No. 97 Maandag 25 Januari 1932 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Gele tanden bij rookers Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VSRSÖHMNT EMESN WERKBAS. Abonnement® r «Is: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers £0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. BH abonnement belangrijke korting. Het contract In crisistijd. Over dit onderwerp hield de heer D. v. d. Meulen, hoofdredacteur van het „Friesch Dagblad", op de crisisvergade ring van den Ghr. Boeren- en Tuinders- bond, afd. Friesland, een rede, welke rede thans in druk is verschenen en bij de N.Y. Drukkerij „De Motor" te Sneek ver krijgbaar is gesteld. De schrijver keert zich hier, en naar 't ons voorkomt op goede gronden, met kracht tegen de propaganda van den Neu tralen Bond van Landpachters, voor wet telijke annuleering van de pachtcontrac- ten en verlichting van de eveneens bij vrijwillig contract aangegane crisislas- ten. Terecht merkt hij op, dat dit vraag stuk geweldig gecompliceerd is, en dat zij die er mee schermen, bij verre de gevolgen ervan niet overzien. Wij zouden echter willen vragen: geldt ditzelfde ook niet van de maatregelen, die door den heer v. d. Meulen speciaal voor de redding van den Frieschen land bouw werden aangegeven? Hij vraagt toch niet meer of minder dan 'n regeeringsgarantie van een minimum melkprijs voor één jaar, waarvan de kos ten op ongeveer f 70 millioen worden ge raamd; en verder: stopzetting van den in voer van buitenlandsche veeteeltproduc ten, speciaal: natuurboter, vleesch en vet ten. Is dat middel niet wat al te eenvoudig? Verdient het geen aanbeveling bij het voorschrijven van dergelijke geneesmidde len te letten op wat de heer Ridder schreef in „Antirevolutionaire Staatkun de" (vierde kwartaal 1931): „Steeds neemt men politieke maatre gelen met het oog op een bepaald doel en het is nu wel heel gemakkelijk om te zeggen, dat een voorgestelde maatregel tot een bepaald doel leidt, maar om dit te beoordeelen mag men toch zeker eerst wel eens studie er van maken; misschien zijn er wel krachten die door die bepaal de maatregel worden ontketend en waarop men niet gerekend had, die het beoogde doel niet doen bereiken of desnoods wel doen bereiken maar met vele niet gewenschte nadeelen. Het economische le ven is zoo zeer samengesteld, dat de oogenschijnlijk eenvoudigste kwesties bij nader en diepgaand onderzoek veelal nog zeer ingewikkeld blijken te zijn. Wij denken hierbij ook aan wat de pre sident van den Deenschen Landbouw raad verklaarde, n.l. dat de thans toege paste zeer sterke beperking van den Deen schen invoer, gezien de zeer belangrijke uitvoer van Nederland naar Denemarken, voor de Nederlandsche belangen schade lijk zou kunnen zijn. Dat dit inderdaad het geval is, kan blij ken uit het feit, dat tot voor kort de waarde van onzen uitvoer naar Denemar ken ongev. 4 maal zoo groot was als onze invoer uit Denemarken. In 1930, toen de Deensche vleeschinvoer een grooten om vang had gekregen, was de waarde van onzen uitvoer naar Denemarken nog on geveer het dubbele van den invoer. Denemarken is een belangrijk afnemer van onze schoenenindustrie, van onze steenkolen, enz. Gaat Denemarken nu op dezelfde wijze tegenover ons te werk, dan moet dit voor ons land een zeer nadeeligen invloed heb ben en zal ook de landbouw de gevolgen daarvan ondervinden. Wij wijzen hierop niet om daarmede te betoogen, dat de Regeering maar een lij delijke houding moet aannemen tegenover de maatregelen van het buitenland. Onze z.g. vrijhandelspolitiek heeft wel afdoende geleerd, dat de slagen zijn voor den rug der zotten. En het verdient dan ook toejuiching dat thans de gelegenheid is geschapen voor het voeren van een meer actieve han delspolitiek. Wat wij wilden zeggen is dit: dat voor zichtigheid in het stellen van eischen, met name in