Gemengd Nieuws. ten hun srelukweanehau O"#? pauzes zorgde» de dames voor de traktatie. Sa menspraak en voordrachten verhoogden de feestvreugde. Er werd veel en mooi ge zongen. Aan het einde van het feest be dankte H. Luikenaar, voorzitter der J.V., allen die hadden medegewerkt tot het wel slagen der vergadering. Nadat de 'heer Van Wijk een opwekkend slotwoord ge sproken had, eindigde deze het samenzijn met dankgebed. Hansweert Vrijdagavond hield de Ring Oost-Zuid-Beveland van het Ned. Jong. Verbond een vergadering te Hansweert. De voorz., dhr D. Waverijn, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. De bijbelinleiding handelde over Lucas 9 38 56. Dat gedeelte werd ingeleid door dhr Weststrate van Rilland. Hierna sprak dhr Musch van Bigge- kerke, lid van het bondsbestuur over: Wat wil de Bondsleiding in de naaste toekomst? Spr. ontvouwde in een uitvoerige rede, het driejarenplan van het Verbond, dat o.a. inhoudt: Het werk in Ned. Oost-In- dië, het werk in de mijnstreek en de taak der provinciale commissiën. Hierop volg de een breede bespreking. Met algemeene stemmen werd een voor stel aangenomen, waarin de provinciale commissie van Zeeland verzocht wordt nauwer contact te zoeken met afdeelin- gen en Ringen, en dat er meer van zulke vergaderingen als deze gehouden zullen worden, waar de bondsbelangen bespro ken kunnen warden. Na de pauze, waarin de afd. Hans weert de aanwezigen op een kopje thee vergastte, werden vele huishoudelijke din gen besproken. Dhr Musch sloot deze leerzame en druk bezochte vergadering met gebed. Rilland-Bath. Vrijdag vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving de hee- ren J. van 't Leven en G. Weststrate. Van H. de Bruine is een adres ingekomen, waarin deze in verband met een beslissing van den Raad op zijn verzoek om ook dit jaar een -verlaging van pacht toe te staan enkele nadere cijfers overlegt. Opgemerkt wordt, dat niet alleen dit perceel, maar ook de uitkomsten van het overige land, door adressant gepacht, in oogenschouw moeten worden genomen en daarmee is De Bruine goed geweest. Besloten wordt, dat er voor dit jaar geen termen zijn om op het besluit terug te komen. Naar aan leiding van een adres van enkele ingeze tenen om verplaatsing der varkensver- brandplaats, besluit de Raad hiertoe op dracht te geven bij het opnemen van eenig onderhoudswerk. Besloten wordt in over leg met de Bank van Nederlandsche Ge meenten de loopende rekening-courant overeenkomst te bestemmen voor de ge wone uitgaven en het maximum-crediet te stellen op f 7000. Vastgesteld worden de voorschotten op de gemeentelijke ver goeding, krachtens art. 101 der L. O.-wet uit te keeren aan de Besturen der bijzon dere scholen. De vergoeding ten behoeve van de R. K. bewaarschool over '31 wordt vastgesteld. Vastgesteld wordt een verordening op de winkelsluiting, waarbij gedurende den termijn van den zomertijd het wettelijke sluitingsuur een uur wordt verlaat en de Zondagssluiting voor winkels wordt vast gelegd. Het kohier der bedrijfsbelasting wordt vastgesteld op een totaalbedrag van f 2968. Daarna sluiting. Hoedekenskerke. Raadsvergadering van Vrijdagnamiddag. Afwezig dhr -Steijn. De voorzitter deelt mede, dat van de P.Z.E.M. bericht is ontvangen, dat begonnen zal worden met teruggaaf van 5 pet. van het gestorte kapitaal voor de electrische instal latie 2 jaar na de betaling. Daar deze be taling eerst dit jaar plaats had, is dit dus voor deze gemeente voorloopig nog toe komstmuziek. Verder dat bij onderzoek is gebleken, dat het loon ad 21 cent per uur voor het werk in werkverschaffing met rijkssubsi die niet kan worden verhoogd. Tegen ver lenging van den