No. 119 Vrijdag 19 Februari 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland WAARHEEN EERSTE BLAD. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Belangrijkste Nieuws. DEZE en de VOLGENDE WEEK NATUURLIJK naar de PW TOTALE UITVERKOOP van de FIRMA V E R T R E G T Ce. te GOES. Nog een prachtsorteering in Vitrages en Gordijnen, spotgoedkoop. Gebreide Ondergoederen, Jumpers en Vesten voor Dames, Heeren en Kinderen. Alles even mooi en goed, voor een prijsje. Heel veel LAPPEN van allerlei goederen. Vanaf M andag bieden wij ook aan een groote voorraad in Flanellen Dames Nachthemden, Dames- en Heeren-Pyama's. Prachtkwaliteiten aan veel verlaagde prijzen. Ook nog eenige groote Leidsche Wollen Dekens en groote Satinet Dekens. Alles in de kwaliteit VERTREGT. zegt het voort. FIRMA VERTREGT Go. GOES. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT EIKEN WERKDAG. A b p n K a m a r t s p r 1! s; Per 3 maanden, irruaa ner mtf, f3 Losse nummers (0 09 Prijs der Advertentiër: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. V Het Kortingswetje. De beslissing over bet z.g. Kortings wetje waarbij naar sommiger meening tevens over het ministerieele leven van Minister de Geer zou worden beslist is gisteren niet gevallen. Zooals reeds gemeld is, werd door de heeren Van Vuuren en Rutgers van Ro zenburg een amendement ingediend, bij aanneming waarvan bet wetsontwerp ge heel van karakter zou veranderen. In verband daarmede werd de verdere behandeling uitgesteld tot a.s. Dinsdag. Het bedoelde amendement beeft den volgenden inhoud: Artikel I te lezen als volgt: 1. In elk der jaren 1932/33, 1933/34 en 1934/35 wordt de uitkeering, ingevolge artikel 3, onder b van de wet van 15 Juli 1929 (Staatsblad no. 38) uit bet Gemeen tefonds te doen, verminderd met 6 pro cent van het bedrag dier uitkeering. 2. De in het eerste lid bedoelde vermin dering blijft beperkt tot 3 procent, indien een gemeente, hoewel bij de heffing van opcenten op de Gemeentefondsbelasting geen gebruik is gemaakt van de bevoegd heid, verleend in bet tweede lid van ar tikel 283 der Gemeentewet, en de overige heffingen op 1 Mei van elk der jaren 1932, 1933 en 1934 tot redelijke bedragen zijn opgevoerd, er niet in slaagt de be grooting sluitend te maken zonder het heffen van meer dan 40 opcenten op de Gemeentefondsbelasting. 3. De in het eerste lid bedoelde vermin dering blijft achterwege, indien een ge meente meer dan 80 opcenten op de Ge meentefondsbelasting beft. Artikel II te doen vervallen. Artikel III wordt artikel H. Het is wel een diep-ingrijpende veran dering die hier wordt voorgesteld. Van korting op de uitkeeringen aan de provincies is hier geen sprake meer, maar bovendien en dat is het voor naamste het geheele verband met de salarissen wordt bier losgelaten. Het wordt dus op deze manier eenvou dig een wetje tot korting op de uitkee ringen aan de gemeenten een inciden- tieele wijziging, derhalve van de wet rege lende de financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeenten waarbij bet dan aan de noodige differentiatie niet zal ontbreken, gezien de niet-noodlijden- de gemeenten 6 pet., noodlijdende ge- meenten(n.l. die welke meer dan 40 op centen van de gemeentefondsbelasting heffen) 3 pet. minder uitkeering zullen ontvangen dan thans, terwijl zeer noodlij dende gemeenten (n.l. die welke meer dan 80 opcenten op de gemeentefonds belasting heffen) het volle pond zullen krijgen. Klaarblijkelijk is dit amendement be doeld als een brug waarop de verschillen de partijen elkaar kunnen ontmoeten. Een andere