Scheepstijdingen. Zaagmachine 4 Telegrammen. Financieële Berichten. Radio-nieuws Burgerlijke Stand Marktberichten. Afloop Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Voor iemand met 20 mille contant associatie en latere overname van bekende goede zaak. GAAT NIET DOOR; i. DE N00D, Veersche Weg, BOEDEKENSKERKE. Abonnementen cn Adyertentiën werden aangenomen door -A d e den llsa ver- gegaan. e, want, i geheel )b <- Zaterdagnacht is te Zeelst de groote schuur van den landbouwer v, d. 0. tot den grond afgebrand. Een varken kwam in het vuur om. De veestapel kon nog bijtijds gered worden. Te Sellingen is de behuizing van den turfhandelaar v. d. H. afgebrand. De be woners moesten zich in nachtgewaad in veiligheid brengen. Zondagavond ontstond er op de Wal te Oss een zware uitslaande brand in de woning van den heer H. De vlammen sloegen over op het aangrenzende pand bewoond door den heer K., dat eveneens vlam vatte. De brandweer mocht er in slagen het pand bewoond door den heer K. gedeeltelijk te behouden. Te Hoeven zijn de schuur en stal van de boerderij van den landbouwer B. door onbekende oorzaak een prooi der vlammen geworden. Gevolgen van dronken schap. Toen Zondagavond een tweetal meisjes op den Uiterdijk te Pernis wan delden, liep aldaar een man, in staat van dronkenschap verkeerend. Toen de meis jes naar hem keken, bleef hij staan en begon te schelden, waarna de meisjes op de vlucht gingen. Zij liepen naar de ouderlijke woning, doch daar er niemand thuis was, gingen zij bij de buren binnen. Toen zij later het huis van de buren wil den verlaten om naar het ouderlijk huis te gaan, keek een der meisjes eerst in de deur, of de dronken man nog aanwezig was. Op hetzelfde oogenblik werd in haar richting geschoten. Het meisje bleef on gedeerd, doch de hagel drong op enkele plaatsen in de deur en het raamkozijn binnen. Bij onderzoek bleek, dat het schot was gelost door den dronken man. De ver dachte heeft een volledige bekentenis af gelegd. Hun vrienden bestolen. Twee Duitschers brachten een bezoek aan een hun goed bevriende familie te Kerk- rade. Ze wisten de menschen te bewegen een wandeling te maken. 'Onderweg ver wijderde zich een der Duitsche vrienden onder het voorwendsel dat hij een bood schap moest gaan doen in Spekholzer- heide. In werkelijkheid keerde hij naar de woning terug, na te voren reeds maat regelen getroffen te hebben, om er zonder moeite in te komen. Hij stal uit een kleerkast f 300 en deelde later met zijn vriend den buit. De politie heeft beiden bearresteerd. Het bleek, dat zij zich ook nog schuldig hadden gemaakt aan diefstal van gouden sieraden. Een hunner is naar de gevan genis te Maastricht, de ander, die op Duitsch grondgebied werd aangehouden, naar de gevangenis te Aken overgebracht. Ongeluk in 't kampWaals- d o r p. Gistermiddag is bij de oefeningen in granaatwerpen in het kamp Waalsdorp een ongeluk gebeurd. Eén der leerlingen, de dienstplichtige sergeant-titulair van 't 13e reg. inf., W., liet, na de ontsteking, één der handgranaten uit de hand vallen, tengevolge waarvan deze in zijn onmid dellijke nabijheid ontplofte. De sergeant werd aan buik en linkerarm gewond. De officier van gezondheid, die de oefenin gen bijwoonde, verbond hem ter plaatse, waarna hij per