GROMALCA 'T GEROHUIS yjcöjV Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Afloop Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Marktberichten. Briefwisseling. Scheepstijdingen. Advertentiën. Openbare Uitvoering DE COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK TE KRUININGEN AUTO-KOOPJES. ZAAIT oz SCHO OLMEDBELF ABRIEK „DE SCHELDE" - DOES. Sint Adriaanstraat - Goes Zangvereeniging V. Z. 0. D. D.V. Donderdag 18 Februari, Ds. K. v. Anken te Delft, „Uit een ver verleden". Groote Kade 36 - Does. Vraagt catalogus. rijwiel kan verplaatsen. In de eerste 5 ia/- ren konden geen nieuwe rijwielpaden worden aangelegd omdat de financiën der vereeniging maar juist voldoende wa ren om het aangelegde pad in de duinen van Vlissingen naar Zoutelande te onder houden en te verbeteren. Nu er echter een lichtpunt komt voor de kasmiddelen der vereeniging, zal het in de toekomst mogelijk blijken het rijwielpad uit te brei den. Het eerst ligt het in de bedoeling over te gaan tot aanleg van een rijwielpad ZoutelandeWestkapelle, waardoor een betere verbinding tot stand komt tusschen Domburg, Westkapelle, Zoutelande en Vlissingen. Daarna zal ook moeten over wogen worden het pad door te trekken van Westkapelle over Domburg naar Oranjezon. Vervolgens wekte spr. de aanwezigen op zich op te geven als lid om zoo spoe dig mogelijk het vereischte aantal leden voor stichting van een afdeeling Domburg bijeen te hebben. Aan deze opwekking werd door alle aanwezigen spontaan vol daan. Nadat nog eenige door aanwezigen ge stelde vragen waren beantwoord, bracht de burgemeester den spreker dank en zeide overtuigd te zijn, dat nu gebleken is, dat het de bedoeling is het pad door te trekken, er wel meer belangstelling bij de inwoners van Domburg voor de ver eeniging zal komen. Film der oestercultuur. Te Ierseke en Wemeldinge worden thans bij verschillende vooraanstaande oesterkwee kers filmopnamen gedaan. De bedoeling der film is in de eerste plaats haar te bestemmen voor het onderwijs, terwijl zij tevens in Engeland zal worden vertoond, hetgeen voor het oesterbedrijf een goede reclame beteekent. Goes. Evenals in tal van andere plaat sen werd ook hier voldaan aan den oproep betreffende een wereld-gebedsdag voor vrouwen. Onder leiding van de dames Donner en Roskens kwamen gisteravond een honderdtal vrouwen bijeen voor een stille gebedsure. Heinkenszand. Gisteren overleed op ruim 93-jarigen leeftijd de oudste inwo ner dezer gemeente de heer J. Domini- cus. Jarenlang was de heer Dominicus lid van den lcerkeraad der Geref. Kerk en van den gemeenteraad. Ook was hij eenigen tijd wethouder. Tot slechts enkele weken voor zijn zijn dood was de over ledene nog zeer vlug ter been en had hij nog een helder verstand. Lewedorp. Donderdagavond werd in de Chr. school de jaarlijksche Ouderavond gehouden. Een 50-tal personen was aan wezig. Het hoofd der school, bij wien de lei ding berustte, begroette na gemeenschap pelijk gezang en gebed, namens bestuur en personeel de aanwezigen. Vervolgens sprak hij over het onderwerp: „Iets uit de geschiedenis van de school met den Bijbel". In groote trekken werd de ge schiedenis van het Chr. Onderwijs ge schetst. Bij één der hoofdmomenten in den schoolstrijd: het volkspetitionnement, werd meer uitvoerig stilgestaan. Aan het slot werd gewezen op de groote dingen, die de Heere aan de School met den Bij bel heeft gedaan en werd opgewekt tot dankbaarheid en waakzaamheid. In de pauze werd met veel belangstel ling het werk der leerlingen bezichtigd. De onderwijzeres, Mej. Fokke, had al ler aandacht, toen ze sprak over de ver schillende gevoelens waarmee de juffrouw en de kinderen elkaar ontmoeten, wan neer ze op de eerste schooldag kennis maken. „De eerste schooldag" der klein tjes werd door allen met belangstelling meegeleefd. Nadat een enkele vraag uit het midden der vergadering was beant woord, sprak dhr N. Smit namens de ouders een woord van dank voor hetgeen deze avond werd ontvangen en van waar deering voor den arbeid die op deze school voor de kinderen wordt verricht. Dhr Smit ging daarna in dankgebed voor. O.