No. 124 Donderdag 25 FÉruari 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! "W3 Binnenland. --LA- Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VRRSCFIJNT EL-FFF WF-FFFAP, Abonnementsr>f; Per 3 maanden, franco rer nost, f?.--- Losse nummersf0 05 Prijs der Advert entiOn; 14 regels 1.20, elke repel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Niets te dol! De heer Wijnkoop heeft indertijd het gevleugelde woord gesproken: ons is niets te dol. Dat dit inderdaad het geval is, blijkt mede uit een door hem bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt voorstel van wet, „houdende regelingen ter bestrijding nadeelige gevolgen economische crisis voor de arbeidersklasse". Nadat dit voorstel in de afdeelingen was onderzocht, heeft het nog eenige wijziging ondergaan zoodat het thans op het volgende neerkomt: „Iedere arbeider zal vanaf zijn veer tiende jaar vol loon ontvangen; d.i. het loon, zooals ter plaatse pleegt behaald te worden. Wie werk heeft, ontvangt dit loon van zijn werkgever; wie het niet heeft, ont vangt de uitkeering van de Overheid. Als werklooze wordt daarbij beschouwd hij, die geen werk kan vinden; doch even zeer hij, die vrijwillig het werk verlaten heeft en die verkrijgbaar werk niet wil aanvaarden. Alleen moeten deze laatste twee hun redenen van bedanken en van niet-aanvaarden goedgekeurd krijgen door plaatselijke commissies, gekozen door de arbeiders van veertien jaar en ouder. Deze commissies beslissen deze en alle andere haar voorgelegde vragen in hoog ste instantie. De benoodigde gelden worden verkre gen door afschaffing van leger en vloot benevens door vermogensbelasting, suc cessiebelasting en andere kapitaalheffin gen." Het is niet noodig een dergelijk dwaas voorstel te bestrijden. Terecht werd in de afdeelingen der Tweede Kamer uitgesproken dat men bijna algemeen van oordeel was dat „dit voorstel niet als ernstig is te beschou wen". Wij wijzen er hier dan ook alleen op om aan te toonen tot welke dwaasheden sommige revolutionaire leiders in staat zijn. Hun is in waarheid niets te dol! De strijd tusschen Japan en China.' Ondanks den stroomenden regen, heb ben de Japansche troepen gistermorgen vroeg een nieuwen aanval gedaan op de Ghineesche stellingen tusschen Kiangwan en Tatsjang. De Japanners werden echter met krachtig mitrailleurvuur ontvangen en teruggeslagen, waarna de Ghineezen een tegenaanval ondernamen, die den lin kervleugel van het Japansche front ern stig in gevaar bracht. Ook de rechtervleugel van de Japan sche linie liep gevaar door de Ghinee sche troepen te worden doorbroken. Het Japansche hoofdkwartier geeft in zijn communiqué toe, dat de aanval op Kiangwan en Tatsjang is mislukt. De Ghineezen zijn nog steeds in het bezit van de Woesoeng-forten aan den Noordelijken oever van het Woesoeng- kanaal. Het front te Kiangwan is een tooneel van verschrikking. Alle loopgraven zijn geheel gevuld met modder, waarvan de Ghineezen en Japanners evenzeer te lij den hebben. De Japanners hebben geen enkelen al- gemeenen vooruitgang bereikt. De Ghineesche burgerlijke bevolking is enthousiast over het heldhaftig verzet "der Ghineesche soldaten. Zij zendt warme kleeren aan de manschappen in de loop graven en dagelijks begeeft zich een groep jonge Ghineesche vrouwen in auto's naar de vuurlinie, om de troepen tot volhou den aan te vuren. De Japanners hebben zelf het verkeer de bericht tegengesproken, dat zij Kiang wan genomen hadden. De economische toestand van Italië. In de Kamer heeft de minister van Corporaties gister een overzicht gegeven van den economischen toestand in Italië en van de maatregelen, die de fascisti sche