No. 127 Maandag 20 Februari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Woonhuis EERSTE BLAD. Cl Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws,. Uit de Provincie DER HARST emens om op ÏAART 1932, uur, in Café Laurens, pu- NG MET GA- TUIN, aan elburg, gem. t 16, groot 8 gas, water licht. Aan- ig. teer K. Hou- JIN te Brig- groot 1 Are e betaling. >r Mej. Wed. 6ór den ver- m van 24 oopdag van verstrekt ge- VAN DER is voorne- LART 1932, in het Kof- IBIMMEL te yerkoopen: !T SCHUUR, |EN BOUW- A 89, aan pelle, groot 196 Roeden), de Wed. G. N te Grijps- veg bij den SO c.A. (2iy2 heer Jacob Semeten 246 aan den ipskerke. heer S. de de betaling, iet 216 Roe ien Binnen- aar Middel heer Jacob biljetten, izen daags 10—12 en en verkoop- na ten hui- KRIJGER INBOEDEL elstoel met Gewichten, st, Graan- mderd, Bo- hine, Droog- haak, IJze- Fornuispot, ast, Frank- ^arkensbak, iken, Mest- wat meer ooping. N DISSEL RT 1932, )i/2 uur, te e vah dhr veraoeke If AARDER: en: s: 'EN TUIN, iet vrucht en aan 8 A. 19 c, de .A. - .f», i_ sar—c._t Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lango Vorststrant 70, Goes. Tel.: Redaotle on Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.- Losse nummers t i i i i i l 10.05 Prijs der Advertentiön? 14 regels 11.20, elke regel rneor 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. .ling, uiter- gs en Don- V Met eigen stok geslagen. De georganiseerde linkervleugel in de S.D.A.P. heeft een brochure verspreid, die wij niet onder de oogen hebben ge had, maar waarvan het Soc.-Dem. „Volks blad" verklaart, dat het is „een ver schrikkelijke brochure". Hierin wordt de bewering geuit, dat het partijbestuur niets doet, dat de leiding in alle opzichten heeft gefaald en dat zij niet langer aan het hoofd der partij be hoort te staan. Als niettemin de meerder heid der partij de leiding volgt, dan is dat omdat het onverschillige lieden zijn of onkundigen, die niet het recht hebben in het conflict een uitspraak te doen. Wij hebben uit den aard der zaak geen behoefte ons met deze interne kwestie te bemoeien. Alleen zij hier gewezen op het merk waardige feit, dat de S.D.A.P. hier met haar eigen stok om de ooren krijgt. Voortdurend heeft zij toch de massa gesuggereerd, dat de burgerlijke partijen en de op haar steunende regeeringen niets doen, dat zij van de behoeften van de zen tijd niet het flauwste besef hebben en dat zij zich van het lot van de maat schappelijk zwakken niets aantrekt. En als dan toch de meerderheid van de kiezers anders oordeelt en zich om het gefluit van den rooden vogelaar niet be kommert, dan heet het dat de kiezers te dom zijn of te onverschillig om den roo den weg te gaan en dat zij feitelijk niet het recht hebben om zich over den gang van zaken uit te spreken. Vandaar de uitspraak in de roerige da gen van 1918, dat men de stemmen niet moet tellen maar wegen. Dat heette toen een democratische eisch. Is het nu wonder dat andere in eigen oogen nog ineer waschechte de mocraten eenzelfden eisch laten hooren? De S.D.A.P. beleeft kwade dagen. Maar verwondering wekt dit niet. Zij maait, wat zij zelf heeft gezaaid. Zij wordt geslagen met den stok die zij zelf heeft gesneden. De strijd tusschen Japan en China. De Chineesche troepen 'hebben geheel Kjiangwan vrijwillig prijsgegeven, wegens de ondragelijke toestanden, die in de stad heerschen, waar de straten, naar men zegt, bezaaid zijn met lijken van burgers, die door de Japansehe bombardements vliegtuigen zijn gedood. De aanvallen der vliegers maken het onmogelijk de lijken te verwijderen; het water is besmet. De Ja panners hebben Kiangwan hedenmorgen formeel bezet. De Chineezen bezetten thans stellingen onmiddellijk ten "Westen van Kiangwan. De pogingen der Japanners om hen uit deze nieuwe posities te verdrijven, zijn mislukt. De buitenlandsche militairen te Sjang hai voorspellen,dat de Japansehe omtrek kende beweging 'bij de aankomst van ver dere versterkingen, de Chineesche posities geleidelijk onhoudbaar zal maken. Beide partijen krijgen