No. 89 Woensdag 27 Januari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Buitenland Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. te Zeeuw VERSCHIJNT ELKBN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, 3. Losse nummers i 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Door de Soc. Democratische Kamer fractie is een ■wetsontwerp ingediend, om de bevoegdheid ex art. 35 Dienstplichtwet gegeven aan de Regeering, om toe te staan dat dienstplichtigen vrijwillig onder de wapens verkeeren buiten de tijdperken, waarin de wet hen daartoe dwingt, ie be perken tot een maximum van 100 dienst plichtigen en met gelijksoortige wijzi ging in de reservewet van 100 reservisten. „Het ontwerp, zegt het „Nederl. Week blad", is gericht tegen den Bijzonderen Vrij,willigen Landstorm ,de 70.000 man nen, die naar hun devies, „als het moet" gereed staan om gezag, troon en kerk te schragen. Zij zijn den Rooden een doorn in het Oog, eenerzijds omdat zij het leven de beeld zijn van de orde, en gezags- lievendheid van het grootste deel der na tie, en anderzijdsomdat, welnu, laten we maar zeggen, omdat de Heeren Albar- da Go. nog steeds de revolutie in het hart dragen. Wij hebben er al meer op gewezen, dat Troelstra's revolutieplannen van 1918 nog steeds niet waren ingetrokken. Het is nu wel heel aardig, om van Mr Troelstra na zijn dood alleen het goede te memoreeren; ook wij hebben hem bij momenten, bijv. zijn nationale hou ding eind Juni 1914, bij de mobilisatie onzer weermacht, ook als groote geest erkend, maar zijn houding in 1918 was meer dan een „vergissing", zij was en blijft een gevaar voor onze natie, en deze kwade werken" volgen helaas hem na. Het onkruid door hem toen gezaaid in den vaderlandschen akker, is nog niet uit gewied. De S. D. A. P. is in haar ziel nog steeds revolutio nair en dat zij dat is, onderstreept zij thans wel ten duidelijkst in dit wetsont werp, dat zijn doelstelling heeft in den wensch de slagboomen weg te nemen en den revolutionairen overweg verder onbe waakt te laten. Zoo zien wij thans duidelijk dat alle zoogenaamde gematigdheid ten spijt, ook deze vos zijn haren wel verliest, maar niet zijn streken. Is het een poging tot afleiding van in wendige partij-onlusten? Is het een doods kreet van de stervende marxistische philo- sophie?" De partij-onlusten zullen waarschijnlijk aan de indiening van dit ontwerp niet vreemd zijn. De leiding van de S. D. A. P., die het gevaar van revolutiepogingen op dit oogenblik zeer goed inziet, moet al het mogelijke doen om de linksche elementen zooveel mogelijk tevreden te stellen. Daarom zijn er b.v. bij de bespreking van het werkloosheidsvraagstuk de dikke woorden en zijn er ook de mooie gebaren bij de indiening van dit ontwerp, en dat betreffende een wijziging van de mobili satie-bepalingen. Natuurlijk mag dit geen reden zijn om deze ontwerpen niet welwillend te beoor- deelen. Wel het omgekeerde. Uit alles blijkt, dat de leiding van de S. D. A. P. zeer sterk onder den invloed staat van de Communistisch gezinde ele menten. De leiders, inplaats van stevige leiding te geven, vertoonen vaak veel overeen komst met 1 ij d e r s, die worden opge jaagd en voortgezweept. Een bewijs, dat het revolutiegevaar weer grooter is geworden. Welnu, als het vuur dreigt, gaat men de brandweer niet afschaffen. Als de stormen de kusten bedreigen, wordt de dijkwacht niet afgedankt. En als het revolutie-monster den kop gaat opsteken, wordt de bijzondere vrij willige landstorm, de vredeswacht bij uit nemendheid, niet naar huis gestuurd. Integendeel! De waakzaamheid wordt verdubbeld. En de landstorm, die men in den rooden hoek vreest en die men daarom gaarne zag afgedankt, is als altijd paraat! Uit Britsch-lndië. Een nieuwe vorm van lijdelijk