No. 116 Dinsdag 16 Februari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland en nd net er) >or al! "js >or m r >op ge Jw an- en I ".1L - ■BIT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: regels fl.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. Brutale volksmisleiding. Het Soc. Dem. orgaan „Het Volksblad" dat steeds den mond vol heeft over een wereldvrede en verbroedering der volken, laat geen gelegenheid voorbijgaan om in eigen land de klassenhaat aan te wakke ren en een verbitterde stemming te kwee ken. Opzettelijk en op werkelijk demagogi sche wijze wordt getracht de massa te misleiden en te prikkelen tot onrust en verzet. Een ergerlijk staaltje van die mislei ding hebben we de vorige week kunnen waarnemen. Gelijk bekend, heeft de Regeering een voorstel ingediend, dat de belasting op suiker, wijn, buitenlandsche effecten, si garetten en zuidvruchten verhoogt en de grondbelasting op het ongebouwd ver|- laagt. Dit wetsontwerp nu, wordt aan de „be wuste arbeiders" voorgesteld als een po ging om de arbeidersbevolking zware las ten op te leggen en de bezitters te ontzien. Om dit aannemelijk te maken, wordt het voorgesteld, alsof de afschaffing van de opcenten op het ongebouwd alleen den landheeren, de „bezitters" ten goede komt. Toen in Maart 1931 een amendement -Oud aan de orde kwam, om de opcenten op het ongebouwd af te schaffen, en de Regeering daartegen bezwaar maakte, stemden alle sociaal-democraten daar vóór, omdat, zooals hun woordvoerder verklaarde, deze opcenten zeer onbillijk drukken, een onbillijkheid, die in tijden van landbouwcrisis nog veel sterker ge voeld wordt dan anders. Toen heette de afschaffing van deze belasting in het be lang van den boerenstand noodzakelijk. Thans echter is dit alles vergeten en heet het plotseling, dat dit voorstel is in gediend om „de bezittende klasse" een genoegen te doen. Die bezittende klasse, zoo heet het ver der, wordt wel met 1.5 en 2 millioen be last door de belasting op wijn en effecten, maar zij wordt door de afschaffing van genoemde opcenten met 1.2 millioen ont last, zoodat de geheele verhooging van haar slechts 2.3 millioen gulden bedraagt. Daarentegen, zoo heet het verder, wordt van de niet-bezitters en daaruit blijkt het gruwelijk klasse-onderscheid dat ge maakt wordt 9.7 millioen gevraagd in den vorm van belasting op suiker, siga retten enz. Volgens deze voorstelling zijn suiker, sigaretten, bananen, sinaasappelen enz. artikelen, die uitsluitend door de niet-bezitters worden gebruikt, een voor stelling, die met de waarheid in lijnrech ten strijd is. Het zijn artikelen, die door de gehee le bevolking worden gebruikt, maar dau toch het eerst en het meest door de „be zitters". Zoo wordt naar twee kanten de waar heid verdraait. Zoo wordt opzettelijk en met voorbe dachten rade een leugenachtige voorstel ling gegeven, teneinde politieke winst te behalen. Om de goede stemming er in te houden en van de linkervleugel in de partij een goede aanteekening te krijgen, schrijft „Het Volksblad": „Het is werkelijk bij de beesten af, zulk een brutale klassewetge ving". Als we het socialistische jargon zouden willen gebruiken, dan hebben we slechts het woord klassewetgeving te vervangen door volksmisleiding om het treurige op treden van het roode orgaan naar waarde te karakteriseeren. Want het is inderdaad erg als op deze wijze de massa een rad voor de oogen wordt gedraaid en met dergelijke argu menten tot verzet wordt geprikkeld. De rede van Minister Beelaerts van Blokland te Genève. Wij meldden gisteren reeds in het kort den inhoud van de rede van Minister Beelaerts van Blokland te Genève. Aan het slot sprak hij zich