No. 101 Vrijdag 29 Januari 1932 48e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Gebeele Uitverkoop FIRMA VERT8EGT Co., SOES. ireenipg Oranje" EERSTE BLAD. Buitenland De toeloop geweldig. ORIGINEELE UI TVE RKOOP igen. RING DIJK, Iciale ïiteits-Mij" rarsliggers ten. vi it nummer bestaai uit 2 bladen. Binnenland. alles in de beste kwaliteiten, belachelijk laag. Wij verkoopen alles uit, Geen humbug of Grootheidswaanzin Denk er om de kwaliteiten van VERTREGT een groote partij Lappen Zegt het voort De kwaliteit VERTREGT. Belangrijkste Nieuws. ken van deel- l na het over- liefden Vader, Dvergrootvader NCKE, te Nieuw-en gen wij hier- en dank. s de Familie: NCKE. ari 1932. wij onzen har den, die deel- het overlijden n Vader, Be vergrootvader. SUURMOND. 62. JO Januari, uur in het -ISSINGEN. pi Gestr. Heer der Staten bile leden van leenigingen. Iwenscht. BESTUUR. ssingen. wordt hier- de Firma Kloetinge niet meer |eur is inge- is de door atum uitge- installaties lij. zullen [RECTEUR. 2RVAAT i voornemens jari 1932, Le Middelburg I Spoorwegen coopen op den dag Directeur-Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUXJ, L. Burg. Tel. No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKFN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiln: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Boeren-demonstratie. In verschillende bladen wordt propa ganda gemaakt voor een boeren-demon- stratie die op 10 Februari te 's Graven- hage zal worden gehouden. De bedoeling is, dat de land- en tuin bouwers evenals de veehouders uit bet ge- heele land naar de Residentie zullen ko men om daar in massa te demonstreeren. Gelukkig zijn onze groote landbouw organisaties verstandig genoeg om deze beweging niet te steunen en wij vertrou wen dat de overgroote meerderheid der boeren zich ook voor zulk een demonstra tie niet zal leenen. Het staat toch van te voren vast, dat een dergelijke betooging voor de landbouw- wende bevolking niet bet minste resul taat zal hebben. Er zijn andere en betere middelen om de aandacht van Regeering en Volksverte genwoordiging op den noodstand in bet boerenbedrijf te vestigen. Allereerst zijn er de organisaties, die niet alleen, als bij een demonstratie wat vlagvertoon kunnen maken en een reso lutie overhandigen, maar die in staat zijn voortdurend met de Regeering en hare organen in contact te treden, de nooden bekend te maken, de wenscben uiteen te zetten en namens het overgroote deel der landbouwende bevolking over middelen die tot verbetering kunnen leiden te on derhandelen. Tegelijkertijd zijn ze ook in staat hunne wenscben en grieven aan de Volksverte genwoordiging bekend te maken en langs dien weg te bevorderen wat zij zelf niet konden bereiken. Dit optreden heeft goede vruchten afge worpen. Telkens weer zijn in- de Tweede Kamer in den breede de boeren-belangen besproken, niet maar door enkele los staande leden, maar door mannen die konden worden geacht namens een niet onbelangrijk deel der volksvertegenwoor diging bet woord te voeren. En bet is bij praten niet gebleven. Het moge waar zijn dat de Regeering vroeger bad kunnen ingrijpen, feit is, dat gezien de groote moeilijkheden die zich hier voordoen en ook de financieel beperk te mogelijkheden, toch veel is gedaan om den nood te lenigen. Wij behoeven de genomen maatregelen niet op te sommen. Wie onbevangen de dingen beziet moet erkennen, dat reeds veel gedaan werd, terwijl nog verdere maatregelen die tot verbetering kunnen leiden, overwogen worden. Het spreekt vanzelf, dat er altijd nog veel te wenschen overblijft. De Regeering is niet in staat de crisis te doen eindigen en de gevolgen van de crisis af te wenden. Dat gaat boven haar kracht. Maar d i t kan toch gezegd dat er een ernstig pogen is om het kwaad zooveel mogelijk te keeren en het landbouwbe drijf te helpen. En zoowel de centrale landbouworga nisaties buiten- als de iandbouw-afge- vaardigden in de Kamer, zijn voorturend in de weer om de Regeering daarbij te helpen en baar zoo noodig tot activiteit te prikkelen. Daaraan kan een boerendemonstratie, hoe massaal dan ook niets veranderen en verbeteren. Al het geld voor zulk een demonstratie uitgegeven kan als weggegooid, al de moeite daaraan besteed als vergeefsch worden beschouwd. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat de financieele en moreele schade die op deze wijze wordt aangericht, heel wat grooter is dan het voordeel. Naar het ons voorkomt zullen onze landbouwers dan ook verstandig doen, door rustig de leiding van de organisaties te volgen en in geen enkel opzicht aan 'n overbodige en reeds bij voorbaat tot mis lukking gedoemde demonsta(tie mee te werken. De spanning rond Shanghai. Japan bom bardeert de stad. Japansche oorlogsschepen hebben de forten bij Shanghai beschoten. De bezetting wordt noodzakelijk ge noemd om het leven en eigendom der Ja pansche onderdanen te beschermen. De kleine staat van beleg is afgekondigd. Alle mannelijke buitenlanders van cos- mopolitisch Shanghai geven gehoor aan het verzoek van den gemeenteraad om hulp en in de beroemde renbaan van Shanghai, die snel omgevormd is tot een legerplaats, hebben zich troepen lichte cavalerie, Amerikaansche soldaten op pantserauto's en politietroepen verzameld terwijl tal van vrijwilligers, voorzien van stalen helmen en gekleed in militaire uni formen worden opgemerkt in de straten. De gebeele stedelijke politiemacht en ook de speciale politietroepen zijn gemo biliseerd. Rondom de Fransche nederzetting zijn prikkeldraadversperringen aangebracht. Ongedisciplineerde Chineesche troepen- contingenten, minstens vier en twintig duizend man sterk, maken de omgeving onveilig. Japansche troepen zijn in geblindeerde auto's de Gbineezen-stad binnengerukt. Bij tusschenpoozen roffelt het mitrailleurs- vuur in het district Hongkar, dat geheel door Japansche fuseliers en mariniers is bezet. Vermoedelijk zullen de Japansche troe pen eenige strategische punten in het Chineesche deel der stad bezetten. De Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Stimson, bevestigde, dat hij gisteren te Tokio inlichtingen heeft doen inwinnen over Japans plannen te Shanghai. In officieele kringen wordt nog steeds betoogd, dat Amerika noch een bezetting der internationale nederzetting door Ja pansche troepen, noch de blokkade van de haven van Shanghai door Japansche oor logsschepen gerechtvaardigd acht. Naar Reuter meldt, heeft de Britsche ambassadeur te Washington weer een langdurig onderhoud gehad met den mi nister van buitenlandsche zaken, Stimson, over den toestand te Shanghai. De bemanning van vier Amerikaansche torpedojagers zijn aan boord hunner schepen geconsigneerd, in verband met de te verwachten order, om naar Shanghai te vertrekken. De volkenbondsraad heeft gisternamid dag wederom een geheime zitting gehou den, waaraan de vertegenwoordigers van China niet deelnamen. De Volkenbondsraad. In de openbare zitting van den volken bondsraad bracht de Duitsche vertegen woordiger von Weiszacker, rapport uit over den arbeid van het economische co mité van den volkenbond, waarin in het bizonder wordt gewezen op de schade lijke werking van de maatregelen, welke talrijke staten hebben genomen ter beper king van den invoer, op den internatio nalen handel. Hij legde er den nadruk op, dat de eco nomische deskundigen bij den volkenbond eensgezind hebben vastgesteld, dat deze restrictiemaatregelen geen verbetering van den economischen toestand hebben teweeg gebracht, doch integendeel de eco nomische en financieele crisis langer zul len doen duren en verergeren. De ontwapeningsconferentie. Arthur Henderson die Donderdag uit Londen naar Genève is vertrokken, heeft voor zijn vertrek aan persvertegenwoor digers medegedeeld, dat hij geenszins ont moedigd is over de pessimistische uitla tingen door verschillende instanties no pens de Ontwapeningsconferentie. Hen derson verklaarde vol hoop en vertrou wen naar Genève te gaan. De wereld ver wacht veel van Genève en spr. vertrouwt dat deze hoopvolle verwachtingen niet zullen worden beschaamd. Er waren geen regeeringsvertegen- woordigers aanwezig -bij het vertrek van Henderson. De gezonken onderzeeër. Tijdens het onderzoek naax den vermis ten onderzeeër M 2 heeft een marinevlieg tuig ongeveer acht mijlen ten N.W. van den lichttoren Portland-Hill een olievlek ontdekt. Later bleven de zoeklijnen van een mij- nenlegger daar aan een hindernis ham- gen, waarvan men thans met vrij groote stelligheid gelooft, dat het 't wrak is van de M 2. Toen het vaartuig „Sabre" het anker liet vallen kwam nog meer olie aan de oppervlakte. Direct werden duikers aan het werk gezet, die geloofden klopteekens te hebben gehoord. Tot op het oogenblik, dat het bericht wordt verzonden hebben zij nog niet den bodem der zee bereikt, zoodat geen vol komen zekerheid bestaat, of de onder zeeër inderdaad gevonden is. Volgens officieele mededeelingen acht men het echter bijna onmogelijk, nog hoop te koesteren, dat opvarenden van de M II kunnen