No. 102 Zaterdag 30 Januari 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland handen EERSTE BLAD. Buitenland BOHEMIA Belangrijkste Nieuws. IT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR Binnenland. Uit de Provincie, BERTElS'..KUHSTK0RRET Dit nummer bestaat uit 2 bladen. PATIËNTEN EN DOKTERSVOOR SCHRIFTEN. Groote sorteering Kop en Schotels aan verminderde prijzen. ZIE DE ETALAGE W. J. VAN DOESELAAR Het adres voor Solasllver, KWALITEIT HOIIANM El BOVENAAN 0005 ÏBERTELS'^^K AMSTERDAM -V Isdeellng. minder mooie het best de sneeu- or, die tevens een poeder vormt. De rachtige werking winters aan den en het gezicht als rood geworden pengebarsten huid, )ij de zoo onaan- ;r hu'd, bewijst de In al die gevallen laagje op, hetgeen per dag herhaalt, je. De lang aan- rême lijkt op een orjaarsruiker van ringen, zonder den ikus, waarvan de heeft. Leo dor oode verpakking; ve verpakking. verhoogd door eneden de prijzen alle zaken yer- verkoopen. meester. jst er op, dat een ■gemeester [tegen deze vergadering ook de vergade- ooting behandeld maanden ziekte- de heeren op om enaren. We kun- Le grillen van den H. spoorweg- vernemen, heeft in de dagbladen eide dreigbrieven rordt, dat zij ver- ibij de hoofdstad agen, een vijftig- ftelijk, hetzij per sbureau gewend, blieke belangstel- enheid bijzonder ze door de politie waarin ver- omtrent de her in worden geuit, onderzocht, hoe- ezer inlichtingen worden aangeno- trde hebben, sultaat heeft de olik nog niet ge- gemeld, dat gis- tur een stuk hout üls van het ran- Eoewel men aan- tusschen deze van eenige dagen ierzoek gebleken, et een stuk hout, ebruikt voor het geerde wagons, lermaal een stuk plaats, waar het gelooft toch, dit- t te moeten den- e politie groote ■n. godsdienst- gavond werd de Herv. Kerk te oord, doordat er klomp door de ieagent, die toe- in den dader, die ht was gegaan, lij legde een vol- kerkdienst vond ■deren voortgang. (Tel.) Utrecht. In den vergadering lkveehouders te ngang van heden de melkveehou- tegen een prijs ertoe is besloten, melkhandel, om aan de boeren 7 eer. Een elders tgestrekte bouw- lollardspolder te r de Tel. meldt, ge van zijn pach- d voor f170 per uro vereenkoms t, pt, te ontbinden, uur kan worden H.A. De pachtere :el tot ontbinding tegen f 80 we- en inspec- Een inspecteur verzocht gister- rkloozen dat bij ectebussen stond, neer te collectee en daarop door, ,t rammelde <>en is. De inspecteur en deed een po len. De man ver gen en gaf het ie er mede weg- sn den inspecteur 5e zijn sabel trok i uitdeelde. Eén den inspecteur werd gegrepen, au overgebracht, ■king gekomen,die Ireven heeft, 38 rii 'sah •d'ie Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststrnat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. {4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Laosse nummers S0.0R Prijs der Advertentien: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. Niet altijd kan men er op rekenen, dat de patiënten de doktersvoorschriften getrouw opvolgen. Deze opmerking werd indertijd ge maakt door Dr H. Colijn in een beschou wing over de Economische Conferentie in 1927 te Genève gehouden. De heer Colijn was toen nog eenigs- zins optimistisch gestemd. Hij wilde niet de resultaten van de Conferentie te hoog aanslaan, maar hij zag toch ook geen reden om ze zonder beteelcenis te achten. Men herinnert zich misschien nog in grove trekken de historie. Op 4 Mei 1927 kwamen de afgevaar digden van 50 landen te Genève bijeen om te beraadslagen over de middelen tot verbetering van den economischen toe stand der wereld. Over de oorzaken van de economische ontwikkeling bleek ter Conferentie wei nig verschil van meening te bestaan. Behalve verschillende oorzaken van blij venden aard als de politieke veran deringen, de versnelde industriëele ont wikkeling enz., of die van semie-perma- nenten aard, zooals het schuldenpro bleem, werd als een der voornaamste oorzaken van de economische