken keer deden de Chineezen een tegenaanval en wisten zij het verloren ter rein te hernemen. Gisteravond waren de posities zoodoende hetzelfde als 's mor gens. Men weet niet, hoeveel dooden en gewonden er aan beide zijden zijn, maar de gevechten waren bloedig. De bomaanval met vliegtuigen op Tsja pei heeft het aantal slachtoffers zeer doen toenemen, vooral wat betreft de vrouwen en kinderen. De Japanners melden, dat zij na een hevig bombardement Tsjapei zijn binnen gedrongen. Een groot aantal nieuw aangekomen Japansche troepen is ook Maandag, on danks de herhaalde protesten der neu trale mogendheden in de internationale nederzetting geland. Maandagmiddag hebhen de Chineezen een geslaagd contra-offensief uitgevoerd ten Westen van Kiang Wan. Zij opende op deze plaats een hevig vuur en rukten in breede infanterielinies op tegen de Ja panners. Het is hun gelukt een groot ge deelte van het in de morgenuren verlo ren terrein terug te winnen. Het is den Japanschen troepen evenwel gelukt bij Tsjapei het Chineesche front te omsingelen. De hoofdmacht der Amerikaansche vloot naar den Stillen Oceaan. Bijna de geheele Amerikaansche At lantische vloot heeft plotseling bevel ont vangen zich te verzamelen in de vloot- bases San Pedro en San Diego (Galifor- nië), ten einde deel te nemen aan de groote manoeuvres in den Stillen Oceaan. Deze maatregelen kwamen zelfs voor de hoogere marine-officieren onverwacht. Zij wezen evenwel categorisch de onder stelling van de hand, dat deze maatrege- j len ook maar iets te maken zouden heb ben met den kritieken toestand te Sjang hai. i Naar Reuter nader meldt, zullen de Ver. Staten nu in den Stillen Oceaan in totaal 199 oorlogsschepen hebben, d.w.z. 12 linieschepen, 17 kruisers, 33 duikboo- ten, 81 torpedobootjagers, 3 vliegtuigsche pen, 53 hulpvaartuigen. Financieele moeilijkheden voor Duitsche gemeenten. De uitgaven van de Duitsche gemeenten voor de openbare weldadigheid zijn in de jongste maanden zoo sterk gestegen, dat vele hunner zich in financieele moeilijk heden bevinden. De uitgaven der Duit sche gemeenten voor weldadige doelein den zullen vermoedelijk in den loop van dit jaar anderhalf millioen mark bedra gen. In de tweede helft van Februari zijn ongeveer 15 kleinere Duitsche steden door de stijging dezer uitgaven in ernstige moeilijkheden geraakt. De meeste dezer steden zijn gelegen in Pommeren en in Silezië. De Pruisische regeering heeft in al deze gevallen een staatscommissaris naar de betreffende steden gezonden en daar waar dit inderdaad noodzakelijk bleek de noodige geldmiddelen ter be schikking gesteld. Vandaag de nieuwe tariefwei in Engeland. Er is sinds de vorige week een wedloop van schepen ontstaan op de Engelsche ha vent om tijdig binnen te zijn, teneinde goe en bloem aangebracht, benevens groote ladingen hout uit Scandinavië en fruit en groenten uit Spanje. De Tairoa, die Zaterdag de Theems is binnengevallen met een lading boter en kaas uit Nieuw Zeeland, ter waarde van 205.000 pond, zal bet eerste schip zijn, dat „Rijkszuivelproducten aanvoert onder Rijksvoorkeurrechten." Snowden heeft nog tevergeefs in het Hoogerhuis gewaarschuwd voor den sprong in het duister, dien Engeland thans heeft genomen. Het was een groote rede van een groot vrijhandelaar, die in dezen tijd van economische verwarring niets van zijn principes had vrijgegeven. Hij voorspelde, dat het nieuwe geslacht, dat thans onder het stelsel van protectie zal opgroeien, de ketenen, waarmede dit stelsel Engelands handel boeit, zal verbre ken, zoodra 'het geleerd heeft, wat protec tie zeggen wil. Toen eindigden de debatten met de aan neming van de wet. De koninklijke goed keuring is nog gisteravond afgekomen. Finland woelig. Uit alle deelen van Finland worden te Helsingfors berichten ontvangen over ernstige onlusten. Te Mantsale, ongeveer 50 K.M. ten Zuiden van Helsingfors, heb ben zich ernstige incidenten voorgedaan. Ongeveer vierduizend bewapende Lap- po-aanhangers hebben Zondagavond een aanval gedaan op een socialistische ver gadering