vraag is echter, of Minis ter de Geer, die dan wel geheel over stag moet gaan, bereid zal zijn deze brug te betreden. Blijkens bet debat in de Kamer zou bij geen overwegend bezwaar hebben de korting van 3 pet. op de w e d d e n te ver vangen door 6 pet. op de uitkeerin- feen, als daarmee ongeveer betzelfde resultaat zou worden bereikt. Dit laatste zal echter nog moeten blij ken. Zoo weet b.v. bet „Handelsblad" mee te deelen, dat er misschien in totaal niet zooveel verschil bestaat tusscben beide uitkeeringen, maar dat het voor sommige gemeenten wel een zeer groot verschil be- teekent. Zoo beteekent b.v. voor de ge meente Rotterdam 6 pet. korting op de uitkeering een bedrag van f600.000, ter wijl een korting van 3 pet. op de sala rissen die deze gemeente betaalt een ver lies van f 1 millioen beteekent. Maar bier zit toch niet het hoofdbe zwaar. Toen de Minister verklaarde dat hij tegen bedoelde wijziging geen overwegend bezwaar zou hebben, voegde hij daaraan toe: mits de ontheffing van lid 2 dan verbonden blijft aan het feit, dat men de wedden met 3 pet. heeft ver minderd. De Minister verklaarde dus uitdrukke lijk, dat bij bet verband met de salaris sen wilde handhaven. Vandaar dat het vooralsnog zeer twij felachtig schijnt, dat hij het thans inge diende amendement, waardoor het ont werp volkomen gedenatureerd wordt, zal willen accepteeren. De strijd tusschen China en Japan. De onderhandelingen, welke tusschen afgevaardigden van de Ghineezen en Ja panners zijn gevoerd, zijn op een dood punt gekomen. Generaal Fan, als vertegenwoordiger van China, verklaarde, dat het hem ab soluut onmogelijk is, de Japansche eischen, welke de blijvende ontmanteling van de Woesoeng- en Pausjan-forten in sluiten, te aanvaarden. Volgens een bericht uit Nanking is China besloten iederen centimeter van zijn territoir te verdedigen, als de Japan ners hun offensief beginnen. Langs den geheelen Tientsin-Poekow- en Loeghai-spoorweg wordt een loopgra- vensysteem aangelegd, dat zich uitstrekt over een lengte van duizend mijl. Een Russisch bericht uit Shanghai meldt, dat Japansche troepen de Ghinee- sche universiteit te Shanghai zijn binnen gedrongen. De Chineesche studenten boden echter tegenstand, waarbij een groote brand in het gebouw ontstond. Het vuur sloeg over naar de bibliotheek die uit 300.000 banden bestaat. De Nederlanders in Shanghai. Jhr De Graeff, Lasonder en vijf andere Nederlanders, die dienst doen bij een lichte batterij, zullen zeer waarschijnlijk binnenkort een opwindenden tijd mede maken, daar zij vandaag gestationeerd zullen worden op de Range Road, aan de Noordgrens van de internationale neder zetting. De Range Road vormt de grenslijn tus schen de internationale nederzetting en Schapei en de lichte batterij zal de sectie verdedigen tegenover het Noor der station dat sedert het begin van de vijandelijkhe den op 28 Januari het doelwit is van het Japansche artillerievuur en herhaalde Japansche luchtaanvallen. Ofschoon tot dusverre de vrijwilligers- 1 troepen, die de grenzen van de nederzet ting verdedigen, geen verliezen leden, zijn de posities op de Range Road zeer ge vaarlijk, daar slecht gericht vuur en vlieg tuigbommen temidden van de neutralen kunnen vallen. Van dit punt uit kunnen de Nederlan ders de Chineesche gevechtslijn waarne men, de ruïne van het Noorder-station en het ingraven van Chineesche troepen achter draadversperringen en zandzak barricaden voor zich zien. Bij de verdediging van dezen sector van den Range Road nemen de Nederlanders in de lichte batterij actief aan de