Uit de Provincie Blnuwsslfabriak gnslnten. De blauwselfabriek J. B. Guimet te Saa van Gent is wegens crisisomstandigheden voor onbepaalden tijd gesloten. Reeds eenige jaren werd hier niet meer gefabri ceerd, docht slechts verpakt en verzon den. De fabriek is 'n dochteronderneming der firma J. B. Guimet te Fleurieu sur Sacme. Ongeveer 20 arbeiders zijn door het stil leggen werkloos geworden. Spoorwegtarieven. De Algemeene Bond van Forensen heeft een adres gezonden aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen ter verkrij ging van een tariefsverlaging voor per sonenvervoer, speciaal voor do houders van de verschillende soorten van abonne mentskaarten. Internationale Arbeidsconferentie. Naar de „Maasbode" verneemt, is de benoeming te verwachten van Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, oud-minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, tot opvolger van wijlen Mgr. Dr. W. H. Nolens als eerste gedelegeerde van de Nederlandsche regeering op de Internationale Arbeids conferentie, welke in April te Genève wordt gehouden. Invoer van vleesch, boter en spijsvetten. De dagelijksche besturen van het Kon. Nederl. Landbouw-Gomitó, den Ghr. Boe ren- en Tuindersbond in Nederland en den R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond hebben telegrafisch aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid verzocht, onverwijld de Grisisinvoerwet toe te pas sen op den invoer van alle soorten vleesch en boter en alle andere spijsvetten. Betaling Indische verlofstractementen. Bij den Volksraad is ingediend een ontwerp-ordonnantie tot wijziging van de burgerlijke en militaire reglementen op het verloenen van buitenlandsche verlo ven.- Deze wijziging houdt verband met de nieuwe klasse-indeeling op de mail- booten, welke met ingang van 1 Janu ari 1932 in werking zou treden, en zij be doelt een zoodanige verandering te bren gen in de bepaling van het tijdstip van aanvang en einde van het buitenlandsch verlof, dat er een einde wordt gemaakt aan de gewoonte van de meeste Lands dienaren om zooveel mogelijk in het be gin eener maand met verlof uit Indië te vertrekken, en tegen het einde van een andere maand in Indië van verlof terug te keeren. Reeds een half jaar geleden heeft de regeering de noodzakelijkheid hiervan ingezien. De traditioneele run op de eerste mailboot van de maand moest vervallen, om plaats te maken voor een gelijkmatige verdeeling van de passagiers over de verschillende uit- en thuisvaren de mailbooten, want anders zouden de technische moeilijkheden van de nieuwe klasse-indeeling niet uit den weg geruimd kunnen worden. De directeur van Financiën kreeg des tijds opdracht, een oplossing voor dit pro bleem te zoeken. Deze werd gevonden in het scheppen van de mogelijkheid om de ambtelijke salarissen niet alleen p. maand doch ook per halve maand te doen beta len. Die oplossing kon blijkbaar de instem ming van de regeering verwerven, want in de nieuwe ontwerp-ordonnantie is, vol gens het „N. v. d. D. v. N. I." bepaald, dat ambtenaren in de eerste helft eener maand met verlof naar Europa vertrek kende, nog een halve maand activiteits bezoldiging, en voor de tweede helft van die maand verlofs-tractement zullen ge nieten. Het buitenlandsch verlof wordt dan geacht te zijn ingegaan op den 16den dag van de maand. Ambtenaren, die pas in de tweede helft eener maand hun be trekking neerleggen om met verlof naar Europa te vertrekken, ontvangen gedu rende die maand hun volle activiteitsbe zoldiging, en het