- en W.-Souburg. Donderdag hield de vereen, tot stichting en instandhouding van een school met den bijbel haar jaar vergadering. De voorz. dhr A. J. Arendse opende op de gebruikelijke wijze. Dhr L. Suurmond, secr,, leverde zijn jaarverslag, waaraan wij ontleeenen, dat het aantal leerkrachten 5 bedroeg, en dat een 2-tal kweek dingen met acte als boventallig werkzaam zijn, terwijl het gemiddelde aantal leerlingen 194 bedroeg. Het ledental bedraagt thans 95. Verschillende verbeteringen werden in en buiten de school aangebracht en de lo kalen van electrisch licht voorzien. De penningmeester, dhr Contant, gaf een financieel verslag; dit was vrij gun stig. De driejaarlijksche afrekening met de gemeente heeft op bevredigende wijze plaats gehad. De bestuursleden A. J. Arendse en L. Suurmond werden herkozen. Besloten werd om te trachten het ledental uit te doen breiden; een nieuwe contributierege ling werd hiertoe getroffen. Tholen. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. B. en W. stellen voor een stukje grond met PI. de Heer te ruilen en dit aan den publieken dienst te ont trekken. De heer Overbeeke betreurt, dat deze grond aan de Vate, reeds door aanvrager in bezit is genomen, alvorens de raad hierover heeft beslist. Indien dit weer zal gebeuren, zal spr. beslist tegenstem men. De voorzitter zegt, dat zulke din gen soms plotseling kunnen opkomen en dan met het oog op de kosten, soms in bezitneming plaats kan hebben. Even wel is de raad in het volste recht hierin afwijzend la hescbikken. Dhr Overbeeke acht het enkel nalatigheid van dien per soon. Reeds een half jaar is deze grond in bezit genomen, zegt de heer Overbeeke en wij hebben sindsdien 3 keer raad ge had. Met algemeene stemmen wordt hier na de ruiling toegestaan. De voorzitter deelt hierna mede, dat aan den heer Vriens, door B. en W., wegens ziekte een vetrlof is verleend van een maand. Hierna ging de raad in besloten zitting. Na heropening stellen B. en W. voor aan de school met den Bijbel een voor schot toe te kennen van f 162.en aan de Schoolvereeniging op Gcref. Grond slag van f 425, welke met algem. stemmen wordt toegestaan. Ter tafel komt het bekende schrijven van Ged. Staten inzake de salariskorting van Burgemeester, Secretaris en Gemeen te-ontvanger. B. en W. adviseeren hierop niet in te gaan, le. omdat deze korting voorbarig is, daar deze door de Staten-Generaal nog niet is toegepast voor de gemeenten en ten 2e. omdat de finantiëele toestand van Tholen zoodanig is, dat korting der sala rissen alsnog niet noodig is. Dhr Moelker zegt: voor het voorstel van Ged. Staten te zijn. Dhr Overbeeke juicht het voorstel van B. en W. toe. Dhr Bogerd kan, gehoord de toelichting van den voorzitter in de besloting zit ting, met het voorstel van B. en W. mee gaan. De voorzitter meent, dat ieder rechtge aard ambtenaar, indien de nood dit straks werkelijk zal eischen, en de be grooting niet sluitend kan worden ge maakt, uit eigen beweging zal overgaan, een deel van zijn salaris af te staan. Met de stem van dhr Moelker tegen, wordt afwijzend beschikt op het voorstel van Ged. Staten. Ned. Heiv. Kerk. Zestal: Te Wassenaar (2de pred. pl.), J. S. Hartjes te Vlissingen, W. A. B. ten Kate te Enschede, A. Hijmans te Nijver- dal, J. H. Mulder te Hillegom, J. v. Kui ken te Exmorra en G. J. Sanders te Ee (bij Dokkum). Beroepen te Sohaarsbergen: Dr J. P. de Bie, ern. pred. te 's-Gravenhage. Te Usselo: G. E. Alers te Groolo (Z.