Rheumatiek? ïH'M Sloan's liniment dp8kt I V Ingezonden stukken Openbare Verkoopinp en Verpachtingen Burgerlijke Stand. Het Vrouwenhoekje. Dammen. Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen Ingezonden Mededeellng. Breng Sloan's Liniment lichtelijk aan op de pijnlijke plek, zonder inwrijven. Het dringt onmiddellijk door deelt een tintelende warmte toe aan de pijnlijke gewrichten en spieren. De opzwelling en inflam- JJft. «natie slinken en de pijn verdwijnt. Snelle verlichting. Heerlijk wel behagen. Millioenen hebben Sloan's Liniment met succes gebruikt voor het verdrijven der pijnen van Rheumatiek, Lendejicht, Ischial, Verkoudheden op de Borst, Verstuikingen, Kneuzingen, noutse maakte melding van een nadeelig saldo. Als bestuursleden werden herkozen dhrn Janus Aarnoutse en J. Simonse Jr. In de plaats van dhr P. Aarnoutse, welke niet meer in aanmerking wenschte te ko men, werd gekozen dhr S. Jasperse. De heer P. Aarnoutse hield een inlei ding over: Anti-Rev. en Chr. Historisch, waarop om des tijds wil slechts een korte, doch leerrijke bespreking kon volgen. 'Medegedeeld werd, dat nog een verga dering zal gehouden worden in dezen win ter, waarop door den heer J. de Kroo een uiteenzetting zal gegeven worden over de laatste wethoudersverkiezing enz. Op voorstel van Ds Heij zullen in den volgenden winter enkele vergaderingen worden gehouden ter bespreking van de uitnemende uiteenzetting en toelichting van ons Program van beginselen door Dr H. 'Coiijn gegeven. Westkapelle. Momenteel zijn alhier bij het correspondentschap van de arbeids bemiddeling ingeschreven 198 -rerkloozen. Door 188 belanghebbenden zijn bij het plaatselijk crisis-comité alhier aange vraagd 64590 kg. zwavelzure ammoniak. Door 'het Nat. Crisis-Comité zal gezonden worden 11.500 'kg. De heer J. Minderhoud alhier heeft, als opvolger van wijlen den heer H. Ver hulst, bedankt voor zijn benoeming tot raadslid. In aanmerking komt nu de heer J. Lous Levz. Ritthem. Slot Raadsverslag. Nu de verbetering van den Ritth. straat weg de eerstvolgende jaren wel niet tot stand zal komen, hebben B. en W. het plan opgevat, om een gedeelte van den Dorpsweg, idem van de Zuidwaterings- straat en de Weversstraat te verbeteren. De kosten hiervoor zijn door den op zichter geraamd op plm. f 1200. Deze zou den bestreden kunnen worden voor een bedrag van f 500 uit den post „Onderhoud straten en pleinen" en voor de resteeren- de f 700 uit den post „Wegen en Voet paden". De voorzitter vindt 't een prach tige gelegenheid voor werkverschaffing, terwijl het tevens een verfraaiing voor de gemeente beteekent. Dhr v. d. Putte merkt op, dat de kanten van de Zuidwa- teringstraat particulier terrein zijn. Hij zou liever eerst de eigen wegen afwer ken, tenzij men eerst gezamenlijk overleg pleegt met den eigenaar, den Polder Wal cheren. Dhr de Visser is het hiermede niet eens. Na eenige discussie wordt het plan van B. en W. met 6 tegen 1 stem, die van dhr Cevaal, aangenomen echter op voorwaar de, dat eerst overeenstemming met den polder verkregen moet worden. Verder wordt het ambtenarenreglement vastge steld. Om de totaalkosten van de ondergrond- sche kabels voor de straatverlichting te dekken, stellen B. en W. voor bij de Coöp. Boerenleenbank een leening te sluiten van f 1800 tegen 4,5 pet. af te lossen in 15 jaar. Dhr v. d. Putte wil den aflossings termijn