No. 115 46o Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VRIJHEID, GELIJKHEID, BROEDER SCHAP. werkt als gorgelen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Direoteur-Hoofdredacteur; H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. Hi 55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3,— Losse nummersf 0.03 Prijs der Advertentien: 1—1 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. De opmerking is meermalen gemaakt en niet geheel ten onrechte, dat Groen van Prinsterer niet de kunst verstond om zich populair uit te drukken. Hij is vaak niet gemakkelijk te ver staan, wat ook niet verwondert, omdat hij •zich in de eerste plants richtte tot de hoogere standen, tot de leiders van het volk, om van daaruit dien volksgeest om te zetten. Maar ai zocht Groen dan niet zijn kracht in populariteit, toch was hij uit nemend in staat zich zóó uit te drukken, dat ook de minst ontwikkelde hem kou verstaan. Hieraan dachten wij bij het lezen van een herdruk van een brochure door Groen van Prinsterer geschreven onder het stormgeloei van 1848, over de leuze der revolutie: Vrijheid, gelijkheid en broeder schap. Op meesterlijke wijze hekelde Groen de gevolgen van het opheffen van deze leuze. Ter illustratie laten wij hier enkele aanhalingen volgen „Wilt gij weten van welke soort de drieledige gaaf was V r ij h e i d. Namelijk om te zeggen en te doen al wat degeen die de overhand verkreeg, goed vond. Vrijheid om den Prins te lasteren en te schelden; vrijheid weldra om allen, die tot dusver Regenten waren geweest, uit te maken voor ver drukkers. Vrijheid, om op het aanheffen van een Oranje-lied en op het dragen van een Oranje-lint de doodstraf te zetten: vrijheid om alle vrijheid aan anderen te ontzeggen. En daarbij was ook het ge- heele Vaderland vrij. Vrij om alles te ver richten.... wat aan de Fransohen be viel. Gelijkheid. Ja, dat vooral. Er was niet slechts ééne, maar zelfs tweederlei gelijkheid; eene voor de partij die boven op, eene voor de partij die in bet onder spit geraakt was. Gelijke heerschappij, of gelijke onderwerping. Gelijkheid in voor recht of in onrecht. Waarbij' nog een alge meens gelijkheid voor beide partijten, voor Oranje-gezindten en Patriotten, ge lijkheid in verarming en achteruitgang des Vaderlands gevoegd werd. Broederschap. In Januari kwa men de Franschen. In Februari had men in Holland voor inkwartiering, in som mige steden en dorpen, geen huizen ge noeg. Menig gezin werd tot den bedelstaf gebracht. Daglooners, weduwen en wee zen, kregen twee soldaten, vier, zes. Het vragen hield niet op; en het was niet: „het vragen staat vrij en het weigeren er bij." Neen, wat de ïhanschen requireer- den, moest zonder uitstel of klacht wor den verleend, fourage, brandstoffen, wa gens, paarden; zij beschikten over alles. Doch de Franschen maakten veel ver tering! Welzeker, zij verteerden al wat de Hollander met vlijt 'gewonnen en met zui nigheid bespaard bad. Zij betaalden bet immers? Welzeker, met Adsignaten, met papier in waardie nagenoeg aan scheur papier gelijk. 'Goede negotie voorwaar, als men voor een gulden koopt en met een stuiver betaalt. Zij kwamen als vrienden; dus had den zij recht op vriendelijk onthaal. Als broeders; dus wilden zij met ons deelen wat wij van de vaderen geërfd hadden. Grove winst was er voor de Fran schen. Zij waren hönntengehaald; maar voor de moeite van binnen te komen, legden zij ons een inkomend recht, een tegemoetkoming, een douceur op, van 100 millioen. Zij wisten ons op menig vuldige wijs, te ontlasten van het over tollige zilver en goud. Bijvoorb., wij had den beloofd 25.000 man hunner troepen te onderhouden en te kleeden; terstond fcwa- 25.000 havelooze mannen; zoodra zij ge kleed waren, kwamen er andere 25.000, even haveloos, die evenzeer dringende behoefte 'hadden om, op kosten van Hol land, tte worden gekleed. Zoo kwamen er misschien 100.000 en men mocht nog blij zijn en danken, dat er niet meer kwamen. Er waren vele kunstjes van dien aard, zeer eenvoudig en zeer profijtelijk." 