Prachtig vee door krachtig voer Telegrammen. Ingezonden stukken Marktberichten. Burgerlijke Stand. Scheepstijdingen. Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, Groote Markt, H^ek Gravenstraat MIDDELBURG N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" wees frisch. wees opgewekt1 ml De voorzitter merkt op, dat de vergoeding aan bijzondere scholen een wettelijke verplichting is. De minister van Financien is bereid aan Goes f 52.500 te leenen voor kasgeld. Gevraagd is f 130.500 Een andere leening behoeft dan niet af gelost te worden. De goedkeuring van Ged. Staten is ech ter nog niet hierop verkregen. Dhr v. Poelgeest vraagt: is er nog geleend voor buitengewone uitgaven? De voorzitter: We hebben aan den minister f 23000 gevraagd voor buiten gewoon (werkverschaffing). Dhr v. Poelgeest: en moeten we nog betalen? De voorzitter: nog f 60.000. Dhr v. Poelgeest: dus daarop moe ten de menschen maar wachten? De voorzitter: tenzij u het geld uit de lucht kunt tooveren. Dhr v. Poelgeest concludeert, dat de vragen van dhr v. d. Wart in Dec. j.l. onvolledig zijn beantwoord. De voorzitter: Goes verkeert niet in een deplorabelen toestand. Spr. her haalt, dat de positie in Dec. wel geheel anders was dan nu. De gemeente kan nog geld opnemen bij de Giro en de Bank van Ned. Gemeenten. Dhr v. Poelgeest: ik heb gehoord, dat B. en W. een leening willen sluiten van 3 ton, maar daarin) zijn zij niet geslaagd. De voorzitter erkent dat dit juist is. Weth. Go e d b 1 o e d meent, dat dhr v. Poelgeest in Febr. '32 zit te praten over den toestand in Dec. '31. De fin. toestand verandert met de week. Daaraan kunnen B. en W. niets veranderen. De voorzitter: als we de leening van de regeering krijgen, kunnen we draaien tot 1 Mei. Dhr v. Poelgeest: dus kan U alle schuld betalen? De voorzitter: die van 'toogenblik wel. Wat er bijkomt, weten we niet. Het voorstel van B. en W. inzake de vergoedingen aan bijz. scholen wordt z.h.st. aangenomen. Verzoek van het Bestuur der R.-K. Jon gensschool om beschikbaarstelling van gelden voor verbouwing der school. Dhr Simons bepleit, in tegenstelling met B. en W., inwilliging van het ver zoek. Van een serieus onderzoek door Gemeentewerken is geen sprake Een op zichter is er maar één minuut geweest. Spr. wil een onderzoek door de gezond heidscommissie. De hoofdzaak is de wind richting. Dhr Crucq begrijpt niet, dat een school, die duizenden guldens gekost heeft (veel meer dan andere) zulke ge breken heeft. Dhr Hollestelle: het is geen uit zondering, dat een architect fouten maakt. Spr. heeft een onderzoek ingesteld en acht verbetering der urinoirs noodig. De zaak wordt aangehouden tot de besloten zitting. (De vergadering duurt voort.) Twee personen verdronken. ERPT. (N.B.) Zondagmiddag is het geheele dorp in opschudding gebracht door een ernstig ongeluk, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Op de Ven aan den Dijk waren hoe wel het ijs zeer slecht was een twintig tal personen aan het schaatsenrijden. Plotseling bezweek het ijs. Sommigen wis ten zich nog tijdig uit de voeten te maken, maar 14 personen geraakten te water. Onmiddellijk werden reddingspogingen in het werk gesteld, wat erg moeilijk was, daar het ijs voortdurend afbrokkelde. Twaalf drenkelingen slaafden er in den wal te bereiken. Twee personen resp. 21 en 22 jaar oud, zijn helaas verdronken. 1 DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE GENèVE. De Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken voert het woord. GENèVE. De algemeene beschouwingen ter Ontwapeningsconferentie werden he denmorgen voortgezet. Eerste spreker was de Turksche minis ter van Buitenlandsche Zaken, die een uit voerige rede hield, waarbij hij zich aan sloot bij het Italiaansche standpunt. Na hem hield de Noorsche gezant Col- ban een rede. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Portugeesehen Minister van Buitenl. Zaken, die voorstelde maat regelen te beramen om te komen tot een internationaal verdrag tot wederzijdsche militaire hulp. Hierna kwam de Nederlandsche Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Jhr Mr F. Beelaerts van Blokland aan het woord. Deze herinnerde aan de vredesconferen ties die te 's-Gravenhage werden gehou den en constateerde, dat sinds de veilig heid door het in het leven roepen van den Volkenbond en zijn verschillende verdra gen belangrijk werd verhoogd, ondanks het stijgen van de uitgaven voor bewape ning. Vermindering van de uitgaven voor bewapening is noodig, daar anders de be wapeningswedloop zal leiden tot een eco nomische ineenstorting en een nieuwe oorlogscatastrophe. Minister Beelaerts betoogde verder, dat het in het leven roepen van een interna tionale politiemacht niet mogelijk is, zon der tegelijkertijd de bewapening van alle landen belangrijk te verminderen. Nederland, zoo betoogde hij verder, ver langt onmiddellijke vermindering van per soneel en oorlogsmaterieel, verbod van den chemischen oorlog en van bijzondere offensieve wapens-, evenals een verbod; van luchtbommen en het gebruik van automatische mijnen in open zee. Tenslotte constateerde hij, dat er een algemeene tendenz is om tot resultaten te komen, waaraan Nederland krachtig wil medewerken. De debatten werden daarna tot Dins dagmorgen verdaagd. GENEVE. De Chineesche vertegen woordiger ter Ontwapenings-conferentie heeft opnieuw een plenaire vergadering van den Volkenbond in buitengewone zit- 1 ting geëischt, ter bespreking van het ChineeschJapansch conflict. BOMBAY. De huidige president van het Al-Indisch Congres is gisteren, even als zijn voorgangers, gearresteerd. STOCKHOLM. In den afgeloopen nacht heeft te Göthenberg een vreeselijke ont ploffing plaats gehad, waarbij een huis zoo goed als geheel vernield werd Et werden 5 dooden onder de puinhoopen vandaan gehaald. Vermoed wordt dat men hier met een aanslag te doen heeft. Nader wordt gemeld, dat de ontploffing teweeg gebracht werd door den eigenaar, die niet geheel toerekenbaar zou zijn. Het aantal dooden bedraagt volgens de laatste berichten 3. Er zijn 10 gewonden. De presidentsverkiezing in Duitschland. Door de leiding van de Stahlhelm- organisatie werd officieel medegedeeld, dat gisteren de landelijke leiders te Ber lijn bijeenkwamen ter bespreking van de verkiezing van den Rijkspresident. Hier bij bleek, dat de leiding bereid is de can- didatuur-Hindenburg te steunen. BERLIJN. Hindenburg heeft thans definitief de candidatuur voor het Rijks presidentschap aanvaard. De grijze pre sident verklaarde, dat hij de verantwoor delijkheid voor het welzijn van het Vader land niet van zich af wil schuiven. NEURENBERG. In een metaalwaren- fabriek zijn door het ontploffen van een gasbuis 22 arbeiders bewusteloos ge raakt. Zij moesten allen naar het zieken huis overgebracht. MOSKOU. Gemeld wordt, dat de Ja- pansche aanvallen op de Woesoengforten ook hedenmorgen door de Chineesche troepen werden afgeslagen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Zooals op vele plaatsen, is ook op Zaamslag de organisatiezin ontwaakt. De afdeelingen van Chr. en Soc. vakbewe ging rezen het laatste jaar als paddestoe len uit den grond. Naast de reeds 10 jaar bestaande werklooze-nfcas of zooals het deftiger klinkt: Chr. Nat. Bond van Arbeiders in Land-, Tuin- en Zuivelbe drijf, aanschouwden niet minder dan 6 verschillende afdeelingen het levenslicht. Als het sterkst in ledental troonde de Ned. Chr. Landarb. Bond boven alle uit. Met de zwakke afd. van Chr. Fabrieks- en Chr. Bouwvakarb. telde de Chr. Be sturenbond plm. 150 leden. De socialis tische Besturenbond telt plm. 100 leden en de Werldoozenfcas ongeveer 90. Nu meenden deze afdeelingen gezamen lijk actie' te moeten voeren voor een betere steunregeling en een ander or gaan. Reeds was met B. en W. hierover geconfereerd met als gevolg, dat opge geven moesten worden zes namen van candidaten voor het orgaan. Opgegeven werden 2 N.C.L.B., 1 N. C. F. en T„ 1 Wi kas, 1 Ned. Ver. van Fabr. en 1 Ned. Ver. van Landarb. Dus 4 Chr. tegen 2 socialistische. Edoch, B. en WL zijn blijk baar tot andere .gedachten gekomen. De vakbeweging moet zelf maar zijn man nen benoemen. Prachtig. Minder prachtig is, dat B. en W. voor stellen te verzoeken aan de Moderne af deelingen 2 en aan de W„ K. 1 man te benoemen. Een "A.