verzet is gisteren op de spoorlijn van Bengalen naar Nagpur ontdekt, waaT alle telegraaf lijnen waren doorgesneden en verschei den seininrichtingen onklaar gemaakt. Het verkeer met Benares en Calcutta is den geheelen dag gestremd geweest. Tijdens de viering van den Onafhanke lijkheidsdag zijn te Bombay 75 congres leden gearresteerd. Te Calcutta zijn op den onafhankelijk heidsdag 100 menschen gearresteerd, o.w. een twintigtal vrouwen. De oorlogsdreiging in het Oosten. Toenemende spanning te Shanghai. Bevestigd wordt, dat Charbin ieder oogenblik door de Japanners kan worden bezet. Dinsdagmorgen zijn ernstige onlusten uitgebroken in bet Chineesche stadsdeel van Charbin. 'Groote demonstratieve optochten trok ken de straten der stad door. De leiders eischten een oorlogsverklaring aan Ja pan. De militairen stonden machteloos tegenover de groote menigte. Uit Londen wordt nog gemeld: Volgens berichten uit Japansche bron is de voor hoede van de Japanners reeds voor de stad Charbin aangekomen, zoodat de be zetting van de stad binnenkort wordt ver wacht. Te Moskou heeft het bericht nopens de gebeurtenissen te Charbin groote onrust teweeg gebracht. Verklaard wordt, dat het optreden van Japan te beschouwen is als een verder vergrijp tegen de Rus sische belangen in het bijzonder ook wat den Oost-Ohineesc'hen spoorweg betreft. Volgens berichten uit Shanghai is het aantal Chineesche troepen aldaar door de troepenconcentraties van de laatste dagen tot 17.000 man gestegen. Het sta tion Cheng Joe wordt door 7.000 man be waakt. De sterkte der Japansche troepen is opgevoerd tot 4000 man, die de belang rijkste strategische punten van het haven gebied bezet hebben. De toestand is uiterst gespannen. •Omtrent de aanneming van het Japan sche ultimatum is nog steeds geen over eenstemming bereikt en de Chineesche bevolking is bevreesd voor een bezetting van bet eigenlijke stadsgebied, indien de Chineesche burgemeester er niet spoedig toe besluit, het ultimatum aan te nemen. In deze dagen van spanning vergadert te Genève de Volkehbondsraad. Gisteren is voortgezet de behandeling van het Ja- pansch-Ghineesc'he conflict in Mandsjoe- rije. Deze zitting, die twee en een half uur duurde, werd niet bijgewoond door den Japanschen en den Chineeschen ver tegenwoordiger. Besloten werd, dat de particuliere be sprekingen tussohen den Japanschen en den Chineeschen vertegenwoordiger te Genève 'hervat zullen worden. Uitvoerig hield men zich bezig met den kritieken toestand, die op bet oogenblik te Shang hai heerscht. Ten aanzien van dit conflict bevindt de volkenbondsraad zich in de grootste moei lijkheden. Sommige raadsleden geven min of meer openlijk toe, dat zij niet weten wat zij doen moeten. Engeland en Frankrijk zouden er niets voor voelen om de sanctie-maat regelen van art. 15 van het Volkenbonds pact tegen Japan toe te passen. Uitspraak in het groote Russische spoor wegproces. Gisteren is te Moscou uitspraak ge daan in het groote proces tegen de spoor wegbeambten, die in staat van beschul diging waren gesteld in verband met het groote spoorwegongeluk te Kossino bij Moskou, waarbij 68 personen werden ge dood en 133 gewond. Vijf spoorwegbe ambten werden veroordeeld tot gevange nisstraffen van 5 tot 10 jaar; drie be klaagden kregen 1 iy2 jaar gevangenis straf en 3 beambten werden vrijgespro ken. Naar men zich herinnert, was aan vankelijk tegen eenige beklaagden de doodstraf geëischt. In de toelichting op het vonnis wordt geconstateerd, dat de beambten fouten hebben gemaakt en daardoor mede schuld hebben aan het ongeluk De grootste schuld treft echter de beheerders van den spoorweg Moskou Kazan. Dezen hebben zich niet over tuigd van de aanwezigheid van de noo- dige technische bekwaamheid bij de be ambten. Derhalve