No. 100 Donderdag 28 Januari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland [gezicht EERSTE BLAD. WST VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! I-TECHNIEK.^ Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Lïdaa» di<s fhtn afschrijven en >or iemand inge- jaar niet meer er op, dat zijn ten gevolge zal bd er op gewe- [st een onbillijk- Eokkers zou ver- |als, dat het punt ?houden met den r n a u d t s, om li te houden. Iwees er op, dat |r niet ingeschre- >oek f 1 dekgeld een dan het ge kken, want er is Üf. rel degelijk laten et inschrijiven. met dank voor ig- ihraal wèer nim- |oepele gaafheid, gewoonte maakt Inig „Zij"-Crême die de straatge- de bolsjewisti- hebben medege- „Rijkseenheid", Ibruikt werd om troepen te bre- |rden lange stoe- oorste gelederen Is, vrouwen en Jerwijl de leiders (deren bevonden, luwd, konden die Ir terug en zoo ltsing met de re- ^tormden op de aen de dramati en vrouw of een botten en uitrie- oe te steken, (e weifelen en de Ithans o.a. in de |ooruit", dat bij Groningen een laktiek werd toe ]iit blijkt wel, dat in de verschil- |n hier te lande Iren opzet wordt ÏDe omstandig- In revolutie-rijp lakt; zij, die van Irijpe omstandig- |en gebruik ma- vooral worden |als wij dat bijv. hebben gezien Ier relletjes zijn, Vracht wordende (de orde-handha- ln door de straat- plke wij hierbo- geconstateerd. uit" schrijft er Ie hoofden „Ver- Ier rokken, kin geen aanvoer- l'dat zich op ver- atsen in de bin- broningen kleine kloozen formeer- lich tot één stoet en onder com- I aanvoering ver- lere aanvoerders (rijen jonge meis je rijen jongens opgesteld. Doel |it was thans het Hier was men vd. De politie |e menschen een te kiezen. Daar- [iter niet voldaan der inspecteurs en werd getrof- bt bevel: charge". I moment was er Jrder meer te be- fetonden de com- Jraddraaiers ver- (er hun heg van lngens." (ij, die tegen com- 1 relletjes en op- |en optreden, we- zich verbergen Iren en zwakke- Ifheid beteekent, loropgezette |an zal deze we de te nemen (van groote waar- Vom is het nood- Iwenschelijk, dat laktiek zoo alge- ik bekend worde lant het is een misdadig en spel met de blens, die er bij heerschen ten kinderen en Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455 Rijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKSN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels il.20, elke regel meer 30 et. Bi] abonnement belangrijke korting. Communistische terreur. Ons zuster-orgaan in Groningen wijst op de noodzakelijkheid van een krachtig optreden tegen de communistische ter reur. De vrijheid is een kostelijk goed. Maar er zijn grenzen. Als de vrijheid tot los bandigheid zou voeren, dan wordt zij een gevaar. Zoo is het bij het communisme, dat van de vrijheid misbruik maakt en zijn kracht vindt in de terreur. „Het is merkwaardig te zien hoe een handjevol communisten in staat was een anders kloeke arbeidersbevolking vrees in te boezemen. Het bleek bij de werk staking in de rijkswerkverschaffing. De menschen, die daarin werkzaam zijn, be geerden over het geheel niet te staken. Deels zijn zij goed tevreden. Maar de communisten geven het parool van sta king uit en uit vrees lieten velen het werk in den steek. Terecht zeide een van de sociaal-democratische raadsleden in onze stad, die toonde tegenover de com munistische actie de werkelijkheid te durven plaatsen, dat hij er verwonderd over stond, dat de arbeiders, krachtige mannen, zich lieten vangen in het com munistisch net. De arbeiders van Schildwolde zeiden: wij gaan aan het werk en doe nu maar wat gij wilt. Maar toen was er van com munistische actie geenerlei sprake. Zoo gauw als regeering en volk toonen dat zij zich niet laten bangmaken, is het met den communistischen overmoed uit. En daarom moet vooral in deze dagen van de overheid gevraagd, dat zij krach tig het gezag handhaaft, maar tot het volk moet gezegd, dat het niet vreezen moet. In de Heilige Schrift vinden wij het voorbeeld van een brutalen aanvaller en van de vrees der volkeren voor zijn ge weld. Hij