verdedi ging van de internationale nederzetting deel. Dit is geen kinderspel, daar de kou de zeer bitter is en de grootste waak zaamheid is geboden. (Aneta.) Ex-Koning Frederik August van Saksen t De vroegere koning van Saksen, Fried- rich August, is Donderdagavond overle den. Woensdagnacht is de ex-koning door een beroerte getroffen. Zijn toestand was dadelijk zeer ernstig. Frederik August III van Saksen is 15 Mei 1865 te Dresden geboren. Hij volgde zijn vader, die in 1904 overleed, op den troon op en moest op 13 November 1918 afstand doen. De Belgische begrooting van Buitenlandsche Zaken. In den Belgischen Senaat zijn Donder dag de algemeene beschouwingen over de begrooting van het departement van Buitenlandsche Zaken gesloten. De minister van Buitenlandsche Zaken Hymans betoogde dat van een tariefunie met Frankrijk alleen geen sprake kan zijn, daar België alsdan gevaar zou loo- pen een politiek satelliet van dit land te worden. Frankrijk wil trouwens van een dergelijke unie niets weten. Wel is de minister voorstander van een economische toenadering met Neder land en Frankrijk. Onderhandelingen in dien zin zijn thans gaande en zullen, naar hij verwacht, binnenkort tot een re sultaat leiden. Het Engelsche tarief ontwerp. Het Engelsche Lagerhuis heeft het de bat aangevangen over de artikelen van het wetsontwerp op de invoerrechten, dat vijf dagen zal duren. Er is een enorm aantal amendementen aangekondigd. Met 274 tegen 56 stemmen heeft het Huis art. 1 aangenomen, waarin een algemeen recht van 10 pet. ad valorem wordt gelegd op alle artikelen, behalve die waarvan de uitzondering voorzien is en die waarop reeds invoerrechten rusten. Korte berichten. Na een onderzoek dat wekenlang heeft geduurd, is thans een vervolging in gesteld tegen zes beambten van een bank concern te Chicago die ervan beschuldigd worden, een bedrag van 15 millioen dollar te hebben verduisterd. Het concern be staat uit 12 banken en heeft in Juni van het vorig jaar zijn betalingen gestaakt. Volgens een telegram uit Wladiwo- stok heerscht aan de kust sinds drie da gen een hevige storm. Het verkeer tus schen Rusland, Japan en China is ver broken. Verscheidene dorpen hebben noodseinen gegeven. Met 97 tegen 22 stemmen heeft de London County Council Dinsdagavond besloten, over te gaan tot afbraak van de Waterloo Bridge en op dezelfde plaats een nieuwe brug over de Theems te bou wen. In het loongeschil in de Fransche mijnnijverhèid is thans overeenstemming tusschen de mijnwerkers en de mijneige naars bereikt. Het loon zal met 2% pet. worden verlaagd. De mijneigenaars had den oorspronkelijk een loonsverlaging van 5 pet. verlangd. In het Oeralgebied zijn 39 kerken gesloten en veranderd in scholen der communistische clubs. Van Slobbe, is Dinsdag aan boord van 'n Nederlandschen torpedojager uit Willem stad naar Aruba vertrokken. Aruba, een der Benedenwindsche eilan den, ligt ten Westen van Curacao en is 165 vierk. K.M. groot. De bevolking be droeg op 1 Januari van het vorige jaar 13.450 zielen. De inheemsche bevolking stamt af van een vermenging van Indi- aansche Cariben met negers. Blanken telt het eiland maar zeer weinig, in totaal een 250-tal, van wie enkele tientallen Neder landers, de overigen zijn meestal Ameri kanen en Venezolanen. Voor het groote meerendeel (ongeveer 11.000) zijn de be woners Katholiek. Evenals op Curagao ia er een belangrijke petroleum-industrie, welke zich de laatste jaren, door de vesti ging aan de St Nicolaasbaai van de pe- trolc-umraffinadsrijen van de Lago Oil and Transport Company, de Arend