Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Zoeklïchtjes. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Aan de firma Allan 10 Bagagcrijtmgen binnenlandsch verkeer. Al deze rijtuigen moeten electrisch ge- laschte geraamten, onderramen en trucks hebben. Voor Haarlem vooral in dezen tijd zeker een belangrijk nieuws, daar genoemde or der aan de firma Beynes tot begin 1933 werk verzekert. Tot schatters van gronden in den Calam. Hoofdplaatpolder zijn door Gede- putoerdo Staten, de Arrond. Rechtbank en den polder benoemd respect, de heeren F. P. Polderdijk te Nieuw en St. Joos- land, P. Erasmus te Oostburg en F. H. E. Modde te Oostburg. In de vacature van bode, waarvuor vier leden zich hadden opgegeven, werd geko zen dhr Jac. Louwerse. Poortvliet. Zondagavond is tengevolge van nekkramp overleden een 214-jarig dochtertje van P. Burgers. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rockanje, G. W. Kobus te Donkerbroek. Aangenomen naar Zwartsluis, J. A. Raabe Jr. te Winschoten (Evang.). Naar Usselo, G. E. Alers te Gwelo (Z.-Afrika). Bedankt voor Einmer-Compascuum, J. v. d. Heide te Hindeloopen. Geref. Kerken. Deze nadeelen zijn tweeledig: le. Door de economische belangen strijd, die zich in het dorp concentreert rondom de kerkelijke goederen wordt de taak der kerk zelf (bekostigen van haar eeredienst, zorgen voor het traktement, uitoefenen van armenzorg) ernstig ge schaad. 2e. Doordat de economische belangen strijd zich niet oriënteert op de hoogst mogelijke opbrengst met de minst moge lijke onkosten doch op het algemeen dorpsbelang en een oppervlakkige dorps- vrede, moet het beheer dier goederen in het algemeen oneconomisch zijn. Het blad betoogt dan verder, dat kerk voogden, predikanten, en diakenen moe ten beginnen met het beheer der kerkelij ke goederen in him onderling verband te zien, of m.a.w.: die drie groepen beheer ders moeten in hun beheer eerst begin nen met Nederlandsch Hervormd te den ken. Een Christelijke Kweekschool voor West-Brabant en Oostelijk Zeeland. Men schrijft ons uit Bergen op Zoom: In het gymnastieklokaal van de School met den Bijbel te Bergen op Zoom ver gaderde Zaterdag op uitnoodiging van de Ghr. Vereen. „Nehemia" tot instandhou ding van Scholen met den Bijbel te Ber gen op Zoom, een aantal bestuursleden van Ghr. Schoolvereenigingen en Ghr. Onderwijzers uit de omgeving om te be spreken de door „Nehemia" gekoesterde Ghr. Kweekschool-plannen, die reeds eer der in de Ghr. Pers besproken werden. Tal van personen hadden aan den op roep van „Nehemia" gehoor gegeven en gaven op deze wijze uiting aan hun be langstelling voor het plan: een Ghr, Kweekschool voor West-Brabant en Oos telijk Zeeland. Zoo waren bestuursleden en onderwij zers opgekomen uit Roosendaal, Dintel- ourd, Tholen, Poortvliet, Krabbendijke, Rilland-Bath. Van de Geref. Gem. School te Tholen was bericht van verhindering, benevens sympathiebetuiging ingekomen. De voorz. van „Nehemia", dhr H. Len- sink, heette allen welkom, nadat hij de vergadering met gebed en Schriftlezing van Neb. 1 geopend had. Hij zette uiteen het doel dezer vergadering en de plannen waarvoor reeds belangrijk voorbereidend werk was verricht. „Nehemia" heeft in haar laatst gehou den ledenvergadering de noodzakelijke statutenwijziging reeds met algemeene stemmen goedgekeurd, en op deze gewij zigde statuten is dezer dagen de Kon. goedkeuring te verwachten. Van deze ge- wijzigde statuten werd