S BE ZEEUW id :n tweede blad. Gebroken Bakken JBURG. i Bijbel. RG. erwijzer Brieven uit de Residentie. Uit de Provincie. r - nglfte van op ebruarl ot 8 uur, ten ii School. BESTUUR. lig mogelijk School, len niet ver- d der School, IIN, Heet en- VAN MAANDAG 22 FEBR. 1932, Nr 121. Men vertelt van zekere zijde, die er blijkbaar politiek belang bij heeft om het te vertellen en om het zóó te vertellen, wel eens, dat we in ons land leven onder een vorm van dictatuur, met name dan onder de financieele dictatuur van Mi nister de Geer. Met dergelijke verhalen moet men altijd voorzichtig zijn. Sommige menschen hou den wel van fantaseeren, andere hebben last van een dikke duim, weer anderen houden wel van wat sensatie. Maar als er ooit een tijd geweest is, waarin men de dingen nuchter en reëel moet zien, dan is het de onze. Dat is het ook, wat ik b.v. zoo bewonder in een figuur als Colijn, die nuchterheid en zakelijkheid, geen fanfa res en groote trom rumoer. Nu is het naarste en meest ondankbare ambt in Nederland tegenwoordig dat van Minister van Financiën. Minister de Geer ziet alles kelderen en terugloopen en moet toch de eindjes aan elkaar trachten te krijgen. Daar is wat voor noodigl En ondertusschen regent het natuurlijk critiek van alle kanten, ieder kan en weet het beter, doch het is nog altijd waar, dat de beste stuurlui aan den wal staan. En wat zal de naaste toekomst ons nog brengen? Hoe zal in het najaar de Rijksbegroo- ting voor 1933 er uitzien? Wij vreezen met een groote vreeze. Doch dat er in ons land nog aller minst sprake is van een dictatuur van den Minister van Financiën is stellig wel de laatste dagen in de Kamer gebleken. Daar stond Minister de Geer voor heete vuren. Het ging over zijn ontwerp, om de ge meenten, die het Rijk nog niet gevolgd hebben in zijn korting op de ambtenaars salarissen indirect te dwingen dit alsnog te doen. Met name gold dit natuurlijk en kele grootere gemeenten. Nu is het een feit, dat b.v. in de Resi dentie de salarissen der gemeente heel wat beter zijn dan die van het Rijk, voor al als van de laatsten met 1 Maart de korting ingaat.Ook is het juist, dat die ge meente-salarissen, gezien in het raam van het geheel en ook sociaal gezien, moeilijk te handhaven zullen zijn. Dat stemt bijna ieder wel toe en onder hen, die het dan niet hardop durven zeg gen, zijn er niet weinigen, die het in hun hart toch wel beamen. Nu krijgen de gemeenten, via het Rijk, de uitkeeringen uit de Gemeentefondsbe lasting en Minister de Geer wilde thans op die uitkeeringen, voor zoover noodtg, 3 pet. korten. Dat voornemen nu lokte in de Kamer van bijna alle zijden een scherp verzet uit. Er zijn er, die meenen, dat het 't Rijk niets aangaat, hoe de gemeenten salariee- ren, dat moeten deze zelf weten. Anderen zijn het daar niet mee eens. O.i. terecht, want de gemeenten mogen, wat de salarieering betreft, geen „eiland jes" vormen in ons Staatsbestel. Dat heeft de gemeentelijke autonomie nooit bedoeld. Maar dan kwam de vraag: is de weg, die de Regeering gebruiken wil, om sommige gemeenten indirect te pressen haar voor beeld van salarisverlaging te volgen, is dat de juiste, de aangewezen weg? Mag de hoegrootheid der uitkeering van het Rijk aan de gemeenten uit de Ge meentefondsbelasting beheerscht worden door de vraag, of een gemeente al op de salarissen gekort heeft? Die vraag nu werd, ook door verschillende Kamerle den, die Minister de Geer heel niet on gunstig gezind zijn en die hem willen hel pen, om dezen moeilijken tijd door te ko men, ontkennend beantwoord. O.m. door Mr de Wilde, den oud-wethouder van fi nanciën der Residentie. Dat werd een heele strijd en het werd steeds duidelijker, dat Minister de Geer het verliezen zou. Maar er bestond alle vrees, dat hij, wanneer z'n wetsontwerp F E UIL L E T O N door H. Zeeberg. 