arbeidsdag van 8 op 9 uur bestond geen bezwaar, sedert eenigen tijd wordt nu 9 uur gewerkt. De bekende brief van Ge dep. Staten in zake tijdelijke korting op de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvan ger, wordt voor kennisgeving aangenomen, daar hier 8 Vt pet. voor pensioen wordt bij gedragen. Vastgesteld wordt de afrekening met de beide bijzondere sc'holen te Kwadendamme over 1931, berekend tegen f 11.11 per leer ling op de openbare school. Aan de beide scholen te Kwadendamme is over 1931 nog te betalen f 906.80 samen. Voorschot wordt verleend op de uitkeering daaraan voor 1932 ad 80 pet., verdeeld in 4 ge lijke termijnen, na afloop van een kwar taal. Het R.-K. schoolbestuur vraagt inge volge art. 72 der L.O.-wet 1920 beschik baarstelling uit de gemeentekas van de benoodigde gelden voor het aanschaffen van eenige nieuwe banken enz. ad f280. Na eenig overleg is dit bedrag terugge bracht tot plm. f 240. Toegestaan. Na toelichting door voorzitter en secre taris wordt vastgesteld eene wijziging der begrooting 1931 ad f 779.95. De voorzitter deelt thans mede, dat de werkzaamheden aan den zeedijk, door 't Waterschapsbest. ondernomen met rijkssteun, 6 Maart a.s. ten einde zullen zijn. Nog steeds is on danks aandringen dezerzijds niet bekend, welk gedeelte van het percentage van den rijikssteun door de regeering bepaald op 90 pet. voor rijk en gemeente samen, voor rekening der gemeente zal zijn. Intusschen hebben alle betalingen van het werkloon tot nu toe door de gemeente moeten ge schieden. Als gevolg van een en ander is de gemeentekas uitgeput. Bovendien zijn er nog heel wat betalingen te doen en de flnaaoifo zijn du# verre vftu rooskleurig, Voor het werk «an de verbetering der havenzathe is in beginsel rijkssteun toe gezegd, maar uit gebrek aan geld stellen B. en W. nu voor: le. om het werk aan de havenzathe uit te stel len tot den volgenden winter en alleen het op de begrooting 1932 voorkomende onderhouds werk dit jaar te doen en ten 2e alle werkverschaffing in welken vorm ook, als het werk aan den dijk op 6 Maart be ëindigd is, te beëindigen. B. en W. zijn van oordeel, dat de ge meente ruimschoots het hare gedaan heeft en bovendien de financiën gebieden het. De Raad vereenigt zich hiermede. Verder zegt de voorzitter, dat de finan- ciëele toestand van dien aard is, dat bui tengewone maatregelen genomen moeten worden en B. en W. in verband met nog te doene betalingen voor electriciteit en den gewonen dienst, voorstellen te beslui ten tot het aangaan eener geldleening van f 2000, af te lossen in 10 jaar, te beginnen op 31 December 1933, tegen een rente van hoogstens 5 pet. en eene kasgeldlee- ning van f 1500 tegen hetzelfde percen tage, welke dus in dit jaar nog moet wor den afgelost. Noodgedwongen gaat de Raad ook hier mede zonder hoofdelijke stemming ac- coord. De rondvraag levert niets bijzon ders op. Nadat de voorzitter nog de beide leden van den Raad, die lid waren van de Commissie voor het aanwijzen van werkeloozen voor het werk aan den zee dijk, namens de gemeente een woord van hartelijken dank heeft gebracht voor hun ne vele werkzaamheden en hen heeft ver zocht dien dank ook over te brengen aan hunne medeleden, niet-lid van den Raad, sluit hij de vergadering. Meliskerke. Woensdag vergaderde de landbouwvereen. onder voorzitterschap van dhr J. de Korte; de voorzitter, dhr Geschiere, was met kennisgeving afwezig. Aan de verharding voor den Hoogeland- schen weg wordt een subsidie van f 10 toegezegd. De secretaris, dhr W. de Buck, bracht het jaarverslag uit, het ledental was stationnair gebleven. Dhr I. Matthijsse, penningmeester, deed rekening en verantwoording. Batig