MODERUBRIEK Gemengd Nieuws. Rechtzaken Oud wordt nieuw mooie taak is te "em'llen, hot arbeiders- en geen kerkelijke vereeniging is, maar dat ieder er welkom is, die op maatschappelijk gebied de Chr. beginse len van recht en gerechtigheid wil uit dragen. Op deze rede volgde nog eenige bespreking. Het resultaat daarvan was, dat een commissie van drie personen zal trachten, nog meer leden te winnen, zoodat de hoop bestaat, dat binnen niet te langen tijd een afdeeling zal kunnen worden opgericht. TOELATING IN NEDERLANDSCH- INDIE. Aneta-Holland meldt: 'De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat in Nederlandsch-Indië ten aanzien van de voorloopige toelating van personen daar te lande met ingang van 1 Maart a.s een strengere gedragslijn zal worden aan genomen dan tot dusverre werd gevolgd. Tot dusverre werd aan onder het Toe- latingsbesluit vallende personen, bepaal delijk aan Nederlanders, die zonder be hoorlijk middel van bestaan in Neder landsch-Indië aankwamen en aan wie de toelating niet om een der andere in artikel 4 van dat besluit vermelde redenen aan stonds moest worden geweigerd, onder uitreiking van een voorloopig toelatings bewijs wel gelegenheid gegeven om naar eed betrekking uit te zien. Dit geschiedde bepaaldelijk, wanneer de betrokkenen kon den aantoonen, dat zij tijdelijk zouden kunnen worden onderhouden door familie leden of vrienden, dan wel in het bezit waren van een som gelds, die hen in staat stelde om eenige maanden daar te lande te leven. Met ingang van 1 Maart a.s. zal aan stonds tot weigering der toelatingskaart moeten worden overgegaan ten aanzien van die werkzoekende immigranten, die niet in het bezit zijn van een schriftelijke verklaring, hetzij van een bona fide werk gever, dat de betrokkene in een voldoende gesalarieerde betrekking is of zal worden aangesteld, hetzij van een familielid of andere relatie, dat door den steller der verklaring ten volle in het onderhoud van den immigrant zal worden voorzien. Voorloopige toelatingsbewijzen zullen dan alleen mogen worden afgegeven: a. indien de werkzoekende immigrant wel in het bezit is van een document als boven omschreven, doch geen voldoende zekerheid bestaat ten aanzien van de ge goedheid hetzij van den werkgever, hetzij van het familielid of de relatie, dan wel van de deugdelijkheid der verklaring; b. indien de Werkzoekende immigrant wel in het bezit is van een document als bovenomschreven, terwijl ook geen twijfel bestaat omtrent de gegoedheid van den werkgever of de deugdelijkheid der ver klaring, doch belanghebbende slechts voor korten tijd (niet langer dan zes maanden) de in die verklaring bedoelde behoorlijk gesalarieerde werkzaamheden zal verrich ten. Aan de ontschepingsambtenaren is op gedragen bij het uitreiken van vergunnin gen tot ontscheping, tevens toelatingskaar ten met het vorenstaande rekening te houden. Vrouw voor de oogen van haar echtgenoot doodgere den. Zondagmiddag te ongeveer 4 uur heeft op den Schiedamscheweg te Rot terdam een tragisch ongeluk plaats gehad waarbij de 48-jarige mej. G. F. Maate Kleijn door een autobus is overreden en op slag gedood. Mej. M. was met haar echtgenoot uit een tram gestapt. Zonder uit te kijken stak het echtpaar achter de stilstaande tram om den rijweg over. Op dat oogen- blik naderde uit de tegenovergestelde richting met groote snelheid een auto. Mej. M., die een eindje voor haar man uit liep, kwam voor de wielen en hoewel de chauffeur al zijn best deed om den wagen tot staan te brengen, kon hij niet verhin deren, dat de vrouw over een lengte van