No. 107 Vrijdag 5 Februari 1932 40e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Nationaal Bureau voor Theologische Ontwikkeling. EERSTE BLAD. Buitenland. GESLAAGD Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie □it nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. ££455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. HkZeeute VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Ingezonden Mededeeling. Wel amusant, maar niet juist. De politieke hoofdredacteur van „Het Vaderland" stond in de dagen toen hij nog bij het onderwijs werkzaam was, bekend als een uitstekend docent. Velen van zijn oud-leerlingen, onver schillig van welke richting, spreken nog met groote waardeering over zijn onder wijs aan de R. H. B. S. te Enkhuizen. Van iemand die zoo voortreffelijk ge schiedenis-onderwijs wist te geven, zou men verwachten dat hij in andere functie ook van de politieke geschiedenis van de laatste jaren een juist beeld zou geven. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Naar aanleiding van een uitspraak van „De Nederlander" dat het geheele samen stel der gebeurtenissen van den laatsten tijd in Europa een nieuw bewijs is, hoe schreiend de behoefte is aan christelijke politiek, schrijft hij toch o.m.: „Er zou naar ons inzien geen grooter ramp over Nederland kunnen komen, dan dat dat genre christelijke politiek van dien zoogenaamden gemeenschappelijken ge- loofswortel hier wederom den schepter zwaaide. Het benepen sectarisme, waar onder wij zuchten, en dat zoowel tot Roomsch-Katholieke geitenfokkerij als uit eindelijk tot seciaal-democratisch voetbal spel leidde, is er het gevolg van. En als er ooit haat in de politiek bestaan heeft, dan was het toen ter tijde, toen de bok ken ter linker- en de schapen ter rechter zijde stonden, nademaal al wie niet R.- Katholiek, Anti-revolutionair, wat toen vrijwel identiek was met Gereformeerd, of Christelijk-Historisch, wat zeggen wilde orthodox lid van de Ned. Herv. Kerk was, op de lijst van Nederlandsche bur gers tweede klasse werden geplaatst." En verder: „Christelijke politiek in Nederland be- teekent haat zaaien tusschen burgers van hetzelfde land, en 't aankweeken van on oprechtheid op dat gebied, waarop gemis aan waarheid het weerzinwekkendst is, en daarom zullen wij er met alle kracht, die in ons is tegen blijven waarschuwen, ook al wordt ze, zooals in dit geval, met goe de bedoeling voorgestaan." Wat hier gezegd wordt, klopt niet met de werkelijkheid. Het is toch niet zoo dat in die da gen, wie niet tot de rechterzijde behoorden als burgers tweede klasse werden be schouwd, maar het is zóó, dat in de glo riedagen van het liberalisme, wie niet libe raal waren, niet alleen zelfs niet op de lijst van Nederlandsche burgers tweede klasse werden geplaatst, maar dat ze zelfs niet als vijfderangs-burgers werden be schouwd. En het is één van de vruchten van de Christelijke politiek geweest dat aan deze achteruitzetting, aan deze benepen en anti-nationale politiek een einde is ge maakt. De liberalen hebben uit kracht van traditie nog wel steeds de eerste plaats behouden, maar aan de stelselmati ge achteruitzetting van andersdenkenden is dan toch een einde gekomen. En wat het tweede punt betreft: dat er in de dagen toen de rechtsche partijen aan het bewind kwamen een geweldige haat in de politiek kwam, is helaas juist, maar die uitingen van haat kwamen niet van de rechterzijde. Wij behoeven hieromtrent geen bijzon derheden te geven. Met afkeer en schaamte denken vele no bele liberalen nog steeds aan wat in het begin dezer