verkorten en brengen op 10 jaar. Het voorstel van B. en W. wordt echter zonder h. st. aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting. Het abattoir. Op 28 November 1930 besloot de Raad om de naleving van de verplichtingen van het bestuur van het Coöperatief Slachthuis welke zijn opge nomen in de verordening op het gebruik van het abattoir en in de statuten der Coöperatieve Vereeniging bij een privaat rechtelijke overeenkomst tusschen de ge meente en het bestuur der Coöperatie te verzekeren. Tevens zou in bedoelde over eenkomst worden vastgelegd, dat gedu rende den tijd, dat de Coöperatie aan hare verplichtingen voldoet welke tijd op ten minste 30 jaren is gesteld de ge meente zich verbindt: a. aan derden geene vergunning te verleenen tot het oprich ten en exploiteeren van een openbaar slachthuis, b. tot het vaststellen en hand haven van een verordening bedoeld bij art. 4, eerste lid, sub 3e der Hinderwet, (de verplichting der slagers om in het abattoir te slachten), c. niet over te gaan tot het oprichten en exploiteeren van een openbaar slachthuis door of vanwege de gemeente, d. tot het vaststellen en hand haven van een verordening op het onder zoek van vleesch dat uit een andere ge meente wordt ingevoerd, en e, tot het heffen van rechten voor dat onderzoek. Voorts dient de gemeente zich het recht voor te behouden, in dien de Coöperatie aan hare verplichtingen niet naar behoo- ren voldoet, het openbaar slachthuis met koelinrichting in eigendom over te ne men. De beslissing over de vraag of de Coöperatie in gebreke zou zijn moet in handen van den Raad worden gelegd. Teneinde aan de Coöperatie eenigen waarborg te geven, dat door de gemeente niet op willekeurige wijze van het naas- tingsrecht zal worden gebruik gemaakt, kan worden bepaald, dat, alvorens de raad "te dien aanzien een beslissing neemt, adviezen moeten worden ingewonnen van den Inspecteur der Volksgezondheid, be last met de naleving van de Vleeschkeu- ringswet en van een commissie van drie deskundigen. Indien de gemeente besluit het slachthuis over te nemen, zal zij aan d9 Coöperatie vergoeden de stichtingskos- ten van het gebouw, inrichting c.a. ver minderd met voor de onderdeelen ver schillende percentages. Deze punten zijn in een ontwerp-raads- besluit belichaamd, waaromtrent overeen stemming met het bestuur der Coöperatie is bereikt. Het is B. en W. gebleken, dat ondanks het opnemen van slachtloonen in de ver ordening op de heffing van rechten voor het onderzoek van vleesch, dat in Vlissin gen wordt ingevoerd, er bij Ged. Staten en de Regeering overwegend bezwaar be staat, het recht voor het onderzoek van vleesch te bepalen op 4 cent per K.G. Dit recht zou slechts mogen bedragen ten hoogste 2 cent. In verband hiermede stel len B. en W. voor, bedoeld recht op 2 ct. te bepalen. Gezien de moeilijkheden, die te Alphen aan den Rijn zijn ontstaan inzake het on derzoek van ingevoerde vleesch waren en in verband met de bezwaren van het hoofd van den Vleeschkeuringsdienst, stellen B. en W. voor, de desbetreffende voorschriften in te trekken. Zooals den Raad bekend is, waren de slachtrechten in vergelijking met andere abattoirs zeer aan den hoogen kant vastge steld. Onder die rechten waren echter begrepen de huur der koelcellen en de koelhuisrechten. In verband met het con- centreeren van zooveel mogelijk slachtin gen op het abattoir