versterkingen. Volgens een Russisch bericht uit Sjang hai hebben Amerikaansc'he firma's 60 vliegtuigen aan China verkocht. Het be treft hier zware bombardementsvliegtui gen, waarvan er reeds 20 zijn afgeleverd en naar het front zijn gezonden. De bom bardementsvliegtuigen zijn uiterst modern en uitgerust met eenige machinegeweren, Zondagavond is het bombardement op Tsjapei weer hervat, waardoor verschei den nieuwe branden zijn uitgebroken. Zaterdagmiddag laat liep in Volken bondskringen het gerucht, dat een wapen stilstand te Sjanghai aanstaande was. Naar raming hebben de Japanners in Sjanghai 27.000 man troepen met onge veer 40 oorlogsschepen, waaronder drie moederschepen voor vliegtuigen. De sterkte der 'Chineesche troepen wordt op 50.000 man geraamd. De verliezen der Japanners tot dusver worden op 1500 man geraamd, die der Chineezen op 4000 soldaten en 8000 burgers. De werkloosheid In Frankrijk. De werkloosheid in Frankrijk toont in de laatste weken een snellere stijging dan zelfs in het begin van het jaar het geval was. Hoewel een overzichtelijke, statistiek het geheele land betreffende, ontbreekt, daar de cijfers slechts loopen over de ge meenten, die onder een werkloosheidskas vallen, kan men zich toch een denkbeeld van den omvang der Fransche werkloos heid vormen, als men ziet, dat in de 620 grootste gemeenten, samen een bevolking van 12 millioen tellend, dus nauwelijks het derde deel van de bevolking, 248.000 werkloozen zijn ingeschreven bij de steun fondsen. Te Parijs alleen was het aantal werk loozen in de afgeloopen week nog met 5600 toegenomen en het totaal van de vermeerdering, door de werkloosheids- kassen geconstateerd, was voor die week 13.300. Deze cijfers zijn des te sprekender, als men in het oog houdt, dat de afvloeiing van vreemde werkkrachten thans eenige duizenden per week bedraagt. De voTige week repatrieerden niet minder dan 2400 vreemde werkkrachten, de week daar voor meer dan 3000. De vakvereenigingen stellen het aantal werkloozen op ongeveer het dubbele van het officieele cijfer. Oostenrijk gaat Bondsworst maken. Ter bestrijding van den algemeenen nood heeft, naar de „Tel." meldt, de Oos- tenrijksche minister van Landbouw beslo ten over te gaan tot de fabricatie van zoogenaamde Bondsworst. Het ligt in de bedoeling, al het slachtvee van de boeren op te koopen en in twee groote fabrieken welke de regeering te Weenen overnemen wil, worst te fahriceeren, die onmiddellijk aan het publiek zal worden verkocht met uitschakeling van den tusschenhandel. De verkoop zal geschieden tegen kostprijs en de minister hoopt, dat de worst goed koop genoeg zal worden om ook binnen het bereik der werkloozen te vallen Mijnramp. In een steenkolenmijn in West-Virgi- nië heeft een ontploffing plaats gehad. Dertig mijnwerkers worden vermist. De oorzaak van de ontploffing kon nog niet worden vastgesteld. De mijnoverheid te Washington heeft in den loop van den dag reeds verschei dene waggons met reddingsmateriaal naar de plaats des onheils verzonden. Korte berichten. Een bericht uit Warschau meldt: De gemeente-ambtenaren hebben tot een staking van 1 dag op 1 Maart besloten, teneinde te protesteeren tegen het voor nemen van het gemeentebestuur, om de salarissen der gemeente-ambtenaren in overeenstemming te brengen met die van de regeeringsambtenaren. Te North Bend in den staat Was hington zijn bij een sneeuwstorting ze ven personen gedood, terwijl vier huizen werden vernield. Uit Erivan (Rusland) wordt gemeld, dat bij een aardbeving aldaar twee huizen instortten, waarbij één persoon werd ge dood en een aantal personen werden ge wond. De aardschokken waren vrij krach tig- Van de zijde der Duitsche regeering wordt ten stelligste verzekerd dat zij niet zal toestaan dat op het oogenblik de broodprijzen verhoogd worden. Uit Salzburg wordt gemeld dat in de mijn Mitterberg tengevolge van gas- ontsnapping twee arbeiders zijn gedood. Een arbeider werd met ernstige gasver giftiging in het ziekenhuis opgenomen. Te Alexandrië is opnieuw een uit gebreide organisatie