No. Ill Woensdag 10 Februari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Gebroken Bakken F EU I LLETO~N7~ Buitenland. Belangrijkste Nieuws, Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Does. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. <££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentien: 1regels fl.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Boeren-demonstratle. Naar aanleiding van wat wij schreven over de boeren-demonstratie die te 's Gra- venhage zal worden gehouden, vraagt ons een landbouwer of wij dan niet van oor deel zijn, dat ook de boeren voor hunne belangen mogen opkomen. Wij antwoorden, dat wij tegen het hou den van bedoelde demonstratie hebben ge waarschuwd, juist omdat wij van mee ning zijn, dat in dezen, voor vele land- en tuinbouwers en veehouders zoo zwaven tijd, onze boeren hunne belangen zoo goed mogelijk moeten behartigen. Dit kan echter alleen, wanneer gepaste middelen worden gebruikt. En onder die gepaste en doeltreffende middelen, be hoort niet het houden van een demon stratie als nu wordt voorbereid. Om tot verbetering van den voor velpn inderdaad slechten toestand te komen is allereerst noodig dat de belanghebbenden het onderling trachten eens te worden omtrent de vraag wat gedaan kan wor den om de crisisgevolgen zooveel mogelijk af te wenden of te verzachten. Daarom is het noodzakelijk den organi- satorischen weg te bewandelen. Alleen op die manier is een eensgezind en daardoor krachtig optreden mogelijk. Als daar een grootere of kleinere groep boeren door Den Haag marcheert en daar een aantal eischen laat hooren, waar onder er zijn waarvan het van te voren vaststaat dat ze niet de minste verbete ring kunnen brengen, dan zegt dat de Regeering niets. Maar de zaak wordt anders, als de verschillende landbouw-organisaties ge zamenlijk hunne weloverwogen wenscher laten hooren en op vervulling daarvan bij Regeering en Volksvertegenwoordiging aandringen. Dan kan er iets worden bereikt, zooals de praktijk heeft geleerd. Zoowel door de diverse organisaties als vanuit de Volksvertegenwoordiging is op de Regeering aandrang uitgeoefend met het gevolg dat meerdere maatregelen zijn genomen, die voor den landbouwenden stand van groot belang zijn. Maar, zoo werd ons gezegd, daarmee is de crisis niet opgelost en de nood niet weggenomen. Inderdaad. Maar niemand die nadenkt zal zich daarover verbazen. De Regeering is niet bij machte de werkloosheid te doen verdwijnen, zij is niet in staat, onze industrie in stand te houden en het staat ook niet in haar macht den landbouw afdoende te helpen. De crisis, die we thans doorleven draagt een internationaal karakter en geen Regeering, welke dan ook, is in staat de oplossing te brengen. Het eenige, wat gedaan kan worden is de gevolgen eenigermate te verzachten en te voorkomen, dat geheele bedrijven zouden ondergaan. Wie meent, dat het in de macht der Regeering ligt, de crisis tot een oplossing te brengen en die in verband daarmee de boeren naar Den Haag roept om daar voor hunne belangen te demonstreeren, misleidt de schare. Hij mag dan hooge verwachtingen 63) door H. Zeeberg. „Wat heeft dat nu voor zin?" weer streefde Dolf. „Je hebt tenslotte nog maar éen stel kamers. Niet eens keus." „Och, jongen, je zult zien, dat het iets eenigs is. Ik kwam er toevallig van daag achter. Die Mevrouw wacht nu met adverteeren tot wij een besluit genomen hebben. Ik verzeker je, dat zooiets niet weerkomt. Wat is er nu tegen, om eenis te gaan kijken? Kijken kost toch geen geld?" „Maar waarom zullen wij gaan kijken, als we nog niet besloten hebben?" „Waarom zullen wij niet gaan kijken Daarna kunnen we wel besluiten. Kom, doe