-A.), met verlof te Rotterdam. Aangenomen naar Genemuiden: H. Bout te Leerbroek. Bedankt voor Den Bommel, Papen- drecht en Vinkeveen, 0. Bout te Leer broek. Geref. Kerken. Aangenomen naar Zweelo: N. van Hae- ringen, cand. te Dedemsvaart. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam-Zuid: W. G. Lamain te Ledden. Beroepbaar. Het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer P. L Tasseron, theol. cand. te Huis ter Heide. Door het Prov. Kerkbestuur van Zee land is toegelaten de heer G. J. v. Ding stee, theol. cand. te Leiden. D s J. D. W i e 1 e n g a, predikant der Geref. Kerk te Franeker, schrijft aan de „Rotterdammer": Van alle zijden uit 'het land -vraagt men ons inlichtingen over het auto-ongeluk van j.l. Maandag en ons aller welstand, 't Is ons onmogelijk, aan allen persoonlijk te antwoorden. Laat ik langs dezen weg meedeelen, dat Jan Oostwoud, die ons chauffeerde, geen enkel verwijt treft. Het was een ongelukkige samenloop van om standigheden. Jan Oost woud zelf heeft geen ernstige verwondingen opgedaan en ook niet de verloofde van onze oudste dochter, die door den schok ongeveer 10 minuten be wusteloos geweest is. De verwondingen van onze drie kinde ren zijn: een knie, die gehecht moest wor den, een stuk glas in de wang, een ge scheurde tong, en tanden, die uit een bovenkaak werden geslagen, behalve nog builen en schrammen, vooral op het hoofd. Mijn vrouw en ik zijn met onze beenen erg in de knel geweest, zoodat we eenige weken rust moeten houden. Mijn hoofd is tegen den wand geslagen en gekneusd, evenals de rechterschouder van mijn vrouw. De auto is totaal vernield, en het is een wonder, dat het met deze betrek kelijk lichte blessures is afgeloopen. Was de auto in brand geraakte zoo waren zeker vijf van de zeven, die in de knel zaten en door andere menschen zijn ver lost, levend verbrand. Wij kunnen slechts roemen in Gods bewarende goedheid. P. K o s t e r. De classis Stadskanaal van de Geref. Kerken heeft goedgekeurd het ontslag, dat de kerkeraad der Geref. Kerk te Valthenmond op de meest eervolle wijze aan zijn voorganger, den heer P. Koster, verleende. De heer Koster, die 52 jaren de Geref. Kerken diende, zal 27 Maart a.s. afscheid van zijn gemeente nemen. Dr. J. A. Beyerman. f Te Am sterdam is overleden, 83 jaar oud, dr. J. A. Beyerman, emeritus predikant van de Remonstrantsohe gemeente aldaar. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen rechtswetenschap de heer A. J, G. G. G. Moe- to Middelburg, Zondag 14 Febr. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Van Oeveren te Nisse, av. ds Homburg. Wilhelminadorp, vm ds de Vries, nm. ds Homburg. Koudekerke, vm. ds Reus, av. 7 u. ds Blaauwendraad (jeugddienst). 't Zand, 10 u. ds Blaauwendraad, 2 u. ds ten Kate (H. Doop). Biezelinge vm. dhr Overgaauw, nm. ds Raams. Geersdijk vm. ds Hansen, nm. leesdienst. Geref. Kerken. Geersdijk 9 en 5.30 u. leesdienst, 2 u. ds Staal. Grijpskerke 9 en 2 u. ds Pestman (H. Av. en Dankz.) Ingezonden Mededeeling. Poetsen overbodig Vlekvrij Tafelvorken per dozijn f 5.40 Tafellepels per dozijn f 5.40 Aardappellepel per stuk f 1.50 Sauslepel per stuk f 1.40 Groentelepel per stuk f 1.50 Soeplepel per stuk f 3.00 Gasverstikking te Am sterdam. Gisternacht heeft zich in de woning aan de Sophialaan nr 34 te Am sterdam een ernstig geval van gasver stikking voorgedaan, dat aan een man, vader van een gezin van drie personen het leven heeft gekost. Een van de bovenhuizen in het bewuste perceel wordt bewoond door het gezin van den heer A. Luteyn, inspecteur van politie. De heer Luteyn werd gisternacht omstreeks half vier wakker door een zeer sterke gaslucht. Hij wekte onmiddellijk zijn vrouw en kinderen en bracht ze in vei ligheid. Zijn aanvankelijk