N DE ZEEUW oop ngen. eedje, dit Blad TWEEDE BLAD. Gebroken Bakken ederland. VAN MAANDAG 25 JAN. 1932, Nr 97. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON1 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. „Haha. Gerda en n die behoor» non- Uit de Provincie, „Cor, doe toch niet zoo ongegeneerd", zei Gerda, die verlegen werd over het optreden harer zuster, die met luide stem 1 van de gelegen- 6CHUITMAKER. p. 22 Gibraltar, ingapore. v. Belawan. Lloyd. p. 23 Gibraltar. 3 Ouessant. 23 Perim. e van DIJke. irlng voor Afrika, beurtenissen U dit ooit ttelling ver- Irdere voor dag twee Ihrijving: r K. LOU- bomburgschen- groot ongeveer fit kunnen vol- en bouwland, gebouwen 1 overige dade- jks. leveren uiteb- ten kantore /E, Pijpstraat Iwaar nadere verstrekt -10 £0 -Gl Zoo bij de roode optochten beb ik wel eens langs den weg gestaan om te zien en te hooren. Dan zingen de „bewusten" die verachtelijk neerzien op een reactio nair als ik ben: Op makkers, ten laasto male Ten strijde u geschaard. En d' Internationale Heerscht morgen over d' aard. Hoe dikwijls - beb ik dat al niet ge hoord en telkens als ik 'tboor, glijdt er onwillekeurig een glimlach over m'n ge zicht. En nu lijkt bet er zeker stellig minder dan ooit op. Immers, bet beerschen van de Inter nationale over de aarde, duidt op één machtige, sterke eenheid. En die is zeker ver te zoeken. In ons eigen kleine landje zijn de be wuste proletaren met elkaar aan hot plukharen, dat het een lieve lust is. Ze kunnen in den eigen kring nog niet eens de eenheid handhaven en dat bazelt dan over een Internationale, die morgen heer- schen zal over de aarde. Als het niet zoo triest was, zou het werkelijk belachelijk zijn. Maar afgezien van dat alles 'tis maar een strijdlied, waarvan ik de „in slag" en de wijs zeer wel weet te waar- deerenl lijkt bet in de wereld toch wel allerminst op verbroedering en saam werking. Zeker, er worden wel eens woor den geboord, mooie woorden, men krijgt er tranen van in de oogen. Maar daden? ja, daar moet men niet om komen. Vooral niet om daden, die op een offer lijken. Het egoïsme zit in onzen tijd op den troon. In het persoonlijk leven, in het gezins leven, in dat van bet volk en in dat der volkeren. En nu meene men niet, dat wij doelen op dat platte, grove egoïsme, dat ieder „net" mensch dadelijk afstoot. Neen, weet ui wij zijn cultureel. Menscheneters hebben de ondeugd, dat ze een ander opeten, maar dat zijn „on- beschaafden", wij doen het anders. Wij knijpen een ander economisch! de keel dicht en zeggen dan: ja, een goede ademhaling is toch maar alles. Hooge tolmuren, invoerverboden, con- tingenteering, wat is het in principe an ders dan egoïsme? Men noemt het met een mooi woord zelfbehoud, maar dat is het in wezen niet, al kan men meenen, dat het als middel daartoe kan dienen. Wij zijn „beschaafd", zeker. Maar hoe komt het dan, dat er in een rijke, be schaafde wereld, millioenen menschen zijn, die aangewezen zijn op het werken, die ook werken willen, maar die niet kun nen, omdat er voor hen geen werkgele genheid is. Is dat een „probleem", of is het dat niet? En dan, ieder praat over internatio nalisme en over internationale saamwer king. Zeker, aan conferenties geen ge brek, de eene is nog niet afgeloopen, of de andere is al weer in het zicht. Maar verder? ja verder heerscht natio naal en internationaal het stelselmatig individualisme. Men wil dat niet zoo weten, men praat er niet zoo over, maar het is ook hier de spraak die openhaar maakt en dat is de spraak van het doen of ook van het laten. Want het zit 'm niet alleen in het doen, maar dikwijls nog veel meer in het nalaten van iets. Als ik denk aan dat woord van. Pau- lus: als één lid lijdt, dan lijden al de le den I en ik zie dan om me heen, dichtbij en ver weg de wereld in, en ik luister en merk op, dan is het net, of iemand me bij de keel heeft. door H. Zeeberg. 