massa-vergaderingen, ons hoogst ongewenscht schijnt. Niet alleen, omdat zoo licht verwach tingen worden gewekt, die niet verwezen lijkt kunnen worden, en dus tot teleurstel ling moeten leiden, maar ook, omdat juist daardoor, onbedoeld, gespeeld wordt in de kaart van onverantwoordelijke ele menten. Ingezonden Mededeeling. „Na lang zoeken eindelijk datgene, wat ik voor mijn tanden noodig heb! Nadat ik het drie maal gebruikt had, waren mijn tanden helder wit, hoewel zij er door het vele rooken bruin en leelijk hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer gebruiken dan Chlorodont." B., Horst Berg. Verlangt alleen de echte Chlorodont-tandpasta met rood-wit-blauwe garantiestrook, tube 86 cent en 60 centl Overal verkrijgbaar. De toestand In Spanje. Naar Reuter verneemt, hebben de radi cale vakbonden de aangekondigde werk staking in Barcelona thans ten' uitvoer gebracht. Het tram-, autobus- en taxiver- keer staat geheel stil en op straat is bijna geen mensch te bekennen. Daar de arbeiders, welke niet tot deze bonden bebooren, weigerden het werk neer te leggen, kan de arbeid gedeeltelijk worden voortgezet. De politie beeft het bureau der commu nistische partij gesloten en daarbij 27 per sonen gearresteerd. Verder heeft de regeering een verbod uitgevaardigd van het houden van poli tieke en sociale betoogingen, dat tot het eind dezer maand van kracht blijft. Volgens de laatste berichten uit Madrid zijn op last der regeering de bureaux der communistische vakvereenigingen geslo ten. Te Sevilla, waar onlusten worden ver wacht, zijn alle strategische punten door troepen bezet en vliegtuigen, die met ma chinegeweren bewapend zijn, kruisen voortdurend boven de stad. Vulkanische uitbarsting en aardbeving In Centraal Amerika. De steden Antigua, Santa Lucia en Gotzumalapa in Guatemala zijn verwoest door een uitbarsting van de vulkanen Acatenanga, Agua en Fuego. Andere ste den in den omtrek zijn bedekt door dikke wolken asch en rook. De uitbarsting ging gepaard met aard schokken. De schade is zeer groot, vooral aan de koffieoogst. Bijzonderheden nopens verlies aan menschenlevens ontbreken nog. De beroering In Brltsch-IndiS. Alle spinnerijen te Ahmedabad, 70 in totaal, zijn reeds twee dagen gesloten, doordat de werklieden, die aangesloten zijn bij de werkliedenver eeninging, staken. Van deze werkliedenvereniging beeft Gandhi eens gezegd, dat zij een voorbeeld was voor de heele wereld. Men schat het aantal stakers op meer dan 70.000. De staking is begonnen uit protest tegen de aanhouding van den secretaris der ver- eeniging op grond van de verordening op de buitengewone omstandigheden. De heele politiemacht van de stad is in de fabriekswijk geconcentreerd. De districts bestuurder heeft samenscholingen en op tochten verboden. Aftreden van Sir Eric Drummond? In het Volkenbondsgebouw loopen hard nekkige geruchten, dat Sir Eric Drum mond reeds bij de aanstaande raadszit ting zal mededeelen dat hij tegen het eind van 1932 als secretaris-generaal van den Volkenbond aftreedt. Reeds vroeger was er van deze ontslag neming n.l. na afloop der ontwapenings conferentie, sprake, doch het wekt eenig opzien dat zij nog voor het begin dier con ferentie aangekondigd zou worden. President Hoover teekent het twee milliarden-crediet. President Hoover heeft de door het congres goedgekeurde wet tot het beschik baar stellen van een crediet van twee mil liard dollar voor het herstel geteekend, waarmede de wet van kracht is geworden Bij de onderteekening verklaarde pre sident Hoover, dat deze wet een machtige organisatie met groote hulpbronnen in het leven roept, die ons in staat stelt, ons crediet, het bankwezen en de spoor wegen op te bouwen, om den handel en de industrie te helpen, zich normaal te ontwikkelen, bevrijd van de vrees voor onverwachte schokken en andere verlam mende invloeden. Deze