worden gered. Lausanne van de baan. In Volkenbondskringen meent men, dat van een bestaande bijeenkomst van Lau sanne in het geheel geen sprake meer is en dat de besprekingen over een kort herstel van alle Duitsche herstelbetalin gen half Februari te Genève zullen plaats hebben. Korte berichten. De Russische delegatie voor de ont wapeningsconferentie, onder leiding van Litwinof, is gistermorgen te Berlijn aan gekomen. Na een kort oponthoud te Ber lijn reisde de delegatie naar Genève ver der. Gisteravond hadden de communisten te Stuttgart een groote betooging in de Köningsstrasse uitgeschreven. Een drie honderd leden van den strijdhond tegen het fascisme hadden zich onder de betoo- gers gemengd. Intusschen bezette de po litie de communistische partijbureaux en nam 26 leiders, die in vergadering bijeen waren, in hechtenis. Kort daarop werd ook de leider van den strijdhond tegen het fascisme gearresteerd. Met het oog op den moeilijken poli- tieken toestand te Berlijn en de hierdoor vereischte aanwezigheid van den Rijks president heeft deze besloten er van af te zien persoonlijk deel te nemen aan de Goethefeesten te Weimar. De Weensche Universiteit en haar bijgebouwen zijn in verband met de bot singen welke Donderdag tijdens de colle ges van soc.-democratische professoren hebben plaats gehad tusschen tot de Duitsche Volkspartij behoorende studen ten en linksgeoriënteerde studenten tot nader order gesloten. Reuter verneemt, dat in de afgeloo- pen week bij den opstand te San Salvador 5000 personen om het leven zijn gekomen. Het schijnt, dat de opstandelingen een der havensteden hebben bezet. Tengevolge van hevige, aanhouden de regens is een deel der stad Drontheim gisteren ondergeloopen. Op de buitenwe gen zijn verscheidene bruggen door het water weggespoeld en hier en daar heb ben belangrijke grondverschuivingen plaats gehad. Te Itzehoe is een communist gekozen tot voorzitter van den gemeenteraad. De verkiezing van zijn voorganger, die tot de Duitsche Volkspartij behoort, werd ver ijdeld door de nationaal-socialisten. Te Flensburg en te Kiel is Donder dag hevig gevochten tusschen communis ten en nationaal-socialisten. Ongeveer 20 personen werden gewond. De politie te Kiel arresteerde 14 vechtersbazen. Ingezonden Mededeeling. De Fransche contlngenteerings- maatregelen. De directie van den Landbouw deelt mede, dat volgens telefonische mededee ling van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs het „Journal officiel" van 28 Jan., de mededeling bevat, dat de invoer van snijbloemen uit alle landen voorloopig verboden is, wegens uitputting der con tingenten. Er wordt slechts uitzondering gemaakt voor den invoer der 100 K.G. snijbloemen per dag per vliegtuig in te voeren uit Nederland. Het textielconfllct In Twente. Gistermiddag heeft op uitnoodiging van de Fabrikantenvereeniging te Almelo een conferentie plaats gehad tusschen haar en de vijf organisaties der textiel arbeiders over de loonsverlaging. Deze conferentie heeft niet tot een tastbaar re sultaat geleid. Ten slotte heeft de Fabri kantenvereeniging het volgende voorstel gedaan, hetwelk door de organisaties in hunne bondsinstanties zal worden bespro ken: 1). Willen de organisaties over geen loonsverlaging spreken, dan dragen zij de naar onze Uitverkoop was deze week Ook de volgende week zullen nog spe ciaal aangeboden worden Japonstoffen, Mantelstoffen, Mouselines, verder groote partij Wollen Goederen, zooals Dames- en Heeren Jumpers en Vesten, Wollen Doeken, wit, grijs en zwart, Wollen Sjaals, Wollen Jongenstruien, zooals de firma Vertregt dit gewoon was; voor prijzen het een na het ander. Alles krijgt zijn beurt. Zijt dus wat geduldig en wacht op onze aanbiedingen. maar een waarvan we onze uitgebreide clientèle willen laten profiteeren. We zijn niet gehouden aan de ons kos tende prijzen doch verkoopen ver beneden fabrieksnoteeringen. Een groote partij coupons zijn wederom van onze verkochte stukken overgebleven, zoodat er weer van allerlei goederen zullen worden aangeboden. verantwoordelijkheid van eventueel ver der te nemen maatregelen (zonder dat dit als dreigement bedoeld is); 2.). Willen de organisaties alsnog over een gedifferentieerde loonsverlaging ver schillend voor export- en binnenlandsche bedrijven spreken, dan bestaat daartoe ge legenheid over veertien dagen. Economische samenwerking. Het Handelsblad verneemt, dat op 2 Febr. hoofdambtenaren van de betrokken departementen der vijf Oslostaten te Ge nève gezamenlijk een bespreking zullen hebben, terwijl daar later overleg tus schen de ministers van Denemarken, Noorwegen, Zweden, België en Neder land zal worden gepleegd, om te zien wat in de gegeven omstandigheden verder door de Oslo-staten in de richting van econo mische samenwerking gedaan kan worden. Minister Deckers in Nederl.