mjj dat genoegen nu eens. Je zit met een gezicht, alsof je geen tien kunt tellen. (2óó verlegen ben je anders toch niet. Wat heb je toch?" „Och," zei Dolf, „ik zou liever nog wat wachten, 't Volgend jaar is er salarisver- hooging. Laat ons dan een huisje huren en dan behoef jij niet naar het kantoor, 't Is toch zóó geen huwelijk, 'k Heb het er wekken, die verwachtingen zullen op bit-> tere teleurstelling uitloopen. De nood is bij velen hoog gestegen. Alles wat mogelijk is moet gedaan wor den, om onder den zegen des Hoeren ver betering te bewerken. Maar tegen dwaze en onbekookte stap pen moet daarbij worden gewaarschuwd. Het conflict ChinaJapan. Dinsdagmiddag hebben de Japanners opnieuw inet geschut van verschillend ka liber de forten van 'Woesoeng gebombar deerd. Aan de beschieting werd eveneens deelgenomen door de Japansche oorlogs schepen en bombardementsvliegtuigen. Onder dekking van artillerievuur werden 400 mariniers en 2000 man aan land gezet ter bestorming van de forten. Het is den Chineezen evenwel gelukt den aan val ook ditmaal af te slaan. Een Japansch gevechtsvliegtuig, dat op geringe hoogte boven het dorp Woesoeng vloog, stortte in de Woesoengrivier. De Chineesche troepen zijn niet voor zien van de moderne oorlogsuitrastingen, hebben zelfs geen stalen helmen en zijn nu al tien dagen bloot gesteld geweest, aan een meedoogenloos bombardement. Niettemin houden zij stand. Minister Soeng vreest, 'dat de Japanners misschien gifgassen zullen gaan gebruiken, waarte gen de Chineesche troepen niet be schermd zijn. Het Britsche consulaat te Nanking heeft aan de Engelsche vrouwen en kinderen den raad gegeven, de stad te verlaten. De Chineesche maarschalk Tsjang Kai Shek heeft een proclamatie gepubliceerd waarin hij zegt, dat de volkenbond een duidelijk standpunt in het Japansch Chineesch conflict moet innemen. Indien de volk en bond geen druk op Japan oefent, zal China gedwongen zijn, zelf maatrege len tot bescherming van zijn belangen te treffen. In de zittiqg van gisteravond heeft de Volkenbondsraad zich opnieuw bezig ge houden met het Japansch-Chineesche con flict. De vertegenwoordiger van China bracht nieuwe feiten ter kennis van den raad en wees er op, dat de toestand voortdurend slechter is geworden. De Engelsche minister Sir John Simon betreurde eveneens de ontwikkeling van de gebeurtenissen in China. Hij' wees er echter op, dat de pogingen tot bemidde ling voortduren en men eerst nadere ge gevens moet afwachten. Ook de voorzitter, de Franschman Paul Bionoour, wees er op, dat men geduld moet oefenen. Overigens is men bij de behandeling van de aangelegenheid niet veel verder gekomen. De Volkenbond durft blijkbaar nog steeds niet doortasten. En Japan gaat rus tig zijn gang! Inmiddels arriveerden voor honderddui zenden p.st. aan oorlogsmateriaal gere geld in de Chineesche en Japansche ha vens. Elk schip, dat uit Europa komt, brengt zijn lading geweren, kanonnen, schietmateriaal, granaten en vliegtuigen mede. De wapenfabrikanten in alle landen doen goede zaken!! Zij zullen het wel eens met Elsa over gehad en „Ha, ba," hoonde zij, „nu weet ik de schuldige. Och, -och, heeft je vrome zuster bezwaren gemaakt? Ja, dat zal wel. Maar ik ben niet van plan een schort voor 'te doen ,hoor. Ik wil, wat zij wil, maar dan een flinke dienstbode, die alles kan, koken ook, want je weet, dat ik daar geen verstand van heb. Als je het zóó wilt, dan wil ik nog wel wat wachten. Maar dan ga ik op kamers wonen. Dan blijf ik .geen dag meer thuis. Dat is geen leven. Vader en Mevrouw leven als kat en hond. 