van mannen, vrouwen en kin deren. De leiders der beweging verklaren, dat nog 20 tot 30.000 bewapende mannen zich in Mantsale concentreeren. Men vreest, dat zij naar Helsingfors zullen oprukken. De regeering is Zondagavond in buiten gewone kabinetszitting bijeengekomen. Na afloop van de zitting heeft de minister president Fahlgren geweigerd een ver klaring over den toestand af te leggen. Hij zeide slechts: „De regeering weet wat zij doet". De Lappo-aanhangers zouden voorne mens zijn naar Helsingfors op te rukken en van de regeering de ontbinding van alle sociaal-democratische organisaties in Finland te eischen. De sociaal-democratische partij is de sterkste in het parlement. De bevelhebber van het Finsche leger, generaal Sihoo heeft maatregelen geno men, om een opstand te onderdrukken. Het verluidt, dat een generaal het bevel der bewapende Lappo-mannen op zich heeft genomen. Het aantal gewapenden wordt reeds op vijfduizend geschat. Elk uur komen ech ter versterkingen aan. De correspondent van „Svenska Dag- bladet" te Helsingfors heeft zich telefo nisch met de leiders te Manstale in ver binding gesteld, doch op zijn vragen slechts ten antwoord gekregen: Spoedig zal alles duidelijk zijn. De Lappo-leiders eischen de afzetting van landpresident Jolanda en van den minister Born, evenals de ontbinding van de socialistische arbeidersorganisaties. Hitler's eerste aanval. Hitier heeft Zaterdagavond de ver kiezingscampagne geopend met een rede te Berlijn: Gij weet allen, aldus spreker, dat het ditmaal om veel meer gaat dan om een candidaat voor het presidentschap; dit maal wordt gestreden voor de vernieti- 4 ging van don negenden November 1916. Dat men na 13 jaar is gaan inzien, dat de ons opgelegde lasten onmogelijk zijn, is enkel een gevolg van onze ontelbare de monstraties. Het is heel mooi te zeggen: Ik ben de hoeder van de grondwet maar dc Duit sche rijkspresident moet meer doen, hij moet ook de hoeder zijn van het Duitsche volk. Wij hebben eens den generaal-veld maarschalk gehoorzaam als opperste krijgsheer gediend en hebben hem ver eerd. Wij willen, dat zijn naam voor het Duitsche volk behouden blijft als de naam van den leider in de groote worsteling. Daar wij dat echter willen en wenschen, zien wij thans den plicht den ouden ge- neraal-veldmaarschalk toe te roepen: „Oude man, je bent voor ons te herinne- ringswaardig dan dat wij zouden dulden, dat achter jou zich diegenen zouden stel len, die wij willen vernietigen. Hoezeer het ons dus ook spijt, je moet op zij, want de anderen willen dien strijd en wij wil len dien ook." Ingezonden Mededeeling. Gorge! droo§ 25, <i5 en 65 et. Korte berichten. Uit Nantes wordt gemeld, dat de democratisch-republikeinsche bond van het departement Beneden-Loire zich heeft beziggehouden met de candidaturen voor de komende Kamerverkiezingen. Beves tigd wordt, dat Briand in het derde kies district van Nantes weer candidaat ge steld zal worden. De Weensche politie heeft gisteren een werkplaats ontdekt, waar valsche bankbiljetten van 100 schilling gemaakt werden. De vervalschingen werden ge pleegd door een student in de chemie, een electro-technicus, een winkelier, een fotograaf en een chemicus, die allen in hechtenis zijn genomen. De algemeene staking, welke door de communisten voor Portugal was afge kondigd, schijnt te zijn mislukt. De re geering heeft alle noodige maatregelen getroffen. Overal wordt er gewerkt behal ve in verscheiden metaal-fabrieken. Volgens de jongste stedelijke statis tiek werden in het jaar 1931 in Boedapest 16.341 menschen geboren, terwijl het aan tal sterfgevallen 16.560 bedroeg. In het jaar 1929 overtrof het aantal geboorten dat der sterfgevallen nog met 1500. In Italië wintert het weer erg. Voor den tweeden keer dezen winter is de top van den Vesuvius met sneeuw bedekt. Mevrouw Gandhi, die onlangs tot zes weken gevangenisstraf was veroor deeld, heeft haar straf in de gevangenis van Sabarmati uitgezeten en is op vrije voeten gesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1