voorlezing gedaan, om ze daarna aan bespreking te onder werpen. Van bepaalde artikelen werd nadere verklaring gegeven, o.m. ook van dat artikel, dat handelt over een „Kweek schoolcommissie", welke „met toezicht en advies" zal worden belast. Deze „Kweek schoolcommissie" moet gevormd worden door leden van „Nehemia", met leden van die schoolbesturen uit de omgeving die de kweekschool met een contributie steunen. Over de contributie werd vrij breed ge handeld; eenerzijds werd gewezen op de moeilijke tijdsomstandigheden, anderzijds op de zware verantwoording welke „Ne hemia" op zich neemt. Deze vereeniging toch blijft de financieele verantwoording dragen en moet als eigenares der kweek school optreden. Zij kan dit doen wan neer ook velen die het Chr. onderwijs lief hebben, haar hierbij steunen, moreel zoowel als financieel. Over de verhoudingen en wederzijdsche verplichtingen werd vervolgens gespro ken. „Nehemia" is van meening dat, als de Kweekschoolcommissie er is, deze dan zelfstandig en in overleg met „Nehemia" haar huishoudelijk reglement moet ont werpen en vaststellen. Ook hieraan hecht de vergadering hare goedkeuring. Prijst zelfs deze loyale houding van „Nehemia". Zaak is nu dat de genabuurde schoolver eenigingen toetreden en een offer bren gen. De bezoekers dezer vergadering werden voorts opgewekt in de plaats hunner in woning liefde te wekken voor het Kweek schoolplan; vóór of op 12 Maart a.s. van hunne resultaten melding te maken aan het hoofd van de school met den Bijbel te Bergen op Zoom, dhr J. v. Buu- ren, v. Overstratenlaan 15; en op 19 Maart a.s. wederom in het gymnastieklo kaal samen te komen om dan aan de or ganisatie voort te arbeiden. Van de sympathie met het Chr. Kweek schoolplan is „Nehemia" overtuigd, om dat van verschillende zijden de betuigin gen van sympathie reeds binnen kwamen. Ook de vereen, voor Ghr. Nationaal Scho londerwijs volgt deze actie met groote belangstelling en financieele inte resse. De heer van Buuren sprak er zijn blijd schap over uit, dat zoovelen uit de omge ving, zoowel bestuurders als onderwijzers aan den oproep hadden gevolg gegeven. Vooral ook hierover, dat alle richtingen in ons Chr. Onderwijs van hun belang stelling blijk geven. Zoowel Gereformeer de als Herv. schoolmannen ontmoeten hier elkaar niet alleen, maar ook van de scholen der Geref. Gem. was hartelijke instemming betuigd met ons streven. De 4e kl. van het U.L.O. is reeds met de op leiding aangevangen en in 1933 hopen de eerste leerlingen zich aan het examen voor acte L.O. te onderwerpen. Dhr v. Buuren wekt voorts op, tot meerder contact onder de collega's van West-Brabant en Oost-Zeeland, en itot bezoek van het U.L.O. op Ghr. grond slag te Bergen op Zoom door de meest t begaafde leerlingen der scholen uit de omgeving. Uit deze leerlingen kunnen de leerlingen der Ghr. Kweekschool voortko men. Aan op Chr. Kweekscholen opgeleide onderwijzers en onderwijzeressen is in West-Brabant behoefte. Het gering aan tal sollicitanten bij een vacature wijst dit uit, en spoedig gaan jonge krachten hier weer vaak van daan. Hier is ook be hoefte omda/t verschillende ouders in deze streek woonachtig, voor hun kinde ren de onderwijzersopleiding begeeren, evenwel er van afzien omdat in de d i- recte omgeving de gelegenheid ont breekt. Zij wenschen de zg. neutrale op leiding te Breda of te Zierikzee niet, en Middelburg, Dordt en Gorcum zijn voor hen te ver. Nadat de heer