uit ten gunste van een verbod van bepaalde soorten van oorlogstuig, die speciaal voor aanvals doeleinden geschikt zijn, en zelfs als zij voor verdediging dienen een buitenge woon noodlottige werking hebben. De minister erkent, dat een dergelijk verbod de nationale verdediging van een land heel anders zal aantasten dan die van een ander land. De kwestie moet dus nauwkeurig onderzocht worden. Als het gelukken zou een dergelijk verbod tot stand te brengen, dan zou een belangrijk resultaat van de conferentie verkregen zijn. De minister acht het scepticisme over de pogingen tot humaniseering van den oorlog niet gerechtvaardigd. De Nederlandsche delegatie zal mede werken tot een verbod van het gebrui ken van gas, en van de voorbereiding van den chemischen oorlog; tot bescher ming der burgerlijke bevolking tegen bommen, uit de lucht geworpen; tot het verbieden van het gebruik in vollen zin van automatische contactmij nen. De Minister eindigde zijn rede met in herinnering te brengen, dat velen pessi mistisch naar de conferentie gekomen zijn, doch desondanks beseffen, dat zij al het mogelijke, zelfs het onmogelijke, moe ten beproeven, om thans de hoop aller volkeren niet teleur te stellen. Zij weten ook, dat in alle landen der wereld ge beden opstijgen tot den almachtigen God. Minister Beelaerts meent de conclusie uit de voorafgegane redevoeringen te mo gen trekken, dat thans eenig licht door de duisternis schijnt. Een algemeen ver langen naar resultaten is aan den dag getreden. Het werk in de commissies zal doen blijken of de opgewekte hoop ver wezenlijkt kan worden. De Nederlandsche regeering is bereid tot iedere conventie mede te werken, die een eind zal maken aan den noodlottigen wedloop in bewapening. De strijd te Sjanghai. De chef der Japansche zeestrijdkrach- ten admiraal Nomoera, heeft tegenover Japansche persvertegenwoordigers ver klaard, dat de toestand te Sjanghai zich zeer ernstig heeft ontwikkeld. De Japan sche regeering heeft verdere onderhan delingen van de hand gewezen, aangezien de Ghineesche regeering weigert de Chi- neesche troepen terug te trekken op 20 K.M. afstand van Sjanghai. De Japansche militaire autoriteiten deelen mede, dat zij bereid zijn nog 36 uren te wachten, alvorens de vijandelijk heden te openen, ten einde den Chinee- zen de mogelijkheid te geven vrijwillig terug te trekken. De Chineesche opperbevelhebber Tsai heeft den Japanschen eisch definitief af gewezen, zoodat in de komende dagen groote gevechten te verwachten zijn. Volgens een Reuter-bericht uit Was hington hebben Groot-Britannië en de Vereen. Staten opnieuw bij Japan gepro testeerd tegen het gebruik van de inter nationale concessie als militaire basis. De Britsche minister van Buitenland sche Zaken heeft gisteren iu het Lager huis medegedeeld, dat de bemiddelings pogingen der buitenlandsche gezanten om staking te verkrijgen van de vijandelijk heden tot nu toe zonder resultaat zijn gebleven. De onderhandelingen worden voortgezet. Algemeene werkstakingen in Spanje. Als protest tegen de deportatie naar Spaansch Guinea van revolutionairen, zetten de extremisten te Madrid een alge meene werkstaking op touw. Deze poging is echter volkomen mislukt. Vele perso nen werden gearresteerd. De politie heeft strenge voorzorgsmaatregelen getroffen. De voornaamste strategische punten wor den bewaakt. Ook te Sevilla is een algemeene werk staking uitgebroken als protest tegen ge noemde deportatie. De tramwagens wor den geconvoyeerd door troepen. Zoo goed als alle magazijnen zijn open gebleven. Ook te Cadix is een algemeene staking geproclameerd. Benden stakers wierpen de spiegelruiten in van enkele uitstalkas