No. 104 Dinsdag 2 Februari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SEF" VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! -&S Buitenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Socialisatie. Er is een tijd geweest dat van socialis tische zijde socialisatie als het ge neesmiddel voor de maatschappelijke kwalen werd aangewezen. Socialisatie zou de eerste stap zijn naar een nieuwe maatschappij waar vrede en geluk en welvaart heerschen. Velen hebben dit voor goede munt aan genomen en zien nu met smachtend ver langen uit naar den ondergang van het kapitalisme, waarvan ze in dezen tijd de voorteekenen meenen te bespeuren. Zij leven in de vreugdevolle verwach ting, „dat de arbeidersklasse in staat zal zijn uit den chaos, die door den onder gang van het kapitalisme ontstaat, de so cialistische orde te scheppen". De roode optimisten die zoo denken hebben nu echter van den heer Albarda een koude douche gekregen, waardoor ze zich wel leelijk ontnuchterd moeten ge voelen. „Het ontredderde kapitalisme, zegt hij, biedt voor de verwezenlijking van het so cialisme geen betere kansen dan het kapi talisme in een gunstige conjunctuur. Inte gendeel. Socialisatie maakt van uitge putte ondernemingen, die hun afzetgebied en hun kapitaal verloren hebben en wel ker machines stilstaan, geen bloeiende be drijven, die rechtstreeks of indirect tot het levensonderhoud van het volk bijdra- gen. Socialisatie moet de productie in de macht der gemeenschap brengen; zij be doelt niet het bankroet van de kapitalis tische nijverheid te maken tot een bank roet van de gemeenschap." Is dat duidelijk of niet! Socialisatie, zoo zegt hier de leider van de S.D.A.P., kan geen uitkomst brengen. Het is een mooie leuze voor verkie zingsdagen en om er de arbeiders voor te laten demonstreeren. Maar verder moet men er geen heil van verwachten. Als het kapitalisme geen uitkomst kan brengen, dan moet men het zeker niet van socialisatie verwachten. DE TOESTAND IN CHINA. Het blijft in China een wonderlijke toe stand. Japan blijft rustig zijn gang gaan in weerwil van den Volkenbond en van de (zachte) protesten der groote mogendhe den. Nu weer heeft Nanking de beurt gekre gen. Een telegram uit Nanking meldt n.l., dat Japansche oorlogsschepen gisteravond begonnen met het bombardement van Nanking en dat Japansche mariniers on der bescherming van spervuur der oor logsschepen aan land werden gezet. Hard nekkige gevechten zijn aan den gang. De Japanners hebben vier kruisers en drie torpedojagers voor Nanking, de Chi- neezen hebben er drie kanonneerbooten, Groot-Brittannië en de Vereenigde Sta ten elk één kanonneerboot. Officieel wordt verklaard dat de Chi- neesche forten niet antwoordden, daar de troepen van de stad bevel gekregen hadden niet te antwoorden. Bij het begin van het bombardement werd de stad op bevel van de politie in het duister gedompeld. De beschieting duurde 3144 uur. Drie Chineesche kanonneerbooten werden even eens door de Japanners onder vuur geno men; een van deze werd zwaar bescha digd. Onder de bevolking brak een pa niek uit, alle winkels werden gesloten. Pe Engelsche en Amerikaansche consuls gaven aan hun landgenooten den raad de stad zoo spoedig mogelijk te verlaten. Ook te Swantau zijn Japansche troepen geland. De Japansche consul-generaal heeft den autoriteiten aldaar een ultimatum gezon den, waarin geëischt wordt dat alle anti- Japansche organisaties direct worden ontbonden en uitgebreide maatregelen worden getroffen ter bescherming van den Japanschen handel. Het ultimatum heeft een termijn van 2 maal 24 uuï terwijl de inhoud ervan