organisatie heeft ten doel, een ein de te maken aan de deflatie in den land bouw en de industrie om daardoor de werkgelegenheid te vergrooten. Zij is niet in het leven geroepen voor steun aan de groote industrieën en de groote banken. Zulke instellingen zijn in staat voor zich zelf te zorgen. Zij is in het leven geroepen voor steun aan kleinere banken en financieele instel lingen en om, door haar bronnen liquide te maken, steun te geven aan handel, in dustrie en landbouw. Met Charles G. Dawes, die Vrijdag als ambassadeur is afgetreden, aan het hoofd, zal de organisatie binnen een dag of tien functionneeren. Toenemende spanning tusschen Japan en China. Uit Nanking wordt gemeld, dat het af breken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Japan en China waarschijnlijk de volgende phase in de JapanschChi neesche crisis zal zijn. Een beslissing is nog niet gevallen, maar men gelooft algemeen, dat tot af breken der diplomatieke betrekkingen zal besloten worden. Volgens een 'Reuter-telegram hebben de Japanners te Sjanghai weer 500 man schappen, benevens een groot aantal ma chinegeweren en veldgeschut ontscheept. De toestand wordt zeer gespannen ge acht. Naar Reuter uit Nanking verneemt, hebben de vrouwen en kinderen van de aldaar woonachtige Japanners reeds de stad verlaten. In de omgeving van Nan king worden loopgraven aangelegd. Reuter meldt voorts, dat de ongunstige berichten uit Sjanghai in de Vereenigde Staten groote ongerustheid hebben teweeg gebracht, daar er ruim 5000 Amerikanen te Sjanghai verblijf houden. Te Sjanghai verluidde, dat de Japan ners gedeelten van Groot-Sjanghai, met inbegrip van de Chineesche stad, de wij ken Tsjapei en Nantau, het Kiangnan- arsenaal en alle Chineesche gemeentelijke gebouwen zouden bezetten, indien 'hun eischen niet worden ingewilligd. Velen verwachten deze bezetting binnen 48 uur. De buitenlandsche consulaten worden bestormd met vragen van angstige vreem delingen, of 'het al noodzakelijk is, dat zij zich in de consulaten in veiligheid bren gen. De verzekering is echter gegeven, dat de Japansche vlootcommandant, admiraal Sjiosawa, heeft toegezegd, niet tot een aotie te zullen overgaan, alvorens vooraf te hebben gewaarschuwd. Gevangenisopstand In Engeland. Te Dartmoor, in het graafschap De vonshire, waar zich de gevangenis bevindt voor dwangarbeiders, heeft zich een ge vangenisopstand in Amerikaanschen trant afgespeeld. Reeds meer dan veertien dagen was een geest van onrust onder de gevangenen merkbaar geweest. Zondagmorgen om zes uur begonnen zij in hun cellen te zingen en herrie te schoppen. Velen sloe gen alle voorwerpen in hun cel stuk. Bij het ontbijt weigerden zij te gaan eten en wierpen de borden hun cipiers in het gezicht. Men besloot alle gevangenen op te stel len op de binnenplaats, doch toen begon het pas goed. De muiters gingen de be wakers te lijf, bekogelden hen met stee- nen en in een massa-aanval wisten zij het personeel hun geweren te ontnemen. Op dit ernstige oogenblik telefoneerde men de politie van Plymouth, die reeds wist, dat het den laatsten tijd broeide in de gevangenis. Onmiddellijk begaven vrachtauto's met 60 agenten zich naar het tooneel van den strijd. De politie arriveerde op het nippertje. De muiters hadden in den tusschentijd de sleutels van alle vertrekken in handen weten te krijgen en waren het bureau van den gouverneur binnengedrongen. Deze moest vluchten, wilde 'hij niet door de woedende muiters worden doodgesla gen. De gevangenen strooiden gloeiende kolen over de aanwezige papieren, met het gevolg, dat de vlammen weldra uit de gouvernementswoning sloegen. Het duurde niet lang, of het gansche middenblok, waar de woning van den gouverneur is gelegen, was in rook en vlammen gehuld. Het geknetter dér vlam men vermengde zich met het geknetter der geweren, die de muiters op een af stand