No. 123 Woensdag 24 Februari 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Does. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. ££<55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnement spr ft s; Per 3 maanden, franco per oost, f3,— Losse nummers 9.95 Pr ij 8 der Advertent, iSn: 1regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Het Kortingswetje. Het z.g. Kortingswetje ia gisteren door de Tweede Kamer aangenomen. Minister De Geer is als overwinnaar uit het strijdperk getreden. Het heeft er anders wel gespannen. Toen de debatten in eersten termijn wa ren afgeloopen scheen het wel, alsof er voor dit ontwerp geen meerderheid zou zijn te vinden. Er rees een sterk verzet tegen de sa menkoppeling van de kortingen op de uit- keeringen van de gewestelijke en provin ciale salarissen. Getracht is dan ook deze band te ver breken en voor het Regeeringsontwerp een geheel nieuw stelsel in de plaats te stellen. Toen de hierop betrekking hebbende amendementen, waartegenover Minister De Geer geen onwelwillende houding aan nam, verworpen waren, stond de Kamer voor de keus: alles of niets. En toen trad Minister De Geer krach tig op. Het eenige wat voor de regeering on aannemelijk is, zoo luidde de verkla ring van den Minister, is de negatie. Het ging dus tenslotte niet meer alleen om dit ontwerp, maar het ging mede over het Kabinet. En op een Kabinetscrisis heeft de Ka mer het niet willen laten aankomen. Dit wetje werkt, gelijk bekend, naar twee kanten. Het bepaalt, dat gedurende drie jaren een korting van 3 pet. wordt toegepast op de uitkeeringen uit het gemeentefonds aan de gemeenten. Deze korting wordt echter niet toege past, als de gemeentelijke loonen sinds 1931 met 3 pet. gedaald zijn en deson danks tenminste 40 opcenten op de ge meentefondsbelasting geheven moeten worden (zonder progressie) en de overige gemeentelijke heffingen tot redelijke bedra gen zijn opgevoerd. Voorts blijft de 3 pet. korting achterwege, indien een gemeente minder dan 5000 inwoners telt of bi» Kon. Besluit wordt verklaard, dat het loonpeil in een gemeente niet voor verlaging in aanmerking komt (met denzelfden eisch van redelijke opvoering der heffingen en ten minste 40 opcenten op de fondsbelas ting zonder progressie). Voor de provincies is de eisch van ten minste 40 opcenten op de fondsbelasting vervangen door 20 opcenten op de vermo gensbelasting. Het ontwerp brengt dus in de eerste plaats een besparing voor het Rijk, maar ook voor die provinciën en gemeenten waar men, om aan deze korting te ont komen, de salarissen gaat verlagen. De werking van het ontwerp kan niet in alle opzichten billijk worden genoemd. Maar dit goldl ook van de ingediende amendementen. En toen het op stemmen aankwam bleek d'e meerderheid het met Minister De Geer eens te zijn, dat van de verschillende krui sen dat van den Minister het minst zwaar moest worden geacht. De Overprikkeld? „Middelb. Crt" schrijft: Een Ned. Herv. predikant, Dr J. L. Snethlage, te Oyen (N.-Br.) heeft zich in een brochure voorstander van het Le ninisme verklaard. In het liberale week blad „De Vrijheid" schrijft Ds G. Huls man daar een uitvoerig artikel tegen. „Het is ontzettend!" roept hij uit „De Zeeuw" citeert nu wèl het citaat, dat den liberalen predikant Hulsman tot den uitroep „het is ont zettend!" aanleiding geeft, maar... houdt dan op met citeeren en... zegt dan zélf „het is ontzettend". Erg? Heelemaal niet. Maar het ware toch .fraaier geweest, inplaats van te zeggen dat „De Vrijheid" de aandacht vestigt op deze bro chure, te vermelden, dat zij, in een door een predikant geschreven hoofdarti kel, er tegen te velde trekt. Maar tja... wij liberalen stoelen nu immers eenmaal op eenzelfden wortel des ongeloofa met revolutionnairen en zulk gespuis?!... Het eigenaardige hierbij is, dat door ons in dit verband met geen woord van