No. 122 Dinsdag 23 Fstruari 1932 48o Jaarnai Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. mw VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT J5LKBN WERKHAG. AbosncmentsorliB: Per a maanden, franeo ner rmtf, Losse nummers 10-05 Prijs der AdvertentlPn; 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. V De kracht van de vuisten. Wint de vredesgedachte veld? Oppervlakkig gezien wel. Er wordt een sterke propaganda ge voerd voor ontwapening en vredelievende oplossing van internationale geschillen en er is de Volkenbond die er ernstig naar streeft het oorlogsgevaar te beperken en het recht te stellen boven de macht. Dat zijn verblijdende en moedgevende feiten die we niet over 't hoofd hebben te zien. En als het op de straks te houden Ont wapeningsconferentie mocht gelukken overeenstemming te bereiken omtrent een ingrijpende beperking van de bewapening dan zullen we ons daarover eveneens heb ben te verheugen. Aan den anderen kant is het echter ook noodig voorzichtig te zijn en de verwach tingen niet te hoog te spannen. Het voornaamste bij deze kwestie is toch niet dat de bewapening beperkt wordt immers het kost weinig moeite op korten termijn een leger uit den grond te stampen, maar wèl, dat de geesten worden omgezet. Dat andere beginselen het leven der volken gaan beheerschen. Dat er komt niet de bereidheid van men- schen om desnoods voor andere men- schen te buigen, maar de bereidheid om gezamenlijk te buigen voor het recht dat uit God is. Alleen in dien weg is het mo gelijk een duurzamen vrede te verkrijgen. En nu is dit bij alle waardeering overigens voor wat er in het belang van den vrede gedaan wordt het teleurstel lende, dat er van een omzetting der gees ten zelfs niet het eerste begin te bespeu ren valt. Eer schijnt het tegendeel het geval te zijn. Het evangelie van den haat wordt dag aan dag gepredikt. Nog altijd is er de roep en het is een roep die steeds sterker wordt om de banden te verscheuren en op te staan te gen den Heere en zijn Gezalfde. Juist van de zijde van hen, die het hardst roepen om ontwapening en die schijnbaar van geweld afkeerig zijn, wordt het beginsel van den klassenstrijd verbreid. Maar daar blijft het niet bij. Dat is Zondag in Duitschland weer eens overduidelijk gebleken. Overal werden dien dag demonstraties gehouden van het „ijzeren front", de con centratie der republikeinsche partijen. Te Berlijn werd een appèl van leiders gehouden, waar het rijksdaglid Kuenst- ler het woord voerde, en verklaarde, dat het ijzeren front van heden af gereed voordenstrijd was. De tijd van spre ken en debatten over de orde was voorbij. In de toekomst staat het ijzeren front ge reed tegen eiken aanval. Wanneer Hit- Ier aan de macht zoii komen langs le- galen of langs illegalen weg zou dit voor het ijzeren front de oorlogsver klaring beteekenen. Te Düsseldorf sprak de eerste bonds- leider van de Reichsbanner, Hoelter- mann, die verklaarde, dat het ijzeren front de volksmacht zal verdedigen tegen de dictatuur. De tijd van" noodverorde ningen dient voorbij te zijn. Te Hannover werd een vergadering ge houden, waar de voorzitter van den Duit- schen metaalbewerkersbond, Reichel, sprak, die speciaal wees op de sociale ge volgen voor de arbeiders van het aan de macht komen van het fascisme. De vakbonden zijn bereid, tegenover ge weld de kracht van hun vuist en te toonen." En zoo ging het overal. Nergens werd de menigte aangemaand om, als de zaken misschien anders loo- pen dan men wenscht, het ontwapenings beginsel in practijk te brengen, en te zoe ken naar een vredelievende oplossing van de nationale geschillen, maar over heel de linie was er het dreigement van geweld, het dreigement van de kracht van de vuist. En dat betreft dan nog slechts de na tionale geschillen. Is het wonder, dat onder die omstan digheden het gebazel over vrede en ont wapening niet al teveel indruk maakt? De strijd tusschen Japan en China. Zooals gemeld, is gistermorgen vroeg de Japansche aanval op de fronten bij Kiangwan en Schapei opnieuw begonnen. Langzamerhand kreeg ook de militaire bedrijvigheid op het front van Schapei een sneller tempo. Tegen het einde van den namiddag was het duidelijk, dat de Japanners op alle fronten tot staan waren gebracht. Er zijn echter weer Japansche verster kingen onderweg naar Shanghai. Men verwacht, dat Kiangwan