No. 112 Donderdag 11 Februari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. WBT VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, lranco per post, 13.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct BI] abonnement belangrijke korting. V Helder; ook verdraagzaam? De heer G. G. Roos, lid van het hoofd bestuur van den Vrijheidsbond, hield voor de af deeling Wassenaar van dien Bond een, naar de voorzitter aan het slot ver klaarde, helder en verdraagzaam betoog over het lage onderwijs in Ne derland. De heer-Roos ving aan met er op te wijzen, dat het met het lager onderwijs in ons land is vastgeloopen en dat het wetsontwerp-Terpstra ons niet uit de moeilijkheden zal redden. Om tot verbe tering te komen moet het mes er dieper in worden gezet dan dit wetsontwerp aan geeft. Met belangstelling hebben we nagegaan, op welke wijze dit volgens den liberalen spreker zou kunnen geschieden. Na lezing van het verslag moeten we erkennen, dat het betoog inderdaad alles zins helder was. Maar ook verdraagzaam? Geconstateerd werd, dat het openbare onderwijs er slechter voor staat dan het bijzondere. Dat is ongetwijfeld juist. De openbare school heeft geen plaats in het hart van ons volk en waar er voor deze school nog belangstelling bestaat, zorgt een deel der openbare onderwijzers er wel voor, dat cr van die belangstelling niets overblijft. Niet juist is echter, dat, zooals de heer Roos betoogde, het bijzonder onderwijs bevoordeeld wordt. Het omgekeerde is het geval. De openbare school wordt nog altijd op de eerste plaats gesteld. Bij de bijzondere scholen mogen de kos ten per leerling nooit meer bedragen dan bij de openbare school. En ze zijn als re gel ook veel en veel lager. Deze zuinigheid bij het bijzonder onder wijs wordt echter volstrekt niet altijd be loond. Het komt b.v. voor, dat een school, die door haar zuinigheid aan een gemeente duizenden guldens bespaart, zoodra de wet daartoe ook maar eenige kans geeft, op alle manieren wordt beknibbeld. Men juicht het toe, als de bijzondere scholen niet het onderste uit de kan trachten te krijgen. Maar daarentegen wordt er angstvallig voor gewaakt, dat de bijzondere school, ook al zijn haar uitgaven nog zoo laag, geen cent meer krijgt dan haar wettelijk toekomt en wordt in twijfelachtige gevallen altijd gerekend naar den kant van de gemeente. De kosten van het onderwijs zijn in ons land onevenredig hoog. Maar dat is niet het gevolg van be voorrechting van het bijzonder onderwijs. Toch moet er bezuinigd worden. Dit zou kunnen gebeuren, door b.v. bij de inrichting van de scholen de noodige soberheid te betrachten en voorts door de uitgaven op een of andere wijze te limiteeren, en voor bepaalde groepen van scholen, openbare zoowel als bijzondere, een maximum te stellen, waarboven niet mag worden uitgegaan. Dit laatste wil de heer Roos echter niet. Hij wil het mes er dieper inzetten, maaralleen bij het bijzonder onder wijs. Thans zijn er voor de stichting van een bijzondere school tenminste 40 leer lingen noodig, terwijl er in een gemeente een openbare school moet komen al zijn er slechts 12 leerlingen. Dit laatste moet, naar de heer Roos meent, zoo blijven. Maar voor het bijzonder onderwijs zou het cijfer verhoogd kunnen worden. De oplossing is heel eenvoudig: „Wanneer de aantallen leerlingen voor de oprichting van bijzondere scholen grooter worden gesteld, dan verminderen de bijzondere scholen, de openbare wor den grooter en de verbetering is er met één klap". Dat klopt precies. Het is zoo hélder als glas. Maar ook verdraagzaam? Van liberaal standpunt bezien mis schien wel. Maar gelukkig heeft de liberale ziens wijze, wat verdraagzaamheid betreft, vrij wel afgedaan in ons land. STAATSRAAD SCHOKKING. De „Nederlander" maakt met ingeno menheid melding van de benoeming van Dr Schokking tot lid van den Raad van State. Maar, zegt het blad, de Chr.