eerst thans is bekend geworden. Indien vóór Maandagavond niet aan den eisch zou worden voldaan zou Swa- tau worden bezet door Japansche marine troepen. Volgens een nader bericht hebben 5000 man Chineesche troepen ten N.W. van Swatau een stelling betrokken. Ieder oogenblik kan naar verwacht wordt, tot vijandelijkheden worden overgegaan. Volgens een mededeeling van het Tele- graaf-agentschap der Sovjet Unie zijn Maandag te Kanton 600 Japansche ma trozen aan land gegaan. In Volkenbondskringen volgt men met stijgende onrust de gebeurtenissen te Shanghai. Men hoopt dat het den Euro- peeschen mogendheden en den Vereenig- den Staten gelukken zal, het uitbreken van een algemeenen oorlog tusschen China en Japan te voorkomen. De volkenbondsraad zal opnieuw bijéénkomen om deze aange legenheid te bespreken. De Ontwapeningsconferentie. Aan de Ontwapeningsconferentie wordt deelgenomen door afgevaardigden van alle landen ter wereld, met uitzondering van de kleine staten Monaco, Lichtenstein en San Marino. In de openingszitting zal nog niet wor den overgegaan tot debat. Er zal slechts een commissie worden samengesteld, wel ke opdracht zal krijgen de agenda samen te stellen. In de eerstvolgende dagen zal de conferentie zich dan bezig houden met de verkiezing van de leden van het presi dium. Men verwacht, dat de beraadslagingen tegen Paschen voor een of twee maan den zullen worden onderbroken. Voor de conferentie zijn meer dan 500 journalisten uit alle deelen der wereld te Genève aan wezig. Hoe de ontwapeningsstemming er al lerwegen reeds in zit, blijkt wel uit de be schouwingen der groote Engelsche bladen waaruit ernstige bezorgdheid blijkt over de cijfers, die verschillende landen te Ge nève nopens hun landmacht hebben over gelegd. De Observer komt tot de conclusie, dat de Ver. Staten in eerste linie over 1752 vliegtuigen beschikken, Frankrijk over 1667, Italië (met inbegrip van de onmid dellijke reserves) over 1507, Rusland (ver- i moedelijk) over 1500, Japan over 1385, Engeland over 838, waarvan 96 in Indië. De Times geeft een staatje van de totalen met inbegrip van alle reserves en komt dan tot Frankrijk 3000, Ver. Staten 2351, Japan 1939, Italië 1507, Engeland 1434; Rusland geeft dit blad niet op. Beide bla den zijn het er over eens, dat Engeland ten achter staat bij andere landen. De cijfers zijn van belang voor het geval er te Genève aandrang mocht wor den uitgeoefend om tot een percentsge wijze verlaging te komen, gebaseerd op de huidige sterkte der diverse luchtvloten. Moeilijkheden in den Franschen scheeps bouw. Daar de termijnen der credieten, welke aan de scheepsbouwers waren verleend voor den bouw van het s.s. „Camplain" niet konden worden afgelost, zijn Zater dag 2500 arbeiders ontslagen Men verwacht, dat door stopzetting van den bouw der Superile de France nog 2000 werklieden ontslag zal worden aan gezegd, indien de Senaat althans niet het wetsontwerp aanneemt om steun te ver- leenen. Een groot aantal kleinere scheepswerk plaatsen zijn hierdoor plotseling stopge zet. Volgens den berichtgever van de Times te Rennes zal de Compagnie Générale Transatlantique den bouw van het door haar te St. Nazaire op stapel gezette stoomschip, metende 60.000 ton, deze week stopzetten, tenzij zich een verbete ring in de positie van de maatschappij voordoet. De vermiste Britsche duikboot. De admiraliteit heeft Zaterdagavond gelast, dat de M 2, de vermiste duikboot, gevonden moet worden, ten allen koste al zouden er veertien dagen mee gemoeid zijn. Dit beteekent dat elke vierkante me ter van de West Bay, die 1200 vierkante mijl groot is, door