-R. raadslid, die blijk baar een plaats wilde redden voor den N.C.L.B. stelde voor, alsnog ook'n plaats in te ruimen voor de afd. ran den N.C. L.B. als zijnde de grootste in ledental. Evenwel, misschien door de onware mis leidende voorstelling van den voorzitter van de W. K. (tevens raadslid) als zou den n.l. bedde landarbeiders afd. besloten hebben met denzelfden man te koonen (welk besluit echter nimmer is genomen) zonder resultaat. Zoo krijgen we dus als resultaat van onze in meerderheid rechtsche raad een orgaan waarin plaats is voor 2 socia listen en 1 der Chr. Landarb. Die het vatten kan, vatte het. Maar voor de nog jonge Chr. Besturen bond is bet eerste begin moedbenemend. Met dank voor de plaatsing, FFN LID VAN DEN N.C.L.B. Mijnbeer de Redacteur, Mag ik beleefd een plaatsje verzoeken in uw blad. Bij voorbaat mijn barteLijfcen dank. Ik ben de vorige week geschrok ken, toen ik de courant las. Niet van Japan of China, want dat staat er dage lijks in, maar van groote getallen750.000 gulden uitgetrokken voor steun aan geor ganiseerde werkloozen, dus menschen, die f0.40 minder per week verdienen met niets doen dan degenen, die dagelijks gaan werken; Voorts las ik, dat 17500 K.G. kunstmest f2.50 per 100 K.G. aan klein-landbou- wers door het Crisis-Comité wordt be schikbaar gesteld. Ik dacht, nu krijgen wij het, nu zal er voor mij wat op een andere bladzijde staan. Ik aan het zoeken, maar vond niets; weer van voren af begonnen... niets. De derde keer de goede keer, dacht ik, maar het was niets en bleef niets. Ik raadpleegde mijn brein en toen heb ik dit gevonden: Wij hebben geen 'kapi taal in de maatschappij. We kunnen oök niets verwachten. Wij hebben wel onze krachten gegeven nog met meer inspan ning dan anders omdat wij toch wkt wil len verdienen maar wanneer onze krach ten uitgeput zijn dan, dan... ja, dan weet ik het ook niet. Ik heb nog meer gevonden: 90 procent inschrijvers zijn er misschien wel, die er wat anders van dachten te zien groeien, n.l.: groote gezinnen steunen en geen uitkeering aan den enkeling. Om nu van mijn schrik een beetje te bekomen roep ik den ingezetenen toe: „Helpt de groote gezinnen, die aan 'die groote getallen niets hebben en geeft dan 'vrijwillig en persoonlijk niet door tus- 'schenkomst van derden; geen 90 pet, tnaar 100 pet. aan wien ge zelf wiltl Nogmaals dankend voor uw plaats ruimte. A. F. Kamperland, 6 Febr. 1932. ROTTERDAM, 15 Febr. 1932. Vee markt. Aanvoer: 539 koeien en ossen; 302 vette kalveren; 737 schapen en lam meren; 1431 varkens- Prijzen per KG.: koeien 20-24, 30- 32.5, 36-39; vette kalveren 35-40, 50-52.5, 60-62.5; schapen p. st. f 10-22.5; varkens 13-14, 15.5. Aanvoer runderen groot, handel rede lijk, prima ex. 1 cent boven noteering ver kocht. Vette kalveren groote aanvoer, han del vlot, lagere prijzen, prima kalf 5 ct. boven noteering. Aanvoer schapen groot, handel beter, hooge prijzen, eerste soort meer gewild. Varkens zeer groote aan voer, handel flauw, prijzen iets lager met vermoelijk minder afloop. Zouters weinig aanvoer, geen noteering. Zaden: Ksrwijzaad 20-21, Lijusaad, wit bloei zaai 10-12, Lijnzaad, voer 7-8, Lijnzaad, blauw bloei zaai 11, Maanzaad 23-25.5, Koolzaad 11-13. Vlas: 8800 K.G. blauw 0.30-0.85, 3500 K.G. Holl. geel 0.40-0.80, Dauwroot 0.3O- 0.40. Handel flauw, weinig belangstelling, enkele gedeelten bleven onverkocht. Aardappelen. Eigenheimers drie lingen 33.20, Brielsche eigenheimers 3.804, Zeeuwsche eigenh. 