in het smokkelen van narcotische middelen ontdekt. Zestig personen zijn bij deze organisatie betrok ken. Vijftien personen zijn reeds aange houden. In Zuid-Oost Europa heerscht een ongewoon hevige koude. Op de Zwarte Zee drijven ijsbergen, hetgeen zelden voorkomt. Een Turksch schip is tegen zoo'n ijsberg gevaren en gezonken. Uit Marseille wordt gemeld, dat eer gisteravond de machinist van den trein ToulonMarseillle op de rails plotseling een soort barricade zag en door krachtig remmen den trein nog juist tijdig tot staan kon brengen. Van hout en metalen staven bleek een hindernis op de rails te zijn gebouwd, die met eenige moeite kon worden afgebroken. Het incident veroor zaakte een vertraging van anderhalf uur. 1 Binnen- en buitenlandsche werkkrachten. Het bestuur van den Ned. Bond van Technici heeft een adres gezonden aan den ministerraad inzake de ontslagen bij de N.V. Wilton en Feijenoord te Rotter dam van arbeiders en beambten, speciaal ook onder de middelb. technische beamb ten, werkzaam op de teekenkamers. Met ingang van 1 Maart a.s. is weder om aan 30 middelbare technici, construc teurs en teekenaars, ontslag aangezegd. In het adres wordt er op gewezen, dat Nederlandsche beambten worden ontsla gen, terwijl Duitsche krachten blijven ge handhaafd. Dit is te meer ontoelaatbaar te achten, daar o.a. op de afdeeling „onderzeeboo- tenbouw" van meergenoemde combinatie, de afdeeling dus waar de teekeningen voor de onderzeebooten, welke aan de Ko ninklijke Nederlandsche Marine moeten worden geleverd, worden vervaardigd, steeds de Nederlandsche beambten zijn gehandhaafd. Adressant verzoekt de directies van meergenoemde combinatie te verplichten, in de eerste plaats de buitenlandsche be ambten te ontslaan, alvorens tot ontslag van Nederlandsche beambten over te gaan. Wijnhandel minder bedrijvig. Werknemers in den wijnhandel in Ne derland, die met bezorgdheid hebben ge zien, dat de bedrijvigheid bij hun firma's voortdurend vermindert eü van oordeel zijn, dat de accijnsverhooging het wijn- verbruik in Nederland nog meer zal doen afnemen, zoodat aanneming van het daartoe strekkend wetsontwerp zal leiden tot het ontslag van een groot deel van het personeel, dat in den wijnhandel werk zaam is, zien derhalve in dit wetsontwerp een ernstige bedreiging van hun bestaan en verzoeken om die reden de Tweede Kamer, haar goedkeuring aan dit wets ontwerp te onthouden. De schadeloosstelling van Kamerleden. Het Tweede Kamerlid van Vuuren had medegedeeld, dat de leden der Tweede Kamer op hunne door de Grondwet vast gestelde schadeloosstelling vrijwillig 3 pet. koPing hadden aanvaard, behoudens de leden van één fractie, naar aanleiding waarvan wij de vraag hebben gesteld, of dit de communistische was. Van welingelichte zijde verneemt „De Volkskrant (r.k.), dat de voorgenomen vrijwillige korting bedraagt 4 pet. en met die ééne fractie de sociaal-democratische bedoeld moet zijn. Of ook de communisten geweigerd hebben toe te stemmen in een korting op bun schadeloosstelling, kon men het blad niet met zekerheid zeggen. Uit de S. D. A. P. In het jongste nummer in „De Fakkel" wordt het besluit van den linkervleugel om voet bij stuk te houden en in geen ge val het oppositie-orgaan op te geven, ge lijk de resolutie door het partijbestuur voorgesteld eischt, nog eens aangedikt en tevens te kennen gegeven, dat het abon nementstal van „De Fakkel" thans twee maal het hoogste cijfer heeft bereikt van de vroegere (onder andere redactie overi gens nog voortbestaande) „Socialist", en thans als parool geldt: naar de 10.000 „Fakkel"-lezers. Omtrent de beteekenis der oppositie in de roode partij valt uit dit cijfer wel een en ander af te leiden. De veiligheid van den trein. Tot dusver was aan den hoofdconduc teur van een trein mede een deel van de zorg voor de veiligheid van den trein op gedragen. Er bestaat een voorschrift dat hij zoo geplaatst moet zijn dat hij de sei nen op den weg kan waarnemen en voorts dat hij zich met den machinist in verbin ding moet kunnen stellen. In