eeuw in tal van plaatsen we behoeven slechts Zierikzee te noemen plaats greep. De politieke hoofdredacteur van „Het Vaderland" verstaat nog steeds de kunst om zijn lezers te boeien. Hier is echter van pas, wat naar hij zelf meedeelt, een grijze onderwijs-autorl- teit na afloop van een door dezen bijge woonde geschiedenisles opmerkte: Amu sant is dit wel, maar geschiede- n i s-onderwijs is dat niet. Het doet ons buitengewoon genoegen te kunnen berichten, dat de CANDIDATEN, die onzen wekelijkschen schriftelijken cursus hebben gevolgd. ALLEN GESLAAGD zijn voor het EXAMEN GODSDIENST ONDERWIJZER. Vraagt prospectus en proeflessen bij onze Administratie Vonder 48, Rotterdam. Lesgeld f 25.— per jaar (ook in gedeelten). Nieuwe gevechten te Sjanghai. Naar het Telegraaf agentschap van de Sovjet Unie mededeelt hebben Donder dagmorgen 15 zware Japansche bombar dementsvliegtuigen, alle Japansche oor logsschepen en de landbatterijen een he vig vuur geopend op de Ghineesche stel lingen. Tsjapei is ernstig geteisterd. Het Noord station is plat geschoten. Beide partijen hebben ernstige verliezen geleden. Na het artillerievuur gingen de Japanners tot den aanval over. Naar uit Sjanghai wordt gemeld zijn de Chineezen bij het Noordstation bij re gen en lichten sneeuwval na een voor bereiding door de artillerie overgegaan tot den tegenaanval. De Chineezen zijn er in geslaagd twee bataljons Japansche mariniers gedurende eenigen tijd te om singelen. Te Tsjapei werden honderden huizen door brand vernield. De internationale ne derzetting wordt door de branden ernstig bedreigd. Ook in bet Japansche hoofd kwartier zijn Chineesche granaten terecht gekomen. Een muur van vuur van bijna twee K.M. lengte verlichtte gisteravond den heuvel, na een vreeselijk Japansch lucht bombardement van Tsjapei, dat vier uur geduurd heeft. Gistermiddag kwam het tot een ernstig gevecht, toen de Japanners een nieuwe poging ondernamen om de Chineezen uit Noord-Tsjapei te verdrijven. De Japanners zouden, ondanks alle bombardementen, geen stap vooruit zijn gekomen. De Amerikaansche regeering heeft op nieuw geprotesteerd tegen bet gebruik der internationale concessie als basis der Ja pansche aanvallen op China. Het antwoord van Japan op de nota van de drie mogendheden is gistermiddag om zes uur (plaatselijke tijd) aan de be trokken gezanten overhandigd. Japan belooft hierin de vijandelijkhe den te zullen staken mits de Chineezen hetzelfde doen. Is dit niet het geval, dan is Japan verplicht zich volkomen vrijheid van handelen voor te behouden. Met het oog op den ernst van den te gen woordigen toestand acht de Japan- sché regeering het onmogelijk, om geheel af te zien van mobilisatie of voorbereidin gen tot vijandelijkheden. Japan verwerpt niet de instelling van een neutrale zone in het Tsjapei-kwar- tier. Het is echter noodzakelijk, dat de kwes tie betreffende Shanghai geheel geschei den van de kwestie inzake Mantsjoerije worde beschouwd, welke laatste kwestie moet worden beschouwd in verband met de resolutie van den volkenbondsraad van 10 December j.l. In deze kwestie is Japan niet bereid de hulp te aanvaarden van neutrale waar nemers en de vijfde voorwaarde is dan ook voor Japan onaannemelijk. De Duitsche „Vorwarts" is zeer ver bolgen over bet Japansche antwoord aan de mogendheden Wanneer, zoo meent dat pacifistische ontwapeningsblad, de mogendheden dit antwoord aanvaarden, moet men van een geblameerd Europa spreken en van een Amerika zonder ruggegraat. Het zou een schande zijn, zoo heet het verder, indien de mogendheden de Ja pansche