No. 110 Dinsdag 9 Februari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland tERSTE BLAD. ONZE HANDEL MET HET BUITENLAND. W VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! Binnenland. it nummer bestaai uit 2 blader. Bu'tenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureou: Lange Vorststraat 70, Qoes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers10.00 Prijs der Advertentfën: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. BI] abonnement belangrijke korting. 1930 1931 Papier 26.1 18.1 Gezouten vleesch 42.6 31.3 Margarine 26.7 17.6 Eieren 20.5 16.5 De statistiek van den in-, uit- en door voer, uitgegeven voor het Centraal Bu reau voor de Statistiek, brengt belang rijke gegevens over het verloop van den Nederlandschen handel met het buiten land. Er blijkt uit, dat de waarde van den Nederl. invoer uit 't buitenland in Ne derland in 1930 bedroeg f 2418 milli- oen, welk cijfer in 1931 daalde tot f 1892 millioen. De waarde van den uitvoer be droeg in 1930 ruim f 1718 millioen, welk cijfer in 1931 daalde tot ruim f 1311 mil lioen. „Deze sterk geaccentueerde daling, zoo wel van de in- als uitvoerwaarde, demon streert duidelijk, zegt het „Hbld", waar aan wij de hier volgende cijforst ont- leenen, dat de economische depressie zich in al zijn geledingen meer en meer doet gevoelen. Wanneer we dan nog in aanmerking nemen, dat de beschermingsmaatregelen, welke allerwegen in de ons omringende landen worden getroffen, zich slechts eerst sedert korten tijd in zijn vollen om vang doen gevoelen, dan zijn deze cijfers, genomen over het geheele jaar 1931, wel licht nog gunstig te noemen, en kunnen we de December-cijfers beter beschouwen als basis van hetgeen we over 1932 te wachten hebben. Bij een vergelijking van de in- en uit- voercijfers over December 1931 met De cember 1930 blijkt, dat de waarde van den in- en uitvoer over December 1931 resp. bedroeg f 140.847.000 en f 80.876.000 en over 1930 respect, f 165.215.000 en f 117.408.000. Op een totaal uitvoer in December 1930 van plm. 117 millioen zien we dus één jaar later in dezelfde maand een teruggang van plm. 37 millioen. Het percentage van den invoer, gedekt door den uitvoer liep terug van 71.1 pet. in December 1930 tot 57.4 pet. in December 1931". Deze sterke daling staat natuurlijk in verband met de depressie van het Engel- sche pond, de beschermingsmaatregelen van verschillende landen en ten deele ook in de daling van de groothandelsprijzen. Wij laten hier enkele nadere cijfers volgen. De waarde van onzen invoer uit Duitschland liep terug van plm. f 768 millioen in 1930 tot plm. f 620 mil lioen in 1931, terwijl de waarde van on zen uitvoer naar dit land eveneens daal de, t. w. van plm. f 366 millioen tot f 256 millioen. De vermindering van onzen uit voer betrof verschillende goederensoorten, meer in het bijzonder enkele onzer voor naamste landbouwproducten, o.a.: boter: 1930 f 47.8 millioen en 1931: f 23.6 milli oen; kaas: resp. f 28.3 en f 20.6 millioen; eieren: resp. f 38.3 en f 33.4 millioen; versche groenten: resp. f 31.3 en f 24.2 millioen. Onze handel met België ont wikkelt zich niet ongunstig. Het invoer- saldo daa'.de, van 1930 lol 193 L van plm. f 67 millioen tot plm. f 27 millioen; het percentage van den invoer, gedekt door den uitvoer, steeg dan ook van 73.9 pet. tot 86.2 pet. De uitvoer van kaas daalde van f 14.6 tot f 11.6 millioen. Bij verschillende arti kelen, waarvan de waarde daalde, steeg de kwantiteit, terwijl ook verscheidene artikelen een niet onbelangrijke vermeer dering van onzen export toonen, zoo wel naar