overweging is thans, naar wij ver nemen, zegt het „Hdbl.", een voorstel om deze beide bepalingen af te schaffen, zoo dat in de toekomst de zorg voor de vei ligheid van den trein uitsluitend zou be rusten bij het machinepersoneel, in het bijzonder bij den machinist. De wijziging is neergelegd in een ont werp A. R. D. dat aan de Spoorbonden voor advies is toegezonden. De Personeelsraad heeft thans een rap port samengesteld dat aan het Rijkstoe- zicht is gezonden, waarin de bezwaren o.a. tegen deze wijzigingen zijn uiteenge zet. De Ned. Ver. van Spoor- en Tram- wegpersoneel zal vermoedelijk in samen werking met de andere vakbonden een ac tie op touw zetten tegen deze plannen, daar men ze bedenkelijk acht voor de vei ligheid van het spoorwegverkeer. Contingenteering van steenkolen. i Het Comité voor Economisch Verweer uit de Land- en Tuinbouworganisaties beeft heden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bet volgende tele gram gezonden: In verband met de vragen van het Tweede Kamerlid Maenen in zake con tingenteering van de invoerheffing op buitenlandsche steenkolen, maken wij er Uwe Excellentie op attent, dat de export van land- en tuinbouwproducten, die toch reeds zoo sterk bemoeilijkt wordt, daar van groote bezwaren kan ondervinden. Nederland en België. De onderhandelingen tusschen de Ne derlandsche en de Belgische gedelegeer den voor het sluiten van een overeen komst betreffende de voorkoming van dubbele belasting zullen 1 Maart te Brus sel worden voortgezet. Dezelfde gedele geerden zullen ook trachten den grond slag te leggen voor een nieuw handels- accoord tusschen de beide landen. De besturen van de districten Arnhem en Nijmegen van het Nederlandsen Ver bond van Nationalisten hebben gisteren een telegram gezonden aan den minister van Buitenlandsche Zaken, waarin zij er bij den minister op aandringen, zich in zake het Belgisch verdr ig te houden aan de adviezen van de Kamers van Koop handel en Fabrieken te Rotterdam en el ders, en zijn in 1929 uitgesproken ver oordeeling van minister Karnebeeks po litiek met de daad gestemd te doen. Diamantfirma vertrekt naar België. De Amsterdamsche juweliersfirma Ed. van Dam heeft besloten haar bedrijf naar België te verplaatsen. De moeilijkheden in de diamantindustrie komen hierdoor weer sterker aan het licht. Dat de verplaat sing van het bedrijf naar Antwerpen, waar de concentratie van het technische bedrijf plaats heeft, een groot verlies voor Amsterdam beteekent, moge blijken uit enkele cijfers, die de firma verstrekt heeft. Gedurende de jaren 1922 tot en met 1929 betaalde de firma een bedrag van f 8 millioen aan loon aan de diamant bewerkers. Dit is dus ongeveer 1 millioen gulden per jaar. Door de Antwerpsche afdeeling werd in die jaren gemiddeld f 850.000 per jaar aan loon betaald. In 1929, het begin van de groote wereld crisis, betaalde de firma aan de circa 250 diamantbewerkers nog een bedrag van ongeveer f 800.000 aan loon. De Ned. Christ. Reis Vereen, in 19321 De activiteit dezer thans ongeveer 15.000 leden tellende organisatie naar buiten, neemt weer toe, naarmate het reisseizoen nadert en zij dagelijks haar ledental ziet klimmen. De Nederl. Christel. Reis-Vereeniging verwacht in 1932 haar jubileumjaar een belangrijke ledentoename. Velen, die anders dure privé-reizen maakten, zoeken thans de veel billijkere groeps reizen, en zien, dank zij de goede organi satie, hetzelfde of soms veel meer. Wat men zich in deze tijden ontnomen zag.de vacanties (vaak van langeren duur) bleven gewoonlijk gehandhaafd en de behoefte aan ontspanning is zeker niet verminderd. In dit nummer vindt men gepubliceerd de voorjaarsreizen der N.C.R.V., terwijl het in Maart uitkomende Reisprogram- maboek het volledig reisplan 1932 zal bevatten. i In het bijzonder trekken de aandacht de billijke reizen naar Palestina (on der leiding van de heeren I. Snoek van Rijswijk en Dr J. Weener, Ned. Ilerv. pred. van Haarlem), naar Canada en j de Vereenigde Staten. Ook de Hongarijereis zal vermoedelijk ve len onzer