buitenlandsch verlof wordt dan geacht te zijn ingegaan op den eersten dag der volgende maand. Aangezien deze nieuwe regeling te laat bij den Volksraad werd ingediend om nog met ingang van 1 Januari 1932 in wer king te kunnen treden, verklaarde de Re geering zich in haar geleidbrief bereid, tot 20 Januari op do beslissing van het college te wachten. De wijziging van de verlofsreglementen zou dan op 1 Febru ari 1932 van kracht worden, derhalve slechts één maand na de in werking tre ding van de nieuwe klasse-indeeling. Weer een werkloosheids-Interpellatie. Door de Soc. Dem. Kamerfractie is in haar Vrijdag gehouden vergadering be sloten weer een interpellatie over het werkloosheidsvraagstuk aan te vragen. Kamer-vacature Ds Lingbeek. De heer Drs J. J. Woldendorp te Gro ningen, die benoemd is tot opvolger van Ds Lingbeek tot lid der Tweede Kamer, daar de heer G. Nieuwenhuizen de be noeming niet heeft aangenomen, zal zijn benoeming naar alle waarschijnlijkheid evenmin aanvaarden. Steeds meer werkloosheid. Een paar weken geleden werd een groot aantal arbeiders der firma Wessanen Laan bij de rijstpellerij „Do Unie" te Wormerveer op staanden voet ontslagen met een extra weekloon. Thans werden bij de cacao- en chocoladefabriek „De Moriaan" van dezelfde firma Vrijdag met de uitbetaling van het weekloon achttien arbeiders, van een personeel van ongeveer 60 man, wegens slapte in het bedrijf ont slagen. Opbrengst der weldadigheidspostzegels. Van de weldadigheidszegels, welke van 10 Deo. tot s® met 9 .Tan. verkrijgbaar' waren, zijn volgens de voorlooplge opga ve de volgende aantallen verkocht: 1 cent 1.719.979 (vorig jaar 1.539.018); 5 cent 1.016.685 (vorig jaar 1.056.458); 0 cent 1.718.179 (vorig jaar 1.664.040) en \2V> cent 427.241 (vorig jaar 512.110), te zamen 4.882.084, dat is iets meer dan ver leden jaar toen er 4.772.227 verkocht wer den. Uitvoer van boter naar Duitschland. In verband met een mededeeling van het Duitsche gezantschap, waaruit blijkt, dat, in afwachting van een nadere rege ling, op alle uit Nederland in Duitsch land ingevoerde boter een invoerrecht van 100 Rijksmark per 100 K.G. wordt ge heven, heeft het Crisis-Zuivel-Bureau telegrafisch aan de regeering verzocht, den uitvoer van boter naar Duitschland onder de crisisuitvoerwet te brengen. Dit is noodig om den export van het contin gent, dat tegen 50 Rijksmark kan worden ingevoerd, op de voor Nederlandsche boterproducten beste mogelijke wijze te regelen. Nederlandsch Werklieden Verbond „Patrimonium". Zaterdag kwam te Utrecht het Ver- bondsbestuur van Patrimonium bijeen. De voorzitter, de heer G. Smeenk, her dacht bij de opening den heer H. F. van den Peppel van Wageningen, die jaren lang het Verbond met groote trouw dien de en dien God voor enkele maanden zoo plotseling tot Zich riep. Den nieuwen vertegenwoordiger van de Gewestelijke organisatie Gelderland, den heer G. Goote van Veenendaal, verwel komde hij hartelijk. Besloten werd de algemeene jaarlijk- sche verbondsvergadering te houden D.V. op 25 en 26 April a.s. te Zwolle. Van de vijf aftredende leden van het moderamen, de heeren G. Baas Kzn., J. Hollander, J. Douwes Jr., R. Hagoort en M. H. Lut- ler, bleek de heer Douwes zich niet her kiesbaar te stellen. Nap aanleiding van enkele verzoeken tot uitstel van behandeling van het con cept voor een nieuw sociaal program, zulks in verband met het feit, dat de breedvoerige toelichting dac.rop door den heer Smeenk, die in vervolgartikelen in „Patrimonium" verschijnt en die t.z.t. in