mijnvegers en duikers zal moeten worden afgelood. Men heeft op 3 mijl bewesten Portland Bill weer een wrak aangetroffen, doch tot gisteren toe waren de duikers er nog niet in geslaagd het te bereiken, hoewel zij bij de pogingen daartoe meermalen htm leven op het spel gezet hadden. Een trein-ontsporlng. De sneltrein Parijs-Lyon-Milaan is bij Monteran, ten Zuiden van Parijs, ont spoord. De stoker werd gedood, vier rei zigers werden gewond. Tengevolge van de ontsporing is de locomotief omgeslagen. De drie volgende wagons werden door den schok ernstig beschadigd en gedeeltelijk in elkaar geschoven. De verwondingen werden meest door glas veroorzaakt en zijn niet ernstig. Pokkengevallen in Zweden. In den laatsten tijd zijn in Zuid-Zwe den gevallen van pokken voorgekomen; daar de gevallen in de laatste dagen toe nemen heerschen zoowel te Malmö als in de omgeving groote zenuwachtigheid. De medici kunnen niet voldoen aan den toe loop van patiënten, die terstond ingeënt willen worden. In geheel Zweden worden de Btrengste voorzorgsmaatregelen toegepast. Korte berichten. Elf vrouwelijke communisten en 23 mannelijke communisten waaronder twee raddraaiers, die reeds lang door de po litie werden gezocht zijn gistermiddag in de omgeving van Jeruzalem gearresteerd. Zij zijn alle door de politie opgesloten. - De nalatenschap van den onlangs overleden Amerikaansche kauwgomko ning Wrigley wordt op ongeveer 40 mil- lioen gulden getaxeerd. 15 pet. worden verminderd. Er wordt in de havens bij verschillende schepen door de leden van den Gentralen Bond gepost. De winkelsluitingswet. Naar het „Hbld." verneemt, zal de aan vankelijk door minister Verschuur aan genomen datum van het in werking tre den van de winkelsluitingswet 1930, n.l 1 Maart a.s., eenigen tijd verschoven wor den. DE RADIODOKTER, steeds en over al te ontbieden. J. M. Polderman, Groote Markt, Goes. Tel. 129. (Adv.) Verplaatst de vakwerkman le klasse bij den telegraaf- en telefoondienst, dhr P. H. Hartman, van Goes naar Gorin- chezn. De Rijksweg Kapelle Noordbrabantsche grens. Aan gezien is gebleken, dat het wegdek in de bocht van den Rijksweg Kapelle Binnenland. Een vergiftigingsgeval te Raalte. De inwerkingtreding der winkelsluitings wet verschoven. Buitenland. Nanking door de Japanners gebombar deerd. Opening der ontwapeningsconferentie uit gesteld. Pokkengevallen in Zweden. In vrijheid gesteld. Boor de Rechtbank te Middelburg is in vrijheid gesteld zekere J., wonende te Wemeldinge die er van verdacht werd zich eenigen t'iid geleden te hebben schuldig gemaakt aan bedreiging van een te Oudelande woon achtige vrouw, met het doel om haar geld af te persen. MrD. J. Wolfson f. Gistermiddag overleed de heer mr D. J. "Wolfson, offi- Ingezonden mededeelingen. Het weer in Januari. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in Januari 1932. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 2,5 graad boven normaal; zij was zoowel in de eerste als in de tweede dekade 4 graden te hoog, in de derde 1 graad te laag. De grootste af wijkingen kwamen voor op den 3 den en den 28sten, resp. 7,5 graad boven en 5 graden beneden normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur was 2 graden, het gemiddelde minimum 2,5 graad boven normaal. Het aantal dagen met een mini mumtemperatuur beneden het vriespunt was te De Bilt slechts 1 beneden normaal. Tijdens de periode van buitengewoom hoogen barometerstand werd te De Bildt een hoogste luchtdrukking van 787.2 m.M. bereikt. Neerslag viel vooral in de eerste dekade, de derde dekade was bijna geheel droog. Over het geheele land berekend, was de maandsom vrijwel normaal, in het noord westen, zuidwesten en zuiden 20 tot 30 pet te laag, in het midden normaal tot 20 daarboven, in het noordoosten onge veer 50 pet. boven normaal. Te De Bilt werden 43 uren zonneschijn waargenomen tegen 51 normaal. Dreigende staking. De drie metaalbewerkersbonden, t.w. de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, de Christelijke en de R.