de liberalen gerept werd. Wij hebben deze zaak zelfs niet van den politieken kant beschouwd, maar alleen gewezen op het ontzettende, dat een predikant een „be dienaar des Goddelijken Woords" het ge loof in God als van geen beteekenis be schouwt en een Lenin, die verklaarde, dat God zijn grootste vijand was, verheer lijkt als een brenger van een religie van hoogere waarde. Wonderlijk genoeg ziet de „Middelb. Crt." daarin een aanval op het libera lisme. Daar is toch geen reden voor! Uit wat de „Midd. Crt." schrijft meenen wij te mogen opmaken, dat zij het even als wij ontzettend vindt, als op deze wijze het geloof in God wordt onder mijnd. Welnu,' dat is voor ons een reden tot b 1 ij d s c h a p. Wij kunnen het slechts toejuichen als ook de liberale organen oog blijken te hebben voor het ontzettende van de ondermijning van het geloof in God. Daarom begrijpen wij niet den uitval van het Middelburgsche liberale orgaan. Of hebben wij hier te doen met een geval van politieke overprikkeldheid als waarop gisteren de heer Heemskerk doelde? De stopzetting van het Japansche offensief te Sjanghai. Het Japansche opperbevel deelt, zooals wij reeds meldden, mede, dat de Japan sche troepen bevel hebben gekregen de ge vechten voorloopig te staken, teneinde on- noodige verliezen te vermijden. Eerst hadden de Japanners een woeden den aanval ondernomen op Kiangwan. De Ghineezen antwoordden met het vuur hunner mitrailleurs, waarbij zij onder de Japanners een aanzienlijk aantal slacht offers maakten. De Japansche infanterie, reeds zwaar beproefd, trachtte vervolgens de Ghinee- sche verdediging te breken in den N. W. sector, waar de Chineezen, de bajonet op het geweer, ook al geen duimbreed weken. Toen werd aan de Japanners bevolen den terugtocht te aanvaarden. Zij lieten het terrein, met slachtoffers bedekt, ach ter. De Japansche troepen rusten nu. Zij schijnen alle in actie te zijn geweest en geen enkele reserve meer te hebben. Ofschoon het zeer rustig geweest is den geheelen dag aan het front van Tsjapei, verwachten de Japanners nu een krach- tigen Ghineeschen aanval. Hoe hardnekkig de lange gevechten zijn geweest, welke te Mia tsjong tsjeng ten N. W. van Sjanghai, zijn geleverd, blijkt uit het cijfer der Ghineesche verlie zen, die volgens betrouwbare Ghineesche bronnen, 2000 dooden en gewonden be dragen. Uit Londen wordt nog gemeld: Het vertrek van Sir John Simon naar Genève, 24 uur voor het bepaalde tijdstip heeft zijn grond hierin, dat Sir John Si mon officieel kennis gekregen heeft van de aanwezighed van Tardieu en Grandi. Simon zal al het mogelijke doen om in de eerstvolgende dagen een stopzetting der Chineesch-Japansche gevechten te verkrijgen. De verantwoordelijke Londen- schen kringen zijn van meening, dat de Volkenbond zijn prestige zou verliezen, in dien hij er niet in slaagde het conflict in het Verre Oosten op te lossen. De Britsche politiek is er daarom op uit om den vrede door het aanbieden der Engelsche dien sten zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Japansch oorlogsmateriaal in de Vereen. Staten gekocht? De commissie van buitenlandsche za ken van het huis van afgevaardigden heeft Dinsdag den juridischen adviseur der Chineesche regeering, Paul Lineber- ger, gehoord. Deze beweerde daarbij, dat de bezetting van Mantsjoerije door de Japanners indirect is gefinancierd met geld, afkomstig uit de Vereenigde Sta ten. Japan heeft tot nu toe in de Ver eenigde Staten voor een bedrag van 181 millioen dollar oorlogsmateriaal gekocht. Het departement van handel weigert ieder verklaring nopens de bewering van Lineberger. De Fransche regeering en de Kamer. Gisteren zijn zoowel Kamer als Senaat van Frankrijk bijeengekomen om de re- geeringsverklaring van het nieuwe kabi- net-Tardieu aan te hooren. De nieuwe regeering verklaart zich so lidair met de vorige, voor wat betreft