druk zal uitkomen, nog niet gereed is, werd besloten op deze algemeene vergade ring alleen te behandelen de eerste 7 art waarin de grondbeginselen van het Ver bond zijn vervat. Met betrekking tot het tweede deel van het Gedenkboek van Patrimonium, sprak het Verbondsbestuur als zijn uitdrukke- Iijken wensch uit, dat dit uiterlijk 1 Juli 1933 zal zijn verschenen. Voorts werd besloten, dat het Verbonds bestuur zich tot den Ministerraad zal wenden met een adres, waarin gewezen wordt op de toenemende Zondagsontheili ging en met het verzoek om daartegen de mogelijke maatregelen te nemen. Op 29 Februari a.s. zal de Verbonds voorzitter D.V. voor de microfoon van de N.C.R.V. een woord spreken, dat betrek king zal hebben op den geestelijken on dergrond van den nood dezer tijden. In dien dit mogelijk is, zal het Verbond dit woord door den druk doen vermenigvul digen. CONTINGENTEERING INVOER VAN VLEESCH. Vandaag verschijnt in de Staatscou rant een Kon. besluit, houdende een be sluit tot contingenteering van den invoer van versch rundvleesch en van bevroren vleesch. Do invoer van beide artikelen zal voor het tijdvak 16 Januari tot 16 April 1932 mogen bedragen maximaal 60 pet. van hetgeen gemiddeld in de jaren 1928, 1929 en 1930 per kwartaal werd inge voerd. Deze contingenteering is een uitvloeisel van de Grisisinvoerwet 1931. Zooals be kend, is een van de grondslagen dezer wet, dat de invoer uit verschillende lan den afzonderlijk op gelijke wijze door de beperking zal worden getroffen, zoodat het meestbegunstigingsbeginsel, zooals dit is neergelegd in de handelsverdragen, op zuivere wijze in toepassing wordt ge bracht. Naar reeds in de pers is gemeld, heeft dezer dagen een bespreking plaats gehad met vertegenwoordigers van de Deensche regeering en van de Deensche landbouw organisaties, waarbij door vertegenwoor digers van de Nederlandsche regeering over de voorgenomen maatregelen werd geconfereerd. De abnormale invoer van vleesch, welke sinds 1930 plaats heeft, was, zooals te begrijpen is, de aanleiding, dat tot dezen maatregel moest worden overgegaan; evenwel, naar ons ter oore kwam, niet eerder dan nadat gebleken was, dat vrij willige inperking van den uitvoer van versch vleesch naar Nederland van Deen sche zijde onmogelijk was. Nederland heeft als regel een overschot aan rundvleesch, zoodat dit dan ook in normale jaren practisoh hier niet werd ingevoerd. De groote invoer van rundvleesch in 1930 en 1931 is niet het gevolg van oor zaken, die binnen onze grenzen hebben gewerkt, doch van veranderde buiten landsche toestanden. De andere landen, waaronder Duitschland, verhoogden hun rechten sinds 1929 en 1930 steeds meer, en in September 1931 verlieten sommige landen, waaronder Denemarken, den gou den standaard, met het gevolg, dat vooral versch Deensch vleesch in groote hoe veelheden, zonder dat op den prijs werd gelet, op de Nederlandsche markt werd geworpen. Een groote benadeeling van de Neder landsche veeteelt was hiervan het gevolg. Door het vaststellen van een contingent op do hierboven gemelde wijzo wordt, te meer daar de Nedorlandsohe vleeschvoor- ziening zeer ruim is, met de levensbelan gen des lands rekening gehouden. Met de buitenlandsche belangen is zoo veel mogelijk rekening gehouden door den invoer van 1930 tot op zekere hoogte in het contingent te betrekken. Importeurs, die om speculatieve rede nen, extra hoeveelheden hebben inge voerd, zullen niet mogen vergeten, dat zij zich hierdoor zelf schaden, aangezien bij de verstrekking van