ongeveer 15 meter meegesleurd werd. Zij bleek op slag gedood te zijn. Brandkast opengescheurd. Gisternacht heeft men zich toegang ver schaft tot het kantoor van de bakkerij „Voorwaarts" aan den Zwaanshals te Rotterdam. Via een gangetje heeft men de buitendeur bereikt, die men met behulp van valsche sleutels geopend heeft. De brandkast in het kantoor heeft men open gescheurd en het zich daarin bevin dende bedrag, f 800, is ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ontsporing te Reuver. Gis termiddag te half vier ontspoorde te Reu ver bij het rangeeren een beladen wagon steenkolen. Doordat dit juist op de hoofd lijn VenloRoermond gebeurde veroor zaakte dit een heele stagnatie. De reizi gers van den trein die vanuit Venlo om 4,09 te Reuver arriveerde, moesten over stappen in een inmiddels ontboden hulp- trein van Roermond. De ongevallenwagen van Roermond wan spoedig ter plaatse, er werd met man en macht gewerkt om de lijn wederom vrij te krijgen. Tegen 5.30 was de hoofdlijn in zooverre vrij, dat de sneltrein MaastrichtAmsterdam weder om, hoewel langzaam rijdende, passeeren kon. De materieele schade is niet groot en persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. Een en ander veroor zaakte in den treinenloop in deze drukke uren nogal vertraging. Bij het tollen door een auto gedood. Zaterdagmiddag om kwart over 3 heeft op den Wouwsr.hen weg te Rer- gen op Zoom een doodelijk ongeluk plaats gehad. Eenige kinderen waren daar aan het tollen. Toen van een hun ner, den 8-jarigen de K. de tol op den st;aatweg terecht kwam, liep het ventje zonder uit te kijken den weg op om hem op te rapen. Tegelijkertijd passeerde een auto uit Roosendaal. De bestuurder kon zijn wagen niet tijdig meer tot stilstand brengen, met het noodlottig gevolg, dat de jongen met zijn hoofd tegen de rech- tervoorlamp van de auto botste en daar na werd overreden. Het ventje werd bewusteloos in een nabijzijnde woning binnen gedragen, waar een terstond ontboden geneesheer slechts den dood kon constateeren. Den autobestuurder treft geen schuld. Goede arrestatie. Het dorp Veldhoven in Noord-Brabant wordt al sinds 'n paar jaar onveilig gemaakt door een bende, die op alle punten van het dorp kleinere inbraken en diefstallen pleegde. De vorige week nog op vijf plaat sen. De politie heeft thans de vermoede lijke daders gearresteerd. Zij zullen naai Den Bosch worden overgebracht. De malversaties bij het Groene Kruis in Limburg. De justitie heeft thans een onderzoek inge steld naar de malversaties, welke heb ben plaats gehad bij het Limburgsche Gr. Kruis. Thans staat reeds vast, dat voor een bedrag van bijna f 10.000 is verduis terd door den secretaris-penningmeester, die de wijk genomen heeft, terwijl men zijn verblijfplaats op het oogenblik niet kent. De verduisteringen gaan terug tot 1920. Werk1oozen - dem onstra- tie te Leeuwarden. Nadat door het W. A. G. als protest tegen de gevangen houding van een 12-tal arbeiders uit Hoornsterzwaag in een café te Leeuwar den een vergadering was gehouden, deel de de voorzitter mede, dat een verzoek was binengekomen om een massale wan deling te houden naar de strafgevange nis. Ongeveer 350 man verlieten daarop de zaal en trokken in optocht naar de ge vangenis. Nabij de Ossekop hield de politie ech ter den stoet tegen en gelastte den demon stranten zich te verwijderen. Daartegen werd geprotesteerd, terwijl men de inter nationale begon te zingen en „Rood front" werd geroepen. Toen men aan de herhaal de aanmaning van de politie om uiteen te gaan en het zingen te staken geen ge volg