-Hist. Unie denkt ook en zelfs vooral aan an dere dingen. „Thans zien wij slechts twee dingen: hij houdt op, lid van de Kamer en fractie leider te zijn; hij houdt weldra op, lid van het hoofdbestuur en partij-leider, voorzit ter te wezBn. De twee feiten temperen de blijdschap, die anders onzen trots geheel zou verge zellen. In elk der beide functies heeft hij be langrijk saambindend werk gedaan; op de beide plaatsen zal hij zéér worden ge mist." En na dan een overzicht te hebben ge geven van zijn vele werkzaamheden: „Al dit waardevolle en rijke herinnert met groote dankbaarheid de Unie zich, nu Schokking terugtreedt uit de leidende plaatsen. Inderdaad, wij zien hem gaan niet zon der trots. Maar andere gevoelens hebben verre de overhand. Wij zijn bereid, een zeer zeer hartelijken gclukwensch te spreken. Maar wij zijn niet bereid, ja niet in staat om te eindi gen met een gelukwensch. Want dan volgt o zeker de hartelijke dankbaarheid jegens Schokking. Maar ook volgt het gevoel, dat wij hem missen gaan. Voor het moment klinkt dit het meeste dc-or." De benoeming van Dr Schokking tot Staatsraad, hoe eervol ook, beteekent in derdaad voor de Chr.-Hist. Unie een groot verlies. Hij vormde het saambindende element voor allerlei heterogene bestanddeelen. Het zal, oppervlakkig gezien, niet ge makkelijk zijn een opvolger te vinden die zoozeer het algemeene vertrouwen geniet en die zoozeer de kunst verstaat, als dat ncodig is, het stormstillende woord te spreken. Wie prijs stelt op samenwerking van de rechtsche partijen zal het zich terugtrek ken van Dr Schokking uit de practische politiek mede niet met blijdschap begroe ten. De groots Japansche aanval op Woesoeng weer afgeslagen. De Japanners hebben Woensdag voor de eerste maal het Kiangwan-station en de Kiangwan-forten waar Ghineesche troepen waren geconcentreerd gebombar deerd. De Ghineezen beantwoordden dit bombardement allereerst met hevig artil lerievuur, later zijn talrijke Chineesche vliegtuigen opgestegen, die de Japansche bombardementsvliegtuigen met machine geweervuur bestookten tot deze terugtrok ken. De toestand bij de Woesoengforten is nog steeds onveranderd. Terwijl de Ja panners een nieuw groot offensief voor bereiden, werken de Chineezen met een koortsachtige haast aan de versterking hunner stellingen. Ook langs het noordelijk van de for ten gelegen Woesoengkanaal hebben de Chineezen thans loopgraven aangelegd en machinegeweren opgesteld, waardoor den Japanners de weg stroomopwaarts naar Sjanghai volkomen is afgesneden. De Japanners hebben eenige malen ge tracht bruggen over het kanaal te slaan, doch de Chineezen maakten de doorvoe ring dezer pogingen door herhaaldelijk vuren onmogelijk. De landingspoging der Japansche troe pen op een onbeschermde plaats bij Woe soeng is door Chineesche troepen verij deld. De Japanners zullen thans nog en kele oorlogsschepen concentreeren, ten einde een nieuwe poging te ondernemen. Tusschen de gezanten van Engeland en Amerika en den Chineeschen minister president zijn lange geheime besprekingen gevoerd, die volgens de geruchten een verlichting van den toestand te Sjanghai ten doel hadden. Volgens een Chineesch bericht zijn er 60.000 man Chineesche troepen gecon centreerd om de stellingen bij Tsjapei en Woesoeng te verdedigen. Dinsdag zijn nog twee Japansche tor pedo-jager», zoomede een Amerikaansche torpedojager, te Sjanghai aangekomen. Hierdoor bedraagt het aantal buitenland- sche oorlogsschepen te Sjanghai thans 100. De groote verschepingen van wapens en munitie uit Washington naar het verre Oosten duren nog steeds voort. Er valt wat te verdienen! Het voorstel van afgevaardigde Fish (New York), waarbij voorzien werd in een verbod van dezen uitvoer is, op voorstel vanstaatssecretaris Stimson 4erug ge wezen. Volgens een bericht uit Sjanghai gaan de Japansche vliegtuigen, ondanks de protesten voort met boven de internatio- j nale concessie te vliegen. Baldwin heeft gistermiddag in het La gerhuis gezegd in antwoord op een vraag, dat de pogingen om een neutrale zone te Sjanghai te scheppen, worden voortgezet en eenige desbetreffende voorstellen bij den Volkenbondsraad in studie waren. Meer kon spr. er niet van zeggen, daar het succes natuurlijk niet van de Engel- sche of een andere regeering alleen af hing. Dartmoor en in Zuid-Devonshire is veel sneeuw gevallen. Behalve de Kanaalboot FolkestoneBoulogne moesten alle dien sten op Frankrijk en België gestaakt wor den, De haven van Dover is gesloten. Vis- schers hebben in allerijl in alle havens een toevlucht gezocht. Verlies van men- schenlevens is nog niet gemeld. Het wrak van den Engelschen onderzeeër Uit Londen wordt gemeld: Namens de admiraliteit deelde de on derminister van marine mee, dat door de plotseling ingetreden felle koude de dui kers hun arbeid voor het lichten van de M II hadden moeten staken. De pogingen zouden echter onmiddellijk hervat worden als de storm bedaard zou zijn, want