zijn de slachtloonen herzien en aanmerkelijk lager gesteld dan veiligheidshalve oorspronkelijk was ge schied. Het slachtrecht wordt thans voor gesteld als volgtvoor een rund f 6, paard f 7.50, veulen f 6, varken f 3.50, nuchter kalf f 1.25, kalf f 3.50, schaap en geit f 1.25. De huur der koelcellen, het gebruik der koelinrichtingen, het weegloon de weging direct na de slachting geschiedt kosteloos en de stalgelden worden af zonderlijk berekend volgens een bij het voorstel gevoegd tarief. Op de basis van deze nieuwe tarieven is een sluitende ex ploitatie-rekening verkregen. Door de verlaging van het onderzoek- loon kan geen deel aan de Coöperatie voor het gebruik van. het kantoor voor de hulp keurmeesters worden afgestaan en stel len B. en W. voor, voor huur, verlichting, verwarming, schoonhouden en het onder houd van bedoeld kantoor een huursom te betalen van f 250 per jaar. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Mag ondergeteekende een bescheiden plaatsruimte van u vragen voor onder staande, waarvoor bij voorbaat mijn wel- gemeenden dank. Als getrouw lezer van uw dagblad, is mij al meerdere malen gebleken, dat niet alleen buiten onze provincie, maar ook daarin gesproken wordt van, ja laat ik hel ook maar gebruiken, „melkoorlog", wat als regel, hetzij in meer of mindere mate ten goede komt aan de afnemers. Zoo ook in uw niummer van' Donderdag 4 dezer, waar nu niet rechtstreeks 'gespro ken wordt van „melkoorlog", maar van „melkprijs verlagen", n.l. voor Ritthem en Goes op 8 ct. per L. voor diegenen n.l., in laatstgenoemde plaats, die buiten de vereeniging staan, wat m.i. beteekent, waar nu niet rechtstreeks van „oorlog" gesproken kan worden, maar van „wapen stilstand" is vanzelf ook geen sprake. In het bijzonder trok zulks mijn aan dacht, in verband met de melkprijs op de plaats onzer inwoning, waar noch steeds 12 cent per L. wordt gevraagd en de meeste afnemers verplicht zijn deze af te halen aan de woning van den mel'kslijter. Nu komt bij mij de vraag op: Hoe komt dit verschil? van 4 ct. per L. of liever 50 pet. duurder. Komt zulks uit de goede plaatselijke samenwerking der slijters? Of werken de slijters in bovengenoemde plaat sen met verlies? Vooral voor de laatste plaats is mij zulks vreemd, daar toch ook zeker de melk (zooals het bericht aangeeft) aan huis wordt bezorgd of moet ik zulks zoeken in de verhuizing van dit product van producent naar consument? Dit is op Kamperland toch niet 't geval, deze staan m.i. plaatselijk verre gelijk met diegene, welke hun melk afleveren aan de fabriek, laat staan de veelal kleine financiëele of fers, welke gebracht moesten worden in verband met de invoering der Warenwet. Maar deze zijn m.i. al ruimschoots ver goed, om reden de prijs op andere plaatsen 12 en 10 cent per L. was, en alhier afge haald 14 cent per L. werd betaald. Nu ben ik geen deskundige op dit ge bied, maar toch zie ik een te gToot ver schil, en vraag mij af: ten le. of die uit de plaatselijke samenwerking komt; of, ten 2e., dat zij zulks noodgedwongen moeten doen, om dit melkbedrijf ik spreek niet van landbouwbedrijf loo- nend te houden, om dit zoo mogelijk te vrijwaren voor „malaise". En wat nu het door mij onder no. 1 aangehaalde betreft, acht ik het goed, ja zelfs noodzakelijk, dat er samengewerkt wordt, maar doe het dan op een wijze, dat niet bij ulieden voorop moet