Lensink allen heeft dank gezegd voor hun goede opkomst en betoon van warme sympathie, ging de heer v Buuren voor in dankzegging. Deze opgewekte samenkomst heeft de zaak van het opleiden aan Ghr. Kweek school te Bergen op Zoom een goeden stap vooruit gebracht. Geslaagd voor het diploma Boek houden voor de praktijk aan de A. S. S. O. te Arnhem dhr A. de Nood te Veere. Benoemd tot onderwijzeres aan de te openen school der Geref. Gem. te Me- liskerke mej. Wemmers, thans in gelijke betrekking te Nieuw Beijerland. Driewegen. De voordracht voor onder wijzeres aan de 0. L. school alhier luidt: mej. G. A. van Noort te Driewegen; mej. S. Bakker te Egmond aan Zee; Mej. W. J. Koppenhagen te 's Gravenhage. DE PRACTIJK DER ARBEIDS GESCHILLEN WET. De Arbeidsgeschillenwet kwam in 1923 tot stand. Zij stelt Rijksbemiddelaars in, die het uitbrpken en voortduren van ar beidsconflicten moeten trachten te voor komen. Tegen deze wet, zegt de „Nederl.", is destijds ook geheel afgezien van de daarin opgenomen enquête-mogelijkheid mateloos gestreden. Daar waren vooreerst financieele be zwaren. Het Tweede Kamerlid, mr Boon, zeide: „Ik voorzie, dat tonnen nutteloos zul len worden besteed." Mej. mr van Dorp was nog pessimistischer. Zij maakte van de tonnen zelfs millioenen! Wat heeft de wet nu in werkelijkheid jaarlijks gekost? Een bedrag van11 tot 16 duizend gulden per jaarl Anderen veroordeelden het optreden van een Rijksbemiddelaar. Aldus b.v. de heer Dobbelman in de Eerste Kamer. Deze liet zich aldus uit: In deze maatregel, welken de minis ter hier voorstelt, om te komen tot een vreedzame hijiegging van arbeidsge schillen doeltreffend? En dan antwoord ik beslist: Neen. Aangeboden diensten zijn zelden aangenaam. Opgedrongen diensten zijn altijd onaangenaam. Het doel, het prijzenswaardige doel, dat de minister zich voorstelt, zal niet bereikt worden. Thans na bijna negen jaar kan worden geconstateerd, dat de minister zijn doel wel heeft b ;reikt. De Rijksbemiddelaars zijn er blijkens de statistieken in geslaagd in een groot aantal gevallen arbeidscon flicten te vermijden of te verkorten. Het verlies van millioenen arbeidsdagen is daarmede voorkomen! In het Voorloopig Verslag van de Eer ste Kamer wordt thans door enkele leden op weer andere gronden bezwaar tegen de Arbeidsgeschillenwet ingebracht. Wij lezen daar: Thans worden wel ten bewijze van de zegenrijke werking dier wet (Ar beidsgeschillenwet) allerlei statistische gegevens aangevoerd, doch deze leden ontzegden daaraan bewijskracht. Zij hadden den indruk, dat do be moeienis der Rijksbemiddelaars over het algemeen loonstijging ten gevolge had gehad, omdat bemiddeling ge woonlijk tot een althans gedeeltelijk toegeven aan de arbeiderseischen leidt, eene strekking, waaromtrent de sta tistiek, die nooit kan uitmaken, wat zou zijn geschied bij ontsteltenis van het optreden der bemiddelaars, geen ge gevens kan verschaffen. Deze leden waren derhalve van oordeel, dat reeds de Arbeidsgeschillenwet ten onrechte den natuurlijken gang der zaken had onderbroken. Naar aanleiding hiervan zouden wij drie opmerkingen willen maken. In de eerste plaats doet het eigenaar dig aan, dat op het oogenblik aan de Rijksbemiddelaars het bevorderen van loons verhooging wordt verweten. Loons verlaging is thans aan de orde van den dag. De Rijksbemiddelaars sluiten zich blijkens hun houding bij deze economische tendenz aan. In de tweede plaats schijnt ons het