ten. Reuter maakt melding van vele daden van sabotage te Barcelona, gepleegd langs de spoorbanen. De voor Barcelona afgekondigde al gemeene werkstaking is in de stad zelf mislukt, doch in de buitenwijk der stad is de arbeid in een groot aantal fabrieken neergelegd. Er kwamen verscheidene bot singen voor tusschen politie en extremis ten. Schoten werden gewisseld. Verschei dene personen werden gewond. Verschei dene bommen ontploften. Te Parransa, waar de werkstaking al gemeen is, blokkeerden extremisten de kazerne der guardia civil en maakten zich meester van het gemeentehuis, doch gaven zich later over aan de gewapende macht. De communisten 'en syndicalisten had den voor geheel Spanje het stakingspa rool uitgegeven. In verscheidene steden moesten de militairen ingrijpen tot her stel van de orde. Te Tarrasa bij Barce lona bestormden de arbeiders het raad huis en hingen de Sowjetvlag uit. De onrust in Britsch-lndië. Sir Samuel Hoare, de minister voor In- dië, heeft gisteren in het Lagerhuis het maandelijksoh rapport over den toestand in Indië uitgebracht. Hieruit blijkt, dat het verzet in de Noord-Westelijke en de Vereenigde Provinciën, alsmede te Pesja- war, Lahore en Bombay, in sterke mate afgenomen is en de Congres-partij eigen lijk alleen het middel van den boycot nog actief uitvoert. Hier en daar wordt nog eenige propaganda gemaakt voor het niet betalen der belastingen, maar als geheel heeft dat agitatiemiddel niets meer om hei lijf. Korte berichten. Zondag is het te. Hallein in Salzburg tot een bloedige botsing gekomen tusschen burgerwachten en communisten. Er werd in het wilde weg geschoten en verschei dene menschen werden ernstig gewond. Wie van beide partijen de schuld treft, is nog niet vastgesteld. Na een ziekte van tien dagen is John D. Rockefeller Sr. weer hersteld en heeft hij zijn dagelijksche bezigheden her vat. Hij speelt weer golf. John D. Sr. is 92 jaar. Hevige sneeuwstormen hebben in den stSat Minnesota de wegen versperd. 27 Februari te Rotterdam te houden bij eenkomst van Nederlandsche en Belgi sche Rotary-clubs in het teeken te plaat sen van een economische toenadering tusschen beide landen, waarop van Ne derlandsche zijde professor Colenbrander zal optreden, terwijl de Belgische minister van Staat Deveze het Belgische standpunt zal uiteenzetten. Uit het bakkersbedrijf. De neutrale bond van personeel in de voedingsbedrijven, te Rotterdam, heeft aan den voorzitter van de onderhande lingscommissie betreffende de collectieve arbeidsovereenkomst in het bakkersbe drijf voor de steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem geschreven, dat de Bond er grooten prijs op stelt, dat in den kortst mogelijken tijd de neergaande beweging van het bedrijf wordt gestuit. Voor den bond blijft ur gent het vraagstuk van het verplichte lid maatschap, waarbij partijen een soortge lijke regeling treffen, als die, waarmede de organisatie van de grafische vakken is bereikt. Het bakkersbedrijf zal zich, indien niet wordt ingegrepen, in den tegenwoordigen vorm onmogelijk kunnen handhaven. De Zuiderzeewerken. De grootste drukte bij de Zuiderzee werken concentreert zich thans bij De Vlieter, het laatste stuk van den afsluit dijk,. dat nog gedicht moet worden. Aan de zijde van Breezand en aan den kant van Wieringen zijn thans elk honderd rijswerkers bezig met het maken van zinkstukken. Twee transporteurs en drie baggermolens zijn naar buiten gegaan. Binnenkort gaan nog drie zuigers naar Binnenland. Verdere electrificatie van de spoorwegen. Ontslagen bij de Limburgsche particuliere mijnen. Buitenland. De ontwapeningsconferentie. Japansche strijdplannen. Dreigende politieke toestand in Frank rijk? De stakingen in Spanje. bedoeling den bestaanden halfuursdienst tusschen Rotterdam en Amsterdam bij doortrekking van de lijn tusschen Am sterdam en Dordrecht te handhaven, zoo dat Dordrecht dan een uitstekende ver binding krijgt met Noord- en Zuid-Hol land. Bcdriegelijke plaatjes. Men herinnert zich, zegt het „Vaderl.", dat de Soc.