auto naar het Ziekenhuis werd overgebracht. Auto rijdt café binnen. Tegen tien uur gisteravond reed op den Boschdijk te Eindhoven een vrachtauto plotseling naar rechts tegen het café van den heer G. Smulders op. De voorgevel van het café en de wa randa werden vernield. Een en ander wekte binnen groote consternatie, waar een groote ruïne werd aangericht door het neervallende glas en vernielde kozijnen en balken, die het balcon van het café stut ten. Een der bezoekers werd door een balk licht aan het hoofd gewand. Van den wagen werden de radiateur en de cabine vernield, terwijl de bumper in tweeën werd gedrukt. De chauffeur be kwam geen letsel. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan een defect aan de stuurinrichting. .Vluchteling uit een psy ch opath enasyl aangehou den. In den Duitschen trein is gisteren te Utrecht aangehouden H. M. S. L., die in het Rijks psychopathenasyl te Leiden was opgenomen, doch het vorig jaar Mei tij dens een vrije wandeling had weten te ont vluchten. Hij1 is 'naar Leiden 'terugge bracht. Modern vakbondbestuur der mishandeld. De propagandist van den Centralen Bond van Transport arbeiders, Jan Michaud, is aan de Wil- helminakade te Rotterdam door een troep heethoofden van zijn fiets getrokken en deerlijk mishandeld. Met ploertendooders met de vuist en met den schoen werd hij geslagen en getrapt. De fiets werd ver nield. Men liet hem met bloedende verwon dingen aan hoofd en oogen zonder eenige hulp op straat achter. M. zag kans, het gebouwtje van den Volksbond te bereiken, waar men hem van bloed reinigde, waarna hij naar zijn woning werd gebracht. Van de Wilhelminakade is de woeste bende naar het afdeelingskantoor van den Centralen Bond getrokken. De straatdeur werd ingetrapt, men holde de trap op en blijkbaar was het de bedoeling het kan toor binnen te stormen. Toen de aanwezige bestuurders en en kele toevallig aanwezige leden zich ech ter op de trap posteerden trokken zij te rug. DE NOOD IN DEN LANDBOUW. i Zwavelzure ammoniak voor kleine I boeren en tuinders. Zaterdag is door het secretariaat van het Nationaal Crisis-Comité een circu laire gezonden aan de voorzitters van de Plaatselijke Crisis-Gomitó's in de ver schillende plaatsen van ons land. In deze circulaire wordt het volgende medegedeeld: Ten einde iets bij te dragen in de voor ziening van den crisisnood onder de klei de boeren en tuinders, heeft het Natio naal Grisiscomité besloten tot den aan koop van zwavelzure ammoniak, welke tegen zeer verlaagden prijs ter beschik king gesteld zal worden van de plaatse lijke comité's ter verdeeling onder boven bedoelde categorieën. Indien het plaatselijk comité van dit aanbod gebruik wenscht te maken, wordt verzocht ten spoedigste, uiterlijk vóór 8 Februari, aan het Nationaal Comité te willen opgeven hoeveel K.G. (afgerond in volle honderdtallen) gewenscht wordt. Zoodra alle aanvragen zijn gecentrali seerd, zal bericht worden of de totale aan gevraagde hoeveelheid, dan wel een ge deelte daarvan ter beschikking kan wor den gesteld. Adn de plaatselijke comité's wordt een prijs van f 2 per 100 K.G. in rekening gebracht. Het staat aan de plaatselijke comit'és vrij dit bedrag geheel of gedeel telijk aan de begunstigden in rekening te brengen. De bestelling