interesseeren. Vermelding verdient nog het feit, dat de N.C.R.V. ook aan hen, die niet reizen veel aantrekkelijks heeft aan te bieden, door middel van haar afdeelingen, die zich uitputten in het organiseeren van interessante lezingen, excursies enz. Men doet goed eens een exemplaar aan te vragen van haar uitstekend geïllus treerd orgaan „Ons Reisblad", hetwelk gaarne gratis wordt toegezonden door het Centraal Bureau, Weteringkade 22a, 's Gravenhage. Binnenland. Hypotheken en sociale verzekeringen voor den landbouw. Gefingeerde roofoverval te Weert. De schadeloosstelling der Kamerleden en de S. D. A. P. Herstellingsoord te Lunteren afgebrand. Buitenland. China en Japan. De Japanners maken vorderingen. Later weer successen der Chineezen. Komt er een wapenstil stand? De werkloosheid in Frankrijk. KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUWCQMITé. Onder leiding van den heer J. L. Nij- singh, uit De Wijk, is te Utrecht een vergadering van de eerste afdeeling van het Kon. Nederl. Landbouwcomité ge houden. Besloten werd ter kennis van do regee ring te brengen, dat de uitkomsten van de aardappelinventarisatie, zooals deze thans plaats vindt, niet als geheel betrouwbaar kunnen worden be schouwd. In verband met het nut en de beteekenis van een op deugdelijke wijze uitgevoerde inventarisatie, zal aan de regeering worden verzocht, ten behoeve van deze inventarisatie meer gelden be schikbaar te stellen en zooveel mogelijk den georganiseerden landbouw daarbij te betrekken. Er werd besloten, eventueel in samen werking met de andere Centrale Land bouworganisaties, zich op korten termijn met voorstellen tot de regeering te wen den met de bedoeling, het opzeggen van hypotheken en het exccutee- ren van hypotheeknemers zooveel moge lijk te voorkomen. Besloten werd bij de Tweede Kamer aan te dringen op aanneming van het door een aantal leden van deze Kamer ingediende voorstel van wet, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende onereuze pachtovereen komsten. In verband met de verwerping van het ontwerp Pachtwet door de Eerste Kamer werd besloten, het advies in te winnen van de bij het Landbouwcomité aangesloten landbouwmaatschappijen no pens hetgeen thans dient te worden ge daan. In verband met de groote beteekenis van de Pluimveehouder ij speciaal voor de gemengde bedrijven in de zand streken, werd besloten, zich tot de be treffende specifieke organisatie te wen den inzake eventueele voorstellen tot steun aan de meer en meer onrendabel wordende pluimveehouderij. Besloten werd desgewenscht. met het Nationaal Crisiscomité alsnog enkele voorstellen te bespreken inzake het ver- leenen van steun aan in nood verkee rende landbouwers met het doel dezen het gaande houden van hun be drijf eenigszins te vergemakkelijken. Besloten werd een vergadering te be leggen van vertegenwoordigers van de groep landbouwverzekeringswezen, ten einde van gedachten te wisselen over eenige onderwerpen in verband staande met de sociale verzekering als: geheele of gedeeltelijke ontheffing van de premiebetaling voor het landbouwbedrijf reorganisatie van de sociale verzekering, eventueele terugbetaling van de premie voor invaliditeitsverzekering en fonds vorming. Aan de aangesloten organisaties zal wor den verzocht, een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van voor werk verschaffing geschikte obj ecten in haar werkgebied en van het resultaat mededeeling te doen. Tevens zal het oor deel dezer organisaties worden ingewon nen betreffende de mogelijkheid van eventueel opgedane ervaring met het te werkstellen van werklooze landarbeiders in particuliere landbouwbedrijven. Centrale A. R. Kiesvereeniging, Goes. Morgen Dinsdag middag houdt de Centrale A. R. Kiesvereeniging haar jaar vergadering. Na afdoening -an de huis houdelijke werkzaamheden te ongeveer half 3, zal de heer J. J. C. van Dijk, lid van de Tweede Kamer, aanwezig zijn om op te stellen vragen te antwoorden. Alle leden van de aangesloten Kiesveree-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1