spoedig door de Japanners definitief zal worden ingenomen. De Japansche vliegmachines voerden ook gisteren wederom een verschrikkelijk bombardement uit ter voorbereiding voor een stoot van hun infanterie, doch het onverschrokken negentiende Chineesche legercorps beantwoordde de vliegmachi nes met machinegeweervuur. Intusschen lijden de Chineesche troepen aanzienlijke verliezen, hetgeen wederom bleek uit het getal gewonden, die in den namiddag de nederzetting binnen kwa men. Van een hoogte van 1500 voet bombar deerden vijf Japansche bommenwerpers gedurende vier uur systematisch het dorp Kiangwan van het eene eind tot het an dere. Na dezen aanval rukte de Japansche infanterie op, maar werd ontvangen met een hevige uitbarsting van ratelend ma chinegeweervuur uit de Chineesche stel lingen. De gevechten van de eerste dagen heb ben aan beide partijen ernstige verliezen berokkend. De Japanners erkennen dat zij 300 man aan dooden en gewonden verloren hebben, doch sommigen meenen, dat hun verliezen nog grooter zijn. De verliezen der Chineezen moeten 500 doo den en 1500 gewonden bedragen. De Chineesche regeering heet zich op een oorlog van een jaar voor te bereiden en koopt groote hoeveelheden munitie en vliegtuigen. De Chineesche regeering heeft aan het volkenbondssecretariaat een nota doen toekomen, waarin zij haar opvatting uit eenzet nopens de feitelijke en juridische aspecten van het Ghineesch-Japansch conflict. Hitier candidaat voor het presidentschap. Op een vergadering der nationaal-so- cialisten in het Sportpaleis te Berlijn heeft dr Goebbels Hitier tot candidaat voor het rijkspresidentschap geprocla meerd. De vergadering beantwoordde dit met minutenlang Heil, Heilgeroep. Bij deze mededeeling moet men beden ken, aldus het „Volk", dat het de Noord- Duitsche radicale stormtroepen zijn, die deze candidatuur met alle geweld willen en reeds met opstandigheid hebben ge dreigd. Hitier en zijn omgeving schijnen er niet zoo heel veel voor te voelen, om hem als tel-candidaat te laten fungeeren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de me dedeeling van Goebbels de bedoeling heeft om de verschillende partijleiders bij hun beslissingen in een bepaalde richting te dringen. Een razzia der politie te Boedapest. Naar „Az Est" meldt, heeft de politie te Boedapest de vorige week in den nacht van Woensdag op Donderdag een groote razzia gehouden, waarhij 207 mannen en 70 vrouwen werden gearresteerd. Van deze personen konden er zich 118 legitimeeren. Dezen werden daarna weer op vrije voeten gesteld. De overige 159 personen bevinden zich nog steeds in ar rest. Washington-herdenking. In een gemeenschappelijke zitting van beide huizen van het congres hield pre sident Hoover gisteren een langdurige feestrede ter gelegenheid van den twee honderdsten verjaardag van den geboor tedag van Washington en wees er met nadryk op, dat Washington's verwachtin gen in vervulling gegaan zijn. Amerika, zeide Hoover, kan thans als groot en machtig land zijn stichter dank baar gedenken, ja Amerika is zelfs veili ger, hechter, machtiger en in overdrach- telijker zin grooter dan voorheen. Hoover beperkte zich in zijn rede tot algemeen gehouden verklaringen van de zen aard en vermeed met het oog op den neteligen binnenlandschen en buitenland- schen politieken toestand een bespreking van de vele kwesties van den dag. ingezonden Mededeeling. NEDERL FABRIKAAT VERLAAGDE PRIJZEN De onrust in Britsch-lndië. Met onverwachte hevigheid is het pa rool van den leider van het Al-Indisch nationaal-congres opgevolgd en is giste ren, vooral te Bombay, de campagne te gen het gehruik van Britsche goederen opnieuw begonnen. Den geheelen dag door kwam het in de straten van Bombay tot onlusten en bot singen met de politie. Zeventien personen werden hierbij gewond. De demonstranten maakten zich mees ter van eenige automobielen terwijl stee- nen werden geworpen naar de ruiten van winkels, waar Britsche waren werden verkocht. Tal van personen werden gearresteerd. zenden, om, zoo noodig, de in Shanghai verblijvende 'Nederlanders aan boord te brengen? De heer v. Embden vraagt o.m.: Waarom heeft de regeering tot het op nemen van vluchtende landgenooten niet een passagiersschip gecharterd, gelijk vanwege de Nederlandsche regeering bij vrij recente internationale verwikkelingen wel heeft plaat® gevonden? Acht de regee- ring het bepaaldelijk gewenscht, gereed te zijn voor de aanwending van militair ge weld tegen de strijdende partijen? Zoo ja, is de regeering zich dan genoeg zaam bewust van de 'groote en geheel noo- delooze gevaren, die een zoo zwak bewa pende staat als Nederland tot zich trekt door zich met een klein oorlogsschip te Binnenland. Amendement-Smeenk op het Kortings wetje. De aanslagen op treinen. Beantwoorde vragen. Buitenland. Hevige strijd tusschen Japan en China. Het Japansche offensief gestaakt. Weer onrust in Britsch-lndië. Hitier candidaat voor het presidentschap van Duitschland. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin ontving gisteren Dr H. J. Lovxnk, voorzitter van do Land- bouw-crisis-commisie. Minister Bealaeris van tiiokiano. De Minister van Buitenlandsche Zakon. de heer Beelaerts van Blokland, is Zater dagmiddag uit Genèvo voor korten tijd in de Residentie terug gekeerd en hooft gis teren zijn ambtsbezigheden aan het depar tement hervat. Ingezonden Mededeeling. Korte berichten. Voor de pieren van Piraeus, de voorhaven van Athene, is een zeilschip omgeslagen, waarbij vijf in de kajuit sla pende arbeiders verdronken. De kapitein, die ernstige verwondingen opliep, kon door drie matrozen gered worden. In alle steenkoolmijnen van het Dombrowabekken hebben de mijnwerkers, ongeveer 27.000 in aantal, het werk neer gelegd. Blijkens de laatste uitslagen der al- gemeene verkiezingen in Japan heeft de Seyoekai (regeeringspartij) een meerder heid van 136 zetels op alle andere par tijen te zamen in den nieuwen landdag. Uit verschillende deelen van Frank rijk worden tengevolge van de heerschen- de droogte groote boschbranden gemeld, die hier en daar over een afstand van 20 tot 40 K.M. woeden. De koning van België heeft in verband met de voorgestelde verlaging der sala rissen met 15 pet. voor dit jaar afgezien van het bedrag, da.t anders op de begroo ting voor het koninklijk huis wordt uit getrokken. De gewezen Grieksche dictator ge neraal Pangalos heeft zijn vrienden mee gedeeld, dat hij opnieuw in het politieke leven zal terugkeeren. In Griekenland heerscht strenge koude, die plotseling is ingetreden en ge paard gaat met hevigen sneeuwval. Te Athene, maar ook in Thessalië en Mace donië en in tal van andere streken, ligt de sneeuw twee meter hoog. EEN NEDERLANDSCHE TORPEDO JAGER NAAR SHANGHAI. Vragen van Kamerleden. Het Twieede Kamerlid Albarda en het Eerste Kamer van Embden, hebben aan den minister van binnenlandsche za ken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, vragen gesteld over het zenden van een torpedojager naar Shanghai. Eerstgenoemde heeft gevraagd van wel ken aard de diensten zijn, welke de re geering door dat oorlogsvaartuig aan de belangen der te S'hanghai verblijvende Nederlanders wil doen bewijzen? Indien uitsluitend of hoofdzakelijk be doeld wordt, dat het vaartuig de Neder landers te Sjanghai, zoo noodig, aan boord nemen en in veiligheid brengen zal, waarom heeft de regeering dan niet één of meer passagiersschepen voor dat doel gecharterd? Is de regeering niet van oordeel, dat de aanwezigheid van een Nederlandsch oor logsschip bij Shanghai de mogelijkheid oplevert of vergroot, dat Nederland wordt betrokken in den zich in het verre Oosten ontwikkelden oorlog? Is de re^eering bereid den torpedoboot- jager, indien deze reeds naar Shanghai is^ vertrokken, terug te roepen en onver wijld één of meer passagiersschepen te begeven te midden van een dennate ge compliceerde en overprikkelde situatie, als in Oost-Azië aanwezig s? Is de regeerng bereid, den torpedojager alsnog terug te roepen? Ingezonden Mededeeling. Bescherm Uw keel! Verzorg haar f dagelijks Gorgel droog met DE AANSLAGEN OP TREINEN. En de bewakingsdienst der Nederlandsche Spoorwegen. Op de vragen van den heer Moltmaker betreffende beveiliging der spoorwegen te gen aanslagen, heeft minister Reymer ge antwoord, dat geen binnen redelijke gren zen liggende maatregelen mogelijk schij nen, die tot volslagen voorkoming van aanslagen en baldadigheden als de be doelde kunnen leiden. Naar 's ministers oordeel legt de vrager echter verhand tusschen de bij den Dienst van Weg en Werken der Nederlandsdhe Spoorwegen doorgevoerde bezuinigingen, die hij ergerlijk noemt, en de genoemde voorvallen. Noch beperking in de bewa king van openbare