consenten hiermede rekening zal worden gehouden. Ten slotte mag niet onvermeld blijven, dat de Nederlandsche uitvoerhandel ten gevolge van het verlaten van den gouden standaard door Denemarken en door be lemmering van het deviezenverkeer ern stige schade heeft geleden. Het Hdbl. teekent hierbij aan: De invoer van versch rundvleesch heeft in de drie jaren, waarop de invoercontin- genteering wordt gebaseerd, bedragen: Totaal Deensch Duitsch (in tonnen) 1928 142 84 24 1929 232 200 25 1930 13.202 11.038 2.154 13.576 11.322 2.203 Per jaar zal dus mogen worden in gevoerd (te rekenen van 15 Januari j.l. afl) 60 pet. van het dorde deel dezer cijfers, dus in totaal per jaar: 2715 ton, waarvan uit Denemarken: 2250 ton. Ook zal de invoer van bevroren (Argentijnsch) vleesch worden gecontin- genteerd. Deze invoer heeft bedragen: 1928 1929 1930 10.661 tons 8.533 9.455 28.649 tons In 1932 zal dim maximaal mogen in gevoerd 60 pet. van het derde deel hier van, dat is dus: 5.730 ton. De totale vleesch-invoer in het loopen- de jaar wordt dus beperkt tot 2.715 ton versch en 5.730 ton bevroren, te zamen 8.445 ton, terwijl de totale invoer in het achter ons liggende jaar heeft bedragen 13.644 ton versch en 7. 148 ton bevroren, dus te zamen 20 .792 ton. De vleeschinvoer wordt dus terugge bracht van 20-8 op nog geen 8.5 miliioen kg. vergelekén bij: vorig jaar, indien de regeering althans ook voor de overige drie kwartalen het percentage zestig aanhoudt bij de contingentvaststelling. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. In verband met de steunuitkeeringen aan de stakers, heeft het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Bond van Tex tielarbeiders „De Eendracht" besloten om de contributie te verhoogen met 'n extra- bijdrage naar 't thans verdiende loon of de te ontvangenuitkeering. Deze extra-bij drage varieer^ tusschen f 1 en f 0.25. Voor de stakers beteekent 3t feitelijk niets an ders dan een verlaging van de reglemen taire uitkeering. Naar t'hans wordt mede gedeeld 'heeft „De Eendracht" 5550 leden bij het conflict betrokken; wekelijks wordt plm. f 75.000 uitgekeerd. Het hoofdhestuur van den Ned. Ghr. Bond van Textielarbeiders „Unitas" heeft besloten een èxtra-bijdrago van f 0.25 te heffen in verband met de staking. In de toelichting op het bestuursbesluit wordt gezegd,1 dat op een langen duur van het conflict in Twente moet worden ge rekend en de f26.000, welke „Unitas" wekelijks moet uitkeeren, stellen hooge eischen aan het weerstandsvermogen van den bond. Omtrent den stand van de staking wordt nog aan het Hdbl. gemeld De toestandl In Twente geeft nog steeds reden tot zéér ernstige bezorgdheid en de kans op oplossing van het conflict schijnt helaas nog uiterst gering. Het bericht over een nieuwe conferentie van den rijksbemiddelaar met de partijen, betrok ken bij het copflict, is te Enschede merk waardig koel opgenomen, omdat de inge wijden zéér weinig resultaat van de be spreking verwachten. Het is wel' ken merkend, dat op denzelfden dag, toen het bericht van de conferentie verscheen, in een te Enschede gehouden openluchtmec- ting van „De Eendracht", de voorzitter van het N. V. V., de heer Kupers, duide lijk te kennen gaf, dat alleen dan van de conferentie met den rijksbemiddelaar heil is te verwachten, indien de werkgevers water in den wijn doen. Spr. zeide in dit verband o.m.: „We zullen vasthouden met vastberaden grimmigheid." De voor zitter van „De Eendracht", de heer Ren- gelin'':, ging nog verder en betoogde, dat op de