No. 95 Vrijdag 22 Januari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Groene Kruis Hoestbonbons. EERSTE BLAD. „LOCARBITS" erkoopingen, enz. !UWS Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ONTWAPENING EEN GE- VAAR VOOR DEN VREDE? DUIZENDEN EN DUIZENDEN Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. einhraksss- crimineels ra tionale inbrekers ien waren van 9, en Luxemburg- oogenblik, dat zij deelden. t der gearresteer- vaststellen, heeft .e buitenlandsche jrbinding gesteld, ere personen ge il zijn bij de in- tober j.l. bij welke van ongeveer 350 d medegenomen, ■dacht wordt van en, werd een be- ark gevonden. eep van den ord. De echtge- ien, die dopr de 3rd vrijgesproken lie haar man bij a had ontvreemd gavond aan het om onderdak, spannen toestand, d, dat haar over- ogische afdeeling codzakelijk bleek. ven benzine, lame veld hebben aangegeven ben- neuwen wa- t Hoek van Hol- [sche stoomschip ijdens een dikken er van Fop Smit jeloopen en daar- een steenen dam aanzienlijke be- verleenen het pen. Een mili- van Schiphol op eeft gistermiddag ading op Hilver- 3en noodlanding notorstoring. Met van geest liet de 3n tusschen twee imp tussohen de de takken door e neus van het rond terecht, vlak latweg. De staart it. een soldaatbe- larnemer -bekwa- liegtuig is zwaar in den uitslag fende beplanting renskerkeHein- theden voorkwa- en. f1691 en f1563; zei, Eindhoven; iddelburg, f 1484; ïge, f 1293; W. I; D. J. van der van 't "Westeinde Abtskerko, f990; 988.20. ;aris J. G. Kram a de navolgende iet openbaar ver- ei f. Janse Pz.: Een •kenshok, schuur, te samen groot de Wild te Kats 'as landbouwschuur grond en erf en A. Kooper dhiiV 420. r9b Ien heer Jac. van keihuis, benevens uis en erf, te sa- iper dhr G. van r f 2510. tuin en erf, groot r G. van Gilst te ur en erf, groot J. van Gilst te st tuin en bouw- 6.49 A. Kooper Golijnsplaat voor g 22 Januari, gemeen program- JRV. 8 u. Schrift daten. 10.30 zie- "foonplaten. 12.30 iplaten. 2.30 pau- 45 gramofoonpla- ïn. 5.15 kampeer- platen. 7 u. cau- 7.45 gramofoon- ïe Haarl. Orkest- 6.45—12 VARA. RA. 8—11 VPRO. f. 10.35 Morgen- nplaten. 1 uur or- (foonplaten. 4.05 >0 orkest. 6.50 lie- >st. 10.25 serena- Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. ÏL Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT BLK3N WERH3A8. Abonnamsntsnrlls: Per 3 maanden, franco ner nost. *3 Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 repels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Het „Vaderland" vestigt de aandacht op een merkwaardige studie vein den 'heer W. J. van de Woestijne over de be- strijding van het oorlogsgevaar. De schrijver een aanhanger van de S.D.A.P. gaat hierin regelrecht tegen den rooden stroom in en 'betoogt niet meer of minder, dan dat een ontwapend Nederland in de gegeven omstandigheden een gevaar voor den vrede beteekent. Hij begint met de ontwikkeling van de militaire techniek na den oorlog te schet sen, waarbij in 't hijzonder opvalt het in enkele groote landen bestaande streven naar een kernleger. Meer dan ooit geven thans de kern- legers met hun luchtvloten, gemotoriseer de afdeelingen enz. gelegenheid tot onver- hoedsche aanvallen, waartegen tot dus ver geen ander verweer mogelijk is dan. pogingen om 'zelf hierin den aanvaller vóór te zijn. Deze strekking gaat juist den verkeer den kant uit. Practische vredespolitiek moet daarom voor dien noodlott'igen, thans nog onvermijdelijken wedloop een andere oplossing trachten te vinden. Gedeeltelijke ontwapening helpt hier van den wal in de sloot: zij vervangt het betrekkelijk ongevaarlijke millioenenleger door een kernlegerl Evenmin helpt het demilitariseeren van een zone: de aan valler steekt met zijn beweeglijke kern- leger daar gemakkelijk doorheen. Een sterk volkenbondsleger zou hier nuttig kunnen zijn als het er was. Maar het is voorloopig niets dan een vrome wensoh. In de gegeven omstandigheden is de versterkte grensdekking, gelijk Frankrijk die voorbereidt, nog de beste oplossing. Een systeem, aanbevolen door niemand minder dan Paul Boncour: Frankrijk zal