50) o— „Ja, precies weet ik dat ook niet. Zij verdeelt waarschijnlijk haar avonden tus- schen dancing, bioscoop en schouwburg, het meest wel de dancing. Dat kost na tuurlijk schatten. En daar komt de herrie door. Want dan bedelt zij vader geld af en dat wil zijn vrouw niet hebben. Elsa was langzamerhand gewoon ge worden aan de uitdrukking „zijn vrouw" die haar aanvankelijk zoo stuitend was voorgekomen. Bij eenig nadenken had zij geconcludeerd, dat zij ook niet zou weten, hoe zij zou moeten handelen. Het was de ellende van de moderne huwelijksopvat tingen, die alles ontwrichtten en het ge zinsleven uiteenrukten met niets ontzien de, weergalooze wreedheid. „Het is voor vader een vreeselijk leven" had Gerda nog opgemerkt. Zij had haar vader zielslief, al kon zij dan ook niet goedkeuren, dat hij vroeger niet flinker tegenover haar moeder was opgetreden. Dat heeft de mensch er van terecht ge bracht! Als één lid lijdt, lijden dan alle leden? welke sentimenteele dwaas komt daar nu mee aandragen? eigenbelang, dat is het hoogste en het mooiste, het ééne noodige. Natuurlijk niet zoo bruut, maar netjes, cultureel, als het u blieft. Er zijn er, die voorspellen, dat we met de beschaafde wereld den chaos tegemoet gaan en het begint er waarlijk veel op te lijken. Dat is juist het ontstellende: de ver dwazing. Het dansen op een vulkaan. Het al re- deneerende, al debatteerende en al dispu- teerende en confereerende den chaos te gemoet gaan. Hoe ter wereld kan de technisch knap pe mensch van dezen tijd dat toch doen? Wel, zijn kompas deugt niet. En omdat zijn kompas niet deugt, deugt zijn koers ook niet. Het is het kompas der menschelijke wijsheid en de koers gaat naar de haven van het menschelijk ideaal. Die er niet is, 't is niets dan een lucht spiegeling, hoe meer men denkt te nade ren, des te verder wijkt zij terug. Het roer omgooien? Niemand denkt er aan. Luisteren naar des Heeren Woord, als een lamp voor den voet en een licht op het pad? men denkt er niet aan. Dat is hoogstens geweest, dat is uit den tijd. De mensch van onzen tijd zal zelf zijn weg wel vinden en wel gaan, wie is Heer over hem? Hij zit op den troon, overziet zijn rijk en knikt voldaan, het gaat goed. Het gaat goed, de chaos tegemoet! J. H. Vrijdag 29 Januari vergadert de Kamer van Koophandel ten stadhuize te Middel burg. De agenda vermeldt de installatie van de gekozen en herkozen leden; ver kiezing van voorzitters der kamer en der afdeeling; benoeming van de vaste com missies en een tweetal voorstellen. Bij de voorgestelde wijziging der be grooting 1931 wijst het bureau er o.a. op, dat in den loop van het jaar, aange zien het waarschijnlijk was, dat voor deel name in het kapitaal der N.V. Haven van Vlissingen binnenkort f30.000 zou den benoodigd zijn tot dit bedrag stukken te gelde werden gemaakt om koersverlies te ontgaan. Waar echter op het einde van het jaar nog heelemaal geen zicht was, wanneer deze gelden zouden benoodigd zijn, werd ter voorkoming van teveel renteverlies weder tot belegging overge gaan. Van de K. L. M. kwam een verzoek in te willen melden of nu in principe be sloten is de luchtlijn RotterdamHaam stede