No. 108 Zaterdag 6 Februari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland I AMSTERDAMSGHE BANK N.V. EERSTE BLAD. Er dreigen gevaren. Bijkantoor GOES ALLE BANKZAKEN SAFE-LOKETTEN Belangrijkste Nieuws. mw VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER2 Buitenland. HORLOGES Binnenland. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. KAPITAAL f 55.000.000,— RESERVE f 46.500.000,- TIJDELIJK VLASMARKT 18 Telefoon 441 (2 lijnen) Hier werkt C. JOOSSE, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes. Tel.: Redactie en Administratie No. ÏL Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers10.05 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. Het volksleven ia volgens Antirevolu tionaire opvatting gegrond, op twee sterke zuilen: gezag en vrijheid. Aan de eene zijde is steeds hooggehou den het door God aan de overheid ge schonken gezag. Maar aan den anderen kant is ook altijd weer het pleit gevoerd voor devrijheid van de maatschappelijke kringen, die niet aan den Staat hun aanzijn danken. De Overheid is niet een natuurlijk hoofd, organisch uit het volksleven uitgegroeid, maar, zooals Dr Kuyper het uitdrukte, een mechanisch hoofd, dat van buiten op den volksromp is gezet. Een stok bij de plant aangebracht, om haar overeind te doen staan, daar ze anders, tengevolge van haar innerlijke verzwakking, op den grond zou neerslaan. Er is in een volk aan de eene zijde aller lei organische levensuiting, en daar naast en daarboven de mechanische eenheidsdrang der Overheid. Het gevolg daarvan is, dat er allerlei wrijving en botsing ontstaat. Naast het pogen van verschillende rich ting om het Overheidsgezag te vernieti gen en den gezagsband radicaal te bre ken, is er bij de Overheid zoo licht de nei ging om heel het maatschappelijk leven aan zich te onderwerpen en het mecha nisch te regelen. Nu is van Antirevolutionaire zijde die Staatsalmacht, die het vrije volksleven verstikt en de volkskracht vermoordt, steeds bestreden. Wij kennen geen alles-mogende en alles- vermogende Staat, maar hebben geleerd, die als een g e v a a r af te wijzen. Het is niet overbodig op dit gevaar in dezen tijd de aandacht te vestigen en er te gen te waarschuwen. Alles roept in onze dagen om hulp van den Staat. De Staat, zoo meent men, moet het doen en kan het doen en zal het doen. Allen, die al of niet tengevolge van de crisis in moeilijke omstandigheden gera ken, heffen hoopvol het oog op naar den Staat. Van hoog tot laag, arbeiders, boe ren, middenstanders, fabrikanten, hande laren, alles roept om hulp van de Over heid, die voor zoo ongeveer alle ramp en onheil verantwoordelijk wordt gesteld. De vakorganisaties besteden een groot deel van hun tijd en kracht aan het ver zenden van adressen aan de Overheid om steun aan de werkloozen, om sociale maat regelen voor verzekering en woningbouw en verbetering van arbeidsvoorwaarden en wat niet al. De Overheid moet het doen! In het bedrijfsleven is het niet anders. De bedrijven hebben met allerlei moeilijk heden te kampen en om aan die moeilijk heden te ontkomen schijnt er maar één weg te zijn: de Staat. Onze boeren en tuinders, die zoolang van Overheidsinmenging afkeerig waren, roe pen nu niet minder hard dan anderen om ingrijpen door de Overheid. De Staat moet het doen! En zelfs vele Gemeenten doen niet anders. Ook zij richten zich tot de cen trale regeering om hulp en steun en ver liezen uit het oog de groote beteakenis van een zelfstandig gemeentewezen. Van den Staat wordt alles verwacht! En nu kan worden toegegeven, dat het in vele gevallen moeilijk anders kan, dat centrale regeling noodzakelijk is. Wij leven in abnormale tijden, waarin abnormale maatregelen noodig kunnen zijn. Als de trap in brand staat, heeft deze week de heer Colijh in ander verband gezegd, dan klauter ik desnoods langs de regenpijp naar beneden. Zoo gaat het ook hier. In een toestand als waarin we thans verkeeren, kunnen noodmaatregelen niet alleen toelaatbaar, maar zelfs gewenscht zijn. Maar we moeten dan ook wel verstaan en geen oogenblik uit het oog verliezen, dat wat er nu gedaan en gevraagd wordt, abnormaal is, geboren uit en slechts ver dedigbaar door den