conferentie zal moeten worden af gewacht of de fabrikanten wat geleerd zullen hebben, of ze handelbaarder zijn geworden. Zij zullen moeten toonen, zeidê deze spr., dat ze wat geleerd hebben. In werkgeverekringen voelt men zéér weinig voor de conferentie, aangezien men van meening is, dat er op dat moment niets te bereiken is. De fabrikanten staan nog steeds op hetzelfde standpunt, zoodat de hoop van den heer Rengelink, dat ze handelbaarder zijn .geworden, wel ijdel zal blijken. De stakende arbeiders zijn nog steeds tegen elke concessie fel gekant. De uiterst linksche groepen winnen aanhangers bij den dag en bij de groote massa heerscht de sterk uitgesproken meening, dat men moet doorzetten tot het alleruiterste. DE ARBEIDERSPERS EN DE CRISIS. Men schrijft aan onze „Rotterdam mer": De grootsche instelling van de S.D.A.P., de zoogenaamde Arbeiderspers, met haar dagbladen en drukkerijen, ontkomt ook niet aan de moeiten der tijden. Reeds geruimen tijd liepen er geruch ten over gebrek aan bedrijfskapitaal. De millioenen der moderne vakbeweging en de groote leening waren vastgezet in de gebouwen, de machines en de opge schroefde organisatie en nog immer moesten meerdere sommen beschikbaar worden gesteld. Daarbij zijn wel tienduizenden lezers verzameld, maar van dezen moeten weer heel wat terugvloeien naar de zooge naamde neutrale volksbladen, welke het plaatselijk nieuws veel beter verzorgen. Aan al de verhalen en verhaaltjes uit de socialistische pers met plaatjes en tee- keningen leest men zich ook beu. Ten slotte wordt Enschedé, waar een der so cialistische bladen zijn zetel vindt, geteis terd door den textielstrijd. Dezer dagen nu heeft de Algemeene Di rectie te Amsterdam een circulaire doen uitreiken aan het personeel, waaruit wij lichten: Zooals het zich laat aanzien, zal ech ter 1932 een erger crisisjaar worden dan ooit te voren beleefd is. Ook ons bedrijf zal de harde slagen daarvan moeten opvangen. Wij leven niet op een eiland en de gevolgen van de crisis zul len ons niet onberoerd laten. Het be drijfsleven rondom ons brokkelt al ver der af en zinkt ineen. Een steeds groo- ter aantal arbeiders komt tot werkloos heid en armoede. Twee der belangrijk ste bronnen van inkomsten, waarop ons bedrijf steunt, wordt daardoor be dreigd. Steeds meer gezinnen kunnen zich de uitgave voor een dagblad nau welijks of niet meer veroorloven. Tal van bedrijven moeten de uitgave voor reclame en advertenties inkrimpen. Deze crisis-omstandigheden bedrei gen de positie óók van ons bedrijf. Het is wellicht niet overbodig te verklaren, dat zulks vooralsnog geen reden tot on gerustheid behoeft te geven. Geruchten, die den laatsten tijd buiten en in ons bedrijf de ronde doen omtrent de zwak ke positie, waarin de Arbeiderspers zou verkeeren, zouden tot zoodanige onge rustheid aanleiding kunnen zijn. Deze geruchten vinden vermoedelijk hun oorzaak in het feit, dat het in de laatste maanden onmogelijk is gebleken een hypotheek te verkrijgen voor het nieuwe gebouw in Amsterdam. Het spreekt vanzelf, dat zulks moeilijkhe den van financieelen aard tengevolge heeft. De Directie meent goed te doen aan het personeel mede te deelen, dat dez - moeilijkheden van tijdelijken aard zijn. Er behoeft niet aan te worden getwij feld of zij zullen worden opgelost, dank zij o.a. de medewerking van onze vak beweging. Met de positie van het bedrijf beeft deze omstandigheid echter niets te maken. Tegenover de bovenvermelde geruch ten kan de Directie met stelligheid ver klaren, dat