No. 105 Woensdag 3 Februari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. DlrecVeu r-Hooldredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Rodactie en Administratie No. tl. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertent'Dn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. V Afbraak. Een niet onbelangrijk deel van de open bare onderwijzers gaat onvermoeid door met de openbare school af te breken. Dat bleek deze week nog weer bij de behandeling van een onderwijskwestie in den Haagschen Gemeenteraad in ver band met het optreden van een onhan- delbaren onderwijzer, die zijn best schijnt te doen om de reputatie van een gunstig bekend staande school zooveel mogelijk te schaden. Bij het debat over deze zaak trok het de aandacht, dat 'niemand minder dan de Moskoviet Lou de Visser als woord voerder van een deel der onderwijzers, die dezen Communist het noodige mate riaal hadden verschaft, optrad. Er werd bij dit debat veel over het belang der openbare school gesproken, maar het werd, juist door het optreden van hen, die als speciale vrienden van het openbaar onderwijs poseeren, voor dit onderwijs een slechte dag, zeer bevor derlijk aan de definitieve afbraak. Dat er voortdurend en met succes aan de afbraak gewerkt wordt, blijkt ook uit wat in het orgaan van het Nederl. On- derw. Genootschap werd geschreven. Een lid van het N.O.G. had er bezwaar tegen gemaakt, dat de voorzitter van deze organisatie lid van den Vrijheids bond is, bij welke partij hij liefde voor het openbaar onderwijs mist. In verband daarmee zegt „Het School blad": „De Vrijheidsbond is géén tegenstander van de openbare school als idee. Maar hij voelt bedroefd weinig voor een school welke hij, misleid door de houding van vele onderwijzers, meent onder den naam van openbare school verborgen te zien: de socialistische richti n.g- school. En als deze vergissing iemand mag worden verweten, dan moeten daar voor die onderwijzers vooral aansprake lijk worden gesteld, die nu letterlijk niets hebben verzuimd om deze onjuiste op vatting ingang te doen vinden." Zoo is het inderdaad. Het zijn niet in de laatste plaats de „palstaanders", die de finale afbraak van de openbare school bevorderen, en de belangstelling voor het bijzonder on derwijs, ook het bijzonder Christe- 1 ij k onderwijs, doen toenemen. Worde het onzen onderwijzers gegeven om onder die omstandigheden het karak ter van de School met den Bijbel zuiver te bewaren en de Christelijke school voor al innerlijk te sterken, Boven Genève uit. Gisteren heeft de Ontwapeningsconfe rentie te Genève haar arbeid aangevan gen. De vraag komt op: zal er eenig resul taat worden bereikt? Of zal, gezien de sombere tijd waarin wij leven, het eenige dat wij nog hebben ons bij de handen af breken? Als wij letten op de omstandigheden, op de spanning die er is in het wereld leven, dan gaan we twijfelen en komt de vrees boven dat ook deze conferentie één groote mislukking zal worden. Intusschen, de „Nederlander", zegt het zoo terecht: terwijl de wegen rondom zijn gesloten, is de weg open naar Om hoog. „Niet in Genève wordt de wereldgang bepaald! Er is een aangrijpende troost in den Psalm: De Heere regeert, de aarde verheuge zich. Dat vele eilanden zich verblijden. Rondom Zijn troon zijn wolken en donkerheid. Gerechtigheid en gericht zijn de vas tigheid Zijns troons. De wolken kennen wij. Door de wolken heen den troon tasten, is de eenige weg tot stevig staan. En op den troon Hem weten, die regeert, brengt de innerlijke rust, die noodig is om naar buiten met alle kracht en flinkheid door te tasten. Wij moeten thans boven Ge nève uit. En er moet tusschen ons hier omlaag èa den wereld-troon ginds een gestadig ver keer zijn in gebed en smeeking, dat de volkeren dezen tijd en den ernst van dit uur verstaan. En dat door wat woont in de ziel van de volken de regeeringen zul