No. 98 Dinsdag 26 Januari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland „LOCARBITS" VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR S Wyberf I waren verzekerd. ken Buitenland Geeft niet langer Uw goed geld aan minderwaardige, meestal veel te dure hoestmiddeltjes. Groene Kruis Hoestbonbons zijn prima; niet te duur en helpen afdoende tegen alle gevatte kou, heeschheid, verkoudheid, enz. Worden bij millioenen gebruikt. Belangrijkste Nieuws. Hier begint het! Binnenland. \o«i', had haar ds-lo 9?4 jaar on negen [der de hoede van zij «enige oogen- i, sloegen de vlam- iternin waagde zij [de huis en smaak- iterste krach tsin- sren te grijpen en Even later stortte ruit van de "Wijk [et huis niets meer Een groot aan gevende bezit, als- raad werden een s 1 a g e n. De ju- ket de directie der regen een premie [oor de(n)gene(n), |en leiden tot aan- der treinaanslag rs van de grensge- is hiervan per [daan. Over de an te genomen zij!n, |t algemeen belang het reizend pu ieest uitgebreide (en. he w ij n in De plannen tot de Westlandsche Ie tuinders in de Ipbrengst van dit |omgezet. Ier in Naaldwijk, 30 Liter wijn uit en in de kelders politie kregen er In omdat de tuin- }rgunningen inge- ie Drankwet bezit rad in beslag ge ler belastingen te Ische wijn in ont- Middelburg. 20 Jan. iMiddelburg heeft I noodzaak de lin- louden: Ga. P. te ten bocht binnen [ede niet de rech- ouden: D. W. te 3den richting vij len. f 3 of 3 d. h.; |A. de K. te Goes, K. te Vlissingen kt-Souburg, ieder |tuig zonder licht: f 5 of 5 d. h.; openbaren weg: bf 3 d. h.; vergunning van andere dan ge- huizen te koop liddelburg f3 of bodig in een por- [ouden: L. v. G. h.; Ma. B. te bh. |e Goes. Jan. veroordeeld we- pid van het ver- 3. P., te lerseke, |ke, f 5 of 5 d. h.; v. H., te Goes Inkerke schreeu- te Wissenkerke lenbare orde ver- (splaat, f 15 of 10 j opgeslagen heb- I., te Goes, vrij- 1 f 3 of 3 d. h.; Goes f 15 of 15 ttuurwiel dat te P. M. te 's H. I h.; waarvan de fte 's Heeren zonder rood ach terland f 2 of 2 |it rijid'en: A. B., j geldig rijbewijs ortvliet f 5 of 5 spoorbaan loo- lof 5 d. h.; londenkar num- |H. H. te 's Hee- >r de recht- l zal 5 Febr. a.s. ddelburg de be- Jvan de zaak te- Ie Vlissingen en ba De Koster cht van zich in hebben schul- |ring van gelden, aten. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELK3N 'VEHJKBA®. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers t 0.05 Prijs derAdvertcntiën: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Vee en vleesch. Door onze veehouders wordt steen en been geklaagd over de slechte bedrijfsuit- komsten. Gevraagd wordt een strikt verbod van den invoer van buitenlandsch vleesch aangezien het anders onmogelijk is rede lijke prijzen te maken. En gelijk bekend is de Regeering reeds voor een groot deel aan deze wenschen tegemoet gekomen. Dit ziende zou men wel tot de conclusie moeten komen dat, hoe slecht de tijden voor de veehouders dan ook mogen zijn, de consumenten dan toch maar van de goedkoope vleeschprijzen profiteeren. Neemt men echter kennis van de prij zen die in de huishoudboekjes genoteerd staan, dan krijgt men een geheel anderen indruk en moet men wel tot de conclusie komen dat het voor onzo veehouders al lesbehalve een crisistijd is. De prijzen die betaald moeten worden zijn van dien aard, dat zij meer op hooge, dan op lage veeprij- zen duiden. En zoo komt opnieuw de vraag aan de orde: is ons ditributieproces niet wat al te kostbaar? Is de afstand tusschen pro ducent en consument niet wat al te groot? De zaak staat toch zoo, dat als onze veehouders voor hun vee betaald kregen naar verhouding van wat de consumen ten voor het vleesch betalen, er over slechte prijzen niet, althans veel minder geklaagd zou worden. Ditzelfde geldt ook van onze tuinbouw producten. Als onze tuinbouwers prijzen ontvingen in verhouding tot die, welke door do consumenten betaald worden, dan zouden ze alle reden hebben om te juichen. Zou het niet mogelijk zijn dat onze middenstandsvereenigingen trachten hier in verbetering te brengen? 