gewicht als naar waarde. Onze handelsbalans met Gr. Brittanië vertoont, niettegenstaande de beschermingsmaatregelen, door dit land genomen, en de waardevermindering van het Pond een toenemend uitvoersaldo. Het dekkingspercentage van den invoer door den uitvoer steeg van 168.7 tot 201.9 ondanks de sterke daling van de waarde van den uitvoer. De goederen, welke in deze vermindering onzer uitvoerwaarde vooral de aandacht trekken, zijn: (Alles in millioenen guldens). Niettegenstaande de belemmerende En- gelsche maatregelen, konden deze pro ducten zich echter naar het gewicht hand haven. Wat onzen handel met Frank rijk betreft, steeg het uitvoersaldo van f 32 millioen tot f 41 millioen. Met het oog echter op de contingentee- ringsmaatregelen, door dit land getroffen en die, welke in overweging zijn, is het wel te voorzien, dat deze voor ons land nog betrekkelijk gunstige cijfers zich in het begin van 1932 niet meer zullen hand haven. We constateeren bij den uitvoer een vermeerdering van den boterafzet: 1930: f 900.000 en 1931: f 3.4 millioen, maar we zien een teruggang bij den export van versch vleesch en steenkolen. Onze export na ar de Ver. S t a- ten van Amerika vermindert van jaar op jaar. Hier staat echter tegenover, dat onze invoer uit de Ver. Staten van Amerika in nog sterkere mate terugloopt. De voor naamste producten, welke op deze ver mindering betrekking hadden, zijn: grei nen, hout en petroleum. Amerika heeft voor deze producten een machtigen con current in Rusland gekregen. In 1931 werd alleen aan tarwe voor ongeveer f 14 millioen minder uit de Ver. Staten van Amerika ingevoerd dan in 1930; bij pe troleum bedroeg deze vermindering plm. f 3 millioen en bij timmerhout plm. f 5 millioen. Eveneens verminderde de invoer uit Amerika van andere goederen, o.a. van benzine en ruwe aardolie aanzienlijk. Bij den uitvoer naar de Ver. Staten van Amerika noemen we als belangrijk sten post de bloembollen, welke volgens de waarde verminderde van f 9.1 tot f 3.8 millioen. Onze invoer uit Ned.- Indië daalde van 1930 tot 1931 van plm. f 92 millioen tot plm f 72 millioen, terwijl on ze uitvoer verminderde van plm. f 136 millioen tot plm. f 91 millioen, zoodat het uitvoersaldo verminderde van f 44 milli oen tot f 19 millioen. Tengevolge van de mededinging van Japan, welk land door zijn gunstige lig ging, goedkoope arbeidskrachten, gerin ge sociale lasten, en verder nu ook door de depreciatie van de yen in staat is alle concurentie het hoofd te bieden, en op weg is ons afzetgebied in Indië te ver overen, wordt o.a. onze katoen-industrie, vooral de laatste maanden, getroffen. On ze uitvoer van manufacturen vertoont dan ook een belangrijke daling, n.l. van f 40.6 in 1930 tot f 28.3 millioen in 1931. Voorts verminderde onze invoer van ijzer, staal en werken daarvan (van f 7.4 millioen tot f 2.9 millioen), verder van papier en drukwerk, bewerkte tabak en van machines, werktuigen en toestellen. De ontwapenings-conferentie. Gistermorgen zijn de algemeene de batten in de ontwapeningsconferentie geopend. De debatten werden ingeleid door den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simons. Algemeen bestaat, aldus spr., de opvat ting, dat het oogenblik voor het openen van een ontwapeningsconferentie niet gelukkig gekozen is, aangezien tijdens de besprekingen te Genève in het verre Oos ten ernstige vijandelijkheden plaats vin den. De Britsche minister achtte het nood zakelijk twee principieele punten vast te stellen: Ten eerste: De oorlogsgeneratie is aan het verdwijnen. In alle landen nemen thans reeds mannen en vrouwen leiden de posities in, die aan de gebeurtenissen van 19141918 slechts kinderherinne ringen hebben. Derhalve is juist nu de tijd gekomen, om de ontwapening ter hand te nemen. In de tweede plaats hebben de staten sedert den wapenstilstand op het gebied der ontwapening geheel verschillende wegen ingeslagen. Eenige staten leven thans nog onder de hun door de verdra- Ingezonden Mededeeling. 