gaf, werd van gummistok en sabel gebruik gemaakt en de optocht uiteen ge dreven. Enkele personen liepen hierbij verwon dingen op. De demonstranten verlieten tenslotte met autobussen de stad. Een vreemde invitatie. Zondagnacht omstreeks 12 uur is de heer D. uit Leur op het eind van de Baronie- laan te Breda door een wielrijder vriende lijk verzocht van zijn fiets te stappen om met hem een krankzinnige, die ontvlucht was, mee te gaan zoeken. De man verze kerde, meldt de „Tel.", dat de gezochte niet gevaarlijk, maar van het goedaardige soort was. De heer D. voldeed aan het vreemdsoortig verzoek en ging met den man het bosch in. Hij was echter op zijn hoede, temeer daar hij kort tevoren een zwak gefluit had gehoord. Door deze ach terdocht gewaarschuwd liet hij zijn „gast heer" voorgaan in het bosch, waarop deze zich omkeerde, en een ploertendooder ton nende zeide: „Als hij gevaarlijk mocht worden, tik ik hem hiermee op zijn kop". Dit wekte echter nog meer de achterdocht en toen de man dit zag, riep hij: „Ben je soms bang?" en sprong meteen op zijn gedienstigen helper af. Deze sprong ech ter achteruit, maar kon zijn aanvaller nog eerst een flinken trap geven, zoodat hij tegen den grond viel. Hierdoor kreeg de heer D. kans om zijn rijwiel, dat hij te gen een boom had geplaatst, te nemen en te verdwijnen. Wegens de groote duisternis kon hij slechts een vaag signalement van zijn aanvaller geven. De man was als heer ge kleed. Men vermoedt, dat men hier met een poging tot overval te doen heeft. De heer D. heeft aangifte gedaan bij de po litie. Een duur woordenboek. Reeds lang geleden werd gemeld, dat een gepensionneerd ass.-resident al meer dan 15 jaar op landskosten bezig is met het samenstellen van een Balineesch-Neder- landsch woordenboek, voor welk werk hij op 31 Maart 1916 „tijdelijk" ter beschik king van den directeur van het Onder wijs werd gesteld op een toelage van f 200, later f 600 per maand. In het vast gestelde verslag van de Volksraadscom- missie over de voorloopige rekening 1929 is de kwestie opnieuw ter sprake ge komen. Na een vergelijking van de tegenstrij dige inlichtingen aan den Volksraad, spreekt de Commissie haar ernstige ont stemming uit over het feit, dat de arbeid van den taalkundigen ambtenaar, welke thans 1534 jaar heeft geduurd, nog niet ten einde is gebracht. „Zij zal gaarne vernemen, op welk be drag het woordenboek naar raming ten slotte zal komen te staan. Het is haar niet duidelijk waarom aan den bewerker niet de eisch is gesteld, dat hij natuurlijk niet wederom tegen een vergoeding zich op Bali moest vestigen, ten einde met bekwamen spoed het werk tot e°n goed einde te kunnen brengen. Gaarne zal de Commissie worden ingelicht, of er ten behoeve van kunsten en wetenschap pen nog meer van dergelijke lucratieve opdrachten loopende zijn". Wij hebben schrijft het „N. v. d. P de kosten het vorig jaar becijferd op rond f 140.000, waarbij wij uitgingen van do veronderstelling, dat de heer S. altijd een toelage van f 600 per maand had genoten Het geval wordt natuurlijk wat goedkoo- per, nu uit een latere Regeerings-mede- deeling is gebleken, dat de toelage in het begin slechts 200 gulden bedroeg. Intusschen is het blad, met de commis sie, zeer nieuwsgierig naar de officieele opgave van de kosten der inderdaad bui tengewoon lucratieve Regeeringsopdracht. Want die is nog altijd niet verstrekt. Kantongerecht te Goes. Zitting van 19 Febr. 1932. De Kantonrechter heeft veroordeeld wegens: Autobusdienst in werking houden zon der inachtneming der verleende vergun ning: A. de R. te