't Geldt hier toch niet alleen het belang van producenten en consumenten, maar ook de belangen van den middenstand zijn hierbij betrokken. De Belgische ministerraad en de Neder- landsche contingenteering. De Belgische ministerraad heeft Maan dagavond kennis genomen van een mede- deeling van den minister van buitenland- sche zaken betreffende de contingentee ring door Nederland op den invoer van een aantal producten. Over de gevolgen welke deze contingenteering voor den Belgischen handel zal hebben, werd door verscheidene leden van het kabinet van gedachten gewisseld. Mogelijke maatrege len van verweer bleken echter vooralsnog niet te zijn overwogen. De beroering in Briisch-lndië. Naar uit Lucknow wordt gemeld heb ben de Mohammedaansche leiders daar vergaderd en een motie aangenomen, waarin zij zeggen dat de ronde tafelcon ferentie haar doel niet heeft bereikt en dat de Mohammedanen de commissies, die door de conferentie naar Indië gezon den zijn moeten boycotten, als niet de re geering een duidelijke verklaring uitvaar digt, die de wenschen van de Muzelman nen bevredigt, voordat de commissies met hun werk beginnen. Naar Reuter uit Calcutta meldt, is de sneltrein CalcuttaBenares bij Dinapur in Behar ontspoord. Men meent te doen te hebben met een geval van sabotage. De rails zouden in het ongereede gebracht zijn. Er zijn bij het ongeluk twee men- schen gewond. Reuter meldt uit Poona, dat Gandhi thans eens per week bezoek in de gevan genis mag ontvangen van verwanten en van vrienden buiten de politiek. Voorts krijgt hij vier dagbladen en verder de boeken, die de gevangenisdirectie hem toestaat. De onderkoning van Indië, lord Willing- don, heeft gisteren in de wetgevende ver gadering te New Delhi, bij de opening van de Indische wetgevende vergadering een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de regeering van Indië tot drastische maatregelen is gedwongen door de hou ding van het z.g. al-Indisch congres, om het pact van Delhi te gebruiken ter voor bereiding van een nieuwe campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid. Tegenover deze bedreiging was geen' compromis mogelijk. Mijn regeering en ik zijn vast besloten, om ten volle alle machtsmiddelen, waarover de staat be schikt, te gebruiken bij de bestrijding van deze actie. De onderkoning was optimistisch ten opzichte van den economischen toestand. Hij verklaarde dat de toestand belangrijk is verbeterd en dat aan het einde van het financieele jaar een overschot wordt ver wacht. Zwitsersche communisten bestormen een kazerne. In verband met het feit, dat twee jonge soldaten, die in uniform hadden deelge nomen aan een anti-fascistische demon stratie, tot 10 dagen arrest waren ver oordeeld, hielden de communisten van Zürich voor de kazerne, waarin de beide soldaten hun straf ondergingen, een be tooging. Zij wierpen de voor de kazerne staan de schildwachthuisjes om en ramden daarmede de gesloten deur. Toen de communisten poogden de ka zerne binnen te dringen, loste een aldaar gelegerde afdeeling politie verscheidene schoten, waardoor 4 communisten werden gewond. Ook de communisten schijnen gescho ten te hebben. Eerst toen de staatspolitie ter verstem king aanrukte, sloeg de menigte op de vlucht. Communistische putsch in San Salvador. Naar uit San Salvador wordt gemeld, hebben communisten aanvallen onderno men op de steden Santa Tecla, Gorgoza en La Libertad. De telefoonkabels en de spoorrails werden vernield. De kruiser „Rochester" en twee torpe dojagers der Vereenigde Staten, zoomede twee Canadeesche torpedojagers en een Britsche kruiser zijn naar San Salvador vertrokken ter bescherming van de vreemdelingen. Volgens een nader bericht beheerschen de opstandelingen de steden La Libertad, Zaragossa en Santa Tecla. Tal van regeeringsofficieren werden door hen vermoord. De troepen zijn de re geering trouw gebleven en hebben zich verschanst in de hoofdstad San Salvador. Alle vreemdelingen hebben