Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Finantiëele Berichten leid. Aan aüe verrichtingen hen voldaan worden. Geveild werd voor f 486.000 tegen l 425.000 in 1930. De omzet der voor naamste producten was als volgt: Aard beien 978.000 K.G., gem. prijs 14 cent, in 1930 550000 K.G., gem. prijs f 22.70 per 100 K.G. Kruisbessen 617.000 K.G., gem. prijs 4.95 cent; in 1930 976.000 K.G., gem. f 4.31. Vele struiken werden gerooid. Zw. bessen 37.000 K.G. ,gem. prijs f 16.35 per 100 K.G. Deze cultuur beeft geen groote beteekenis meer. Roode bessen 600.000 K.G., gem. prijs f 8.58; deze soort hand haafde zich het best door binnenlandsch verbruik. Frambozen 30.000 K.G., gem. prijs f 23.14; hiervan zagen wij een toe passing van verkoop als marktartikel in kleine verpakking, wat wellicht toekomst heeft. De prijs der kersen was dit jaar goed, de oogst gering. Steeds blijkt, dat onze kersen de meest gewilde zijn. 81.000 K.G. werd geveild tegen in 1930 215.000 K.G.; de gem. prijs was 35 cent. De aan voer van pruimen was in stijgende lijn, 1931 was een appeljaar, doch de kwali teit was min. Wat werkelijk goed was, bracht een goede prijs op. De aanvoer van glasproducten was dezelfde, de prijs van salade was hooger dan in 1930, die der tomaten minder. Aan diverse producten werd voor ruim f 3000 geveild. Uit deze cijfers is gebleken, dat onze vereeniging de eenige in onze omgeving is, die in om zet vooruit ging. Spr. wekt ten slotte op tot aller steun en medewerkng. De aftredende bestuursleden werden herkozen: W. Karelse met 162 stemmen van de 217 geldige; dhr A. van der Graaff verkreeg hier 45 stemmen, A. J. van Liere met 122 van de uitgebrachte 225 stemmen, dhr A. v. d. Graaff verkreeg 77 st. en dhr J. A. Mol 21 stemmen. Dhr J. van Win- gen werd met 126 stemmen van de 222 st. herkozen; 82 st. verkreeg dhr A. van der Graaff en 13 st. dhr J. A. Mol. Voorkomende zaken. De rij der sprekers werd geopend door dhr A. van der Graaff, die vraagt, waar om de een 5 pet. en de ander 2—3 pet. voor het yeilen van frambozen moet be talen. Ten tweede heeft Spr. een persoonlijk feit te bespreken omtrent de wijze, waar op de keuring van zijn peren heeft plaats gehad. Ook beschrijft spr. 't incident met dhr Gerritsen; hem werd toegevoegd: ga dan maar naar Goes. Spr vraagt: is dit een optreden? Spr. vraagt wijziging van art. 7 Koopliedenre glement. Spr. dient de volgende motie in: De leden der veilingsvereeniging K. B. O., ter vergadering op 20 Februari 1932 wettig bijeen, Overwegende, dat de tegenwoordige wij ze van keuring hunner producten vóór de veilingen beginnen niet voldoet; Overwegende, dat de leden bij herha ling daarvan de dupe zijn geworden en daardoor groote ontevredenheid onder hen is ontstaan; Overwegende, dat hierin ten spoedigste verandering moet worden gebracht, noo- digt het bestuur uit een betere regeling vast te stellen; eischen intrekking van art, 7 van het Koopliedenreglement, weigeren medewer king om het despotisch regiem nog lan ger in stand te houden. Ten derde was spr. blij te mogen be luisteren in het openingswoord van den voorzitter, dat al het mogelijke was ge daan om het1 crisisleed te verzachten, maar hij heeft niet vernomen wat er ge daan is. Gewezen werd op het invoeren van Amerikaansch fruit en de belangrijk hoogere prijzen, die hiervoor worden be steed dan voor het Nederlandsche fruit Als tegenwicht wordt dan genoemd be- spuiting, sorteering en verpakking, doch wordt beperking van invoer niet noodza kelijker? Ten