overwegen noch in krimping van personeelploegen heeft iets uit te staan met wat is voorgevallen. Daargelaten, dat rondom Amsterdam voor geen enkele overweg ontheffing van de verplichting tot afsluiting is verleend en dat, naar de mededeeling der spoorweg directie, de sterkte van het ploegpersoneel aan de westzijde van Amsterdam niet is verminderd, 'ligt voor de hand, dat over wegbewaking noch ploegsterkte een belet sel vormt voor kwaadwillenden, die den spoorweg wel elders zullen weten te be reiken dan van de overwegen af en op an dere plaatsen en tijden dan waar en waar op de we'gw'erkers in den regel in ploegen en overdag werkzaam zijn. Daar met „ergerlijke" bezuinigingen blijkbaar ook wordt gedoeld op beperking in den schouw van den spoorweg, moge worden opgemerkt, dat deze schouw steeds slechts ten doel heeft gehad den goeden toestand van den bovenbouw te controleeren en een oogmerk van bewa king van den spoorweg daarbij nimmer 'heeft voorgezeten; de geleidelijke verbete ring en verzwaring van den bovenbouw heeft het reeds in 1913 mogelijk gemaakt dezen schouw tot eenmaal daags te beper ken, zonder dat dit tot bezwfaren geleid heeft. Uit den aard der zaak is de Minister bereid alle aandacht te schenken aan maatregelen, die tot de 'grootst mogelijke beveiliging van de spoorwegen kunnen bij dragen. Uitvoer van eieren. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den minister van bin nenlandsche zaken en landbouw, waarbij, ter uitvoering van art. 10 van de Land- bouwuitvoerwet 1929, opnieuw de teekens worden vastgesteld, welke op de uit te voeren eieren moetan wordy- a-fgfffbracbL Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 19 Februari is aan mr J. Schokking op zijn verzoek, met in gang van 1 Maart 1932, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Katwijk. Notariaat. Bij Kon. besluit van 20 Februari is be noemd tot notaris binnen het arrondis sement Alkmaar, ter standplaats de ge meente Hoorn, S. J. J. Luyckx, candi- daat-notaris te Hoorn. Christ. Kantoor- en Handelsbedienden. De Nederlandsche Vereeniging van Ghr. Kantoor- en Handelsbedienden hield Za terdag 1.L een buitengewone algeineena vergadering, die zeer druk bezocht was. Doel der vergadering was het nemen van maatregelen om do nitkeeringen aan de werklooze leden ook in de toekomst on veranderd mogelijk te maken. De nitkee ringen bedragen thans gedurende 78 dat- gen maximaal f 4 en na drie jaren lid maatschap f 5 per dag. De voorzitter deelde mede, dat het be drag aan uitkeeringen per week sinds '30 verviervoudigd was. In 1930 werd gemid deld per week uitgekeerd f 272, welk bedrag op het eind van 1931 was gestegen tot f 1100. Deze sterk toegenomen werk loosheid onder de kantoor- en handels bedienden houdt nog aan. Om te voorkomen, dat de nog steeds zeer beduidende reserves der aan de ver- eeniging verbonden werkloozenkas zou den wegsmelten, besloot het hoofdbestuur de bij de contributie inbegrepen bijdrage voor die kas te verdubbelen. De helft van het daarvoor benoodigde bedrag zou wor den gevonden op besparing op de gewone vereenigingsuitgaven. De andere helft zou moeten worden opgebracht door het hef fen van een tijdelijken crisi&- werkloosheidstoeslag op de contributies:. Dit voorstel van het hoofdbestuur werd onder groote instemming en met slechts een enkele afdeeling tegen, aangenomen. De tijdelijke toeslag bedraagt 10 cent per maand voor de lagere en 20 cent per maand voor de hoogere salarissen. Premiebetaling door middel van dagzegels In een gisteren afgekondigd Staatsblad is bij Kon. Besluit de regeling der premie betaling door middel van dagzegels ook geldend verklaard voor personen, die bij wijze van werkverschaffing zijn te werk gesteld. Het in hoofdstuk Hl van de Tweede af deeling der Invaliditeitswet bepaalde blijft echter van toepassing ten aanzien van die bij wijze van werkverschaffing te werk ge stelde personen, die in een kalenderweek gedurende meer dan vier dagen door den zelfden werkgever in werkverschaffing zijn te werk gesteld. Lidmaatschap Tweede Kamer. Na den heer G. Nieuwenhuijsen heeft, zooals we reeds meldden, ook drs. J. J. Wolden dorp, te Groningen, bedankt voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in de vacature-Lingfcsak (Harv. Oeesf. fitMitspa.vf.p). Nn «9.1 vrfTd®1?1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1