staan, om de prijs zoolang en zoo hoog mogelijk te houden, maar zóó, dat voor de afne mers, het de proef met andere plaatsen kan doorstaan. En wat nu het tweede betreft, zou niet alleen mij, maar zeer zeker velen met mij, het zeer aangenaam zijn, dat er eens een beknopte gespecificeerde opgave kon ge- gGven worden van een melkbedrijf (niet hun landbouwbedrijf) door een der sa menwerkende melkslijters alhier, om de redenen aan te kunnen geven, hoe dit verschil in prijs komt, zoo n.l. dat het voor de afnemers bevredigend is. EEN GEREGELDE AFNEMER. Kamperland, 5 Febr. 1932. Febr. 12 Borssele, scheepsafbraak, De Wilde en Heijboer. 12 Meliskerke, Hout, Vervaat. 13 Arnemuiden, Hout, Vervaat. 15 Krabbendijke, huis, inboedel, van Dijke. 15 's-Heer Arendskerke en Nieuwdorp, afbraak, de Wilde en Heyboer. 17 Heinkenszand, vrachtrijdersinspan, De Wilde en Heijboer. 17 N. en St. Joosland, 2 hofsteden, bouw-, weiland en dijk, Blaupot ten Cate. 17 Vlissingen, Huizen en Pakhuis, Paap 17 Heinkenszand, beestiaal en hout, de Wilde en Heijboer. 19 Nisse, hofsteedje, JoAkers. 19 Goes, afbraak, de Wilde en Heijboer. 23 Middelburg, Kaphout, Blaupot ten Cate. 23 Middelburg, Inboedel, de Groot en Hondius. 23 Koudekerke, huis, Loeff. 24/25 Kattendijke, inspan, Oele. 25 Oudelande, Inspan, v. Dissel. 25 Middelburg, huis en tuin, Loeff. 26 Veere, hofstede, Hioolen en v. d. Harst. 26 Wolf aartsdijk, inspan, van Dissel. 26 Ierseke, Inspan, Verbist. 26 Kamperland, Inspan, Heijboer. 26 Waarde, Huis, Bouwland, v. Dijke. 27 Westkapelle, 2 huizen, Blaupot ten Cate. Maart. 2 Kloetinge, inspan, Jonkers. 2 Colijnsplaat, Inspan, Heijboer. 4 Kapelle, Inspan, Kram. 4 Grijpskerke, hofstede, v. d. Harst. 9 'sHeer Arendskerke, inspan, Van Werkum. 11 N.- en St. Joosland, Inspan, Blaupot ten Cate. 16 Wissenkerke, Beestiaal, Heijboer. 18 Schore, inspan, de Wilde en Heijboer Van 411 Februari. VLISSINGEN. Ondertrouwd: A. Mul, 33 j. en F. Cal jouw, 25 j.; J. Weijdert, 25 j. en J. J. de Jonge 21 j. Getrouwd: W. J. Liplijn 30 j. en L. M. Hoornick, 25 j.; J. J. Heijkoop, 24 j. en B. P. van Daele, 17 j.; S. B. Luijmes, 30 j. en J. J. Kouwe, 24 j.; C. Minnebreuker 27 j. en D. L. Klupper 24 j. Bevallen: J. F. Jakobs geb. v. d. Brug gen, z.; A. L. J. van Eekelen, geb. Hoor nick z.; E. Scheers geb. FTiesema d. Overleden: M. de Ridder 58 j. jd.; M. Meulmeester, 84 j. wed. van G. van Bel- zen; M. Priester 50 j. vrouw van A. Ja- cobse; F. E. v. Petegem, 53 j. man van T. v. d. Peijl; S. Pot 25 j. jd. (Vliss. Ct.) Van 3 tot 10 Febr. 1932. KRUININGEN. Geboren: Anthonie, zv. Marinus Boone en Cathalina Adria'na Duinkerke. Cornelia Maria, dv. Adriaan Kole en Anthonetta Jacoba Westplate. Overleden: Jacob Nelewart Elenbaas, 69 jaar. Decadentie. Ondanks den ernstigen crisistijd, dien wij beleven, moeten we helaas in breede kringen een achteruitgang en verval der zeden constateeren. Ook de z.g.n. elite kringen, ja misschien zij wel het meest, zijn er door aangetast. Zoo lazen wij in het Handelsblad een beschrijving van de damestoiletten bij een Wagner-uitvoering te Den Haag en bij het Berlijnsche persbal. Bij de Wagner-uitvoering, zoo lezen we, was veel te 'kijken en te bewonderen. (In onze onnoozelheid dachten we, dat t het pure belangstelling voor de schoon© kunst van muziek en zang was, die de menschen naar een dergelijke uitvoering dreef). Er was veel