71.) o— Van Elsa, maar méér nog van Egbert, wist hij verschillende bizonderheden uit het leven, dat Dolf sinds zijn huwelijk leidde. Dolf en Egbert waren goede vrien den, voorzoover dan van vriendschap ge sproken kon worden. Zeker was, dat Dolf Egbert Wagen veld wel eens een mededee- ling deed, die hij aan niemand anders zou doen. Er was tusschen die beiden een ze kere vertrouwelijkheid ontstaan. De pre dikant had die niet kunnen verklaren. Was het, omdat beiden op een handels kantoor werkten? Was het, omdat Egbert Wagenveld ook levensleed had gekend, zij het dan in heel anderen vorm? Was het, omdat Wagenveld een sympathieke, char mante persoonlijkheid was, die vertrou wen inboezemde? Dominé Meinema wist het niet. Het kon tenslotte ook niet sche len. Feit was, dat die beiden, Dolf en Egbert, het, voorzoover dat mogelijk was, goed met elkaar konden vinden. Elsa had zijn vrouw zelfs verteld, dat Egbert Dolf verworpen werd, heen zou gaan. En de Ministers van Financiën, die het kunnen, liggen in dezen tijd niet voor het opschep pen, daarbij is het voorloopig in ieder ge val maar voor een goed jaar. Daarom verheugen wij er ons over, dat Minister de Geer niet gepoogd heeft tot het uiterste zijn zin door te zetten. Hij heeft in ieder geval de deur open ge laten om tot een vergelijk te komen. Van daar, dat de kwestie nog niet beslist is. Een tweetal Kamerleden, de heeren Van Vuuren (R.K.) en Rutgers van Ro zenburg (C.H.) hebben nu op het ontwerp van Minister de Geer een amendement in gediend, dat diens heele voorstel zoo wat omver kegelt. Minister de Geer wilde 3 pet. voor de gemeenten korten van het totaal der jaar wedden, omdat hij verband legde tusschen uitkeering en salariskorting, maar de voorstellers hebben dat verband geheel over boord geworpen, dat willen ze niet. Zo stellen alleen voor 6 pet. korting op de uitkeeringen uit het Gemeentefonds, met de noodige uitzonderingen.' Dit is een geheel ander beginsel dan Minister de- Geer eerst introduceerde en verdedigde. Dit is veel ruimer, hoewel het voor het Rijk wel dezelfde baten zal bren gen en voor een enkele groote gemeente (Den Haag b.v.) een grooter offer zal be- teekenen, dan het ontwerp van Minister de Geer vorderde. 't Is nu maar de vraag, wat deze doen zal. Handhaaft hij z'n eerste gedachte en grijpt hij deze „reddingsplank" niet aan, dan loopt het mis, want voor zijn oor spronkelijk ontwerp is geen meerderheid, nu in het geheel niet meer. Maar slikt hij, wat hem nu is voorge zet, dan kiest hij eieren voor zijn geld, doch laat tegelijk zijn vroeger verdedigd stand punt nagenoeg geheel los. Daarom mag men benieuwd zijn, welke afloop dit duel tusschen de Kamer en Mi nister de Geer zal hebben. Het bracht in- tusschen weer eens wat spanning in de Kamer, iets, wat niet zoo dikwijls meer voorkomt. J. H. HET AMENDEMENT-VAN VUUREN— RUTGERS VAN ROZENBURG OP HET KORTINGSWETJE. Over dit onderwerp schrijft de heer G. J. Roos, burgemeester van Lekkerkerk, in de N.R.Grt. 