verwijt, dat de Arbeidsgeschillenwet den „natuurlijken" gang der zaken verbreekt, misplaatst. Het is niet natuurlijk, maar veeleer zeer onnatuurlijk om partijen zooveel mogelijk tot het bittere einde te laten strijden. In de derde plaats moet het treffen, dat de geestelijke zijde van het vraagstuk ge heel wordt voorbijgegaan. De Arbeidsge schillenwet heeft tal van werkgevers en arbeiders een conflict bespaard. Hoeveel wederzijdsche wrok, nijd en haat is daar mede achteiwege gebleven, die anders in de harten zou zijn ontkiemd en gegroeid? Vooral dit laatste element schijnt ons van groote fceteekenis, Een onbegrijpelijk verschijnsel in dezen crisistijd is, dat inrichtingen voor ver maak niet over gebrek aan belangstelling te klagen hebben. De bioscopen en theaters zijn overvol. De dancings worden druk bezocht. En naar de kranten melden zijn Zon dag, tijdens den Holland-België-voetbal- wedstrijd voor het Stadion te Amsterdam 4200 auto's aangereden, een aantal zoo groot als bijna nooit bereikt werd. Hoe dit verschijnsel te verklaren? Is de crisisnood minder groot dan het wordt voorgesteld? Of is er in hoogere en lagere kringen een stemming van: laat ons eten en drin ken en vroolijk zijn, en: na ons de zond vloed? 't Laatste lijkt het meest waarschijn lijk. In alle geval is het geen gunstig ver schijnsel, dat in deze in vele opzichten donkere dagen de onverschilligheid en de zorgeloosheid toenemen. Dat wijst op een crisis in de crisis, die het ergste doet vreezen. OPMERKER. De ontploffing in Goten- b u r g. Het aantal dooden tengevolge van de ontploffing te Gotenburg is tot drie gestegen. Ongeveer tien personen zijn vrij ernstig gewond. Bevestigd wordt, dat de ontploffing het gevolg is van een dynamietaanslag. Auto te water gereden. De bestuurder verdron ken. Gisteravond ongeveer half zeven is een auto, komende van Amsterdam, die bij het station Heemstede-Aerdenhout de Leidsche vaart te Haarlem opreed ter hoogte van het eindpunt van de tram, in het water gereden. De weg is daar zeer smal; vermoedelijk is de auto, waarin alleen de bestuurder zat, geslipt. De auto is echter niet verder dan met de voorwie len en den motor in de vaart gereden. De achterwielen stonden nog op den berm Een de me aan den overkant van de vaart, die het ongeluk zag gebeuren, zag de bestuurder uit de auto klimmen en daarna in het water spartelen, waarna hij onder het ijs verdween. De politie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, ging met dreggen het water om de auto afzoeken, maar door het vele ijs werd zij in dit werk zeer belemmerd. Om elf uur was het lijk nog niet gevonden. Intus- schen bleek uit het onderzoek en de aan wijzingen in de auto, die inmiddels op het droge was gebracht, dat de bestuurder van de auto was de heer J. P. M. Glim merveen uit Aerdenhout, directeur van de Internationale Koffiehandelmij. Auto tegen een boom. Vier gewonden, een ster vende. In den nacht van Zondag op Maandag is onder Wytgaard een auto met groote snelheid tegen een boom ge reden. Twee der inzittenden, uit Sneek, die van een damwedstrijd te Leeuwarden kwamen, werden zwaar gewond. Een der de werd aan handen en voeten gewond; een vierde bekwam geen letsel, doch rol de in een sloot. De auto is totaal ver nield. Een der zwaar gewonden is ster vende. Beschonken aut o-b e- stuurder. Zondagavond omstreeks halftwaalf reed een 28-jarige koopman uit Aerdenhout, die in beschonken toe stand verkeerde, hevig