de bedrijfspositie tot dus verre ongeschokt is. En er is ook verder geen reden om bij behoud en hand having van de huidige positie be ducht te zijn voor een minder goeden gang van zaken. Niettemin zal 1932 een moeilijk jaar worden. Niet slechts voor ons, maar voor alle bedrijven. Ik acht mij gerechtigd in deze situa tie een bijzonder beroep te doen op de medewerking van het personeel, ook in het komende jaar. Ieder onzer kan het zijne doen om tot het overwinnen dor moeilijkheden bij te dragen. Als men hier kan lezen, kan de mo derne vakbeweging opnieuw van haar millioenen afstaan aan de Pers, welke tot dusver leefde alsof het geld niet op kon. Met het natuurlijk gevolg, dat de politieke partij steeds meer afhankelijk wordt van de vakbeweging. Wat dit beteekenen kan, heeft men pas in Rotterdam gezien, waar de socialistische wethouders de deemoe dige dienaars worden van de heeren Lührs, v. d. Weerdt en Bodegom, de vrij gestelden der organisaties van overheids personeel. Echter is de moderne vakbeweging wel ke in eigen kring de moeilijkheden van den tijd ook terdege voelt, niet bijster ver heugd over deze nieuwe aderlating. De werkloozenuitkeering kost schatten; de strijd in de textielindustrie en de stroo- cartonnijverheid vraagt tonnen bij ton nen; de beleggingen veroorzaakten groote verliezen, en de contributies worden min der. Niemand ontkomt aan de verandering op maatschappelijk gebied, zelfs de twee deelen der socialistische beweging niet. Auto-ongeluk. Vrijdagavond is onder de gemeente 's-Heer Arends- kerke de auto van den heer Geluk uit Bergen op Zoom, waarin behalve de heer G. ook zijn coupeur, de heer Regeer, gezeten was, tegen een boom gereden, met het gevolg, dat de auto zeer ernstig werd beschadigd, zoodat zij ter plaatse moest worden achtergelaten en beide in zittenden zóó werden gewond, dat zij naar het St.-Joanna-ziekenhuis moesten worden overgebracht. Nadat de heer G. daar was verbonden, kon hij weer huis waarts keeren. De coupeur had echter zulke inwendige kneuzingen opgeloopen, dat hij het Ziekenhuis niet mocht verla ten. Naar omstandigheden was zijn toe- *4 stand heden redelijk wel. De oorzaak schijnt hierin gelegen te zijn, dat de heer G. door een lichte on gesteldheid werd overvallen, zoodat hij eenigszins bewusteloos werd en de macht over het stuur verloor. De bootdienst op de Ooster- Schelde. Naar ons wordt gemeld, heeft Zaterdagavond de laatste bootdienst Zie- rikzeeKatsche Veer en terug niet plaats gehad. Om 5 uur, het uur waarop de boot van Zierikzee moet vertrekken, hing er een dikke mist, maar een paar uur later, te ongeveeor 7 uur, was de mist opgetrokken. Toch liet men de Zaterdag avondreizigers waar zij waren. De boot voer niet. Onnoodig te zeggen, dat verschillende passagiers hierdoor ten zeerste gedupeerd waren. Sommige hunner, waaronder een predikant, die Zondag op Sehouwen-Dui- veland een dienst had te leiden, waren genoodzaakt te Zierikzee of Goes in een hotel te verblijven. Vooral op Zaterdagavond had toch ver wacht mogen worden, dat al het moge lijke zou zijn gedaan, om de reizigers op de plaats van hun bestemming te brengen. Of hadden de kapitein en het bootper- soneel niet gezien, dat de mist was op getrokken? Schore. Vrijdagnacht hebben onder deze gemeente baldadigheden plaats gehad, waarbij een partij uien, opgelegd in een ren, over den weg is gesmeten. Het is de politie gelukt de daders op te sporen. Kloetinge. Zaterdagmiddag speelde de voetbalvereen. K.V.V. 2 een wedstrijd te gen de Goesche Juniores. De uitslag was 32 voor Goes. Meliskerke. De Ghr. Schoolvereen. op Geref. grondslag kwam Vrijdagavond bij een. Voorz. dhr G. Vlieger. De secr.