No. 113 Vrijdag 12 Februari 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland TOTALE UITVERKOOP FIRMA VERTRECT Co. - GOES EERSTE BLAD. Deze week aanbieding in VITRAGES VOOR GORDIJNEN en TRICOT ONDERGOEDEREN Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. voor Dames, Heeren en Kinderen. Spotgoedkoop. Denk om de kwaliteit VERTREGT. IWtT Zegt het voort. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststroat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franca per poet, 13.— Losse nummersf 0,05 Prijs der AdvertentiSn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De aap uit de mouw. Het is met de boeren-demonstratie, die gisteren te 's-Gravenhage gehouden werd, gegaan zooals wij verwacht hadden. Het aantal deelnemers was betrekkelijk gering. En de wenschen, die ter kennis van de Regeering werden gebracht, zijn niet van dien aard, dat daarvoor nu een bepaalde demonstratie noodig was. 't Zijn zonder uitzondering punten, waarop reeds herhaaldelijk de aandacht werd gevestigd. Van sommige er van staat het reeds van te voren vast, dat ze niet de minste baat kunnen brengen, terwijl over enkele andere ernstig overleg wordt gepleegd. Deze demonstratie, die tot oplossing van de moeilijkheden in geen enkel opzicht kan bijdragen, is volmaakt overbodig ge bleken. Als op deze wijze de landbouwende bevolking moet worden geholpen, dan staat het reeds van te voren vast, dat er niets en minder dan niets van terecht komt. Het belangrijkste van heel de demon stratie kwam echter aan het slot. Toen kwam plotseling de aap uit de mouw. Voor men uiteenging deelde de leider, de heer Fikse, n.l. mede, dat het in de bedoeling ligt te streven naar de oprich ting van een politieke nationale Boe renpartij. Voor den heer Braat, wiens politieke positie tamelijk wankel is geworden de laatste jaren, zou 't een pracht oplossing zijn, als hij deze nieuwe organisatie voor zijn politieke wagentje zou kunnen span nen. En misschien is het op die manier mo gelijk ook nog een der andere leiders op het kussen te brengen. Voor den boerenstand zou dit van geen beteekenis zijn. De historie heelt afdoende geleerd, dat van dergelijke eenlingen, die niet zooals mannen als v. d. Heuvel en Weitkamp een stevige partij achter zich hebben, niets is te verwachten. Maar sommige agitatoren zouden er dan toch wel bij varen. Als onze boeren nu maar zoo vriendelijk zijn, om zich daarvoor te laten gebruiken. De ontwapeningsconferentie. Gistermorgen werden de algemeene be schouwingen in de ontwapeningsconfe rentie voortgezet met een rede van den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, Hymans. Steeds is België het tooneel geweest van bijna alle groots Europeesche oorlogen. België had reeds in groote mate ontwa pend doch moest zijn weermacht handha ven om zich te kunnen verdedigen. Ook de Belgische regeering is ervan overtuigd, dat een bewapeningswedstrijd onvermijdelijk tot oorlog, catastrophe en revolutie moet leiden. Ook België eischt derhalve afschaffing van de groote aanvalswapenen, bescher ming der burgerbevolking en internatio nalisatie van de burgerlijke luchtvaart, met welke eischen het zich aansloot bij de Fransche voorstellen. Veiligheid en ontwapening zullen echter slechts geleidelijk bereikt kunnen worden. In den loop van dit jaar moeten oplos singen worden gevonden ter beslissing van de politieke vraagstukken. De belangencrisis wordt verscherpt en in de geheele wereld heerscbt onzekerheid en onrust. Deze toestand van ziekelijke nervositeit en materieele verlamming kan niet voort duren, zondere ernstige gevolgen te ver oorzaken. De conferentie moet de geheele wereld haar ernstigen wil tot samenwerking en vrede toonen. Toen na den Belgischen minister van buitenlandsche zaken de Russische volks commissaris van buitenlandsche zaken, L i t w i n o f f 't spreekgestoelte betrad om het standpunt der sovjet-unie ten aanzien van de ontwapening uiten te zetten, was de zaal tot op de laatste plaats bezet, want er bestond groote belangstelling voor deze met spanning tegemoetgeziene rode. Ingezonden Mededeeling. Litwinoff critiseerde sterk de Fransche veiligheidsthese. Veiligheid tegen den oorlog kan slechts verkregen worden door een volledige en algemeene ontwapening en afschaffing van alle categorieën van wapenen, als middel om de toekomstige oorlogen te vermijden. De onderhandelingen over de