in den komenden zomer tot Vlissin gen door te trekken, het ook mogelijk is het bedrag der toegezegde deelname in het garantiefonds door de Kamer eenigs- zins te verhoogen. Het bureau schrijft naar aanleiding van dit verzoek, dat het den leden der Kamer ook wel niet onbekend zal zijn, dat de exploitatie van den dienst Rotterdam- Haamstede v.v. in den afgeloopen zomer een vrij groot succes heeft gehad en er derhalve alleszins reden is aan te nemen, dat dit ook volgend jaar het geval zal zijn, vooral nu het in de bedoeling ligt den dienst tot Vlissingen uit te breiden. Het bureau deelt zeker de meening van de K. L. M., dat door deze uitbreiding het algemeen belang zal worden gediend en acht dan ook wel termen aanwezig aan haar verzoek om het vroeger in een ga rantiefonds toegezegde bedrag te verhoo gen, te voldoen. Zooals de leden zich zullen herinneren besloot de Kamer op 24 November 1930 tot een bedrag van f 500 deel te nem6n in het garantiefonds voor een vliegdienst Rotterdam-Haamstede v.v. Het bureau zou thans dit bedrag willen verhoogen tot f 1000. Over het oorspronkelijk bedrag werd niet beschikt. De proef in 1931 ge schiedde geheel voor risico der K.L.M. Zeer terecht merkt de K.L.M. in haar schrijven op, dat nu de lijn zich over de geheele provincie uitstrekt, het minder lo gisch zoude zijn, wanneer slechts enkelen deel zouden nemen in een garantiefonds. Ook het optreden tegenover Gor keurde zij onomwonden ai. Zij vond hei verkeerd van haar vader, om Gor steeds van geld te voorzien. Zij had een behoorlijk sala ris en kon daar gemakkelijk van rond komen, als zij het maar niet wegsmeet. Juist wilde het tweetal een winkel bin nenstappen, toen een vroolijke meisjes stem schalde: „Hollo, hallo, Gerrie, ken je soms een arm mensch niet meer?" „He Gor, ben jij daar?" „Om u te dienen, Edelheid. Ben je al weer in de beschaafde wereld terug ge keerd? Ben je al thuis geweest?" „Ja, gisteravond. Maar je was natuur lijk weer weg", verweet Gerda, toch lief devol. „Goed gezegd: natuurlijk. Vanzelf weer ruzie met Mevrouw, onze tweede moeder. Dat is zoo aan de orde van den dag. U is", bewegelijk wendde zij zich tot Elsa» die haar tersluiks opgenomen had, „ze ker Elsa van Lankeren? Ik ben Hare Ma jesteit Cor Zuiderman, de geliefde zus ter van deze dame". „Aangenaam", zei Elsa vormelijk. De vrijpostige manier van optreden en spre ken van het meisje hinderde haar ge ducht. „Kent u mij?" Het bureau meent dan ook, dat, om te voorkomen, dat andere belanghebbenden in het vrij groote bedrag waarvoor de Ka mer in het garantiefonds deelneemt, aan leiding zouden kunnen vinden voor een betrekkelijk gering bedrag aandeel te ne men, aan de bereidverklaring de restrictie moet worden vastgeknoopt, van een be paald percentage, naar het oordeel van het bureau 25 pet. Oneerlijke veekoopman. De veekoopman O. K. G. K. te Middel burg woonachtig is met de noorderzon verdwenen na eerst van een aantal land bouwers en collega's een 50-tal runderen en paardeh te hebben gekocht die hij op de markt te Rotterdam weder liet te gelde maken. Toen het Donderdag j.l. be taaldag zou zijn, was K. nergens te vin den en in den daarop volgenden nacht werd zijn inboedel ingeladen en verdween ook zijn vrouw uit Middelburg. Er zijn redenen aan te nemen, dat hij naar hel buitenland is uitgeweken. Intusschen heeft de rechtbank K. in Btaat van faillisse ment verklaard. IN ELKE GEMEENTE vindt U een N.S.F.