zich betrekkelijk veilig gevoelen achter deze dekkingen, zijn mobilisatie minder bedreigd weten en den diplomaten meer tijd kunnen geven om voor eventueele con flicten een vreedzame oplossing te zoe ken. In dezen gedachtengang zijn dus de versterkingen aan de Fransche en Bel gische Oostgrenzen te beschouwen als een krachtige steun voor de 'handhaving van den vrede: zij scheppen een waarborg voor de rustige mobilisatie van de groote defensieve strijdmacht, kunnen daardoor onrust en overhaasting voorkomen en al dus de kans op vreedzame afwikkeling van conflicten verhoogen. In Nederland echter houdt die be scherming op. Hier ligt dus de zwakke plaats in den ketting. Een mogelijke aan bal van Oost naar West zal den weg van den kleinsten weerstand volgen. Alles hangt hier af van den weerstand dien wij kunnen bieden. Zonder eenigen twijfel komt de aanval over ons gebied als Nederland ontwapend is: daarin ligt thans het gevaar voor den Europeeschen vrede. Te meer omdat Nederland door allerlei begeerenswaardige objecten (riviermon den waterlinie, havens, voorraden) nooit door een oorlogvoerende aan zijn tegen stander kan worden overgelaten. Een ontwapend Nederland maakt dien tengevolge een wedloop van de in con flict zijnde partijen noodig, nog voor de diplomaten en de Volkenbond gereed zijn om de uitbarsting te voorkomen. Het allernoodzakelijkste gevolg van onze ontwapening is dan nog niet eens, dat de strijd op óns gebied ontbrandt, maar bovenal dat het redden van den vrede door onze ontwape ning onmogelijk is gemaakt. Om dat te voorkomen behoeft Neder land geen leger, dat in staat is om de groote mogendheden langen tijd te weer staan: reeds een oponthoud van enkele dagen is een voldoende resultaat. Daar door toch komt de aanvaller in de slecht ste situatie: bij een ontwapend Nederland heeft de eerste aanvaller de beste kans, bij een bewapend Nederland is voor hem de kans practisch verkeken. Het defensief georiënteerde Neder land- sche leger is daarom een onmisbare fac tor voor den Europeeschen vrede; zijn taak komt overeen met die, welke het Volkenbondsleger zou moeten vervullen als het bestond! In deze opvatting is de Europeesche taak van Nederland de strikte handha ving van zijn eigen neutraliteit; het moet zich keeren tegen den schender dier neu traliteit. Voor de belangrijke internationale taak mogen wij niet voor offers terugschrikken met het oog op de groote belangen die op het spel staan. De 'hoop en het vertrouwen op een betere toekomst ontslaan ons niet van de verplichting om met de bestaande feiten rekening te houden en onze inter nationale taak in het belang van vrede en veiligheid te vervullen. Zoo moeten wij, zegt de heer van de Woestijne aan 't slot van dit artikel, realistische vredespolitiek voeren, een politiek die afwijkt van de thans bij de Nederlandsche S.D.A.P. gang bare begrippen, maar die door vooraan staande leden der Socialistische Arbei ders Internationale in practijk wordt ge bracht. Het spreekt wel vanzelf dat de schrij ver onmiddellijk door de S. D. A. P. zal worden verloochend. Nog minder dan op het gebied van de salarispolitiek zal hier het zelfstandig denken en handelen worden geduld. Wat deze schrijver zegt, moge dan in het belang zijn van het land en van den Europeeschen vrede, 'het partijbelang stelt andere eisohen, en daarom zullen zijne beschouwingen geen instemming vinden. Maar hunne 'beteekenis is er niet min der groot om. Ingezonden Mededeeling. zijn dezen winter weer geholpen met Aangenaam middel tegen elke Hoest en Verkoudheid. Volgens de recepten van Dr. Alph. Louquette. Engeland's tarievenpolitiek. Het Britsche kabinet heeft gisteren twee bijeenkomsten gehouden ter bespre king van de politiek inzake de douane tarieven, doch er werd geenerlei be sluit genomen. Heden zal de bespreking worden hervat. Het gerucht loopt dat er zoowel in den boezem van het subcomité als in den boe zem van het kabinet meeningsverschillen bestaan, maar er wordt te verstaan ge geven, dat deze niet zoo ernstig zijn, dat zij de mogelijkheid van uiteindelijke over eenstemming