25. 45 en 65 ets. gen opgelegde beperkingen. Andere heb ben een uitgebreid bewapeningssysteem uitgewerkt. Het gevolg is een toenemen de wanverhouding tusschen de bewape ningen. Het is thans echter beslist noodzakelijk een algemeenen grondslag voor de be handeling van de ontwapenings-kwestie vast te stellen. De ontwapening kan door twee metho- wapeningsconferentie thans moet han delen. Wanneer de conferentie mislukt, zal dit de mislukking zijn van de grootste poging om tot vrede te komen, die de menschheid ooit heeft gedaan. De strijd in China. Na een kalmen dag is het bombarde ment van Sjanghai gisteravond weer be gonnen. Drie uur lang duurde het onver minderd voort; te oordeelen naar de rich ting waarin het zich bewoog, schijnt het, dat de Chineezen de Japanners hebben terug geslagen. De Toengsji-universiteit is thans door alle Duitschers met hun vrouwen en kin deren ontruimd, die behouden in Sjang hai zijn aangekomen. Binnenland. Wetsontwerp ingediend tot verhooging opcenten suiker-, wijn-, cigaretten- accijns en schrapping 20 opcenten op grondbelasting ongebouwd. Vereenvoudiging in de uitvoering van het kor tings wet je. Buitenland. De debatten der ontwapeningsconferentie. De mijnramp in België. De strijd in China. Ingezonden Mededeeling. den bereikt worden. De eene is, dat een maximum-grens voor de bewapening wordt vastgesteld, de andere dat men tot een internationale overeenkomst komt, waarbij bepaalde wapens en methoden verboden worden. Voor beide methoden is in de toekomst een internationale autoriteit noodig, die de handhaving van de overeenkomsten garandeert. De Engelsche regeering is be reid, aan beide methoden mede te wer ken en wil trachten, de loyale medewer king van andere regeeringen tot dit doel te bereiken. Een vermindering van de legeruitgaven met 25 pet. is beslist nood zakelijk. Sir Simon eischte tevens afschaffing van de onderzeebooten, van den gasoorlog en van de luchtbombardementen. Wat zijn eisch tot afschaffing van de onderzeebooten betreft, zeide de Britsche minister nog, dat hij openlijk moest toe geven, dat zijn vaderland door deze wa pens zeer in het bijzonder bedreigd werd. De Engelsche regeering eischte de af schaffing van het duikbootwapen, echter niet slechts uit eigen belang, doch in het belang van de geheele menschheid, aan gezien het een der gevaarlijkste en drei- gendste wapens in den oorlog was. Een diepgaand onderzoek moet worden ingesteld naar de afschaffing van den al gemeenen dienstplicht. Na sir John Simon kreeg de Fransche minister van oorlog, T a r d i e u, het woord. De taak dezer conferentie, aldus de mi nister, is helaas niet de eenige last, die thans op de regeeringen drukt. De regeling der financiëele moeilijkheden tusschen de staten, economische en industriëele han delsbelemmeringen, en werkloosheid staan op het oogenblik op den voorgrond. Het probleem van de regeling van de vermindering der bewapening is niette min het meest urgent. In de laatste jaren zijn tal van fouten begaan, die niet mogen worden herhaald. Men heeft uit het volkenbondspact niet de practische consequenties getrokken, die de grondlegger ermee bedoeld heeft. De Fransche regeering wil voortbou