No. 114 Zaterdag 13 Februari 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Vernederd en teleurgesteld. EERSTE BLAD. MT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! (en i, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. BOHEMIA W. J. VAN DOESELAAR - LANGEVORSTSTRAAT 58 Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Staten-Generaal Uit de Provincie 1 a. ds da Bns-gne d. Vectt. is Pestman, isdienst, 2 u. ds itn. leesdienst. d. Torenbeek te n. ds Scheele. ds Andree. v. d. Ende, 6 u. Koolstra. 2 u. ds de Bruijne nm. ds Ringnalda ds Douma. lointre te Bergen ds de Vries. Cuiper. d. Boom te ds v. Heiningen, j. ds Scheele (H. sdienst. ienst, 2 u. ds iten. u. ds Verhagen, u. leesdienst. ds Barth. enst. av. ds Hofman, en 5.30 u. lees- leesdienst. sesdienst. eente. lerk. Jeisen. Woudstra te neente. is Rottenberg te u. ouderling Du- irstanje, 6 u. sa- 5 u. bidstond. van Justitie te eroep aangetee- Rechtbank van M. L., 35 jaar, Duivendijke, is indeling tot f 25 onder rijbe- te Leiden, was aldaar veroor- an f 10 boete of notorbestuurder ben gereden, as, dat degene, was en onder n een geldig rij- jr te Leiden als die het vonnis verweer, op is aan art. 1 der daarna op art. Lijwielreglement. e zaak naar het bij dit hof heeft van het vonnis rvolging gecon- dachte wel heeft a der Motor- en t deze conclusie ontslagen van e Geldrop enbosch veroor- W. van S., uit gevangenisstraf kistje met geld d. Burgt te Gel vrouw zoodanig e gevolgen over- ir. Braat". De uitspraak in de er B., uit Mon- ■estaan wegens ndidaat van den jn verkiezings- geduid als „de leze de primaire d niet bewezen, jens eenvoudige >ete van f 50 b. hte boeken beider J. G. van maker M. v. d. ide, thans ge de- ter echt wegens inbraken en in- ïde, o.a. bij hun ie groote gelds- ren voorwerpen tegen beide jon- lisstraf te moe- uitstel om a-sl ipport omtrent i door het lezen en andere boe- sn te zijn geko- dezer uitspraak Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Een bekend Engelsch bankier, Sir Ba sil Blackett, schreef dezer dagen in een beschouwing over de economische moei lijkheden: „Het aantal werkloozen alleen in de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Duitschland is grooter dan het aan tal mannen, dat ooit tijdens den oorlog in alle landen bij elkander onder de wa penen is geweest. De menschheid heeft thans alle reden om zich vernederd en teleurgesteld te gevoelen over deze misluk king. Een merkwaardige bekentenis, die wel een scherpe tegenstelling vormt met de voldaanheid in breede kringen over het menschelijk kennen en kunnen. De mensch heeft altijd zulke groote ge dachten gehad van zichzelf. En dat is er niet minder op geworden toen gedurende de laatste eeuw weten schap en techniek zulke reusachtige vor deringen maakten. De mensch voelde zich een koning, die alles kon beheerschen en alles naar zijn hand kon zetten. Dat kwam al sterk uit in het midden van de vorige eeuw, toen men zijn ver trouwen had gesteld op de vruchten van het onderwijs. Er moesten scholen gebouwd worden en dan zouden de gevangenissen vanzelf overbodig worden. Wat Gods Woord leerde, dat de mensch van nature boos is en bedorven, met zon de besmet, hatelijk zijnde en anderen ha tende, werd niet als waarheid erkend. Als de omstandigheden anders werden en beter, dan zou vanzelf ook de mensch beter worden. Als de mensch slechts in staat gesteld werd, zich over eenkomstig zijn aard in vrijheid te ont wikkelen, dan zou wel blijken, dat de Bijbel het niet bij het rechte eind had. Men zou dan, zooal niet den hemel op aarde krijgen, dan toch de volmaaktheid zeer dicht benaderen. De teleurstelling is niet uitgebleven. De verwachtingen, die men van de mensch heid koesterde, zijn beschaamd. De mis dadigheid is niet verminderd, maar