OE ZEEUW TWEEDE BLAD. Gebroken Bakken Brieven uit de Residentie. FEUILLETON Uit de Provincie. VAN MAANDAG 18 FEBRUARI 1932, Nr 115 Wij herinneren ons nog den tijd, dat iemand, die op een vergadering durfde pleiten voor drooglegging der Zuiderzee door velen uitgelachen werd en als een fantast bekeken werd. Die tijd hebben we gehad. Er is nu een periode gekomen, waar in die droogmaking door velen wordt ge acht te zijn een groot nationaal belang. Het plein is gereed gemaakt en reeds ge deeltelijk uitgevoerd, de Wieringermeer- polder heeft het aantal der H.A. onzer cultuurgronden verrijkt. Doch het is met de kosten niet meegevallen, de tegenvaller was groot, de ramingen zijn ver en ver overschreden. De schrik is sommigen om het hart ge slagen, ze zijn wel voor de drooglegging van de Zuiderzee, maar ze hebben de Bchrik zoo in de beenen, dat ze zeggen: laten we eerst, voor we verder gaan, maar enkele jaren wachten. We kunnen dan weer zien, 't kost zooveel en 't is nu voor den landbouw en ook voor de schat kist zulk een slechte tijd. Dat standpunt is ons niet erg duidelijk. We kunnen begrijpen, dat iemand tegen die heele inpoldering is en zegt: zet de zaak voor goed stop. Wij denken er niet zoo over. We zijn het geheel eens met Dt Colijn, en zijn keurige rede, die hij in de Kamer ovpr deze kwestie hield, dat het hier geldt de noodige en zoo gewenschte uitbreiding van onzen cultuurgrond. Die is noodig, niet voor het oogenblik, nu de landbouw zulk een crisis doormaakt, maar voor morgen, als de zon weer krachtiger, of minder krachtig, door de wolken breekt. Onze bevolkingstoename is niet gering, de emigratie staat nage noeg stop, er is elk jaar een belangrijk verlies aan cultuurgrond door bebouwing enz. Een aanwinst als de Zuiderzeegron- den brengen, moet dus wel welkom zijn. Ook met het oog op onze economische weerbaarheid, n.l. onze eigen broodvoor ziening. Als het dus financieel ook moge lijk is en de heer Colijn heeft aange toond, dat het financieel te dragen is wel dan zien wij absoluut niet in, waar om die drooglegging nu, als de afsluitdijk gedicht is, enkele jaren stop gezet moet worden, om eerst de kat eens uit den boom te kijken. Dat lijkt ons niet verant woord, te meer niet, waar het hier in de zen tijd ook geldt zulk een mooi object voor werkverschaffing. Het ging er nu in de Kamer om, of men, na den Wieringermeerpolder en het dichten van den afsluitdijk, eerst de zaak eens aan zal zien vanwege den schrik, die in de beenen geslagen is, of dat men nu dadelijk voort zal gaan met den N.O.- polder. Onder leiding van Dr Colijn was er voor dit laatste een meerderheid in de Kamer, maar de Regeering aarzelde, zij wilde liever tijdelijk stop zetten. Nu is het tenslotte den heer Colijn ge lukt èn de Regeering met de „voorzich- tigen" uit de Kamer, èn de voorstanders van onverwijlde doorzetting van de droog legging te vereenigen op een motie, die aldus luidde: De Kamer, van oordeel: dat vertraging in zake de inpoldering van den noord-oostelijken polder zoo eenigszins mogelijk behoort te worden vermeden, noodigt de regeering uit vóór de in diening van de begrooting van het Zui- derzeefonds 1933 aan de Kamer te doen toekomen een nauwkeurige bere kening van de aan den aanleg van dien polder verbonden kosten, zoomede een overzicht wan de wijze, waarop deze gefinancierd zullen kunnen worden, en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie was een model van parle mentaire taktiek. „Zoo eenigszins moge lijk", moet elke vertraging in de inpol door H. Zeeberg. 