-pen- ningm. dhr Jac. Geschiere bracht eerst jaarverslag uit en deed vervolgens reke ning en verantwoording van zijn gehou den beheer. Het ledental was stationair gebleven; onder het personeel had eeni- ge mutatie plaats; 117 leerlingen zijn in geschreven, de verbouwing aan de leslo kalen is klaar gekomen, waardoor deze zijn opgeknapt. De financiën zijn teruggeloopen, ontvan gen is met inbegrip kasgeld vorig jaar f 11095.21 en uitgegeven is f 11096.55, al- zoo een kwaad slot van f 1.34. Herkozen worden als bestuursleden de heeren G. Vlieger en A. Kodde Jz., en gekozen dhr J. Koene in de vacature J. de Korte. Het hoofd der school dhr A. Flach eindigde met dankzegging. Veere. Vrijdagavond j.l. vierde de Geref. Meisjesvereen. „Tabita" haar 13de jaar- vergadering, welke geleid werd door ds J. van de Guchte. Deze opende op ge bruikelijke wijze en gaf daarna het woord aan de presidente, mej. van Leeuwen. Zoowel dit woord als het verslag van de secr.-penningm.esse getuigde van de groei kracht en geregelde werkzaamheid van deze vereen. De goede afwerking van het programma, waarop inleiding, zang, ta bleau en recitatie afwisselend voorkwa men gaf als geheel een zeer gezelligen opgewekten avond, tevens een geschikte propaganda voor dit werk. De vergadering werd met dankgebed door den voorzitter gesloten. Poortvliet. De Jong. Vereen. „Soli Deo Gloria" alhier hield haar jaarvergadering in de Ghr. School. De voorzitter, dhr H. Overbeeke, opende haar op de gebruike lijke wijze en sprak een openingswoord over: „Eén ding ontbreekt u". De secretaris J. Uijl kreeg gelegenheid tot het voorlezen van het Jaarverslag, waaruit bleek, dat in 1932 was ontvangen f 76.03 en uitgegeven f 66.35, batig saldo f 9.68. Aangekocht werden vier studie- en acht leesboeken. De eerste inleider, J. Uijl, leverde een onderwerp over: „Abra hams offerande". Dan volgde een voor dracht van A. Sakko. In de pauze wer den ververschingen aangeboden. Vervol- 4 gens gaf de zangvereeniging: „De Lof- stem" eenige nummers ten beste. Hierna gaf dhr M. van Ast een inleiding over: „Karei V". Nu volgde weer een voor dracht van A. Sakko en daarna een in leiding over Art. 2 der Geloofsbelijdenis, door J. Bolier. Nadat was gepauzeerd gaf de Zang vereeniging weer eenige nummers. Afgevaardigden van zusterverenigin gen brachten hun felicitaties over. Nog volgden voordrachten van A. Lind- hout en H. Uijl. Het laatste onderwerp werd geleverd door dhr H. Overbeeke over: „Friedrich Nietzsche in zijn verhou ding tot het Christendom". Nadat gezon gen was Psalm 119 5 ging de voorzitter in dankgebed voor. Vrijdagavond vergaderde de land- bouwvereeniging „Ons Voordeel" alhier De voorzitter, dhr E. Noom, opende de vergadering. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat was omgezet: Kalizout 40 pet. 31000 K.G., Kaliezout 20 pet. 17400 K.G., Super 75000 K.G., Zwavelzure Am. 77000 K.G., Kalksalpeter 44000 K.G., Chili 4500 K.G., Wikken 1100 K.G., poters 19200 K.G., talhouten 1460 stuks, ruiters 775 stuks, weipalen 95 stuks, hooiboomen 3 en 2 M. brandhout. Totaal 274.450 K.G. in 1931 (vorig jaar 591.880 K.G.). Ver schil 317.430 K.G. Ontvangsten voor de kas V> pet. van den omzet f 109.12; 6 nieuwe leden f 6; interest spaarbank f 18.12, totaal f 133.24; uitgaven f 133.18; batig saldo f 0.11. sedert

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2