't Is me wat. Enfin, dat kan oök niet anders. Ze houden niet zoo veel van elkaar als wij." Op de laatste opmerking antwoordde Dolf niet. Hij verstond die blijkbaar nau welijks. ,,'tls natuurlijk dwaasheid van je, op kamers te gaan wonen. Dat is niet te be talen voor je. Je vader doikt niet bij, re ken er maar niet op." „Neen, daar zal Mevrouw wel voor zorgen. Maar misschien kunnen wij wel tot een overeenkomst komen," zeide zij op een eigenaardigen toon. Zij meende die woorden niet. Haar doel was alleen, hem te dwingen, haar zin te doen. „Zou je werkelijk willen, dat i k je daar- goedvinden, dat de Volkenbond niet in grijpt. De ontwapeningsconferentie. Zooals Tardieu eergisteren vrijwel uit sluitend over de groote kwestie van de organisatie van den vrede sprak, was de rede van Rrüning gisteren geheel opge bouwd op de gedachte van een algemeene ontwapening. Aan den anderen kant toonde Gibson evenals Simon de voorliefde der Angel- Saksers, om de algemeene beginselen te laten rusten en met practische voorstel len voor den dag te komen. Rijkskanselier Dr Brüning ontving voor zijn terugkeer naar Berlijn, de vertegen woordigers het waren er meer dan 200 van de internationale pers. De kanselier deelde hun mede, dat hij voornemens was, in den loop der onder handelingen nog eens naar Genève terug te keeren. Het is een rechtseisch, betoogde de kan selier, dat nu eindelijk ook de andere landen Duitschland's voorbeeld, wat de ontwapening betreft, volgen. De rijkskanselier heeft gisteravond om half zes Genève verlaten. Bijeenroeping der herstelconferentie in Juni? Van welingelichte Britsche zijde wordt medegedeeld, dat de besprekingen van Dr Bruning met Sir John Simon, Tardieu en Grandi, welke Maandag hebben plaats gehad, de kwestie van de bijeenroeping der herstelconferentie betroffen per medio of ultimo Juni. Er zou principieele over eenstemming zijn bereikt, nopens dezen datum. De werkloosheid in Duitschland. In de tweede helft van de maand Janu ari is de werkloosheid langzamer toege nomen dan in de eerste helft. Niettemin is de grens van 6 millioen overschreden. Op 31 Januari bedroeg bet aantal werk- loozen in Duitschland 6.041.000, dat is ongeveer 75.000 meer dan op 15 Januari. In de Duitsche steden boven 25.000 in woners waren op 31 Januari 1.195.000 werkloozen, die door bet gemeentelijke armbestuur moeten worden onderhouden. (31 December 1.108.000). De mijnramp in België. Nader vernemen wij, dat nog één der geredde slachtoffers van de mijnontplof- fing is overleden, hetgeen het totaal aan tal dooden thans op 17 brengt. Nog drie slachtoffers bevinden zich in de ingestorte mijn, doch men verwacht, dat ook deze spoedig uit de puinen zul len kunnen worden gehaald. De sneeuwstormen. Een Engelsch vliegtuigeskader op weg van Bagdad naar Cairo js in de Syri sche woestijn door een hevigen sneeuw storm overvallen. Drie vliegtuigen worden vermist, terwijl de drie andere vliegtuigen een noodlanding moesten maken in het gebied van de Dsjebel-Drusen, waarbij de toestellen ernstig beschadigd werden. Een auto-expeditie is uitgezonden om de ver miste vliegtuigen op te sporen. Er heeft boven Jerusalem een buiten gewoon hevige sneeuwstorm gewoed. Het verkeer werd stopgezet. voor geld gaf?" vroeg hij. „Ja, jongen, hoe zou het anders moeten. Thuis blijf ik niet. 'kHeb er genoeg van. Je weet zelf boe het er is." „Als je wat zuiniger waart, Cor. En wat hartelijker thuis, dan „Woorden van Elsa, Dolfje. Je hebt een schat van een zuster, maar ik moet niets van baar hebben. Wat heb ik aan al die vrome praatjes? Ga je Zondag soms naar keric?" „Wees niet zoo hatelijk. Je weet heel goed, wat ik bedoel. Jij hebt ook wel wat schuld." „Dominé Van Lankeren," spatte zij. Een vurig rood, dat zij zeer goed kende, want 'twas niet de eerste maal dat zij verschil van meening hadden, overtoog zijn gelaat. Zij begreep, voorzichtig te moeten zijn. „Ik trek mijn woorden terug, jongen. 