nood der tijden. Het gevaar bestaat echter, dat dit niet gedaan wordt, dat het besef van de be perkte taak der Overheid verzwakt, dat de Staatsalmacht als iets zeer normaals wordt beschouwd en dat zoo langzamer- Ingezonden Mededeeling. Opgericht 1871 hand heel het leven aan den Staat dienst baar wordt gemaakt. Want, het ligt voor de hand de Over heid doet niets voor niets. Zij helpt, maar zij beperkt tevens de vrijheid en naarmate zij1 méér helpt, wor den ook de teugels strakker aangetrokken. Zoo krijgt de centrale Overheid het over heel de linie voor het zeg gen. Met helt noodwendig gevolg, dat de volkskracht verslapt. De eigen taak wordt zoodoende uit het oog verloren. De natuurlijke grenzen worden niet meer gezien. Het leven, het door moeite en strijd gesterkte en gestaalde leven, ver slapt en gaat kwijnen. En daarnaast is er nog een ander ge vaar. Naarmate de Staat meer macht krijgt en de macht en het gezag meer worden ge centraliseerd, wordt de kans om met suc ces een greep naar de macht te doen, grooter. Wie er dan in slaagt onverhoeds of met geweld het Regeerkasteel te bezetten, is in staat heel het volksleven te beheerschen. En het doen van zulk een greep wordt gemakkelijker omdat de natuurlijke weer standskracht is verslapt. Daarom is het noodig, het Anti-revo lutionair beginsel niet uit het oog te ver liezen en rekening te houden met de door God in het leven gestelde ordeningen. Abnormale maatregelen zijn in deze tijden niet steeds te vermijden. Maar hier dreigen gevaren waarvoor we het oog niet mogen sluiten. Een compliment. De politieke hoofdredacteur van „Het Vaderland" maakt in zijn ijver om de Christelijke politiek te bestrijden de Anti revolutionairen en Christelijk-Histori- schen een mooi, zij 't misschien niet be doeld compliment. „Het tijdperk van de zoogenaamde Christelijke politiek ten onzent, zegt hij, is het tijdperk van de onoprechtheid om in de gunst te komen bij de bovendrijven de partij; hoevelen hebben wij toen niet hun jasje zien omdraaien? Zeer bekend is het geval van het liberale Statenlid van Noord-Holland, jaar in jaar uit in Alk maar bij de gratie van Rechts naar de Staten afgevaardigd, die tegen 1913 Ghristelijk-Historisch werd, nadat van die zijde was verklaard, dat men hem bij de zich toespitsende geschillen niet langer kon steunen." Hier wordt dus niet meer of minder gezegd, dan dat er na den val van het liberalisme heel wat liberalen waren, die eenvoudig hun jasje omkeerden en zich als Ghristelijk-Historisch aandienden. Wij hebben dit verwijt meer gehoord. Of het juist is laten we daar. Wij hebben geen reden om curieuselijk te onderzoe ken of vroegere liberalen uit beginsel dan wel om zekere bijoogmerken zich bij een andere partij aansloten. Waar het voor ons in dit verband op aankomt is, dat dit verschijnsel is waar genomen n a den val van het liberalisme en niet toen alleen en uitsluitend liberalen voor benoemingen in aanmer king kwamen en de verleiding om het po litieke jasje om te keeren, veel sterker moet zijn geweest. Een bewijs dat het in die dagen ernst was met de belijdenis van de Christelijke beginselen. Dat men liever smaad en ach teruitzetting trotseerde dan de huik naar den wind te hangen. Het is een mooi compliment. Ingezonden Mededeeling. fiet geeft meer weerstand tegen kouvatten Doozcn 25, 45 en 65 ets. staten en Nederland een bevoorrechte po sitie in te ruimen. Terwijl echter voor Noorwegen en Zwe den de verhouding tamelijk eenvoudig wordt geacht, bestond er van Engelsche zijde eenig verzet tegen de beide staten met hun grooten agrarischen uitvoer, Ne derland en Denemarken. De correspondent wijst erop, dat het eerste contract tusschen de vertegenwoor digers der genoemde mogendheden slechts een particulier karakter droeg. Duiischland beschuldigd. De eerste rapporteur van de legercom- missie van de Fransche Kamer, Bouil- loux-Lafont heeft zijn rapport ingeleverd. Uit dit rapport publiceert de „Matin" o.m. de volgende bijzonderheden: Duitschland heeft nooit opgehouden, de verdragen op alle mogelijke manieren te Binnenland. Nieuwe contingenteeringsmaatregelen. Wetsontwerp tot instelling van een econo- mischen Raad. Verduistering