saldo f 146.80. De poterbewaarplaats voldoet aan de verwachtingen; dit jaar is er 490" H.L. ingebracht. Per kiembakje zal f 0.13 gerekend worden. Donderdag 25 Febr. mocht de J. V. op G. G. haar 25-jarig bestaan herden ken. De voorzitter, dhr J. Geschiere, open de de feestelijke vergadering met gebed en sprak een openingswoord. Daarna las de secretaris zijn gecombineerd jaarver slag. Tevens werden een tweetal inleidin gen geleverd. Ook de voordrachten ont braken niet. De secretaris gaf een histo risch overzicht. Ook werden en drietal memoriesaties en een samenspraak ge houden. De vice-voorzitter S. Matthijsse, sprak nog een slotwoord. Vrijdagavond hield de afdeeling van de Vereen, tot Chr. verzorging van Krank zinnigen in Zeeland alhier haar jaarver gadering, onder leiding van den voorzitter, dhr Flach. De secretaris, dhr J. de Korte, bracht verslag uit over het werk in 1931 en gaf ook een overzicht over den stand der kas, waaruit bleek, dat het boekjaar sloot met een batig saldo. De aftredende bestuurs leden K. Sturm en A. Koomejan werden bij acclamatie herkozen. Verder hield de voorzitter een referaat over het onderwerp: „Het lijden". Het lij den, aldus spr., openbaart zich in velerlei vorm, maar zeker wel één der meest droe ve vormen is het lijden der geesteskran- ken, zooals we die ook op „Vrederust" aantreffen. Aan de hand van het boek van Dr Höppeler geeft spr. een aangrijpend schoone beschrijving van het zenuwstelsel van den mensch, waarvan deze geleerde terecht zegt, dat er een sprake Gods van uitgaat. Bij de krankzinnigen is de wer king van dat kunstige zenuwstelsel ver stoord en functioneeren de deelen óf niet, óf verkeerd. Wij weten, dat het lijden een gevolg is van de zonde. De Heere wil echter in Zijn algemeene genade het lijden nog temperen. Maar grooter is nog Gods bijzondere ge nade, waar Hij Zijn Zoon gegeven heeft. Jezus Christus was met erbarming be wogen over de ellendigen, die tot Hem kwamen. Ook wij hebben in ons leven iets van die erbarming en het medelijden met de lijdenden te toonen, waarom spreker tenslotte met ernst opwekt tot volharding in het werk ook voor onze krankzinnigen. De secretaris bracht den voorzitter har telijk dank voor zijn uitnemend en ernstig woord. Ds Bakker ging voor in dankzeg ging. Koudekerke. Vrijdag hield de vereeni- ging voor Bijz. L. O. op Geref. grondslag de 41ste jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, dhr M. Sanderse. Deze kon in zijn openingswoord gewagen van vele zegeningen in het verloopen jaar ge noten. Het verslag van den secretaris, dhi C. Wielemaker, maakte o. m. melding, Jai het gemiddelde aantal leerlingen was 151. De vereen, telt 75 leden. Het verslag van den penningmeester, dhr J. Simonse Dz. deed duidelijk zien, dat niet alleen in de groote steden, maar ook in deze gemeente het Chr. onderwijs aan merkelijk goedkooper is dan het openbaar onderwijs. Na aanschaffing van alle be- noodigdheden bleek, dat niet was uitge geven waar men van Overheiuswege recht op had. De aftredende bestuursleden dhrn J. Simonse Sr, C. Wielemaker en J. de Kroo Cz., werden met groote meerderheid her kozen. Medegedeeld werd, dat bet dit jaar 40 jaren geleden is, dat de school op Gere? gronds'flg geopend werd. Waar slechts een derde der leden ter vergadering aanwezig was, gaf Ds Feij in overweging de jaarvergaderingen meer aantrekkelijk te maken, b.v. door het geven van een filmvoorstelling. Het bestuur zal dit overwegen. 0.- en W.