vermoeden, dat in zijn eigen woning de gaskraan was blijven openstaan, bleek ongegrond te zijn. Doch heel spoedig stond het vast, dat het gas afkomstig was uit het benedenhuis en door de naden in zoldering en vloer in de bovenverdieping drong. Onmiddellijk trachtte men door voortdu rend schellen en bonzen op de deur de be woners van het benedenhuis te waarschu wen. Na enkele minuten werd er inder daad opengedaan door de vrouw des hui zes, die blijkbaar reeds eenigszins door het gas was bedwelmd. Haar dochtertje, dat bij haar in het slaapvertrek was, was even eens lichtelijk bedwelmd. De vrouw vertelde, dat haar man gis teravond, zijn gewoonte getrouw, voor hij zich naar bed begaf, naar de badkamer was gegaan. Toen men nu de deur van de badkamer opende, vond men de man lang uit op den grond liggen. De gijzer stond open, doch brandde niet. Waarschijnlijk heeft de man, voor hij den gijzer heeft kunnen aansteken, een toeval gehad. Toen hij werd opgenomen, vertoonde hij, nog teekenen van leven. Kunstmatige adem haling werd langen tijd toegepast, doch ten slotte moest de geneesheer, die te hulp geroepen was, den dood constateeren. Handel in cocaïne. Niet ver van Aarlen, nabij de Belgisch-Luxem- burgsche grens is de Belgische recherche op het spoor gekomen van een uitgebrei- den handel in cocaïne en andere verdoo- vende middelen. Een aanzienlijke hoeveel heid cocaïne is in beslag genomen. De po litie heeft 15 personen gearresteerd, die in deze zaak betrokken zouden zijn. De Kanter en Hordijks Bank. Naar we vernemen zal ter open bare terechtzitting van de Rechtbank te Middelburg op 15 Maart a.s. in behande ling worden genomen de strafzaak tegen den Directeur en de beide Procuratiehou ders van de De Kanter en Hordijksbank N.V. te Goes, verdacht van verduistering. Meineed? Bij een dezer dagen gehouden terechtzitting van het Kan tongerecht te Terneuzen werd onder meer behandeld een zaak tegen zekere K., bakker te Westdorpe, als verdacht van het als bestuurder van een rij wiel rijden, terwijl men verkeert onder zoodanigen invloed van sterken drank, dat men niet in staat moet worden ge acht het rijwiel naar behooren te bestu ren. Verschillende getuigen werden ge hoord waaronder zekere vrouw R. te Westdorpe. Aangezien de verklaringen van deze vrouw voor den Kantonrechter geheel in strijd waren met de destijds voor de ma rechaussee afgelegde verklaringen en zij bij eerstgenoemde bleef volharden, schorste de Kantonrechter de verdere be handeling der zaak en werd tegen de ge- tuigö een strafvervolging wegens meineed ingesteld. Middelburg. Notaris W. Hioolen heeft Donderdag in „Mercurius" in het open baar verkocht: 1. Een heerenhuis met erf en tuin aan de Rouaansche Kade alhier met uitgang in de Kuiperspoort, G 129, groot 510 c.A. Kooper J. G. Sprink q.q., winkelier te Middelburg, voor f 5300. 2. Een perceel bouwterrein, liggende aan den Seissingel te Midelburg (deel van de buitenplaats Overdamme), groot 1822 vierk. M. Opgehouden. 3. Een huis en erf en tuin aan den Noordstraatweg te Brigdamme B 134, gemeente St Laurens, groot 134 c.A. Koo per L. Wouters, timmerman te Middel burg, voor f 1460. 4. 0.61.30 H.A. of 1 Gem. 168 R. wei land, liggende aan den Breeweg bij den Schotelweg in de gemeente St Laurens. Koopers Gebr. Leijnse, veehandelaren, alhier, voor f 1100. VLISSINGEN, 12 Febr. 1932. Goud- reinet 15, Gampagnezoet 9-14, Huismans- zoet 2, zure Bellefleur 9, Ermgaard 5-6, Lane's Prins Albert 11, Kleiperen 11-17, Gieser Wildeman 10, Uien 5-6, Rapen 1.5-2, Koolraap 2, Spruiten 6-12, Kroten 3-4, Wijnpeen 3.5, Witlof 10-11, Schorse- neeren 20, alles per K.G. Kipeieren 32-35, per 10 stuks. Boerekool 0.5-3, Roode kool 2-2.5, Sa- voye kool 2-4, Bloemkool 4-19, alles per stuk. Selderie 9.5-16, Prei 3.5-8, Tulpen. 