No. 106 Donderdag 4 Februari 1932 '46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Uw Zenuwen komen tot rust kf~ VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR! X Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Staten-Generaal. tvrwm; fi. Oim> ri Jncomina Ma- farinus, zv. An- aetj© Anthonetta jaar, dr. Noi se. 25, Johanna ens van't West- Gehuwd: 28, an Tannetje Pro- Lendricus, z. v. rgaretha Helena a, dv. Marinus Jonge. 16, Ma- a, dv. Francis van Leeuwen, dv. Franciscus ludens ornolis Remijn, Bastiaan Poort- Adriaan Bazen, Jacoiba West- 82 j., weduwn. l. 0, Jacobus Veer- abeth Gorstanje d. z.v. Willem i de Kunder; 24, red. van Chris- iraham 32 j. on- ke en Wilhelmi- Willem Alme- Kunder; 3, Jo- Ende en Janna lelena d.v. Hu- aretha Franke; ornelis Hage en Ondertrouwd: wedr van Cor- m Maria Goed- ie Marinus van tanna Wattel. Jan Jakobsen irewes Hendrik, >rling en Aren- a Leijnse, 72 j., fhout. 26, Pau- j., ecbtg. van i: 22, Abraham en 21 j. jm. te al 21 j. jd. v. Kornelis van 16, Catharina iaanse en Mag- van Sluij's, 3 d. 7, Pieternella d. Pauwelina van aangegeven een en Pauwelina ella de Groot, 1 Putte 91 j. wed. ji jb ra ■1-. •in is t StHEifa r i fSf Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Ibe Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1932. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag omtrent de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1932. Hieraan is het volgende ont leend: Vele leden waren van oordeel, dat men in de huidige crisisomstandigheden de regeering zoo weinig mogelijk met aller lei niet daarmede verband houdende vragen moet lastig vallen, al behoeft daarom nog niet de bespreking van het regeeringsbeleid uitsluitend de crisis te betreffen. Zij hadden betreurd, dat de door de Sociaal-Democratische Partij aangenomen volstrekt oppositioneel© houding, waarbij zich min of meer de Vrijzinnig-Demo cratische Partij had aangesloten, de vor ming van een nationaal front tegen den vijand, de crisisellende, tot een illusie had gemaakt. Eenige leden achtten het gewenscht, dat een nationaal kabinet zou optreden, waarin ook de sociaal-democraten zitting zouden hebben. Thans stellen dezen, naar zij opmerkten, hooge eischen aan de werkzaamheid van het kabinet, maar wie dat doet, moet ook bereid zijn, mede de verantwoordelijkheid te dragen. Eenige leden meenden bijzondere aan dacht te moeten vestigen op het feit, dat de lagere-, en meer bepaaldelijk de ge meentebesturen hoe langer hoe meer on machtig blijken om de tering naar de nering te zetten, zoodat van hooger hand telkens moet worden ingegrepen of druk uitgeoefend ter voorkoming, dat de wa gen hulpeloos vastloopt. Deze leden waren van oordeel, dat dit bedenkelijke verschijnsel voornamelijk te wijten is aan het algemeen kiesrecht. Als rem zouden zij een behoorlijk hoo ger toezicht wenschen. Van verschillende zijden werd de wensch uitgesproken, dat de regeering er niet voor zou terugdeinzen, waar de omstandigheden dat noodig maakten, krachtig op te treden. Bij den rustigen aan de wetten gehoorzamenden staats burger rijst soms de vraag, of in Neder land, in tegenstelling tot andere landen, letterlijk alles is toegelaten. Van verschillende zijden werd aange drongen op het ter hand nemen van een herziening van de Begrafeniswet. Men begreep niet, waarom dit thans niet zou kunnen geschieden. Volgens den Hoogen Raad is lijkverbranding in strijd met de wet. Niettemin neemt deze rheer en meer toe en is onlangs zelfs het stof felijk overschot van een procureur-gene raal van ons hoogste rechtscollege en van een officier van justitie gecremeerd. Deze toestand is onhoudbaar en leidt tot het bespotten van de wet. Een oplossing, welke dan ook, is dringend noodzakelijk. Vele leden waren van oordeel, dat, waar