geschiedt door het Natio naal Crisis-Comité, hetwelk daarbij de belanglooze medewerking heeft verkregen van het Centraal Bureau uit het Neder- landsch Landbouw Comité en van de vier Katholieke Coöperaties. De verstrekking der bestelbons dient uitsluitend te geschieden aan noodlijden de eigen boeren met een in cultuur ge bracht gebied van 5 H.A. of minder en aan dito tuinders met een in cultuur ge bracht gebied van 1 H.A. of minder. In gemeenten, waar nog geen plaatse lijk crisis comité opgericht is, werd de circulaire aan den burgemeester verzon den. Reeds gisterochtend bleek, dat deze maatregel allerwege instemming mocht vinden. De Christelijke Boeren- en Tuin dersband in Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité en de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond hebben in een gemeen schappelijk schrijven van hunne volle in stemming en groote waardeering doen blijken. In vele gemeenten valt het echter moei lijk om in korten termijn te beslissen wel ke hoeveelheid aangevraagd moet wor den. Ter oriënteering zij daarom mede gedeeld, dat de binnenkomende aanvra gen getoetst zullen worden aan de resul taten der landbouwtelling 1930. Wanneer men aan de hand van deze telling het totaal-oppervlak aan eigen bezit van boe ren met minder dan 5 H.A. en tuinders met minder dan 1 H.A. berekent en de benoodigde hoeveelheid stelt op 200 K.G. per H.A. dan zal voor 25 pet. aan een op deze basis berekende aanvraag voldaan kunnen worden. Bij de uitreiking der bons zal dus toegezien moeten worden, dat de ze uitsluitend aan het meest noodlijdende deel van deze bevolkingsgroep worden uitgereikt. DEN HAAG. Voor de Haagsche rech- bank heeft heden terecht gestaan de ge wezen directeur eener bakkerij, H. F. Z., beschuldigd van verduistering van f 9000 en het doen van valsche aangifte omtrent een roofoverval. Tegen verdachte, die een volledige bekentenis aflegde, werd 2% jaar geëischt. HELMOND. Gisteren zijn de Gebr. van Lieshout die de roofmoord op den 63-jaxi- gen kaslooper pleegden van Tilburg naar Helmond overgebracht. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het geld is nog niet terecht. De opening van de Ontwapeningscon ferentie verdaagd. GENEVE. Het secretariaat van den Volkenbond heeft hedenmiddag zeer on verwacht meegedeeld, dat de openingszit ting van de Ontwapeningsconferentie is verdaagd tot hedenmiddag half 5, zulks in verband met een te houden vergadering van den Raad van den Volkenbond. Nadat dit bekend was geworden ver luidde dat een nog langer uitstel moge lijk is. Naar verluidt wordt er gedacht aan het bijeenroepen van een buitengewone zitting van de Volkenbondsvergadering ter be handeling van het Japansch-Chineesche conflict. Alle andere kwesties staan hier bij op den achtergrond. Nader wordt gemeld, dat overwogen wordt, de Ontwapeningsconferentie tot a.s. Maandag uit te stellen. Bevestiging van dit bericht was echter niet te krijgen. Het voorzitterschap van den Raad van den Volkenbond wordt waargenomen door den Franschen Minister van Oorlog Tardieu. De plotselinge bijeenroeping van den Raad van den Volkenbond is geschied in volledig overleg met den president der Ontwapeningsconferentie. GENèVE. De vertegenwoordigers der Engelsche, Fransche en Italiaansche re