men kan nog slechts gissen waaraan de oor zaak van het ongeluk te wijten was ge weest en de admiraliteit had natuurlijk liever zekerheid, mede uit preventief oog punt. Het wrak zou intusschen reeds lang gelicht zijn, als het niet toevallig tusschen eenige andere wrakken beland was ge raakt, die de bergingsoperaties ten zeerste belemmeren. Buitenland. Het kortingswetje door de Eerste Kamer aangenomen. Du Tweede Kamer over de verdere Zui- derzee-drooglegging. Binnenland. De presidentsverkiezing in Duitschland. De aanval der Japanners weer door de Chineezen afgeslagen. Sneeuwstormen in Engeland. Nieuwe contingenteeringen in Frankrijk. afgegeven vergunningen, moeten vóór 15 dezer bij de douane zijn ingeklaard. De interpellaties over het geval-Kors. Als besluit van de interpellatie in de Belgische Kamer over de verboden vre- desbetoogingen te Kortrijk en Leuven en de terugwijzing aan de grens van den Ne- derlandschen geestelijke, prof. Kor3, had den Dinsdag de Vlaamsch nationale afge vaardigden Romsee en Declercq een mo- Ingezonden mededeellngen. De ontwapeningsconferentie. In de zitting van gistermorgen der ontwapeningsconferentie te Genève heeft de Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, Grandi, een rede gehouden, welke zich door buitengewone openhar tigheid kenmerkte en veel opzien wekte. Grandi drong aan op gelijke rechten voor alle staten en herinnerde nadruk kelijk aan de verplichting, welke de mo gendheden op zich namen door het ver drag van Versailles, het pact van den volkenbond en het verdrag van Locarno, om de ontwapening van Duitschland te beschouwen als de inleiding voor de alge meene ontwapening. Italië verklaart zich bereid, mede te werken om tot een algemeene verminde ring der bewapening te geraken en stelt voor, wat de vlootbewapening betreft, gelijktijdige afschaffing van alle linie schepen en duikbooten, benevens van moederschepen voor vliegtuigen; wat de landbewapening betreft, afschaffing van het zware geschut en van tanks en, wat de luchtbewapening betreft, afschaffing van bombardeervliegtuigen. Voorts stelt Italië in het algemeen de afschaffing van alle aanvalsmiddelen voor het voeren van een chemischen en bacteriologischen oorlog voor. Met nadruk verlangde Grandi gelijke rechten voor alle staten. De Duitsche presidentsverkiezingen. Seldte en Düsterberg, de leiders van den Stalen Helm hebber rijkspresident Hindenburg, die eerelid van deze organi satie is, bezocht met het doel hem over zijn candidatuur voor het rijkspresident-, schap te spreken. Reeds dadelijk verluid de, dat Seldte en Düsterberg aan Hinden burg den raad hadden gegeven zich niet te candideeren. Zulks wordt thans beves tigd. Hoe heeft nu Hindenburg op dien raad gereageerd? Daarover zijn de berichten nog tegenstrijdig. Volgens een bepaalde lezing moet Hindenburg gezegd hebben: „Ik candideer toch!" Volgens inlichtingen uit meestal goed ingelichte bron zou daarentegen Hinden burg, na het onderhoud met Seldte en Düsterberg, alle lust om zich nog candi- daat te laten stellen, hebben verloren. Hindenburg zou nog uitsluitend de candi- daat zijn van het centrum, staatspartij en sociaal-democraten en dat staat hem niet aan. Naar verluidt is de gemeen schappelijke candidaat van het Harzburger front nie mand anders dan de gewezen kroonprins. Winter in Engeland. De winter heeft thans laat maar hevig over bijna geheel Engeland zijn intrede gedaan met snerpende koude, een nijdi- gen Oostenwind en zware sneeuwstormen, vooral in Yorkshire en Derbyshire. Op de Hooge Piek ligt de sneeuw meer dan een meter na een onafgebroken sneeuwjacht van 14 uur, maar ook op de heide van De onrust in Brltsch-lndië. Uit Bombay wordt gemeld, dat in Ah- medabad de boycotbeweging met her nieuwde intensiteit wordt voortgezet. Het congres-comité te Gujerat heeft, openlijke inbreuk plegend op de ordon nanties, een schrijven gericht tot in aan merking komende firma's waarin werd medegedeeld, dat het congres den boycot aanvaardt tegen Britsche goederen en machinerie, als tijdelijken „oorlogsmaat regel". Alle orders voor zes nieuwe kt.toen- fabrieken in Ahmedabad, welke tezamen geschat worden op bijna 7 lakhs roepies zijn geannuleerd. Amerika verbiedt vooriooplg geen wapenuitvoer. Volgens een Reutertelegram uit Was hington heeft de commissie van buiten- landsche zaken van het huis van afge vaardigden op dringend voorstel van Stimson het onderzoek