door een ex-bankier te Vlissingen. Buitenland. De strijd in China. Weer verhoogde invoerrechten in Enge land. De Engelsche rechten op groenten, fruit en snijbloemen. Het Britsche Lagerhuis heeft gisteren middag het voorloopig artikel, waarbij landbouwproducten met honderd procent Ingezonden mededeelingen. Bloedige strijd in Shanghai. Gistermorgen vroeg werd Shanghai opgeschrikt door het lawaai van houwit- servuur. Alle andere beschikbare artil lerie werd eveneens in werking gesteld, terwijl den geheelen dag zware bombar dementsvliegtuigen dood en verderf over Scbapei zaaiden. Toch hielden om kwart voor vijf uur de Gbineescbe troepen nog steeds bet Noorderstation bezet en sloegen de aan vallen der Japanners af, hoewel deze laatsten er in geslaagd waren, den Shanghai-Woesoengspoorweg verder naar bet Noorden over te steken. Zij zijn een mijl verder doorgedrongen, niettegen staande den wanhopigen tegenstand van de door den strijd uitgeputte Cbineezen. Er worden ernstige pogingen in bet werk gesteld om de duizenden vluchte lingen uit Hongkew en Scbapei, waar deze in bun armzalige buisjes, welke bijna aanhoudend onder granaatvuur staan, blijven vertoeven, te verwijderen. Een Chineesoh Hd van bet Roode Kruis vond donkere 'kelders, volgepakt met ver schrikte vrouwen en kinderen en slechts enkele mannen. Na veel aandringen konden zij er ein delijk toe besluiten te voorschijn te ko men. Een vrouw was na een week in een kelder te hebben doorgebracht, krankzin nig geworden. Uit Shanghai wordt 'gemeld, dat de artilleriestrijd tusschen de Japanners en Ohineezen iets in hevigheid verminderd is. De stellingen van beide partijen heb ben bijna 'geen wijziging ondergaan. De opperbevelhebber van de Ameri- kaansche strijdkrachten te Shanghai deelde zijn regeering mede, dat de ge- 'heele Ohineezenstad noig slechts een puin hoop is. De Japanners zijn voornemens in Zui delijke richting landwaarts op te mar- cheeren en de spoorlijn ShanghaiNan king te blokkeeren, met het doel ver dere Chineesche troepentransporten naar Shanghai te verhinderen. Bij het 'secretariaat van den Volken bond zijn drie nieuwe Chineesche en twee Japansche nota's ontvangen met bijzon derheden over de gevechten bij: Shanghai en bij Oharbin. De nota's zijn terstond doorgezonden aan de leden van den Volkenbondsraad. Het officieele telegraaf-agentschap meldt uit Shanghai, dat in verband met het verdere oprukken 'der Japansche troe pen te Hankow en Tientsin de staat van beleg is afgekondigd. De Oslo-conventie. Het dagblad „Politiken" meldt uit Ge- nève, dat aldaar tusschen vertegen woordigers van de mogendheden, die het Oslo-verdrag hebben onderteekend, n.l. Denemarken, Zweden, Noorwegen en Ne derland voorloopig particuliere bespre kingen hebben plaats gehad met leden van de Britsche delegatie te Genève over een tariefovereenkomst tusschen deze staten en Engeland. De speciale correspondent van het Ko- penhaagsche blad weet naar aanleiding hiervan mede te deelen, dat de Engel- schen, teneinde een tegenwicht te krijgen tegen de eischen van hun koloniën gaarne bereid zouden zijn, den Scandinavischen ontduiken. Duitschland beschikt over ge heime bewapeningen, die grootendeels voortkomen uit de oude oorlogsdepots. Bovendien is de vervaardiging van wa penen in een heele reeks van fabrieken weer hervat. De chemische industrie be reidt zich voor op den chemischen oorlog. De firma Heinkel bouwt typen van jacht en verkenningsvliegtuigen. Junkers en Dornier bouwen in het buitenland mili taire vliegtuigen. De oorlogsbegrooting geeft het rijk de mogelijkheid een half millioen geweren of mitrailleurs, 1250 kanonnen, 15.000 ma chinegeweren en 1300 mijnwerpers te bou wen. Het rijk heeft buitendien aandeel in ver schillende bankondernemingen en heeft zich op deze wijze geheime bronnen van inkomsten verschaft. Het zelfde doel streeft het na door deel te nemen in zekere industrieondernemin gen, ook in het buitenland. De fabriek van Soleur in Zwitserland is een filiaal van de Rheinmetallwerke in Dusseldorf. De werktuigmachinefabriek in Oerlinken bij Zurich wordt bijna uitsluitend door Duitsch kapitaal gedreven, en de lucht- scheepswerven van Romanshorn