Dinteloord, vrijspraak. A. S. te Anna-Jacobapolder f 5 of 5 d. Reizigers in autobus opnemen, terwijl dit niet geoorloofd is: J. v. W. te Bergen op Zoom f 5 of 5 d. Te Goes met auto zonder vergunning van B. en W. standplaats innemen: G. de J. te Driewegen f 0.50 of 1 d. Met auto niet naar links uitwijken: J. K. te Amsterdam f 25 of 25 d. Kreukels rapen: M. B. te Goes, beris ping; J. H. te Wemeldinge f 2 of 1 d.; P. M. te Ierseke f 1.50 of 1 d.; J. v. d. P. te Ierseke f 2 of 1 d.; J. J. S., G. P. K., J. M. H. N„ H. K„ M. G., J. F. van H., M. van H., J. van M., allen te Goes, allen f 2 of 1 d. Straatschenderij: J. de B. te Borsselen f 5 of 1 w. tuchtsch. Met rijwiel in een bocht binnen de kom der gemeente links rijden: J. C. H. te Kapelle f 5 of 5 d. Dronkenschap: L. K. te 's-Gravenpol- der en A. M. E. K. te Goes, beiden f 15 of 15 d. Dier op noodeloos pijnlijke wijze ver voeren: M. L. en J. B., beiden te Kamper land, beiden f 3 of 3 d. Met motorrijtuig zonder verlicht num mer en rood achterlicht rijden: J. A. R. te Goes f 5 of 5 d. Fietsen zonder licht: G. de J. te 's-Heer Abtskerke f 3 of 3 d. Met motorrijtuig veiligheid van 't ver keer in gevaar brengen: P. J. W. te Ril land f 25 of 25 d.; A. C. M. te Kloetinge f 25 of 10 d J 0. te« Zntpb'Mi t 5C of 50 dagen. Met motorrijtuig zonder een deugdelijk stuurtoestel rijden: F. N. te Beverwijk f 25 of 10 dagen. Motorrijtuig rechts verkeer geen door gang geven: R. R. te Kloetinge, vrijspr.; H. S. te Haarlem, vrijspraak. Met motorrijtuig in een bocht binnen de kom der gemeente niet rechts houden: A. op 't H. te Kapelle f 15 of 10 d. Met motorrijtuig niet naar rechts uit wijken: F. J. v. d. J. te Goes, vrijspraak. Met niet ingeschreven motorrijtuig met meer dan 2 M. uitstekende lading rijden: P. A. B. te Middelburg f 5 of 5 d. Zonder rijbewijs rijden: S. de M. te Am sterdam f 10 of 10 d.; W. v. d. W. te Wis- senkerke f 5 of 5 d. Met rijwiel zonder rem rijden: A. K. te Heinkenszand f 5 of 5 d. Hooger beroep is aangeteekend door J. K. te Amsterdam tegen het vonnis van 19 Februari 1932 van het Kantongerecht te Goes, waarbij hij is veroordeeld tot f 25 of 25 d. wegens overtreding Motor- en Rijwielwet. Door G. de W. te 's-Heerenhoek, tegen het vonnis van 5 Februari 1932 van het Kantongerecht te Goes, waarbij hij is ver oordeeld tot f 50 of 20 d. wegens over treding der Jachtwet. HONGER IN RUSLAND. De dumpingsactie treft het eigen land. In zijn jongste nummer wijst de „Ti mes" er op, dat er honger in sovjet-Rus land geleden wordt. Dit betreurenswaar dige verschijnsel, te verschrikkelijker om dat er werkelijk een overvloed, bijna een te veel aan levensmiddelen op de wereld bestaat, is niet karakteristiek voor het bolsjewistische rijk. Geen land ter wereld, of het heeft op het oogenblik een breide laag der bevolking, welke zich nauwelijks of in het geheel niet het allernoodzake lijkste levensonderhoud kan verschaffen, en slechts door de hulp van de openbare hand of van de particuliere liefdadigheid het leven kan redden. De hongersnood in Rusland moet ech ter aan een andere oorzaak worden toe geschreven, dan die in de andere landen, en wel aan het feit, dat het Russische rijk zelf door den dumpings-uitvoer van graan een schaarschte heeft verwekt, welke hij slechts door een geweldige hulp actie gedeeltelijk zal kunnen goedmaken. Door de hoogste officiëele sovjet-auto riteit is ronduit erkend, dat de oogst in Ieder heeft in zijn garderobe wel eens een kleedingstuk, hetzij een japon of mantel, dat zoo veel bij de heerschende mode ten achter is, dat wij er ons