van karakter veranderd. Het kwaad wordt nu meer geraffineerd bedreven. Daarbij komt, dat, dank zij de toepas sing van de Christelijke beginselen, dam men en dijken zijn opgeworpen om de doorwerking der zonde te stuiten. De pu blieke oneerbaarheid is althans ten deele teruggedrongen. Op maatschappelijk ge bied zijn wetten gemaakt en maatregelen genomen om den socialen vrede te bevor deren en den druk, waaronder velen ge bukt gingen, te verminderen. Gebit en toom werden aangelegd om het kwaad te beteugelen, maar uit het feit, dat dit noo- dig was, omdat met recht van sociale nood en sociale ellende kon worden ge sproken, blijkt wel dat er voor de mensch heid allerminst reden was voor zelfver heffing. In het begin van deze eeuw begon men een anderen toren te bouwen. De tijd van inzinking was achter den rug en had plaats gemaakt voor een tijd perk van vooruitgang op elk gebied. De welvaart nam toe en allerlei uitvindingen werkten mee om het leven te veraange namen. Dat groote geluk, dat nog zulke mooie perspectieven bood moest worden vast gehouden. En dat kon ook wel, nu de menschheid op zulk een hoog plan was gekomen. Waren het vroeger de oorlogen die telkens den vooruitgang bedreigden, daarvoor behoefde men nu niet meer be vreesd te zijn. Daarvoor hadden bescha ving en ontwikkeling te groote vorderin gen gemaakt. En toen is daar plotseling een oorlog uitgebroken, grooter en gruwelijker dan ooit te voren. In wanhoop stonden daar de profeten van den vooruitgang bij hun stukgesla gen ideaal. Maar zij gaven den moed niet op. Staande temidden van de rookende puinhoopen van den oorlog kwamen zij verzekeren dat we nu regelrecht het vre derijk tegemoet gingen. Zeker, de oorlog was gruwelijk geweest en had velerlei schoone verwachtingen beschaamd, maar daarnaast stond toch dit voordeel, dat zij de menschheid de oogen had geopend, zoodat men er wel op kon rekenen, dat nu de oorlogsperiode voorbij was. Al was 't dan door schade en schande, de menschen waren nu toch eindelijk wijs geworden. Oorlogen zouden er niet meer zijn. En met den vrede zou ook de welvaart terug- keeren. En weer begon men te bouwen aan het monument dat de eere en de grootheid van den modernen mensch zou moeten uitroepen. Maar ook nu weer is er de teleurstel ling. Inplaats van vooruitgang is er achter uitgang. Inplaats van welvaart is er over heel de wereld armoede. Inplaats van vrede, is er de naijver en de haat en het gerucht van dreigenden oorlog. Conferenties worden gehouden die de een na den ander mislukken. Het grootste oorlogsgevaar zoo heeft men gezegd ligt in den economischen strijd. Maar de Conferentie die hier den vrede moest brengen is mislukt. Er waren mooie en moedgevende woorden, maar die een scherp contract vormden met de d a- d e n die daarop volgden. De economische oorlog woedt feller dan ooit tevoren. Het eene volk staat te gen het andere op, en ieder vecht voor zijn bestaan en leven en daar tusschen- door woedt met niet minder felheid de strijd van de verschillende klassen, die de volkeren innerlijk verzwakt. Ja, Blackett zag het goed: de mensch heid heeft thans alle reden om-zich ver nederd en teleurgesteld te gevoelen. Maar en dat is het benauwende van dezen tijd, de menschheid gevoel: zich niet vernederd. De mensch acht zich nog altijd groot en tot alles in staat. Hij wil het zelf blijven doen. Hij meent het zonder God te kunnen stellen. Wat een socialistisch dichter zong: mijn volk wil eigen heiland zijn, vertolkt wat er leeft in millioenen harten. En zoolang dat het geval is is er ook geen hoop op uitkomst en blijvende ver betering en blijft de vernedering en de te leurstelling. Er is nog perspectief. Als de mensch afdaalt van het voetstuk waarop hij zichzelf heeft geplaatst. A1 s weer de mensch