is tegen eenige ambte naren yam da hoofdadministratie een proces wegens plichtsverzuim aanhangig gemaakt Engelsche invoerrechten op landbouw producten. De Rijkslandbouwconsulent te Londen, ir B. Gerretsen deelt het volgende mede: Zoodra het Parlement op 2 Februari a.s. weer bijeenkomt, zal er een wetsvoor stel worden ingediend, waarbij een in voerrecht van 10 a 15 pet. zal worden voorgesteld voor alle in Groot-Brittannië ingevoerde producten, waaronder ook zul len vallen boter, kaas, eieren en andere landbouwproducten met uitzondering van tarwe en vleesch (varkensvleesch, rund- vleesch, schapen- en lamsvleesch enz.). Eenige andere artikelen, die niet in Groot- Brittannië kunnen worden geproduceerd, zullen eveneens vrij zijn. Verder bestaan er plannen om een ta- rievencommissie te benoemen, die spe ciale invoerrechten zal voorstellen voor luxe-artikelen en eenige artikelen die evengoed in Groot-Brittannië zouden kun nen worden geproduceerd. De reden, dat vleesch er niet onder valt, is waarschijnlijk, dat er voor bacon en dergelijke producten andere plannen bestaan. Het oproer in de Dartmoorgevangenis. In het Engelsche ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft Maandag een speciale spoedzitting plaats gehad, tër be spreking van de incidenten in de gevan genis te Dartmoor (Eng.). Uit het onderzoek is tot nu toe reeds komen vast te staan, dat de muiterij is voorbereid door en ten deele het gevolg is van revolutionaire propaganda. Een der belhamels is een berucht inbreker, die Maandag tegenover de autoriteiten be langrijke bekentenissen aflegde omtrent het ontstaan der muiterij. De voorbereidingen inzake de muiterij werden door geheime teekenen van cel tot cel doorgegeven en besproken tijdens de gemeenschappelijke werkzaamheden en de rusturen der gevangenen. De muiters waren voornemens den gouverneur der gevangenis te dooden. Deze kon zich evenwel tijdig in een cel begeven tot de onlusten voorbij waren. Eenige gevangenen bedreigden nog Maandag de bewakers. Overigens is even wel de rust hersteld. Elf mijnwerkers gedood. De mijnramp te Llwynypai (Zuid-Wales) heeft elf slachtoffers geëischt. Onder hen zijn twee arbeiders, die tot de reddings brigade behooren, welke na de ontploffing in de op 300 Meter diepte gelegen gaan derij naar de ingesloten mijnwerkers ging zoeken. Het is gebleken, dat op het oogenblik der exploisie 80 arbeiders aan het werk waren in de mijn. De meesten konden zich in veiligheid stellen. Het instorten van een gang sneed de anderen den weg af. Zij stierven aan gasverstikking. De twee verongelukte redders waren de eersten die afdaalden. In de geheel met mijhgas ge vulde gaanderij zijn zij bedwelmd en aan de gevolgen overleden. Ook een dokter, die een bewustelooze met kunstmatige ademhaling hielp, moest wegens vergif tiging naar boven worden gebracht. Twee arbeiders liggen met aangetaste longen in het ziekenhuis. Engelsche duikboot vergaan? Naar de Engelsche Admiraliteit mede deelt, is men zonder bericht van de duik boot M 2, die gistermorgen om 10.30 bdj Portland ondergedoken is. Verschillende torpedobooten en onderzeeërs nemen aan de opsporing deel. (De M 2 is in 1920 voltooid. Zij heeft aan de oppervlakte een waterverplaatsing van 1450 ton en onder water 1950. Een dergelijk vaartuig is in 1925 in het Kanaal vergaan, waarbij 68 menschen verdronken zijn. Ongeveer evenveel zijn er ook thans aan boord.) De gisting in Spanje. Uit Sarogossa zijn verscheidene com pagnieën infanterie, met mitrailleurs naar de provincies Temel en Huexa ver trokken om communistische oproeren te onderdrukken. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken wordt verklaard, dat volgens uit alle deelen des lands ontvangen berichten overal volkomen rust heerscht. Te Barce lona gaat de arbeid normaal zijn gang. Te Sollana hebben de stakers eenige po gingen tot sabotagepleging gedaan door de telefoonleidingen door te snijden. Te Sevilla wordt gestaakt, doch onder vol maakte rust. In de provincie zijn ver scheidene arrestaties verricht. Korte berichten. Naar uit New-York wordt gemeld, is de aartsbisschop van Guadalajara (Mexico), Jiminez, waar de godsdienst strijd weer in alle hevigheid is ontbrand, plotseling onder geheimzinnige omstan digheden aangehouden en per vliegtuig naaT een onbekende bestemming ont voerd. Te Lodz hebben 20.000 arbeiders bij de textielfabrieken het werk neergelegd, daar de toch reeds onvoldoende loonen gedurende* de laatste maanden nog met 30 pet. zijn verlaagd. De stakende textiel arbeiders hebben zich solidair met het eveneens stakende trampersoneel ver klaard. Het tramverkeer staat reeds sinds acht dagen geheel stil. Het totale deficit op de Engelsche begrooting bedraagt thans 134 millioen. Reuter meldt uit Phoenix in Arizona dat de „Kauwgomkoning" William Wrig- ley daar in den ouderdom van 71 jaar is overleden. HET TWENT$CHE TEXTIEL- CONFLICT. De werkgevers houden vast aan een 10 pet. loonsverlaging. De werkgevers houden vast aan een 10 pet. loonsverlaging. Gistermiddag had onder leiding van den Rijksbemiddelaar, ir H. A. van IJs- selsteijn, in het Departement van Arbeid, een conferentie plaats met partijen, be trokken bij het conflict in de Twentsche textiel-industrie. Naar aanleiding hiervan ziet de Rijks bemiddelaar er van af om, zooals aanvan kelijk zijn voornemen was, een bemidde- lingsraad te vormen, omdat de werkge vers hem hebben medegedeeld, dat zij een loonsverlaging van 10 pet. in elk geval economisch noodzakelijk achten en zij van dit percentage onder geen beding wen- schen af te wijken. Aan de „Teleg-r." wordt hieromtrent nog gemeld, dat de rijksbemiddelaar in de conferentie met de vertegenwoordigers der vakorganisaties, een overzicht heeft gegeven van de reeds eerder gedane en bekende pogingen om tot een oplossing van het geschil te geraken. Hij stelde nu als mogelijkheden om alsnog tot een ver gelijk te komen voor: een uitspraak door middel van arbitrage, c.q. het instellen van een bemiddelingsraad. Van de zijde van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht", de Christelijke organisatie „Unitas", de R.K. organisatie „St. Lambertus" en de Poli tiek Onafhankelijke Organisatie van Textielarbeiders werd verklaard, dat er hoegenaamd geen bezwaren waren tegen de instelling van een raad zooals de rijks- bemiddelaar dezen wenschte, omdat men een uitspraak niet zou vreezen. Bij de bespreking met de vertegenwoor digers der Enschedesche en Twentsch- Geldersche Fabrikanten-vereenigingen, welke nu volgde, deelden de werkgevers mede, dat zij de 10 pet. loonsverlaging een economische noodzakelijkheid oordeelen en de invoering daarvan zouden handha ven, afgezien van alle pogingen tot na dere bemiddeling. Het blad vernam voorts nog, dat ir Van IJsselsteijn aan de vertegenwoordi gers ter conferentie medegedeeld heeft thans te zullen overwegen of hij gebruik zal maken van zijn bevoegdheid, om aan den minister van Arbeid voor te stellen een aigemeene enquête naar den toestand in de textielnijverheid te doen houden. Dreigend arbeidsconflict te Oss. De Rijksbemiddelaar prof. mr P. J. M. Aalberse heeft gisteren geconfereerd met partijen, betrokken bij het dreigend con flict bij de N.V. Zwanenberg's fabrieken te Oss. Tusschen partijen werd overeenstem ming bereikt op één punt na, n.l. het in de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst vast te stellen uurloon. Besloten is dit punt te onderwerpen aan arbitrage. Het conflict is hiermede voorkomen. Loonsverlaging in de meubelindustrie. De