liever niet meer mee vertoonen, terwijl het toch jammer is van de stof, ze zoo maar zonder meer op te ruimen. Nu geven we hier een paar voorbeelden, hoe uit een kleedingstuk nog best iets moderns te fabri- ceeren is. Zoo b.v. model A: Hebben we een effen mantel of Japon, dan koopen we daar 1 M. geruite of gewerkte crêpe georgette bij van 100 c.M. breed. Het oude kleedingstuk wordt uitgetornd en gestreken. Vervolgens knippen we er ons nieuw Japonnetje van volgens bijgaand patroon. Bewerking a. Schouders en zijnaden dichtstikken, naden afwerken en openstrijken; b. De hals afbiezen. Men knipt hiervoor een schuin reepje crêpe georgette van 3 c.M. breed, stikt het aan op den goeden kant en zoomt het op den verkeerden kant over. c Nu is de mouw aan de beurt. Het stuk van crêpe georgette wordt aan de bovenzijde ingerim- peld op de wijdte van het bovenstuk van de mouw, dat van de stof geknipt is. Daarna de belde deelen van de mouw aan elkaar stikken, de rafel omsteken. Nu wordt de mouwnaad dichtgestikt. Den onder kant van den mouw rimpelt men in op handwijdte. Hij wordt dan op dezelfde wijze afgewerkt als de hals met een smal biesje crêpe georgette. Nu zetten we een drukkertje aan, zoodat het biesje strak om de pols sluit; d. De mouw inzetten. De mouwnaad valt bij dit model op de zijnaad. Het armsgat omsteken. e. Vervolgens wordt onder aan de japon een zoom gemaakt; f. De reep crêpe georgette voor het puntstuk bestemd, wordt aan onder- en bovenkant met de hand smal omgezoomd. Het midden van de lap bij het x hecht men aan de halspunt vast. De uiteinden van de lap, worden op een breedte van 6 8 c.M. ingerimpeld. Nu trekt men de japon aan; het komt er nu maar op aan om met wat handigheid het stuk zoo te plooien, dat het keurig om het lichaam sluit en aan het geheel een smaakvol aanzien geeft. De plooien worden hier en daar gehecht. Voor de afwerking maak* men van een reep crêpe georgette een strik, die aan de rugzijde op de rimpels van het stuk vastgehecht wordt. Model B is nog een variatie op het thema. De klokken, die ingezet worden, kan men van dezelfde of een afstekende stof maken. Dit hangt af van de hoeveelheid oude stof die men heeft en van persoonlijken smaak. De kosten van de patronen van beide modellen zijn 0.60 per stuk. Ze zijn verkrijgbaar op schriftelijke aanvrage bij vooruitbetaling, in postzegels, per postwissel of door storting op giro 444SS bij dagblad „De Zeeuw", Goes. Duidelijk aangeven, welke maat gewenscht wordt. - i/b ^/K>&£7Tttf?^/T-V:QT)cïF> een groef gedeelte van bol en in andere oostelijke districten een ern stige mislukking is gebleken. Stalin en Molotoff hebben decreten onderteekend, waarbij bevolen wordt onmiddellijk, en zonder eenig uitstel, ongeveer een milli- oen ton graan naar genoemde gebieden te zenden om ze daar onder de bevolking te verdeelen. Op verschillende plaatsen hebben de boeren de locale voorraden reeds geheel verbruikt, en heerscht een ellende, welke onbeschrijflijk moet zijn. Reeds enkele maanden geleden werd, heel vagelijk overigens, aangeduid, dat de toestand niet volkomen bevredigend was, maar van een totale mislukking van den oogst wilde men niets weten. Zelfs in No vember werden ambtenaren ontslagen en gerechtelijk vervolgd, wijl zij niet voldoen de aandrang op de boeren hadden uitge oefend om de voorgeschreven hoeveel heden graan af te leveren, zoodat de hui dige ellende voor een niet gering gedeelte moet worden toegeschreven aan de hard heid, waarmede de sovjet-autoriteiten het graan van de boeren opeischten om het naar het buitenland te kunnen