de internationale onderhandelingen over het vraagstuk der herstelbetalingen en der schulden. Ten aanzien van de herstelbetalingen wordt de Fransche stelling bepaald door de verdragen, waardoor wel wijzigingen toelaatbaar zijn, waarover vrijwillig is on derhandeld, maar wat een verloochening der onderteekeningen uitsluit. De Kamer heeft na een langdurig de bat de motie van vertrouwen aangenomen met 309 tegen 262 stemmen. Hitler's staatsburgerschap en candidatuur. Een persbureau verzekerde, dat Hitier, in een hooge functie in het land Bruns- wijk is benoemd en dat hiermede ook de kwestie van zijn nationaliteit als geregeld kan worden beschouwd. In de wandelgangen van den Rijksdag werd verklaard dat Hitier door de regee ring van Brunswijk tot hoogleeraar in de paedagogie is benoemd. In politieke kringen te Münehen be weert men overigens, dat Goebbels door de candidatuur van Hitier voor het presidentschap te proclameeren, den lei der der nationalisten eenvoudig voor een voldongen feit heeft willen stellen. Hitier zelf zou n.l. niet al te veel voor een can didatuur hebben gevoeld, deze zal hij ech ter thans dienen te aanvaarden. Het bestuur van de nationaal socia listische partij publiceert een verklaring, waarin wordt bevestigd, dat Hitier can- didaat der partij bij de aanstaande pre sidentsverkiezing zal zijn. Naar thans bekend wordt zal de natu ralisatie van Adolf Hitler aldus geschie den dat men hem zal benoemen tot ambte naar van het Brunswijksche gezantschap te Berlijn en hem bizondere opdrachten voor de Brunswijksche regeering zal ge ven. i Door hem te verbinden aan het Bruns wijksche gezantschap zou Hitier automa tisch Duitsch onderdaan worden. Werkloosheid in Duitschland. Het aantal werkloozen in Duitschland is in de eerste helft van Februari met 84.000 gestegen tot 6.117.000. Men neemt aan, dat het hoogste punt thans spoedig bereikt zal zijn, zoo het niet reeds bereikt is. Verleden jaar bedroeg de stijging in de eerste helft van Febru ari 107.000. Korte berichten. Te Bristol heeft een botsing plaats gehad tusschen de politie en 3000 betoo- gende werkloozen, die een optocht wilden houden in het midden der stad. Dertig betoogers werden gewond en verscheidene politie-agenten liepen kneuzingen op. De mijnwerkers van het kolenbek ken in Asturië (Spanje) hebben met 10.000 stemmen meerderheid besloten zich aan te sluiten bij de Internationale. Zij eischen van de regeering werkloozen- steun, ouderdomsrente en het recht van medezeggenschap in de bedrijven. Naar uit Cherbourg wordt getele grafeerd, zijn bij; het lossen van een goud transport ter waarde van 600 millioen frs., vier baren in zee gevallen, hetgeen een verlies beteekent van ongeveer 8 mil lioen franken. Duikers hebben van het havenbestuur opdracht ontvangen het goud te zoeken. Zij' zullen bij; hun werk zaamheden evenwel groote moeilijkheden ondervinden. Peter Schupp, de oudste man van Duitschland, die enkele dagen geleden zijn 104den verjaardag heeft gevierd, is Maandag in het dorp Baumbach in Hes- sen-Nassau overleden. DE NEDERLANDERS TE SHANGHAI. Geen dadelijk dreigend gevaar. Na het ultimatum van generaal Uyeda bestormden de Nederlanders het consu laat en vroegen bezorgd naar de moge lijke ontwikkeling van den toestand. „Eerst als de torpedobootjager hier zal zijn aangekomen zullen de Nederlanders zich veilig voelen". Dezen indruk kreeg de speciale corr. van Aneta op het Ned. Consulaat. De Nederl. consulaire ambte naren zijn blijkbaar bezorgd. Men doet uitkomen, dat geen dadelijk dreigend ge vaar bestaat, maar men vreest voor een onvoorzien noodgeval. Vernomen wordt dat de torpedojager 29 Febr. te Shanghai zal aankomen. Vier Nederl. families, die ten N. van de Kreek van Soetsjau wonen, hehben van het con sulaat den raad ontvangen naar veiliger plaatsen te verhuizen. Tot nu toe heeft slechts één familie