Telegrammen. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Berlijnsche Brieven tusschen bevinden rich in die gemeenten, buiten den burgemeester, onderwijzers enz., wier wedden op een regeling van het Rijk of Ged. Staten berusten en dus bui ten het ontwerp vallen, slechts een zeer luttel aantal ambtenaren. De regeering heeft daarom besloten deze kleine gemeenten alle, voor zoo-, er ze zwaar belast zijn, van de korting vrij te stellen, zonder onderzoek naar het peil der wedden. Als grens is aangenomen een aantal van 5000 inwoners. Een kleine 800 gemeenten vallen beneden die grens. In deze gemeenten zal nu geen onderzoek behoeven te worden ingesteld naar den belastingdruk. Geldleeningen van het Rijk. De Minister van Financiën zegt ter toe lichting van een ingediend wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geld leeningen ten laste van het Rijk: Nu binnenkort de leening 1922 A zal worden geconverteerd, schijnt het raad zaam de nieuwe emissie tegelijkertijd te doen strekken tot consolidatie van een gedeelte der vlottende schuld. Het te con- solideeren gedeelte zal blijven beneden het, in het onderhavige wetsontwerp ge noemde, bedrag van f 200 mill. Daar in- tusschen een nieuwe consolidatie in den verderen loop van het jaar waarschijn lijk zal moeten volgen, wordt bij dit ont werp de machtiging aangevraagd tot een totale leening van f 200 mill., desge- wenscht in gedeelten uit te geven. Reorganisatie Departementen. Een wetsontwerp is ingediend ter wet telijke voorziening van den overgang van den landbouw, de visscherij en de statis tiek van het Departement van Binnen- landsche Zaken, naar het Departement van Arbeid, H. en N. en van de volksge zondheid, de werkloosheidsverzekering en do arbeidsbemiddeling van het Departe ment van Arbeid naar eerstgenoemd de partement. Bezoek van Minister Deckers aan Indië. In de Memorie van Antwoord op de Indische Begrooting 1932 heet het: Naar aanleiding van het bezoek van den minister van Defensie aan Indië deelt de minister mede, dat het doel van dit bezoek waarvan de kosten ten laste van de RJjksbegrooting zullen worden gebracht betreft zoowel het bezichtigen van de vloot en van de marine-instellin gen aan den wal, als wisseling van ge dachten ter zake met de Indische regee ring in verband met den financieelen toe stand. Nationaal Crisis-Comité. De vorige week is door het Nationaal Crisis-Comité ontvangen f 25.750.46. In totaal is thans ontvangen f 465.681.51. Dienstplichtigen worden voortaan gewogen. In de dezer dagen aan de burgemees ters gezonden „alphabetische registers van ingeschrevenen voor den dienst plicht" is een kolom aangebracht, welke in vorige registers niet voorkwam. In deze kolom moet ingevuld worden het gewicht der dienstplichtigen. In de toekomst zullen de dienstplich tigen dus niet alleen gekeurd en geme ten, doch ook gewogen worden. De tentoonstelling van werken van de Koningin. De in Kleykamp gehouden tentoonstel ling van schilderijen en teekeningen van de Koningin, ten bate van de noodlij dende kunstschilders, is gisteren, den laatsten dag, nog door ruim 1000 beta lende bezoekers bezichtigd. In het geheel heeft deze expositie aan entreegelden en catalogi f 11,500 opge bracht, waarbij de opbrengst der gesloten bussen nog niet is begrepen. Dr J. Th. de Visser. Dr J. Th. de Visser, Minister van Staat en oud-Minister van Onderwijs, mocht vandaag zijn 75sten verjaardag vieren. lerseke. Tegen een drietal personen, dat een 'hoeveelheid oesters in de Kreek ontvreemd had, is door de politie proces verbaal opgemaakt. De oesters zijn door de Registratie verkocht. Het 2-jarig zoontje van den heer M. de Koeijer alhier, had het ongeluk een pan kokend water van de tafel te trek ken en deze over het gelaat en onder lichaam te krijgen. De kleine werd ernstig gewond. Dr Klinkenberg verleende de eerste hulp. Hoedekenskerke. Door B. en W. dezer gemeente zijn benoemdtot opperbrand- meester bij spuit II (Kwadendamme) de heer J. van Bramen, thans onderbraud- meester en in diens