wordt in staat gesteld, het be zit der volkeren te nemen, zooals men het nest uithaalt van een vogel, die geen verweer heeft. In ons volk beteekent de aanhang van het cohnmunisme zeer weinig. Het heeft geen wezenlijke macht. En toch kan het stakingen te weeg brengen en onrust overal. Dat dit kan geschieden, vloeit voor een groot deel voort uit gebrek aan wezenlijk, krachtig en ernstig verzet. Wie de historie der revoluties nagaat ziet telkens weer, dat zij, die de revolu tie beginnen, slechts een zeer klein per centage vormen van het volk. Een zeer klein aantal lieden terroriseeren door woord en daad een volk van millioenen. Bij de regeering is dan vrees en bij de volkeren is ook vrees. Een enkele kloeke figuur kan echter het gevaar doen wij ken. Omdat dan de werkelijke verhou dingen weer gezien worden. Zoo gauw dit het geval is, krijgt een volk den moed zijn rijke goederen tegen den aan val der onderdrukkers te verdedigen en verdwijnen de aanranders even gauw als zij op het tooneel verschenen. Het blijft steeds weer zoo als Groen van Prinsterer reeds waarschuwde: de revolutie wint niet door de kracht van den aanval, maar door de slapheid van wie haar behooren te weerstaan." De waarheid van wat hier gezegd wordt is steeds weer gebleken. Ook in ons land. Ook in onze Indiën, waar het slappe optreden van de Overheid ernstige ge volgen heeft gehad. De vrijheid moet zooveel mogelijk wor den gehandhaafd. Maar dat kan alleen als het gezag wordt hooggehouden. Daarom is het met name in een ver warden tijd als we nu beleven, noodzake lijk, dat met straffe hand wordt opge treden tegen de onruststokers, die het gezag ondermijnen en met een beroep op de vrijheid, de vrijheid vertrappen. Ook hier geldt dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken en dat door tijdig en met kracht in te grijpen, veel kwaad kan worden voorkomen. De tijden waarin wij leven zijn ernstig. Maar ze worden gevaarlijk als niet aan de communistische terreur, die overal den kop opsteekt, een krachtig halt! wordt toegeroepen. Strenge maatregelen noodig. Ontkend kan niet worden, dat in ons land met groote lankmoedigheid tegen de communisten wordt opgetreden. Zij mogen zoo ongeveer alles doen en zeggen en schrijven. En als dan nog een enkele keer wordt ingegrepen omdat men het met zijn be- leedigende artikelen toch wat al te gor tig maakt, dan weten de revolutie-drij vers soms den dans te ontspringen door de verantwoordelijkheid van wat geschre ven werd, van zich af te schuiven. In andere landen doet men dat wat anders. „Vorige week stond de communist F. Priestley te Londen terecht wegens een opruiend artikel in de „Daily Worker". Ook deze heer paste de Amsterdamsche methode toe en vertelde, dat hij niets te maken had met den inhoud van het blad. De jury echter dacht anders over de verantwoordelijkheid van een uitgever, verklaarde den man schuldig en de rech ter tracteerde hem op drie jaar gevange nisstraf. Natuurlijk, merkt de Maasbode, waaraan wij dit ontleenen, op is dat billijker dan in Rusland, waar „contra- revolutionnairen" minder zacht worden behandeld, maar voor een beschaafd land is drie jaar toch een behoorlijke straf. Ook wie van gevoelen is, dat een beweging als het bolsjewisme niet al léén met preventieve maatregelen van dezen aard wordt tegengehouden, zal toe geven, dat strenge repressie noodig is tegen pogingen van hen, die de orde hier met geweld willen ondermijnen en ver nietigen." Het is inderdaad juist, dat revolutio naire bewegingen niet alleen met maat regelen van dezen aard kunnen worden tegengehouden. Dat begrijpen de revolutionaire partijen zelf ook heel goed. Het eerst noodige, zoo schreef inder tijd een vooraanstaand Sociaal-democraat, is: de harten te revolutionee- ren, waartoe dan ook alle moeite wordt gedaan. Zoo is voor ons het eerst noodige de anti-revolutionaire, de Christe lijke beginselen, ingang te doen vinden. Maar daarnaast is het toch ook noodig, dat strenge maatregelen worden geno men opdat niet het geheele volk gebukt gaat onder de