decolleté, soms zeer fraai, vaak werkelijk leelijk. Vooral het diepe rug-decolleté is niet geschikt voor zware figuren. Het is opmerkelijk, dat de avond sjaal voor het oogenbM'k alle terrein heeft verloren. Zelfs Prinses Juliana schijnt, volgens de beschrijving, aan de mode van. het „diep decolleté" mee te doen. En over het Berlijnsche persbal lezen we o.a.: „Het decolleté neemt telkens grooter afmetingen aan. Het toilet vraagt steeds minder plaats op het boven lichaam van de vrouw." Wij weten het dus, dat de onzedelijke dameskleeding steeds erger proporties blijft aannemen en dat men eerder van een ontkleeding dan van een bekleeding van het bovenlichaam der vrouw kan spreken. Zoo waagt men er eigen gezondheid aan, wordt de vrouwelijke kieschheid hoe langer zoo meer vaarwel gezegd en glijdt men steeds verder op den weg der on zedelijkheid. Onze Christen-vrouwen hebben hier, ook in de hoogere kringen, een dure roe ping. Door haar kloek voorbeeld hebben zij protest aan te teekenen tegen een der gelijke mode, die de waardigheid der vrouw omlaag haalt. Het behandelen van karpetten. Het reinigen met theebladen of zuur kool, aldus de Rott., maakt de op 'het karpet aanwezige stof vochtig, waardoor het karpet een viezig aanzien krijgt en de kleuren in frischheid beduidend verlie zen. Een karpet slijt meestal meer door de slechte behandeling, dan door het ge bruik. Nieuwe karpetten moeten nooit met een harden bezem of stofzuiger be werkt worden. Door het verwijderen van de z.g. „scheer" wol, de losse wol op nieuwe karpetten brengt men schade aar.. Gedurende de eerste weken moeten stof en losse wol met een zachten borstel in vlakke houding opgeveegd worden. Pas na maanden zijn de lussen in het grondweef- sel vastgeloopen door onze voeten. Dan houden verharen en Vloikkenvorming van zelf op. Bij hoog-polige Deventer-karpet- ten, zoowel handgeknoopt als machinaal duurt het proces veel langer. De behan deling met den zachten borstel blijft nog aanbevolen, maar het kan geen kwaad, nu de stofzuiger te gebruiken of een iets harderen bezem, wel te verstaan nooit tegen den vleug in. 't Kloppen moet steeds tegen de achterzijde geschieden over een stang heen; klop echter geen karpet in 't eerste halfjaar. Het uitkloppen van kléine kleedjes is moorddadig voor het weefsel. Zoolang karpetten niet bepaald vuil zijn, kan men de kleur wat ophalen met een slappe salmiakoplossing of ben zine (brandgevaar). Voortreffelijk reinigt men karpetten door het met de pool op de sneeuw te leggen en dan den rugkant te kloppen. Zijn de 'karpetten erg vuil, dan moet men ze ter reiniging naar een speciale inrichting zenden. Enkele recepten. Zeeuwsche babbelaars. 1 pond witte suiker, water, een scheut azijn en J4 ons boter. De suiker in de pan doen en zooveel water opgieten tot ze goed on derstaat. De azijn en de boter er bij doen en laten koken (ong. 20 min.). Dan uit gieten op een bakblik. Het er zoo gauw mogelijk afnemen en lange draden trek ken. Dan een lange slinger maken en die met een schaar in brokjes knippen. De babbelaars uitspreiden, zoo dat ze elkaar niet raken. Een ietsje bloem er over strooien voor h'et vastkleven, ze goed door elkaar schudden en weer uitspreiden. La ten afkoelen en in trommeltje doen. Het beste is, babbelaars te koken in een ijzeren potje, met geen platten bodem, b.v. een vleeschpan. Bruine boonensoep. 