uitsluiten. Men hoopt deze meeningsverschillen door nieuwe bespre kingen uit den weg te ruimen. Tot dusver is er van bevoegde zijde gee nerlei aanwijzing gegeven nopens de strekking der voorstellen van het sub comité maar de algemeene indruk is, dat dit voor een algemeen douaneta rief is op den invoer van fa brikaten. Het voorgestelde invoerrecht zou het dubbele doel hebben den omvang der in voeren te beperken, en een belangrijke bron van inkomsten op te leveren voor de schatkist. Revolutionaire onlusten in Spanje. Tusschen Manresa en Berga in de pro vincie Barcelona zijn onlusten uitgebro ken. De regeering heeft een sterke afdeeling troepen uit Saragossa naar het tooneel van den opstand gezonden. De ministerraad is bijeengekomen om zich met de gebeurtenissen in Manresa bezig te houden. Na afloop van de beraadslagingen ver klaarde de minister van arbeid, dat de regeering vast besloten is, de onlusten ten krachtigste te onderdrukken. De minister van binnenlandsche zaken deed nog de volgende mededeelingen. Tusschen Manresa en Berga is een re- volutionnaire algemeene staking uitge broken. De oproerlingen hebben een spoorlijn bezet en zich meester gemaakt van de telefoonleidingen, de telefooncen trale te Navascues en een munitie- en dy- namietdepot. De minister-president meent, dat de leiders der beweging te vinden zijn on der anarchistische elementen. De Spaansche premier heeft verklaard, dat alles voor een algemeenen opstand in heel Spanje tegen Maandag a.s. was voorbereid. De regeering kende het complot in heel zijn omvang. De instructies komen uit het buitenland. De sommen, die naar Spanje gezonden worden om de onlusten te steu nen zijn bekend, evenals degenen, die deze sommen ontvingen. Smokkelen van deviezen. Door beambten van de douane-recher che te Berlijn is een geval van deviezen- smokkel ontdekt, waarbij het gaat om mil- lioenen rijksmark. De bankier, dr Gutherz, de vertegen woordiger van het bankiershuis Singer und Friedlander, dat zijn hoofdzetel te Londen heeft, is gearresteerd. Waar schijnlijk zullen in den loop van de vol gende dagen verdere arrestaties van ban kiers en privé-personen volgen. Toen dr Gutherz naar Mariënbad wil de vertrekken en daarmede het Duitsche rijksgebied zou hebben verlaten, werd bij door de beambten in den D-trein gear resteerd. Meer dan een half millioen rijksmark is reeds in beslag genomen. Korte berichten. De salarissen van de staatsbeambten in het Saargebied zullen van 1 Februari af met 5.75 tot 7.5 pet. worden verlaagd. De pensioenen, uitkeeringen aan nabe staanden en salarissen der gemeentebe ambten worden eveneens verlaagd. Als eerste gevolg van de overigens pas Zaterdag in werking tredende nieuwe botertarieven is te Berlijn de boterprijs verhoogd met 3 pfennig per pond. De gasprijzen te Berlijn zullen met gemiddeld 10 pet. worden verlaagd. Naar de Engelsche draadlooze dienst meldde, heeft MacDonald tengevolge van het vele dringende werk, dat nog gedaan moet worden voor de nieuwe bijeen komst van het parlement, een uitnoodi- ging van den Franschen minister-presi dent Laval afgeslagen, om den Zaterdag en Zondag te Parijs door te brengen. De opperburgemeester van Ober- hausen beeft de regeering te Berlijn medegedeeld, dat de stad zich in finan- ciëele moeilijkheden bevindt. Men heeft de betalingen moeten staken en de sala rissen konden slechts voor een zesde uit betaald worden. Het aantal werkloozen in Duitsch- land bedroeg op 15 Jan. 1932: 5.966.000, dit is sinds het begin van dit jaar een vermeerdering van bijna 300.000. Gisteren hing er boven de Noordzee en aan de monding van de Elbe een dikke mist, waardoor de scheepvaart sterk werd 'belemmerd. Ook aan de monding van de Eems was de mist zeer dik, zoo dat aan de Oost-Friesche kust de scheep vaart geheel stil lag. Kroonprins Frederik van Denemar ken is gisteren te Parijs aangekomen. 