-Dem. „Vooruit", toen de star- king in Twente nog niet den omvang had gekregen van later, een foto van een fa brieksgebouw met schoorsteenen zonder rook afdrukte, om te doen zien, dat het werk al geheel stil lag, en dat de foto bleek te zijn die vande Electrische Centrale te 's Gravenhage! In het orgaan van de Haagsche fede ratie van personeel in openbaren dienst „De Federatie", wordt nu een ander be drog met foto's in de „Vooruit" gesigna leerd. Er heeft in dit soc.-dem. blad over volle paginabreedte een kiek gestaan van een betooging der arbeiders in Twente. Geweldig, wat een menschen! Maar, ge- Ingezonden mededeelingen. Vele verbindingen in Minnesota en Da kota waren Vrijdag verbroken. Het trein verkeer had zeer veel vertraging. Bij het onderzoek 'naar de ontspo ring van den sneltrein bij Marseille is reeds thans ontwijfelbaar geconstateerd, dat misdadige opzet in het spel was. De koude in Noord-Italië houdt met dezelfde hevigheid aan. De lagunen bij Venetië zijn dichtgevroren. Zooals te verwachten was, bevatten de Berlijnsche avondbladen groote artike len over het besluit van Hindenburg om zich candidaat te stellen bij de a.s. ver kiezingen voor het Rijkspresidentschap. Over 't algemeen laat de pers zich waar- deerend over Hindenburgs besluit uit. In het Land van Waas (de streek tusschen Antwerpen en Gent) heerscht een zware griep-epidemie. In een aantal gemeenten moesten, bij gebrek aan valide onderwijzers en leerlingen, de scholen worden gesloten. Hoewel de huidige epi demie minder gevaarlijk blijkt te zijn dan in 1918 het geval was, worden toch tal rijke sterfgevallen, tengevolge daarvan, gemeld. De in het groote arbeidsconflict in Denemarken door den rijksbemiddelaar gedane bemiddelingsvoorstellen zijn door beide partijen goedgekeurd. De tegen Donderdag aangekondigde uitsluiting en staking zal nu niet doorgaan. Economische toenadering tot België. Naar gemeld wordt is een enquête, ge organiseerd door de Nederlandsche Ka mer van Koophandel in België, omtrent de mogelijkheid van een economische toe nadering tusschen Nederland en België ingesteld onder alle agrarische, commer- ciëele en handelskringen alsmede de Ka mers van Koophandel in beide landen. De Belgische oud-minister Forthomme, voorzitter van de „Conseil Supérieur de l'Union Douaière BeigeLuxembour- geoise"; heeft een documentatie gegeven teneinde het Belgische standpunt kenbaar te maken. De Ned. Kamer van Koophandel te Brussel heeft informaties ontvangen, waaruit blijkt, dat in beide landen veel belangstelling voor dit referendum be staat. Men meldt ons oa., dat de Rotary-clubs van beide landen in deze enquête een aanleiding gevonden hebben om de op buiten om den nieuwen dijk op hoogte te spuiten. De verwachting is, dat einde Juni de verbinding met Wieringen tot stand komt. Bevordering gebruik Nederlandsch fabricaat. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft aan de besturen van gesubsidieer de bijzondere scholen een circulaire ge zonden waarin er op wordt gewezen, dat de Nederl. industrieën, in verband met den algemeenen economischen toestand, met groote moeilijkheden hebben te kam pen. Dit heeft tengevolge aldus de circulaire dat zelfs voorheen bloeien de bedrijven gevaar loopen ten onder te gaan, dat op groote schaal werkkrach ten worden ontslagen, en dat werkgele genheid in het land voortdurend kleiner wordt. De uitkeeringen aan de werkloozen leg gen tengevolge hiervan groote financieele lasten op, aan de publieke kassen. Teneinde te voorkomen, dat deze toe stand nog steeds verergert, is het onder meer zaak, dat de verbruikers in Neder land, indien eenigszins mogelijk, gebruik maken van het Nederl. fabrikaat. Aangezien het bij den minister geen twijfel lijdt, dat ook den schoolbesturen het groote belang hiervan duidelijk is, wordt met aandrang verzocht in de be hoeften van de onder die besturen staan de scholen zooveel als mogelijk is te voor zien door aanschaffing van producten van vaderiandschen bodem of van in ons land vervaardigde artikelen. In het bijzonder wenscht de minister hierbij de aandacht er op te vestigen, dat voor verwarming zoo eenigszins mogelijk aan Limburgsche kolen de voorkeur dient te worden gegeven. Electrificatie van de Spoorwegen. Men meldt uit Dordrecht aan de „Te legraaf": De verbouwing en de ophooging van het stationsemplacement alhier en de bouw van een tunnel naar de Ghrispijn- wijk zijn thans in een nieuw stadium gekomen door de ernstige plannen die er bij de directie van de Nederlandsche Spoorwegen bestaan om de spoorlijn Rot terdam-Dordrecht te electrificeeren. Het laatste zou dus beteekenen dat Dordrecht een regelrechte verbinding krijgt met Am sterdam, waardoor het station als over stapstation voor het Zuiden des lands hoogstwaarschijnlijk in de plaats zal tre den van Rotterdam D. P. Naar wij vernemen ligt het tevens in de lijk „Re Federatie" toont, het zijn twee foto's van dezelfde groep menschen, naast elkaar geplaatst. De „Vooruit" laat haar lezers dus dubbel zien! De slapte op de scheepswerven. Naar gemeld wordt, zal, indien er geen nieuwe opdrachten komen, die trouwens toch aan de werf van Wilton uitgevoerd kunnen worden, de afdeeling scheeps bouw van de Maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw Fyenoord tegen Mei a.s. gesloten worden. Nationaal Crisis-Comité. In de afgeloopen week is bij het Natio naal Crisis-Comité ontvangen f23.485.94. In totaal is than3 ingezameld f 489.167.45. De financieele toestand van Eindhoven. B. en W. van Eindhoven hebben den Raad medegedeeld, dat de begrooting- 1932 alsnog met een tekort van f 835.000 zou sluiten en de maatregelen genoemd, welke het college dacht te nemen om dit deficit te dekken. Uit de toelichting blijkt, dat B. en W. tot dit tekort komen voornamelijk we gens toeneming van de uitgaven voor de werkloozen. Geraamd was op de Begrooting aan steunverleening krachtens de Rijksrege ling f 200.000, maar op basis van de laat ste week van December toen plm. f 11.000 werd uitgekeerd, zal dit bedrag plm. f 520.000 moeten worden. (Sinds 1 Jan. is de werkloosheid echter toegenomen. Ondersteld wordt echter een gemiddeld van einde December 1931 over het heele jaar 1932.) Dus drie ton meer. Geraamd was als subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur f475.000, welk bedrag op basis van de laatste week van 1931 ruim f 17000 worden moet f 884.000 of ruim vier ton meer. Ingenieurs zonder werk. Men meldt aan de „N. R. Crt.", dat thans hier te lande ruim duizend inge nieurs zonder werk zijn. Van degenen, die de laatste jaren voor het ingenieurs-exa men zijn geslaagd hebben nog slechts en kelen een betrekking kunnen vinden. Een mooie order. De Nederlandsche Spoorwegen heeft opdracht gegeven aan de firma Beynes te Haarlem tot het leveren van 15 coupé rijtuigen, 3e klasse (dubbel coupé-sys teem). Aan Werkspoor 10 Doorgangsrijtujgen I en II klas en 10 Bagagerijtuigen binnen- landsoh verkeer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1