66.) o— Er was één ding, dat haar, bij haar ontzaglijk zielelijden, troost schonk Dolf had Jezus den rug toegekeerd, maar Zijn oog sloeg hem gadede Herder waakte nóg over het verloren schaap; zonder een waarschuwing, mogelijk nog vele waar schuwingen, zon Dolf niet verloren gaan. Als de arme jongen slechts wilde luiste ren naar de lokkende stem van den Hei land, dan kon alles nog ten goede keeren. Jezus was het eenige plechtanker van Mevrouw Van Lankeren. Als zij dat anker niet had gehad, dan was haar broos levensscheepje reeds lang vergaan. Vrijwel op hetzelfde oogenblik, dat in Kerkwijk de moeder den brief uit Rot terdam las, om daarna met haar smart volle gedachten bij haar zoon te vertoeven, verlieten Egbert Wagenveld en Elsa de woning van Mevrouw Le Grand, om naar de Mathenesserlaan te gaan, teneinde Eg- bert te doen kennis maken met Dolf en zijn vrouw. Het was de avond van de week, waarop Elsa vrij geregeld het tweetal een uurtje bezocht. Langer dan een uur bleef zij er dering worden vermeden, maar Regee ring en Kamer zullen tot den voortgang niet eerder besluiten dan met volle kennis van zaken, ook financieel. Dan kan ook het volk hooren en oor- deelen. De Kamer heeft zich zoo goed als una niem met deze motie van Dr Colijn ver- eenigd. Daardoor is de deur voor de ver dere inpoldering der Zuiderzee open ge bleven en niet tijdelijk gesloten. Maar al leen: zoo eenigszins mogelijk! Toen Minister Reymer opmerkte, dat de heer Colijn de verdere inpoldering der Zuiderzee wilde tot eiken prijs, beet deze den bewindsman toe: de Minister behoeft voor mij nog geen plaats op Mee- renberg te besprekenl m.a.w. ik ben nog niet gek. Denzelfden dag, dat de Kamer deze beslissing inzake de Zuiderzee nam, had den we ook in de Residentie de groote „demonstratie" der boeren. Dat is meer of minder een „sof" geworden. Geen won der bij zulk een leiding! Braat voorop en met hem enkelen, die blijkbaar ook graag in de Kamer willen, om daar, als hij, een gek figuur te slaan. Want een afzonder lijke Boerenpartij beteekent niets in het Parlement, wat Braat de menschen ook voorpraat. Hij weet het zelf beter, ten minste als hij een echte boer was en geen politieke slimmeling, die eigen bedje goed in orde maakt. Wij begrijpen niet, dat er nog boeren zijn, die zich voor het Braatsche kar retje laten spannen. In de Kamer bederft deze „staatsman" meer voor de boeren, dan hij goed voor hen maakt. Men lacht om hem, niet omdat hij een boer is, maar omdat de onbenullige politiek er bij hem zoo dik op ligt en z'n argumenten meestal een waarde hebben van nul komma, nul. Hij zet stad en platteland tegen elkaar op. De landbouwmannen van de andere par tijen halen de kastanjes uit het vuur, Braat drentelt er wat om heen, krabbelt wat op papier en zegt ook wat. Maar hoe? Laten de boeren him verlangens ken baar maken langs meer kans op succes biedende wegen dan die van de politieke baantjesjagers. Laten ze bij Regeering en Parlement komen met argumenten en ze vinden stellig gehoor. Dat is voldoende bewezen. Een demonstratie als in de Residen tie schaadt de boerenbelangen meer, dan dat ze er door gebaat worden. Zoo iets heeft alleen de verdienste, dat er wat namen in de pers komen van agi tators, die wel graag naar de Kamer wil len door de boeren. Om er dan niets, of nagenoeg niets, te bereiken. Een verstandige boer is wijzer, die laat zich niet gebruiken om anderen naar het Binnenhof te brengen, alleen omdat ze er graag heen willen. J. H. Vreemdelingenverkeer. Za terdag heeft het Dag. Bestuur van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Zuid- en Noord- Beveland, ten kantore van den Provin cialen Stoombootdienst op de Wester- schelde te Vlissingen een conferentie ge meestal