plaats de heer J. Hundersmamk. Kruiningen. Onder enorme belangstel ling heeft hedenmiddag alhier de ter aarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. N. Elenbaas, in leven burgemeester en secretaris dezer gemeente. Onder de aan wezigen merkten wij o.a. op den Com missaris der Koningin in Zeeland, vele burgemeesters uit de omgeving, besturen van vereenigingen enz., terwijl dertien bloemstukken en kransen getuigenis af legden van de hoogachting, die men in breede kringen den overledene toedroeg. Aan het graf werd achtereenvolgens gesproken door de he eren Kol® (wethou der), de Commissaris der Koningin, Da ter Haar Romeny, Kamman,, voorzitter van den Bond van Gemeente-ambtenaren in Nederland, Ballegoyen de Jong, voor zitter van de afd. Zeeland van dezen Bond, Mr P. A. Schwartz, burgemeester van Rilland Bath, Jhr Strick van Lin- schoten, burgemeester van Krabbendijke, en ouderling P. de Smit, terwijl de zoon van den overledene, de heer A. Elenbaas, secretaris van Krabbendijke, alle sprekers en aanwezigen dank bracht voor de be toonde belangstelling. 's-Heerenhoek Vrijdag vergaderde de Raad. Onderzocht worden de geloofsbrie ven van het nieuwe raadslid J. van den Ende, welke in orde bevonden worden. De heer J. van den Ende legt de voor geschreven eeden af. De voorzitter feli citeert hem. Het nieuwe raadslid dankt den burgemeester daarvoor. De burgemeester houdt hierna de Nieuwjaarsrede, waarin hij eenige licht punten in dezen crisis-tijd naar voren brengt. Eén hiervan is volgens spreker, de betere verstandhouding, die ongetwij feld hier in de gemeente gekomen is tusschen den werkgever en den werk nemer. Moge deze nog verbeterd worden! De werkloosheid is ook hier (gelijk over al) groot. Spreker spoort de werkgevers aan om niets na te laten teneinde deze werkloosheid te verminderen. Zij mag niet uitsluitend op de schouders gelegd worden van de Overheid, terwijl ook de werknemers niets mogen nalaten ter ver betering van den toestand. Het lid Westerweele dankt den voor zitter voor het gesprokene. Ingekomen bericht: verdaging van Ged. Staten der goedkeuring van de begrooting 1932. Over 1931 zal deze gemeente ten be hoeve van de werkloozenkas een extra subsidie voor het tijdperk van Januari tot April moeten betalen, groot f588.84 Het tarief voor licht van de PZEM is verlaagd en gebracht op 39 ct per KWU. Met algemeene stemmen wordt beslo ten een geldleening aan te gaan, groot f 12000 tegen een maximum rente van 5 pCt. en een looptijd van 30 jaren. Dit ten behoeve van den nieuwen weg. Daar het overblijvende gedeelte van den Molendijk en de Hoofdstraat op het Pro vinciaal Wegenplan zijn geplaatst, wordt met alg. stemmen besloten Ged. Staten te verzoeken van deze verbetering een be grooting en teekening te willen opmaken. De vergoedingen voor de bijzondere scholen en het voorschot op deze vergoe ding worden over 1930 en voor 1932 vast gesteld. Aan Ged. Staten wordt op voorstel van den Burgemeester geadviseerd, dat de Voorgestelde verlaging der jaarwedden van den burgemeester, secretaris en ont vanger der gemeenten overeenkomstig den wensch van den Raad van 's-Hee renhoek is. Biggekerke. Maandagavond vergaderde de A.-R. kiesvereeiii'ging. Spreker voor dezen avond was de Hoog Edelgestrenge 'heer J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Kamer, onderwerp: „Crisis en de land bouw". De tijd, die wij beleven is een geweldige, aldus spr., en groot is de ver warring op velerlei terrein. Deze verwar ring is geestelijk en stoffelijk; meest gees telijk heeft ze in de le plaats haar oor sprong in het stoffelijke en in de 2de plaats is ze internationaal en nationaal. Crisis is er in de onderlinge verhoudin gen der volkeren, wantrouwen is er aller- wege en elk volk tracht zelfstandig zijn weg te gaan. Groot is ook de verwarring op het staatkundig en maatschappelijk terrein; ook in eigen vaderland; doch de nationale nood is niets anders dan een terugslag vam den internationalen nood. Spr. ziet in dit alles een oordeel Gods voor