-K. bonden, hebben aan de N.V. Scheepswerf- en Machine fabriek v.h. Piet Smit Jr. te Rotterdam, een ultimatum gezonden, waarin zij me dedeeling doen, dat, indien Zaterdag a.s. de loonsverlaging van 10 pGt. niet zal zijn ingetrokken, de staking zal ingaan. Fabrieken stop gezet. Met ingang van gisteren zijn de N. V. Swalmer D akp annenf abri eken te SwalU men (L.) stop gezet. Er waren nog 70 menschen aan het werk. Wethouderscrisis te Rotterdam. Zooals reeds gisteren in een deel der oplage werd gemeld, werden door den Gemeenteraad van Rotterdam tot wethou ders gekozen de heeren: A. H. S. Ste- merding (G. H.) en A. Hanemaaijer (A. R.). De vijfde wethouderszetel bleef, door dat de liberalen weigerden een hunner mannen beschikbaar te stellen, ook nu weer onbezet. Het houtbedrijf aan de Zaan. Uit gebrek aan werk en als gevolg van de lage houtprijzen is in de vorige week aan ongeveer 50 arbeiders, werkzaam aan verschillende houtwerven aan de Zaan ontslag verleend. Deze houtprijzen zijn in de laatste vier maanden ongeveer met 40 procent omlaag gegaan. De zeeliedenactie. De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft den zeelieden te Rotterdam ge adviseerd niet te monsteren op schepen, waar de gages door de reederijen met N.-Brabantsche grens (in den Reiger- bergschepolder tusschen de eersten en tweeden weg) zoodanig glad is, dat voor al onder ongunstige weersomstandighe den gevaar voor de veiligheid van het verkeer ontstaat en ter plaatse ook reeds een aantal ongevallen zijn voor gekomen hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan den betrokken hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat medewerking verzocht een spoedige en afdoende verbetering zooveel mogelijk te I willen bevorderen. Op dit verzoek ontvingen genoemde Vereenigingen thans bericht, dat niet te ontkennen is, dat het bedoelde weg dek in sommige omstandigheden eeniger- mate glad is, en dat het nemen van maat regelen daartegen dan ook reeds in overweging is genomen. De weg van Steenbergen naar Anna Jacoba. Korten tijd ge leden verzochten de A.N.W.B. en de K.N.A.G. aan het College van Gedepu teerde Staten van de provincie Noord- Brabant om te bevorderen, dat de weg van Steenbergen naar Anna Jacoba voor zooveel gelegen in die provincie, op meer afdoende wijze zal worden onderhouden. In antwoord hierop ontvingen genoemde vereenigingen thans bericht, dat de be sturen van de gemeenten Steenbergen en Nieuw Vossemeer zijn gewezen op hunne verplichting voor behoorlijk onderhoud van bedoelden weg zorg te dragen, ter wijl voornoemde gemeentebesturen tevens werd verzocht middelen te beramen om in het voorjaar van 1932 op ruime schaal verbeteringen aan te brengen. Een oude zaak. Dezer dagen is te Rotterdam aan boord van een aldaar liggend sleepschip, aangehouden door de rivierpolitie, de 20-jarige schippersknecht P., die zich in Juni 1930 te Sas van Gent heeft schuldig gemaakt aan verbreking van een roef aan boord van een schip waarop hij toen werkzaam was en uit de kajuit een bedrag van ruim f 400 ten na- deele van zijn schipper ontvreemdde. Hij werd ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld en is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Diefstal. In