niet, want het bezoek behoorde niet tot haar onverdeeld genoegen. Tus- schen haar en Cor boterde het niet, hoe wel Elsa steeds wel zoo tactisch was, dat er van herrie en ongenoegen geen sprake kwam. En wat Dolf betrof, Elsa moest constateeren, dat hij geducht veranderde. Hij was niet meer geestig, als vroeger. Vaak kon hij volkomen afwezig er bij zit ten, als zij er was. Het was, of iets hem drukte. Maar dan, een volgende maal, was hij weer uitgelaten vroolijk. Aanvankelijk was Elsa er door in slaap gewiegd, tot zij met vrij groote stelligheid bespeuren ging, dat die vroolijkheid niet dan gemaakt, opgeschroefd was. Neen, haar bezoeken, vrijwel wekelijks, evenals toen Dolf nog op den Goudschen weg zijn kamers had, waren voor haar een ver van onverdeeld genot. Maar zij hield die vol, om het contact, althans met Dolf, niet te verliezen. Hoewel het de avond was, dien zij ge regeld voor haar bezoek aan de Mathe nesserlaan bezigde, had zij voor alle ze kerheid een kaartje geschreven, melden de, dat zij met Egbert komen zou. Het was dan ook met groote verbaasd heid, dat zij opeens, toen een tram voor bijschoof, stilstond en den voorbijsuizen- den wagen nastaarde. „Wat is er nu?" vroeg Wagenveld. „Ik meende stellig, Cor in die tram te had met den directeur van dien dienst, een vertegenwoordiger va® de Nederland- sche Spoorwegen en den directeur van de Stoomtrammaatschappij Breskens Maldeghem, terwijl de Belgische buurt spoorwegen op het laatste oogenblik be richt zonden verhinderd te zijn de confe rentie bij te wonen, De bedoeling der be sprekingen was het daarheen te sturen, dat in het vervolg niet alleen op Donder dagen in het reisseizoen, maar iederen dag de gelegenheid zal worden openge steld rechtstreeksche retourbiljetten te verkrijgen van de Belgische badplaatsen naar Zeeland, en zoo mogelijk ook het recht om op die retours een nacht in een der Zeeuwsche plaatsen over te blijven. Mocht dit plan slagen, dan zal dit het bezoek aan Zeeland, ook op niet-markt- dagtn, zeker kunnen bevorderen. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij. Naar wij vernemen is bij beschikking no. 492, dd. 1 Februari 1932, Afd. Vervoer en Mijnwezen, van den Minister van Water staat de door de Z.V.T.M. ingediende Ver- eenigde Bouwrekening harer lijnen goed gekeurd. Daarbij is, overeenkomstig de bepalingen der Regeeringsovereenkomst, het eindcijfer op 1 April 1930 vastgesteld. Hieraan was vooraf gegaan de vaststel ling in 1929 van de bouwrekening van het oorspronkelijk net, waarvan de aanleg in 1912 is begonnen. Daarna kwam die der lijn Hoofdplaat-Breskens, welke in de ja ren 1928-1929 is gelegd. De vaststelling thans van de Vereenigde Bouwrekening is dus voor de Z.V.T.M. een belangrijke stap verder. Dat de indiening en behandeling dezer bouwrekening een omvangrijk werk vertegenwoordigt, zal duidelijk zijn, in dien men weet, dat de aanlegkosten van het net per ultimo 1930 ruim 514 millioen gulden bedroeg. Door deze vaststelling is nu in bepaalde gevallen en bij gunstige cijfers der be- drijfsrekening voor de Z.V.T.M. de plicht ingetreden tot restitutie op de ren- telooze voorschotten van het Rijk en van de Provincie. WIE RUILT DE N. S. F. 4 met een wisselstroomtoestel? Vraagt de spe ciale condities. Hoofdagent: J. M. Polder man, Groote Markt, Goes. Tel. 129. (Adv Middelburg. Vrijdagavond was door den kring „Walcheren" van Geref. Meisjes- vereenigingen een declamatieavond ge organiseerd in de Gasthuiskerk. Als declamator trad op de heer Van Dorp. Na de opening door de presidente, mej. Ludikhuize, werd dadelijk het woord gegeven aan den declamator. Deze zeide, dat hij voor