'Hij wijst er op, dat na de laatste wijzi gingen in het wetsontwerp het overgroots deel der gemeenten geen korting op de rijksuitkeeringen zou behoeven te onder gaan. Bij amendement wordt nu echter een uniforme korting van 6 pet. voorgesteld, waarvan het heet dat dit niet zoo heel veel verschil zal maken. „Men wrijft zich, dit laatste lezende, toc(h even de oogen uit: staat het er, of staat het er niet? Niet zoo heel veel ver schil maken? Met wat? Met -den 3-per- cents-salarisaftrek maakt het, dunkt mij, een hemelsbreed verschil: de eene maat staf is, van aard en beteekenis, volstrekt anders dan de andere. Voor het Rijk? Ik meen, dat niemand daar iets van kan zeggen, om de eenvoudige reden, dat nie mand nog weet, in welken omvang de ge meenten straks, na aanneming van de wet door de indirecte pressie tot de bevrijden de salaris-verlagingen zouden overgaan, en hiervan toch goeddeels de besparing voor het Rijk zou afhangen. Voor de gemeenten dan? Laat ik deze vraag beantwoorden door slechts één praktisch voorbeeld te geven, ontleend aan mijn eigen gemeente van minder dan 5000 inwoners. Deze gemeente heft meer dan 40 opcenten op de gemeen tefondsbelasting, maar het is moeilijk vooraf te zeggen, of ook de overige hef fingen door de regeering geacht zouden worden tot redelijke bedragen te zijn opge voerd. Zou dit laatste wel het geval zijn, dan bleef, volgens het regeeringsontwerp, elke korting op de uitkeering uit het Ge meentefonds achterwege. Zou evenwel de regeering meenen, dat de „overige heffin gen" nog niet voldoende waren opgevoerd het ongunstigste geval dus dan zou deze gemeente, volgens het regeerings ontwerp moeten missen een bedrag van ongeveer f 360 per jaar. Kleine gemeenten hébben gewoonlijk maar heel weinig personeel, welks wed den en loonen zij zelfstandig vaststellen; en als ze dit doen, dan weten ze als regel van een heilloos voornemen had terugge houden. 'tWas, toen Dolf hem gezegd had, er sterk over te denken, Gor, die zich niet om hem bekommerde, te verla ten. Zij zocht immers toch haar eigen weg? Met klem van redenen had Wagen veld Dolf toen gewezen op het verkeerde van zijh voornemen, hem bezwerende, als hij zich dan niet stoorde aan het gebod Gods, het ter wille van zijn moeder te laten. En Dolf had aan zijn voornemen geen gevolg gegeven en voorgezet het leven, dat schier niet te dragen, was. Want och, ieder niet alleen familiele den, maar ook kennissen en de lui van Smeetsman Co. wist het zoo lang zamerhand wel, dat die twee, Dolf van Lankeren en zijn vrouw, leefden als „kat en hond", 't Was immers een publiek ge heim, dat zijn vrouw de laatste maanden alleen dancings en andere inrichtingen van vermaak bezocht. Hij kwam er in maanden niet meer. Hij bleef eenzaam thuis. „Natuurlijk", zeide men op het kan toor, „het is te voorzien geweest", ,,'k Heb hem gewaarschuwd", zei Dirksen. „Hij is met open oogen zijn verderf tegemoet ge- loopen. Jammer van den vent, maar het is zijn eigen schuld." Och, dat alles was wel bekend. Door zakenrelaties kwam Eg- bert dat wel te weten. En van Gerda wist wel de noodige soberheid te betrachten. De plattelands-gemeenteraden gaan in 't algemeen nog met den noodigen schroom te werk bij de aanwending van de publieke geldmiddelen. Nu dreigt evenwel de regeling-Van. Vuu- ren/Rutgers van Rozenburg. Welnu: volgens deze regeling zal er 3 pet. van de rijksuitkeering gekort worden, of f 1180, zijnde meer dan 3 maal zooveel als in het ongunstigste geval volgens het regeeringsontwerp zou geschieden. Zoo als het voor eene gemeente is, moet het ook voor de andere zijn, en dat is toch ook eigenlijk zoo klaar als de dag. Bij aanneming van dit amendement zouden we een geheel andere wet krijgen dan steeds in de bedoeling van de regee ring heeft gelegen. In plaats van met de gemeentelijke salarissen, zou de korting in verband worden gebracht met de uitkee ringen uit het Gemeentefonds. De basis van het ontwerp wordt dus vervangen door een 'heel