terreur van een betrekke lijke kleine groep, die het gezag, de wel vaart en de vrijheid bedreigt. De beroering in Britsch-lndië. Vijf en twintig handelsondernemingen van allerlei aard, o.m. de Kamers van Koophandel te Narwar, de beurs van edele metalen, handelaars in granen en katoen, hebben besloten, met ingang van vandaag gedurende een week den hartal in acht te nemen, om te protesteeren. te gen de voortzetting van bet werk van de commissies van de Ronde Tafelconferen tie zonder de medewerking van Gandhi en tegen de wenschen des lands. Een menigte, die te Patna op verboden terrein een bijeenkomst wilde houden ter viering van den Onafhankelijkheidsdag, wierp steenen naar de politie, die dit wilde beletten. Na vergeefsche charges zag de politie zich genoodzaakt te schie ten, waardoor twee betoogers gedood en verscheidene anderen gewond zijn. Twee politieagenten zijn ernstig gekwetst, vele anderen licht. Een schreeuwende en dansende bende inlanders heeft het politiebureau te Mar- bavdi in brand gestoken. Te Bombay hebben eveneens groote de monstraties plaats gehad. De Congres aanhangers verbrandden groote stapels in het buitenland gefabriceerde kleeren. Vervolgens bestormden zij een politie bureau, dat zij in brand staken. Voor den tweeden keer in deze week is de sneltrein CalcuttaBenares tenge volge van sabotage ontspoord. Tusscben Futwah en Patna waren de rails over 'n grooten afstand losgemaakt. Gelukkig hadden geen persoonlijke onge lukken plaats. De toestand in China. De Japansche consul te Shanghai heeft aan den Chineeschen burgemeester een ultimatum overhandigd, waarin een ant woord geëischt wordt op de Japansche eischen voor 18 uur op Donderdag. De Chineesche autoriteiten van de Chi- neesche stad te Shanghai hebben beslo ten, voor het Japansche ultimatum te wij ken. De toestand te Shanghai wordt steeds ernstiger. De aankomst van de Japansche oor logsschepen valt samen met het dreigen der optreden van de Japansche land- j macht. Ook wordt in de stad gevreesd, i dat de Chineesche troepen in de omgeving der stad in de richting van de Europee- sche concessie zullen vuren, in geval het tot gevechten komt. Aan alle kanten worden koortsachtige voorbereidingen getroffen, teneinde be schermd te zijn tegen het dreigend gevaar van een openlijk uitbreken der vijande lijkheden. Ook de Japansche marine-soldaten zijn aangevangen in het havengebied van Shanghai loopgraven aan te leggen. De Engelsche, Amerikaansche en Fran- sche autoriteiten hebben alle troepen en marine-strijdkrachten gemobiliseerd. Men geeft thans te Londen toe, dat de Engelsche gezant te Tokio aan de Japan- Het volgende officieele telegram is ge zonden aan de vrouwen der matrozen aan boord van de M 2. „Tot ons leedwezen moeten wij u me- dedeelen, dat uw echtgenoot vermist wordt en wij vreezen, dat hij verdronken is in de M 2, die, naar men gelooft, hij Portland gezonken is." Gisterenavond werd medegedeeld, dat twee sloepen in aanraking zouden geko men zijn met een zwaar voorwerp, dat misschien de M 2 is. Men gelooft thans, dat de bemanning bestond uit 7 officieren en 53 man. Het oproer in San Salvador na veel bloed vergieten onderdrukt. De militaire junta te San Salvador heeft den communistischen opstand op onbarmhartige wijze onderdrukt. Alle dorpen en steden zijn na veel bloedvergie ten door de provinciale autoriteiten her nomen. Twee communisten, di9 in de kazerne te Sonsanata werden ontdekt, werden standrechtelijk gefusilleerd. Binnenland. Het Fransche bezoek aan Krimpen. De scheepvaart en de contingenteering van den invoer. Buitenland. De Oostenrijksche regeering afgetreden. De gezonken Engelsche duikboot. Het oproer in San Salvador onderdrukt. De toestand in China dreigend. De Duitsche Automobiel-club heeft on langs den rijksminister van financiën ver zocht, een grootere hoeveelheid vrij te la ten, doch deze heeft dat geweigerd, om dat sedert Mei van het vorige jaar, toen het invoerrecht op benzine is verhoogd, en het verschil van buiten- en binnenland- schen prijs tot 27 pfennig