dien raad opgevolgd. Verder wordt vernomen, dat het Nederl. consulaat, evenals de Britsche en Ameri- kaansche autoriteiten, de plannen voor de ontruiming van Shanghai door de Neder landers, indien de omstandigheden zulks eischen, gereed hebben. In dat geval zal van hulp der Java-China Japanlijn ge bruik worden gemaakt. Het eenige gevaar dat momenteel dreigt vloeit voort uit slecht gerichte granaten, maar omdat tot nu toe onder de buiten landers nog geen ongelukken met doode- lijken afloop zijn voorgekomen lijkt dit gevaar zeer gering. De Nederl. autoritei ten vreezen blijkbaar dat in geval van een nederlaag der Chineezen hun troepen uit den band zullen springen, de intern, ne derzettingen zullen binnendringen en aan het plunderen slaan. Ook wordt gevreesd, dat de duizenden werkloozen bloedige on geregeldheden zullen beginnen. Alle voor zorgsmaatregelen zijn genomen om aan zulke gebeurtenissen 't hoofd te bieden. Engeland en de Nederiandsche coniingeniesrings-maafregelen, In antwoord op een. vraag naar de Ne- derlandsche wetgeving, waarbij de hoe veelheid van zekere in Nederland inge voerde goederen wordt gecontingenteerd, heeft minister Runciman gisteren in het Engelsche Lagerhuis een overzicht gege ven van deze wetgeving en gezegd, dat de uitwerking, die deze beperkingen op den Britschen handel kunnen hebben, en de stappen, die Engeland dienaangaande zou kunnen doen, in overweging zijn. De werkloosheid onder de transpari- arbeiders. Het orgaan van den Centralen Bond van Transport-arbeiders bevat een over zicht van den stand der werkloosheid on der zijn leden, gedurende het jaar 1931. Uit de gegevens blijkt, dat de leden de zer organisatie zeer door de werkloosheid worden getroffen. Het ledenaantal van den Bond is voor 1931 vast te stellen op 34000 en daarvan hebben niet minder dan 20117 met werkloosheid van korten of langen duur te kampen gehad. In de geschiedenis van den Bond! is een dergelijke omvang der werkloosheid nog niet geconstateerd geworden. Door de 34.000 leden werd aan bijdraf gen in de werkloozenkas gestort de som van f 430.523,25, terwijl daarentegen werd uitgekeerd f 1.940.529,91. Salariskorting te Rotterdam. Na langdurige debatten heeft de Rot- terdamsche Gemeenteraad het voorstel van B. en W. om 3 pet. op de salarissen van het gemeentepersoneel te korten aan genomen met 25 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de Soc. Democraten en de Communisten. Zooals bekend, werd dit voorstel aan vankelijk mee door de toenmalige Soc.- Dem. wethouders ingediend. Zij hadden echter niet den moed om het tegen de scherpe aanvallen uit eigen kring te ver dedigen en eindigden met er tegen te stem men. Steun aan de suikerbietenteelt. Naar de „Maasbode" verneemt, zal bin nenkort een regeling het licht zien voor de uitvoering van de steunverleening voor de bietenteelt in 1932. De regeling zal inhouden, dat ieder te ler van suikerbieten recht heeft op een re- geeringspremie tot 80 pet. van het gemid delde kwantum bieten door hen in de ja ren 1928, 1929 en 1930 aan de suikerfa- brieken geleverd. De leveranciers zullen moeten opgeven tot hoeveel kg. garantiebieten zij in 1932 gerechtigd wenschen te worden. Het con tract zal een clausule bevatten, waarin wordt bepaald dat indien de opbrengst meer bedraagt dan het aangevraagde kwantum, levering van dat meerdere niet verplichtend zal zijn. Overname en samenvoeging van garan tiebewijzen is niet uitgesloten. Nationaal Crisis-Comité. Het bedrag aan uitkeeringen bedraagt in totaal f 83.183, terwijl 2358 dekens, 1100 ton eierkolen en diverse giften in natura werden uitgedeeld. In de afgeloo pen week bedroeg de uitkeering f 3.895 en het aantal verstrekte dekens 1195. Hiernaast staan uitkeeringen uit de Regeeringssubsidie voor extra hulp aan werkloozen in totaal f 98.907.25. De communist Reuderink. Het Rotterdamsche