'tWas niet hartelijk van mij. Toe, kijk niet zoo boos. Maar dat gepreek ook. Je weet wel, hoe de verhoudingen thuis zijn. Ik ga er uit. Dat is vast. Och, doe me nu een genoegen en laten wij het doen. Dat is immers de beste oplossing?" Dolf zweeg. Hij verkeerde in een hef- tigen tweestrijd. De opmerkingen, die El sa hem eens had toegevoegd, hadden meer indruk op hem gemaakt, dan zij ooit had In dit jaargetijde is sedert vele jaren in Jeruzalem geen sneeuw meer geval len. In de Aegeisclie Zee woeden hevige sneeuwstormen. Het passagiersschip Ype- rochi is bij het eiland Skiathos gestrand. De passagiers konden gelukkig worden gered. De staatsgreep in Memel. De .gouverneur Merkys heeft gisteren den regeeringspresident van het Me-melge bied Boettcher in vrijheid gesteld, nadat de president zijn eerewoord had gegeven, dat hij zijn woning, die onder strenge bewaking staat, niet zal verlaten. De te lefoonverbinding van Boettcher's huis met de buitenwereld is verbroken. Naar uit Memel verluidt, heeft president Boettcher zich tegen alle pogingen, om hem tot onderteekening van zijn demissie te bewegen, verzet. Het te Memel verschijnend nationaal- Litausche blad .bevatte het bericht, dat gouverneur Merkys het nieuwe directo rium nu zelf gevormd heeft. De censuur te Kowno heeft met de in beslagname der Duitsche bladen een re- oord gevestigd. Niet minder dan twintig Duitsche bladen, welke berichten en arti kelen over de gebeurtenissen in het Me- melgebied brachten, werden een procii 'der censuur. De Engelsche tarieven. Gisteravond heeft de Engelsche minis ter Runciman het wetsvoorstel ingediend om een algemeen tarief van invoerrech ten van 10 pet. te heffen op alle goederen, die niet uit de dominions of koloniën ko men en met uitzondering van ongernalen tarwe, vleescb en in Britsche schepen aangevoerde visch. In de toelichting zei- de de minister, dat dit voorstel volgens matige schatting 30 millioen pond in de schatkist zou brengen zonder verhooging van de kosten van het levensonderhoud van de bevolking. Hij erkende, dat bij als overtuigd liberaal en vrijhandelaar zijn beginselen had moeten prijsgeven, maar het ging niet langer over de theoretische waarde van vrijhandel of bescherming, doch over de noodzakelijkheid om de handelsbalans weer positief te maken en daardoor den binnenlands eken financi- eelen toestand te consolideeren. De belastingschroef kon niet sterker aangedraaid worden, integendeel, het was hoog tijd, dat zij losser gemaakt werd. De minister beval de ontwerpen aan als bescherming voor den sterlingkoers en middel om meer geld binnen te bren gen. Andere landen, zoo merkte hij op, hebben hetzelfde gedaan. Nederland heeft een algemeen tienper- centstarief voor fiscale doel einden en de Nederlandera hebben altijd getoond bekwar me financiers te zijn. De regeering beeft zich geschaard aan de zijde van de landen, die een laag tarief verkiezen. Zonder tarief zou de minister geen kans zien tot onderhandelen met an dere landen. Bij de verdere stemming in het Lager huis werd de resolutie, waardoor de voor gestelde tariefscommissie gemachtigd wordt om verdere rechten in te voeren, met 430 tegen 73 stemmen aangenomen. De derde resolutie invoering van kunnen vermoeden. Wat Got wilde, was toch geen huwelijk. „Ik ga maar heen," zei Cor, in snikken uitbarstend. „Je speelt maar wat met mij. Maak er dan een einde aan." Proefondervindelijk wist zij, dat zij haar laatste troef uitspeelde. Als die mislukte, kon zij haar voorstel wel intrekken. Maar ze mislukte niet Dolf was ver- teederd