verkoopen. Het staatsaandeel in de graanopbrengst is door de boeren afgeleverd, en het eer ste gevolg was, dat er geen voldoende hoeveelheid was overgebleven om het land opnieuw te bezaaien. Erger nog, wat overgebleven is, volstaat zelfs niet, om de boeren voor den hongerdood te bewaren, zoodat nu in allerijl maatregelen moeten getroffen worden, om te voorkomen, dat het land voor den volgenden oogst braak blijft liggen, maar tevens om de groot- producenten van graan aan een mini- mum-voedsel te helpen. Voor sovjet-Rusland komt deze hon gersnood op een zeer ongelegen oogenblik want hij dreigt het vijfjarenplan, dat o.m. een sterke uitbereiding van de bezaaide oppervlakte eischte, ernstig nadeel toe te brengen. Want niet alleen zal het vervoer van een millioen ton graan een nieuwe belasting voor de toch reeds overbelaste spoorwegen, welke sinds lang niet meer in staat zijn de dagelijksche transporten te verwerken, beteekenen, maar boven dien zal de hoeveelheid graan, voor den uitvoer bestemd, nu en in het volgende oogstjaar een zoodanige verlaging onder gaan, dat de financiering der Russische autarchie-plannen er nieuwe, wellicht on overkoombare moeilijkheden van zal on dervinden. De tactiek der sovjet-mannen is steeds geweest, den graanuitvoer zoo hoog mogelijk op te voeren, en om dit beoogde doel te bereiken, heeft men den landbouwer tot het laagst- mogelijke bestaansminimum teruggedrongen. Daarbij be staat steeds de mogelijkheid, dat de marge al te klein wordt gemaakt, en dat blijkt voor een "heel groot deel van het graangebied inderdaad het geval te zijn geweest. Het zou intusschen uiterst onvoorzichtig zijn uit de openlijk erkende moeilijk heden conclusies te trekken, welke verder strekken dan de zoo scherp mogelijk afgeba kende gegevens. Dat het Rus sische autarchie-streven er door belemmerd zal worden, valt nauwelijks te verwach ten. Veeleer het tegendeel. Merkwaardig is in elk geval, dat de hoofdgedelegeerde der sovjets op de economische volkenbondsconferentie van 1927, Osynski, die toen nog het parallelle en vreedzame samenwerken van de kapita listische en de communisti sche orde mogelijk achtte, dezer dagen verklaarde, dat de sovjet-unie zich absoluut van de afhankelijkheid van het buitenland, d.w.z. van de normale economische samen werking met het buitenland moet bevrijden. Algemeen is deze omwen teling in den bolschewisti- schen gedachtengang ver klaard door het feit, dat de Russische uitvoer voor het sovjet-rijk de beteekenis heeft verloren, welke zij eenigen tijd geleden nog bezat. Want waartoe dient het in de kapi talistische wereld sovjet-pro ducten in te voeren, als daar voor geen redelijk bedrag meer te krijgen is, dat als tegenwicht kan gelden voor den nood, welke in Rusland zelf moet geleden worden om de dumpingsprijzen mogelijk te maken? Dat- heeft zijn terugslag zelfs op de communistische economie, het meest verfijn de staatskapitalisme, dat een menschelijk brein ooit uitge dacht heeft. Daarom dringt de wereldcrisis, waarvan Moskou zooveel resultaten voor een proletarische wereldrevolutie verwacht had, zelfs een Sta lin, die het Trotzikiïsme zoo scherp onderdrukt heeft naar rechts; moet het tempo van het vijfjarenplan vertraagd worden; waarschuwt Moskou voor een revolutionneering der wereld, waarvan het op dit oogenblik geen heil ver wacht. Hoever deze ontwikkeling zal gaan, ligt op het oogen blik nog in het duister. Het is echter interessant ze te volgen; en de honger in Rus land is een episode in deze evolutie,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6