depressie genoemd, de handelspolitieke aangelegen heden. Daarover zijn toen zeer verstandige en ook waarlijk hoopvolle opmerkingen ge maakt. Men was het er over eens, dat de onder linge afhankelijkheid der volken zóó groot is, dat ieders welvaart met die van den ander saamhangt en dat daarom de isolatie, de separatie, het strakke natio nalisme in de handelspolitiek, het sterke protectionisme behoort plaats te maken voor een vrijer handelsverkeer. Natuur lijk niet eenzijdig, maar algemeen. Hierbij bleef het echter niet. De Conferentie had niet de bevoegd heid besluiten te nemen, die de verschil lende regeeringen konden binden. Het eenige dat bereikt kon worden was, dat er een sterke moreel e druk zou uitgaan om de bestaande handelsbelemmeringen weg te nemen of ze in aantal of be- teekenis te verminderen. Daarvoor was een unanieme uitspraak noodig. En die is dan ook verkregen. Door een paar honderd gedelegeerden uit een 50-tal landen werd eenstemmig aanbevolen, dat de Staten onmiddel lijk stappen behooren te doen om de tariefsbelemmeringen, die den handel schaden, weg te nemen of te vermin deren. Dat was meer dan men bij den aan vang der Conferentie had mogen ver wachten. Dit gaf den heer Colijn aanleiding om als zijn overtuiging uit te spreken, „dat de Conferentie blijken zal een belang rijken invloed uit te oefenen op de toe komstige economische politiek van de Europeesche landen." „Ik ben aldus de heer Colijn die meening toegedaan zelfs al zou er voors hands niets anders geschieden, dan dat het publiek in alle landen beter inge licht wordt over de oorzaken van de be staande malaise en over de mogelijk heden van verbetering. Wat op de Con ferentie aller overtuiging bleek, en wat na eenigen tijd van voorlichting ook den steun der publieke opinie zal verwerven, is dit, dat elke eng opgevatte nationa listische politiek niet alleen schadelijk is voor anderen, maar ook voor het land zelf, dat haar aanvaardt. Maar ook zal het meer en meer door dringen, dat men te doen heeft met een probleem, dat niet door één land een zijdig tot oplossing kan worden ge bracht." De nood, zoo verwachtte de heer Co lijn, zal tot nadenken nopen. De juiste gedachten, die te Genève aller instem ming verwierven, zullen op den duur ook in breederen kring ingang vinden en het gevolg zou kunnen zijn, dat men, als althans de Volkenbond zijn krachtige medewerking verleende, over enkele jaren de Conferentie van Genève zou zien als het keerpunt in de handelspolitiek van Europa. Deze verwachtingen zijn, jammer ge- noeg, niet vervuld. De zoozeer gewenschte economische toenadering is uitgebleven. Niet altijd kan men er op rekenen, dat de patiënten de doktersvoorschriften getrouw zullen volgen. Dat is ook hier gebleken. De te Genève gegeven voorschriften zijn, hoezeer de juistheid ervan ook werd erkend, in den wind geslagen. Het is zelfs van kwaad tot erger ge komen. Door den Engelschen gedelegeerde ter Conferentie werd er op gewezen, dat als er niet spoedig iets gedaan wordt aan de opheffing van allerlei handels belemmering, de toestand nog veel erger zal worden dan thans reeds het geval is. Er zijn landen, zoo ongeveer luidde zijn oordeel, die aan den tweesprong ge komen zijn, die nu moeten beslissen of zij den protectionistischen weg op zul len gaan of volharden bij het stelsel, dat zij tot nu toe volgden. Welnu de beslissing is gekomen. Maar in de verkeerde richting. Tariefverhoogingen en contingentee- ring is aan de orde van den dag. Er is een nieuwe wilde wedloop be gonnen. Het eene volk sleept het andere mee. En het eind zal zijn, als God het niet verhoedt, een algeheele ineenstorting. De leuze „elk voor zich", die thans overal als de hoogste wijsheid geldt, kan nooit tot het gewenschte doel leiden. Terecht is er door den heer Colijn aan herinnerd1), dat ook op economisch ge bied geldt het woord van den Apostel uit den Korintherbrief: „Als één lid lijdt, lijden alle leden mede; als één