'Zoo teekende Groen, op een voor ieder verstaanbare wijze, de 'bittere vruchten, die groeiden aan den veel geroemden Vrij heidsboom. Ingezonden Mededeeling. 25, 45 en 65 cu. het voorkomt verkoudheid. Niet minder bevattelijk is wat Hij, na tegenover de Revolutie het Evangelie te hebben gesteld, aan het slot schrijft om trent het voorrecht van den Christen, die zijn hoop vestigt niet op den Vrij heidsboom, maar op bet Kruis van Chris tus. „Het voorrecht maar wie zou de zegeningen opnoemen waarin zich het voorrecht van den Christen voor tijd en eeuwigheid openbaart Gelijkheid. Gelijkheid onder den eeuwigen Meester. „Gij zult niet mees ters genoemd worden; want één is uw Meester, namelijk Christus: de meeste van u zal een dienaar zijn." Gelijkheid der liefde. „Gij zult uwen naaste liefhebben als u zeiven." Gelijkheid met den verheerlijkten Heer en Meester van allen. „'Hij' zal ons ver nederd lichaam veranderen, opdat het gelijkvormig zij aan Zijn heerlijk lichaam. Als Hij geopenbaard is, zullen wij Hem gelijk wezen; want wij zullen Hem zien, gelijk Hij1 is." V r ij h e i d. Om de natuur en de uit nemendheid dezer vrijheid te waardeeren, trachtte men het woord van den Apostel te verstaan, waar. hij van de v r ij> h e i d der heerlijkheid van de kinderen Gods gewag maakt. Broederschap. Der Christenen onder elkander. Broederschap met Hem die, ofschoon Hij de Heer der Heerlijkheid is, zich niet geschaamd heeft de Zijnen broeders en vrienden te noemen en voor hen het leven heeft gesteld." Het was een uitnemende gedachte om deze brochure van Mr. Groen van Prin sterer, die ook ons in dezen tijd nog wel iet® te zeggen heeft, opnieuw te doen drukken. Jammer echter, dat ze in de driemaan- delijksche, minder populaire en betrek kelijk weinig gelezen uitgave van „Anti revolutionaire Staatkunde" werd opgeno men. Of mogen wij' op een afzonderlijke en goedkoope uitgave rekenen? Japansch offensief tegen China. Onder escorte van vier kruisers, zeven torpedojagers en zes torpedobooten zijn te Shanghai aanzienlijke Japansche troe pentransporten gearriveerd. Men ziet in deze nieuwe troepenaankomst het voor spel van een groot Japansch offensief, waarvan het doel zal zijn de Ghineezen geheel uit Tsjapei en Woesoeng te ver jagen. Volgens een bericht uit Shanghai heb ben Japansche bombardeervliegtuigen Zaterdag de spoorwegbrug vernield, die de eenige verbinding tusschen Shanghai en Nanking vormt, aangezien geen straat wegen voorhanden zijn. Ook zijn kogels van het Chineesche af weergeschut in de Fransche concessie te recht gekomen, waardoor 18 burgerlijke personen gewond zijn. Volgens officieele Russische berichten uit Shanghai hebben de Japansche bom- bardements-vliegtuigeskaders eergisteren weer krachtig gebombardeerd. De Chineesche troepen beschoten van uit hun stellingen de vliegtuigen. In Tsja pei is door de bommen groote schade aan gericht, terwijl talrijke personen gedood werden. Volgens Britsche berichten uit Shang hai hebben de Japanners de Chineesche stellingen buiten het dorp Woesoeng in genomen. In Amerikaansohe kringen te Genève is men heel pessimistisch over de verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen te Shanghai. Men verwacht voor de eerste dagen der volgende week een krachtig Japansch offensief. Het schijnt, dat de onderhandelingen te Shanghai tusschen de vertegenwoordi gers van