andere. En ook de strekking van het ontwerp verandert geheel, door dat alle verband tusschen korting en sala risverlaging waarop vanwege de re geering steeds opnieuw nadruk is gelegd uit de wet wordt gelicht. Men vraagt zich af. of onder deze om standigheden nóg wel van een amende ment kan worden gesproken. Emenlijk be oogen de heeren van Vuuren en Rutgers van Rozenburg een geheel andere wet tot stand te brengen dan het ter tafel liggen de ontwerp. Het is zeer te hopen, dat de Tweede Kamer zich nog eens tweemaal bedenkt, alvorens dit merkwaardige amen dement te aanvaarden, of zelfs in behan deling te nemen. Toegegeven kan worden, dat verder uitstel weinig gewensebt is, maar nóg minder gewenscht is toch zeer zeker een ondoordachte regeling, waarvan de consequenties, niet zijn te overzien. Officieele opening van het coöperatief slachthuis te Vlissingen. Heden (Maandag) middag had de offi cieele opening plaats van het abattoir van de Coöperatieve Vereeniging tot Ex ploitatie van het Openbaar Slachthuis in de gemeente Vlissingen U.A., hetwelk van morgenmiddag 2 uur af, volgens publica tie van het gemeentebestuur, de eenige plaats zal zijn, waar in die gemeente mag worden geslacht. De burgemeester, de heer G. A. van W o e 1 d e r e n, zeide gaarne aan het verzoek te voldoen om dit abattoir te ope nen, omdat hij dit acht te zijn een instel ling van algemeen en groot hygiënisch nut en om te bewijzen, dat het gemeente bestuur steeds op zeer aangename wijze met do plaatselijke slagersvereeniging in aanraking is geweest. De toestanden in de meeste slachtplaatsen hebben te Vlis singen veel te wenschen overgelaten, vooral in de oude inrichtingen, waarin sinds onheugelijke tijden geslacht werd Het stichten van een abattoir was gebiedend noodzakelijk en de Vleeschkeu- ringswet 1919 heeft het stichten van abat toirs sterk bevorderd, door het stellen van scherpe eischen aan de slachtinrichtingen. Dit heeft de Vlissingsche slagers de han den ineen doen slaan. Zij hebben zelf het benoodigde kapitaal bijeengebracht en op sterken aandrang van het gemeentebe stuur een koelinrichting aan hun slacht huis verbonden en ook daarvoor en al leen voor dit gedeelte onder garantie der gemeente nog het noodige kapitaal op gebracht. Groote niet te onderschatten moeilijkheden heeft het bestuur weten te overwinnen, waarvoor spr. gaarne welge meende hulde brengt. Spr. wenschte namens het gemeente- stuur de Vereeniging veel geluk met het in gebruik stellen van dit openbaar slacht huis, dat voldoet aan hooge eischen van architectuur en voorzien is van de aller beste slachttechnische en koeltechnische installaties. Spr wees er verder op, dat het slachthuis ligt aan een zeer belangrijk verkeersknooppunt, vooral wanneer het 't eindpunt van den nieuw aan te leggen rijksweg naar N.- en St. Joosland zal vormen en wanneer men er, deel uitma kende van het binnen niet al te langen tijd voor de scheepvaart te openen nieuwe havengebied, den polsslag van het inter nationale zeeverkeer zal voelen. Gunstig ligt de slachtplaats reeds nu voor export, Elsa weer, dat de Zuidermans ook op de hoogte waren. Mevrouw Zuiderman be moeide zich niet met het geval. Elk moest maar op zijn eigen zaken letten. Haar huwelijk was ook niet, zooals het wezen moest. 'tWas een hevige teleurstelling geworden. Mijnheer Zuiderman sprak er niet over, maar Gerda wist, dat haar va der er diep onder leed. 