geeringen zijn, naar gemeld wordt, voor nemens, in de hedenmiddag plotseling uitgeschreven zitting van den Raad van den Volkenbond, mededeelingen te doen, over de vanwege hun regeeringen Maan dagavond aan de Japansche regeering ge richte nota. Naar verluidt, g®«® hierbij vfer voor waarden, waarvan de onmiddellijke ver vulling door de drie mogendheden zou zijn geëischt, waaronder in de eerste plaats het onmiddellijk staken van alle vijandelijkheden. LONDEN. In den laatsten tijd had Mac Donald last van zijn oogen. Thans is hem geadviseerd spoedig een operatie te laten verrichten. DE VOLKENBOND EN HET JAPANSCH-CHINEESCHE CONFLICT. GENEVE. De Raad van den Volkenbond is hedenmiddag onder voorzitterschap van Tardieu bijeengekomen. Aan de zitting namen o.a. de Italiaan sche Minister van Buiten! Zaken, de En gelsche Minister van Koloniën en een ver tegenwoordiger van Duitschland deel. Tardieu opende de zitting en deelde me de, dat deze op voorstel van de Engelsche delegatie is bijeengeroepen. De Engelsche Minister van Koloniën verklaarde daarop o.m.: De Britsche regeering acht het onver antwoordelijk, dat de huidige toestand in het Verre Oosten nog langer voortduurt. Elke dag brengt nieuwe botsingen van steeds ernstiger draagwijdte. De vijande lijkheden tusschen China en Japan duren aanhoudend voort. Een buitengewoon ern stig conflict is uitgebroken; practisch is de oorlogstoestand ingetreden. Tegenover zulk een toestand kunnen de leden van den Volkenbond niet onver schillig blijven staan, willen zij niet alle vertrouwen verliezen. Het is niet zon der beteekenis dat de Amerikaansche re geering den toestand op dezelfde wijze beoordeelt. De leden van den Raad van den Vol kenbond hebben zich thans bereid ver klaard de Raad in kennis te stellen met hunne diplomatieke stappen. De Engelsche en de Amerikaansche re geeringen hebben gezamenlijke pogingen gedaan doch zonder resultaat. De Engelsche regeering heeft daarom besloten nieuwe stappen te doen ter ver zekering van den vrede. Gehoopt wordt dat andere regeeringen zich bij deze stap pen zullen aansluiten. De volgende eischen werden aan China en Japan gesteld: le. staking van alle vijandelijkheden en van alle voorbereidingen voor den oorlog; 2e. wederzijdsehe terugtrekking van troepen-uit Shanghai; 3e. bescherming van de Internationale concessies aldaar; 4e. onmiddellijke opening van de onder handelingen om het conflict te regelen. Wisselkoersen. Amsterdam, 2 Febr., 2.30 u. Berlijn 58.8558.95. Brussel 34.6134.65. Londen 8.578.64. Parijs 9.759.79. New-York 2.48%—2.48%. Naar wij vernemen zullen Commis sarissen der N.V. Insulaire Hypotheek bank te Zierikzee aan de vergadering van aandeelhouders voorstellen, na gedane afschrijvingen en extra versterking der reserves, het dividend over 1931 te bepa len op 18 pet. (v. j. 20 pet.). Programma van Woensdag 3 Febr.: HUIZEN, 298 M. 8 Bijbellezen. 8.15—9 Gramofoonpl. 10 Dameskoor. 10.30 Ziekendienst 11 Orgelspel. 12.15 Concert. Dameskoor met solisten. 2.30 Voorlezing.,3 A. Hennes, alt, met viool- en pianobegeleiding. 5 Kinder uurtje. 6 Lanidbouwhalfuurtje. 7 Concert en lezing. 8.15 De Haarlem- sche orkestvereen. HILVERSUM. 1875 M. Uitsl. VARA- uitz. 10 VPRO. 6.30 RVU. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgen wijding. 