tegenvoorstellen aanvaarden. De nieuwe Amerikaansche gezant te Londen. President Hoover verzocht Mellon, den tegenwoordigen Amerikaanscben minister van financiën, den post van ambassadeur in Groot-Brittannië te aanvaarden. Mellon heeft er in toegestemd, generaal Dawes op te volgen als Amerikaansch ge zant te Londen. Hoover noemde Mellon een van de wijste en meest ervaren dienaren van de Amerikaansche belangen. Hij voegde er aan toe, dat de kritieke situatie, waarin alle landen der wereld verkeeren, met betrekking tot de interna tionale belangen en menigvuldige econo mische en andere problemen, een verstan dige oplossing eischt en dat daarvoor een buitengewone ervaring en kundigheid noodig zijn. Mellon, de nieuwe Amerikaansche ge zant is 77 jaar. Mellon, thans multi-millionair, en een van de jijfcste vier mannen ter wereld, werd geboren te Pittsburgh, in 1855. Hij was Amerikaansch minister van Finan ciën sinds 1921. Hij was toen al formi dabel rijk geworden, als medewerker en helper van Henry C. Fricik, den staal- en spoorwegmagnaat. Mellon deed na tuurlijk ook onafhankelijk van Fricik groote zaken. Thans wordt zijn vermogen ge schat op 300.000.000 dollar. Ten tijde, dat hij als minister in het kabinet trad was Mellon de eigenlijke leider van vier groote banken, vier levensverzekerings maatschappijen enzeventig nijver- heidsondernemingen, w.o de groote car- borundum-fabriek te Niagara Falls, de Aluminium Cy of America en de Gulf Oil Corporation, Hg was, toen hij zich uit de actieve leiding der bank- en nij verheidszaken terug trok en minister werd reeds 67 jaar. Na den oorlog minister van Financiën te Washington geworden, heeft hij kans gezien, de openbare schuld van de Ver- eeniigde Staten te verminderen niet 6 milliard dollar. Maar thans loopt voor de Unie het getij' der schuld weer op. Het is bekend, dat Mellon voorstander is van een, voor Engeland, zeer edelmoe dige oplossing van het schuldenvraagstuk. Het nieuwe Engelsche tarief. Neville Chamberlain, de kanselier van de Engelsche Schatkist, heeft gisteren in een zeer vol Lagerhuis, in tegenwoordig heid van den prins van Wales en den hertog van York, de tariefpolitiek van de regeering uiteengezet. De basis der voorstellen is een alge meen recht ad valorem van 10 pet. op alle ingevoerde producten, behalve voor dege nen, die genoemd zijn in de bepaalde lijst en waartoe behooren graan en tarwe, ruw katoen en wol, thee en in Britsche sche pen aangevoerde visch. De tabaks-, sui ker-, McKenna- en beveiligingsrechten, evenals de rechten voor de abnormale omstandigheden (anti-dumping) en die op tuinbouwproducten blijven bestaan. Een onafhankelijke gesalarieerde advi- seerende commissie van niet minder dan 2 en niet meer dan 5 leden zal zich be zig houden met vast te stellen, welke aan vullende rechten nog geheven zouden moeten worden en wat de algemeene be langen van handel en industrie zijn. Bijzondere maatregelen zijn noodig. De belangrijkste industrieën in Enge land kunnen slechts uiterst moeilijk op gang worden gebracht. De ijzer- en staal industrie verkeeren nog steeds in een toe stand van stilstand. De scheepvaart en de landbouw staan nog steeds op bet laagste punt. Het Engelsche pond is wel is waar sinds langen tijd wonderlijk stabiel ge weest, doch de regeering gelooft dat het vertrouwen niet ten volle kan worden hersteld, zoolang de handelsbalans on gunstig zal zijn. Het invoeroverschot heeft in de jaren 1921 en 1931 meer dan 200 millioen pond sterling bedragen. Hitier geen Dultsch onderdaan? Volgens een bericht uit Berlijn heeft het