naar deze stad de wijk genomen. Voor het geheele land is de staat van beleg afgekondigd en de censuur inge voerd. Alle communisten, die men in handen kan krijgen, worden terechtgesteld. De in San Salvador uitgebroken com munistische opstand is volgens een com muniqué der regeering spoedig onder drukt. De regeeringstroepen zijn den toestand overal meester. De gevangen genomen lei ders der opstandelingen zijn terstond te rechtgesteld. Particuliere berichten melden echter, dat de opstandelingen in enkele steden nog meester zijn. Voor zoover tot nu toe kon worden ge constateerd, zijn talrijke plantages bij de gevechten met de insurgenten verwoest. Volgens het Nieuw Yorksche blad de Evening Sun zouden, blijkens particuliere berichten uit San Salvador daar Zater dag in het binnenland 100 personen bij de communistische onlusten gewond zijn. Talrijke bomaanslagen zouden op de open- .bare gebouwen gepleegd zijn. De aardbeving in Guatemala. Volgens de laatste berichten uit Guate mala zijn bij de aardbeving 10 personen om het leven gekomen. Aanvankelijk had men gevreesd, dat het verlies aan menschenlevens veel grooter zou zijn geweest. Vliegtuigen, die over het getroffen ge bied gevlogen zijn, melden, dat de door de aardbeving en de uitbarsting der vulka nen veroorzaakte verwoestingen betrekke lijk gering zijn. De financiën van den Volkenbond. De financieele controlecommissie van den Volkenbond heeft met 3 tegen 2 stem men besloten met het oog op den slech ten toestand van de financiën van den Volkenbond aan den Volkenbondsraad in overweging te geven voorloopig den bouw van een der drie nieuwe Volkenbondspa leizen, n.l. dat voor het houden van groote conferenties, op te schorten. Naar de meening van de financieele controle-com missie zal dus alleen worden voortgegaan met den bouw van het secretariaatsbu reau en met den bouw van de bibliotheek. Herstelconferentie in Juni? Te Parijs heeft gisteren een belangrijke conferentie plaats gehad tusschen Laval, den Britschen ambassadeur, minister Flandin en eenige Fransche en Engelsche deskundigen. Inlichtingen over het onder werp van bespreking in deze conferentie werden niet verstrekt, doch klaarblijkelijk was zij gewijd aan een onderzoek van het herstelprobleem. De Temps zegt, dat in het onderhoud tusschen Laval en den Engelschen ge zant de mogelijkheid is overwogen om in Juni een regeeringsconferentie voor het herstel bijeen te roepen. De herstelonderhandelingen werden Maandagavond in diplomatieke kringen te Londen zeer pessimistisch beoordeeld. Binnenland. Ontstemming in Denemarken tegen Ne derland. Buitenland. Communistische putsch in San Salvador. De beroering in Britsch-Indië. Herstelconferentie in Juni? Mijngasontploffing in Zuid-Wales. Ingezonden Mededeeling. Het gevangenisoproer in Dartmoor (Eng.) In de officieele verklaring door het En gelsche ministerie van binnenlandsche za ken gepubliceerd over de gebeurtenissen van Dartmoor wordt nog gezegd, dat meer dan honderd van de ongeveer vierhon derd aan het oproer deelnamen, dus be langrijk minder dan door Reuter gemeld. De minister van binnenlandsche zaken zal dadelijk een onderzoek doen instellen naar alle omstandigheden. Den heelen dag hadden er Zaterdag al geruchten geloopen over onrust in de ge vangenis; het week-end verlof der cipiers, die in Prmcetown wonen, was ingetrok ken. Toen het gevecht begon werden vrijwel alle inwoners van Princetown als „special constable" aangesteld. Zij kregen een ge weer en werden langs de wegen opgesteld om ontvluchtingen te voorkomen. Er waren in de laatste jaren allerlei verbeteringen in de gevangenis aange bracht met het doel om het gevangenis leven menschelijker te maken. Zoo waren er samenkomsten en concerten georgani seerd. De vorige minister van binnenlandsche zaken, Glynes, verklaarde na een officieel bezoek, dat Dartmoor een veel betere plaats was voor het doel van correctie en verbetering van den individueelen misda diger dan het publiek zich voorstelde. Het voedsel, de