Petroleum- Maatschappij en de Pan American Petro leum Corporation aanzienlijk heeft ont wikkeld. De ruwe petroleum wordt per tankboot uit Venezuela aangevoerd, terwijl deze booten de daaruit verkregen produc ten van Aruba weer naar elders vervoe ren. De groote meerderheid der bevolking vindt tegenwoordig haar bestaan in de pertroleum-industrie. De landbouw heeft betrekkelijk weinig te beteekenen op het eiland. De Parijsche nachttrein. Met ingang van de nieuwe dienstrege ling, 22 Mei a.s., zal de Parijsche nacht trein, zoo meldt „Spoor- en Tramwegen", 16 minuten eerder in Esschen aankomen. Hierdoor zal te Roosendaal de sinds ja ren gewenschte aansluiting aan trein 304 naar de richting 's Hertogenbosch wor den verkregen. Wettelijke verkorting arbeidsduur. De regeering deelt aan de Eerste Ka- Ingezonden Mededeeling. Binnenland. Radio-debat in de Tweede Kamer. Extra bewaking van de Moerdijk-brug. Venezolaansch complot op Aruba. Adres aan den Minister van Buitenland sche Zaken over de Rijn—-Scheldever- binding. Buitenland. De ex-koning van Saksen overleden. Het Engelsche tarief-ontwerp. De strijd tusschen Japan en China. achterwege zou blijven, te doen verrich ten. Besloten werd, aan den minister vaa binnenlandsche zaken met aandrang te verzoeken, in dezen zin medewerking ta verleenen. Spoorwegvrachten. Het lid van de Tweede Kamer, ds heer Van Braambeek, heeft den minister van Waterstaat gevraagd: Wanneer kan publicatie tegemoet ge zien worden van het rapport der commis sie-De Vries betreffende de spoorweg vrachten, waarvan de minister de ver schijning vóór 1 Januari 1932 reeds ver wachtte blijkens het door hem gesprokene bij de behandeling van hoofdstuk IX der Rijksbegrooting 1932. De Chr. Fabrieks- en Transport- arbeidersbond. Deze bond telde op 1 Januari 1931 13091 leden en op 1 Januari 1932 17857. De vooruitgang was totaal 4885; de achteruitgang 119, zoodat de zuivere winst over het vorig jaar 4766 bedroeg. Ds reis van Minister Deckers. Minister Deckers heeft bij zijn afscheid VENEZOLAANSCH COMPLOT OP ARUBA. Plannen tol vermeestering van het gezag. Het voorbeeld, dat Urbina in Willem stad heeft gegeven, toen hij den benach ten overval op Curagao pleegde, blijkt bij zijn landgenooten te hebben ingeslagen en zelfs tot navolging te nopen. Op Curagao zelf konden zij echter moeilijk het succes verwachten, dat hun generaal daar des tijds had en daarom richtten zij het oog op een der andere Nederlandsche bezit tingen in de West, het Benedenwindsche eiland Aruba. Gelukkig echter is hun toe leg ditmaal bijtijds' ontdekt, hetgeen uit 'n volgend telegram blijkt, dat Anata uit Willemstad seint: WILLEMSTAD, 18 Februari. Tengevol ge van inlichtingen, welke waren verstrekt door ingewijden in de beweging, is er een complot ontdekt op Aruba. Deelnemers daaraan zijn Venezolanen, die in contact stonden met Venezolanen buiten Aruba. Den laatsten tijd waren in verband met een en ander reeds verscheidene Venezo- laansche revolutionairen op Aruba gear riveerd. Er is een plan gevonden tot tijdelijke vermeestering van het gezag en van de zich op het eiland bevindende wapenen, alsmede tot het stichten van brand in ver schillende belangrijke gebouwen. De politie heeft als gevolg van deze ontdekking een twintigtal arrestaties ver richt. Tegen twaalf van de aangehoude nen echter beschikte men niet over vol doende bewijsmateriaal, ofwel bleek, dat zij onschuldig waren. Deze personen zijn dan ook spoedig weer vrijgelaten. Alle ver dachte personen, die zonder middelen van bestaan op het eiland vertoeven, worden