voor God zich buigt! De strijd in China. Het Sovjet-telegraafschap meldt uit Shanghai, dat gistermiddag om twaalf uur de Japansche aanval op de Woesoengfor- ten opnieuw is begonnen. De Japanners maken gebruik van zware artillerie. Na de beschieting met scheepsgeschut en machinegeweren, is de Japansche in fanterie tot den eersten aanval op de for ten overgegaan, tot nog toe echter zonder succes. Men hecht in politieke kringen te Was hington het grootste gewicht aan het be zoek van de gezanten van Groot-Brittan- nië, de Vereen. Staten en Frankrijk te Nanking aan Shanghai, teneinde deel te nemen aan officieuze besprekingen over den vrede met den Japanschen gezant in China en misschien ook met de Japanners en Chineesche bevelhebbers. Men meent te weten, dat het bezoek de laatste poging is, om een beslissenden slag te vermijden. De Amerikaansche vloot- en militaire deskundigen voorspellen algemeen een overwinning voor de Japanners te Shang hai, dank zij de superioriteit van hun uit rusting, organisatie en den sterken steun van hun oorlogsschepen, en voorzien een spoedig einde van de gevechten en vre desonderhandelingen. Het Sklarekproces. Te Berlijn is nog altijd de Sklarekzaak in behandeling. Gisteren bleek weer eens hoe „'groot" deze heeren hebben geleefd. 'Zoo heeft Leo Sklarek in den inflatietijd een villa gekocht in het Westen van Ber lijn, terwijl zijn broer Willy een villa huurde, waarvoor hij; jaarlijks 20.000 M. betaalde. De badkamer heeft alleen 5000 M. aan marmer gekost. De gebroeders Sklarek droegen zijden hemden van 90 M. per stuk, terwijl zij voor hun sokken 16 M. per paar betaalden. Leo Sklarek heeft volgens een mede- Ingezonden Mededeeling. Iets fijns In THEE- of PRESENTEERBLADEN We hebben ze voor U In diverse prijzen. Ook mooie IM. KUIPBLADEN. deeling van den president van Maart tot September 1929 alleen aan delicatessen imeer dan 5000 M. besteed. Max. S. heeft in twee jaren tijds voor ineer dan 30.000 M. wijn gekocht. In totaal hebben de drie ge broeders in twee jaren tijd voor 75.000 M. aan wijn gebruikt. Huilend betreurde Leo Sklarek, dat hij geen geld meer heeft en niet weet hoe hij het ooit weer zal kunnen verdienen. De president concludeerde, dat de Skla- reks in zes jaren tijd 13.5 nüllioen M. hebben opgenomen, hetgeen neerkomt op 700.000 M. per hoofd per jaar. De herstelconferentie. Tusschen Engeland, Duitschland, Frank rijk en Italië is principiëele overeenstem ming bereikt om de herstelconferentie begin Juni te Lausanne bijeen te roepen. Evenwel heeft men nog geen toestem ming hiertoe van Japan, Zuid-Slavië en België. Het staat reeds vast, dat de conferen tie begin of medio Juni zal worden ge opend. het voornemen heeft om zijn functie van vice-voorzitter der liberale staatspartij De Vrijheidsbond neer te leggen, zoodat in de eerstvolgende algemeene vergadering van den Vrijheidsbond in die vacature zal moeten worden voorzien. Het „Hbld" meldt nog, dat Mr P. Droog- leever Fortuyn, burgemeester van Rotter dam, die een der vice-voorzitters van het hoofdbestuur is, van plan is deze functie neer te leggen in verband met drukke werkzaamheden. Stakingen bij de werkverschaffingen. In opdracht van den minister van Bin- nenlandsche Zaken is door de adjunct inspecteurs voor de werkverschaffing in de verschillende inspecties aan de ge meentebesturen het volgende medege deeld: Ingeval dat arbeiders, die te werk zijn gesteld bij een van rijkswege gesubsidieer de werkverschaffing, eigenmachtig den arbeid neerleggen, of het werk verlaten, moet daarvan onverwijld, onder mededee ling van de noodige bijzonderheden, aan Binnenland. Vragen van een Kamerlid over de pacht wetten. Vorst en werkverschaffing. Buitenland. De strijd in China hervat. scheZakenenLandbouw, de heer Ruys de