3.503.70, Zeeuwsche blauwe eigenheimers 3.50 3.75; Friesche 3503.80; Zeeuwsche bonte en blauwe 4.404.80; aanvoer weinig, handel kalm. Bravo's 44.30, Industrie 3.403.25, Westl. ronde 68. Graanmarkt. Gerst 5.756.25; erwten 8.7012.75, schokkers erwten 20 25, bruine boonen 68.25, uitgezochte kwaliteit er boven betaald, La plata mai3 75 gld. MIDDELBURG. Veiling van 12 Febr. Blauwe eigenh. 1.22, poters bonte 65, spruiten 218, witlof 1018, veldsla 4— 8, kroten 16, uien 16, peen 59, koolrapen 1,3, rapen 12, nero 12 ct. al les per k.g.; tulpen 1019, narcissen 11 ct. p. 12 stuks. Prei 6,511.5, boerekool 0.52.5, sa- vove kool 1,56,5, roode kool 0.55, sel derie 7.58, knolselderie 28, andijvie 2,5, bloemkool 524 ct. alles per bos. MIDDELBURG. Bevallen: A. W. Din- gemanse, geb. Poppe, d. Overleden: A. Geldhof, 73 jr, ongeh. vr. Gehuwd: C. Blazer, 44 jr en E. König 33 jr; C. F. Wiessner, 27 jr en S. C. Moes 21 jr. GOES. Geboren: Hendrikus, z. v. Adri- aan Johannes Schrijver en Cornelia Melse. Stoomvaart-Mij. Nederland. TABINTA, thuisr., pass. 12 Perim. Rotterdamsche Lloyd. KOTA TJANDI, thuisr., 12 te Belawan. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit 'Noordelijke richtingen, tijdelijke op klaring, weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van Zaterdagmorgen 10 uur 770. Licht op voor fietsers; Dinsdag 5 uur 35. Heden overleed tot mijn diepe smart mijn jongste Dochter PIETERNELLA MARIA J0BSE- P0UWER, in den ouderdom van 52 jaar. De Heere die geen rekenschap van Zijne daden geeft doe mij in Zijn wil berusten. C. POUWER. Souburg, 13 Februari 1932. Benige en algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder MARIA JAK0BSEN, in den ouderdom van ruim 84 jaar. Uit aller naam: A. GROENENBERG. Grijpskerke, 13 Februari 1932. Heden overleed nog onver wachts in den ouderdom van 78 jaar, onze geachte Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw J. J. L0UWERSE, laatst Weduwe van Jan Ma-ijs Namens de familie MARIJS. Biggekerke, 14 Februari 1932. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onverwachts, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader C0RNELIS JAN BERMAN, in den ouderdom van 52 jaren. Uit aller naam JACOBA BERMAN- DE GOFFAU en Kinderen. Biezelinge, 15 Februari 1932. Voor ontvangen blijken van deel neming, na het overlijden van onzen geliefden Broeder, Zwager en Oom, wijlen den heer P. A. ROTTE te Oosterland, betuigen wij onzen hartelijken dank. A. P. ROTTE. W. ROTTE-VAN SCHAIK. Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. Grijpskerke, 12 Februari 1932. Aan allen die blijken van belang stelling gaven bij het overlijden van hunne geliefde Dochter ABIGAËL, betuigen hare Ouders, Zusters, Broe ders, Behuwdzusters en -Broeders hunnen hartelijken dank. Namens de familie Roelse: L. ROFLSE. Domburg, Februari 1932. Good voer v^or uw vee is een geldbeleg ging, die haar rente ruimschoots opbrengt. Wij leveren alle soorten krachtvoeders onciervolle garantie van zuiverheid en kwa liteit. Hooge voedingswaarde, lage prijzen. Speciaal adres voor Murwe Lijnkoekjes en Murwe Grondnotenkoekjes met suiker. Fabrikante van Zeelands Hoendermeel en Zeelands Opfokvoer V.P.Z. TEL. 102 TEL. 162 wees geen sleurmensch, 's-morgeni niet/s-middagsnieten ook 's-avonds niet. Stelt Uw werkkring aan Uw zenuwen zware eischen, blijf ze de baas door geregeld Wrigley's te ge bruiken. Wrigley's na elke maaltijd reinigt het gebit, maakt de mond frisch en bevordert de spijsvertering. Wrigley's geeft rust en kalmte, houdt U fit en monter. Twee soorten smaakj smaak P.K. en Spearmint (pittige 5 cent per pakje. pepermunt» kruizemunt» HM-9

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3