slaapgelegenheden de gele genheid tot beweging waren volgens hem even goed zoo niet beter dan de omstan digheden waaronder tal van arme arbei ders moesten leven. Wat de klachten over het eten betreft, dit wordt volgens een vast menu ver strekt. Het ontbijt bestaat uit pap, cacao, brood en margarine; het middageten uit soep, brood, groente en gekookt vleesch of vleesch in blik; het avondeten uit brood en margarine. Degenen, die aan de muiterij hebben deelgenomen, zullen natuurlijk gestraft worden. Zij zullen voor elk jaar, dat zij gekregen hebben, nog drie maanden extra gevangen moeten zitten. Bovendien kun nen zij in de boeien worden geslagen en op water en brood worden gezet. De politiemannen uit Plymouth hielden zich kranig. Zij sprongen uit de autocar, deden hun overjassen uit, trokken hun stokken en gingen recht Op de muiters in. Er volgde een verwoed gevecht dat wel een kwartier duurde. Ten slotte werden de muiters bedwongen. Extra geldheffing in Rusland. De Sovjetregeering heeft besloten over te gaan tot een extra geldheffing ten behoeve van den woningbouw. Uit na dere berichten blijkt, dat met uitzon dering van bepaalde groepen burgers, die algeheele vrijstelling erlangen, de ge heele bevolking een bepaald percentage van hun inkomen zullen moeten storten al naar gelang van de categorie, waarin zij voor het doel worden ondergebracht. De heffing is gebaseerd op een progres sieve schaal, welke afhankelijk is zoo wel van het bedrag van het inkomen als den socialen staat van den contribuant. Categorie 5 bijv., welke stedelingen om vat, die van niet door arbeid verkregen inkomsten leven of eigen zaken hebben, zal tot 165 pet. van het maandelijksche inkomen moeten betalen. Korte berichten. In de buurt van Madrid zijn bij een ongeluk met 'n autobus vijf menschen om het leven gekomen en tien gekwetst. Het ongeluk is veroorzaakt, doordat de auto bus, wegens het breken van het. stuurrad, tegen een boom is gereden. Te Luik is een autobus, waarin 12 personen waren gezeten, over den kop geslagen. Een persoon werd gedood en 11 personen zwaar gewond. De staking in de spinnerijen in Britsch-Indië, waaraan 70.000 werklie den, behoorende tot de z.g. modelvakver- eenigingen van Gandhi deelnamen, is ge ëindigd. De Grieksche minister-president Ve- nizelos heeft Parijs verlaten om zich naar Londen te begeven. In geheel Griekenland is het thans zeer koud. Uit alle deelen des land's ko men berichten binnen over sterken sneeuw val. Gemeld wordt, dat hevige stormen heerschen boven de Aegeische Zee. De Raad van den Volkenbond heeft, na een uitvoerige bespreking besloten het ontslag van Sir Eric Drummond als secre taris-generaal van den Volkenhondsraad, niet te aanvaarden. Alle leden van den Raad hebben Drummond verzocht Op zijn besluit terug te komen en Sir Eric heeft hun beloofd dit verzoek in overweging te nemen. VoorkomGorgel droog mei De Tarwe wet. De Landelijke Federatie van organi saties van handelaren in akkerbouwpro ducten, heeft dezer dagen een vergadering te Rotterdam gehouden, waarin de prac- tische uitvoering van de Tarwewet een onderwerp van bespreking uitmaakte. Uit de rapporten van de afgevaardig den der aangesloten vereenigingen bleek, aldus wordt gemeld, dat die uitvoering, meer speciaal ten aanzien van de arbi tragevoorschriften, niet aan de verwach tingen beantwoordt, aangezien aan de kwaliteiten andere eischen worden gesteld dan die, welke te allen tijde in den vrijen handel werden verlangd. Ten aanzien van Limburg werd vastgesteld, dat de han del daar nog steeds niet is ingeschakeld, niettegenstaande de ministerieële toezeg ging bij de behandeling van bet ont werp Tarwewet. Alhoewel de Kamers van Koophandel in deze provincie zich be ijverden een regeling te treffen, die door alle belanghebbenden werd geaccepteerd, werden de daaruit voortvloeiende erken ningen tot bandelaar, waarvoor reeds 2 maanden geleden de formulieren zijn in geleverd, nog steeds niet ontvangen. De vergadering was eenparig van oor deel, dat, met