't Was alles bij el kaar een opeenhooping van ellende. Daar leed de arme' moeder in Kerkwijk onder, daar leden Gerda en Elsa onder, daar leed de geheel'e familie onder. En de persoon zelf, die daar zoo zielig zat te tooneel- spelen, hij ging er niet alleen onder ge bukt, neen, het werd zijn volslagen on dergang. Als God niet tusschenbeide kwam, overdacht dominé Meinema, dan was dat jonge leven, dat zooveel beloofde, voor eeuwig verloren Hij zag naar de bruid, die steeds een zoo welkome gast in de pastorie was en die nu, gelukkig, zat aan de zijde van haar bruidegom, dien zij liefhad met haar gan- sche hart. Zij was een gelukkige bruid. Zij ging een gelukkig huwelijk tegemoet. Omdat het was een huwelijk met God. En tóch over dat liefelijke gelaat hing een schaduw, die Egbert Wagenveld niet kon wegstrijken, En ook niet kon wegkussen. Want die schaduw was Dolf. voor aanloopende schepen en voor den veehandel met Zeeuwsch-Vlaanderen. Hinder zal de stad in het minst niet van de slachtplaats hebben en de rioleering loost het afval in de Noordzee. Met den wenscht, dat de Vlissingsche slagers een drachtig zullen blijven samenwerken tot voortdurenden bloei der inrichting ver klaarde Spr. het openbaar slachthuis ge opend. Lezing mej. de Witte. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers te Nieuwdorp en Middelburg op de advertentie in dit nummer, waarin wordt aangekondigd een lezing met lichtbeelden van mej. de Witte, over het Zendings- werk in Armenië. DE HILVERSUM 5, het éénknops N.S.F.-toestel met Super Inductie scha keling en electro-dynamische luidspreker. Hoofdagent: J. M. Polderman, Groote Markt, Goes, Tel. 129. (Adv.) Naar de „Zier. Nsb." uit goede bron verneemt, zal in Mei of Juni een vlieg tocht worden ondernomen door een vrij groot aantal militaire-, privé- en K.L.M.- vliegtuigen, met de bedoeling propaganda te maken voor 't vliegwezen en tevens aandacht te vestigen op de mogelijkheid in korten tijd een overzicht te krijgen van ons land uit de lucht gezien. Hel traject is voorloopig vastgesteld als volgt: van Waalhaven via Arnhem, Hengelo, Eelde, Leeuwarden, Stavoren, Schiphol, Oost- voorne, Haamstede, Vlissingen, Roosen daal of Gise-Rijen, terug naar Waalha ven met korter of langer oponthoud (lan ding) op de genoemde plaatsen. Middelburg. Do afdeeling Middelburg van het Centr. Genootscha.p voor Kinder- he rstellings- en Vacantiekolonies hield haar jaarvergadering onder voorzitter schap van dhr dr G. Orbaan. De penningmeester, dhr P. Luteijn, bracht de rekening uit, die sluit met een goed slot van f 199.39 en die na onder zoek door mevrouw den Bouwmeester en dhr Beauffort werd goedgekeurd. Vervolgens was 't woord aan de secre taresse, mej. M. de Cleijn Brem, voor Let uitbrengen van haar jaarverslag. Het aantal persoonlijke leden bedraagt 366 (v.j. 352) en 3 vereenigingsleden. De ge zamenlijke contributie is thans f 481.50. Het bestuur heeft een gevoelig verlies geleden door het bedanken van mej. G. M. de Liefde. Van de 66 kinderen, die door de scho len waren opgegeven, zijn er 12 uitgezon den van 14 Mei tot 16 Juni en twee van 14 Mei tot 21 Juli naar Oostvoorne, twee naar Heelsum van 11 Juni tot 14 Juli. De derde is den dag voor het vertrek niet op 't appel verschenen. In October volgde nog een uitzending van de stichting Bio Vacantieoord, die in het geheele land kinderen uitzond, onder wie twee Middelburgsche. Bij de Ned. Spoorwegen is een nieuwe reductieregeling voor het vervoer van kin deren en geleidsters ingevoerd, die vrij wel de kosten hetzelfde doen blijVen, uit gezonderd als er transporten zijn van minder dan vijf kinderen, want dan geldt het vrij reizen voor de geleidsters niet en wordt het erg duur. Het resulaat der uitzending was over het algemeen goed en de