de oorzaken der huidige crisis, wel ke een economisch politiek karakter draagt reeds zoo dikwijls zijn besproken, het thans geen doel heeft, daar opnieuw in te treden. Weder andere leden konden zich niet vereenigen met deze zienswijze en schre ven de heerschende crisis toe aan het kapitalistische productiestelsel. Een scher pe controle op het bankwezen werd door hen o.a. bepleit. Tegen deze beschouwingen werd van verschillende zijden opgekomen. Hoewel sommige leden overtuigd wa ren, dat aan een algemeene loon daling niet zal vallen te ontkomen, zagen zij daarin toch geenszins het eeni ge middel tot temperen van de crisis. De regeering kan veel doen om de gevol gen van de loondaling te verzachten en ook om het prijspeil over de geheele lijn te verlagen. Sommige leden hadden bezwaar tegen de salarispolitiek der regeering. Zij wezen er op, dat verlaging van loonen niet een juist middel kan zijn om de bestaande crisis te bestrijden. Daartegenover wezen vele leden er op, hoe onjuist de meening is, dat hooge loonen op zichzelf en onder alle om standigheden de koopkracht zouden be vorderen. Hooge loonen scheppen geen koopkracht, maar verplaatsen haar al leen; koopkracht scheppen doet alleen een vermeerderde productie. Enkele leden brachten naar aanleiding dezer beschouwingen in het midden, dat, indien de Regeering zou ingrijpen in de loonregeling van de particuliere bedrij ven, zij zich ook niet zou kunnen ont trekken aan verder gaande bemoeiing met het gansche bedrijfsleven. Zij waren van oordeel, dat dit laatste daartoe te inge wikkeld is. Sommige leden waren van oordeel, dat er te weinig voor de werkloozen wordt gedaan. Er dient voor te worden gewaakt, dat hun moreele kracht en zelfbewustzijn niet verminderen. Verscheidene leden zouden gaarne na der worden ingelicht betreffende het be leid der directie van De Nederland- sche Bank in verband met het door de Bank genomen groote belang in pon- denwaarden. Enkele leden vroegen of de Minister raad van de rede door de Koningin op 25 December voor de radio gehouden vooraf kennis heeft genomen en daar voor verantwoordelijk is. Vele andere leden kwamen op voor het recht van de Koningin om buiten haar verantwoor delijke raadslieden om, telkens wanneer het haar behaagt, zich tot de natie te richten, en betuigden hun instemming met die rede. Het conflict JapanChina. Van Japansche zijde verluidt, dat Ja pan de interventie der mogendheden, voor zoover zij Sjanghai aangaat, aan neemt. De Japanners eischen echter, dat Mantsjoerije van deze interventie uit drukkelijk uitgesloten zal blijven. Het Japansche kabinet is voornemens het volgende standpunt in te nemen no pens de vijf voorstellen der mogend heden: 1. De staking der actie van geweld is aannemelijk, mits de Ghineezen eveneens de vijandelijkheden staken. 2. Japan kan de verdere militaire voor bereidingen eerst staken indien het over tuigd is zulks eveneens oprecht van China te vernemen. 3. Het terugtrekken der ontscheepte Ja pansche troepen van plaatsen, waar zich een groot aantal Japansche onderdanen bevinden, is onmogelijk zoolang niet eerst de Chineezen zelf hun troepen terugtrek ken. 4. Japan gaat accoord met de instel ling van een neutrale zone te Sjanghai en zal streven naar een mogelijk perma nente overeenkomst, waarbij zich geen Chineesche troepen mogen ophouden bin nen een vast te stellen afstand van de internationale nederzetting. 