vierde verzoekt dhr Van der Graaff vermindering van het heffingspercentage en verzoekt hierin uniforme regeling, en een ander keuringssysteem, waardoor minder personeel zou noodig zijn. De voorzitter dient van antwoord en zegt, dat er bij de frambozen wel eens onderhandsche verkoop plaats heeft en de vereeniging soms moet optreden als kas sier. Wijziging van art. 7 Koopliedenregle ment is niet aan te raden, wijziging van invoer is niet zoo gemakkelijk als men wel eens voorstelt. Denk aan het artikel van Dr Colijn, de St Vitusdans. Het heffingspercentage wordt vastge steld op de Meivergadering. Dhr Jan de Jager Jozz. deed het ge noegen, dat dhr v. d. Graaff opkwam voor beperkte invoer. Alsnu kwam dhr D. Landman aan het woord om te spreken over persoonlijke grieven, hem aangedaan door den keu- ringsmeester, dhr Gerritsen, directeur van de veiling, inzake het korten van 10 K.G. aardbeien, welke volgens spr. onrechtma tig geschiedde. Ook met kruisbessen op te geven voor den verkoop had hij gegronde grieven. Spr. zou meer kunnen mededee- len en spreekt niet alleen voor zichzelf. Ook anderen zouden grieven kunnen op sommen. Ook dhr Fraanje kwam met persoon lijke aantijgingen tegen den directeur. Dhr D. Ganseman meende, dat de actie om de aftredende bestuursleden niet meer te kiezen aan de handelingen van den di recteur niet vreemd was. Spr. heeft ver nomen uit de mond van dhr Verhulst, dat hij zou willen voorstellen om den keuring- meester af te schaffen; hij zelf zou hem, indien mogelijk, willen wegjagen. Spreker dringt aan op verandering en een grondig onderzoek door het bestuur. De voorzitter zegt toe, alles te onder zoeken en mededeeling hiervan te doen op de Meivergadering. Dhr J. A. Mol vraagt naar den prijs der chips en waarom deze niet tegen den kostenden prijs aan de telers verstrekt worden. Dhr Eversdijk vraagt, waarom alleen het Centraal bureau hierin heeft te beslis sen. De voorzitter zegt, dat de prijs nog niet is vastgesteld. De chips worden op de voordeeligste wijze aan de leden aange boden. Dhr J. Wisse vraagt of het op nummer kan geschieden. De voorzitter ziet hier van het wenschelijke niet in. Hierna sluit de voorzitter deze druk bezochte vergadering, welke door 227 le den was bijgewoond. Waarde. Zaterdag 20 Febr. speel de voetbalvereen. S.S.S. I van hier tegen H.V.V. I van Hansweert. S. S. S. wist met 42 te winnen. Met de rust was de stand 21. Driewegen. Vanwege de Chr. school te Ovezande had hier Vrijdagavond in de Zondagsschoollokalen, als naar gewoonte de Ouderavond plaats. De voorzitter, Ds Dijkstra, sprak na opening met gebed, een hartelijk welkomstwoord tot de vele opgekomenen. Hierna volgden de referaten van het onderwijzend personeel. Het hoofd, dhr J. Geelkerken, behandelde: „Het straffen", de onderwijzeres Mej. A. G. de Bokx: „Hoe het gewoonlijk op school gaat", en de on derwijzer, dhr M. P. L. Jansen: „De wil". Tenslotte las het hoofd der school nog een aardig stuk voor over slappe tucht. Nadat tot slot was gezongen Ps. 72 li werd deze goed geslaagde bijeenkomst met dankgebed gesloten. 's-Heerenhoek. Vrijdagavond kwamen leden van de Chr. Nat. Werkmansvereen, in de Bewaarschool te Nieuwdorp in ver gadering bijeen. De vergadering werd door den voorzitter, J. Westerweele, op de gebruikelijke wijze geopend. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat door de buitengewoon vele zieken en de langdurige periode van som migen, het saldo gedaald was tot f 1.14. De aftredende bestuursleden werden herkozen. De bode stelde voor, gezien den slechten stand der kas, om geen betaalde bode meer aan te stellen, maar ieder vrij willig in zijn kring de contributie op te halen. Spontaan gaven eenige leden zich daarvoor op. De voorzitter sprak daar over zijn blijdschap uit. Hij laakte echter het gedrag van sommige leden, die 20 en 10 jaren lid zijn geweest en nu ze merk ten, dat de kas aan het verminderen was midden in het boekjaar bedankten. Dat de vereeniging nog wel recht van bestaan heeft bewijst wel de uitgaaf van f 657.48. Schore. Dhr G. Zoeteweij Jz. (A. R.) heeft ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. Kruiningen. Vrijdag vierde de Kna- penvereen. „Obadja" haar jaarfeest on der leiding van dhr W. de Back. De avond werd gevuld met voordrachten en samenspraken. De vele aanwezige ouders en afge vaardigden hadden een gezelligen avond welken ds ter Haar Romeny met dank zegging sloot. Zoutelande. Vrijdagavond hield de ver een. „School met den Bijbel, alhier haar algemeene vergadering. De voorzitter, Ds v. Evert, opende de vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging 113 leden telt en 107 leer lingen de school bezoeken. De penningmeester gaf in zijn verslag te kennen, dat de financieele toestand der vereeniging goed is. In de vacature, ontstaan door het be danken van dhr D. Kodde werd tot be stuurslid gekozen dhr D. Verhage, die deze benoeming aannam. Dhrn E. Janse en J. Wisse werden als bestuursleden herkozen. Bij de rondvraag werd o.a. gesproken over het landbouwverlof, dat nu volgens aller meening ondoelmatig is geregeld. Het bestuur zal trachten hierin iets te verbeteren. Aagfekerke. Onder voorzitterschap van dhr J. Corre, had Vrijdagavond in de school, uitgaande van de Geref. Gemeente, de Ouderavond plaats. Door het hoofd der school, dhr J. Bouman, werd een cause rie gehouden over: „Wat zijn wij voor on ze kinderen?" Spr. wees op de groote be teekenis van de ouders tegenover het kind. Vervolgens hield Mej. Cornelisse een lezing over: „Godsdienstige opvoeding" en wees onder meer op de lichamelijke en geestelijke opvoeding van het kind. Ver volgens werd door dhr Gideonse, onder wijzer, een lezing gehouden over: „De leer der opvoeding". In de pauze werden door de aanwezi gen de nuttige handwerken der meisjes bezichtigd. Ritthem. De Chr. Jong. Vereen. Pred. 12la en de Chr. Meisjesvereen. „Dient den Heer" hielden Vrijdagavond in de Chr. school haar 18de gecombineerde jaarfeest, dat zeer druk bezocht was. De verschillende jaarverslagen gaven eenigszins een beeld van betgeen door de vereenigingen werd gedaan. Een Bijbel-inleiding over Psalm 103 vs 18 werd gegeven en een opstel voorge lezen. Verder werden samenspraken en voordrachten gehouden, afgewisseld door zang der meisjesvereeniging. De tableaux „De jaargetijden" en „Ps. 150" trokken veel belangstelling. In de pauzen hadden de gebruikelijke tractaties plaats. Veere. Vrijdag hield de Landbouwver- eeniging een algemeene vergadering, on der voorzitterschap van den heer F. J. Castel, Naar aanleiding van da ingekomen stukken werd besloten de volgende sub sidies te verleenen: le. aan de Geiten- vereeniging te Veere f5; 2e. aan de Ver een. tot verb. v. h. Geitenras in Zeeland f5 en 3e, aan de Vereen, tot verb. v. Rundvee in Zeeland f2.50. Getracht zal worden om tot overeen stemming te komen om niet anders aard appelen te verkoopen dan per koopbriefje. Uit het jaarverslag van den Secr.