-Souburg. De Anti-Rev. kies- vereeniging vergaderde Vrijdagavond on der voorzitterschap van dhr J. Suurmond Pz. Het jaarverslag van den secretaris en dat van den penningmeester werden goedgekeurd. De kas sloot met een batig saldo van f 39.96. De aftredende bestuurs leden, de heeren J. A. Arendse en L. Arendse werden herkozen en namen deze benoeming aan. Het concept reglement, Centrale Vlissingen, werd behoudens en kele voor te stellen wijzigingen aange nomen. Als afgevaardigden naar deze Centrale werden gekozen de heeren W. Suurmond Pz. en Jac. Bezuyen. Vrijdagavond had in de School met den Bijbel de eindles plaats van de land- bouw-cursus voor volwassenen, welke was gegeven door dhr J. K. Voogd en door een 13-tal personen was gevolgd. Hierbij was mede tegenwoordig de commissie van Toezicht op dit onderwijs. Aan het eind van de les werden door den voorz. dezer commissie dhr J. Kodde de deelnemers geluk gewensebt met het geen weer was bereikt. Een der leeringen dankte dhr Voogd voor hetgeen deze hen had geboden ge durende den cursus en voor den prettigen omgang en bood hem een aandenken aan. Nadat nog was afgesproken een excur sie te houden en zoo mogelijk den proef tuin te gaan bezien, sloot dhr Voogd met dankzegging. Het ligt in het voornemen een volgend jaar zoo mogelijk weer een dergelijken cursus te geven, doch dan niet over Plan tenziekten, doch over Voedingsleer of Landbouwboekhouden. Grijpskerke. Vrijdag kwam de Vereen, tot stichting en instandhouding van Scho len met den Bijbel in Algem. vergadering bijeen in haar schoolgebouw. De voorzitter dhr J. H. Geschiere, opent de vergadering en heet de niet talrijke aanwezigen har telijk welkom. De secretaris doet voorlezing van het jaarverslag over 1931, waarvoor hij dank ontvangt. De penningmeester brengt jaar verslag uit over de exploitatie der school en van de vereeniging, welke beiden alles zins reden tot tevredenheid geven. 't Hoofd der school geeft een woord ten beste over den gang van het onderwijs en over de invloeden, die dat onderwijs bevor deren en benadeelen. Spr. geeft verder enkele mededeelingen over wat ons staat te wachten in verband met de wijzigingen L. O. in verband met de tijdsomstandig heden. De voorzitter doet enkele mededeelingen in verband met het ledental der vereeni ging. Twee leden zijn in 1931 overleden. Vier vertrokken, vier bedankten en 20 nieuwe leden traden toe. Hun aantal be draagt thans 160. Verder werden de bestuursleden A. Ma rijs en W. de Wolf herkozen. Ds Pestman sluit met dankgebed. Biggekerke. In de gehouden vergade ring van aandeelhouders van de Weeg brug alhier werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat brug met toebehooren in goede conditie verkeeren. Door de mindere bie- tenverbouw was aanmerkelijk minder ge wogen dan het vorige jaar. Ruim 1 mil- lioen K.G. werd gewogen. Het geldelijk resultaat was een batig saldo van ruim f 100. Besloten werd de winst te bestem men voor afschrijving. De aftredende be stuursleden, de heeren W. de Regt en J. de Vlieger werden herkozen. De weger dhr A. Simpelaar werd op dezelfde con ditie herbenoemd. Het weegloon werd onveranderd vastgesteld. Ritthem. De afdeeling van den Chr. Landarbeidersbond hield Vrijdagavond een openbare vergadering, die goed be zocht was zoowel door werkgevers als door werknemers. Na de gebruikelijke opening door den heer M. C. van de Putte, voorzitter van den Chr. Besturenbond, trad als spreker op de heer A. Vingerling, hoofdbestuurder van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, met het onderwerp: Crisis en Vakbewe ging. Hij zette eerst uiteen, dat vakbewe ging noodig is om een behoorlijke rechts verhouding te krijgen tusschen werknemer en werkgever. Loffelijke uitzonderingen daargelaten, ontbreekt in Zeeland aan die rechtsverhouding nog veel. De arbeider is over 't algemeen nog te