5. Japan is onder geen omstandigheden in staat zich bereid te verklaren onder deelneming van een derde mogendheid met China onderhandelingen te voeren vorzoover zulks de Mantsjoerijsche kwes tie betreft. De Chineesche minister van buiten- landsche zaken heeft medegedeeld, dat China de Engelsche en Amerikaansche voorstellen tot het staken der vijandelijk heden aanvaardt. Hitier candidaat voor de Presidents verkiezing? Naar aanleiding van een sensationeel bericht volgens hetwelk Hitier reeds se dert geruimen tijd het Duitsche Staats burgerschap zou hebben, heeft de Frank furter Zeitung de Thüringsche regeering om opheldering verzocht. Thans is geble ken dat Hitier inderdaad reeds in den zomer van het vorig jaar op grond van een aanstelling tot opper-wachtmeester van de gendarmerie te Süd-Burghausen (een gemeente van 6000 inwoners, met drie politie-agenten) het Duitsche Staats burgerschap heeft verworven. Zijn benoe ming werd door den toenmaligen minis ter-president, dr Frick, gemotiveerd met het feit, dat Hitier als frontsoldaat den oorlog heeft medegemaakt. Hitier heeft natuurlijk van een practische aanstelling en van salaris afstand gedaan. Het ma teriaal is aan de regeering doorgegeven, om te worden onderzocht. Thans is het mogelijk, dat Hitier als candidaat voor de aanstaande Presidentsverkiezingen wordt gesteld. Van bevoegde zijde wordt over de kwes tie van het staatsburgerschap van Hitier medegedeeld, dat de Thüringsche docu menten thans aan het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken zijn voorgelegd, en dat men het resultaat van het onderzoek moet afwachten. Het wrak van de M II gevonden. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat men de plaats, waar de vermiste duikboot M II ligt, gevonden heeft; het is ongeveer 5 mijl van Portland. De aardbeving op Cuba. Naar de Associated Press uit Santiago meldt, is een vijfde aardschok gevoeld. Het dak van de vrouwenafdeeling van het stedelijk ziekenhuis is ingestort; vele vrouwen en kinderen zijn hierbij omgeko men. Volgens nadere telegrammen blijken de eerste berichten, vooral wat het aantal slachtoffers aangaat, niet van overdrij ving vrij te zijn geweest. Reuter seinde gisteravond tenminste, dat de verliezen volgens particuliere mededeelingen bij lange na niet zoo groot zijn. Een Reuterbericht uit New-York deelt mede, dat volgens de officieele opgave tengevolge van de aardbeving te Santiago 6 dooden en een 30-tal gewonden zijn gevallen. In de eerste berichten werden de getallen schromelijk overdreven, daar deze gegrond waren op verhalen van bur gers, die door een paniekstemming waren aangegrepen. Het telegraafverkeer uit Nederland met Santiago ondervindt tengevolge van de aardbeving groote vertraging. waarin een door den minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw goedgekeur de steunregeling toepassing vindt. Naar gemeld wordt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw thans aan het Nationaal Crisis-Comité be richt, dat ook arbeiders, die tewerkgesteld zijn bij een zijnerzijds goedgekeurde werk verschaffing voor extra-hulp in aanmer king kunnen worden gebracht. Uitvoer van eieren. De te Roermond gehouden Limburgsche veeteeltdagen werden besloten met de jaarvergadering van den bond van pluim veehouders van den L. L. T. B. Het uit gebrachte jaarverslag vermeldt, dat, hoe wel 1931 goed inzette, de tweede helft van dit jaar ook de eieren in het gedrang bracht door de sluiting der Duitsche ban ken, de daling van het Engelsche pond en door contingenteering van den invoer naar Frankrijk. In de maand December liepen de prijzen terug tot benedon hot niveau van voor den oorlog. Toch konden in 1931 nog circa 350 milliocn eieren war den verhandeld door den bond. Binnenland. De winkelsluitingswet treedt 1 Mei a.s. in werking. De pachtwetten in de Eerste Kamer. Verlaging salarissen burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Zeeland. Buitenland. De aardbeving op Cuba. De houding van Japan. Hitier candidaat voor de presidents verkiezing? De gezonken Engelsche duikboot gevon den. Ingezonden Mededeeling. meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van IVüjnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct, Bij Apoth. en Drogisten Ingezonden Mededeeling. Korte berichten. Baldwin heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat bet wetsontwerp op de dou anetarieven stellig vóór Paschen aangeno men moet zijn. De bemoeiingen van de Zweedsche regeering, om het conflict in de metaal industrie, waarbij 90.000 arbeiders betrok ken waren, bij te leggen, zijn met succes bekroond. Het werk zal zeer spoedig wor den hervat. Sinds Maandag wordt de Noordkust van Noorwegen door een hevigen storm geteisterd. Vele dorpen hebben ernstige schade geleden. Het is zóó droog in Palestina, dat het gemeentebestuur van Jeruzalem als voorzorgmaatregel heeft afgekondigd, dat na 1 April geen water meer zal geleverd worden op bouwwerken en, als de toestand niet verandert ,ook na 1 Mei in geen fa brieken. Het beschikbare water moet uit sluitend voor menschelijk gebruik gere serveerd blijven. Gisteravond werd een bulletin uitge geven, hetwelk vermeldde, dat Mac Donald de oogoperatie met succes had ondergaan. Naar uit Delhi gemeld wordt, zijn in Britsch-Indië sind's het uitbreken van de burgerlijke ongehoorzaamheidsbeweging in December reeds meer dan 20.000 men- scben in de gevangenissen opgesloten. Benoemd tot hoofd der openb. school te Loosdrecht, de beer H. E. Dijken, hoofd d^r openbare school te Poortvliet. NEDERLAND EN BELG IE. De overeenstemming bijna volledig? Uit Brussel verneemt de „Maasbode", naar aanleiding *van de mededeelingen van den heer Seegers, inzake den stand der onderhandelingen tusschen België en Nederland dat betreffende het Schelde- regiem overeenstemming is bereikt; ver volgens, dat de onderhandelingen over de Rijnverbinding gereed zijn; verder, dat de Wielingenkwestie zoo goed als opgelost is en tenslotte, dat de kwestie van het Maaswater in verband met de Limburg sche wateren geheel is opgelost. Men verwacht te Brussel, dat de on- derteekening van het Belgisch-Neder- landsch verdrag nog slechts een kwestie van tijd is en zeker binnen eenige maan den kan worden tegemoet gezien. Nationaal Crisis-Comité. Zooals bekend is, beeft de Regeering ter beschikking van bet Nationaal Crisis-Co mité gesteld een bedrag van f 750.000 voor de verstrekking van extra-uitkeering voor kleeding, schoeisel en beddegoed, aan on dersteunde werkloozen. Deze gelden mochten tot dusverre uit sluitend worden besteed voor ondersteun de arbeiders, woonachtig in een gemeente Het Eerste Kamerlid Van Lanschot. I De leider van de r.k. fractie der Eerste Kamer, mr Van Lanschot, die tot de ge delegeerden van Nederland ter ontwape- ningsconferentie te Genève behoort, doch i die thans in Den Haag aanwezig is om in de Eerste Kamer de behandeling van de pachtwetten bij te wonen, zal daar blijven totdat de stemming over deze wets ontwerpen zal hebben plaats gehad, en daarna weer naar Genève vertrekken. De heer Van Lanschot wordt gedurende dien tijd te Genève vervangen door een der plaatsvervangende gedelegeerden. Winkelsluitingswet. Het „Hbl." deelde mee, dat de inwer kingtreding van de Winkelsluitingswet, die op 1 Maart was vastgesteld, nog eeni- gen tijd zou worden opgeschort. Thans verneemt de „Maasbode", dat de wet definitief in werking zal treden op 1 Mei a.s. Loonen in het tuinbouwbedrijf. De Westlandsche Patroonsvereenigin- gen in het Tuinbouwbedrijf hebben be sloten een standaardloon van f 21 per week voor de arbeiders niet te aanvaar den. Voorloopig zal dit loon worden uit betaald, doch mocht naderhand blijken, dat vermindering noodzakelijk is, dan zal daartoe worden overgegaan. De vakvereenigingen kunnen zich met dit besluit niet vereenigen, zoodat een conflict tusschen werkgevers en werkne mers niet onmogelijk is. Nederlandsch fabrikaat. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de P.T.T.-begrooting voor 1932, hadden enkele leden met genoegen vernomen, dat de Telefoondienst een re geling met een Nederlandscbe fabriek beeft getroffen, waardoor bet mogelijk zal zijn voortaan een groot gedeelte van de in de komende jaren noodige telefoon toestellen hier te lande te doen vervaar digen. Opliggende schepen. Het aantal opgelegde schepen in de Rotterdamsche haven is in Januari ver meerderd van 89 tot niet minder dan 111. Het aantal Nederlandsche schepen onder de opliggers vermeerderde met 18 en bedraagt thans 83. Voorts zijn er 13 Engelsche schepen opgelegd. De opgelegde tonnage meet tezamen 484.000 ton bruto (1 Januari 423.000). EERSTE KAMER. De Pachtwetten. Groote kans op verwerping. De Eerste Kemer beeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de Pachtwetten. Uit de gehouden redevoeringen i® wel gebleken, dat het volstrekt niet seker ig, dat deze ontwerpen het Staatsblad zullen bereiken. De Antirevolutionairen, de Gbr. Histo- rischen en de Liberalen hebben, vooral na de in de Tweede Kamer aangebrachte wijzigingen, overwegende bezwaren en als zij daarbij de steun krijgen van enkele andere leden, dan is de verwerping zeker. De eerste spreker, de beer Blomjous (R. K.) ontpopte zich al dadelijk'als een tegenstander van deze ontwerpen, die z.i. te diep ingrijpen in ons burgerlijk recht. Spr. bestreed bet continuatierecht, het' remissierecht en vooral het bepalen van den pachtprijs door den Kantonrechter. De beer Gelderman (Lib.) bleek in hoofdzaak dezelfde bezwaren te hebben. De heer Van Wassenaar van G a t w ij c k (G. H.) zag wei verschillen de goede dingen in deze voorstellen, maar de wettelijke verplichtingen achtte hij te bezwarend. Deze ontwerpen beoogen be scherming van den economisch zwak ge- achten pachter, maar brengen den ver pachter geheel in afhankelijkheid van den pachter, die een geheele boerderij beder ven kan, zonder dat de eigenaar er iets aan doen kan. De heer Diepenhorst (A. R.) ver klaarde in deze ontwerpen zeer veel goeds te zien. Er is echter één heel groot kwaad, het continuatierecht, dat in het ontwerp is gekomen, in strijd met het advies van de Staatscommissie van 1919. Tegen dit instituut heeft spr. principiëele en prac tische bezwaren. In het continuatierecht ziet hij een be perking van den eigendom, een ernstige belemmering van de goed© ontwikkeling van agrarische verhoudingen. Het recht vaardige van de inbreuk op het eigen domsrecht is niet aannemelijk gemaakt. Spr. is van meening, dat de eigendom geen doel op zichzelf is en dat de eigen dom van den grond niet zoo absoluut mag worden opgevat. Des: ondanks is hij toch van meening, dat dit alles niet het conti nuatierecht rechtvaardigt. Voorzichtig heid is hier dubbel gewenscht, omdat zich stroomingen openbaren, die aansturen op afschaffing van den particulieren eigen dom. Een tweede principieel bezwaar is, dat dif continuatierecht een inbreuk is op ons geldende contractenrecht. De sociale ongelijkheid der partijen wordt als argument voor het continuatie recht aangevoerd. Maar is die nog niet veel ongelijker bij de partijen bij het ar beidscontract? En heeft men hier een recht op voortzetting van het dienstver band? Naast principieele bezwaren zijn er ook bezwaren van practischen aard. In geen enkele wetgeving bestaat bet continuatie recht, behoudens dan in de Iersche. In Duitschland heeft men een wettelijke re geling gehad bij wijze van crisismaatregel tijdens de inflatie en welke weer op 1 Mei 1930 is vervallen. Dit gold trouwens ook slechts de kleine pachters. In Duitschland was de ervaring, dat niemand meer tot verpachting overging. In het belang van den pachter mag het stelsel van het continuatierecht, neerge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1