len kunnen en mogen en moeten komen tot een daad. De plaats van de christenheid uit alle kerk en confessie der wereld is thans: de onderste trede van den Troon, waar zij in wijden, gesloten cirkel geknield roept naar omhoog." HET CONFLICT CHINA-JAPAN. Zitting van den Volkenbondsraad. De gistermiddag bijeengeroepen spoed vergadering van den Valkenbondsraad droeg door de aanwezigheid van den Fran- söhen minister van oorlog, Tardieu, den Britschen minister van koloniën, Thomas, en den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken, Grandi, het stempel van een groote politieke aotie. Als voorzitter van den raad deelde Tar dieu mede, dat deze zitting was bijeen geroepen door de Britsohe delegatie, waar om hij het woord verleende aan den heer Thomas. Nadat deze zijn verklaring en de daarin vervatte vier eisehen, had voorgelezen, deelde Tardieu, als vertegenwoordiger van Frankrijk mede, dat Frankrijk zijn ver tegenwoordigers te Tokio en Nanking op dracht heeft gegeven, zich bij de de marche van de Engelsche regeering aan te sluiten. De vertegenwoordiger van Italië, Gran di, deed hierop eveneons de officiëele mededeeling, dat Italië besloten heeft, der gelijke stappen als Engeland te doen. De vertegenwoordiger van China, dr Yen, sprak zijn voldoening uit over de afgelegde verklaringen, welke hg zijn re geering onverwijld zou doen toekomen. De vertegenwoordiger van Japan, ge zant Sato refereerde zieh aan de door de vertegenwoordigers der andere groote mo gendheden afgelegde verklaringen. Sato liet vervolgens een uitvoerige uiteenzet ting voorlezen, om aan te toonen, dat van de gebeurtenissen in Shanghai, China de schuld draagt. Japan heeft den vertegenwoordigers der mogendheden verzocht om een gemeen schappelijke vredesactie te Shanghai en kan zicih over het voorstel tot instel ling van een neutrale zone slechts ver heugen. Tardieu stelde vast, dat de raadszitting van gisteren de beteekenis heeft, dat de Volkenbondsraad met zijn moreel gezag zich aansluit bij de actie der Angelsak sische mogendheden. De groote mogendheden schijnen thans besloten te zijn, krachtiger op te treden, om aan den brand een einde te maken. Zoo is dus het gemeenschappelijk een heidsfront tot stand gebracht. Binnen een uur was de korte, doch in drukwekkende raadsvergadering afge- loopen. En nu volgen dan weer de oorlogsbe richten uit het Verre Oosten. De berichten uit Nanking melden, dat de Chineezen in allerijl verdedigingsmaat regelen treffen tegen een eventueelen aan val der Japanners. In Swatau hebben zich 5000 man Chi- neesche troepen samengetrokken, om den voorgenomen Japanschen vergeldingsaan- val tegen deze verdragshaven af te slaan. De „Lokal Anzeiger" verneemt verder uit Russische bron, dat Swatau reeds ge bombardeerd is. Japansche troepen wer den daarna geland en bezetten de haven en de regeeringsgebouwen. De Japansche aanval op Shanghai, waar aan werd deelgenomen door 2000 man, werd na een gevecht, dat drie en een half uur duurde, door de Chineezen tot staan gebracht voor het Noorderstation. De Japansche verliezen tijdens het ge vecht bedroegen tot nog toe 23 dooden, 84 zwaar en 75 licht gewonden. Vier burgers werden gedood en 9 gewond. Uit Nanking wordt gemeld, dat de be schieting van de stad het gevolg van een misverstand is geweest. Volgens de officiëele mededeeling wa ren enkele Japansche matrozen aan land gegaan om levensmiddelen te koopen. De matrozen werden door een Chineesche patroelje beschoten, omdat zij niet ant woordden, toen zjj aangeroepen werden. De matrozen meldden bij hun terug keer aan boord, dat de Chineesche troe pen aanvielen. De Japansche vlootcommandant twijfel de aan de juistheid van deze mededee ling, doch gaf toch bevel om te vuren. Daarop zijn enkele granaten in de lucht geschoten om te zien of de Chineesche forten zouden antwoorden. Dit geschiedde echter niet, waarop ook de Japanners het vuur staakten. Naar officiëel wordt medegedeeld, zijn Dinsdag twee torpedojagers te Tschifoe, tegenover Port Arthur gelegen, binnenge- loopen „ter bescherming van de Japan sche belangen". Bovendien zijn, naar het ministerie van marine mededeelt, drie mijnenleggers uit gevaren naar Amoy tegenover Formosa. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE GEOPEND. De Algemeene Ontwapeningsconferen tie is gistermiddag te halfvijf te Genève door haar president, Henderson, geopend. Deze Wereld-Conferentie voor Ontwa pening voor geopend te verklaren, aldus de voorzitter, is heden mijn plicht en te vens een groot voorrecht. Eerst herinnerde Spr. aan de tragische omstandigheden, waarop deze conferentie bijeenkomt, die ten doel h6eft den wereld vrede te verzekeren. Hij noemde den toe stand in het Verre Oosten zeer ernstig en sprak zijh overtuiging uit, dat alle onder teekenaren van het Volkenbondspact en het Kellogg-pact zich tot taak zullen stel len deze waarborgen tegen den oorlog toe te passen. Het iq, sedert 1918 niet voorgekomen, dat meer dan 60 landen vertegenwoordigd waren op één conferentie, nooit heeft een machtiger en indrukwekkender aantal mi nisters deel genomen aan eenige vroegere conferentie. De taak, die wij hebben uit te voeren is van groot belang voor de wel vaart van de menschheid. Wij onderschat ten de moeilijkheden niet, doch wij hopen dat deze ons zullen inspireeren, om ze met vertrouwen onder het oog te zien. Wij moeten vast besloten zijn de moei lijkheden te overwinnen en wij vertrou wen, dat wij het doel, de welvaart der menschheid, zullen bereiken. Spr. ziet de taak der conferentie drie ledig, n.l. het bereiken van een collectie ve overeenkomst, gebaseerd op practische voorstellen om een aanzienlijke vermin dering en besparing van alle nationale be wapeningen te verkrijgen. Ten tweede, om te besluiten, dat geen bewapening buiten het kader van het verdrag, dat naar alge meene ontwapening zal moeten leiden, zal plaats hebben en ten slotte voortzetting van het werk dezer conferentie door la ter te houden soortgelijke conferenties. Het internationale leven wordt bedor ven door wederzijdsche vrees die tot een bewapeningswedloop leidt. Spr. herinnerde aan de verschrikkin gen van den vorigen oorlog en noemde hetgeen ons in een toekomstigen te wach ten zou staan, onbeschrijfelijk. Wij moeten trachten den vicieuzen cir kel te verbreken, aldus de president, waarin de volkeren der wereld dreigen gevangen te raken. Het gevoel van onvei ligheid leidt tot een vermeerdering van bewapening; een vermeerdering van bewa pening verhoogt weder het gevoel van on veiligheid. Henderson herinnerde vervolgens aan het nauwe verband, waarin het pro bleem der ontwapening staat tot de ern stige economische en financieele crisis van het huidige oogenblik. De financieele las^. der bewapeningen en de verplichtin gen voortvloeiende uit vorige oorlogen zijn inderdaad de voornaamste oorzaken die tot haar ontstaan hebben medegewerkt. Het gemiddelde van de militaire uitga ven van 61 landen gedurende de laatste vier of vijf jaren bedraagt de enorme som van vierduizend millioen dollar per jaar. Het slot van Henderson's rede was een gloedvol betoog voor ontwapening. „De wereld eischt ontwapening," zoo riep hij uit. „De wereld heeft dringend behoefte aan ontwapening! Het is onze taak het stramien der komende geschiedenis te helpen maken." Aan de ontwapeningsconferentie nemen ongeveer 60 Staten deel. Behalve vrijwel alle 50 Volkenbondsstaten, zijn ook 8 niet- Volkenbondsstaten aanwezig, n.l. Afgha nistan, Brazilië, Costa Rica, Egypte, Hed- jas, Sowjet-Rusland, Turkije en de Ver- eenigde Staten van Amerika. Het totaal aantal gedelegeerden, plaatsvervangende gedelegeerden, deskundigen en secretaris sen, wordt op ongeveer 1500 geschat. Bo vendien wonen er ongeveer 500 journalis ten