12.20 Orgelconcert 1.05 Gramofoon. 1.50 Trioconcert. 3.50 Concert door het Sted. Orkest. 5.05 Or gelconcert. 6.50 Orgelconcert. 8.35 BBC-Symphonie-orkest. GOES. Overleden: Johanna Knuist, 86 j. wed. van Johannes 'Govers; Johanna Janse 73 j. echtgen. van Adriaan Hollan der. BIGGEKERKE. Geb. Johan Diedrich z.v. Antheunus Janse en Francina Pieter- nella Fregeres; Neeltje Zoetje d.v. Leen- dert Jobse en Wilhelmina v. d. Vorst; I'ieter z.v. Joos Lampert en Neeltje de Witte. Goes, 2 Febr. 1930. Chevalier gerst f 6.25; haver f 6.50, kookerwten f 10f 11.75, kroonerwten f8 f 11.75, schokkers f 13f 18, br. boonen f 6f 8, paardeboonen f 7.15, Mosterdzaad f 24. Ruime aanvoer, handel flauw. Eieren per 100 stuks f 3.10, middenpr. p. 25 st. 77,5 et.; winkelprijs 4 ct.; boter per kilo f 1, middenprijs per pond 50 ct., winkelpr. 60 ct. Fabrieksboter verkocht voor 65 ct.; eendeieren f3.10 p. 100, poeleieren 2,5 ct. V. P. Z. Aanvoier 17766 eieren. Prijs: f3.40 p. 100 stuks. GOES. Veilingsvereeniging „Zuid-Beve land". Veiling van 2 Febr. 1932. Spruiten 15, Witlof 4, Kroten 2.10, uien 1.30, Aardappels 6.20 gld„ alles per 100 K.G.; Boerekool 2.70, Knolselderij 1.80, Groene Savoijekool 1.101.70 gld. per 100 stuks; Prei 8 gld. per 100 bos; Tulpen 1.802 gld. per 100 stuks. MIDDELBURG, 1 Febr. 1932. Kleine veiling. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe 122-147, Poters 48-75, per 25 K.G. Spruiten 1-8, Veldsla 3-16, Witlof 2-9, Spinazie 11, Broeisla 32, W. Postelein 9, Peen 4-5, Kroten 4-5, Uien 1-5, Koolra pen 1, Roode kool 1, Rammenas 1, Brui ne boonen 8, Nero 2-15, alles per K.G. Copland tulpen 18 per 12 stuks. Rapen 2.5-3, Prei 1.5-7, Savoye kool 1/10-1, Roode kool 0.5-2.5, Selderie 0.5- 3.5, Knolsederie 1.5-2, Andijvie 0.5-2.5, Bloemkool 2-9, alles per bos of per stuk. Souburg. Architect L. M. Naaktgebo ren alhier heeft voor rekening van dhr G. Luteijn, aanbesteed het bouwen van vier woningen aan het Marnixplein te Souburg. Inschrijvers: A. C. Polderdijk, N. en St. Joosland f 9367, Korf en Franke, Souburg f 8995; A. van Maldigem, Souburg f 8684; P. Verheul, Souburg f8358; A. G. Haak, Bruinisse f 8244; W. A. Keim te Sou burg f 8104; L. Verhage te Koudekerke f7895; L. C. Bom te Burgh f7875; A. Poelman te Ritthem f7777; L. de Jong te IJsselmonde f 7735; J. Bayens te Sou burg f 7389. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund, Borsselen. De levering van de voorjaars kunstmeststoffen voor de Kunstmestver- eeniging alhier is toegewezen als volgt: Super f 1.38, J. de Koster te Kruinin- gen; Amoniak Super f 2.63, Koman Co., Dirksland; Chili f 7.89, dezelfde. Zwavelz. Amoniak f 4.37, Hulshof Co., Utrecht. Kalksalpeter f 6.78%dezelfde. Patent Kali f7.05, Zeeuwsche Voeder en Kunstmesthandel, Middelburg. Vergaderingen, lezingen, concerten, enz. te Goes. Febr. 2, 3 en 4 Conferenties Chr. Evang. Kerk 4 Demonstratie padvinders. 5 Chr. Winterlezing. 8 Afd. Goes Chr. Kantoor- en Handels bedienden. 9 Besturenvergadering Chr. Besturen bond. 10 Spreekbeurt dhr Sevensma. 11 Uitv. Gemengd Koor. 15 Verg. A.R. Kiesvereeniging. 16 Zaalconcert „Hosanna", Schutters hof. 18 Zuid-Bevelandsch cap. koor. 19 Verg. Leiders van Knapenvereen. op Zuid-Bev. 25 Uitvoering Gymnastiekver. O. K. K. 25 Lezing Ds Ringnalda Ned. Chr. Vrouwenbond. Maart. 