z.g. veilig heid, die onder leiding van den volken bond waren gevoerd, hadden de interna tionale verhoudingen slechts verscherpt en het uitbreken van den oorlog in het verre Oosten niet kunnen verhinderen. Binnen het raam van den volkenbond was in de laatste jaren een geheel sys teem van nieuwe veiligheidsgaranties tot stand gekomen. Het gevolg was, dat de ontwapenings conferentie werd geopend tijdens het ge donder van de kanonnen in het verre Oos ten. Twee der deelnemers van het Kellog- pact voeren nu al vijf maanden een ver bitterden strijd. Litwinoff gaf uiting aan zijn vrees, dat het conflict in het verre Oosten slechts het begin van een nieuwen wereldoorlog zou zijn. Er bestaat thans nog slechts één uit weg: veiligheid tegen den oorlog door af schaffing van alle bewapeningen. Litwinoff eischte onbeperkte en volle dige afschaffing van alle legers en bewa pening van elke soort en verklaarde zich zeer beslist tegen de Fransche plannen. De strijd in China. Dank zij het initiatief van een Fransch priester, die te Verdun een arm heeft ver loren, is te Shanghai een wapenstilstand van vier uren gesloten, die van morgen om 8 uur in werking zou treden, voor het wegbrengen van de Ghineesche vrouwen en kinderen, die naar de internationale concessie overgebracht zullen worden. In afwachting van dezen wapenstil stand zette de gisterenmiddag na het ge bruikelijke artillerie- en vliegtuigbombar dement rustig in. Deze rust werd echter onderbroken toen de Japansche oorlogs schepen op bevel van deri Japanschen ad miraal 21 saluutschoten losten ter her denking van den jaardag der stichting van het Japansche keizerrijk. Nauwelijks waren 2 schoten gelost of de Chineezen, in de meening dat het bombardement her vat werd, beantwoordden het vuur met alle hun ter beschikking staande wapenen. Eenige uren lang werd over en weer ge schoten. De Japanners gaan voort hun troepen en oorlogsschepen samen te trek ken bij Sjanghai en de Woesoeng forten. Donderdag zijn twee Japansche vlieg tuigbommen in de internationale nederzet ting te Sjanghai terecht gék omen. Een bom is ontploft in een katoenspinnerij, waarbij 5 Chineesche vrouwen werden ge dood en 16 gewond. In de katoenspinnerij; waren Amerikaan se he mariniers gelegerd, die evenwel zon der uitzondering ongedeerd bleven. Duitsche vrouwen en kinderen hebben Nanking verlaten. In de stad bevinden zich nog ongeveer 50 Duitsche mannen en vrouwen. De Engelsche landbouwpolitiek. Sir John Gilmour, de Engelsche minis ter van landbouw, heeft gisteren een uit eenzetting gegeven van de landbouwpoli tiek. De minister zeide, dat de geheele land bouw door de slechte prijzen op de wereld markt een crisis beleefde, die hij niet ge heel zonder regeeringshulp te boven zou kunnen komen. De ergst getroffenen wa ren de graan- en boekweitboeren en de regeering zou in de eerste plaats een quota-systeem invoeren, waardoor de boe ren konden rekenen op een gegarandeerde afneming van hun maalbare producten tegen een prijs, die hun een redelijke winst waarborgde. 'Zooals reeds bij het debat over het al gemeen douanetarief van 10 procent geble ken was, zou de ongemalen tarwe en vleesch, behalve vleesch in bussen, van dit tarief vrijgesteld blijven om den han del in staat te stellen goedkoop huiten- landsch graan tot aanvulling van de be hoeften van het Engelsche volk te kun nen koopen. De politiek der regeering was berekend op den langen duur, maar de landbouw moest, als de crisis voorbij zou zijn, er op reken en, dat hij; zichzelf moest 'kunnen helpen, want verder dan het quotasysteem zou de regee ring in geen geval gaan. De commissie van advies voor de in voerrechten had geadviseerd om ook voor gerst een quota-systeem in te voeren en de minister zou dit voorstel waarschijnlijk overnemen. "Wanneer de bestaande douane-rechten op bloemen en tuinbouw producten zouden vervallen, hetgeen nog dit jaar gebeurt, zal de regeering ook voor dezen tak van landbouw beschermende maatregelen invoeren, maar slechts tijde lijk. Verder verklaarde Gilmour, dat een commissie zal worden ingesteld voor re organisatie van de melkindüstrie. Voorts wordt instelling van een reorga nisatie-commissie overwogen om de be- markting van binnenlandsche aardappe len te regelen en aanwijzingen te geven voor beperking van den invoer. Ingezonden Mededeeling. Bescherm Uw keel! Verzorg haar dagelijks - Gorgel droog met 