lid ver heerlijkt wordt, zoo verblijden zich alle leden mede". Wij kunnen dan ook niet anders hopen dan dat eindelijk de volken tot bezin ning zullen komen. Dat de economische patiënten zich de doktersvoorschriften zullen herinneren, en dat zij ze óók zullen opvolgen. Rede den llen Juli 1927 te Tilburg gehouden, waarvan wij ook de andere gegevens ontleenden. Dreigende fexfielstaking in Engeland. Bij de stemming, welke de textielarbei ders in Blackburn over een staking ais protest tegen de invoering van het „meer- weefstoelen-per-wever-systeem" door eeni ge fabrieken hebben gehouden, werden 16.618 stemmen voor en slechts 1.908 te gen staking uitgebracht. Zouden de werkgevers niet bereid ge vonden worden, de oude overeenkomst te laten bestaan, dan zal de staking, welke 25.000 arbeiders omvat, vandaag ingaan. Opwinding te Bombay. In afwachting van de ronde-tafel-com missies heerscht in het centrum van Bom bay groote opwinding. Op vele punten stookt de bevolking vu ren van buitenlandsche kleedingstukken; zij werpt met steenen naar de Europea nen, die in auto's rijden en naar de poli tiepatrouilles. De menigte trachtte zelfs een politiebu reau in brand te steken, doch de agenten dreven de betoogers uite8n. Zeven onrust stokers moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd. In totaal werden bij de laatste onlusten 160 personen gedood en gewond. De poli tie is den toestand nog niet meester. Twee honderd personen werden gewond tengevolge van een charge der politie on der manifesteerende congresaanhangers. De toestand in China. Reuter meldt, dat Japansche vliegtui gen nog steeds voortgaan met het hom- bardeeren van de Schapei, een wijk van Shanghai, waar de geweldige brand nog immer voortwoedt. De Japansche troepen hebben nu alle strategische punten van Schapei bezet. De geheele outillage van de „Commer cial Press" is vernield door Japansche bommen, waardoor een groote brand ont stond. De „Commercial Press" was een unieke onderneming van een aantal vooraan staande uitgevers in China en voorzag 75 pet. van de onderwijsinrichtingen in China van studie-materiaal. Honderdduizenden angstige vluchtelin gen van het in lichte laaie staande Scha pei verdringen zich in deerniswekkenden toestand in de straten. In de straten van Shanghai zijn hevige gevechten aan den gang tusschen Japan ners en Ohineezen. In den afgeloopen nacht 'hebben de Ja pansche oorlogsschepen het bombarde ment voortgezet. Ghineesche scherpschutters vuurden van de daken der huizen en uit hinder nissen op de Japanners. Mitrailleurs nesten, die goed verborgen dn de huizen waren opgesteld, openden het vuur op de indringers. Tal van verdwaalde kogels kwam in de internationale nederzetting terecht. Het spoorwegstation te Schapei is ge heel verwoest door den brand, welken de Japanners met hun bommen hebben ge sticht. De Ohineezen hebben 300 man aan dooden en gewonden verloren. De Japanners verwachten de spoedige aankomst van nog twaalf torpedojagers, thans nog werkende arbeiders het parool tot het neerleggen van bet werk te geven. De moeilijkheden der tuinbouwbedrijven. Het Tweede Kamerlid Kampscböer heeft den minister van binnenlandsche za ken en landbouw gevraagd: 1. Is bet den minister bekend, dat tal van tuinbouwbedrijven, welke volle gronds-culturen uitoefenen, ln ernstige moeilijkheden verkeeren en niet in staat zijn hun geldelijke verplichtingen ten opzichte hunner crediteuren na te komen, het geen ten gevolge beeft, dat vele van deze crediteuren tot executie overgaan? 2. Is de minister genegen deze bedrij ven te steunen? 3. Zoo ja, is de minister dan bereid, door middel van een wettelijke regeling voor bovengenoemde bedrijven de moge lijkheid te openen zich tijdelijk tegen exe cutie te doen beschermen? Binnenland. Vergadering Kamer van KoophandeL Uitbreiding der textielstaking? Vragen van Kamerleden over da moei lijkheden voor land- en tuinbouw. De invoer van Belgisch brood en deeg. Buitenland. De toestand in China. Opwinding in Bombay. lo. Dat het ontworpen kanaal van Dintelsas tot Bath dienstbaar zal moe ten zijn aan de afwatering van Noord- Brabant. 