Zaterdag 23 Januari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BIRTILS ïusschen Ebal en Gerizim AMSTERDAMSCHE BANK N.V. EERSTE BLAD. Bijkantoor GOES ALLE BANKZAKEN SAFE-LOKETTEN Buitenland. Belangrijkste Nieuws. !Sr VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! -&f BRILLEN Kwaliteits-productcn Dit nummer bestaat uit 2 bladen. KAPITAAL f 55.000.000,-- RESERVE f 46.500.000,-- TIJDELIJK VLASMARKT 18 Telefoon 441 (2 lijnen) C. JOOSSE - Sint Adriaanstraat - GOES. zijn voordeeligt BERTELS' Oliefabrieken N.V. A'dara. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEIKA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT FLKEN WERKDAG. Albonpoptrptenrijp: Prr £wr*>wlgj|f psr £&- Losse Busiffiioïs f 0.55 Prijs derAövertcntiÊn: 1regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Het moet een indrukwekkende plech tigheid zijn geweest, die plaats had kort nadat de kinderen Israëls het beloofde land waren binnengetrokken. Nauwelijks waren de eerste steden in genomen en bad men in bet te veroveren gebied vasten voet gekregen of Jozua rukte met bet volk op naar de bergen Ebal en Gerizim. De voorspoed maakte Jozua en bet volk niet, zooals dat zoo licht gaat, ongehoor zaam en eigenzinnig. Hoezeer zij ook verlangden om de vijan den te verslaan en bet land in bezit te nemen, allereerst werd toch voldaan aan de door Mozes op Gods bevel gegeven op dracht om daar ter plaatse openlijk de wet Gods uit te roepen en bet bij' den Sinaï gesloten verbond te bevestigen. Nadat eerst op Ebal een altaar van on behouwen steenen was opgericht en een offerfeest was gehouden, werden de voor schriften der wet van Mozes in met kalk of gips bestreken steenen gegraveerd. En zoo stonden daar op dien berg, van waar men een groot deel van bet land kon overzien, de opgerichte steenen om als bet ware den wil des Heeren aan ge heel Kanaan bekend te maken. Door de oprichting van deze wetstafe- len werd uitgesproken, dat God de eige naar was van 't land, dat bet voor Hem op de beidenen moest worden veroverd en dat naar Zijn Woord en wet bet volk zich zou hebben te gedragen. Maar daar bleef bet niet bij. Het volk moest ook openlijk den Heere als zijn Koning erkennen door Zijn hei lige wet te aanvaarden. 't Was een machtig oogenblik, toen daar de ganscbe wet des Heeren werd voorge lezen. Een deel van bet volk stond op de bel ling van den Ebal en bet andere dp die van den Gerizim. En daartusschen in bet dal de priesters met de ark. God de Heere temidden van Zijd. volk. De Koning temidden van Zijne onderda nen, die luisteren naar de Koninklijke proclamatie. Openlijk werd het volk opgeroepen te gehoorzamen aan Israëls God. Openbaar werden in den Naam des Heeren voorge steld zegen en vloek. Zegen en vrede indien het volk Gods wet zou onderhouden; vloek en oordeel indien het den Heere zou verlaten om op eigen gekozen wegen te wandelen. Het reeds eerder gesloten verbond werd plechtig bevestigd. Als Israël zich hield aan de inzettingen Gods, zou bet in bet verworven land in rijke mate des Heeren gunst genieten. En daarom was bet zijn eerste plicht, met een volvaardig gemoed de geboden Gods te betrachten en Zijn wet te volbrengen. Deze plechtige en indrukwekkende ge beurtenis heeft ook ons wat te zeggen. Ook op ons rust nog de taak, om, zij 'tin anderen vorm de heerschappij van onzen Koning uit te roepen en de heer lijkheid van Zijne ordinantiën in het licht te stellen. Overal moeten wij hebben onze opge richte steenen om den wil des Heeren aan het volk bekend te maken en het Woord Gods op alle terreinen van het leven in het middelpunt te plaatsen. Daarom hebben wij noodig onze Chris telijke pers en onze Christelijke organi saties op staatkundig en maatschappelijk gebied. Als bij Ebal en Gerizim moet ook nu nog worden opgewekt tot gehoorzaam heid aan het Woord Gods en moet de overtuiging worden bijgebracht, dat over allen, die Hem vreezen, des Heeren gunst altijd dezelfde zal wezen. Maar ook, dat wat afvalt van den Imo gen God, moet vallen. Er wordt veel geklaagd in onze dagen over nood en ellende van allerlei aard. En er wordt en met recht gezocht naar middelen om de crisis te overwin nen en tot betere toestanden te geraken. Maar bij dat alles is het óók noodig om terug te gaan naar Ebal en Geri zim. Om te