Engeland, Amerika, Japan en China mislukt zijn. In opdracht der Japansche regeering heeft de Japansche zaakgelastigde te Sjanghai verklaard, dat de Japansche re geering weigert onderhandelingen, van welken aard ook, te Sjanghai te voeren met de vertegenwoordigers der Chinee sche autoriteiten in zake de regeling der Japansch-Chineesche geschillen. Koudegolf en sneeuwstorm in Amerika. Nadat in de staten van het midden westen van Amerika gedurende eenigen tijd een voor den tijd van het jaar zeer hooge temperatuur had geheerscht, waar bij zelfs de zomersche onweersbui niet ontbrak, ontstond Vrijdag- plotseling een hevige koudegolf, gepaard met sneeuw stormen. De wind bereikte te Chicago een snel heid van 90 a 100 K.M. per uur. Er werd groote materieele schade aangericht, drie personen kwamen bij verschillende onge lukken om het leven. Volgens den meteorologischen dienst werd nog strenger vorst verwacht. Ingezonden Mededeeling. Verkrijgbaar in iederen goeden rijwiel handel. Fabrikante: Firma Gebrs. Kaan, Mid delburg. Aanslag op een sneltrein. De sneltrein 6, VentimigliaParijs, die Zondagavond om 17.40 uur Toulon pas seerde, is nabij Marseille ontspoord. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de ont ploffing van een helsche machine, die op de rails was geplaatst. De locomotief had juist een kleine gemetselde brug bereikt, toen een hevige ontploffing plaats had, die vele kilometers in den omtrek hoor baar was. De locomotief reed een 100 meter door met den kolentender, den postwagen en den restauratie-wagen, die uit de rails waren geloopen. De drie volgrijtuigen ontspoorden even eens en kwamen terecht op den 6 a 8 meter hoogen spoordijk. Eenige reizigers werden licht gewond. Men uit de veronderstelling, dat het hier gaat om een aanslag van ban dieten met het doel de passagiers te be- rooven. „Professor" Hitler. De benoeming van Adolf Hitler tot bui tengewoon hoogleeraar aan de technische hoogeschool te Brunswijk kan ieder oogenblik verwacht worden. De benoeming van Hitier tot buiten gewoon hoogleeraar zal geschieden zon der er de universitaire instanties in te kennen. Kost wat het kost, moet Hitier Duit- scber worden. Lukt het niet door hem commandant te maken van de gendarme rie, dan maar hoogleeraar. De ontwapeningsconferentie. Voordat Zaterdagmorgen de discussie ter ontwapeningsconferentie een aanvang nam, noodigde Henderson de delegaties uit, him concrete voorstellen, voor zoover deze in het voornemen lagen of reeds in algemeens verklaringen vervat waren, zoo spoedig mogelijk beknopt en over zichtelijk in te dienen, opdat het bureau der conferentie een hesluit kon nemen no pens de procedure. Voor de algemeene discussie der vol- g nde week zijn nog aanmeldingen bin nengekomen van Duitscbland, Oostenrijk e.a. Europeescbe en Zuid-Amerikaansche staten. Ook Zaterdag voerden wederom een aantal sprekers der kleinere staten het woord. Bouwvakarbeiders aanvaarden 20 pet. loonsverlaging. Door 50.000 bouwvakarbeiders te Chi cago is een loonsverlaging van 20 pet. aanvaard. De arbeiders hebben deze loonsverla ging aangenomen, om mede te werken aan de verbetering van den economischen toestand en omdat hierdoor de mogelijk heid bestaat, dat vele duizenden werk- loozen te werk zullen worden gesteld. Financieele maatregelen in België. In den Belgischen ministerraad hebben zoo meldt het „Hbld.", drukke onderhan delingen plaats gehad aangaande den fi- nancieelen toestand. De wetsontwerpen zullen Dinsdag in de Kamer worden inge diend en een onmiddellijke behandeling door het parlement zal worden gevraagd. Volgens de ontwerpen zullen alle sa larissen van het Rijkspersoneel met tien procent worden verlaagd behalve de bezoldiging