gewichtstoename bij de 18 kinderen gemiddeld twee k.g., en wel van 0.9 tot 5.7. De kosten per week en per kind waren gemiddeld f 11.42. Klachten over verpleging zijn niet verno men, wel lof. De uitgaven bedroegen in totaal- f 1059.41, de inkomsten f 1258.8034. De toevallige baten waren hoog, dank zij vooral de opbrengst van de soirée der heeren de Vries en Caro en van de entree gelden van het notarishuis, ontvangen van dhr de Groot, samen f249.1714. De vergadering herkoos mevr. Weijl bij 'acclamatie tot bestuurslid en daar mevr. Broekhuijsen zich niet meer herkiesbaar stelde, machtigde de vergadering het be stuur om zich zelf aan te vullen met iemand, die bereid en geschikt is. De afdeeling besloot, dit jaar 17 kin deren uit te zenden. In druk is verschenen het 42ste jaarverslag van de vereeniging Kinder voeding over het jaar 19301931. Hier uit blijkt, dat in den vorigen winter aan 14-9 kinderen uit 63 gezinnen (openbare scholen 108 en 43, Chr. scholen 11 en 6, R.K. school 30—en 14) eten werd ver strekt, het grootste aantal porties was 149 op 5 Dec. en het kleinste aantal 102 Dolf, die aan het einde van dien gezel- ligen avond, het was niet laat, even elf uur, per tram naar de gemeubileerde kamers in de Mathenesserlaan ging, de kamers, die hij en zijn vrouw hadden ge huurd. Hij vond, zooals hij verwacht had, zijn vrouw niet thuis. En hij zonk in een fauteuil, als een gebroken man. Toen was hi.) geen tooneelspeler meer. Maar dat zag niemand. Dan God. Twee weken na den gezelligen avond, die op de receptie volgde, was in allen eenvoud het huwelijk van Egbert Wagen veld en Elsa van Lankeren voltrokken. Evenals bij Dolf's huwelijk was ook nu Mevrouw van Lankeren naar Rotterdam gekomen. Maar die haar kenden, schrok ken. En Elsa vroeg vol angst, wat moeder scheelde. Waarom had zij dat toch niet geschreven? Maar haar moeder had droevig geglim lacht: „Wat zou ik schrijven, kind? Mijn levenslamp wordt langzaam, maar zeker uitgebluscht, al mankeer ik lichamelijk niets." De toorn was Elsa van het gelaat te lezen. „Het is Dolf, het is Dolf", had zij Egbert gezegd, „hij vermoordt moeder, 'tls schande." Met eenige moeite had hij haar tot bedaren kunnen brengen. „Ook op 30 Maart. In totaal werden in 114 maaltijden 14.423 porties verstrekt, te gen 110 en 14.690 in het seizoen 1929 —1930. Kleeding werd verstrekt vöor reke ning der gemeente aan 251 kinderen uit 108 gezinnen met een bedrag van f 1295.72. De gemeentelijke subsidie be droeg f 1200. Vrijdagavond kwam de Christelijke Besturenbond in Jaarvergadering bijeen onder leiding van dhr P. Meliefste. Nadat de verschillende verslagen waren uitge bracht sprak Ds Nieuwpoort een opwek- j kend woord, er op wijzende, dat wij Chris>- i tenen in dezen donkeren tijd moeten ko men met iets positiefs, met de daad ons christen-zijn beleven. Dat dient ook de stuwkracht van de Christelijke vakorga nisatie te zijn. Vlissingen. Donderdagavond trad voor de Geref. Jeugdcentrale alhier op dhr van Dorp, declamator uit Den Hang. Deze droeg op keurige wijze enkele stukken poëzie en proza voor. Bij elk stuk gaf hij een korte en dui delijke verklaring. We voorzitter was wèl de tolk der aan wezigen, toen hij dhr Van Dorp hartelijk dank zei voor den heerlijken en leerzamen avond, die hij de hoorders bezorgd had. Goes. Zaterdagmiddag vergaderde de Ring „Zeeland" van den Bond van Chr. Zangvereen. in Nederland in de Melksa- lon van den heer Bustraan te Goes. Na de gebruikelijke opening door den voorz. dhr te Gussinklo te Wissenkerke. bleek dat 33 vereen. waren vertegenwoordigd. Uit het jaarverslag van