dezen avond poëzie en proza gekozen had, zooveel mogelijk in over eenstemming met het karakter der Meis- j esvereenigingen. Bij ieder stukje gaf de heer v. Dorp een korte, duidelijke verklaring. Spreker werd dank gebracht voor hetgeen hij ge geven heeft en voor de wijze, waarop hij dat gedaan heeft. Daarna werd deze ge zellige, goedgeslaagde avond met dank gebed gesloten. Vrijdagavond werd op de jaarver gadering der Geref. Zondagsschoolvereen. „Jachin" alhier, mej. M. Maljaars ge zien zitten", weifelde Elsa. „Maar dat zal toch wel niet. Zeker zinsbegoocheling." „Of een dubbelgangster", lachte hij. „Natuurlijk kan zij het niet zijn, want je hebt tijdig geschreven en zij' hebben geen belet gegeven." „Natuurlijk, het is een vergissing van mij, vond Elsa dan, vief naast hem stap pend. Maar de twijfel kwam weer, toen het Dolf was, die de deur open trok en na een korte begroeting onmiddellijk zeide- „Jul lie treffen het vanavond ongelukkig. Ik ben alleen. Cor ligt te bed. Zij was den ganschen dag al van streek, 't Is wel jam mer." „Dat is heel iets anders, Elsa," merkte Egbert op. En dan, Dolf een verklaring van zijn opmerking gevend: „Elsa dacht stellig, dat zij Gor in een tram zag zit ten. Maar dat kon vanzelf niet." Dolf ontweek den scherpen blik van zijn zuster en lachte verlegen. „Neen, dat zou niet kunnen," zeide hij dan, met een benepen stem. En toen wist Elsa ineens met wisse zekerheid, dat Dolf hen daareven had voorgelogen. Gor was niet te bed, zij was niet in huis, zij was het wel degelijk ge weest, die in de tram zat. Het smartte haar ontzettend. Maar zij hield zich goed en stelde later, om, zoo het kon, nog méér zekerheid te hebben, huldigd, die 25 Jaren onafgebroken dienst als Zondagsschool onderwijzeres had. Na hartelijke toespraken van den voorz., dhr I. van Noppen en Ds D. Ringnalda, ver- it-icte zij zelf iet» van haai woiken voor de Zondagsschool. Van haar medeleden ontving ze als blijk van waardeering een fraaie boekenplank en bloemen. Uit de uitgebrachte verslagen bleek cle bloeien de toestand der vereeniging; 29 leden personeel, ruim 350 leerlingen en een goed batig saldo. Zaterdag hebben nog enkele tien tallen personen getracht zich op enkele kleine deelen van de vesten met schaat senrijden te vermaken, doch het ijs was er zoo goed als onrijdbaar en het kostte enkelen een nat of bemodderd pak. Zelfs gisteren waagden zich nog een paar per sonen óp dit ijs. Wel hebben op Walche ren kleine plasjes en enkele slooten nog eenige schaatsenrijders gedragen en is Zaterdagmiddag de ijsbaan te Vlissingen opengesteld, maar van een ijssport van eenige beteekenis is in onze omgeving tot nu toe geen sprake geweest Vlissingen. Vrijdagavond werd het gou den jubileum der afdeeling Vlissin gen van „Patrimonium" op eenigszins feestelijke wijze herdacht, in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen, welke zaal een zeer gezelligen aanblik bood. De voorz., dhr J. de Bruijne, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spr. hoopt, dat ook deze avond zal medewer ken aan den bloei der afdeeling en zegt dank aan het Bondsbestuur en den Chr. Besturenbond voor de toegezonden prach tige bloemstukken. De secretaris, dhr J. Marijs, gaf een kort overzicht van het voornaamste ge beuren in deze 50 jaar. Felicitaties werden uitgebracht door den afgevaardigde van het Bondsbestuur, van het Gewest Zeeland, den Ghr. Bestu renbond te Vlissingen en de afd. Vlis singen van den Ghr. Nat. Werkmansbond. De voorz. las nu een hartelijke felicita tiebrief van den heer P. I. Dommisse, bur gemeester van Maassluis, en in den tijd van Talma's verblijf in Vlissingen, secre