-agent die alle inlichtingen over Radio kan geven. Hoofdagent: J. M. Pol derman, Groote Markt, Goes. Tel. 129. (Adv.) Regeeren ie vooruitzien. Men schrijft aan het „Prot. Zuiden": Zooals bekend, zal de lijn Vlissingen- Terneuzen van den Provincialen stoom- bootdienst zeer waarschijnlijk met 1 Mei worden gestaakt. Ook zal het bekend zijn dat dit voortvloeit uit het feit, dat deze lijn een verlies oplevert van duizenden guldens. En daar het rijk en de provincie tegenwoordig geen duizenden mogen uitge ven, als het niet strikt noodig is, dan zal ook deze opheffing wel doorgaan. In de gemeente Terneuzen is men niet tevreden. De winkeliersvereeniging te de zer plaatse heeft een groote adresbewe ging op touw gezet om deze verbinding met Vlissingen en Middelburg in stand te houden. De Kamers van Koophandel te Middelburg en Terneuzen steunen dit adres, omdat de verbinding met het Oos telijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen zeer sterk belemmerd wordt. Hoe jammer is het, dat het provinciaal bestuur niet beter in de toekomst heeft kunnen zien. Hoe eenvoudiger ware de oplossing geweest, als er een flinke aan legplaats ware geweest te Borsselen, met een flinke autobus-onderneming voor de verbinding met het station Goes. Er was dan ook maar plaats voor één bootdienst Vlissingen-Borsselen-Ter Neuzen, die de verbinding met Hoedekenskerke overbo dig maakte. Achteraf bezien, is het met deze boot diensten altijd maar bij proeven gebleven. Eerst Vlissingen-Breskens-Ter Neuzen, vervolgens Ter Neuzen-Hansweert, daar na T erneuzen-H oedekenskerke-H ans weert Nu alleen Terneuzen-Hoedekenskerke. Ook is er nog een onderzoek geweest, of te Ellewoutsdijk een goede aanlegplaats te verkrijgen was. Nu er echter schatten gelds zijn uitge geven te Hoedekenskerke, is er natuur lijk geen sprake van het eene afdoende: één lijn voor Vlissingen en Goes. Motorveerboot „Prinses Julian a". Naar de „Midd. Crt" meldt, zal de officiëele proeftocht met de motor veerboot „Prinses Juliana", bestemd om voor den Prov. Dienst op de Westerschel- de tusschen Vlissingen en Breskens te varen, Donderdag a.s. plaats vinden. De boot vertrekt dan 's middags half één van de ponton te Vlissingen. Het luiden van deklokken. Enkele bestuursleden van de „Jongeren Vredes-Actie" en „Kerk en Vrede" te Goes, doen pogingen om te verkrijgen, dat op het tijdstip, waarop de ontwapenings conferentie te Genève een aanvang zal nemen, de klokken der plaatselijke gebou wen, (kerken enz.) over heel Nederland vijf minuten zullen luiden. Een circulaire ging reeds uit tot alle belanghebbenden op Zuid- en Noord-Beveland. Ook hoopt men nog te verkrijgen, dat de radio-stati ons Huizen en Hilversum medewerken met het uitzenden van klokgelui geduren de dezelfde vijf minuten. wat bij elkaar hé? Maar ik ken n al veel langer. Ik kwam u op een avond op het Haringvliet eens tegen met Dolf en. Plotseling hield zij op. Een paar groote vraagoogen waren op de hare gericht. Er lag in die blauwe oogen iets onverklaar baars, een wereld van verwondering, ver bazing, angst, smart, vertwijfeling. Gor Zuiderman, gevat als zij was, begreep on middellijk de situatie. „Neem mij niet kwalijk", zeide zij haas tig, „ik bedoel natuurlijk „uw broer". „Och", ter verontschuldiging, „hoe gaat het? wij spreken elkaar dikwijls, op het kantoor en daar buiten. En onwillekeu rig noem je elkaar dan bij den voornaam. Nu", ratelde zij door, om het onaange name weg te nemen, „ik zag u toen op het Haringvliet met uw broer, 'k Zag on middellijk, dat Do...., dat u broer en zuster waart. U lijkt sprekend op elkaar. Als twee druppels