per L. is ge stegen, misbruik is gemaakt van de vrij stelling. Ingezonden mededeelingen. sche regeering een nota overhandigd heeft betreffende de exterritorialiteit. De Engelsche regeering heeft een me- dedeeling ontvangen van de Vereenigde Staten betreffende Shanghai, door bemid deling van haar gezant te "Washington. Over den inhoud wordt niets medegedeeld De bezetting van Charbin door gene raal Sisja met Chineesche troepen ïin dienst van de regeering van Moekden, heeft te Moskou groot opzien gebaard. Men vreest, dat ook de Japanners troe pen naar Charbin zullen zenden en de stad zullen bezetten. De bezetting van Charbin zou er ook toe kunnen leiden, dat de Chineesche Oosterspoorweg tot aan de Russische grensstations door troepen van generaal Sisja bezet wordt. De Chineesche soldaten gaan zich te Charbin aan plunderingen te buiten. Er heerscht een terreur. Drie Japanners en een 20-tal Koreanen zijn gedood. Volgens berichten uit Tientsin, zijn meer dan 5000 man Japansche troepen gedurende de laatste paar dagen lange de spoorlijn Tahoe Sjan—Toen fliau gecon centreerd en paraat voor een aanval op Jehol. De Oostenrijksche regeering afgetreden. In een gistermiddag gehouden minis terraad heeft de regeering-Buresch beslo ten en bloc af te treden. De Bondskanse lier begaf zich direct naar Bondspresi dent Miklas die de collectieve ontslagaan vrage aannam en dr Buresch opdracht gaf een nieuwe regeering te vormen. De motieven voor dit aftreden zouden zijn do wenschen, welke den laatsten tijd door een groot deel der Christelijk-Sociale pers zijn geuit en een versterking van de autoriteit der regeering beoogen. Daarbij werd herhaaldelijk de naam van dr Sei- pel genoemd. Tegen half zes gisteravond heeft dr Bu resch een onderhoud gehad met de ver tegenwoordigers van het nationale eco nomische blok. Zij stelden hun toetreding tot de regeering afhankelijk van de be zetting van Buitenlandsche Zaken door dr Schober. Dr Buresch antwoordde, dat hij uit motieven van economisch-politie- ken aard niet in staat is een kabinet te vormen, waarin dr Schober de porte feuille van Buitenlandsche Zaken zou be zetten. In het parlement verluidt, dat dr Bu resch Donderdag na ruggespraak met de andere partijen ook de sociaal-democra ten, den Bondspresident de lijst voor een minderheidskabinet zal overhandigen. De vermiste Engelsche duikboot. Laat in den middag heeft de Britsche admiraliteit gisteren het volgend commu niqué verstrekt: „Van de onderzeeboot M 2 is tot nu toe nog geen enkel bericht ontvangen. Daar om bestaat groote vrees voor de veiligheid van de zich aan boord bevindende be manning." Positief is komen vast te staan, dat het metalen lichaam dat Woensdagmorgen vroeg op den bodem der zee is gevonden, niet de vermiste onderzeeboot is. Men ver moedt, dat het 't wrak is van 'n schip, dat tijdens den oorlog is gezonken. De Volkenbondsraad en de kwestie van Mantsjoerije. De Volkenbondsraad heeft gisteren in het geheel geen officiëele bijeenkomst go- houden. Daarentegen zijn er lange beraad slagingen gevoerd in de z.g. commissie van twaalf, bestaande uit alle raadsleden met uitzondering van de gedelegeerden van China en Japan. In deze commissie van twaalf schijnt men principiëel ten slotte overeen te zijn gekomen, dat de voorzitter van den Volkenbondsraad, Paul Boncour, in een openbare bijeen komst een verklaring zal afleggen, waarin vooral drie punten op den voorgrond zul len worden gesteld. In de eerste plaats zal nogmaals wor den aangedrongen, dat China en Japan den toestand te Shanghai niet zullen ver scherpen. In de tweede plaats zal worden vastgesteld, dat de Japansche regeering reeds uitdrukkelijk heeft toegezegd, de open-deur-politiek in Mantsjoerije te zul ten blijven volgen, zoolang dit gebied on der Japansche bezetting staat en in de derde plaats zal nader worden gepreci seerd, wat precies de taak van de onder zoekingscommissie naar Mantsjoerije is. De echtscheidingen in Engeland. In Engeland en vooral in Londen is het aantal echtscheidingen na den oorlog geweldig