de conferentie, althans in de eerste weken, bij. Het aantal buitenlandsche be langstellenden wordt op ongeveer 500 ge schat, zoodat in het geheel circa 2500 personen in da conferentiezaal aanwezig zijn. In tal van hotels en pensions is echter nog plaatsruimte in overvloed aanwezig. In de zaal ziet men natuurlijk een groot aantal Staatslieden, die uit de Volken bondsvergadering en uit de zitting van de commissie van voorbereiding-Loudon be kend zijn. Daarentegen mist men ook eenige der bekendste personen uit de voorbereidings commissie, n.l. de voorzitter, jhr Loudon, graaf Bernstorff, Lord Cecü, terwijl na tuurlijk ook gemist wordt een der mannen die in de Volkenbondsvergadering vele re devoeringen over het ontwapeningsvraag- stuk gehouden heeft, Brian. Na de openingsrede van Henderson, werd de president van Zwitserland Motta tot eere-voorzitter der conferentie gekozen. De conferentie riep vervolgens drie com missies in het leven voor drie spoedei- schende quaesties. Op voorstel van Henderson werd beslo ten, dat de ontwapeningsconferentie Za terdagochtend in buitengewone openbare vergadering zal bijeenkomen tot het in ontvangst nemen van die petities, die reeds hier zijn ingekomen en die dan reeds door de desbetreffende commissie zullen zijn onderzocht. Hierna werd de eerste bijeenkomst der ontwapeningsconferentie gesloten. Ver moedelijk zal de eerstvolgende vergade ring Vrijdag plaats hebben voor do goed keuring van het reglement van orde. Engeland en het herstelvraagsfuk. Op een vraag in het Lagerhuis aan gaande het probleem van de schadever goeding en de oorlogsschulden, heeft Ne ville Chamberlain geantwoord, dat de po litiek der regeering streeft naar een vol ledige en permanente oplossing van dit probleem. Zooals de vorige regeeringen, gelooven wjj dat een algemeene schrap ping van de herstel- en oor- logsschulden het beste middel zou zijn om ditdoel te bereiken. Wij hebben een voorloopige regeling voorgesteld, geldig voor een jaar, ingaand bjj afloop van het moratorium van Hoo ver; daar wij echter geen volledige over eenkomst hebben kunnen sluiten met de voornaamste betrokken mogendheden, is het misschien beter deze kwestie over te laten aan do toekomstige herstelconfe rentie. Duitschland is niet in staat, opnieuw ztfn verplichtingen na te komen en het is duidelijk, dat, wanneer de sohuld- eischende mogendheden deze verplichtin gen zullen overwegen, zij rekening zullen moeten houden met dit feit. Duitschland blijft juridisch gebonden aan de besluiten van Den Haag, maar nu is de commissie te Bazel, die een onder zoek heeft ingesteld naar de betalings capaciteit van Duitschland, tot de con clusie gekomen, dat Duitschland niet meer in staat zal zijn om die herstelbetalin gen te hervatten. Dit niet kunnen is heel iets anders dan niet willen. Overstrooming in de Weichsel-Delta. Tengevolge van den krachtigen storm steeg Maandagavond het water in den Dooden Weichsel zóó snel, dat het bij Schellmühl buiten zijn oevers trad. Het water stond een halven meter hoog in de huizen. Nog grootere overstroomingen veroor zaakte de storm bij Heubude. Kleine boe ren en tuinders hebben voornamelijk schade geleden. De dijken tusschen Dantzig en Neufahr zijn voor een groot deel onderspoeld. Ook aan het strand heeft de storm groote schade aangericht. Zeven vliegtuigen in de Vereenlgide Staten vermist Volgens een bericht uit New-York wor den op het oogenblik, tengevolge van den mist en den storm in de Ver. Staten zeven vliegtuigen vermist, die te samen c.a. 20 personen aan boord hebben. Luchlpar trouilles, militaire vliegtuigen, auto's en motorbooten zijn uitgezonden om opspo ringen te ondernemen. Tot nog toe heeft men in de bergen van Californlë de ver koolde wrakstukken van één der vlieg tuigen aangetroffen, maar van de zes andere is nog geen spoor gevonden. Opstand In Ecuador. In de provincie Karachi