wen op den grondslag van het volken bondspact. Zij is van meening, dat art. 8 van het pact alle kwesties der gemeen schappelijke veiligheid en van de regeling der bewapening omvat. Slechts een geor ganiseerde volkenbond kan actief optre den ter voorkoming en onderdrukking van gevaren. Er moet thans een beslis sende stap ter beveiliging van den vrede worden gedaan. Frankrijk wil een volken bond, die sterk genoeg is, om den vrede te kunnen organiseeren. Frankrijk heeft reeds vrijwillig zijn be wapening aanzienlijk verminderd en is bereid de verplichtingen, die uit gesloten verdragen voortvloeien, te aanvaarden, en zijn bewapening voor een bepaalden tijd nog verder te verminderen. Frankrijk heeft nooit nagelaten, zijn grootmoedigheid te toonen. In 1930 heeft het een in de geschiedenis eenige daad gesteld, door een bezet gebied, dat vol gens de verdragen als territoriaal land aan Frankrijk was overgedragen, vijf jaar vóór afloop van den termijn, te ontrui men. In 1926 heeft Frankrijk door weer- galooze offers zijn valuta gestabiliseerd, hoewel groote deelen van het Fransche volk daardoor geruineerd en ernstig be nadeeld werden, Het Fransche volk trekt uit de geheele huidige situatie de conclusie, dat de ont Reuter meent te weten, dat de Vereen. Staten elk plan voor demilitairiseering der voornaamste Ghineesche havens zul len verwerpen. De Chineesche gedelegeerde in den vol kenbondsraad heeft, in verband met het rapport van het consulaire corps te Shanghai, bij den secretaris-generaal het verzoek ingediend, onmiddellijk den vol kenbondsraad bijeen te roepen ter bespre king van bedoeld rapport. Een zegsman der Japansche regeering heeft verklaard, dat de gezanten, waar schijnlijk die van Amerika en Engeland en mogelijk ook van Frankrijk, er over hebben geklaagd, dat de Japanners de Woesoeng-forten zullen gaan bezetten. Bovendien wordt gezegd, dat de gezan ten ook bezig zijn om een regeling van het geschil tot stand te brengen. De Ja panners blijven er echter op staan, dat de Chineezen zich terug trekken, hetgeen het zeer moeilijk maakt om een overeen komst tot stand- te brengen. De mijnramp in België. Onder de bevolking van het zoo zwaar geteisterd Marchienne heerscht groote verslagenheid. Zoodra het onheil Zondag bekend werd, vormden zich bij den in gang der mijnen dichte groepen men- schen, die in angstige spanning staar den naar den ingang en de af en aan rennende reddingsmanschappen. Men is er in geslaagd, een luchtkoker te graven tot aan de nog bedolven slacht offers. De hoop ze nog levend te bereiken is echter gering. Een jaar of acht gele den had in dezelfde mijn een dergelijke ontploffing plaats, die toen aan 5 men- schen het leven kostte. In den loop van den Zondagmiddag is koningin Elisabeth op de plaats van de ramp aangekomen. Na aldaar de achter gebleven familiebetrekkingen woorden van troost te hebben toegesproken begaf H. M. zich naar het ziekenhuis te Char- 1 leroi, waar de geredde slachtoffers zich bevinden en bracht dezen versnaperingen. Blijkens mededeelingen van het mijn- i bestuur zijn tot dusver 12 lijken geborgen. Twee mijnwerkers werden nog levend 1 aangetroffen. Er zijn nu nog vier arbei ders in de mijn waarvan men er nog één levend hoopt te bergen, de andere drie j zijn, vreest men, onder de instortende mijnwanden gedood. Maandag in den loop van den dag bracht koningin Elisabeth ten tweede male een bezoek aan de getroffen bevol king, ditmaal in gezelschap van den ko ning. Het bergingswerk der M 2. De firma, die indertijd de Duitsche Vloot bij Scapa Flow heeft gelicht, heeft aan de