Rijksministerie van binnenlandsche za ken het onderzoek beëindigd van de docu menten, die het door de regeering van Thüringen zijn toegezonden over bet geval Hitier, en zal het zijn bevindingen heden in een rapport uitbrengen. De bevoegde autoriteiten zouden tot de conclusie gekomen zijn, dat de oorkonde waardoor Hitier tot commandant der gen darmerie werd aangesteld, slechts een schijnvoorstelling is geweest en dus geen effect kan sorteeren. Oproep van Hoover. President Hoover heeft een oproep tot de Amerikaansche bevolking gericht, om hem te steunen in zijn bemoeiingen voor den wederopbouw van het economische leven. Daartoe is in de eerste plaats noodig, dat de opgepotte gelden weder dienstbaar worden gemaakt aan het economische le ven. Het bedrag dezer gelden wordt op ruim iyi milliard dollar geraamd. Mislukte aanslag op een sneltrein. In den nacht op Donderdag werd in de nabijheid van het station Tmisch een aanslag gepleegd op den sneltrein Bud- weisPraag. Op de rails was een beton nen blok neergelegd, tewijl een ijzeren plaat door middel van een draad aan de rails was vastgemaakt. De locomotief ver nielde echter het betonblok en schoof de ijzeren plaat ter zijde, zoodat de sneltrein zonder vertraging kon doorrijden. Van den dader ontbreekt ieder spoor. Korte berichten. Tengevolge van gebrek aan orders voor alle afdeelingen der gietstaalfabrie- ken heeft de Friedrich Krupp Action Ge selschaft den regeeringspresident te Dus- seldorf medegedeeld, dat zij zich gedwon gen ziet ruim 2000 arbeiders en bedien den te ontslaan. Aan de Duitsche douanegrens in het Saargebied bij Bruchmühlbach zijn vier communistische leiders uit Saarbrücken en bet communistische Rijksdaglid Kohl- mann tijdens een autotocht gearresteerd. De Belgische regeering heeft hare toestemming verleend tot het verlengen van den Noordzeeboulevard, door koning Leopold II ontworpen, die zich thans reeds uitstrekt van Knokke tot Westende. Deze breede weg zal nu over Nieuwpoort- Bad, Oostduinkerke, Koksijde en Sint- Idusbaldus tot De Panne worden doorge trokken. Later zal over de monding van den IJzer, die de beide deelen van den boulevard voorloopig nog van elkander zal blijven scheiden, een brug worden ge bouwd. De huidige toestand der schatkist laat zulks nu nog niet toe. De Ontwapeningsconferentie hield gistermiddag weer een korte bijeenkomst, die binnen het uur was geëindigd. Zon der eenige discussie werden de rapporten der drie commissies goedgekeurd die dezer dagen benoemd waren. De fabrikanten in de voormalige ver woeste Fransche gebieden, die reeds eeni ge malen om verlichting van den belas tingdruk hebben verzocht, hebben nu be sloten, indien niet binnen een maand ver lichting van de belastingen is verleend, geen belasting meer te betalen en hun be drijf stop te zetten. Mac Donald heeft een vrij rustigen nacht gehad. De toestand van zijn oog is bevredigend. In Turkije heerscht een griepepide mie. Alleen te Konstantinopel wordt het aantal zieken op 80.000 geschat; waar schijnlijk zullen binnenkort alle open bare lokalen en schouwburgen gesloten moeten worden. Te Smyrna wordt het aantal zieken geschat op 30.000. Te Adana zijn de scholen voor twee weken gesloten. De revolutionaire actie te Groningen. Breed is in den Groningschen raad ge sproken over het bij de staking in de werkverschaffing door den burgemeester uitgevaardigde verbod van sameusc.