taris van de afdeeling. Hierna werden door den voorzitter in hartelijke bewoordingen toegesproken de eenig overgebleven oprichter der afdee ling, dhr J. de Vlieger en dhr M. J. Krug, die 49 jaar lid der afdeeling is. Beiden werd onder applaus der aanwezigen een souvenier aangeboden. Na afhandeling van het officieele ge deelte werden nog enkele gezellige uren doorgebracht. Verschillende liederen werden geza menlijk gezongen en opgevoerd werd de samenspraak „Novemberstorm", terwijl dhr Tevel verschillende stukjes decla meerde. Goes. Zondagavond vergaderde de ring Goes en omstreken van het Ned. Jongel. Verbond alhier. Het Schriftgedeelte Joh. 44-42 werd behandeld, ingeleid door dhr J. de Schipper van de afd. Bieze- linge. In de pauze werden verschillende me- deelingen gedaan en ook de wenschelijk- heid besproken om meer op de hoogte voor, even naar Gor te gaan zien. „Neen, neen," zei Dolf haastig, „zij wil liever niet gestoord worden; ik laat haar ook maar rustig." En onmiddellijk praatte hij weer met Egbert over zaken, den handel en het kantoor betreffende. Ook luisterde hij vol aandacht naar de mededeelingen over het zakenleven in Indië. „Neem jij de honneurs waar, Elsa," lachte hij dan. „De thee staat er en daar is gebak. Het spijt mij verbazend, dat het nu zóó loopt. Een volgende maal doen wij het beter." „Er is niets aan te verhelpen, hoor," zei Egbert Wagenveld, volkomen argeloos. ,,'t Is natuurlijk jammer. Maar als wij van Kerkwijk terug zijn, hervatten wij ons be zoek. Wij leggen druk bezoeken af. Elsa en mij eigenlijk te druk. Maar je kunt er niet buiten en daarom doen wij ze maar gauw achter elkaar. We waren hier al eerder gekomen, maar Elsa vond het be ter te wachten tot vanavond, daar jullie er nog al eens uit zijn." Op de laatste wöorden reageerde Dolf niet. „Wanneer gaan jullie naar huis?" vroeg hij aan Elsa. En het kwam haar voor, dat er in die vraag een machtig verlangen school Of vergiste zij zich? 1 fe worden vsn Eet' werk mi h'ef Ned. Jongel. Verbond te} de Mijnstreek, door dhr Eattanberg eeaa to laten optre den. Dhr J. W. de Vrieze van Kloetinge leid de het onderwerp in: „Plattelandecha C. J. V. in nieuwe banen?" waarop een zeer drukke bespreking volgde. Dhr J. Kruist van de afd. WolfaartscMjk sprak nog een ernstig wotrd C7©ï'; „lat® wat bssig houdt", Zaterdagmiddag speelde Goeseh® Boys II tegen K.V.V. uit Kloetinge. Na verlenging gewonnen door Goesche Boys II met 82. Zooals in dit nummer wcrlt aan gekondigd, zal het bekende Zuid-Be ^e- landsche Gapella-koor, dat zulk oen uitstekenden naam heeft, a.s. Donderdag een uitvoering geven in het Slot Ostende. Er zal zeker daarvoor groote belangstel ling zijn. Kruinlngen. Vrijdag vergaderde de ge meenteraad voltallig. De waarn. Burge meester, Weth. M. Kole, opent de ver gadering en stelt voor staande een stille hulde te brengen aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter, Burgemees ter J. N. Elenbaas, hetgeen door alle raadsleden wordt gedaan. De voorziter deelt mede, dat op het overlijdensbericht van den Burgemeester namens B. en W. en den Raad een brief van rouwbeklag aan de familie is gezon den; dat verzoeken van de vakorganisa ties zijn ontvangen om te trachten de steunregeling verder uit te breiden dan de landarbeiders. De voorzitter vermeldt hierbij, dat aan dit verzoek door B. en W. reeds is gevolg gegeven, maar de Minister wil de bouw vakarbeiders niet in de steunregeling opnemen. Over de anderen is het onder zoek nog niet geëindigd. Van Ged. Staten is een wijziging in de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers ingekomen. De voorzitter zegt, dat