slingerend met zijn auto op de Lange Heerenvest te Haarlem. De auto botste tegen een stilstaande auto, vervolgens tegen een lantaarnpaal en tenslotte tegen den gevel van een huis. Twee agenten van politie hebben den dronken bestuurder naar het politiebu reau overgebracht. Bij fouilleering bleek hij een met scherpe patronen geladen re volver te bezitten. Een 24-jarige juffrouw, die in de stil staande auto zat, is zwaar gewond. Tegen den dronken bestuurder is pro ces-verbaal opgemaakt. Kantongerecht te Goes. Zitting van 12 Febr. 1932. In de nabijheid van vischwater geoor loofd vischtuig hebben: J. F. v. H. te Goes, f 2 of 2 dagen. Te Rilland-Bath zonder vergunning openbare vermakelijkheden houden: T. W. te Rilland-Bath f 0.50 of 1 dag. Straatschenderij: Ch. G. H. te Colijns- plaat, vrijspraak; St. H. te Colijnsplaat f 15 of 15 dagen. Met motorrijtuig zonder behoorlijke remmen rijden; H. v. I. te Heinkenszand f 10 of 10 dagen. Met motorrijtuig zonder vereischt num mer en rijbewijs rijden: H. van I. te Hein kenszand 2 maal f 3 of 2 maal 3 dagen. J. B. te Kruiningen f 3 of 3 dagen. Met motorrijtuig over afgesloten weg rijden: M. J. K. te Vlissingen f 1 of 1 d. Visschen zonder consent en zonder ver gunning: G. P. te Ierseke f 7.50 of 5 d. Te Baarland de brandweerverordening overtreden: J. T. te Baarland f 5 of 5 d. Overtreding Tarwewet: Ch. van 0. te Goes f 2 of 2 dagen. Op openbaren weg trekdier onbeheerd laten staan: H. D. te Goes f 2 of 3 dagen. Met rijwiel zonder licht rijden: W. M. en G. M., beiden te Baarland, beiden f 5 of 5 d.; J. R. te Weineldinge en Ch. T. te Rilland-Bath, beides f 5 of 5 dagen. Te Zierikzee is een afdeeling opge richt van den Ned. Ghr. Bouwarbeiders- bond met aanvankelijk 18 leden. IN ELKE GEMEENTE vindt U een N.S.F.-agent die alle inlichtingen over Radio kan geven. Hoofdagent: J. M. Pol derman, Groote Markt, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. In haar jaarverslag over 1931, waarop wij nader hopen terug te komen, spreekt de gezondheidscommissie haar vertrouwen uit, dat de gemeente raad zijn goedkeuring zal hechten aan het voorstel inzake den bouw van het abattoir, daar bij do vleeschvoorziening helaas nog toestanden heerschen, in fla^ granten strijd met de eischen der hygiëne. Ierseke. Maandagavond vergaderde de vereeniging tot bevordering der oestercul tuur alhier, kort genaamd Vebo. Voorzit ter burgemeester Gunning. Achtereenvol gens werden statuten en huishoudelijk reglement vastgesteld en werd de werk wijze der vereeniging besproken. Doel is door hechte en stevige organisatie te be reiken dat bij hoogere en lagere colleges met goed gevolg kan worden opgekomen voor de belangen der oestercultuur. Dit kau niet bereikt worden door een eenling- of groep van personen. Het bestuur zal bestaan uit minstens zeven personen en zoowel in 't binnen- en buitenland voor de belangen der oestercultuur werken. De scholier A. v. d. J. kwam Maan dagmiddag zoo krachtig in botsing met een anderen leerling, dat de jongen be wusteloos was en de hulp van Dr Klin kenberg moest worden ingeroepen. 