Sloans liniment DOODT Ingezonden stukken Burgerlijke Stand Het Vrouwenhoekje. Dammen. Ir.nazonden Medndt-allrx.. Rugpijn Deel welbehagen toe aan de afgematte, pijnlijke, over spannen spieren met Sloan's Liniment. Lichtelijk aange wend, zonder inwrijven, drijft het de pijn er rechtstreeks uit. Krampachtig samengetrokken spieren beginnen snel weder lenig te worden en pijn en gevoeligheid verdwijnen. Millioenen hebben Sloan's Liniment met succes gebruikt voor alle Spier- en Zenuw-pijnen. wet, „gehoord" en Ged. Staten kunnen een besluit nemen. Een andere algemeene opmerking be treft de werkloozenzorg. Ook daarover hebben vele Gemeentebesturen te bande len gehad. Het blijkt, dat sommige hun ner er met kracht en energie naar streef den, om al het mogelijke aan werkver schaffing te doen, dat andere in dit op zicht maar weinig hebben gedaan en er zelfs enkele zijn, waar zoo goed als geen moeite wordt aangewend om werkobjec- ten te vinden. Opmerkelijk was, dat in sommige Raadsvergaderingen dit punt in besloten zitting is behandeld. Een dergelijke hou ding kan moeilijk bewondering wekken. Nu nog iets over Goes en Middelburg. De kaspositie van Goes blijkt op het oogenblik niet gunstig te zijn. Goes heeft destijds geprofiteerd van een lagen rente- standaard voor tijdelijke kasgeldleenin- gen, maar ziet nu blijkbaar geen kans, nu de toestand op de geldmarkt zoo geheel is veranderd, aan geld te komen. Al mag men niet spreken van een deploratelen financieelen toestand (er is hier een sa menloop van omstandigheden), de voor zitter moest toch in antwoord op de vra gen van den heer Van Poelgeest (die hem klaarblijkelijk niet bijzonder welkom wa ren), verklaren, dat de situatie voor het Gemeentebestuur moeilijk is en enkele schulden momenteel niet voldaan kunnen worden. De overschrijding van het crediet voor de restauratie der Groote Kerk veroor zaakte een scherpe discussie tusschen den voorzitter en den heer Van der Wart. De laatste, die, naar het ons voorkwam, meer sprak als president-kerkvoogd dan als Raadslid, (getuige zijn verwijt aan het adres van Weth. Van Melle) moest toch ook toegeven, dat er geld is uitgegeven, zonder dat B. en W. er in gekend zijn. Dat komt nooit te pas en zeker niet van een commissie, waarvan een lid van Ged. Staten voorzitter is. De Raad deed zeker verstandig de ver andering der luidinrichting in den Stad huistoren nog even aan te houden. De rondvraag bracht weer een scherp debat tusschen de S. D. A. P. en B. en W. over de werkloozenzorg. Beter was het zeker geweest, dat B. en W. him voorstel om niet de gemeentelijke, maar de rijks steunregeling te nemen, op de agenda ge plaatst hadden, dan het nu bij de rond vraag in te dienen. Wat een Raadslid niet mag, mogen B. en W. ook niet! En zoo lang er geen ander besluit door den Raad was genomen, hadden B. en W. het eerst- genomene dienen uit te voeren. Aan den anderen kant moet toch ook erkend, dat er door de samenwerking van B. en W. met de werkloosheidscommissie veel werk is verschaft. Principieel is de zaak beter in orde dan den vorigen win ter, maar ook in de practijk is getracht onbillijkheden zooveel mogelijk tegen te gaan. Een woord van hulde voor de werk verschaffing is wel op zijn plaats. Er zal nu een grooter plan, n.l. de aan leg van nieuw haventerrein ter hand wor den genomen, waarbij het Rijk steun zal verleenen en de Ned. Heide Mij. toezicht j zal uitoefenen. Daarom hield gisteren de Raad een spoedeischende vergadering. Met 9 tegen 2 stemmen werd besloten de voorwaarden van den Minister aan te nemen. Wij moeten echter eerlijk bekennen, dat de houding van den Minister ons toch zeer eigenaardig voorkomt. De voorwaar den, door hem gesteld, laten aan duide lijkheid niets te wenschen over. Ze zijn niet mis. Het Gemeentebestuur heeft, na dat is bepaald, welk werk zal worden uit