25, 45 en £5' ct.. Uitzonderingen op het Britsche tarief. Gisteravond is de officieele lijst gepu bliceerd van de artikelen die vrijgesteld zijn van het algemeene invoerrecht ad valorem. Deze lijst omvat gemunt en on gemunt goud en zilver, tarwe in korrel, vleesch (rund-, kalfs-, schapen- en lams- vleesch, varkensvleesch, bacon en ham), levende viervoetige dieren, visch door Britsche visschers gevangen met inbegrip van schaaldieren, thee, ruwe katoen, met inbegrip van bewerkte katoenafval, vlas en hennep niet verder gehekeld na ge zwingeld en geroot te zijn, koolzaad en lijnzaad, ruwe wol, huiden en vellen, met inbegrip van pelterijen maar geen geiten- vellen, zoowel ruw als gedroogd en gezou ten. Voorts: dagbladen en tijdschriften, ge drukte boeken, gedrukte muziek, kranten papier, d.w.z. papier op rollen bevattende niet minder dan 70 pet. mechanische houtpulp en niet minder dan 20 lb. en niet meer dan 25 lb. wegend per riem van 480 vel „double crown" metende 30 bij 20 inch; houtpulp. Ruwe rubber, met inbegrip van crêpe, rubber, latex, gutta percha en ruwe ba lata, ijzererts, mangaanerts, maar niet omvattend chroomerts; ijzerafval en staal- afval, pyrieten, tinerts en concentraten, mijnhout, zwavel, minerale calciumfosfa- ten, niet gezette edelsteenen, radiumsa- menstellingen en radiumertsen. Het vrijgestelde vleesch omvat eetbare afval maar niet vleeschextracten of essen ces of vleesch geconserveerd in lucht dichte bussen en blikken. Frankrijks financiën. In de Kamerzitting van gisteren werd de begrooting voor 1932 behandeld. De minister voor de begrooting, Pietri, verklaarde, dat de begrooting, die hij nu aanbood, een overgangsbegrooting ge noemd moest worden. Het tekort was op 1.7 millioen frans te schatten. De mili taire credieten waren met 2.6 milliard gestegen. Belastingverlichting zou alleen kunnen voortvloeien uit internationale overeen komsten en gemeenschappelijke krachts inspanning. Frankrijk betaalt van zijn in komsten 30 pet. belasting, Italië 27, Enge land 22 Ya, Duitschland 20 en Amerika 10 K pet. Het is onmogelijk er aan te denken, dat de Fransche belastingbetaler nog de las ten op zich zou nemen van de niet-ver- richte betalingen van Duitschland. Frankrijk is niet rijk genoeg om de beta lingen van Duitschland te laten vallen. Engeland en Rusland. In den laatsten tijd doen geruchten de ronde, volgens welke de Britsche regee ring voornemens zou zijn, het handelsver drag met de sovjet-unie binnenkort op te zeggen. Van Russische officieele zijde wordt in verband hiermede verklaard, dat een of ficieele mededeeling hieromtrent tot nu toe noch bij den Russischen ambassadeur te Londen, noch bij den volkscommissaris van buitenlandsche zaken is ontvangen. Voor het geval de Britsche regeering tot een dergelijken stap zou besluiten, zou de sovjet-regeering gedwongen zijn, over eenkomstige wijzigingen aan te brengen in haar koopovereenkomsten. Overigens kan deze aangelegenheid slechts worden opgehelderd na den terug keer van den sovjet-Russischen ambassa deur te Londen, Sokolnikow, die momen teel te Genève vertoeft. De koude. In geheel Polen heerscht een buiten gewone koude. In Warschau en andere groote steden zijn de asyls overvol, daar talrijke personen een toevlucht tegen de koude zoeken. Verscheidene menschen zijn doodgevro ren. In het Noordoosten des lands worden menschen door wolven op de landwegen aangevallen. Het spoorwegverkeer ondervindt groote storingen tengevolge van de buitengewone koude. Uit alle landen om ons heen komen be richten van koude. In Berlijn is het fel koud en in 't oostelijk deel van Duitscb- lands hoofdstad is de temperatuur nog veel lager. Een spoedig einde van den la ten winter is nog niet te verwachten. Er is in de laatste dagen een groote hoeveel heid sneeuw in Scandinavië en Duitsch land gevallen. De werkloosheid in Amerika. Bij de Amerikaansche regeering is thans een collectief verzoek binnengeko men om werkloosheidsondersteuning. De ondersteuningsvereenigingen zijn n.l. niet meer in staat, zorg te dragen voor de werkloozen wier aantal thans wordt geschat op 8300.000. De „American Federation of Labour", die vijf millioen aangesloten arbeiders vertegenwoordigt heeft president Hoover en het congres er van in kennis gesteld, dat de ellende onder de werkloozen thans de uiterste limiet bereikt heeft. Het congres moet onmiddellijk zijn goed