7 Lezing dr Stegenga voor Kerk en Vrede. 10 Jaarfeest Geref. Meisjesvereen. „In Gods V/oord is onze kracht". 17 Ir. v. d. Plassche spreekt voor We tenschappelijke Belangen. 18 Chr. Winterlezing. Stoomvaart-Mij. Nederland. TABINTA, thuisr., 31 v. Oost-Haven. MARNIX VAN ST ALDEGONDE, uitr., 31 te Sabang. JOH. V. OLDENBARNEVELDT, thuisr., 1 v. Southampton. Rotterdamsche Lloyd. BLOERAND, uitr., p. 31 Finisterre. DEMPO, thuisr., p. 31 Kaap del Armi. INSULINDE, thuisr., 31 v. Sabang. KOTA INTEN, uitr., p. 30 Kaap del Anni TAPANOELI, thuisr., 1 v. Belawan. TOSARI, uitr., 31 v. Belawan. BLITAR, Rott. n. Batavia, p. 1 Finist. SIANTAR, vertr. verm. 2 v. Brake. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verw. tot den avond van 3 Febr. 1932: Zwakke tot matige Westelijke tot Noor delijke wind. Weer zwaar bewolkt of be trokken, waarschijnlijk eenige regenbui en, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 uur: 782. Licht op voor fietsers: Woensdag 5 u. 3 min. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer M. G. BOASSON, in den ouderdom van 80 jaar. Den Haag, 2 Febr. 1932. Koningin Mariaplein 10. Mr Dr J. J. BOASSON. H. G. BOASSON— SCHOLTEN. THEA BOASSON. E. M. HES—BOASSON. I. E. HES en Verloofde. BEP. HES. Middelburg: M. H. BOASSON. B. .BOASSON—SANDERS. De teraardebestelling zal plaats vinden op de Israëli tische begraafplaats te Mid delburg, op Donderdag 4 Februari. Vertrek van het huis Seis- singel R 67a, namiddag 2.30 uur. Geen bezoek. Geen bloemen. Eenige kennisgeving. Heden overleed plotseling in den ouderdom van 49 jaar onze geliefde Vader, Behuwd- en Groovader, de heer W. KLUIJFHOUT Lz, Uit aller naam: Wed. N. M. KLUIJFHOUT- BRANDES. Koudekerke, 2 Febr. 1932. Voor de vele blijken van belang stelling, na het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, betui gen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie: C. v. d. PLASSE. 'a-Heer Arendskerke, Febr. 1932. Voor de vele blijken van deel neming, zoowel van hier als van elders ondervonden, tijdens de ziek te en na het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder PIETERNELLA LEIJNSE, betuigen wij hiermede onzen har telijken dank. Uit aller naam: C. KLUIJFHOUT. Serooskerke (W.), 2 Febr. 1932. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het over lijden van onzen geliefden Echtge noot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, den heer IZAAK CATSMAN Lz., betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie: Wed. I. CATSMAN—DE SMIDT. N.- en St.-Joosland, Februari 1932. Comité voor Chr. Wlnterlezingen te KapelleBiezelinge. LEZING door den Weleerw. Heer Dr. C. B0UMA te 's-Gravenhage. Onderwerp: Levie de Tollenaar, op D.V. Vrijdag 5 Februari 1932, des avonds 6'/i uur, in de Geref. Kerk. Toegang vrij voor leden en huisgezin. Niet-leden 35 cent entrêe. Het Bestuur. bestaat gelegenheid tot Brieven onder letters B B Bureau De Zeeuw, Goes. De per 10 Februari a.s. aangekondigde veiling ten verzoeke van dhr. F. DUKE te Colijnsplaat zijnde de perceelen uit de hand verkocht. Notaris MATTHMS. te koop. Een Schepradzaaimachine, 1.95 M. werkbr. als nieuw, voor f 160. MIDDELBURG. Tel. 431. j. mm.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3