water. Leuk vind ik dat. Gerda en ik lijken niets op elkaar, wel? Neen, dat is zoo. Uitwendig niet, maar inwendig ook niet. Maar daarord niet getreurd. Wij leven zonder zong, hoor". In vrijheid gesteld. De recht bank te Middelburg heeft de invrijheid stelling bevolen van P. K. te Wissenker- ke, die er van verdacht werd op 1 Jan. 1.1. te Wissenkerke zich te hebben schul dig gemaakt aan medeplichtigheid bij de brandstichting in zijn woning. Benoeming. De Rechtbank te Middelburg heeft benoemd tot beëedigd klerk ten Parkette van den ambtenaar van het O. M. bij de Kantongerechten in het Arrondissement Middelburg, Mr P. E. Vogelvanger te Rotterdam. Faillissement. Door de Recht bank te Middelburg is failliet verklaard: 0. K. G. Klingebeil, veekoopman te Mid delburg. Rechtercommissaris Mr A. H. van der Hoop. Curator Mr F. B. Evers, advocaat te Middelburg. Aan het te 's Gravenhage gehouden examen voor postradicaal heeft met goed gevolg voldaan de besteller bij den post-, telegr.- en telef.-dienst J. H. v. d. Kop, van het post- en telegraafkantoor te Vlissin gen. Goes. Het bestuur der Goesche wijkver pleging dankt hartelijk voor een gift van f 100 van N.N. voor het wijkwerk. Zaterdagmiddag speelde „Goesche Boys" I tegen K.V.V. I uit Kloetinge. Rust 21, uitslag 111 voor de Goesche Boys. Rilland-Bath. Vrijdagavond j.l. werd in de Chr. School aan den Hoofdweg alhier een goed geslaagden ouderavond gehou den. De voorzitter sprak een openings woord, waarop Ds J. Hetebrij een onder werp behandelde: „De reddende hand". Door het hoofd der school werd gewe zen op verschillende fouten in de opvoe ding. Door Mej. de Koning werden eeniga momentopnamen voorgedragen. Dhr J. Kole behandelde een opstel: „Vader zijn". En door den secretaris der schoolvereeniging werd op het hooge nut van de School met den Bijbel gewezen. Ter afwisseling werd*" eenige zang nummers met orgelbegeleiding ten beste gegeven. De landbouwersknecht L. v. d. G., werd op de hofstede van J. B. door een stier zoodanig in één zijner oogen ge stompt, dat hij zich onmiddellijk naar 'n oogarts te Middelburg moest begeven. Het gevaar, dat hij zijn oog zal moeten missen is groot. Maandag 1 Februari a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin Zuiddorpe en Overslag. Kapelle. De vereeniging van Glascul tuur Kapelle en omgeving kwam Zater dagavond onder voorzitterschap van dhr J. A. Mol in jaarvergadering bijeen. De secretaris, dhr Jobs Schipper, bracht verslag uit over het dienstjaar '81. Het ledental was onveranderd gebleven; waren er het vorige jaar 6 nieuwe kas sen bijgekomen, thans was slechts 'n wa renhuis je bijgebouwd. Aangekocht wer den door de vereeniging 80 K.G. toma- tentouw, 125 K.G. Bpinaziezaad, 6 K.G. radijszaad en 29 pakken turfstrooisel, be nevens een aantal bloempotten. Vanaf 18 Maart was reeds begonnen met drie maal per week te veilen, dit was noodig voor de vroege geteelde groenten, welke regelmatig aangevoerd werden. Spi nazie, welke veel uitgezaaid was, gaf een goed gewas, de prijs was eveneens goed te noemen; ook bloemkool, kropsla, radijs en boontjes brachten goede prijzen op. Hierna volgden de tomaten. De op brengst was niet slecht; ook de prijs was loonender dan het vorige jaar. De aan voer van druiven was veel hooger, doch de prijs laag. Over het geheel was men, aldus de secretaris, tevreden en 1931 was ueter dan 1930. De penningmeester deed rekening en verantwoording over gehouden beheer. Het aftredend bestuurslid, dhr Jac. Hoogstrate, wenschte niet meer in aan