dhr P. Fraanje, secretaris, bleek dat de Ring steeds groeit en daarbij thans 37 vereen, zijn aangeslo ten met plm. 1400 leden. Als nieuwe vereonigingen traden dit jaar toe: Poortvliet, Oosterland, Zaam- slag II, Oostburg, Groede en St. Philips- land. Na het verslag der Muziekcommis- sie gaf dhr G. Bustraan, secr. der rege lingscommissie een overzicht der plan nen voor de a.s. Bondsdagen te Goes. Be sloten werd dit jaar het concours met Hemelvaartsdag te houden te Kapelle. Een zangersfeest voor kinderkoren zal gehouden worden op 2e Pinksterdag te Goes. Kloetinge. Op initiatief van de vereeni ging „Landbouwbelang" is alhier een musschengilde opgericht. Het aantal le den bedraagt reeds 66. De inzameling van het Crisis-Comité alhier heeft f 326.67 34 opgebracht. Voorts zijn nog ontvangen 25 bons ieder ter waarde van een Sildondeken en eenige gedragen kleedingstukken. Door het comité zijn aan de daarvoor in aanmerking kamende personen ver strekt kleedingstukken, de bons voor een deken, kolen en brood. Aanvragen om am moniak zijn ingekomen tot een hoeveel heid van 15.000 K.G. Kapelle. De veilingsvereeniging Kapelle -Biezelingo en Omgeving, welke ruim 700 leden telt, kwam Zaterdag onder voorzit terschap van dhr H. A. Nijssen in verga dering bijeen. De voorzitter heet de talrijk opgekome- nen welkom. Spr. deelt mee, dat dhr Van der Plassche, Rijkstuinbouwconsulent, ver hinderd is deze vergadering bij te wonen. Spr. hoopt, dat 1932 voor allen een beter jaar mag zijn dan 1931. De voorzitter deelt verder mee, dat het aantal kisten 17000 bedraagt en dat geen meerdere zullen warden aangekocht. Ook besloot het bestuur om bij de 9000 voor radige bushels nog aan te koopen 4000 halve bushels en 2000 nieuwe bushels. Aardbeienchips zullen aangekocht wor den; vermoedelijk 20.000 stuks. Dan wordt het totaal met de nog aanwezige 70.000. Nu leest de voorzitter een brief voor van dhr Gerritsen uit Londen, waarin wordt aangetoond dat het Ned. fruit, vooral de aardbeien, een betere verpak king en zorg vereischen dan tot nu toe het geval was. Aangedrongen werd op 'n zorgvuldige behandeling. Alsnu volgde het verslag van den se cretaris, dhr A. J. van Liere. In 1930 werden lage prijzen besteed, 1931 was niet beter. Dit bracht veel zorgen mee. De om zet breidde in 1931 uit; een genoegen is het, mee te kunnen deelen, dat de finan cieele basis der vereeniging gezond, ja zelfs krachtig is, sterker dan te voren, dank zij het voorzichtig financieele be- dat is Gods werk, Elsa. Wij kunnen er niet inkomen. Niet boos zijn op Dolf of Gor, kindje. Dat baat niets. Alleen bidden voor die arme schapen, kinderen nog. En al leen, als het te pas komt, een woordje in de goede richting." Dat had Elsa weer kalm gestemd. En zij had ingedronken het ernstige woord, dat van den kansel klonk, toen dominé Meinema het huwelijk bevestigde, om dan een kort persoonlijk woord tot de jongge huwden te zeggen, tot zijn vrienden, maar ook een woord tot de moeder, kort, van hart tot hart. Uit haar trouwe oogen ving hij een dankbaren blik op. Maar hij zag, hoe de oogen van Dolf, die, eenigszins tot zijn verwondering, maar ook tot zijn blijd schap, in de kerk aanwezig was, rustten op een steenen kolom in een hoek van het gebouw. Elsa had hem met een enkel woord er opmerkzaam op gemaakt, dat moeder er ziek uitzag. „Ja moeder wordt oud", had hij geantwoord. Elsa meende toen een trilling in zijn stem te bespeuren, maar zij kon zich ook wel vergist hebben, want on middellijk sprak hij over iets anders. (Wordt vervolgd.) .z'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5