van de door den afgevaardigde Fish ingediende resolutie, waarin wordt voorgesteld het zenden van wapenen en munitie naar oorlogvoeren de landen te verbieden, voor onhepaalden tijd uitgesteld. De nieuwe verhooging der douanetarieven In het nieuwe financieele plan tot her stel van het verbroken evenwicht der Belgische begrooting van 1932 is ook een verhooging van sommige douaneta rieven voorzien. Uit goede bron verneemt de „N. R. Ct.", dat deze verhooging, voor sommige artikelen, ongeveer 15 pet. zal bedragen. Er zal evenwel naar gestreefd worden de levensmiddelen en kleeren, voor zooveel dit geen weeldeartikelen zijn, zoo weinig mogelijk te belasten. Nieuwe contingenteeringen in Frankrijk. Het „Journal Officiel" van 7 dezer be vat een presidentieel besluit, waarbij de invoer van doperwten, slaboontjes, peentjes en tomaten wordt gecontingen- teerd. Het totaal-contingent voor doperwten, slaboontjes en peen bedraagt 3750 quinta- len, dat voor tomaten 300 quintalen. Van eerstbedoeld contingent zijn 2700 quintalen toegewezen aan België-Luxem- burg en 750 quintalen aan Italië, terwijl voor „andere landen tezamen", waaron der ook Nederland, overblijft een contin gent van 300 quintalen. Van een contingent voor de tomaten- conserven zijn 2820 quintalen toegewe zen aan Italië en 180 quintalen aan alle andere landen tezamen. Invoervergunnin gen worden niet verleend. Het contingent voor den invoer van bo ter is gebracht op 2400 quintalen voor het eerste trimester van 1932. Het resteerende contingent moet vóór 15 April a.s. zijn in gevoerd en zal worden verdeeld onder de importeurs, die reeds een aanvraag heb ben ingediend volgens de voorwaarden, vastgesteld bij het besluit van 19 Decem ber j.l. Hoeveelheden boter, verzonden op reeds tie ingediend, waarbij het regeeringsver- bod, uitgevaardigd tegen het optreden van de zeer hoogstaande buitenlandsche spre kers op bedoelde vergadering, wordt be treurd. Twee katholieken, een Brusselaar en een Waal, stelden daartegenover een motie van vertrouwen in de regeering. Deze laatste is Woensdagmiddag door do Kamer aangenomen met 83 tegen 71 stemmen en 2 onthoudingen. Een der blanco-stemmen kwam van den leider der katholieke Vlaamsche fractie. Van Cau- welaert, die verklaarde niet neen gestemd te hebben om de regeering niet in moei lijkheden te brengen en niet ja gezegd te hebben, omdat hij het blijft betreuren, dat iemand als prof. Kors aan de Neder- landsch-Belgische grens werd teruggewe zen. Korte berichten. De regeering van Uruguay heeft den president der republiek, dr Terra, bui tengewone volmacht verleend, om bijzon dere maatregelen te nemen tegen de steeds grooter succes boekende propa- ganda-actie der communisten. Volgens een bericht uit Charkow heerschen in de Oekraine hevige sneeuw stormen. De spoorwegverbinding tus schen Charkow en Kiew is verbroken. Bij aankomst van den Berlijnschen sneltrein te Parijs stelden de postambte naren vast, dat één der postzakken in den postwagen was geopend en dat een be drag van 500.000 papierfranken was ge stolen. Van de daders ontbreekt tot dus verre nog ieder spoor. Wolff meldt uit Köslin (Pommeren) dat gisteren door den N.O. storm een vis- scherspink is omgeslagen, die het ha ventje van Merz wilde verlaten. Alle drie opvarenden zijn verdronken. Bennett, de Canadeesche premier, heeft in het parlement te Ottawa meege deeld, dat hij een wet zou indienen om met ingang van 1 April alle salarissen van ambtenaren, van minister tot bode, met 10 procent te verlagen. Gisteren zijn ongeveer twintig lieden te Hamburg saamgeschoold voor het Ja pansche consulaat, waar zij een commu nistisch lied aanhieven en een hunner een steen, in een rooden doek gewikkeld, door een raam wierp, terwijl drie ande ren eveneens steenen door de deur en de ramen wierpen. Dadelijk zette personeel van het consulaat de daders na, die ech ter ontkwamen. Later heeft echter de poli tie één hunner opgepakt. In de gemeente Moirax (Fr.) is een boerenfamilie, die uit vier volwassenen van meer dan 50 jaar en twee kinderen bestond, in een slaapkamer vermoord ge vonden. Van de daders ontbreekt elk spoor. Officieel wordt medegedeeld, dat de bekende „handshaking"-recepties op het Witte Huis, waarbij iedereen, die een be zoek aan den president der Vereenigde Staten wenschte te brengen, in de gele genheid werd gesteld hein da hand te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1