regeering heeft genomen in verband met de wereldcrisis. De minister legde er den nadruk op, dat het tekort op de han delsbalans alleen in het afgeloopen jaar met 2K milliard lire is verminderd. Over de werkloosheid deelde de minis ter mede, dat het aantal werkloozen de vorige maand tot boven het millioen is gestegen. Ten slotte verklaarde de minister, dat Italië bereid is, alle voorstellen die strek ken om de tolmuren te verlagen en alle belemmeringen van den wereldhandel uit den weg te ruimen, te onderzoeken. De buitengewone Volkenbondsvergadering In Volkenbondskringen acht men het waarschijnlijk, dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken, Paul Hymans, tot voorzitter der buitengewone Volken bondsvergadering gekozen zal worden, die de volgende week het Chineesch-Ja- pansche geschil te behandelen zal hebben. De ontwapeningsconferentie. Het slot der algemeene beschouwingen in de ontwapeningsconferentie te Genève ondervond een onvoorziene vertraging, doordat de laatste spreker, de gedele geerde van Panama, niet te vinden was. Toen Henderson genoodzaakt was, de zitting te schorsen, verscheen „Panama" tenslotte op het spreekgestoelte en hield een uitvoerige rede. Panama zou zich verzetten tegen elke vermindering van zijn strijdmacht, aan gezien de nationale veiligheid in gevaar zou worden gebracht. Met een kort woord verklaarde hier mede Henderson de algemeene beschou wingen voor gesloten. Rumoerige Rijksdagzitting. Gisteren duurde de rumoerige en ver warde debatten in den Duitschen rijks dag voort. Afgevaardigde Weber (staatspartij) her innerde aan een vroeger voorstel der na- tionaal-socialisten, om beleediging van Duitsche legerleiders met tuchthuis en lijfskastijding te straffen. Indien de nazis thans trek hebben, dit voorstel in stem ming te brengen, aldus spreker, zal ik voor een lijfskastijding des heeren Goeb- bels stemmen. Jammeren over onderdrukking past op de allerlaatste plaats een partij, die op den weg van den politieken moord voor op ging Bij deze woorden bestormden de nazis, onder dreigend krijgsgeschreeuw, de sprekerstribune. De zitting moest worden onderbroken. Daarna kreeg de nationaal-socialist Rosenberg het woord, die nog eens de nat.-soc. thesis kwam verdedigen, dat de buitenlandsche politiek der regeering- Brüning een volslagen mislukking is. Een sociaal-democraat, die hem inter rumpeert beet Rosenberg toe: Soms trek in een paar oorvijgen? De voorzitter ontnam den spreker het woord. Joelend protesteerden de natio- naal-socialisten. Er kwam geen einde aan het lawaai, weshalve de rijksdagpresident de zitting andermaal onderbrak. Lichtstaking te Hamburg. Tijdens een massavergadering van Hamburgsche winkeliers, waaraan ver tegenwoordigers van alle middenstands- vereenigingen en -bonden deelnamen, is besloten, om van heden af over te gaan tot een lichtstaking, aangezien de tarie ven voor electrischen stroom te hoog zijn. Onder de organisaties, die zich voor deelneming aan de lichtstaking verklaar den, bevinden zich o.a. de bond van bios copen, en de warenhuizen. Het voornemen bestaat, de lichtstaking aldus door te voeren, dat iedere buiten verlichting achterwege zal blijven. De eta lages zullen slechts tot 7 uur des avonds met ongeveer een kwart van de gewone sterkte verlicht worden. De binnenverlichting zal zooveel moge lijk tot ongeveer een kwart van de ge bruikelijke sterkte worden beperkt. Verhoogde tarieven, verlaagde salarissen. De Belgische regeering heeft de ka mer een wetsontwerp doen toekomen, waarin zekere douanetarieven, die niet onder handelsverdragen vallen, met 15 pet. verhoogd worden. Het invoerrecht voor buitenlandsche