Britsche admiraliteit aangeboden, behulpzaam te zijn bij het lichten van de gezonken duikboot M 2. Dit voorstel is door de admiraliteit aangenomen, in ver band waarmede de arbeid der duikers thans onder toezicht staat van Cox, een lid van genoemde firma. Gisteren is een conferentie gehouden tusschen de dui kers en Cox, waarbij beslaten werd met behulp van andere duikbooten lucht in de M 2 in te pompen, zoodat de boot gelei delijk naar de oppervlakte stijgt. Het is namelijk niet doenlijk gebleken, de duik boot met behulp van een tros te lichten of naar ondieper water te sleepen, aange zien de kiel te vlak ligt. Men hoopt de boot nog deze week naar de oppervlakte te kunnen brengen. De ondergang van den onderzeeër is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat de deur van de ruimte, waar het vliegtuig stond, bij het opduiken van de boot te vroeg is geopend, waardoor water naar binnen is gestroomd. Duikers, die gisteren in bel geopende luik van den uitkijktoren doken, zagen daar de lijken van twee leden der bemanning. Onlusten in Italië. Het schijnt, dat Italië niet geheel en al ontkomt aan de sociale onlusten, veroor zaakt door de huidige crisis. Zoo wordt uit verschillende deelen des lands bericht over ongeregeldheden. In Maddaloni nabij Napels verzamel den werkloozen zich voor het stadhuis en trachtten een broodkar te plunderen. Zij werden allen in hechtenis genomen. In de provincie Foggia moest de politie bij. verschillende opstootjes herhaaldelijk tusschenbeide komen. Ook de vrouwen namen er aan deel. Talrijke personen werden gearresteerd en verscheidene gewond. Motie van afkeuring tegen de Britsche regeering. In het Britsche Lagerhuis heeft Lans- bury, de leider der Labour-oppositie, een motie van afkeuring ingediend legen de regeering, omdat deze, trots het verzet van eenige ministers, met een grootsch opgezet tariefplan voor den dag is geko men. Het Lagerhuis heeft de motie van wan trouwen der Labourpartij met 438 tegen 39 stemmen verworpen. Korte berichten. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 25 Januari 2.728.411, d.w.z. 218.490 meer dan op 21 December 1931. De cycloon, die Réunion heeft ge teisterd, vormt voor het eiland een ramp zonder weerga. De stad St Denis is ver woest, terwijl te St Paul verscheiden hui zen zijn ingestort. Hier zijn 10 personen om het leven gekomen. Ook in andere plaatsen is aanzienlijke schade aange richt. Te St Leu zijn 15 dooden en tal rijke gewonden, terwijl in de gemeente Trois Bassins 20 personen gedood zijn. In een zwavelmijn te Trabia op het eiland! Sicilië ontplofte gisteren tenge volge van het springen van een dynamiet- patroon het in de mijn aanwezige mijn- gas. Vijf arbeiders werden gedood en elf gewond, waarvan sommigen ernstig. De verschillende invoerbeperkingen van de Nederlandsche regeering hebben veel opschudding verwekt in Duitsche handelskringen. Het Nederlandsche con sulaat te Berlijn wordt platgeloopen door groothandelaren, die nadere inlichtingen wenschen en zich over de gevolgen be klagen. HET KORTINGSWETJE. Vereenvoudiging der uitvoering. Bij de derde nota van wijzigingen wordt, behalve eenige redactie-verbeterin gen, ook een wijziging aangebracht, wel ke een vereenvoudiging in de uitvoering der wet beoogt. Tot dusver zijn volgens het voorgestelde van de korting vrijge steld de gemeenten, waar het peil der wedden niet voor verlaging in aanmer king komt en die tevens zwaar belast zijn. Deze bepaling zal voor het overgroote deel spelen in kleine plattelandsgemeenten. In-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1