gevoerd, zoo ongeveer niets meer te zeg gen. Het loon wordt vanuit Den Haag bepaald. Ook maakt het Departement uit, wie er bij de werkverschaffing zullen ko men en wie niet. De gemeente, noch het Burg. Armbestuur mag op een enkele andere wijze iets doen ten bate van de werkloozen. En als de Raad dit alles ge slikt heeftweet hij nog niet, welk be drag van de loonen het Rijk voor zijn rekening neemt. Dat moet rustig worden afgewacht. Terwijl, als de Raad van te voren weet, hoe groot het rijkssubsidie zal zijn (dit hangt af van den financieelen welstand der gemeenten) hij kan overwegen of dit de moeite waard is, om in ruil daarvoor zijn vrijheid grootendeels kwijt te zijn. Maar met groote heeren is het kwaad kersen eten. En nu ten slotte Middelburg, diat: Woensdag zoowel een middag- als een avondvergadering hield. Wat is er over het abattoir, want daar aan waren de meeste uren gewijd, ge praat! Talrijk, zeer talrijk waren de vra gen over technische onderdeelen en on derdeeltjes, die sommige Raadsleden zich na het minutieuze onderzoek van de Raadscommissies veroorloofden. Veel be langrijks konden we er niet in ontdekken. Van het meeste belang vonden wij de poging van den heer Van Andel, om het plan aan te houden en te onderwerpen aan het oordeel van 'n architect, die bekwaam is in het bouwen van abattoirs. Tegen zijn betoog was toch feitelijk weinig in te brengen. Tal van gelijke of zelfs grootere gemeenten hebben een abat toir, dat goedkooper is. Waarom dan hier de opzet zoo duur gemaakt? Maar het is eigenaardig: van vergelij kingen moet een zeker deel van den Raad weinig hebben. Salarissen, ziekenhuizen en ook abattoirs mogen en kunnen met el kaar niet vergeleken worden! Middelburg is nu eenmaal iets aparts en is met niets te vergelijken. Het voorstel tot aanhouding kon dan ook geen meerderheid halen. Feitelijk was toen de strijd beslist, want de voorstellen van den heer Jeronimus, wel met veel ophef ingediend, beteekenden feitelijk toch weinig. Ze werden dan ook niet ondersteund of ingetrokken. Meer vruchtdragend werk heeft de heer Vertregt (hoe hebben we hem bij deze dis cussies gemist!) destijds in de fin. com missie verricht. Hij heeft althans eenige duizenden bezuinigd, al zal het abattoir, blijkens de raming, nog altijd ongeveer 2 ton kosten. Slechts twee stemmen waren er tegen, zoodat, als bet geld er voor te krijgen is, i de bouw kan doorgaan. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Vergun mij, naar aanleiding van het ingezonden schrijven, datum 15 Febr., on derteekend A. F., Kamperland, eenige plaatsruimte voor onderstaande. U bent geschrokken A. F., van de 750.000 gulden, uitgetrokken voor steun aan georganiseerde werkloozen, men- schen die f 0.40 minder per week ver dienen met nietsdoen, dan degenen, die dagelijks werken. Bent u daarvan ge schrokken? Waarom? Zoudt U soms lie ver zien, waarde vriend A. F., dat de werkloozen heelemaal niet werden ge steund? Een werklooze moet toch ook eten en zijn gezin verzorgen. Zou u we ten hoe het moet zonder dat de werk looze gesteund wordt? En om dat op een behoorlijke manier te doen (n.l. zijn ge zin verzorgen) moet hij beslist niet meer dan f 0.40 per week minder hebben dan degene die dagelijks gaat werken. Dat weet u zelf ook wel. Bovendien brengt de georganiseerde zelf ook een offer, door het geheele jaar mee te betalen aan de steun, die in den winter bij eventueele werkloosheid gegeven wordt. Ook is het heelemaal niet aangenaam, werkloos rond te loopen, als men gewoon is om door arbeiden in de levensbehoeften te voorzien. Die werkloosheid doodt alle energie bij den mensch, vooral bij jonge menschen. Weest gij dankbaar A. F. dat u dagelijks kunt arbeiden! Waar u met dat Crisis-Comité heen wil begrijp ik niet goed. U hebt voor uzelf wat 'gezocht in de courant, en niets kun nen