18, Narcissen 12-15, alles per bos. Veldsla 20-35, Andijvie 50-83 per kist. Poters 15-19 per 10 K.G. GOES. Veiling van 12 Febr. Zure belle fleur 8, Meipipping 5, kleiperen 9, sprui ten 6—10, witlof 59, winterrammenas 0.90, uien 1.10 gld. alles p. 100 k.g.; roode kool 3.103.40, bloemkool 7, koolrapen 1.50 gld. alles p. 100 stuks; prei 68, sel derie 2.10, narcissen 1214, tulpen 17 21 gld. alles per bos. Vele stemgerechtigden, Kloe ting e. Ongeteekende aanbevelingen van candidaten bij kerkelijke verkiezingen kunnen niet geplaatst worden. Enkele berichten en verslagen moeten tot Maandag wachten. In het lijstje van verkoopingen (zie 2e blad) staat vermeld op 9 Maart een verkooping te 's Heer Arendskerke door not. Van Werkum. Dit moet 3 Maart zijn. Stoomvaart-Mij. Nederland. TANIMBAR, (uitr.) 10/2 v. Belawan. ENGGANO, (uitr.) pass. 10/2 Gibraltar TABLAN, (thuisr.) 12/2 te Genua. Rotterdamsclie Lloyd. BALOERAN, (uitr.) pass. 12/2 Perim. INSULINDE, (thuisr.) 12/2 te Suez. SLAMAT, (uitr.) 12/2 v. Southampton. BLITAR, (uitr.) 11/12 v. Catania. KOTA TJANDI, (thuisr.) 10/2 v. Singa pore. SEBAJAK, (thuisr.) 12/2 v. Singapore. Stand van hedenmorgen 10 uur. Stand van gistermiddag 3 u.: 778. Licht op voor fietsers: Zondag: 5 u. 31 min. Maandag: 5 u. 33 min. Verloofd FLOOR A. FÉLÉUS en SIETSKE BUSAAN Nwt Schoolstraat 15A. en aa9'Laan v Meerder voort 131 1887. 1932. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, Behuwd-, Groot- en Overgrootouders WILLEM MINNAARD Sr. en GEERTRUID DE BACK op 16 Februari a.s. hunne 45-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang voor ons allen gespaard mogen blijven is de wensch van hunne dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkind. Sinoutskerke, Februari 1932 Heden overleed zacht en kalm ons innig geliefd Zoontje PIETER CORNELIS, in den ouderdom van 8 dagen. Uit aller naam: L. SCHOUT. E. SCHOUT— DINGEMANSE. Grijpskerke, 11 Februari 1932. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder JAC0MINA KLEINEPIER, in den ouderdom van ruim 65 jaar. Uit aller naam: JACOBUS STURM. Zoutelande, 12 Februari 1932. van de op Donderdag 18 Februari in de Ned. Herv. Kerk te Gapinge, 's avonds half 8. Toegangsprijs 30 ct. Bergplaats voor fietsen. Voor de J. V. op G. G. „Waakt en Bidt'i te Heinkenszand, zal bij gelegenheid van haar 25-jarig Jubileum optreden in de Gereformeerde Kerk, met het Onderwerp Medewerking wordt verleend door de Chr. Zangver. „Looft den Heere". Toegang vrij. Aanvang 7.30 uur. geeft vanaf 1 Januari 1932 aan leden 3 °/o vergoeding voor ingelegde Spaargelden, aan niet-leden 2s/4 °/0- Verstrekt voorschotten en hypo theken en credieten in loopende rekening k 4l 4 Belast zich met het verzilveren van coupons, aan- en verkoop van effecten, lossingen enz. Vraagt inlichtingen bij den Kassier. HET BESTUUR. Fiat kleine 6 pers. Sedan Sepr. V.-28. Prachtig in lak en bekleeding, prijs f 875. - Chevrolet coach 4 pers. v.-27. Zeer mooi en nieuwe banden. Prijs f 475.— Garrge G0EDBL0ED, Vlissingen. Telefoon 413. •rt' Tel. 440. Filiaal te Middelburg A. KLAP, Vlasmarkt L 9. POOTAARDAPPELEN. Van den kleigrond, van zeer beste gewassen. Vroege Eerstelingen, Zwijndr. Paarsputten, Vr. Kralen, Vr. School meesters, Vroege Schotsche Muizen, Vroege Westlandsche, Geldersche Muizen, Bintjes, Vroege Duke, Eigenheimers, Bravo's, Bergers, In dustrie, Roode Star, Vroege Blauwe Eigenheimers, De Wetten, Koh-I- Noors, Zeeuwsche Bonten en Blau wen, Bonte Star, Bevelanders, Roo de Muizen, Zeer Nieuw. Alfa, Friso, Roode Robijn, Furore, Jubileum, Noordeling, Erdgold, Vroege Ideaal. De prijs is dit jaar heel billijk. Wordt op aanvraag franco toege zonden. N. TIMMERMANS, Landbouwer, DUBBELDAM. Tel. 45 en 257.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2