-lndië. De Sibajak is Woensdagochtend 8 u. 15 te Tandjong Priok aangekomen. Op de kade stond een eerecompagnie opgesteld met de regimentsmuziek. Min. Deckers werd welkom geheeten door den gouver neur van West-Java, den divisie-com mandant, den chef van den marine-staf, adjudanten van den gouverneur-generaal, den resident van Batavia, den burgemees ter en den regent van Batavia. Van de zijde van het publiek werd eenige be langstelling getoond. Z.E. inspecteerde de eerewacht, waarna hij in een auto van den gouverneur-ge neraal naar Batavia reed. Des avonds had ten P«.leize Rijswijk a*a diner plaat# Binnenland. Minister Deckers in Ned.-Indië. De kerkelijke kwestie te Biezelinge. Uitspraak in. de moordzaak-Courrech Staal. Buitenland. Shanghai door de Japanners gebombar deerd. De gezonken onderzeeër. Alle hoop opge geven. Overstroomingen in Noorwegen. en gisterochtend werd ten Paleize een conferentie gehouden. Uit Soerabaja meldt Aneta: Minister Deckers komt 2 Februari te Soerabaja aan en vertrekt 3 Februari naar Makas sar. Na terugkeer van Makassar zal hij twee dagen te Tosari verblijven, daarna vier dagen te Soerabaja. De Marinebond heeft bij den minister een audiëntie aangevraagd ter bespreking van de salariskorting. Het conflict In de Twentsche Textiel nijverheid. De rijksbemiddelaar ir Van IJsselsteyn heeft, nu tot heden geen overeenstemming tusschen de partijen, betrokken bij het conflict in de Twentsche textielnijverheid, is verkregen, een schriftelijk voorstel aan den minister Yan arbeid, handel en nij verheid doen toekomen, om een commissie van onderzoek in te stellen, ingevolge art. 45 der arbeidsgeschillenwet. Dit artikel kent aan den minister van arbeid de bevoegdheid tot benoeming van een zoodanige enquêtecommissie toe. Bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer heeft echter de toen malige minister van arbeid, prof. Aalber- se, in antwoord op een bij de besprekin gen gestelde vraag toegezegd, dat een zoo ingrijpende maatregel als een enquête niet zal worden genomen, dan na behan deling in den ministerraad. Het laat zich dus aanzien, dat de be slissing nog wel enkele dagen zal vorde ren. Burgerwacht en politiediensten. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de burgemeesters geschreven: Gelijk bekend, pleegt door burgemees ters wel eens voor een bepaald doel, doch in overigens normale omstandigheden, van de in hun gemeente bestaande vrij willige burgerwacht gebruik te worden gemaakt, bij wijze van aanvulling van de plaatselijke politie, tot het doen verrich ten van politiediensten, meer in het bij zonder patrouillediensten. Zulks is bijv. het geval geweest in plattelandsgemeen ten en in eenige gemeenten, gelegen langs de rijksgrens. Hoewel over het algemeen is gebleken, dat de burgerwacht ook ter aanvulling van de politiebewakingsdien sten wel nuttig werk kan verrichten, is toch ook duidelijk geworden, dat een meer eenigszins vrij gebruik van de burger wacht voor diensten als die van politie, welke de noodige geoefendheid en zeker ook voldoende leiding vereischen, geen aanbeveling verdient. In overleg met den minister van justi tie acht ik het daarom noodig, u in ken nis te stellen met het standpunt, hetwelk naar mijn oordeel nopens bovenbedoeld gebruik behoort te worden ingenomen, en de gedragslijn, welke daarbij dient te wor den gevolgd. In overigens normale omstandigheden behooren de burgerwachten slechts in zich daartoe leenende gevallen van bij zondere noodzaak tot het verrichten van politiediensten te worden aangewend. Zulks mag niet geschieden, zoolang in den politiedienst door de gemeentepolitie of door aan te vragen bijstand van de rijkspolitie in voldoende mate kan wor den voorzien. Bij zoodanig optreden van de burger wacht behoort deze hare diensten te ver richten onder directe leiding van het hoofd van politie, van een deskundig hoofdinspecteur of inspecteur van politie of van den leiding hebbenden functiona ris van rijkspolitie, wier medewerking of bijstand is gevorderd. Ik heb de eer u te verzoeken, boven omschreven standpunt en de daarbij aan gegeven gedragslijn wel is acht te willen neme»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1