2o. Dat door het genoemde kanaal eea logische verbinding voor de binnen scheepvaart door Westelijk Noord-Bra bant tot stand zal komen, in aansluiting op het kanalenstelsel in Oostelijk Noord- Brabant en Limburg. 3o. Dat het genoemde kanaal voor Noord-Brabant de mogelijkheid van een eigen zeehaven te Bergen-op-Zoom zal scheppen. 4o. Dat het genoemde kanaal de gela- Ingezonden Mededeeling. waardoor him positie belangrijk versterkt zou worden. Reuter verneemt, dat de Ghineeizen en Japanners overeengekomen zijn, vanaf gistermiddag twaalf uur Greenwichtijd, de vijandelijkheden te staken. Dit bericht werd echter weer tegengesproken. De consuls-generaal te Sjanghai heb ben een onderhoud gehad met de Chinee- sche en Japansche militaire autoriteiten en schikkingen getroffen voor het staken van den strijd te acht uur 's avonds plaatselijken tijd. Ofschoon er in theorie een wapenstil stand bestaat, duurde bet machinegeweer vuur nog even krachtig voort als te voren. Zes groote branden te Schapei schijnen zich thans te hebben samengevoegd tot één enkele, waardoor een geweldige vuur zee is ontstaan. Tienduizend vrijwilligers bewaken de in ternationale concessie. Korte berichten. Het stakend personeel van de Mi- nerva-motors te Antwerpen heeft na ken nisneming van bet resultaat der nieuwe onderhandelingen met de directie, tot op heffing van de staking besloten. Gister ochtend is het werk algemeen hervat. Met ingang van 1 Februari zal er tot verlaging van de loonen der haven arbeiders te Antwerpen worden overge- gegaan. Deze vermindering zal 2 fr. be dragen per shift voor dagwerk, 3 fr. voor nachtwerk, 3.50 voor Zondagswerk. In Oostenrijk is een nieuw kabinet gevormd. Met uitzondering van dr Wink ler behooren alle ministers tot de chr.- soc. partij. DE TEXT1ELSTRIJD. Uitbreiding der staking? De Landelijke Federatie van textielar beiders beeft zich gewend tot de besturen van de textielarbeidersbonden De Een dracht, Unitas en St. Lambertus te En schede, waarin gewezen wordt op het standpunt, dat de textielfabrikanten inge nomen hebben op de conferentie met den rijksbemiddelaar ir. Van IJsselsteyn, n.l. dat zij vasthouden moeten aan de 10 pet. loonsverlaging mede op grond van bet feit, dat in acht fabrieken wordt doorge werkt en dat deze arbeiders dus volgens ben berusten in de toegepaste loonsverla ging. De Federatie is het in zooverre met da fabrikanten eens, dat niet ontkend kan worden, dat de doorwerkende arbeiders 10 pet. loonsverlaging hebben ondergaan en zij constateert, dat dit werken een groote verzwakking der staking betee- kent. Daarom roept de Federatie de drie an dere arbeidersbonden op tot een bijeen komst op heden, 30 Januari, ter bespre king van het voornemen om ook aan de Spoortarieven voor land- en tuinbouw producten. Het Tweede Kamerlid Duys heeft den minister van waterstaat gevraagd: Heeft de minister thans reeds een be slissing genomen in verband met het vraagstuk der verlaging van sporwegta- rieven voor land- en tuinbouwproducten, bestemd voor den export naar het buiten land? Zoo neen, ia da minister niet van oor deel, dat zijn bij de behandeling van de Waterstaatsbegrooting gedane toezegging had mogen doen verwachten, dat in ieder geval reeds een beslissing door hem ge nomen zou zijn? Indien nog geen beslissing genomen is, kan de minister dan mededeelen, wan neer deze te verwachten is? Noodlijdende melkproducenten. Het Tweede Kamerlid Braat beeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: 1. Is de minister bereid, zoo mogelijk op korten termijn mede te deelen, of thans maatregelen in wording zijn tot bescher ming van de financieele belangen van de noodlijdende melkproducenten en rogge- teeltboeren en van hen, die de hier te lande geproduceerde melk tot andere producten verwerken? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord, is de minister dan bereid mede te deelen, waarin de bedoelde maatregel len bestaan, in welk stadium van voorbe reiding zij verkeeren, en wanneer de in werkingtreding daarvan verwacht kan worden? Het bezoek van minister Deckers aan Ned.-lndië. De minister van defensie, de heer Deckers, beeft, naar Aneta meldt, Don derdagochtend een speciale zitting van den Raad van Indië bijgewoond, gepresi deerd door den gouverneur-generaal, tot het houden van oriënteerende besprekin gen. Aanwezig waren de commandant der zeemacht, de commandant van bet leger, de voorzitter van den Volksraad en de directeur van financiën. Op het reisprogramma van den minis ter komen nog voor: 30 Januari een di ner ten Paleize met de katholieke auto riteiten; 31 Januari vertrek naar Ban doeng; 1 Februari vertrek naar Jogja. Daarna worden Soerabaja en Makassar bezocht. Op 17 Februari aanvaardt de minister aan boord van da Marnix van St. Aldegonde de terugreis. De verbinding RijnSchelde. Da Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Westelijk Noord-Brabant te Breda verzoekt in een adres aan den mi nisterraad, dat geen oplossing van het vraagstuk van een nieuwe verbinding van Rijn en Schelde worde gegeven, welke niet in alle opzichten de belangen van Westelijk Noord-Brabant en van het aan grenzende Federlandsche gebied dient.. De Kamer verstaat hieronder met nama'. genheid zal bieden, in de toekomst over te gaan tot een aansluiting op Zseuwsch- Vlaamsch gebied, waardoor de meest Zuidelijke gedeelten in het Westen van ons land op meer doeltreffende wijze dan tot dusver op het centrum van Neder land kunnen georiënteerd worde». Adressante schrijft verder: De Kamer zoude het zeer toejuichen, dat Harer Majesteits regeering ertoe mocht besluiten, om geheel zelfstandig, zonder te wachten op mogelijke verdra gen met andere mogendheden, over te gaan tot het uitvoeren van een zuiver nationaal kanalenplan tusschen het Vol- konrak en de Westerschelde bij .Bath. Be werkloezenkassen. Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid in een rondschrijven aan de be sturen der werkloozenkassen. meegedeeld, dat bij het verschaffen van extra-steun van Rijkswege aan de kassen over het jaar 1932 in geen geval meer dan 300 pet. subsidie zal worden gegeven. De locaalspoor op Zuid-Beveland. In de vergadering van d© Kamer van Koophandel deelde de heer Masses, afge vaardigde naar den spoorwegraad mede, dat de Nederlandsche spoorwegen inder daad pogingen aanwenden toestemming te bekomen tot opheffing van den dienst GoesWemeldinge en de lijn langs Bors- selen. Er is kans op, dat op de lijn Vlissingen- Roosendaal meer sneltreinen zullen gaan rijden en voor de tusschenstations motor- treinen of autobussen. Ingezonden Mededeeling. (Volledig Pluimveevoeder") daar deze uit Ideale qrondsloffen is vervaardiqd en géén vischmeel bevat Alles vereend in één korrei.niets byvoeren Sedert 1925 is dé pluimveeteelt verrukt met Bertels'. Kunst korrel' het wetenschap, pelijk ideale, voordeeliqer en volledioe voeder voor kuikens, kippen.eenden enz. waarin de qranen.vleeschmeel. vilaminen.voedinqszouten enz. in één korrel zgn vereeniqd en waarmede ver kregen wondh arbeidsbespannq.laqere productie kosten en beiene bevruchting v.h.ei.qrooferen smake lijker eieren.sterker en mooier dieren en 50%mééf eieren dan met de omslachtige dubbel voederinq met Öchtendvoeder enqemengd graan. Alle foutief voederen, waardoor nog millioenen verspild wor- den.wordt door de.Kunsf korre) "in eens opqehé- ven.ln Nederland voert men reeds 2 millioert kippen en eenden met StenïelsKuAistkovuL' 50 ki'°163.8P0S^ Vnaaot brochure i 'franco Vracht, aén vaar of naaste spoorstetten MOB OK5 Jbodft. watfit Utrnm rrrrnrrrntmA Octrooi reeds verkreqen in Beiqië.Canaaa.Enqeiand, Frankrijk. Italië. Honqarqe.Pöien, Spanje Juk -Afrika

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1