bieren wordt ver hoogd van 80 op 100 francs. Verder worden in het wetsontwerp de ambtenaarssalarissen met 10 pet. ver laagd en de uitkeeringen der oorlogsbe nadeelden met 10 pet. verhoogd. De salarisverlaging met 10 pet. heeft ook betrekking op de salarissen der mi nisters en de inkomsten der afgevaar digden. Wolvenplagen In Zevenburgen. De bewoners van de dorpen in de omgeving van Arad worden door een groot gevaar bedreigd. Wegens de strenge aanhoudende koude dalen groote kudden wolven van de ber gen af naar de bewoonde streken. De be woners van de aan de rivier de Lippa gelegen kleinere woongebieden, durven zich in de late middaguren niet meer op straat begeven, daar dan in de nabijheid van hun woningen wolven rondsluipen. Korte berichten. Gisteren is te Berlijn in een verga dering van caféhouders met slechts 50 stemmen tegen, op 600 aanwezigen, be sloten van af 3 uur 's nachts geen bier meer te schenken. Bij een nachtelijke razzia is te Cairo een aantal Armeniërs aangehou den bij wie men communistische geschrif ten over revolutionaire handelingen zou hebben gevonden. Vieesch en bloembollen. De Haarlemsche Kamer van Koop handel besloot een adres te zenden aan den Minister van Arbeid, waarin wijzi ging gevraagd wordt van den contingen- teeringsmaatregel van Deensch vieesch. In het adres wordt o.m. opgemerkt, dat Denemarken per inwoner en per jaar een grootere hoeveelheid bloembollen dan eenig ander land betrekt. Door het contingenteeringsbesluit dreigt een belangrijk afzetgebied van een bij uit stek nationaal product verloren te gaan en dat juist in een tijd, waarin de handel in bloembollen, die vrijwel geheel afhan kelijk is van buitenlandsche afnemers, met groote moeilijkheden te kampen heeft. Instelling Economischen Raad. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over net Binnenland. Groote boeren-protestvergadering te Zwolle. Buitenland. Tarieven en salarissen in België. De oorlog tusschen Japan en China. De economische toestand van Italië. Rumoerige Rijksdagzitting. - DE RADIODOKTER, steeds en over» al te ontbieden J. M. Polderman. Groote Markt, Goes. Tel. 129. (Adv.) Ingezonden mededeelingen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is thans bijeengeroe pen tegen Dinsdagavond 1 Maart half 9. Periodieke gegevens werkloozenzorg. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw beeft, in vervolg op zijn schrijven van 3 Februari betreffen de periodieke gegevens over werkloozen zorg, aan de gemeentebesturen een circu laire doen toekomen, waaraan wij het volgende ontleenen Bij bovenvermeld schrijven verzocht ik uw college, mij maandelijks telkens vóór den löden der maand, gegevens over de werkloozenzorg in de voorafgaande maand te willen doen toekomen. Het blijkt mij1 evenwel, dat verschillen de gemeentebesturen niet in staat zijn, dien termijn in acht te nemen. Ik heb daarom besloten, in den vervolge de in zending op uiterlijk den 20sten der maand te stellen. Slechts dient een uitzondering te wor den gemaakt voor de opgave inzake het aantal werkloozen op den laatsten Zater dag in de voorafgaande maand. De Re geering acht het van het grootste gewicht de cijfers van het aantal werkloozen isteeds zoo spoedig imogelijk te kennen. Ik moge u daarom verzoeken, mij in den vervolge in de eerste week van elke maand op te geven, hoeveel geheel en gedeeltelijk werkloozen op den laatsten Zaterdag van de voorafgaande maand als werkzoekenden bij het plaatselijk or gaan der arbeidsbemiddeling stonden in geschreven. Inspecteur volksgezondheid. Bij Kon. besluit van 16 Februari is met ingang van 1 Maart benoemd tot inspec teur van de volksgezondheid in algemee- nen dienst mr P. A. van der Drift, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als referendaris bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Loonsverlaging in de mijnindustrie. Naar gemeld wordt, ligt het in de be doeling van de mijndirecties, in verband met de tegen 1 April a.s. ingaande nieuwe loonregeling, een loonsverlaging in te voeren, welke zich ook zal uitstrekken tot de ambtenaren en beambten. Wijziging van de Kieswet. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Knottenbelt heeft de minister van bin nenlandsche zaken en landbouw geant woord: 1. De ondergeteekende wacht, met be trekking tot een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, als in deze vraag be doeld, nog slechts omtrent één punt ad vies; na ontvangst van dit advies, dat zeer binnenkort mag worden tegemoet gezien, zal het wetsontwerp het departe ment kunnen verlaten. De indiening er van zal daarna zoo spoedig mogelijk ge lijk worden bevorderd. 2. In verband met de bij het ontwerp voor te stellen wijziging van art. 125, eer ste lid, der Kieswet, strekkende tot ver vroeging van den in die bepaling vastge- legden dag der candidaatstelling, erkent de ondergeteekende, dat het wenschelijk is, een spoedige indiening te bevorderen, waartoe hij dan ook gaarne zal mede werken. wetsontwerp tot instelling van een Eco nomischen Raad: de heeren Bongaerts, Duys, v. Vuuren, Kortenhorst en v. Dijk. Opleving in de glasindustrie. Naar gemeld wordt, is bij de N.V. Vereenigde Glasfabrieken te Schiedam, waar het bedrijf langen tijd heeft stil gelegen, de arbeid met eenige ovens her vat. De machinale flesschenoven op "Van Deventer's Glasfabrieken te Delft, welke verleden jaar Augustus werd stopgezet, is deze week weder in bedrijf gesteld. Rentelooze voorschotten aan noodlijdende tuinders. Men meldt uit Broek op Langendijk: Enkele weken geleden werd in een ver gadering van vertegenwoordigers van een 40-tal gemeenten in West-Friesland be sloten, zich tot de Regeering te we iden met het verzoek, het percentage van 30 pet., dat de betrokken gemeenten uit eigen middelen moeten bijpassen voor het verleenen van rentelooze voorschotten aan noodlijdende tuinders, aanmerkelijk te verlagen en de benoodigde gelden te mogen leenen van het Rijk tegen een lage rente. Van den minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw is thans bij de betrokken gemeentebesturen bericht ingekomen, dat noch het een noch het an der voor inwilliging vatbaar is, daar de financieele toestand dier gemeenten niet zoodanig is, dat het Rijk zou moeten hel pen. Behartiging van den eierhandel. Gisteren is te Utrecht een vergadering gehouden van organisaties en belang hebbenden bij den eierhandel teneinde tot meer eenheid van groepen en nuancee ringen in den eierhandel te komen. Na langdurige debatten werd besloten tot oprichting van een Verbond ter be hartiging van den Eierhandel. In het co mité van voorbereiding werden benoemd de heeren J. Westrik, burgemeester van Barneveld, voorzitter; J. H. M. Jansen, Amsterdam; A. Reitsma, Groningen; T. van Ree, Amerongen en W. N. Giesen, secretaris. De Rijkstelefoon. In een gisteren uitgegeven Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit tot wijzi ging en aanvulling van het Rijkstelefoon- reglement 1929. In de eerste plaats wordt het jaarlijksch bedrag van f 48 voor de aansluiting aan een Rijkstelefoonnet met meer dan 4000 aansluitingen, welk bedrag onverminderd het per locaal gesprek te betalen bedrag verschuldigd is voor de aansluiting aan dat net van een perceel, gelegen binnen een door den directeur-generaal te bepa len gebied, voortaan geheven, wanneer