merking te komen. In diens plaats werd benoemd dhr J. Hermus. Voor de reis naar Engeland, die door de vereeniging als prijs was behaald op de gehouden Fruit-, Groenten- en Bloemententoonstel ling was f 25 uitgetrokken, ter vergoeding aan hen, welke hieraan deel hadden ge nomen. Opgegeven werd voor aankoop 50 K.G. tomatentouw. Dhr J. Burger vroeg, of het bestuur volgens besluit van de gehouden verga dering van 14 Nov. aan het bestuur van de veiling had verzocht om het sorteer- loon voor de tomaten te verlagen. De voorzitter antwoordde, dat het be stuur meende te moeten wachten tot deze vergadering, om alsdan te vernemen of i men vanwege de telers genegen was om tomaten te planten. Nu echter blijkt, dat 50 K.G. touw is opgegeven, zal het ver zoek aan het bestuur gericht worden. Alsnu volgde een gezellige bespreking, met den Rijkstuinbouwconsulent, Ir. A. W. van der Plassche, die inmiddels ter vergadering was gekomen. Dhr Van der Plassche begon met te wijzen op verschillende lichtpunten voor den tuinbouwer. Men moet niet beginnen om alles van den slechten kant te bekij ken, doch steeds met kracht en energie Het veertigjarig ambtsjubileum van Jhr. U. E. Lewe van Nijenstein als burge meester van s Heer Arendskerke. Het muziekkorps brengt hem een serenade. Staande op de stoep van het gemeentehuis: de jubilaris. haar meeningen verkondigde, zóó, dat de voorbijgangers haar aanstaarden. „Laat mij maar even uitjodelen, Ger rie. Ik ben blij, dat het zulk mooi weer is. Eigenlijk verveel ik mij een gruwel, zoo alleen. Enfin, morgen „Doorloopen, dames, waarschuwde een agent, die met kalmen pas op het trottoir liep. „U verspert den weg". Gor Zuiderman was reeds in een por tiek gesprongen. „Hier maken ze ons niks", zeide zij tot de beide meisjes. „Moe ten jullie in dezen winkel wezen? Mag ik mee? Ik beloof heilig en plechtig mij be hoorlijk te zullen gedragen". Een antwoord wachtte zij niet af. On der het uiten der laatste woorden was zij den winkel reeds binnengestapt. Het was er zeer druk, zoodat het drie tal alle gelegenheid had in verschillende zaken in de geweldige ruimte te bekijken. Gor zorgde wel voor levendige op- en aan merkingen, soms zóó snaaksch, dat Elsa wel lachen moest, of zij wilde of niet. De lust was er overigens niet. 't Was, of haar een klap in het aangezicht gegeven was, toen zij het meisje zoo familiaar over Dolf hoorde spreken. Waren de ver houdingen op het kantoor zóó los? Of matigde Gor Zuiderman zich het recht maar aan, om zóó te spreken. Of had zij inderdaad recht? Na de inkoopen gedaan te hebben, ver lieten de meisjes den winkel. „Hebben jullie nog meer te doen? Mag ik mee? Toe, ik verveel mij zoo alleen. En naar huis ga ik voorloopig niet. Mevrouw heeft de bokkepruik op. En dan is het net beste, haar uit de buurt te blijven. Vader zit toch maar leelijk met haar opge scheept. 'tls wel een pretje bij ons thuis, vindt u ook niet, juffrouw Van Lanke ren? U is toch zeker wel op de hoogte?" Tot elk ander had Elsa allicht opge merkt: „Zeg gerust Elsa", maar tegenover Gor Zuiderman kon zij het niet. Gerda heeft mij wel eens het een en an der verteld", zeide zij stroef, „'tls ver schrikkelijk. Voor alle partijen." „Poeh", lachte Gor, „het kan moeder niks schelen hoor. En wat ons aangaat, wij redden ons wel. Gerda zeker. Die zit nu aan den vromen kant. Binnenkort loopt zij met een blauw mantelcostuum en een blauwen stroohoed met rood bandje: Leger des Heils. Het is om te gieren." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5