communistische raadslid Reuderink zal, zooals reeds ge meld, waarschijnlijk zijn lidmaatschap van den Raad verliezen wegens het feit, dat hij in dienst van het Russisch staats bedrijf is geweest, zonder daarvoor toe stemming te hebben gevraagd aan ds Ne derlandse!; a regeering. Binnenland. Het kortingswetje ongewijzigd door de Tweede Kamer aangenomen. De salariskorting in Rotterdam aangeno men. Buitenland. Het stopgezette Japansche offensief. Motie van vertrouwen in de Fransche re geering aangenomen. De candidatuur-Hitler. Gisteren heeft de heer Reuderink het bewijs moeten overleggen, dat hij niet in vreemden staatsdienst is geweest. Aangezien hij dat niet zal kunnen heeft hij het staatsburgerschap verloren en houdt hij mitsdien op lid van den Raad te zijn. Voor den heer Reuderink blijft beroep open bij Ged. Staten en de Krcon. De 100.000 reeds overschreden! Het Ghr. Nationaal Vakverbond heeft thans de eerste honderdduizend leden be reikt, zelfs met meer dan drieduizend overschreden, zoo meldt men ons vanwege het G. N. V. 't Laatste kwartaal van het vorig jaar heeft een winst van 3.916 leden gebracht, of een vooruitgang van 4 pet,., waaraan bijna alle organisaties hun deel hebben gehad. Niettegenstaande de crisis het Neder- landsche bedrijfsleven fel teistedt, was het jaar 1931 voor de ontwikkeling van de christelijke vakbeweging een hij uit stek goed jaar. Het ledental steeg van 82.155 op 1 Jan. 1931 tot 103.126 of met 20.971 leden, d.w.z. een toename van 25.52 pet. Deze krachtige groei bewijst, dat in de Nederl andsche arbeidersstand het vertrouwen in de christelijke vakbe weging sterk is toegenomen. Zóó zelfs, dat in sociaal-democratischen kring eeni ge ongerustheid voor dezen snellen groei aan den dag trad. In den kring van het G.N.V. is er groote vreugde voor den zegen die God schonk op den onvermoeiden arbeid van zoovele honderden werkers. Vooral in de laatste maanden zijn er een groot aantal propa gandisten. avond aan avond „op stap" ge weest om door huisbezoek degenen die nog aarzelden voor de christelijke vakbe weging te winnen. Bij1 al de zorg die de christelijke vakbe weging tengevolge van de crisis door maakt, is deze groei een moedgevend ver schijnsel en versterkt de gedachte dat door ingespannen arbeid nog vele duizen den gewonnen kunnen worden. De tijd om te rusten is nog niet aangebroken; terwijl er nog geen reden tot verslapping der energie behoeft te zijn, want in Pro- testantsch-Ghristelijk Nederland telt de sociaal-democratische vakbeweging nog drie maal meer leden dan het G. N. V. Thans is reeds een aanvang gemaakt met het vol maken van het tweede hon derdduizendtal. Het heeft 23 jaar ge duurd voordat de eerste honderdduizend leden zich bij het G. N. V. hebben aan gesloten; overal in den lande maakt men zich op om over deze tweede honderd duizend niet zooveel jaar te werken. Bij het 25-jarig bestaan van het, G. N. V. moet tenminste het aantal van 125.000 leden bereikt zijn. TWEEDE KAMER. Torpedojager naar Sjanghai. In de zitting van gisteren vroeg de heer A1 b a r d a (S. D.) verlof te mogen inter- peüeeren over het zenden van een torpe dobootjager naar Sjanghai en levering van oorlogstuig en credietverleening aan de oorlogvoerenden in het verre Oosten. Hierover zal a.s. Donderdag worden beslist. De Kortfngswef. Voortgezet wordt daarna de behande ling van de z.g. Kortingswet. De heer Knottenbelt (Lib.) licht een voorstel van de liberale fractie toe om in verband met de vérstrekkende amende menten, welke zijn ingediend, een her nieuwd afdeelingsonderzoek te houden. Spr. heeft geen bezwaar tegen een kor ting, maar wel tegen een korting, waarvan men de consequenties niet kan overzien. Dit voorstel wordt verworpen met 43 tegen 43 stemmen. De heer v. V u u r e e (R. E.) licht zijn jwrt t, Sn?, wil het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1