luisteren naar Gods Wet. Om te bekrachtigen de belofte om naar de geboden des Heeren te leven. Ingezonden Mededeeling. Opgericht 1871 Lausanne uitgesteld voor onbepaalden tijd De Britsche gezant te Bern beeft aan de Zwitsersche regeering meegedeeld, dat de conferentie te Lausanne niet op Maan dag 25 Januari kan aanvangen, maar uitgesteld was. Er werd geen nieuwe da tum genoemd. Naar aanleiding van bet uitstellen van de conferentie van Lausanne schrijft de „Petit Parisien", dat van een conferentie eerst dan sprake kan zijn, als overeen stemming tusscben Londen en Parijs 'be reikt is. De Londensohe „Daily Tel." is van mee ning, dat er van de conferentie van Lausanne in het geheel niets meer zal komen. De Engelsche regeering houdt echter aan bet denkbeeld van een regee- ringsconferentie vast, die uiterlijk in Juni zou worden gehouden. Het tweede vijfjaarsplan in Rusland. De door bet politieke bureau van bet centrale comité der communistische partij opgestelde richtsnoeren voor bet tweede vijfjaarsplan in Rusland, zijn thans ge publiceerd. In de stellingen wordt als voornaamste resultaat van bet eerste vijfjaarsplan op den voorgrond gezet de definitieve onder graving van de wortels van het kapitalis me, waardoor een volledige vernietiging van 'het klassenonderscheid werd bereikt. Door bet tweede vijfjaarsplan zal, ten gevolge van de stijging van bet volks inkomen op aanmerkelijk snellere wijze een verhoogde welstand der massa's van arbeiders en boeren worden nagestreefd. De oeconomische taak waarop het tweede vijfjaarsplan gebaseerd is, is de voleindiging van de omzetting van de ge- heele volkshuishouding en het verkrijgen van de meest moderne technische basis voor alle takken van industrie, speciaal voor de machine- en krachtindustrie. De uitbreiding van bet spoorwegver keer zal gewaarborgd worden door de snelle ontplooiing van de industrie der nationale Sowjetrepublieken. In de levensmiddelenindustrie zal men zich richten op een alle takken omvat tende uitbreiding der productie, geba seerd op een aanzienlijke vermeerdering van de grondstoffen, opdat de verdrie voudiging van de verbruiksnormen per hoofd der bevolking gewaarborgd wordt. In den landbouw zal het probleem der veeteelt worden opgelost door vermeerde ring der veevoorTaden en stijging der pro ductie van goederen. Voor de volledige technische omzetting der volkshuishouding moeten groote nieuwe kaders van technisch onderlegde arbeiders en hoeren tot stand worden ge bracht en moet het beschavingsniveau der geheele volksmassa op een nieuwe hoogte verheven worden. De stellingen verklaren, dat de Sowjet- nnie door het tweede vijfjaarsplan in technisch opzicht Europa's eerste plaats zal innemen. Naar een nieuwe revolutie in Spanje Te La Coruna duurt de algemeene sta king voort. De toestand is er ernstiger geworden. Er werden drie personen gedood; een werd zeer ernstig, verscheidene andexen werden minder ernstig gewond. Volgens de laatste berichten uit Madrid moet in het gebied der onlusten in het Noord-Oosten van Spanje een zekere ont spanning ingetreden zijn. Bij de onlusten moeten ongeveer 15.000 man betrokken zijn. De opstandelingen moeten thans het gezag in zeven gemeen ten uitoefenen en o.a. twee wagons dyna miet in beslag genomen hebben. Verschei dene bataljons infanterie en een af dee ling artillerie zijn in 'het gebied van Bar celona aangekomen. Op ide Spaansche telegraafkantoren wordt de inhoud van alle telegrammen nauwkeurig nagegaan. De Spaansche minister van binnenlandsche zaken ont kent, dat censuur wordt uitgeoefend. Er zijn alleen maatregelen getroffen om de verspreiding van onware geruchten tegen te gaan. Twee hataillons infanterie, cavalerie en artillerie hebben Manresa bezet, waar de communistische republiek is uitgeroepen. Ingezonden Mededeeling. m ^eem m0^exo«^ V»? _?nsnhou rd0we^Wên 25, 45 en 65 ets. den voldaan, zullen strenge maatregelen worden genomen. De atmosfeer te Sjanghai is zeer ge spannen wegens de vijandige stemming tusschen Japanners en Ghineezen. De Ghineesche bevolking is woedend over de Japansche actie te Mandsjoerije en in China zelf, terwijl de Japanners ge prikkeld zijn wegens de groote verliezen door de boycott en het mislukken van de pogingen van de Ghineesche gemeentebe sturen om de