den nacht van Zon dag op Maandag is ingebroken in het on der de gemeente Zoutelande staande pen sion „Duinoord". Alle kasten en laden werden geopend of opengebroken en de inhoud over den grond verspreid. Naar de dader(s) wordt door de politie een on derzoek ingesteld. Wat precies ontvreemd is, staat nog niet vast. Een zwerver verbrand. Bij het opruimen der puinhoopen van de ver brande landbouwschuur van den heer B. in het Spaansch kwartier onder de Belgi sche gemeente Clinge, welke de vorige week door brand werd vernield, vond men het verkoolde lijk van zekeren A. de R ij- bel, een 60-jarigen zwerver uit de streek. Men vermoedt, dat deze in do schuur een onderkomen had gezocht en in zijn slaap door den braad verrast is. cier van justitie bij da Arrondissements rechtbank te Middelburg. De overledene is 29 Juni 1864 te Leiden geboren en heeft daar aan de Rijksuni versiteit gestudeerd. Op 2 Juni 1890 promoveerde hij tot meester in de rechten en vestigde zich op 13 Juni als advocaat en procureur te 's Gravenhage, doch ver wisselde op 26 Sept. 1893 die standplaats met Zierikzee, waar hij eveneens als advo caat werkzaam was en op 6 Juli 1894 tot rechter-plaatsvervanger werd benoemd. In 1898 ging de overledene over van de balie naar het openbaar ministerie en wel op 19 Maart, toen hij optrad als ambte naar bij het O.M. bij de kantongerechten te Oostburg, Terneuzen en Hulst en Middel burg als standplaats kreeg aangewezen. Ook hier zou mr. Wolfson toen niet lang vertoeven, want na ruim twee jaar en wel op 9 Juni 1900 ging hij over naar de kantongerechten in het Arrondissement Haarlem. Op 1 Juni 1907 werd hij sub stituut officier van justitie bij de recht bank te Zwolle en nog geen anderhalf jaar later, op 7 October 1908 bij de recht bank te Rotterdam. Op 15 Febr. 1918 verliet hij de Maasstad wegens zijn benoe ming tot officier van justitie bij de recht bank te Winschoten om op 8 Januari 1921 weder naar Zeeland terug te kee- ren in de functie die hij tot zijn overlijden heeft bekleed. Zijn verdiensten in dienst van de rechterlijke macht werden erkend door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene was verleden jaar ge- ruimen tijd ziek geweest, maar was toch reeds weer uitgaande, toen hij aan het einde der vorige week weer ernstig onge steld werd, wat gisteren den dood ten gevolge had. Alvorens hedenmorgen de Politierech terzitting der Rechtbank te Middelburg een aanvang nam, herdacht de Politie rechter Mr J. Jolles in eenige treffende woorden het overlijden van Mr D. J. Wolfson, in leven Officier van Justitie bij die Rechtbank. Spreker herdacht den overledene als een braaf mensch en een plichtgetrouw ambtenaar, wiens nage dachtenis steeds in eere zal worden ge houden. Het Openbaar Ministerie waargenomen door Mr W. F. E. Baron van der Feltz, Substituut Officier van Justitie, beant woordde deze rede waarin tot uiting kwam de weemoed over het verlies van den geëerbiedigden Parketchef, die goed was voor allen die met hem in aanraking kwamen en steeds bereid was anderen te helpen. Ook het Parket zal zijn nage dachtenis in eere bewaren Ten slotte wijdde Mr G. M. Kegge, ad vocaat te Goes, namens de balie nog eenige woorden aan de nagedachtenis van Mr Wolfson. De teraardebestelling zal op de alge- meene begraafplaats geschieden op Don derdag a.s. te één uur. De wensch van den overledene is, dat dit in allen eenvoud zal geschieden zonder bloemen en zonder redevoeringen aan het graf. Middelburg, Zaterdag vergaderde de afd. Middelburg van Scbuttevaer onder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1