den afval van Hem en Zijn geboden en alleen dan zal er verbetering zijn, in dien er terugkeer is tot Hem. Deze erken ning is er helaas niet, al mag met dank baarheid geconstateerd worden, dat ook al hebben we een extra parlementair ka binet, deze erkenning er in ons vaderland wel is, hetgeen spreker door aanhalingen uit staatsstukken bewees. Spr. wbnschte hier op de crisis nader te bezien, doch dit kunnen we alleen van de menschelij'ke zijde, want achter dit alles is God, opdat Zijn Raad tot uitvoering kome. Het begin der crisis, welke wederom een gevolg is van den grooten oorlog 19141918, is reeds vanaf 1920 en 1921, toen begon het leven in dalenden lijn, behalve dan een korte opleving in 1925. Breedvoerig werd door spreker behandeld hoe door ver schillende omstandigheden hier overpro ductie was, daar verscheuring van ver houdingen en ginds uitschakeling uit de consumptie, verder werden behandeld de invloed der herstelbetalingen en het hoog oprichten der tariefmuren. Door al deze omstandigheden is het economische leven 'n paar eeuwen terug gezet. Toen produceerde elke staat voor zichzelf; toen er internationaal verkeer kwam, konden de goederen vervoerd wor den, waar dit het goedkoopst kon Nu gaan de verkeersmiddelen stil liggen, de wijl elk land voor zichzolf gaat produce9- ren. Besproken werden verder de opeen- hooping van het goud in Amerika en Frankrijk; de herstelbetalingen en de in flatie. Komende tot de vraag: wat kan er nu gedaan worden om de crisis op te hef fen en het economische leven in rechte banen te leiden, zegt Spr., dat deze op lossing alleen te vinden is op internatio naal terrein; door den Volkenbond zijn pogingen aangewend, doch zonder resul taat. Op de vraag, wat kan gedaan wor den voor eigen land, antwoordde Spr.: le. geen inflatie en 2e. zoo mogelijk in het leven houden van de bronnen van 's lands welvaart. Bij riin toelichting' van dit tweede punt werd door Spr. stil gestaan bij al hetgeen de regeering reeds heeft gedaan en nog voornemens is te doen ook ten opzichte van den landbouw, en werd door voor beelden aangetoond, hoe de regeering met het nemen van maatregelen voorzichtig moet te werk gaan, daar het nemen van een maatregel in het belang van de eene groep, weloens kan wezen in het nadeel van een andere groep van het volk. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt en breedvoerig door Spr. beantwoord. Dhr van Dijk eindigde met dankgebed. Poortvliei. De schietvereeniging „Ne derland en Oranje" hield haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van dhr D. Verburg. De voorzitter G. Mesu en de vice-voorzitter D. Eindhout hadden hun ontslag ingediend. Het jaarverslag van den penningmeester, Joh. v. d. Ho ven, wees uit, dat ontvangen was f 202.90, en uitgegeven f 168.98, batig saldo f 33.92. In de vacatures werden gekozen H. Overbeeke als voorzitter en W. Bolier als vice-voorzitter, terwijl de heeren D. Ver burg en H. Potter als Bestuursleden wer den herkozen. Aan de orde kwam de lig ging der schietbaan. Daar het waterschap Poortvliet een nieuw electrisch gemaal bouwt bij de schietbaan, ligt de tegen woordige baan in den weg. Doch daar al leen in de zomermaanden geschoten wordt en dan meestal het gemaal stilligt, zal men probeeren, om op de eigen baan te blijven, daar het toch Augustus a.s. is vóór het Electrisch gemaal klaar is.. Loop der bevolking over de maand Januari IngekomenG. Goudswaard en gezin uit Eikerzee; J. Verschuur uit Delft. Vertrokken naar Tholen Wed. van der Slikke-Krijger. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amstelveen, G. Grootjans te Watergraafsmeer. Bedankt voor Usselo, H. G. Valeton te Wichmond. Voor Kooten, J. N. Seven- ster te Bergum. Voor Hedel, W. Wessel- dijk te Den Ham. Geref. Kerken. Beroepen te Arum, G. Vonk te Baar land. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Nieuwpoort, D. Driessen te Amsterdam en J. W. van Ree te Baren- drecht. Te 's Gravenhage (W.), Joh. Janssen te Leiden en K. G. van Smeden te Haarlem-Noord. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rotterdam-Zuid, M. Hof man te Krabbendijke en W. G. Lamain te Leiden. Jaarboekje Geref. Kerk te Middelburg. Wij ontvingen het Jaar boekje van de Gereformeerde Kerk van Middelburg, voor 1932, onder redactie van Ds D. Ringnalda en Ds D. Scheele. Uit gave Littooij Olthoff. Een handig boekje, waarin men alles vindt wat voor het leven van de Geref. Kerk ter plaatse van belang is en dat daarom ook voor alle meelevende Gere formeerden onmisbaar is. Evang. Luth. Synode. In de plaats van Ds J. W. Brass te Rotterdam, die bedankte, is tot primus-lid der Evang. Luthersche Synode gekozen Ds C. G. G. Visser, eveneens te Rotterdam. Voor secundus-lid is in diens plaats aangewezen Ds V. W. F. B. Schmidt te Schiedam. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Klundert mej. M. Weeda te Middelburg. In het Frifesche veehou- dersbedrjjf dreigt een loonstrijd. De arbeiders van de af deelingen Jel- sum-Gornjum hebben verzet aangeteekend tegen het voorstel der boeren, om het loon te verlagen. Dezen willen het week loon van de vaste arbeiders brengen van f 22 op f 19, en het uurloon van de losse arbeiders van 35 op 30 cent. De arbei dersorganisaties wenschen deze loonsver laging niet te aanvaarden. Hun besturen werden gemachtigd tot het openen van nieu -ve onderhandelingen met de werk gevers. Naar gemeld wordt, hebben de or ganisaties van werknemers in het bloembollenbedrijf aan de pa troonsorganisaties medegedeeld, dat zij de basis van een weekloon van f 18 niet ac ceptabel achten om te onderhandelen. Wel zijn zij bereid over een eventueele verlaging van het loon te spreken, doch dan op een hoogere basis. Door M. L., 35 j., gemeenteveld wachter te Duivendijke, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der recht bank te Middelburg van 8 Febr. j.l. waar bij hij wegens mishandeling is veroor deeld tot f 25 of 10 d. h. HITLER ALS GENDARM. Er is dus toch nog weieens iets nieuws onder de zon! Plotseling doet het sensa- tioneele gerucht de ronde, dat het maar een haartje gescheeld heeft, of Adolf Hit ler zou Duitsch staatsburger geworden zijn! Hierdoor zou hem de mogelijkheid geboden zijn, zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. Hindenburg had dan het twijfelachtig genoegen kunnen smaken, in alle kranten der wereld het portret van den Oostenrijkschen agitator naast zich afgebeeld te zien, bovendien een concurrent moeten dulden, waarmede rekening gehouden moet worden. Door een Köpenickiade van de bovenste orde zouden we dan tegen wil en dank een stevigen stap nader tot het dreigende der de rijk zijn gekomen! Maar zoover zijn we vooralsnog niet, want de opzienbarende berichten van gisteren en heden blijken minder gevaar lijk te zijn dan ze er aanvankelijk uit zagen. Hitler blijft statenloos en de kans, dat hij Duitsch staatsburger wordt, is eerder kleiner, dan grooter geworden. Weimar, het liefelijke stadje in Thü- ringen, waar dertien jaar geleden de grondwet der republiek werd vastgesteld, eu Ebert tot eersten president werd uit geroepen Weimar, waar binnen enkele maanden de gansche wereld zal deelne men aan het Goethe-feest geniet de twijfelachtige eer, het uitgangspunt ge weest te zijn van een actie ten gunste van Hitler's nationaliteit. Langs een sluipweg beproefde Dr Frick in Juli 1930 in zijn kwaliteit als nationaal-socialistisch mi nister van binnenlandsche zaken en als waarnemend minister van financien, zijn partijvoorzitter in alle stilte als „Reichs- deutscher" te lanceeren. Er was toevallig in Thüringen een baantje vrij als com missaris der gendarmerie. Prachtig, re deneerde Frick, ik benoem Adolf formeel tot opvolger in deze secondaire positie, ontsla hem direct van de verplichting, om als politieagent in uniform dienst te doen, aanvaard zijn formeel ontslag en heb hem hiermee tot staatsburger gepro moveerd! Zoo gezegd, zoo gedaan. Zijn directe medewerkers en ondergeschikten, de Mi- nisterialrat A. en de Oberregierungsrat B. werden tegen wil en dank bij het com plot