vinden. Wel, dan is er voor u niets geweest. Als u recht hebt op steun van het Crisis-Comité, dan krijgt u het ook. Waarom niet! U roept de ingezetenen toe: Steunt niet het Crisis-Comité, maar helpt persoonlijk. En dan geen 90, maar 100 pet. Dat is theoretisch prachtig A. F., maar de practijk. Het Crisis-Comité verricht een schoon werk. We moeten niet alles plaatselijk be schouwen, maar in zijn geheel. Laten we niet in de allereerste plaats, en vooral niet alleen maar aan onszelf denken, maar laten we ook rekening houden met den naaste, onze medemenschen. Met dank voor de plaatsing, J. M. F. Kamperland, 17 Febr. 1932. Van 11—18 Febr. 1932. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. M. van Dijk, 26 j. en J. F. Meulblok, 24 j.; W. C. de Jongh, 23 j. en J. Bakker, 18 j.; A. Bedet, 33 j. en P. A. Nouwen, 36 j.; A. van der Wal, 23 j. en L. Boucherie, 21 j.; J. de Wit, 24 j. en J. van Reems, 21 jaar. Getrouwd: L. van der Graaf, 25 j. en N. Gijselman, 24 j.; Th. van der Linden, 19 j. en J. van de Dood, 20 j.; H. van Langevelde, 29 j. en J. J. Rouffaer, 25 j.; J. Liefhebber, 22 j. en M. Meulmeester, 18 j.; C. F. Hoomick, 21 j. en A. C. C. de Ridder, 19 j.; H. J. P. Janssen, 26 j. en A. van Akkeren, 20 j.; A. Mul, 24 j. en F. Caljouw, 25 j. Bevallen: G. Meulmeester, geb. van Eencnnaam, z.; C. E. M. Evers, geb. Huil- mand, d.; L. J. Caron, geb. van Beers, z.; C. C. J. Schipperijn, geb. van Duin, d.; L. Wouters, geb. Kempe, d. Overleden: C. H. Spaeter, 49 j., vrouw van J. de Vries; C. R. Balmakers, 70 j., vrouw van J. van den Berg; C. P. Bod bijl, d. 3 w.; J, Klarenberg, 80 j., wed. van H. Buis; J. G. E. van Velthoven, 72 j., wed. van Ch. van der Poel; S. Fonteijne, 49 j., vrouw van J. de Bruijne; S. M. Cadée, 75 j., wed. van E. A. Goor. (Vliss. Crt.) Over de maand Januari. BRUINISSE. Geboren: 2, Leendert Wouter, z. v. L. Bolier en W. Janssen. 4, Johannes, z. v. H. Hoogerwerf en J. van Zuidland. 26, Isabella Helena Marina, d. v. L. Padmos en M. L. Hendrikse. 30, Johannes Cornelis, z. v. L. Bal en C. J. H. Jumelet Overleden: 4, Marinus Flohil, 70 j., weduwn. van P. van der Heide. 10, Lou- rina Boogerd, 84 j., weduwe van H. van der Plas. 22, Doortje Padmos, 53 j., onge huwd. 27, Maria Petronella van Eek, 52 j., echtgen. van J. Vreugdenhil. 28, Ja cob de Waal, 56 j., echtgen. van J. Bus- schaard. Onze Kamerplanten. De Clivia. Als de bladeren van de Clivia geel worden, dan is dat een be wijs, dat de plant niet in goede condi tie is. Verdunde koemest is eten en drin ken voor de plant. Vooral in de zomer maanden kan men de plant verscheidene keeren gieren (geen kunstmest). De koe mest wordt met water verdund, omdat de plant anders zou verbranden. Als dit gieren eenige malen herhaald wordt, zal de plant na eenigen tijd weer frisscher worden en beter groeien. Een goed ge zonde Clivia heeft donkergroene en glim mende bladeren. Bladeren, die eenmaal geel zijn, vallen af. In den zomer krijgt de plant zoo onge veer om de twee dagen water. De aarde mag geregeld vochtig zijn, maar vooral niet te nat. Na October minder water, totdat de bloemstengel zichbaar wordt; dan geven we meer meer. Is de bloem uitgebloeid, dan laten we den stengel zitten, totdat deze slap wordt en trekken hem dan met een rukje uit. Het is aan te raden, de Clivia om de drie jaar te verpotten, 's zomers in een licht, frisch vertrek, 's winters in een verwarmde kamer, niet te dicht bij de kachel zetten en vooral oppassen voor vorst. Wil men de bladeren goed schoon hou den, dan lapt men eens in de week de bladeren van onder naar boven met spons en zeem af. Cyclamens. De Cyclamen is een van onze mooiste kamerplanten, maar voor velen niet een der gemakkelijkste. Het is zelden, als ook de reeds aanwezige bloem knoppen het in de huiskamer alle tot vol komen ontwikkelde bloemen brengen Bij de