van de gehuwde ambtenaren, die beneden de 20 duizend francs verdienen. Al de begrootingsuit- gaven, die niet door contracten zijn ver bonden, zouden met tien procent worden g reduceerd. A1 de pensioenen, ook ouderdomspensioenen, worden met bet zelfde percentage verminderd, de pen sioenen van oud-strijders, behalve inva liden, met vijf procent. Sommige rechten en accijnzen, die niet voorwerp van internationale overeen komsten uitmaken, worden met vijf tot tien procent verhoogd, behalve de grond belasting en belasting op vrije goederen die niet zullen worden verhoogd. Voorts werd besloten de Kamer ver gunning te vragen voor de emissie van een leening van twee milliard. Eischen van Duitschlands groente kweekers. De Duitsche kweekers van vroege voor jaarsgroenten hebben zich tot een „Not- gemeinschaft" aaneen gesloten, teneinde op die manier stootkracht te kunnen bij zetten aan hun pogingen om regeerings- steun te bekomen. In een memorandum aan de autoritei ten verklaren zij, op het punt te staan hun business te moeten opgeven. De rentelast, waaronder zij gebogen gaan is ondraag lijk en staat in geen verhouding meer tot de lage prijzen, welke zij voor hun pro ducten maken. De kunstmest en het stookmateriaal voor de kassen zijn niet meer te betalen. De kassen zelf worden niet langer onderhouden en verkeeren be reids in een staat van verval. Op grond daarvan worden de vier volgende eischen gesteld: 1. De invoer van het buitenland moet direct ingekrompen worden. 2. De credieten van vroege groenten, welke door de openbare hand gegeven werden, moeten in proportie met de in zinking van het bedrijf kwijt gescholden worden. 3. De rente voor de credieten moet te ruggebracht tot 4 pet. en 1 pet. aflossing. 4. Een moratorium van drie jaar. Korte berichten. Volgens een bericht uit Sebastopol woedt aldaar sedert enkele dagen een hevige storm. De scheepvaartverbindin gen tusschen Sebastopol en de andere Zwarte Zeehavens zijn onderbroken. De Russische radio-stations ontvangen voort durend S. 0. S.-seinen. Negen visschers- booten, welke Sebastopol 10 dezer hadden verlaten, worden vermist. De heer Hindenburg zal waarschijn lijk a.s. Dinsdag bekend maken of hij be reid is voor de tweede maal een candida- tuur voor de functie van Rijkspresident te aanvaarden. De ontslagen bij den Wieringermeerpolder Een aantal gemeentebesturen uit het noorden van Noord-Holland heeft gisu teren te Anna Paulowna een druk be zochte vergadering gehouden ter bespre king van het dreigend gevaar, dat een groot aantal arbeiders uit die gemeenten die thans werkzaam zijn bij het in cul tuur brengen van den Wieringermeerpol der, zullen worden ontslagen. Er werd door verschillende sprekers den nadruk op gevestigd, dat het ontslag van de ar beiders voor vele gemeenten bijna ondra gelijke financieele lasten met zich zal brengen, omdat vele gemeenten reeds door werkloosheid worden getroffen. Vele men- schen uit andere provincies hebben zich in de betrokken gemeenten gevestigd, zoo dat zij, worden zij ontslagen, ten laste van deze gemeentebesturen komen. Ten slotte werd een commissie benoemd, om al het mogelijke te doen dit dreigend ont slag te voorkomen. Hei textielconflict in Twente. De conferentie der drie vakcentrales, N.V.V., R.K. Werklieden Verbond en Ned. Chr. Vakverbond in zake het textiel conflict, zal Woensdag a.s. worden voort gezet en dan tevens worden bijgewoond door vertegenwoordigers van de hoofd besturen der drie bij 't conflict betrokken textielarbeidersbonden De Eendracht, St. Lambertus en Unitas. Nader wordt gemeld: De Landelijke Federatie van Textielar beiders en het Nat. Arbeids-Secretariaat hebben, naar aanleiding van de bespre kingen van den