moesten houden. Wanneer de politie tien minuten later was gekomen, zouden driehonderd ge vangenen zijn ontvlucht, die in de streek zeker schrik en verderf zouden hebben gezaaid. De bewakers waren langzamerhand door de tierende bende geheel terugge drongen, toen de aanval der politie be gon. Deze werd ook op een zware lading steenen onthaald. De bevelvoerende com missaris kon nauwelijks aan een gevaar lijken worp ontkomen. Gedurende twintig minuten werkten de politiemannen ge ducht met hun gummistokken. Zij ge neerden zich niet en raakten de muiters, waar zij konden. Twintig man lagen wel dra bewusteloos op den grond, doch het was nog altijd een strijd van zestig tegen driehonderd. De discipline der agenten won het snel van den wanhopigen tegen stand der gevangenen, die ten slotte in een hoek op een hoop werden gedrongen. In den tusschentijd was ook de brand weer van Plymouth ter plaatse gekomen en men kon thans den strijd tegen het vuur beginnen. De brandweer moest zich beperken tot de bescherming van de om liggende gebouwen. Het centrale blok ging in vlammen op. Na vijf uur hard werken was men den brand meester. Niet alle gevangenen namen aan den opstand deel. Een van hen, een tot levens lang veroordeelde, verdedigde zelfs den commissaris der gevangenis, toen deze door een troep muiters werd bedreigd. Geen der gevangenen heeft gelegenheid gehad te ontsnappen. Reuter seint nader, dat van de 480 be woners der gevangenis er ongeveer 350 aan den opstand hebben deelgenomen. Het aantal gewonden zou zeer groot zijn. Men spreekt zelfs van drie dooden en zeventig zwaar gewonden. Volgens een officieel communiqué heeft men den opstand in de Dartmoor-gevan genis thans geheel bedwongen en is men weer volkomen meester van de situatie. Twintig gewonde gevangenen zijn naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl geen en kele politieman ernstige verwondingen ■heeft opgeloopen. Korte berichten. In Perzië zijn alle verbindingen door de sneeuw verbroken. Sedert zes dagen zijn alle telefonische verbindingen met de hoofdstad buiten werking. Er is groot ge brek aan steenkool en vleesch. In het laatst van de vorige week is het te Sydney bijzonder warm ge weest, tot 105,6 gr. F. in d'e schaduw. Twee menschen zijn door de hitte bezwe ken. Door de uitzetting van het metaal is het bovenstuk van den boog van de nieu we brug over de haven tien c.M. gerezen. Mooie order voor Stork. Naar de „Tel." meldt, heeft het agent schap Amsterdam der Machinefabriek Gebr. Stork Go. de opdracht gekregen tot de levering van een complete palm- oliefabriek voor de Malay States (Maiak- ka), welke de grootste en modernste fa briek van dien aard buiten Sumatra zul worden. De eindcapaciteit is berekend op verwerking van de oogsten van een met oliepalmen beplant areaal van ruim 3000 H.A. De toestand In de Tuinbouwbedrijven. De toestand in de tuinbouwbedrijven is verre van rooskleurig en ook de verwach tingen voor het a.s. seizoen zijn zeer nega tief ten opzichte van een mogelijke verbe tering van den toestand. Verschillende kweekers konden per 1 Januari hun pachtsommen, of aflossingen en rente op hypotheken niet voldoen en verkeeren nu meer dan ooit tevoren in kommervolle omstandigheden. Van zeer bevoegde zijde lichtte men ons dezer da gen in dat de toestand in Noord-Holland wel het meest nijpend is. Verschillende kweekers zijn in staat van faillissement verklaard, terwijl in een week.tijds in de Streek niet minder dan een kleine 40-tal executies gehouden werden op de bedrij ven. Onder die omstandigheden wordt het den kweekers geheel onmogelijk gemaakt het bedrijf gaande te houden. In den tijd, dat de bedrijven loonend waren, heeft men de reserves steeds in de bedrijven ge stoken voor uitbreiding hetgeen ver klaarbaar is doch nu de producten bij kans waardeloos zijn ontbreken de mid delen om de aflossingen op hypotheken enz. af te dragen. Naar gemeld wordt, zal de heer G. W. Kampschoër, lid van de Tweede Kamer, naar aanleiding van de critieke toestan den in het tuinbouwbedrijf, vragen stel len aan den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, Binnenland. Het conflict in de Twentsche textiel industrie. De contingenteering van den vleeschin voer. Buitenland. Amerika en het herstel. Vulkanische uitbarsting in Centraal Amerika. De beroering in Britsch-Indië. De toestand in Spanje. Het gerechtelijk vooronderzoek. In een circulaire aan de proc.