veel afhankelijk. Door verscheidene voorbeelden uit den Bijbel toonde de spreker aan, dat de ar beider recht heeft voor zijn stoffelijke be langen op te komen. Daar het christelijk beginsel alleen waarde heeft, als het wordt uitgeleefd en dus het richtsnoer moet zijn in het praktische leven, moet ook in de rechtsverhouding tusschen werknemer en werkgever een christelijke geest zijn. Men moet geen lid zijn van een Chr. or ganisatie, b.v. alleen voor den werkloo- zenzorg, ofschoon deze op zichzelf goed is, maar de Chr. organisatie moet zooveel mogelijk het practische leven be'heerschen. Ofschoon in Zeeland, een christelijke provincie, vooral in het laatste jaar hier in veel verbetering is gekomen, kon het toch nog heter zijn. Vooral de jongeren dienen zich meer aan te sluiten. Op jonge- lingsvereenigingen dient meer over Chr. organisatie gesproken te worden. Vervolgens hesprak de heer Vingerling in 't kort de verschillende oorzaken van den tegenwoordigen crisis. De Christelijke organisaties hebben ook meegewerkt om de zwakken van regee- ringswege te steunen. In den, landbouw b.v. door de tarwewet en de bietensteun. i D&fepoii» doof éllé®, Atè SHinflea, PUK?»- gowerkt aan de Chr, organisatie. Er zijn nog velen, die wel de vruchten dier orga nisatie willen plukken, maar niet de lasten willen helpen dragen. Naar aanleiding van 't gesprokene wer den uit de vergadering eenige vragen ge steld, die uitvoerig werden beantwoord. Een werkgever, die zeide een vijand te zijn van alle organisatie, had ook bezwaren tegen een collectief contract tusschen werknemer en werkgever. Hem werd ge wezen op het vele goede, dat door orga nisatie reeds verkregen is en op de groote voordeelen, die een contract aan beide partijen geeft. Op verzoek sprak dhr B. J. de Meij een slotwoord. Deze wees er op, dat de werk nemer en de werkgever, zoowel bij con tract als zonder contract, hun roeping als christen dienen te verstaan. Dan alleen kan er tusschen de menschen onderling een goede verhouding komen tot zegen van de gansche maatschappij. Wissekerke. Gevestigd: Petrus Filippus Deumer en gezin uit Leiden in Stichting Vredestein; Dina Cornelia Breas, dienst bode uit 's-Gravenhage; Iman Arenoud Provoost, kleermakersknecht, uit Colijns- plaat; Anna Wilhelmina Sturm, dienst bode, uit Middelburg; Pieter Poppe en ge zin, landbouwersknecht, uit Veere. Vertrokken: Ary Mulé en gezin, naar Delft, Laan van Overwest 5; Jaco'bus Ta- zelaar en gezin, naar Hoek, Langstraat 37; Anthonia Chatarine Zwenne, naar Mo lenaarsgraaf; Gerrit van Winkelen, naar s-Gravenhage, Bunschoterschestraat 101; Krijn Izak Flipse, naar Colijnsplaat, Nieuweweg; Maria Geelhoed naar Co lijnsplaat, Voorstraat 121a; Hendrik Ver sluis naar Kortgene. Colijnsplaat. Donderdagavond vierde de J. V. op G. G. „Timotheus" met genoodig- den haar 53ste jaarvergadering in de Chr. school. Na gebed en openingswoord van haar eere-voorzitter, Ds Staal, werd door den secretaris, J. B. van Gilst, verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Dhr J. Verburg leverde een inleiding Bijbelsche geschiedenis over: „De Schep ping. M. Brandes een Maatschappelijk onderwerp over: „Dienstbaarheid" en P. de Wit over: „De vereemgmg bedreigd door de gevaren van dezen tijd". Een aan gename en leerzame bespreking volgde op deze onderwerpen. Door een 8-tal leden werd ter afwisse ling iets voorgedragen. Felicitaties wer den uitgebracht door afgevaardigden van de M. V., Meisjes- en Knapenvergadering en door Ds Staal namens den Kerkeraad. Hoewel van de zijde der begunstigers de belangstelling gering was, mag men i toch op een genotvollen avond terugzien. Poortvliet. Vrijdag hield