anti-Japansche vereenigin- gen te ontbinden. De Japansche vloot voor Sjanghai wordt nog versterkt met een vliegtuig moederschip, een kruiser, vier torpedo- bootjagers en 400 mariniers, waardoor de sterkte der Japansche militaire macht wordt opgevoerd tot tien Japansche oor logsschepen en 1000 mariniers, terwijl de Japansche vloot in Sasebo tot 23 oorlogs schepen is uitgebreid.. Binnenland. Weer aanslagen op de spoorbaan Amster damHaarlem. Te Wezep twee kinderen verbrand. Buitenland. Tweespalt in het Engelsche kabinet. Ultimatum van Japan aan China. De toestand in Spanje. ven, 5 liberalen en 4 leden der nationale arbeiderspartij. Een belangrijke factor is, dat do con servatieven alleen al een meerderheid hebben van S25 stemmen boven alle an dere partijen en dat de meeste conservar tieven zich verbonden, bobben tot hst steu nen in een of anderen vorm van een toe passing der tarieven. Reuter meldt nader, dat het kabinet door een beslissing, welke bij meerder heid van stemmen werd genomen, beslo ten heeft tot het opstellen van een wets ontwerp, waarbij een douane-tarief wordt ingevoerd. Ingezonden mededeelingen. In verband met de ernstige onlusten in Spanje verneemt de „Daily Telegraph" uit Madrid, dat minister-president Azana aan de vierde divisie order heeft gegeven zich naar het tooneel van den opstand te be geven en de beweging onvoorwaardelijk den kop in te drukken in den kortst mogelijken tijd. De communisten waren voornemens, in geheel Spanje een algemeen revolutio naire staking te doen uitbreken en hebben met dat doel een vervalschte circulaire rondgezonden, welke zoogenaamd van het nationaal werkliedenverbond afkomstig was en door middel waarvan zij hoopten da monarchisten te kunnen verleiden aan de beweging deel te nemen. Nader verneemt de „Daily Telegraph" nog uit Barcelona, dat door de revolutio nairen te Salient, Suria en Berga, drie steden, welke even ten Noorden van Bar celona liggen, een communistische repu bliek is geproclameerd. In al deze steden zijn de revolutionairen geheel en al meester van den toestand. Het geheele openbare leven is stopgezet. De stadhuizen zijn bezet en verscheidene leden van de civiele garde zijn gewond in gevechten met de gewapende opstande lingen. Door de rebellen is een manifest gepu bliceerd, waarin zij'aankondigen, in geheel Spanje de communistische republiek te willen uitroepen. Naar de „Daily Express" uit Spanje verneemt, worden zoowel uit het Noorden en Noord-Westen als uit het Oosten en Zuiden van het land onlusten gemeld. Deze crisis is de meest ernstige, welke is uitgebroken sinds de onttroning van koning Alfonso. Rond Bilbao gaan de kefken in vlam men op. Naar Havas meldt, hebben de troepen, welke tot onderdrukking van den opstand naar de provincie Barcelona waren gezon den, de belangrijkste punten van de Man- resa-zóne bezet. Allo tot nog toe door de rebellen bezet gehouden steden en dorpen zouden zon der tegenstand zijn ontruimd, terwijl een deal van de opstandige mijnwerkers bij de nadering der troepen de vlucht zou hebben* genomen. Te Barcelona zijn twee oorlogsschepen gearriveerd. Het aanzien der stad is we derom normaal. Een ultimatum van Japan aan China. Da bevelhebber van het Japansche vloot-eskader voor Shanghai heeft den Chinee„chen autoriteiten aldaar een ulti matum overhandigd, waarin hij bestraf fing eischt van de Ghineezen, die vijf Ja pansche monniken hebben aangevallen en daardoor de onlusten hebben veroorzaakt. Verder eischt het ultimatum vergoeding voor alle aangerichte schade, ontbinding van alle anti-Japansche organisaties en volledige stopzetting van den boycot van Japansche goederen. Indien aan deze eischen niet zal wor- Sensationeel voorval te Sjanghai. Gistermiddag heeft een eigenaardige gebeurtenis plaats gehad te Sjanghai. Vijf Japansche marine-officieren brach ten een bezoek aan den hoofdredacteur van een Chineesche krant en eischten, dat in de krant verontschuldigingen zouden aangeboden worden voor zekere verkla ringen van de krant, waarvoor een aparte, geheele pagina gereserveerd moet wor den. Verder eischten de officieren per soonlijke excuses aan den Japanschen admiraal en ontslag van den reporter, die de copie had geleverd. De officieren voegden daaraan toe, dat, indien de hoofdredacteur geen gevolg had