uitgezet. De gouverneur van Curagao1, da heer mer mede, dat zij een wettelijke verkor ting van den arbeidsduur geen doeltref fend middel acht tot bestrijding der werk loosheid, omdat deze maatregel voor de vele zwak staande ondernemingen zou leiden tot verhooging van lasten met als gevolg stopzetting van het bedrijf. De ver antwoordelijkheid hiervoor kan de regee ring niet op zich nemen. Bestrijding werkloosheid. In verband met het besluit van den Bond van steenfabrikanten om de vuren in hun steenovens tijdelijk te dooven, waardoor groote werkloosheid is ontstaan in verscheidene gemeenten langs Waal, Rijn en IJssel, hebben betrokken gemeen tebesturen overwogen, gezamenlijk maat regelen te nemen ten einde aan de ont stane moeilijkheden het hoofd te bieden. Tot dit doel is te Arnhem een vergade ring gehouden, waaraan afgevaardigden van 22 gemeentebesturen hebben deelge nomen. Overwogen werd te bevorderen, dat de termijn van uitkeering ingevolge het Werkloosheidsbesluit zou worden verlengd. Evenwel werd deze maatregel voor alle gemeenten niet voldoende geacht om de gevolgen van de werkloosheid te bestrijden. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat werkverschaffing met steun van rijk en gemeente verre de voor keur verdient boven 'uitkeeringen in geld. Men meende, dat alle aandacht erop ge spannen moet blijven om werk te vinden, dat niet g'eheel van oeconomische waarde ontbloot is. Daar het voor de gemeentebesturen op het platteland niet altijd mogelijk is, ge schikte werkobjecten te vinden voor of ten behoeve van de gemeente, werd in overweging genomen, de gemeentelijke werkverschaffing uit te breiden, in dien zin, dat de gemeentebesturen in overleg treden met particulieren, om met subsi die van overheidswege werk, dat anders van Ned.-Indië o.a. verklaard, dat hij wel eens wilde weten, waar de jongens, die in Holland aan de marine werden „toever trouwd", in Indië woonden en onder wel ke omstandigheden. Alles wat Z.Exc. op maritiem gebied gezien had, was hem niet tegengevallen. Hij vond de kazernes bijna zonder uitzondering uitstekend, speciaal de opleidingsschool te Makassar had zijn groote bewondering. Het geheel was vermoeiend geweest, doch door de zeer groote medewerking van de autoriteiten was het mogelijk ge weest den beschikbaren tijd nuttig te be steden. De heer Deckers zeide overtuigd te zijn dat langzamerhand de animo om reizen van Holland naar Indië te maken, zou groeien. Hij wees in dit verband op de toenemende aandacht, welke de Neder landsche pers aan Indië wijdt. „Wie er eens geweest is, blijft belangstelling voor dit land houden. Ik zal voortaan met grooter aandacht kennisnemen van de In dische aangelegenheden en mij thans ge makkelijker kunnen indenken wat ge schiedt, omdat ik thans de plaats en de omstandigheden ken. Ik ben dankbaar dat ik deze reis heb kunnen maken." Da moeilijkheden in de textiel-lndusfria. Gisterenmiddag heeft te Almelo een conferentie plaats gehad tusschen het be stuur der Almelosche fabrikantenvereeni- ging en de besturen der textielarbeiders organisaties de Eendracht, St. Lamhertus, Unitas en de politiek onafhankelijke tex tielarbeidersorganisatie, waarin uitvoe rige besprekingen zijn gehouden over de door de fabrikantenvereeniging noodza kelijk geachte loonsverlaging van onge veer 10 pet. Deze verlaging geschiedt zoowel voor de export-industrie als voor de industrie betreffende de binnenland sche markt, in welk laatste geval de loonsverlaging iets minder aou fcaaasa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1