1 pond boonen wassohen, weeken en na het gaar worden nog eenige uren laten koken. Een paar uitjes fijn hakken en gaar smoren in een half-ei-groot Stuk boter. Vervol gens 5 lepels bloem, 2 laurierblaadjes, stukje Spaansche peper, 2 theelepeltjes kerry, plim. 10 kruidnagelen toevoegen en onder voortdurend roeren fruiten tot bloem en ui mooi donkerbruin zijn. De boonen door een fijn metalen zeef gewre ven al roerende bij de bloem voegen, aan de kook brengen en laten binden. Dan kan men een theelepeltje soja en zoo noodig zout en peper naar smaak toevoe gen. De soep nogmaals zeven om de ui achter te houden. En worden dobbelsteen tjes oud brood in boter gefruit bij gepre senteerd. Gebakken uien. 3 ons uien, 20 gram boter of margarine. Schil de uien, wasch ze en snijd ze in dunne plakjes. Maar de boter lichtbruin in de koekepan, doe er de uien in en bak ze, telkens koe rend, lichtbruin. Neem ze dan dadelijk uit de pan, daar ze gemakkelijk aanbranden en dan bitter smaken. Kaneelkoekjes. pond bloem; 1 ei; 175 gram boter; suiker; kaneelpoe der; zout; gistpoeder; melk. Zeef de bloem met een half theelepeltje 'gistpoeder; klop het ei goed uit; los in een lepel melk 2 lepels suiker op; maak een mengseltje van wat suiker en kaneel; verwarm de boter, zonder haar te smelten, tot ze vloeibaar is, vermeng haar dan met de bloem en voeg hieraan achtervolgens het ei, een theelepeltje zout, 125 gram suiker, 2 Yi theélepel kaneelpoeder aan toe en kneed alles tot een goed samenhangend deeg. Rol dit uit tot de dikte van een rijks daalder en steek er koekjes uit op de grootte, die ge verlangt; bestrijk deze met de melk, strooi wat suiker en kaneel er over en bak ze in een warme oven bruin en gaar. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Probleem No. 236. Auteur: A. P. C. v. d. Merwe, Dedemsvaart. Zwart 13 sch. op: 4, 6, 8, 9, 11, 13 tot 16, 18, 22, 23 en 25. Wit 13 sch. op: 24, 26. 29, 31 tot 37, 39, 41 en 43. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Vervolg rubriek 6 Februari. Stand na 30. 9X20 van zwart. Zwart: B. Reis. 1 '2 3 4 5 47 48 49 50 Wit: Ghr. Markus. 31. 39—33 24—29 32. 33X24 20X29 33. 43—39 15—20 34. 4843 11—17 35. 27—21 16X27 36. 31X11 6X17 37. 39—34 17—22 Vrijwel gedwongen, want op 18BB speelt wit 3228, gevolgd door 4035 enz. 38. 32—27 22X31 39. 36X27 13—9 40. 43—39 Wel de beste, want op 3832 volgt zwart 2933 en op wit 4237 speelt zwart 2933 en 1924, beide met goed spel. 4 020—25 Sterk gespeeld. Dreigt nu 2933 en 2530, terwijl op 3933, 813 volgt. 41. 38—32 Is dus gedwongen. Tevens dreigt nu 32—28. 4 119—24 42. 42—38 24—30 43. 40—35 29X40 44. 35X44 12—17 45. 39—33 8—12 46. 33—28 23—29 47. 38—33 De laatste zettenreeks is van beide sprekers vrijwel gedwongen geweest. Na tuurlijk mocht wit hier niet 2722, 32 X21 spelen, daar zwart dan door 1218 enz. winst behaalt. 4729X38 48. 32X43 3—8 49. 27—21 30—34 50. 21—16 8—13 Stand na 813 van zwart. 1 2 3 4 5 6 16 26 36 46 15 25 35 45 48 49 50 47 51. 16—11 Wel het zekerste. Op eiken anderen zet behield zwart winstkansen. 5117X6 52. 4440 6—11 53. 40X29 13—19 Er is nu een volkomen gelijkwaardig eindspel ontstaan en winst is voor geen der beide partijen meer mogelijk. 54. 45—40 11—17 55. 40—34 18—22 56. 29—23 22X33 57. 23X14 33—39 58. 43—38 39X30 59. 14—10 30—34 60. 10—5 34—30 61. 5—28 17—22 Remise.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 6