werkgevers in de meubelindustrie hebben voorstellen ingediend bij de sa menwerkende arbeiders-organisaties. De*e voorstellen houden jg IpesitTOriir Binnenland. Het conflict in de textielindustrie. De rijksbemiddelaar aan het werk. Rede van den heer Chr. v. d. Heuvel te Goes. Buitenland. Engelsche duikboot gezonken. De toestand in Shanghai. Een optreden van Engeland en Amerika? De Engelsche tariefplannen. ging van 7 cent per uur voor de groote plaatsen. Andere wijzigingen aangaande de so ciale bepalingen zijn eveneens in de voor stellen opgenomen. Rumoerige pachtersbijeenkomst. Bij een weilandsverpachting van het Weeshuis te Tiel, waarbij ongeveer 400 pachters aanwezig waren, hebben alle pachters, omdat niet voldaan werd aan de wenschen van den bond van Landpach- ters, onder protest de vergadering verla ten. De voorzitter van de af deeling Neder- Betuwe van den bond van landpachters voerde het woord. Hij zette de wenschen van den bond uiteen, waarop hij door een der regenten werd beantwoord. Daarop verlieten alle aanwezigen de zaal. Een dergelijk feit is bij een verpachting in ons land nog nooit voorgekomen. Record barometerstand. Het Amsterdamsch filiaal van het K.N.M.I. meldt: Sinds 1888 was de hoogste barometer stand te Amsterdam waargenomen, 786.6 herleid tot zeeniveau en 0 gr. C. Deze stand kwam voor 23 Januari 1907. Gis terenochtend te 11 uur 10 minuten werd eenzelfde stand waargenomen; of deze af lezing nog wordt overtroffen is niet te zeggen. Sinds 1888 is 34 maal een stand waargenomen boven 780 m.m. en wel in November 5, in December 7, Januari 12, Februari 9 en in Maart 1 maal. Door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt wordt nog het volgende mede gedeeld: In den morgen van 26 Januari heeft de barometerstand in ons land een hoogte bereikt, die sedert 1849, het begin der waarnemingen van het Meteorologisch Instituut, niet is voorgekomen. Te De Bilt was de hoogste stand, ge reduceerd tot zeeniveau 786.2 m.M., te Den Helder 186.7. De tot nu toe waargenomen maxima waren 786.0 te De Bilt en 786.2 te Den Helder en kwamen voor op 17 Jan. 1882. Minister Deckers te Belawan. Bij aankomst van de „Sibajak" te Be lawan werd ministers Deckers, aan boord begroet door den gouverneur van Suma tra's Oostkust, den heer H. Ezerman, den burgemeester van Medan, mr. J. Wesse- link, en door Schout-bij-Nacht J. Osten. Het gezelschap begaf zich met een extra- trein naar Medan, alwaar de lunch werd gebruikt in hotel De Boer. Aan deze lunch namen voorts deel de hoofd-admini- strateur van de Deli Mij., de directeur, de administrateur en de secretaris van de Deli Spoorweg Mij. Te Sabang werd mi nister Deckers ontvangen door den gou verneur van Atjeh, den gouvernements secretaris en den troepencommandant. In verband met den beperkten tijd werd geen rondrit ondernomen. Beveiliging van de spoorwegen. Het Eerste Kamerlid, de heer P. Molt- maker, heeft de volgende schriftelijke vra gen tot den minister van Waterstaat ge richt Heeft de minister kennis genomen van de laaghartige aanslagen op spoortrei nen, die in de afgeloopen week rondom Amsterdam hebben plaats gevonden? Is de minister niet van meening, dat naast de opsporing van de daders dier aanslagen, die, waren deze gelukt, per soneel en publiek zoo noodlottig zouden hebben getroffen, alles in het werk moet worden gesteld om in de toekomst de mogelijkheid daarvan te voorkomen, al thans tot het kleinst mogelijke minimum te beperken? Indien de minister biermede instemt, is er dan geen aanleiding ernstig na te gaan, welke gevolgen de ergerlijke bezui nigingen krijgen, speciaal bij den dienst van weg en werken der Ned- Spoorwegen doorgevoerd? Heeft de ssfeifits? SS de swsrwsgiss,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1