-pen- ningm. bleek, dat de Vereeniging 107 leden telt, waarvan 94 aangesloten bij de Z.L.M. Betrokken was van Coöp. „Eil. Walch." voor een bedrag van f 15003.92 aan vee voeder, kunstmeststoffen, zaai- en poot- goed, enz. De kasrekening sloot met een goed saldo. Aan schadelijk gevogelte werd uitbetaald f63.75y2- Besloten werd de premie's voor de mus- schen te verlagen van 1 tot V2 cent. Voor de hoogste inleveringen wordt f 1.50 en f 1 beschikbaar gesteld. Hierna werd door den heer Ir J. J. Janssen een lezing gehouden over „Be- drijfspluimveehouderij, waarna verschil lende vragen werden gesteld en door spr. beantwoord. Bij de rondvraag werd gewezen op de plannen, die bestaan om het Pontveer alhier op te heffen. Volgens overtuiging der aanwezigen zou dit tot groot ongerief en schade zijn van vele leden. Besloten werd aan B. en W. een schrij ven te richten, waarin wordt verzocht al het mogelijke te doen wat in hun macht is, om het Pontveer te behouden. Bruinisse. Vrijdag is de jaarvergade ring gehouden van de Vereeniging der Christelijke school. Dhr W. van den Berg Dz. opent op de gebruikelijke wijze en spreekt een ope ningswoord naar aanleiding van Haba- kuk 3. De vragen, aldus spr., vermenigvuldigen zich. Met angst en zorg zien wij de toe komst tegemoet voor ons en onze kiude- ren. Van waar is onze verwachtmg? Zien we naar Habakuk. Zijn verootmoediging en gebed eindigt in een blij geloofsver trouwen. De voorz. herdenkt met weemoed een tweetal personen, en wel dhr N. J. Bast- meijer en J. C. van Rhee. Beide personen hebben met de liefde van hun hart en taaie volharding de belangen der school gediend. Hij wijdt aan ben waardeerende woorden. Uit de rekening van den penningmees ter blijkt, dat ontvangen is f 10664.22, uit gaven f 10484.92, batig slot f 179.30. Na de pauze doet het hoofd der school, dhr C. Koelmans, verslag over bet school leven gedurende het afgeloopen jaar. De school mag zich verheugen in een gesta- digen bloei en telt thans 127 leerlingen. Verkiezing vindt plaats van bet be stuurslid in de vacature J. M. Krijger, die zich niet herkiesbaar stelt. Gekozen wordt Mach. Krijger J.Mz. In de vaca ture J. C. van Rhee wordt gekozen M. van Rhee J.Cz. Door beiden wordt de benoe ming aangenomen. Tenslotte houdt dhr Koelmans een le zing over: „Gehoorzaamheid". Nadat nog gezongen is Psalm 68 gaat het hoofd der school in dankzegging voor. Dhr J. M. Krijger heeft den voorzitter een mooien gedraaiden voorzittershamer overhandigd. De voorz. dankt hem voor dit practisch geschenk. Vrijdagavond werd alhier in het lokaal der O. L. school alhier een pro- paganda-avond gehouden van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm. De voor zitter, dhr Van Vessem, opende de verga dering. Op zijn voorstel wordt aan H M de Koningin gezonden een telegram van hulde en trouw. Dhr Laernoes zette het doel en si reven van het instituut uiteen. Ook werd een film vertoond. Aan vier leden van den B. V. L. werd het brevet „scherpschutter" uitgereikt. Middelburg. In de vacature van Kerk voogd der Ned. Herv. Gemeente ontstaan door het bedanken van den heer H. Streefkerk is gekozen de heer J. Snoep (Notabel). Daardoor zijn thans in 't col lege van notabelen 2 vacatures, n.l. één door het bedanken van den beer Jhr. Mr J. W. Quarles van Ufford en één door bovengenoemde benoeming. Zierikzee. Zaterdag j.l. was het 50 jaar geleden, dat de heer D. Mulder als ouder ling der Gereformeerde Kerk te Zierikzee werd bevestigd. Gedurende 50 jaar heeft dhr Mulder onafgebroken de gemeente van Zierikzee als ouderling mogen dienen In 1881 