aflevering der plant door den bloemist wordt vrijwel steeds de raad ge voegd: Denkt u er om, giet vooral niet op den knol; dat geeft rotting; maar giet voorzichtig op de aarde, of wel in het schoteltje onder den pot. Ook onze Cyclamens werden tot voor een paar jaar steeds aldus behandeld, schrijft een medewerker van „Floralia", maar ondanks de beste zorgen van mijn vrouw, deden de planten het slechts een paar weken goed, maar dan werd het tijd, dat ze de kamer verlieten. Zoo was het tot voor een paar jaar. De laatste jaren blijft de Cyclamen weken lang een sieraad voor de huiskamer. Alle knoppen ontwikkelen zich geleidelijk tot volmaakte bloemen. Waaraan wij dit toeschrijven! Aan de wijze van gieten, n.l. steeds tus schen de bladeren en knoppen, op den knol. En van rotting geen last. Hoe dit dan te rijmen met den alouden raad? In de verwarmde huiskamer is de lucht altijd erg droog, wat niet het geval is in do kas. Het is dan ook best te begrijpen, dat in een kas veel vocht tusschen de bladeren en knoppen bij de Cyclamen licht aanleiding tot rotting' kan geven. Maar in de huiskamer zullen de planten eer last hebben van te weinig vochtig heid dan van te veel. Gieten we nu op den knol, dan zal het vocht daar niet zoo lang blijven hangen als dit in de kas het geval zal zijn, waar de verdamping veel geringer is dan in de droge kamer lucht. In de huiskamer doet volgens onze ervaring het vocht op den knol geen schade, heeft veeleer een gunstigen in vloed. Onze Cyclamen ontvangt eiken voormid dag water, natuurlijk van kamertempe ratuur. De Cyclamen vraagt betrekkelijk veel water. Enkele recepten. Zure zult. Een halve varkenskop, of 5 varkenspootjes, een halve kalfskop, 20 gram zout (2 afgestreken eetlepels), 1 theelepel peper, 34 nootmuscaat, 34 thee lepel kruidnagelgruis, 1 d.L. azijn, 5 d.L. bouillon van het gekookte vleesch. Bereiding Kook de koppen of de poot jes met de kop in kokend water gaar (ongeveer 3 uur). Neem er dan al het vleesch van af en hak het fijn, vermeng het met de kruiden, den azijn en den bouillon. Proef of de massa goed van smaak is en vul hiermede steenen kom men of vormen, die met azijn omgespoeld zijn, tot een vinger onder den rand. Be dek ze met een passend stukje wit pa pier en schenk daarop een laagje azijn. Bewaar ze op een koele, luchtige plaats en vul telkens den azijn bij, wanneer het papier droog wordt. Ze is dan wel zes weken te bewaren. Sneeuwappelen. "A K.G. zure appelen, 2 eieren, 34 L. melk, suiker, poedersuiker, jam, sago. Schil de appelen, snijd ze in vieren, haal de klokhuizen eruit en snijd elk partje in de lengte nog eens door. Breng 2 d.L. water aan de kook, los een half pond suiker erin op en laat in dit stroop- je de appelen koken, tot ze doorschijnend en zacht zijn. Doe ze dan over in een vla- schaal, laat het stroopje dik genoeg in koken of bind het met een weinig sago en giet het over de appelen. Roer de eier dooiers met een lepel suiker tot ze dik en roomachtig zijn, giet hierbij 3 d.L. melk en verwarm, onder voortdurend roeren, het mengsel tot het begint te binden. Ge kunt ook meer melk gebruiken, b.v. een halve L., maar dan moet ge het meng sel binden met maizena en het even laten doorkoken. Laat de vla iets bekoelen, en giet haar over de appelen. Klop, vlak vóór het opdienen, de eiwitten zoo stijf, dat ge ze kunt omkeeren, zonder dat ze wegglijden, hoop het op over de vla. Ge kunt het eiwit ook tot schuim laten bakken. Dan doet ge alles in een vuur vasten schotel en zet die in een oven, die zoo warm is, dat het schuim een paar uur noodig heeft om vast en lichtbruin te worden. Koffiepudding. (Voor 8 perso nen). Van vier oudbakken broodjes wrijft men de korst af, snijdt ze in dunne plak jes, overgiet die met 2 kopjes koffie-ex- tract, en laat ze daarin weeken. Dan roert men, zonder het brood uit te