toegenomen. In de afgeloopen maand waren er alleen reeds 800 echt- scheidingsaanvragen ingediend. De mees te aanvragen om echtscheiding werden door vrouwen aanhangig gemaakt. Sedert 1928 is het aantal echtscheidin gen geweldig gestegen. In Londen alleen reeds werden in de laatste jaren gemid deld 2750 huwelijken door echtscheiding ontbonden verklaard. Hier komt nog bij, dat op het platte land ongeveer 2000 echtscheidingen per jaar voorkomen, zoodat men gerust mag aannemen, dat er ieder jaar 40005000 gevallen van echtscheiding behandeld worden. In de jaren voor den oorlog van 1911 1914 bedroeg het aantal echtscheidingen gemiddeld slechts 656. De doodstraf in Duitschland. De strafrechtcommissie van den Duit- schen rijksdag heeft besloten de beraad slagingen over afschaffing van de dood straf tot nader order uit te stellen. Geheimraad Kahl verklaarde, dat hij zijn reeds tweemaal ingediend voorstel om de doodstraf door levenslange tuchthuis straf te vervangen intrekt, wegens de ver wildering van de zeden waardoor het aantal moorden en doodslagen voortdu rend toeneemt. Hij acht, hoewel hij steeds voorstander van afschaffing van de doodstraf is ge weest, op het oogenblik de afschaffing niet gewenscht. Smokkelen van benzine. Sedert ebnigen tijd, aldus de N. R. C., is een voorschrift van kracht, dat auto's die van Nederland naar Duitschland de grens passeeren, slechts 20 L. benzine vrij van rechten in de tank mogen heb ben. Voor elke hoeveelheid boven dat kwantum mctei invoerrecht worden be taald. Sedert dien zijn tal van Duitsche en buitenlandsche auto's van buitengewoon groote tanks voorzien, die tot 350 L. kun nen bevatten. De invoer van goedkoope buitenlandsche benzine nam dientenge volge groote afmetingen aan. Tal van automobilisten reden dagelijks eenige ma len de grens over en do oprichting van vele nieuwe benzinepompen vlak over de grens begunstigde deze ontduiking. Naar schatting bedroeg de waarde der ontduiking van rechten op benzine, wel ke de 4000 auto's, die gemiddeld dagelijks de grens passeeren, in hun tanks mee voerden, 24.000 mark. Er is geen reden, aldus de minister om den maatregel tegen deze ontduiking thans weer in te trekken of te wijzigen. Korte berichten. Volgens een bericht uit Lissabon is gisteren een Duitsche zeeman met een zeilboot van de Portugeesche kust ver trokken, die den Atlantischen oceaan op zijn eentje wil oversteken. Voorloopig wordt langs de kust van het Iberische schiereiland en van Z.-Afri- ka gevaren tot de Ganarische eilanden. - Te Brunswijk is het in den afgeloo pen nacht weder onrustig geweest. Op verschillende punten der stad geraakten nationaal-soeialisten aan den slag met politieke tegenstanders. Green, de voorz. der Ameirkaan- sche federatie van den Arbeid, schat het aantal werkloozen in de Ver. Staten op 8.300.000 en voorziet een gemiddelde van 6 a 7 millioen werkloozen voor 1932. Green vraagt regeeringshulp. Volgens een bericht uit Athene heeft de Grieksche regeering haar vertegen woordigers opdracht gegeven om ter ken nis van de verschillende regeeringen te brengen, dat Griekenland gedwongen is, de bestaande handelsverdragen op te zeg gen. Aan het einde der week zal de En gelsche delegatie naar de ontwapenings conferentie te Genève vertrekken. Mac Donald zal echter waarschijnlijk pas een week later naar Genève reizen. Te Flensburg zijn botsingen ont staan tusschen Nationaal-Socialisten en Communisten. Hierbij zouden twee Nat.- Socialisten vrij ernstig en verschillende personen licht gewond zijn. Het Rijk als debiteur. De heer Braat heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de koop som der door de regeering aangekochte heidegronden onder Elp gemeente Wes- terbork (Drente) nog niet betaald is, ter wijl dit volgens de verkoopsvoorwaarden in de maand September 1931 gebeuren zou? Is de minister bereid mee te deelen: 1. waarom tot op heden nog niet aan de voorwaarden voldaan is; 2. wanneer die betaling uiteindelijk ge- oOiiiuuöii aihif

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1