dit op deze ge meente niet van toepassing is wegens de korting pensioensbijdrage. Dhr Witte meent, dat wanneer wij deze korting maar zonder meer goedkeuren, de minder-bezoldigden ook in het gedrang kunnen komen. Dhr Burkunk had een buitengewone raadsvergadering verwacht op den dag van het overlijden van den Burgemeester. Dhr v. Hootegem memoreert nog wat wij in den overledene verliezen. Dhr Witte zegt onderzocht te hebben naar de oorzaak, dat de transportarbei ders door den Minister nog niet als cri- sis-werkloozen worden beschouwd en zegt dat dit de schuld van B. en W. is. De voorzitter zegt, dat B. en W. gedaan hebben wat ze konden voor de trans portarbeiders. Weth. Francoijs protesteert tegen deze valsche beschuldiging; B. en W. hadden ook gaarne anders gezien,doch al het mogelijke is gedaan voor de werkloozen. Voorstel om een subsidie van 10 cent per inwoner te verleenen aan het plaat selijk Crisis-comité. Dhr Witte meent, dat zijn richting ge passeerd is bij de oprichting van dit Comité. De voorzitter en Francoijs bewij zen, dat wel degelijk met de S.D.A.P. is gerekend, waarbij de voorzitter zegt, niet op commando te willen benoemen. Dhr Burkunk vindt het juist, dat dhr Kruithof gevraagd is, en keurt het af, dat deze bedankte. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Voorgesteld wordt een wijziging in de nieuwe Winkelsluitingswet, n.l., dat bij den zomertijd de uren van openen en sluiten een uur worden verlaat Verschillende leden maken bezwaar tegen de sluiting op Zondag, vooral voor Hansweert. Dhr de Bat betreurt het, dat sommige raadsleden bezwaren hebben tegen Zondagssluiting. Daar de termijn van wijzigen inmiddels van 1 Maart is verlengd tot 1 Mei, zullen B. en W. als nog een en ander onderzoeken. Tot onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt benoemd weth. Francoijs. Na een langdurige geheime zitting wordt op voorstel van B. en W. besloten tot aankoop van een stukje grond voor het uitbreidingsplan van dhr C. P. Nap f6000 per H.A. met 10 tegen 1 stem. B. en W. stellen voor te trachten een strook grond te koopen van 10 M. breedte „Zaterdag, Dolf. Tot Woensdag of Don derdag," antwoordde zij. „Heb je een boodschap aan moeder?" „Neen, neen, de groete natuurlijk. Ook van Cor. Ik denk, dat er nog deze week een brief komt. Moeder schrijft heel trouw, dat weet je. Ik vergeet het wel eens door allerlei besognes. Maar 'kmoet eerlijk zeggen, dat het de laatste maanden aar dig gaat. 'k Wil Gor ook wel eens aan het schrijven hebben, maar die heeft er zoo geducht het land aan. Ik typ heele dagen zegt ze." „Bevredigt dit leven jullie, Dolf?" vroeg Egbert opeens. „Ik geloof niet, dat ik er tevreden mee zou kunnen zijn." „Ideaal is het niet," aarzelde Dolf. „Het blijft ook niet zoo. Maar tot nu toe is het de beste oplossing. Moeten is ook wat, zegt men wel eens. Overigens, over een paar maanden maak ik promotie en dan moet het toch veranderen, al heeft Cor niet bepaald veel trek. Dat komt echter ook weer wel in orde." Elsa hoorde de twijfel in zijn woorden. Hij geloofde niet, dat het in orde kwam. En zij geloofde het ook niet. Dit leven beviel Gor best. Maar hem bevredigde het niet. Natuurlijk niet. Hij was ont goocheld. (Wórdt vervolgd) Donderdag vierde de afd. Vlissingen van „Patrimonium" haar 50-jarig jubileum. Hierboven een foto van Bestuur en feestcommissie. Van links naar rechts zittend: C. Mommaas, J. Verhage, J. Marijs, secr., J. de Bruijne, voorz., C. J. Mommaas, penningm., H. Sorel, J. A. Huser. Staande: C. I. Stroo, J. Jobse, J. J. Laernoes, M. J. Krug, H. J. Schreurs.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5