druk ken, er op het vuur 2 eetlepels boter door totdat men een gladde massa verkregen heeft, die niet aan den wand van de pan blijft vastzitten. Als deze pap afgekoeld is, mengt men er, één voor één, zes eier dooiers, 1 ons suiker, en een snuifje zout door, roert alles flink een kwartier lang doet er dan, luchtigjes kloppend, vier stijfgeklopte eiwitten bij, vult met deze massa een met boter besmeerden vorm voor drievierde en kookt den pudding au bain Marie een uur lang. Men serveert er een vanille-roomsaus bij, of (als men tenminste een geschikt model pudding vorm heeft gebruikt) men vult het ledige middenstuk van den pudding (nadat die op een schotel is gestort) met slagroom. Eenige wenken. Fluweelen kragen kan men vetvrij maken door ze af te wrijven met een lapje van dezelfde stof, gedrenkt in sterk verdunde ammonia. Men doet het beste, op 10 deelen lauw water, 1 deel ammonia te nemen. Fluweelen kragen van winterjassen rei nigt men ook op de volgende wijze: Schoon zand wordt verhit, in een fijn lin nen zakje gedaan en daarmede de vet vlekken wrijven, zoolang tot zij verdwe nen zijn. Gelieve alles, deze rubriek betreffende te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Oplossing probleem No. 231. Auteur: J. Zuiver, Amsterdam. Stand. Zwart 6 sch. op: 13, 14, 17, 21, 24 en 36. Wit 7 sch. op 28, 32, 38, 41 tot 44. Oplossing. Wit 43—39 32—27 44—40 40X27. Zw. 36X47 21X34 47X22. Oplossing probleem No. 232. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Stand. Zwart 11 sch. op: 6, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 18, 26, 31, 42 en dam op 50. Wit 13 sch. op: 16, 23, 24, 29, 32, 35, 37, 39, 40, 43, 44, 48, 49. Oplossing. Wit: 24—20 29—24, 32—27 37—31, 43—38, 39X17, 16X18, 48—42, 40—34, 35X2. Zwart: 14X25 18X20 31X22 26X37 42X33 50X11 13X22 37X48 48X30. Oplossing probleem No. 233. Auteur: G. 0. Veenendaal, Amersfoort. Stand. Zw. 12 sch. op: 8, 9, 11, tot 14, 17, 19, 21, 24, 26 en 30. Wit 12 sch. op: 28, 31, 32, 35 tot 40, 44, 45 en 48. Oplossing. Wit 39—34 48—42 31—27 36X18 32 —28 38X20 37—31 40—34 35X4. Zwart: 30X 50 50X 22 22X 31 13X22 22X33 14X25, 26X48 48X30. Oplossing probleem No. 234. Auteur: G. O. Veenendaal. Stand. Zwart 15 sch. op: 7 tot 10, 13 tot 16, 18, 19, 22, 23, 24, 28 en 30. Wit 14 sch. op: 21, 25, 27, 31, 34, 37, 39, 41 tot 44, 47, 48 en 49. Oplossing. Wit 25—20, 31—26 41—36 42-38 34— 29 36—31 47—41 48—42 43X5 5X48. Zwart: 14X25 22X31 16X27 31X 33 23X34 27X36 36X47 47X38 34X43. Goede oplossingen. Ontvangen van: J. A. v. Dixhoorn, Zaamslag; D. de Hullu, Oostburg; J. Daane, Zoutelande; M. A. de Bel, Ierse- ke; A. v. Deurlo, Nnieuwdorp; J. Kok, Kruiningen; L. Mersie, 232234, Gapin- ge; A. de Witte, Zoutelande; J. Scheele, Zaamslag; J. Huissoon, Nieuwdorp; H. K. Allaart, Ritthen; A. J. Moggre Janz., Schoondijke; A. Willemse, A. de Visser Lzn., S. Bosselaar, P. de Visser en S. Blaas, allen te Aagtekerke; J. Geelhoed, Zoutelande, J. Almekinders Jr., Oost burg; L. C. v. Vijven, nos. 231, 233, 234, Goes. Probleem No. 237. Auteur: B. Witteveen, Weespercarspel. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 10 sch. op: 4, 8, 9, 10, 13, 16, 18 19 24 en 20 Wit'10 sch. op:'21, 27, 28, 31, 40, 42, 44, 46, 49 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Probleem No. 238. Auteur: B.Witteveen. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zw. 11 sch. op: 2, 8, 9, 11, 17, 20, 22, 25, 26, 27 en 36. Wit 9 sch. op: 19, 23, 29, 31, 33, 34, 42, 47, en 49. Ingezonden Mededeeling. Bij Ruwe Handen Purol Te IJerseke wordt een tentoonstellir gehouden door de pas opgerichte Midden- standsvereenigii .g „Handesbelangen". Groep bij de officiëele opening o.a: midden le rij staan: Burgemeester Gun ning an d© voorzitter van „h andelsbelangen", de heer J. Kole.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6