de A. R. kies- vereeniging onder voorzitterschap van dhr J. Looienga een tamelijk druk bezochte vergadering. Dhr W. Lindhout leverde een referaat over: „Zondagsrust en Zondags heiliging". Een drukke bespreking volgde. Aan de beurt van aftreding waren de vice-voorzitter J. Hollebrand en de secre taris H. Overbeeke, welke beiden werden herkozen. Thans kreeg dhr C. Krijger het woord. Hij sprak over: „De teekenen der tijden". Ook nu werd van de gelegenheid tot bespreking nog gebruik gemaakt. Na dat er nog twee nieuwe leden waren toe getreden, werd deze geanimeerde verga dering gesloten. Zierikzee. De A.R. Kiesve^een. „Neder land en Oranje" kwam Vrijdagavond in de Chr. Bewaarschool in jaarvergadering bijeen. De vergadering stond onder presi dium van dhr W. den Boer. Dhr A. Timmerman Czn. bracht jaar verslag uit, waaruit bleek dat het afge loopen jaar zich kenmerkte door een rus tig vereenigingsleven. De gehouden ver kiezingen voor den gemeenteraad en de uitslag daarvan werd gereleveerd. In het ledental kwam weinig verandering. En kele onderwerpen waren behandeld, o.a. de werkloozenzorg en de A.R.J.A.-bewe- ging, waarvan de oprichting van een club in voorbereiding is. De penningmeester dhr J. Brouwer, bracht het financieel verslag uit, waarbij bleek dat er een batig saldo was. Na de pauze, waarin thee werd rond gediend, werd door dhr K. Berrevoets een inleiding geleverd over Art. 16 van ons program van beginselen, te weten „De Sociale kwestie". Hierop volgde een geanimeerde bespreking, waarin tal van practische vragen aan de orde kwamen. Als afgevaardigde naar de Centrale werden aangewezen dhr F. L. Timmer man als primus, en dhr J. Dirks als se cundus. Naar het Provinciaal Comité werden afgevaardigd de heeren W. den Boer en A. Timmerman Czn. Ingekomen was de bekende motie uit Oosjterbeek behelzende beperking der pers vrijheid. Met het oog op de in voorberei ding zijnde wetsontwerpen terzake werd besloten deze motie voor kennisgeving aan te nemen. IJzendijke. Het district Zeeuwsch- Vlaanderen van den Ned. Chr. Landar beidersbond vergaderde alhier met acht aangesloten vereenigingen. Behandeld werden: A. De tarwe- en de bietensteun. Besloten werd een verzoek te richten aan de auto riteiten, waarin gewezen wordt: le. op de lage loonen: 2e. massa-ontslag; 3e. bui- tenlandsche werkkrachten. Gevraagd zal worden den steun ook ten goede te doen komen aan de werknemers. B. Een verzoek in te dienen gelijk het district Kollumerland om te trachten voor nog niet uitgetrokken werkloozen ook na 1 Mei uit de werkloozenkas te kunnen trekken. C. De voorjaarsactie te beginnen. Het district bestaat uit vier afdeelingen m Oost-Z. VI. en vijf af deelingen in West- Z.-Vl., samen tellende plm, 500 leden. Sa# vür. THt Bï#ii 'ecicufc C rant" v«n tR Febr. jl hoeR h«t bericht van 8 dezer in „De Zeeuw", waarin •werd vermeld, dat een Franse'* concern en bet bestuur der Coöp. Beetwortolsuikerfabriek onderhandelingen schenen te voereD over overname dier fabriek door bedoeld con cern, tegengesproken. Wij kunnen ter bevestiging van het be richt in „De Zeeuw" mededeelen, dat er vorige week namens bovengenoemd con cern een zeker bedrag is geboden aan den voorzitter van genoemde fabriek. Naar men zegt, zou de fabriek bij even- tueelen aankoop in handen overgaan van de „Bato" schoenfabrieken, die er leer looierijen in zou vestigen. Ingezonden Mededeeling. Verkrijgbaar in iederen goeden rijwiel handel. Fabrikante: Firma Gebrs. Kaan, Mid delburg. Roofoverval te Weert ge fingeerd. Woensdag trof de 24-jarige S. te Weert op de Markt aldaar den 27- jarigen arbeider J. Laatstgenoemde vroeg aan S. of hij niet wat geld voor