Beerenbrouck, antwoordde, dat de regeering nog niet de gelegenheid heeft gehad zich te beraden over de situatie, welke is geschapen door het votum van de Eerste Kamfer. Zij kan thans dan ook geen toezegging doen of spoedig nieuwe wetsontwerpen zullen worden ingediend en nog minder binnen hoeveel tijd de in diening kan worden tegemoet gezien. De heer H i e m s t r a constateerde, dat uit dit antwoord blijkt, dat de regeering thans nog niet het tijdstip kan aangeven, wanneer nieuwe wetsontwerpen kunnen worden ingediend. Als nadere vraag wil spr., ia afwachting van de indiening, den minister verzoeken, dat die indiening wor de bespoedigd. Het is staatsrechtelijk zeer wel mogelijk, met het oog op de gedeelte lijke vernieuwing van de Eerste Kamer, dat de regeering met wetsontwerpen komt in den geest van die, welke door deze Ka mer zijn aangenomen en die althans niet minder rechtszekerheid zullen geven. De Minister antwoordde nader, dat Ingezonden Mededeeling. Korte berichten. Te St. Johns op Newfoundland kwam het tot ernstige werkloozenonlusten. Mannen en vrouwen drongen door de gang naar de kamer van den minister president, die de werkloozen trachtte te kalmeeren, doch van één hunner een klap in het gelaat kreeg. De administratie der Poolsche spoor wegen is voornemens de eerste en de vierde klasse af te schaffen, daar men hiervan aanzienlijke besparingen ver wacht. In Noord-Italië is veel sneeuw gen vallen. Op het nieuwe station te Milaan heeft de zware sneeuwval ernstige ver- keersstagnatie veroorzaakt. In Triest en Fiume heerscht een hevige sneeuwstorm, zoodat het geheele kustvaartverkeer van het Noordelijke gedeelte der Adriatische Zee moest worden stilgelegd. Te Malaga, Sevilla en Valencia is de algemeene staking afgekondigd, als pro test tegen de deportatie van de gearres teerde communisten en syndicalisten. In Granada werden 2 bioscopen in brand ge stoken. De handelsbetrekkingen tusschen Noorwegen en de sovjet unie zijn verbro ken, omdat de sovjet-regeering vasthoudt aan haar eisch, dat de leden der sovjet- Russische handelsdelegatie te Oslo met voorbijgaan van de Noorsche wetgeving het recht verkrijgen met iedereen in Noorwegen zaken te doen. Het verkeer wordt in Perzië volko men lamgeslagen door de sneeuw, die nu al drie weken achtereen valt en de wegen volkomen onbegaanbaar maakt. In het Westen van Mesopotamië houdt het vriesweer aan. De woestijnen, waar men een paar maanden geleden nog eieren kon koken in het heete zand, zijn thans bedekt met sneeuw. De reis van Minister Deckers. Een onderzeetocht. Aneta meldt uit Soerabaja, dat de mi nister van defensie, de heer Deckers, het marine-etablissement bezichtigde, waar na hij met de K VII, onder commando van den luitenant ter zee eerste klasse J. L. K. Hoeke een onderzeetocht heeft gemaakt. De minister verklaarde dat de duik in Straat Madoera hem goed beval len was. „Het was lekker frisch geweest". De minister volgt overigens het program ma, waarvan de onderzeetocht een afwij king vormde. Uit de liberale staaispartij. De „N. R. Crt." verneemt, dat Mr P. Rink, in verband met zijn hoogen leeftijd den adjunct-inspecteur voor de werkver schaffing tot wiens ambtsgebied de be trokken werkverschaffing behoort, kennis worden gegeven. Voor elk geval geeft hij dan den minis ter bericht, die bepaalt, of en zoo ja, hoe lang de betrokkene van tewerkstelling zal blijven uitgesloten. Tijdens deze uitslui ting dient geen steun aan de uitgeslote- nen te worden verleend dan in drin gende gevallen in natura. Den gemeen tebesturen wordt, namens den minister, verzocht nauwgezet hieraan de hand te willen houden en de leiding van de werk verschaffing op te dragen, een arbeider, die den arbeid neerlegt te schorsen en niet te herplaatsen, dan na schriftelijke