-gen. bij de gerechtshoven zegt de Min. van Justi tie: Mij is gebleken, dat hst eerste lid van art. 238 van het Wetboek van Strafvorde ring in de practijk meermalen onvoldoen de wordt nageleefd. Dit lid schrijft dwingend voor, dat, zoo- dra de termijn, bedoeld in art. 237, is ver streken, de beschikking tot sluiting van het gerechtelijk vooronderzoek vanwege den officier van justitie aan den verdach te moet worden beteekend afgezien van het geval, dat de officier heeft mede gedeeld, dat van verdere vervolging wordt afgezien. Het voorschrift is voor de verdachten van groot belang. Het waarborgt hun, dat de onzekerheid, waarin zij gedurende het strafproces verkeeren, voor het gerechte lijk vooronderzoek niet langer zal duren dan door de eischen van dit onderzoek wordt gevorderd. Ik moge U diensvolgens verzoeken het voorschrift nog eens zeer nadrukkelijk onder de aandacht van de Parketten in Uw ressort te willen brengen. Loonsverlaging P. Smit Jr. De organisaties van metaalbewerkers hebben Vrijdagavond vergaderd met het personeel van de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr., aan het welk een loonsverlaging van 10 pet. is voorgesteld, welke mededeeling vergezeld ging van de aankondiging dat het bedrijf gesloten zou moeten worden en dat in overleg met de opdrachtgevers de orders die in uitvoering zijn, dan onafgewerkt zouden blijven liggen, indien in deze ver laging niet werd bewilligd. De ledenvergaderingen van den moder nen bond en de twee confessioneele orgar- nisaties stonden afwijzend tegenover het voorstel der directie. De besturen der or ganisaties zullen deze week nog nader overleg plegen over de aan te nemen hou ding. Bezuiniging in hef leger. Ter kennis van de korpsen van de landmacht is gebracht, dat als noodzake lijke beperking van rijksuitgaven voorloo- pig geen gelden beschikbaar zullen wor den gesteld voor de volgende doeleinden: viering van den verjaardag van de Ko ningin, prijzen en belooningen bij het schijfschieten, belooning voor het werpen met handgranaten, prijzen voor artillerie wedstrijden, prijzen en belooningen voor hippische wedstrijden (z.g.n. korpswed strijden), deelnemen aan buitenlandsche hippische wedstrijden, jacht- en terrein- rijden. Rijkswerkverschaffing in Drente. In de laatste weken is de stemming van de arbeiders bij! de Rijkswerkverschaffin gen in Drenthe erg verslechterd, welke stemming ook verband houdt met het vele verzuim wegens onwerkbaar weer. De ar beiders zijn ernstig ontevreden en hebben in deze week reeds een drietal vergaderin gen gehouden te Emmen, waar diverse grieven besproken zijn. Besloten is over de bestaande grieven een bespreking te verzoeken aan den Rijksinspecteur voor de werkverschaffing in Drenthe. Deze be spreking zal deze week worden gehouden. Slapte in het bedrijf. In verband met slapte in en reorgani satie van het bedrijf, heeft de directie van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden aan het gezamenlijk personeel per 29 Jan. &.s. ontslag aangezegd. Uit de textielnijverheid. De Almeloeche fabrikantenverenigingen hebben de besturen der organisaties in de textielindustrie uitgenoodigd tot een con ferentie op Donderdag a.a. ter bespreking vaat een Lvveavarisjg^Ssg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1