-nlin- gen. De communisten Stuive en Smit dienden een motie in om den raad te doen uitspreken, dat hij het verbod afkeurde. Zij spraken van provoceerend optreden der poliitie, van ongemotiveerde belem mering van de vrijheid der stakers om te vergaderen en keurden overigens het in gooien der ruiten en het joelend volgen van raadsleden af. Zij meenden echter dat dit niet door stakers maar door de pro vocateurs was gebeurd. Binnenland. Werkloozenrelletjes te Haarlem. De Eerste Kamer heeft de ontwerpen pachtwet verworpen. Buitenland. De nieuwe Amerikaansche gezant te Lon den. Het nieuwe Engelsche tarief. Weer gevechten te Shanghai. De heer Gasau (s.dcritist-orde ook de houding der politie die wel eens to vlug en te hard geslagen had. De burgemeester echter zeide te betreu ren, dat de klappen nog niet vlugger en harder waren uitgedeeld. Hoe vroeglydi- ger wordt ingegrepen bij revolutionaire actie, hoe te eerder deze actie is neerge slagen. Hij zeide ook verder met kracht le zullen waken voor de eigendommen en veiligheid der burgerij, welke woorden de instemming van de meerderheid van den raad uitlokten. Een gesubsidieerde proeftuin en de particuliere handel. Het Tweede Kamerlid de heer Van Rappard heeft aan den minister van bin nenlandsche zaken en landbouw de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in „De Nieuwe Courant", nieuws- en adverten tieblad voor West-Friesland, van Woens dag 13 Januari 1932 een advertentie voorkwam, waarin werden aangeboden rozenstruiken, voor perk gesnoeid, 20 stuks f 1.25, 50 stuks f 2.50 en 100 stuks f 4.50 (gewone prijs circa f 20 per 100 stuks) en dat deze aanbieding is uitge gaan van den proeftuin te Aalsmeer, die door rijk, provincie en gemeente wordt gesubsidieerd? Is de minister niet van meening, dat een gesubsidieerde proeftuin het gebied van den particulieren handel volstrekt niet mag betreden en zich moet onthou den van zulk een moordende concurren tie? Is de minister bereid te bevorderen, dat aam dezen wantoestand ten spoedigste een einde komt? Het gemeentefonds. In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Gemeentefonds voor het begrootingsjaar 19321033 werd ge vraagd, of de Regeexing reeds een oor deel heeft kunnen vormen over de vraag, of het systeem van de Wet op de Finan- cieele verhouding aan redelijke verwach tingen ten opzichte van billijke verdeeling der lasten over de gemeenten beantwoordt Men vestigde er de aandacht op, dat een 30-tal gemeenten over 1931-'32 100 op centen en een aantal van 208 80 opcenten op de Gemeentefondsbelasting moet hef fen bij gelijktijdige hooge personeele be lasting en heffing van opcenten op de Vermogensbelasting in het door de zoo genaamde overlapping van belasting voor de belasting-opbrengst zoo bij uitzonde ring gunstige jaar 1931. Wijst dit er niet op, zoo werd gevraagd dat een afdoende regeling nog niet is ver kregen? Het Nationaal Crisis-Comité en de Zondag. Het zal de opmerkzaamheid hebben ge trokken, zegt de „Rotterdammer", hoe in het bericht over de verstrekking van de zwavelzure ammoniak aan boeren en tuinders door het Nationaal Crisis-Comi té werd medegedeeld, dat Zondagavond 7 Februari vragen dienaangaande pe)rt radio zouden worden beantwoord. Weet het Crisis-Comité niet, dat dit ve len met recht ontstemmen zal? Moet het zóó inbreuk maken op de steeds verder gaande losmaking van den Zondag van het gewone dagelijksche leven? Wij hopen, dat deze uitzending op Zon dag voor dit doel nog voorkomen kan wor den en dat van uit den kring van het Co mité zelf hiervoor stappen worden ge daan. Goes. Gisteravond hebben de Goesche padvinders een demonstratie gegeven in het Schuttershof. Be zaal was .flink ha-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1