eerbiediging van anderer belangen, geijverd moet worden voor handhaving van de positie, welke de han del in ons economisch leven inneemt en wel op ieder terrein. De wenschelijkheid werd uitgesproken met organisaties van handelaren in an dere landbouwproducten contact te zoe ken. Een eendrachtig optrekken van al len, die een commercieele functie vervul len, werd de beste waarborg geacht voor het behoud van de positie, die de handel in den loop der eeuwen heeft vervuld en ook in de geheele wereld als een recht is erkend. Korting jaarwedden van burge meesters, enz. Gedeputeerde Staten van Friesland h bben het oordeel van de gemeenteraden in die provincie gevraagd over een tijde lijke korim-g, welke Gedes?, Statsn cp de jaarwedden van de burgemeesters, secre tarissen en ontvangers wenschen toe te passen. Deze korting zal gelden voor het tijdvak van drie jaar, ingaande 1 Maart 1932, en komt ook verder overeen met de regeling, welke ten aanzien van de rijks ambtenaren is getroffen. Bijz. Vrijw. Landstorm. Blijkens het jaarverslag der Nat. Land storm-commissie over 1931 is de sterkte toegenomen met 2858 vrijwilligers, onder wie 107 reserve-officieren, terwijl 26 nieu we afdeelingen zijn opgericht. De totale sterkte bedraagt thans 72.652 vrijwilligers, als volgt samengesteld: 19 landstormkorpsen, omvattende 1242 plaatselijke afdeelingen van bijzondere vrijwilligers met: eerste ban 52.373 en tweede ban 10.324 vrijwilligers. De korp sen „motordienst", „vaartuigendienst" en „spoorwegdienst" omvatten 9985 vrijwil ligers. Aangesloten zijn 1968 reserve-officieren. Het aantal plaatselijke leiders bedraagt 1181. Ten behoeve der consolidatie van het instituut waren werkzaam 7 leden der Nat. Landstorm Commissie; 385 leden van 21 gewestelijke Landstoim-Commissiën.; 4633 leden van 1033 plaatselijke Land- storm-Commissiën; 3 leden der Land storm-Commissie uit „Pro Rege" en 6 leden der Landstorm-Commissie uit den Bond van R.-K. Militairen-Vereenigingen, samen vormend een getal van 5034 com missieleden. Beschermingsmaatregelen voor de industrie. Gisteren kwamen te 's Gravenhage ver tegenwoordigers van verschillende indus trie-takken, die door den abnormalen in voer van buitenlandsche goederen in hun bestaan bedreigd worden, bijeen, teneinde te overwegen wat er zou kunnen geschie den ter bespoediging van toepassing der maatregelen, in de Contingenteeringswot voorzien. De vergadering was verontrust door de abnormale stijging van den invoer, welke de December-statistiek demonstreert, ter wijl tot nu toe, behoudens voor den invoer van vleesch, geen enkele contingentee- ringsmaatregel is genomen. Algemeen was men van oordeel, dat ten deze de contingenteerings-commissie gee nerlei verwijt treft, integendeel werd do ijver, waarmede deze commissie zich van haar taak kwijt, in hooge mate gewaar deerd. Uit de vergadering bleek, dat men in de kringen der belanghebbenden ook ernstig verontrust is door de toenemende activiteit van het departement van bui tenlandsche zaken, welke zich nog on langs gedemonstreerd heeft in de afslui ting van het bekende protocol met België. Men was van meening, dat door deze en soortgelijke overeenkomsten de door de volksvertegenwoordiging gewenschte uit voering van de Grisis-invoerwet ernstig wordt bedreigd. Uit de op de vergadering vertegenwoor digde bedrijfstakken, met name de ijzer gieterijen, band- en veterindustrie, wollen stoffenindustrie, katoen- en linnenindus trie, tapijt- en coeosindustrie, kledingin dustrie, Juteindustrie, tricotageindustrie, schoenenindustrie, kistenfabrieken, elec- trische apparatenindustrie, houtindustrie, katoenen- en wollendekenindustrie enz., werd een comité benoemd, waarvan de publicatie der samenstelling zeer binnen kort kan worden tegemoet gezien. Uit de werkverschaffing in Friesland. Gisteren vergaderden in café Brinksma te Jubbega ruim 200 arbeiders uit de werkverschaffing in Oost Schoterland. Yrz-rvsi?* het ouilerinvuti

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1