gegeven aan die eischen vóór den volgen den middag 5 uur, de Japansche vloot- autoriteiten maatregelen zouden nemen die zij noodig achtten. Ingezonden Mededeeling. Levering en reparatie vakkundig, ook op voorschrift van H.H. Doctoren. DE NIEUWSTE MONTUREN. ONGEKEND LAGE PRIJZEN. Tweespalt in het Britsche Kabinet. Na uitvoerige besprekingen in de kabi netszitting van gisteren is gebleken, dat in het kabinet geen overeenstemming ver kregen kon worden over de te volgen ta rievenpolitiek. Aangezien men echter een parig van meening was, dat in de tegen woordige omstandigheden een regeerings- crisis ten koste van alles vermeden dien de te worden, kwam men in het kabinet overeen, dat de ministers, die niet met de tariefpolitiek der meerderheid instem men, vrijheid van bandelen houden om in het parlement tegen de voorgestelde maat regelen te spreken en te stemmen. Aangezien het kabinet ten aanzien van alle overige politieke kwesties eensgezind is, meent de regeering door deze wijzi ging het meest te handelen in overeen stemming met den wil der natie. De tweespalt in het kabinet heeft groo te beweging veroorzaakt in officiëele en politieke kringen en in de pers. De nieuwe en speciale procedure waar bij vrijheid van handelen wordt gegeven aan ministers, die het niet eens zijn met de politiek der regeering is van het groot ste belang. Men meent te weten, dat Snowden een belangrijke rol speelde bij het verzet te gen de aanvaarding van een tariefontwerp Er zijn reeds aanwijzingen merkbaar, dat de arbeidersoppositie in het parle ment zal trachten de huidige situatis uit te buiten. Het kabinet bestaat uit J,| conservatie- Dit ontwerp zal worden voorgelegd aan het parlement, dat op 2 Februari weder bijeenkomt. Korte berichten. 1Het Japansche ministerie van oor log deelt mede, dat het de politieke poli tie is gelukt, een geheime communistische organisatie op het spoor te komen, welke zich tot taak heeft gesteld, bij lager en vloot propaganda te voeren. De organisa- Ingezonden Mededeeling. Murwe Lijnzaadkoekjes met Suiker 11% vet Halfz. Lijnzaadkoekjes met Suiker 8vet staan in kwaliteit en melkopbrengst sedert 1905 aan de spits. 25 Eere-Medalllt» en Gouden Medailles. Kunstkorrel, volledig dagrantsoen voor pluimvee, bevat in H vltaminrijke, biologisch beproefde grondstoffen alles wat het pluimvee behoeft voor zelfonderhoud en hooge produc tie de eierproductle verhoogde met 30% en de dieren blijven in krachtige conditie. De eieren zijn grooter en van hoogfijnen smaak. Octrooi in België, Canada, Engeland, Frank rijk, Italië, Hongarije, Oostenrijk, Polen, Spanje, Zuld-Afrika. Murwe „Ratio" volledig krachtvoeder- koekjei uffgebalanceerd voor voeding van iedtre koe overeenkomstig hare melkgift; de groot t mogelijke melkgift tot 4% melkvet verzekerd. Voederverspilling door foutief voe deren, waardoor nog miilioenen guldens ver loren gaan, wordt hierdoor voorkomen. De melk van „Ratio" kost slechts 3 ct. per liter. Vitaminenmeeli 75% dierlijk eiwit en vet, voor Baconvarkens; eene bijvoeging van 10—6%, naar gelang van den leeftijd, bij het gewore meelvoeder, gaf eene méérwinst van f 49.12 op 6 biggen, tegenover evenveel visch- meel en eene méérwinst van f 81.- tegenover gewoon meelmengsel zonder dierlijk eiwit, bl) officiëele mestproef Geld. Overijs. Mij. v. Landb. „Ratio" volledig Opfokvoeder en mestvoeder in korrelvorm voor piepkuikens. Zuivere Murwe Lijnzaadkoekjes 11% vet Zuivere Halfz. Lijnzaadkoekjes 8% vet Zuivere Lijnzaadschilfers 8% vet Ideaal Kalvermeel j Bostelmelasse, Vraagt brochure met voederrantsoenen voor iedere melkgift tot 4% vet en pluimveevoeding. Het merk Bertels voluit in de koekjes geperst en ons Loodje aan de zakken „Kunstkorrel" enz. waarborgt kwaliteit. Bestelt bi) Uw Leverancier in Uwe plaats indien daar niet voorradig, direct a/d fabriek. WAARSCHUWING. Voor onze gebruikte Labels is 5 cent per stuk betaald, waarmede namaak „Kunstkorrels" zijn afgeleverd, waarvan de kippen dadelijk van den leg geraaktenen als Bertels' Lijn zaadkoekjes met Suiker worden namaaksels geleverd, die 56% méér vocht bevatten. Dus opgepast! Weigert namaaksels I Klakkeloos namaken, hoe vereerend ook voor het origineel, voelt toch als Iets zeer Inferieurs aan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1