betrokken. Frick wees hen op de ambtelijk voorgeschreven strengste ge heimhouding en noodzaakte beiden, pre cies te doen, wat hij hun voorschreef. In Juli 1930 werd Oberregierungsrat B. bij Frick binnengeroepen en moest hij diens dictaat uitwerken. Frick aanvaardde hiervoor de volle verantwoordelijkheid. Volgens dit dictaat moest „Frontkampfer des Weltkriges" Adolf Hitler, de vrij ge worden positie als commissaris der gen darmerie in Hildburghausen worden toe gewezen. Adolf Hitler moest afstand doen van het hierbij toegewezen honorarium en behoefde Jen dienst niet te vervullen. Toen de dienstdoende ambtenaar Dr Frick op het gevaarlijke van zulk een formeele benoeming wees, hem dringend verzocht, eerst eens met den minister van financien te beraadslagen, antwoordde Frick afwijzend, dat hij oogenblikkelijk zijn collega voor financiën representeerde en dus op diens goedkeuring of ondertee- kening niet was aangewezen! Toen de leider van dit ressort, Ministe- rialrat A. door Frick eveneens van het vuile zaakje op de hoogte was gebracht, overlegden beide ambtenaren, wat hun te doen stond, 't Liefst hadden zij de affai re direct doorgegeven naar Berlijn, maar wegens schending van dienstgeheim zou den beiden dan stellig hun baantje ver loren en zich hoogstwaarschijnlijk nog 'n proces op den hals gehaald hebben. Het ontwerp en het uitgewerkte dictaat bleef in handen van Dt Frick en men beweert, dat het document in het Bruine Huis te München zorgvuldig is opgeborgen. Om zijn ambtenaren te kalmeeren, ver klaarde Frick, dat de voorgestelde kan didaat voor het baantje bij de gendarme rie benoemd zou worden, zoodra Hitier zijn formeel ontslag in deze kwaliteit zou hebben ingediend. Toen Thüringen het nationaal-socialistisch bewind van Frick hartelijk zat geworden was en deze tot heengaan werd gedwongen, pleegden de beide ambtenaren met elkander overleg, of ze thans diens opvolger van de zaak op de hoogte zouden brengen. Zij voelden zich echter gebonden aan hun plicht tot geheimhouding en de zaak zou voor allen verborgen zijn gebleven, wanneer niet, wanneer niet Het bekend worden dezer Köpenickiade is een roman op zichzelf: Adolf's beste vriend en vereerder was eenmaal Haupt- mann a. D. Stennes. Op den duur vond deze Hitier echter niet doortastend ge noeg en de scheiding kwam tot stand, waarbij Hitier werd vrij gesproken. De haat tusschen Hitier en Stennes is groot. Twee dikke maatjes zijn aartsvijanden geworden. Stennes vergeeft Adolf het ha telijk artikel niet, dat kortelings in het tusschendoor weer eens voor veertien da gen verboden lijforgaan van Hitier, den „Völkischen Beobachter", werd opgeno men. Hij zon op wraak. In zijn iederen Maandag verschijnend blaadje was na overleg met zijn vriend kapitein Ehrhardt beweerd, dat Hit- Ier in een Duitschen staat door het toe doen eener nation aal-socialistische regee ring Duitsch staatsburger geworden is. Dit bericht werd op nadere aanvrage door den Brunswijksc'hen, thans nog regeeren den nationaal-socialistischen minister Küc-hsntal van de hand gewezen. Du® Weef alleen nog maar Thüringen over, waar Frick geregeerd heeft I Diens opvol ger Kaatner stelde een onderzoek in en woldra wist men, wat zich in Weimar heeft afgespeeld. De chef der Thüringsche regoering, staatsminister Baum, begaf zich met al het materiaal, onverwijld naar Berlijn en overhandigde alle documenten aan rijkskanselier dr. Brüning, Deze gaf ze door aan den waarnemenden minister van binnenlandsche zaken Groener en het onderzoek neemt hierdoor in omvang en beteekenis toe. Het staatsgereohtshof zal met de zaak gemoeid moeten worden en Friok zal zich hebben te verantwoorden. Hitier laat thans door zijn persbureau in München meedeelen, dat hij op het voorstel van zijn partijgenoot dr Frick in 1930 niet is ingegaan en geeft dus hier mee te keninen, dat hij vooralsnog staten loos is. Datzelfde werd door hem onder eede verklaard tijdens het proces in Leip zig tegen de Ulmer rijksweerofficieren, die voor hem propaganda hadden ge maakt