als hoofd der Chr. school te Zierikzee benoemd, werd hij het jaar daaropvolgende, in 1882, als ouderling gekozen. Spoedig daarna, nog in hetzelfde jaar, werd hij in de plaats van wijlen jhr de Jonge als scriba der kerk gekozen, welke functie hij gedurende tientallen van jaren heeft vervuld. Met nauwgezetheid en voorbeeldigen ijver mocht hij de gemeente van Zierikzee dienen en was hij gedurende al dien tijd een steunpilaar voor de kerk alhier, terwijl hij zich daarnaast nog bewoog op verschillend gebied. Behalve aan de school die hij uit beginsel diende, was hij vooral bekend op politiek en kerkelijk ge bied. Hoewel dhr Mulder aan het feit van heden geen bekendheid wenschte te ge ven, werd door den kerkeraad het merk waardige en zeker zeldzame feit van dit gouden ambtsjubileum in zijn woning herdacht. Bijna de geheele kerkeraad was daarbij tegenwoordig. Dr J. v. Lonk- huijzen sprak dhr Mulder in hartelijke bewoordingen toe, waarn*, de»» in jlc jd- volle bewoordingen spreker en kerkeraad dank bracht voor het hartelijke medeleven op dezen dag betoond. Na het zingen van Ps. 103:1, werd deze herdenking met dank aan God be ëindigd. Vrijzinnigen in de Ned. Herv. Kerk. In de maandel. mededee- lingen van de Vereen, van Vrijzinnige Hervormden te Middelburg deelt het bestuur mede, dat evenals vorige jaren aan den Kerkerand der Ned. Herv. Kerk te Bergen op Zoom is verzocht de nieuwe lidmaten aldaar te mogen aannemen en bevestigen Bedoelde kerkeraad ant woordde bevestigend, maar zond tevens een afschrift van een brief gezonden aan den kerkeraad der Ned Herv. Gemeente te Middelburg. Uit dezen brief blijkt, dat bij eerst ge noemden kerkeraad een verzoek is inge komen om in plaats van wijlen den vrij zinnigen predikant ds G. A. Lolcama een ethisch-orthodox predikant te beroepen en verder een verzoek van dr Schmidt van Kapelle om de orthodoxe lidmaten van Bergen op Zoom weder in de kerk aldaar te mogen aannemen en bevestigen. Een der leden van den kerkeraad wist te verzekeren, dat de Evangelisatie zou wor den opgeheven, indien een predikant van haar richting mocht worden beroepen. De kerkeraad te Bergen op Zoom gaf eenstemming verlof aan dr Schmidt, om daar de orthodoxe lidmaten te bevesti gen en besloot het verzoek van de Evan gelisatie in overweging te nemen, indien de kerkeraad van Middelburg waarborgt, bij eerste vacature ds Landstra (althans een Vrijzinnig predikant), te beroepen, en dezen al vast verlof geeft, zijne cate chisanten in de Hervormde Kerk te mo gen bevestigen. Intusschen heeft nu ook het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnige Her vormden zich tot den kerkeraad te Mid delburg gericht met een schrijven, waarin wordt verzocht in de vacature, die ont staat door het vertrek van ds H. W. Ob- bink, een predikant van Vrijzinnige rich ting en wel ds A. Landstra, emeritus pre dikant der Ned. Herv. Kerk, thans voor ganger der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden te beroepen. Dit schrijven is ook gericht tot het kies college. Naar wij vernemen is op deze brieven nog geen antwoord ontvangen. Roofoverval in een boekwin kel. Zaterdagavond omstreeks elf uur hebben twee jongemannen van ongeveer 25 jaar getracht hun slag te slaan in den Bijbeltentboekhandel, gevestigd Singel 87 te Amsterdam. Beiden kwamen in den vooravond in den winkel om te vragen naar kaarten, welke zij echter niet kochten. Tegen elf uur kwamen zij te tweeden male en kochten toen een kaart van vijf cent, waarna een hunner naar een