is een revolu tionaire beweging uitgebroken, die zich volgens mededeeling van de regeering over alle deelen van Ecuador heeft uitge breid. De gouverneur der provincie heeft den minister van oorlog dringend om verster king versoeht Binnenland. De locaalspoor op Zuid-Beveland. Een vergadering van gemeente- en polder besturen. De gemeentebesturen en de werkloozen- zorg. Buitenland. Zitting van den Volkenbondsraad over de kwestie ChinaJapan. De ontwapeningsconferentie geopend. China aanvaardt de Volkenbondsvoor waarden, Japan verwerpt ze. Dreigende uitsluiting in Denemarken. Aardbeving op Cuba. DE GEMEENTEBESTUREN IN Dl WERKLOQZENZORG, De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft de volgende circulaire met vragenlijst aan alle gemeenten gezon den: „Nu de werkloosheid in ons land zeer omvangrijk is geworden en de uitgaven van de overheid eveneens belangrijk zijn toegenomen, is het alleszins wenschelijk, dat de regeering regelmatig op de hoogte is en blijft van de uitgaven, welke ten be hoeve van de werkloozenzorg door de ge meentebesturen zijn gedaan. Ongetwijfeld zal ook uw college het nut hiervan inzien en ik mag daarom uw medewerking in roepen om voortaan maandelijks de des betreffende vragenlijst, welke u regelma tig zal worden gezonden, ingevuld terug te zenden. Ook wanneer eventueel geen uitgaven zijn gedaan, wordt terugzending op prijs gesteld. Voor de eerste maal worden de gege vens verzocht over de periode van 3 tot en met 30 Januari, terwijl u vervolgens, in de eerste week van elke maand, een lijst zal worden gezonden, waarop zal zijn aangegeven, over welk tijdvak de inlich tingen worden verzocht". In de vragenlijst wordt gevraagd, of de gemeente steun aan werkioozen heeft uit gekeerd en, zoo ja, hoeveel in totaal. Ge lijksoortige vragen worden gesteld met be trekking tot uitgaven voor werkverschaf fing, niet vallende onder art. 29, lid 2, der Armenwet. Ook wordt gevraagd, hoe veel in de gemeente de besturen der werk- loozenkassen aan de leden van die kassen hebben uitgekeerd en hoeveel werkioozen bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbe middeling waren ingeschreven. De Nederlanders te Sjanghai. Bij het ministerie van buitenlandsche zaken is de telegrafische mededeeling ont vangen, van den Nedarlandschen consul- generaal te Shanghai, dat de Nederland- sche kolonie aldaar welvarend is. Nederland's beschermende maatregelen. Uit Brussel werd gisteravond gemeld. In de Eerste Kamer heeft senator Van- dewiele er over geklaagd, dat de Ne- derlandsche regeering onlangs een in voerrecht op weefsels met twee procent heeft verhoogd en bovendien de mogelijk heid onderzoekt om den invoer van som mige buitenlandsche producten te rege len en slechts den invoer toe te laten van weefsels van vreemden oorsprong tot een hoeveelheid die overeenstemt met de pro ductie in Nederland. De heer Vandewiele zei, dat deze be schermingsmaatregelen van de zijde van Belgische commissionarissen en groote kleederenfabrikanten krachtdadig verzet uitlokken, temeer daar de Nederlandsche fabrikanten niet in de mogelijkheid ver- keeren om sommige bijzondere producten te leveren, die in België worden vervaar digd. Hij vroeg de minister van Buiten landsche Zaken onmiddellijk stappen bij de Nederlandsche regeering te doen, opdat dit ontwerp niet ten uitvoer zou worden gebracht. Nederland, zoo zei hij, is één van de bijzonderste afzetgebieden voor Belgische weefsels en moest een dergelijke maatregel toegepast worden, dan zou dit een ramp zijh voor de Belgische weefnij verheid. Minister Deckers In IndlB. De Minister van Defensie, de heer dr Deckers, heeft Zondag een rondrit door Bandoeng gemaakt in gezelschap van den burgemeester en den legercommandant. Onder anderen werd een bejoek gebracht aan de sterrewacht te Lemb&ng. 's Avonds

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1