en bij troostte haar met zachte woorden en kussen, terwijlhij zich zelf voor een lafaard uitschold „We gaan naar de Matbenesserlaan", zei hij dan. „Je hebt gelijk. Kijken kost geen geld. En daarna kunnen wij wel een besluit nemen." Onderweg keuvelde Cor luchtig en vluchtig, met opzet het onderwerp niet aanroerend. Hij luisterde soms niet eens. Want haar zoo plotseling gekomen voor stel, hoe vaak zij er ook over gesproken hadden, benauwde hem. In hem kwam de gedachte op, voet bij stuk te houden. Dreigde zij dan, dan liet hij haar een voudig de bedreiging uitvoeren en daar mee uit. Maar die gedachte verwierp hij weer. Hij hield toch wel van haar. En hij was toch aan haar gebonden. De kamers in de Matbenesserlaan be vielen ook h®m uitstekend. En zij spraken af, dat »i uiterlijk den vc?,«enden avond Binnenland. Mr J. Schokking lid van den Raad van State. De Tweede Kamer over de Zuiderzeewer ken. Onze tuinbouwexport naar Engeland. Sleepboot bij Dinteloord omgeslagen en gezonken. Twee personen verdronken. Buitenland. De Engelsche tarieven. De strijd in China. supplementaire douanerechten tot 100 pet van de waarde voor goederen uit landen, die maarregelen tegen Engelsche goede ren invoeren werd aangenomen met 421 tegen 68 stemmen. Ongeveer 60 liberalen stemden tegen de regeering, met inbegrip vaa drie ka- binets-ministers. Suikerinvoer In Frankrijk. Naar de Telegraaf meldt, is de Fran- sche regeering voornemens den suiker- invoer in Frankrijk aan een verscherpte contingenteering te onderwerpen. Korte berichten. De Keulsche hotels en restaurants hebben besloten hun prijzen te vermin deren. De hotelprijzen zijn belangrijk verlaagd, in een aantal hotels zelfs tot 30 pet Mr J. Schokklng lid van den Raad van State. De Staats courant van hedenavond zal de be noeming bevatten van Mr J. Schokking, lid ven do Tweede Kamer en burgemees ter van Katwijk, tot lid van den Raad van State. Mr Scbok- king, die nu als lid van de Tweeede Kamer en als burgemeester van Katwijk moet aftreden, zal in de Ka mer worden opgevolgd door Ds Joh. Langman, predikant te Wassenaar, die van September 1925 af reeas eenige jaren lid van de Tweede Kamer is geweest. Mr Schokking werd 10 Mei 1864 ge boren. Hij studeerde in de Theologie en de rechtswetenschap aan de gemeente lijke en aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. De heer Schokking, die doctor is in de rechtswetenschap, is oud-lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en oud minister van Justitie. Burgemeester Schokking is, behalve lid van de Tweede Kamer, lid van de Prov. bescheid zouden geven. Toen ze weer buiten liepen, öm naar een tramhalte te gaan, sprak Cor enthousiast over de kamers. ,,'t Is gewoon een idylle, Dolf," zeide zij, zich stevig tegen hem aandrukkend. „Prachtig gemeubileerd. Ik begrijp niet, wat bezwaar je hebt. Wij hebben er al zoo vaak over gepraat. Ik kom er toch niet onverwachts mee?" In zekeren zin kon hij' dat niet ontken nen. Als hij goed nadacht, dan geloofde hij zelfs, dat hij min of meer de oplossing had aan de hand gedaan. Neen, 'twas niet de eerste maal, dat zij er over spraken. Cor had het zelfs zonder huwelijk willen doen, maar met stelligheid en groote kracht had hij zich daartegen verzet, zoodat zij er na dien tijd niet meer over gerept had. „Ik zal er nog eens over denken," zei hij, om tijd te winnen, ,,'t Lokt mij niet erg aan, Cor. Als jij nu je kantoor er aan geeft, huur ik morgenavond de ka mers." „Dank je wel," antwoordde zij. „Armoe gaan lijden zeker? Mercie bien. Ik smijt geen tachtig gulden in de maand weg. 'k Wil ook nog wat genieten." „Dat kost alles geld." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1