het aantal aansluitingen bedraagt van 4001 tot en met 10.000, terwijl een be drag van f 54 verschuldigd zal zijn indien dat aantal meer dan 10.000 be loopt. Voorts wordt aan art. 21 van het Reglement het volgende toegevoegd: Nieuwe diensten van de Rijkstelefoon of wijzigingen van de reeds bestaande diensten kunnen, indien da belangen der gebruikers of van den dienst die wensche lijk maken bij wijze van proef worden in gevoerd. De directeur-generaal treft, on der goedkeuring van den minister voor den tijd dat deze proef duurt, de ter zake noodige regelingen, welke niet eerder in werking treden dan na publicatie in de „Staatscoursat". Zigeuners aan de grens. De laatste dagen vertoeven groote troepen zigeuners in de nabijheid van de Zeeuwsch-Belgische grens, voornamelijk in de omstreken van Moerbeke. Waar schijnlijk zijn deze van de Brabantsche grens weer naar het Westen getrokken, ten einde te trachten Zeeuwsch-Vlaande- ren binnen te komen. De politie houdt evenwel streng toe zicht in het grensgebied. Middelburg, B. en W. hebben aan den heer P. Dorleijn op diens verzoek eervol ontslag verleend als brandmeester eu hebben als zoodanig benoemd den heer L. B. van Houte. Vlissingen. Gisteravond hield de afdee- ling Vlissingen van den Ned. Chr. Ambt- tenaarsbond haar 12e jaarvergadering. De voorzitter, de heer P. Sinke, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en wees op den grooten bloei der afiee- ling in de laatste jaren. De secretaris, dhr W. de Wolf, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het op 1 Jan. 1930 21 bedroeg, op 1 Jan. '31 29, en op 1 Jan. 1932 45 leden. Alzoo een belangrijke toename. Verder gaf het jaaroverzicht aan ver schillende besprekingen met semi- en overheidsbedrijven tot het verkrijgen van verbeteringen voor het personeel. Felicitaties werden uitgebracht door afgevaardigden der Middelburgsche zus- terafdeeling en den Chr. Besturenbond. De heer Schmelzer hield een inleiding over „Wat is Chr. sociaal?" Na afloop van het officiëele gedeelte werden nog enkele uren gezellig doorge bracht, en sloot de secretaris met dank zegging. De Koning van België heeft den heer G. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, benoemd tot commandeur der Leopoldsorde II. Het aantal werkloozen daalde van 602 op 594. Goes. Dinsdagmiddag hield de afd. Z.- Beveland van de V. P. Z. haar jaarver gadering. De secr.-penn. deed verslag, waaruit bleek, dat er ruim 200 leden zijn en er over 1931 een batig saldo was van f 88.28, en het spaarbankboekje ruim f 1337 aanwees. De directeur van de Eier- veiling deed daarop zijn jaarverslag: ge leverd waren 1.189.571 kipeieren, d.i. 380.000 meer dan in 1930, die gemiddeld 4.10 ct. per stuk opbrachten, of 1 ct. per stuk minder dan in 't vorige jaar.-Eend eieren werden 8000 aangevoerd, d.i. 2000 meer dan in 1930, tegen 3.5 ct.; in 1930 was dit 5 ct. p. stuk. Zijn rekening sloot met een nadeelig slot van f 54.41. Her kozen werden de heer A. Nolet te Ierseke en Mart. Steijn te Kwadendamme, en als afgevaardigde naar de hoofdbestuursver gadering de heer J. M. Drijgers te 's H. Abtskerke. Ook werd herbenoemd als lid commissie van Beheer Eierveiling de heer J. M. Slegt te Goes en de heer P. Dekker te Borssele als lid H.B. Nisse. Dinsdagavond werd de jaarver gadering gehouden van de Groene Kruis- afdeeling alhier. Uit de verslagen kreeg men te hooren dat op 31 Dec. j.l. het ledental 94 bedroeg. De inkomsten over 1931 bedroegen voor het Groene Kruis f 897.87, de uitgaven f 66.36, alzoo een goed slot van f831.51. De inkomsten voor de T. B. C.-fcestriiding bedroegs»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1