bijbel vroeg. In den winkel bevond zich op dat mo ment alleen de eigenaar de 62-jarige heer J. Timmerman. Zijn echtgenoote had even te voren de kas opgenomen en was met het grootste gedeelte van den inhoud, circa f 100, naar de boven den winkel ge legen woning gegaan. Toen de heer T. bezig was den eenen jongeman aan een bijbel te helpen, vloog de andere naar de kassa. De boekhandelaar, die dit zag, wilde hem zulks beletten doch op dat moment kreeg hij van den man, dien hij hielp, vermoedelijk met de vuist, een slag op het hoofd, waardoor hij tegen den grond sloeg. Beide indringers verdwenen toen snel uit den winkel met medeneming van het geld uit de kassa, waarin zich alleen nog maar eenig klein wisselgeld tot een bedrag van ruim f9 bevond. De heer T„ die gelukkig niet gewond was, kon onmiddellijk weer opstaan. De boeven waren echter reeds verdwenen. De politie zoekt hen thans. Meisje aangerand. Vrijdag is in den Middelpolder onder Nieuwer-Am- stel een ongeveer 18-jarig meisje op een stil gedeelte onverwachts met minder eer bare bedoelingen aangevallen door een circa 20-jarigen man, welke haar gevolgd was. Zij verzette zich hevig en beet haar aanvaller in de handen. Op haar hulp geroep snelden eenige personen toe, waarvan een den dader vastgreep, terwijl anderen de politie waarschuwde. Deze wist den man, die zich hevig verzette, te arresteeren en geboeid over te brengen naar het politiebureau te Amstelveen. De man, afkomstig uit Amsterdam, is al daar in bewaring gesteld. De prijs der varkens. Te Hark stede (Gr.) verwisselde een krulstaart van 70 pond van eigenaar tegen den prijs van... een paar gele klompen. Te Win schoten werden vijf loopvarkens, gemid deld plm. 120 ponden zwaar, in een koop afgeleverd voor f30.d.i. 5 cent per pond levend gewicht. De verdwenen Utrechtsche kantoorbediende. Zaterdag heb ben we gemeld, dat een ongeveer 30- jarige bediende van een firma buiten de stad Utrecht was verdwenen, nadat hij Vrijdagmorgen op een bank voor zijn patroon een bedrag van f 6200 had geïnd. Thans wordt uit Utrecht gemeld, dat daar verluidt, dat de man in Berlijn zou zijn aangehouden. De Tel. meldt nog: Zaterdagavond laat is op het vliegveld Tempelhof te Berlijn na aankomst van het vliegtuig uit Parijs de 28-jarige Hugo Blom, die met dat vliegtuig was aange komen, op verzoek van de Nederlandsche politie, gearresteerd, Uit Utrecht was door h-jt Bei lij niche politie-presidium eon telegram ontvan gen, waarin gemeld werd, dat Blom, die bij de afdeeling boekhouding van een groote Utrechtsche houtfirma werkzaam was, na verduisteringen te hebben ge pleegd, voortvluchtig was. Men vermoed de, dat hij zich naar Berlijn zou be geven. Blom was eerst naar Rotterdam ge gaan. Vanhier vertrok hij per vliegtuig naar Parijs. Hij bleef daar slechts een oogenblik en stapte over in een vliegtuig naar Berlijn, op grond van het uit Utrecht ontvangen signalement werd hij daar herkend en gearresteerd. Het grootste gedeelte van het bedrag, meer dan f5000, werd nog op hem gevonden. Op het politiebureau verklaarde hij, dat hij veel meer dan 6000 gulden had ontvreemd. Volgens hem moest het min stens 25.000 gulden zijn. Blom had het vertrouwen, dat zijn firma in hem stel de, misbruikt en valsche boekingen ge daan. Zijn verduisteringen zouden reeds van 1929 dateeren. Een ambtenaar door een verpleegde aangeval len en opgesloten. In de „R.O G." „De Kruisberg" te Doetinchem heeft een verpleegde door kiespijn voor te wenden de wachthebbende gestichts ambtenaar in zijn cel gelokt. Toen de ambtenaar binnen was werd hij door den jongen tegen den grond geslagen en in de cel opgesloten. De verpleegde maakte zich van de sleutels meester, bevrijdde nog een collega en samen zijn ze toen ont vlucht. Het tweetal is nog niet terugge zien. 