en Alten- rhein zijn voor het grootste gedeelte in staatsbezit. In Nederland is het de Hollandsche in dustrie en handelsmaatschappij „Side- rius", die artilleriemateriaal voor Duitsch land vervaardigt. De Nederlandsche In strumentmaatschappij van VehLo is een filiaal van de Zeiss-fabrieken. De vliegtuigindustrie van Linchham in Zweden is een filiaal van Junkers en de artillerie-fabriek van Bofors in Zweden is een filiaal van Krupp. (Merkwaardig is het feit, dat dit docu ment, ondanks alle officieel e teger spra ken, en het bezoek van een Franschen at taché ter plaatse („Siderius"), met onver minderde stelligheid Nederland en Zwe den in het geding blijft betrekken.) Ingezonden Mededeeling. in alle metalen, ais vest- en pols model. Prijzen beneden alle concurrentie. St. Adriaanstraat Goes Communistische agitatie. Donderdagmiddag hebben de commu nisten in alle groote steden der Vereen. Staten demonstraties voor werkloozen ge organiseerd. Te New York trokken vele duizenden personen met vele roode vlaggen naar het stadhuis, dat door een sterke politie- af- deeling bewaakt werd. De communisten konden het gebouw niet binnendringen. In Philadelphia moesten 500 politie agenten worden opgeroepen om het raad huis te beschermen. Ook te Washington werden politie maatregelen genomen om te verhinderen dat de werkloozen naar het Witte Huis trokken. In Chicago hadden eenige communisti sche massa-vergaderingen plaats. van de aangegeven waarde worden beiast, bekrachtigd. Minister GBmoren zeide, dat hem uit verscheidene deelen van heit land be richten bereikt hadden, volgens welke landbouwers en vooral tuinders de ge legenheid te baat genomen hadden, om zich op de productie van soorten toe Je leggen, die voor December vrijwel alle uit het buitenland kwamen. Spreker ver wachtte in het voorjaar een flinke ople ving in den land- en tuinbouw, maar dan moest deze ook afdoende tegen heit goed- koope buitenlandsche product beschermd worden. Grenfell bestreed het voorstel namens de oppositie, omdat er ten hoogste een kunstmatige productie door zou ontstaan, die bet na een paar jaar toch tegen het inmiddels gerationaliseerd buitenlandsch product zou afleggen. Het eerste gevolg zou natuurlijk een stijging zijn in den prijs van aardappelen en groenten, die on der de categorie van eerste levensbe hoeften vielen. Het artikel is ten slotte aangenomen, na nog enkele opmerkingen met 203 tegen 31 stemmen. Korte berichten. Volgens de „Echo de Paris" wordt overwogen, binnenkort een Fransch- Engelsche conferentie te houden, teneinde een aanmerkelijke verbetering in dé Fransch-Engedsche betrekkingen tot stand te brengen. De Indische vakvereenigingen heb ben in het Noord-Westelijke gebied van Britsch-Indië een algemeene staking uit geroepen als protest tegen de maatregelen van de re'geerdng. Er 'zijn troepenverster kingen naar het betrokken gebied gezon den, daar men voor 'het uitbreken van onlusten bevreesd is. Een sneeuwjacht, zooals dezen win ter nog niet is voorgekomen, heeft Don derdag in do noordelijke en centrale sta ten van Amerika gewoed. Tengevolge van den storm zijn in Chicago drie personen om het leven gekomen. In het Oosten van Tsjecho-Slowakije heeft een hevige sneeuwstorm 'gewoed. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 2 M. hoog. Het autobusverkeer moest geheel gestaakt worden. Een trein is in de sneeuw blijven steken. Vrijdagmorgen zijn tengevolge van een springvloed in de Koege-bocht aan de Deensche kust groote uitgestrektheden 'land overstroomd. In die plaatsen zijn meer dan 150 hui zen van de buitenwereld afgesneden. MOBILISATIE EN GENERALE STAF. Een verklaring van Generaal Snijders. In verband met het initiatief-voorstel- Albarda dat bij mobüisatie den invloed van de Volksvertegenwoordiging wil ver sterken, schrijft generaal Snijders in „De Militaire Spectator" over de mobilisatie van 1914 o.m. het volgende: „Het verdient de aandacht, dat het be sluit tot mobiliseeren in beginsel op 30, en definitief op 31 Juli door de regeering geheel uit eigen beweging werd genomen, zonder eenigen druk of aan drang van den chef van den generalen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1