opdracht daartoe. Vorst en werkverschaffing. Naar wij vernemen, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw bepaald, dat voor de ingetreden vorstperiode bij de door het rijk gesub sidieerde werkverschaffingen de regeling van het bestaande regen-verlet voorloo- pig zal worden toegepast. Mocht de vorst langer aanhouden dan zal een speciale vorst-regeling voor de loonen worden ge troffen. Loonsverlaging bij de hoogovens. Ook de afdeeling IJmuiden van den Nederlandschen Bond van Ghr. fabrieks arbeiders heeft het voorstel der directie van de Kon. Ned. Hoogovens en .Staalfa brieken te IJmuiden, tot verlaging van de loonen met 5 pet., aanvaard. De ver gadering der afdeeling van den R. K. Fa- brieksarbeidersbondl heeft het voorstel echter met groote meerderheid verwón- pen. Ontslag bij den Rotterdamschen Lloyd. Bij den Rotterdamschen Lloyd is aan een vijftigtal stuurlieden en machinisten uit verschillende rangen ontslag aange zegd. TWEEDE KAMER. Mondelinge vraag van den heer Hiemstra in zake de Pachtwetten. De Tweede Kamer heeft gisteren de heg rooting van het Zuiderzee- fonds goedgekeurd. Verder werden verschillende kleinere ontwerpen afgedaan. De heer Hiemstra (S.D.) kreeg ge legenheid de Regeering te vragen of zij voornemens is spoedig nieuwe wetsont werpen ten aanzien van de pacht bij de Kamer in te dienen en zoo ja, binnen hoe veel tijd de indiening kan worden tege moet gezien. De Mioiet ervan Binnenland- hij zich over den inhoud der nieuwe wets ontwerpen op dit oogenblik bezwaarlijk kan uitlaten. Stagnatie in den pro vincialen Stoombootdiens t. De reizigers die Woensdagavond van Ter Neuzen naar Hoedekenskerke wenschten over te steken met de boot van kwart voor 6 of 8.40, zijn voor een deel op dubbele wijze gedupeerd, door het ophouden van de daarvoor bestemde stoomboot te Vlis- singen voor het maken eener reis naar Breskens. Aan hen die vroegtijdig bij de aanleg plaats waren, werd vanwege den stoom- bootdienst meegedeeld, dat de reis te kwart voor 6 naar Hoedekenskerke niet zou gemaakt worden en werd de raad ge geven via Borssele of Vlissmgen te rei zen met de te half 6 vertrekkende boot. Die raad kon niet gegeven worden aan de passagiers die in de meening verkeerden te 5.45 te kunnen vertrekken, doch hun werd meegedeeld, dat de dienst van 8.40 naar Hoedekenskerke zou gemaakt wor den. Natuurlijk bleef men dien tijd niet aan de aanlegplaats wachten. Toen even wel de reizigers die te 8.40 dachten over te varen aan de aanlegplaats kwamen, moesten ze vernemen, dat de boot, die inmiddels omstreeks 7 uur uit Vlissingen was gearriveerd, reeds te 7.40 was ver trokken, zoodat zij1, die niet toevallig na bij de aanlegplaats waren geweest, ten tweede male werden gedupeerd. Naar we vernemen was de vervroeging der laatste reis een gevolg van de vrees van den gezagvoerder, dat hij bij dezen waterstand en wind moeilijkheden zou on dervinden om van den steiger te Hoede kenskerke voor de terugreis los te komen, indien hij pas te 8.40 kon vertrekken. Ook reeds in den voormiddag had hij daarom trent ervaring opgedaan. De terugreis naar Terneuzen is vrijwel op tijd vol bracht. Vereeniging Rijwielpad Walcheren. Donderdagavond had in hotel het Schuttershof te Domburg een vergadering plaats van de Vereeni ging „Rijwielpad Walcheren" met het doel om te komen tot oprichting van een afdeeling Domburg. De burgemeester, de heer L. J. van Voorthuijsen, presideerde de verga dering. De heer J. Louwerse, secr. der ver eeniging gaf een uiteenzetting van de wijze waarop de vereeniging in 1926 tot stand is gekomen; het doel van de ver eeniging is de aanleg van rijwielpaden langs de hoofdwegen, waardoor zoowel de zakenman als de toerist zich veilig per

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1