hem ter leen had, waarop deze antwoordde, dat hij wel f 100 had, waarvan hij aan J. f50 wilde geven, mits deze hem zou helpen. Toen werd de overval in scène gezet. Er werd afgesproken, dat S. om 7 uur in den avond van Donderdag van zijn woning zou wegfietsen. J. moest dan in de nabijheid zijn. Aldus werd gedaan. S. had zich licht bloedend aan de rechterhand verwond, en had een buil aan zijn hoofd. Verder had hij zijn regenjas met bloed besmeurd en zijn rechter jaszak uitgescheurd. Toen heeft S. aan J. een beurs met f 50 gegeven en hem verzocht zijn rijwiel ergens weg te gooien. Het rijwiel werd denzelfden nacht om 2 uur door de gemeentepolitie terugge vonden op een veldweg nabij de Konijns sprang op Leuken. Reeds om kwart over 7 vervoegde S. zich ten politiebureele om aangifte te doen van den overval. De inspecteur van politie trof direct maatregelen voor een uitgebreid onderzoek. De gemeenten langs de hoofdwegen werden direct telefonisch gewaarschuwd, terwijl de politie de klei nere wegen per auto afreed. Daarnaast werd door de politie onmiddellijk een onderzoek ter plaatse van den overval in gesteld. Hier viel echter niets te consta- teeren. Daarop werden de bescheiden van S. als contributie-incasseerder van de R.K. Grafischen Bond aan een onderzoek on derworpen en daarbij gehoord de secre taris en penningmeester der afdeeling Weert van dezen bond. Het bleek daar bij, dat de bescheiden niet in orde waren en S. een tekort had in kas en bovendien achter was met het afdragen der geïnde gelden. Toen rees het vermoeden, dat de man den overval in scène zou hebben gezet. Hij werd door de politie aan den tand gevoeld en ten slotte viel hij door de mand en legde een volledige bekente nis af, waarbij bleek, dat ook J. in de zaak betrokken was. Vrijdagavond werd J. door de gemeen- te-politie gearresteerd. Aanvankelijk ont kende hij iedere medeplichtigheid doch na een nader verhoor werd ook hij tot bekentenis gebracht. Een klein gedeelte van het geld was nog in zijn bezit. J. beweert het geld in de Zuid-Willemsvaart te hebben geworpen. Het totaal bedrag, dat S. aan geïnde contributie te kort had bedraagt f305. Brandstichting te Goude rak? Vrijdagnacht is in de boerenhof stede van den landb. J. Kooij te Gouderak brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen en korten tijd later stond de hofstede in felle vlam. De brandspui ten van Berkenwoude en Gouderak gaven water, terwijl later nog met een straal op de waterleiding het vuur werd be streden. De hofstede brandde nagenoeg geheel uit. Slechts het achtergedeelte bleef staan. Het vee kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend, doch in verband met dit voorval zijn twee personen aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. Autobus tegen een boom. On der de gemeente Oostwold (Westerkwar tier) is Vrijdagmiddag een autobus uil Groningen, die arbeiders naar de werk verschaffing te Tolbert zou brengen bij het inhalen van een andere bus tegen een boom gereden. Drie der inzittenden werden gewond, waarvan een ernstig. Dr Polman uit Hoogkerk constateerde, dat laatst bedoel de eenige ribben had gebroken. 12.000 kuikens in vlammen omgekomen. Zaterdagmorgen ont stond brand in de kuikenbroederij en fokkerij „de Wildenberg" van den heer E. Weekers te Weert. De boerderij met kantoor brandde geheel uit. Circa 12.000 groote en kleine piepkuikens benevens 3 wagons granen, de geheele inventaris, broedcentrale, machinereën enz. werden een prooi der vlammen. De brand is ontstaan door een ongeluk, dat de knechts hadden met een benzine lamp. Alles is op beurspolis verzekerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6