burgemeester van En schede met de werkgevers en besturen van de vakcentralen het N.A.S. had Binnenland. Slachtoffers van het ijs. De regeering en het werkloosheidsvraag stuk. Rede van Minister Beelaerts van Blok land te Genève. Buitenland. Financieele maatregelen in België. Japansch offensief tegen China. Koude en sneeuw in Amerika. Aanslag op een sneltrein. Hindenburg stelt zich beschikbaar voor het presidentschap. Ingezonden Mededeeling. lilt flcn mfijld .Jk Wil niet nalaten un UCia 1UU11U u mede te deelen. dat ik sinds het gebruik van Uw tandpasta „Chlorodont" hel der-witte tanden bezit, terwijl bovendien de onaan gename reuk uit den mond, waarvan ik vroeger last heb gehad, is verdwenen. Ik kan Uw Chlorodont dan ook sterk aanbevelen." (w. g.) E. G., Mainz. Verlangt alleen de 'échte Chlorodont - tandpasta met rood-wit.- blauwe garantiestrook, tube 35 cent en 60 cent! geen uitnoodiging ontvangen besloten in zake de staking te Enschede elk com promis af te wijzen, waarvan bet gevolg is, dat door de textielarbeiders loonsver laging zou moeten worden aanvaard. Het bestuur der Almelosche Fabrikan- tenvereeniging beeft hedenmorgen aan de organisaties bericht, dat het onderhoud in zake de loonsverlaging kan plaats hebben de volgende week Donderdag te Almelo. Onze uitvoer bedreigd. Dit Praag wordt aan de „N. R. Crt." gemeld: Met ingang van 15 Februari wordt de lijst van artikelen, voor den invoer waar van de deviezen voortaan worden gerant soeneerd, en een bijzondere vergunning van de deviezencommissie zal worden vereischt, opnieuw uitgebreid. Op de lijst zijn o.m. gloeilampen geplaatst, waarvan Nederland een vijfde van den geheelen invoer levert, en in 1931 voor ongeveer 4 millioen kronen importeerde, alsmede neon-lichtreclarnebuizen. Uit het drukkersbedrijf. De firma Job. Enschedé en Zonen te Haarlem heeft, omdat het reeds geruimen tijd op verschillende afdeelingen zeer stil was, geleidelijk personeel ontslagen. Het aantal ontslagenen is thans tot ongeveer 200 gestegen. Uitvoer van vleesch en boter naar België. Een Nederlandsche delegatie welke zich dezer dagen naar Brussel heeft begeven, heeft in gemeen overleg met een Belgi sche delegatie, den toestand van de vleesch- en botermarkt op het gebied van de Belgisch-Luxemburgsche economische tol-unie bestudeerd. Het desbetreffend onderzoek heeft aan getoond, dat men niet de mogelijkheid kan buitensluiten, dat België op een gegeven oogenblik genoopt zal zijn, het treffen van beperkende maatregelen ten aanzien van den invoer van vleesch en boter van vreemde herkomst onder het oog te zien. In den loop van de gevoerde bespre kingen heeft men de verzekering ontvan gen, dat in ieder geval in billijke mate rekening zal worden gehouden met den normalen uitvoer van vleesch en boter uit Nederland naar de Belgisch-Luxemburg sche Unie. Uit de kunstzijde-industrie. De directie van de A. K. U. heeft aan het fabriekspersoneel medegedeeld, dat, met ingang van 22 Februari, een loons verlaging zal worden ingevoerd van 5 pet. en dat een tweede verlaging van 5 pet. zal ingaan op 16 Mei. De directie behoudt zich het recht voor, de laatste verlaging te mitigeeren voor de lagere loonen. De besprekingen van het hoofdbureau van de verschillende organisaties met het personeel te Arnhem en Ede hebben nog niet tot een resultaat geleid. Waarschijn lijk zal morgen een beslissing worden ge nomen. Chr.-Hlst Unie. Mr dr J. Schokking zal op 1 Maart als lid van den Raad van State worden ge ïnstalleerd. Zijn wij goed ingelicht, zegt de „Maas bode", dan zal de huidige ondervoorzitter de heer Snoeck Henkemans hem opvol gen als voorzitter van de G.-H. fractie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1