'Daders van een in braak gepakt. Eenigen 'tijd gele den werd. in een perceel aan de Adelaar straat te Utrecht ingebroken met be hulp van een valschen sleutel. De insluipers hebben kans gezien een bedrag van f 600f 700 te ontvreemden. De politie heeft thans de hand gelegd op een drietal jongelui. Ze hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Van het ge stolen bedrag was slechts een kleine hoe veelheid aanwezig. Hooger beroep is aangeteekend door: C. van S„ te Goes, tegen het vonnis van het Kantongerecht te Goes d.d. 5 Febr. 1932, waarbij hij ter zake van over treding Motor- en Rijwielwet is veroor deeld tot een geldboete van f 15 subs. 15 dagen hechtenis. M. J. K. te Vlissingen tegen het vonnis van het Kantongerecht te Goes d.d. 12 Febr. 1932, waarbij hij ter zake van over treding motor- en rijwielwet is veroor deeld tot een geldboete van f 1 of 1 d. h. De moord op den heer Eschauzier. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den moord op den heer Eschauzier. Be klaagde K. werd wegens moord en valsch- heid in geschrifte veroordeeld tot 20 jaar gevangenissraf; beklaagde P. wegens me deplichtigheid aan doodslag tot 5 jaar gevangenisstraf. De eischen voor de be klaagden waren resp. 16 en 4 jaren. De nieuwe 5 pCt. Staatsleening van f 186.000.000. Blijkens een advertentie in dit blad stelt de Regeering op 2 Maart a.s. van 9 uur 's morgens tot 4 uur 's middags de in schrijving open op de 5 pet. vrijwillige geldleening van den Staat der Neder landen tot een bedrag van f 186.000.000, waarvan geplaatst f 34.570.100, terwijl de deelneming is verzekerd tot een bedrag van f 35.000.000. De inschrijving staat open ten kantore van de in de advertentie vermelde Bank instellingen en den Agent van het Minis terie van Financiën te Amsterdam. De schuldbewijzen aan 'toonder zijn groot f 100, f 500 en f 1000 en worden uitgegeven tegen den koers van 100 pet. Op de 6 pet. obligaties van de leening 1922 A wordt een voorkeursrecht ver leend. De aflossing der nieuwe leening begint op 1 April 1933 tot ten minste 0.83 ten honderd van de geheele schuld, vermeer derd met het bedrag der door die ver plichte aflossingen vrijgevallen rente. De aflossing geschiedt a pari. De schuldbe wijzen worden bij loting in de maand December ter aflossing aangewezen. De leening zal in uiterlijk 40 jaren zijn afgelost. De aflosbaar gestelde obligatiën verja ren 30 jaren na den eersten dag waarop zij aflosbaar zijn. De formulieren voor de inschrijving zijn verkrijgbaar vanaf 23 Febr. aan de kantoren van inschrijving. De inschrijvingen moeten beloopen be dragen van f 100 of veelvouden daarvan. De inschrijvingen waarvoor de 6 pet. obligatiën van 1922 A worden gebezigd, zullen ten volle worden toegewezen. Bij de tot storting aangeboden obliga tiën moeten gevoegd worden bij bijbehoo- rende, nog niet vervallen coupons van Sept. 1932 en volgende, waarvan de rente over de maand Maart nog wordt verre kend. De storting moet geschieden op Vrijdag 1 April 1932 ten kantore waar de in schrijving is geschied. Bij elke storting worden voorloopige recepissen aan toonder uitgereikt, welke zoo spoedig mogelijk kosteloos zullen wor den ingewisseld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6