keuring geven aan een wet, waarbij 375 millioen dollar worden gevoteerd voor de staten, ter verdeeling als werkloosheids ondersteuning. Nog een tweede bedrag van 375 mil lioen dollar wordt gevraagd ter betaling aan werkloozen die thans aan het werk zijn gesteld bij den aanleg van wegen. Marsch naar Memel De Berlijnsche avondbladen wijzen op het groote gevaar van een marsch der Litauers naar Memel. Men vreest, dat de Litausche burgerwachten voor de aan komst van den Litauschen minister van Buitenlandsche Zaken te Genève korte metten willen maken. De opwinding der Duitsche bevolking in het Memelgebied is groot en men vreest het ergste. Officieel wordt daarentegen beweerd, dat de regeering van Litauen de rust en orde zal weten te handhaven. Korfe berichten. De Engelsche Koning heeft gister middag onverwachts een bezoek gebracht aan het ziekenhuis in Park Lane, waar MacDonald na zijn oogoperatie verpleegd wordt. De Koning heeft gedurende vijftig minuten aan zijn bed vertoefd. Binnenland. De „massa"-boerendemonstratie in Den Haag. De Tweede Kamer over de verdero Zui- derzeedrooglegging. Buitenland. De werkloosheid in Amerika. De koude. Redevoeringen ter ontwapeningsconferen tie. Frankrijks financiën. De Engelsche landbouwpolitiek. In politieke kringen te Berlijn ver wacht men thans dat Hindenburg Zater dagavond of Zondag definitief zal mede- deelen of hij de candidatuur voor het Rijksprecidentschap zal aannemen of van de hand wijzen. De Duitsche Rijksraad heeft Donder dag het voorstel van üen rijksminister van arbeid goedgekeurd, om voor het jaar 1932 geen nieuwe buitenlandsche landar beiders in Duitschland meer toe te laten. In 1930 bedroeg het contingent 100.000, in 1931 nog 50.000. Werkloosheid. Van de bijna 19.000 leden van den Ned. Chr. Landarbeiders-Bond waren over de week van 4 tot 9 Januari 8361 werkloos, uitgekeerd werd f 57.971.88; van 1116 Januari 7395, uitgekeerd f54.944.49; van 1823 Januari 7727, uitgekeerd f55.599; van 2530 Januari 7723, uitgekeerd f 56.951.65. Na eenige daling is er dus thans weer een stijging. Vuurwapenwet. Naar aanleiding van den twijfel, welke o.m. in de Fransche pers is gerezen, no pens de uitvoering van de Nederlandsche Vuurwapenwet, stelt de regeering er prijs op, nogmaals te verklaren, dat onder de Vuurwapenwet ook vallen die voorwerpen, welke een zoodanige bewerking hebben ondergaan, dat zij duidelijk zijn bestemd om een onderdeel van een vuurwapen te vormen. Op grond hiervan kunnen dus derge lijke voorwerpen, ook zelfs al zijn zij nog niet afgewerkt, zonder officieele vergun ning niet worden uitgevoerd. De Nederlandsche gezant te Berlijn. De heer Schaper heeft aan den minis ter van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de mededeeling juist, dat dezer dagen bij een z.g. appèl over de S.A.-troe- pen van Hitler in bet Sportpaleis te Ber lijn op de tribunes voltallig (of bijna vol tallig) was vertegenwoordigd het Neder landsche gezantschap, onder leiding van onzen gezant, graaf van Limburg Stirum? 2. Zoo ja, geschiedde dit met medewe ten of goedvinden van den minister? 3. Is dit het geval, acht dan de minis ter het in overeenstemming met goede in ternationale en diplomatieke gebruiken, dat ons gezantschap op deze wijze luister bijbrengt aan een scherpe en massale op positie tegen de regeering eener bevrien de mogendheid? 4. Geschiedde dit buiten medeweten van onze regeering, wil de minister dit dan mededeelen en het gezantschap wijzen op het ongewenschte van een dergelijke hou ding? Nationaal Crisis-Comité. In een te Utrecht gehouden vergadering van de vereeniging van fabrikanten van en handelaars in kunstmeststoffen en voederstoffen is de volgende motie aan genomen, die ter kennis van het nationaal crisis-comité is gebracht; De vergadering enz. acht de getroffen regeling van de distributie van zwavel zure ammoniak ondoelmatig en verwacht daarvan allerlei misbruiken. Zij protes teert tegen het passeeren van den handel Zij is bereid tot samenwerking en verzoekt een bespreking tot overleg om de hulp te organiseeren met medewerking van de tot nu toe gebruikelijke organen. Zij wijst het crisis-comité op de mogelijke nood lottige gevolgen van de thans toegepaste methoden. De vergadering werd bijgewoond door den heer Voute, als vertegenwoordiger van de Utrechtsche Kamer vaa Koop handel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1