bij de weermacht. Dit proces speelde zich in October 1930 af, dus ruim drie maanden, nadat hem het baantje van gendarm door Frick werd aangeboden. Hitier heeft deze plannen van Frick on getwijfeld gekend en zal ook wel een blik geworpen hebben in de documenten, waarvan men beweert, dat ze in het Bruine Huis opgeborgen liggen. Voor de algemeene betrouwbaarheid der toonaan gevende nationaal-socialisten pleiten deze tegen elkaar ingaande berichten aller minst I Ondanks het feit, dat Duitschland van Oostenrijk in den loop der eeuwen weinig voordeel genoten heeft, zijn er nog altijd tienduizenden, die hem als den toekomsti- gen redder van het Duitsche volk ver eeren. Den laatsten tijd schijnt zelfs de vroeger zoo gematigde „Deutsche Allge- meine Zeitung" hierdoor bevangen te zijn. De hoofdredacteur dr Klein schrijft op de voorpagina van zijn blad „Het moet betreurd worden, dat het niet reeds in 1919 in Beieren doenlijk bleek, den front strijder Adolf Hitler, die vier jaar ach tereen in een Beiersch regiment dapper meegevochten heeft, het burgerrecht toe te kennen". Het pleit voor Hitier wanneer zulks waar is dat hij in Juni 1930 op Frick's voorstel niet is ingegaan. Hij wilde zijn goede kansen niet door een mislukte Kö penickiade bederven. Waarom hij eigen lijk niet meer van Oostenrijksche nationa liteit is, kan ik niet zeggen, daar niemand mij dienaangaande betrouwbare informa ties kon of wilde verstrekken. Dat hem vooralsnog de Duitsche burgerrechten niet werden toegekend, zal stellig niet betreurd worden door de duizenden, die hem als opvolger van Hindenburg niet graag als rijkspresident zouden begroeten! Het voordeel dezer onverkwikkelijke zaak is, dat wij thans weten, dat Adolf Hitler niet als ernstige candidaat voor het president schap beschouwd behoeft te worden. Berlijn, 5 Februari 1932. Beleedigende brieven. UTRECHT. De Utrechtsche rechtbank heeft heden ds R., Ned. Herv. predikant te Winterswijk, wegens het schrijven van anonieme, beleedigende blieven overeen komstig den eisch van het O.M. veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. AMERSFOORT. De agent van politie v. d. H. is door den 40-jarigen G. op straat met een mes aangevallen. G. was door den agent bekeurd wegens dron kenschap. Hij is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. De agent van politie bleef ongedeerd. HEERLEN. Te Schinveld is Maandag avond tijdens het Carnaval een 18-jarig meisje doodgestoken. De politie heeft de vermoedelijke daders een Duitscher en een Nederlander gearresteerd. De strijd in China. SHANGHAI. Aangezien de Japansche troepen de Japansche concessie gebrui ken als basis der militaire operaties tegen de Ohineezen, is van Ghineesche zijde ver klaard, dat men geen verantwoordelijk heid kan aanvaarden voor de schade, die in de internationale nederzetting zou wor den aangericht 'door de Chineesche aan vallen tegen de Japanners, die de neutra liteit van de internationale nederzetting hebben geschonden. Aan boord van het Japansche slag schip Idzumo 'heeft dan ook een con ferentie plaats gehad van de buitenland- sche met de Japansche vlootbevelhebbers teneinde te 'komen tot een overeenkomst om een eind te maken aan de vijandelijk heden te Shanghai. De 'Ohineezen begonnen vanuit Tsjapei de internationale nederzetting te beschie ten. Tal van 'granaten/zijn in de neutrale zone neergekomen. De Japanners schijnen de aanvallen op de Woesoengforten te hebben opgegeven, naar zij zeggen, omdat de bezetting van deze forten voor hen geen wiaarde meer beeft. Ook een deel van 'het dorp Woe- soeng is nog in handen der Ohineezen. TOKIO. Het Japansche kabinet besloot, nieuwe troepen-afdeelingen naar Shang hai te zenden. De Minister van Financiën verzette zich hiertegen vanwege de finan- ciëele gevolgen en heeft gedreigd met af treden. Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Febr., 2.30 u. Berlijn 58.8558.90. Brussel 34.5634.60. Londen 8.53—8.59. Parijs 9.739.7814. New-York

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2