's-Gravenpolder. Maandagavond kwam de Raad voltallig bijeen. Ingekomen was een schrijven van den Commissaris der Koningin, dat bij dooiweer geen beper king meer op de provinciale wegen zal toegepast worden, behalve voor voertui gen met paarden bespannen. Van den gemeente-opzichter is ingekomen een be- grooting over een te dempen sloot. Dhr Vermue vraagt, of B. en W. al antwoord hebben op hun aanvrage voor rijkssteun. B. en W. antwoorden daarop, dat dit nog niet is aangevraagd, omdat, het plan wat duur uitkomt. Dhr Vermue merkt op, dat B. en W. de raadsbesluiten hebben uit te voeren. Hij meent, dat ook de secretaris dit heeft te doen. Dhr Verhulst zegt het volkomen met dhr Vermue eens te zijn. De Raad is verantwoordelijk voor zijn besluiten en het dagelijksch bestuur heeft dat te eerbiedigen. B. en W. beloven het nog te zullen doen. Vervolgens lcomt de circulaire over de kor ting op de salarissen van burgemeesters enz. aan de orde, doch daar hier het maximum wordt geheven op de pensioen bijdrage wordt ze voor kennisgeving aan genomen. Daarna heeft een wijziging der begroo ting 1931 plaats tot een totaal bedrag, groot f 3585.08. Dhr Verhuist zag gaarne, dat in het vervolgd de Raad hierin tij dig werd gekend. Want al het geld, dat boven de begrooting wordt uitgegeven, is wederrechtelijk uit de gemeentekas ge nomen. Weth, Soho-uten zegt: wij kunnen voor 2 gulden toch geen Raadsvergade ring houden? Opgemerkt wordt echter, dat f 8585.08 geen f 2 is. De Raad wordt hier altijd voor die onaangename feiten geplaatst. Een verzoek van drie bewo ners van de Kadam om verplaatsing van een lantaarn, zal door B. on W. worden onderzocht. De secretaris deelt mede, dat hij heeft uitgorekend hoeveel uren do lantaarns branden en dan komt hij op 1113/4 uur por jaar. Hier kan nog op bezuinigd worden. Vrcuwcpolder. Maandagmiddag verga derde do Vereeniging Weegbrug „Alge meen Belang". Er waren 45 leden aanwezig. Uit het jaarverslag bleek, dat er in de verloopen campagne 2.629.760 K.G. bieten gewogen wax-en. De boeken van den waarnemend pen ningmeester, dhr G. Langebeeke Sr, ga ven aan inkomsten f 820.98, aan uitgaven f 688.46, alzoo een batig saldo van f 182,52 Er zal 2 pot. dividend uitgekeerd worden Het aftredend bestuurslid dhr L. Maas wei'd herkozen, terwijl in de vacature van wijlen dhr J. G. de Vlieger gekozen werd dhr S. Moyers Bz. De oud-weger, dhr Wondcrgern, van St Laurens zal in do komende campagne de hing weer bedienen. Het loon van den weger is met f 0.50 por dag verminderd en dus vastgesteld op f 3.50. Maandagavond hield de landbouw- vereen. „Landbouwbelang" een algemeene vergadering. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter dhr L- Maas, do drie bestuursleden, dhrn G. Mesu, J. G. de Vlieger en P. Meyers, die resp. door ouderdom, overlijden, en vei*trek naar elders aan de vereeniging ontvielen. In deze vacatures werden gekozen dhrn W. Maas, vm JOis m U- toaüaure. Drietal te GeesterenGelselaar, S. Ha- nia, cand. te Leeuwai-den, J. Hindriks, cand. te Klazinaveen en P. K. Keizer, cand. te Heerenveen. Tweetal te Scheveningen (5e pred. pl.), G. W. Keur te Oudewater en P. N. Kruijswijk te Hilversum. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Broek op Akker- woude, P. Dijksti-a te Lutten. Bedankt voor Wormerveer, P. Dijkstra te Lutten. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Middelharnis, W. G. La- main te Leiden. Ghr. Evang. Gemeente. Aangenomen naar Wemeldinge, P. Werges, cand. te Apeldoorn. Hoogleeraar Zendings vakken. De laatst gehouden Generale Synode der Geref. Kerken heeft aan de Curatoren der Theol. School te Kampen opgedragen om te zamen met het mode- ramen der Zendingsdeputaten „een voor dracht ter benoeming van een Zendings- hoogleeraar gereed te maken". Indien er voor den 31sten Juli 1932 een voordracht gereed mocht zijn, moet dit door de Curatoren, volgens opdracht der Synode, worden medegedeeld aan het Mo- deramen der Synode. En aan het Mode- ramen is opgedragen om in dat geval dan de Generale Synode weer „te doen samen komen voor de zaak der benoeming van een hoogleeraar in de Zendingsvakken en wat daarmede samenhangt". Met het oog daarop is de laatst gehouden Gene rale Synode dan ook niet definitief, maar provisorisch gesloten. Zooals thans de zaken staan, zegt „Het Zendingsblad", verwachten we echter niet dat deze Synode voor deze aangelegenheid weer bijeen zal komen. Wel is er te dezer zake heel wat overleg gepleegd. Eén en andermaal is ook het Moderamen van de Zendingsdeputaten met de Curatoren ver gaderd geweest. Maar tot heden kwam nog geen voordracht gereed. En we denken ook niet, dat deze vóór den 31sten Juli a.s. gereed komen zal. Er zijn hierbij on derscheidene factoren, die hun invloed doen gelden. Bij het maken van een voor dracht moet niet alleen gelet op de ge schiktheid voor een hoogleeraarschap in de Zendingsvakken, maar moet ook de vraag gesteld, of de personen, die in aan merking zouden kunnen komen, wel aan hun tegenwoordigen arbeid mogen wor den onttrokken". Beheer kerkelijke goe deren. Naar aanleiding van een recent tragisch geval in het noorden van ons land, schrijft het maandblad voor de ver. van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk: En voorts werpt deze geschiedenis we derom een licht op minder goede toestan den. Er zijn in onze kerk nog vele honder den kerkvoogdijen, die hun beheer voe- ir.en zonder een buitenstaand objectief toezicht daarop. In geen organisatie van „de kinderen der wereld" zou zulk een toestand kunnen bestaan. Wie oefent eigenlijk het toezicht uit op den predikant-beheerder der pastorie- goederen? En is het niet heelemaal een toestand uit de oude tijd, dat de predi kant zelf de fondsen moet beheeren, waaruit zijn traktement moet komen? In het dorp moet hij zijn tegelijk dominee en landverpachter of huisjesverhuurder. In het kleine dorpswereldje, waar dus de huurders of pachters tegelijk de gemeen teleden van den predikant zijn, moet dat aanleiding geven tot allerlei scheeve dingen. Het toezicht over de diakonieën is bij de classicale besturen. Doch deze hebben heel dikwijls geen geld om door deskundi gen ter plaatse te laten controleeren of moeilijke diakonie-rekeningen door des kundigen te laten uitzoeken. Hetzelfde geldt trouwens ook voor de colleges van toezicht, met hoeveel zorg en toewijding de leden dier colleges zich ook aan hun taak mogen wijden. Deze en andere in de pastorie gegroei de omstandigheden hebben tengevolge, dat het beheer van de eigendommen der Hervormde gemeenten (onvei*schillig of zij kerkgoederen, pastorie- of diakonie- goederen zijn) steeds gelocaliseerd is in de gemeenten zelf zonder eenig systema tisch onderling verband. Dit heeft zijn voordeelen, maar ook zijn groote nadeelen. De voordeelen komen hierop neer, dat zeer veel arbeid, zoi'g en toewijding bij de beheerders (kerkvoogden, predikanten, kerkeraadsleden) gratis en met liefde wordt verricht. Of daarbij de versregels van Vondel, die op het stadhuis van Alk maar staan: „wanneer 't gemeen u roept, bezorgt het als uw eigen" wel altijd toe passing vinden, is wel eens twijfelachtig. En daarmee zijn wij midden in de na deelen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2