'Omtrent den duur van zijn verblijf is niets naders bekend. EEN ONGELUKKIGE VORSTIN. De lijdensweg van de voormalige koningin Sophie van Griekenland, een zuster van den voormallen Duitschen keizer. Het bericht, dat de voormalige koningin van Griekenland aan de gevolgen eener ■maagoperatie te Frankfort a. d. Main in de kliniek van prof. von Noorden over leden is, beteekent het tragisch einde van een tragisch leven. Net als haar keizer lijke broeder moest ook deze vrouw haar laatste levensjaren in ballingschap slijten. Tweemaal werd zij met haar echtgenoot koning Konstantijn, van den troon in Athene verdreven en bitter moest zij de wankelbaarheid van de volksgunst erva ren. Sophie, prinses van Pruisen, vorm de door haar huwelijk met Konstantijn een enge relatie tusschen de vorstenhui zen Hohenzollern en Holstein-Sonderburg- Glücksburg. Zij was de dochter van den lateren kei zer Frederik III, en diens gemalin Victo ria. Haar oudste zuster, hertogin Charlotte von Sachsen-Meiningen, stierf reeds in 1919. Haar tweede zuster, prinses Victo ria, vestigde de publieke aandacht op Ingezonden Mededeeling. Schoonheid brengt verplichtingen medel Wie mooi is moet er juist voor zorgen, dat door regelmatig gebruik van de goede Chlorodonttandpasta de witte tanden be houden blijven. Een proef overtuigt. Per tube 35 cent. zich door haar huwelijk met den Russi sch en avonturier Zoubkoff en haar tra gisch einde als onbemiddelde vrouw in Godesberg ligt nog in onze herinnering. Na het overlijden van koningin Sophie leeft van 's keizers zusters thans nog prin ses Margaretha, die gehuwd is met prins Karl von Hessen en slot Friedrichshof in den Taunus bewoont. Prinses Sophie van Pruisen werd 14 Juni 1870 geboren en trad in October 1889 in 't huwelijk met den toenmaligen kroonprins Konstantijn van Griekenland. In tegenwoordigheid van keizer Wilhelm II vond het huwelijk in Athene plaats. Twee jaar later ging 's keizers zuster over tot het Grieksch-orÜiodoxe geloof. De kei zer was het met deze handelwijze niet eens en verbood in zijn keizerlijken toorn zijn zuster het betreden van den Priii- sischen bodem, 's Keizers ontstemming maakte zich ook op politiek gebied be merkbaar: Fürst Bülow vertelt in zijn memoires, hoe Wilhelm II aan den sul tan van Turkije een hartelijk telegram zond, nadat deze in 1897 in den oor log tusschen Griekenland en Turkije de overwinning behaald had. In Griekenland wekte dit telegram een storm van veront waardiging en Konstantijn heeft zijn zwa ger deze daad zwaar aangerekend. Kon stantijn publiceerde in 1899 een uitvoerig rapport, om zich aan de hand van histo rische documenten te rechtvaardigen. Van het begin der regeering beteekende het leven in Griekenland voor koningin Sophie een lijdensweg. Dat werd men weer bijzonder duidelijk gewaar, toen Kon stantijn bij 't uitbreken van den wereldoor log op aandringen der entente ten gun ste van zijn oudsten zoon, prins Alexan der, afstand moest doen van den troon. Konstantijn en Sophie verlieten Grieken land en begaven zich naar Zwitserland. Daar stierf koning Alexander in December 1920. Het Grieksche volk riep zijn vroege- ren koning terug naar Athene en 19 De cember 1920 nam koning Konstantijn op nieuw de regeering ter hand. Maar ook zijn tweede bewind was niet van langen duur. F en veldtocht tegen de Turken, waarbij de HeJleensche troepen opnieuw verslagen werden, werd hem tot noodlot. De "overwinning van Kemal Pa scha noopte hem, voorgoed afstand te doen van den Griekschen troon. In Sep tember 1922 keerde het koninklijk echt paar Griekenland voorgoed den rug toe. Konstantijn en Sophie begaven zich naar het Italiaansche eiland Sicilië, waar de koning in Jan. "'23 in Palermo overleed. Van toen af leefde zijn weduwe teruggetrok ken in de buurt van. Florence. Haar twee- de zoon, die als koning George II den troon besteeg, had niet veel meer geluk dan zijn vader. Reeds in 1924 brak in Griekenland de revolutie uit en werd de Helleensche republiek uitgeroepen. Als vorstin en als moeder heeft Sophie wei nig vreugde beleefd. Haar oudste dochter, prinses Helene, was gehuwd met kroon prins Carol van Roemenië, die zelf bui tenslands moest leven, totdat hij' vrij on verwacht tot koning geproclameerd werd. Ook dit huwelijk was verre van gelukkig en koningin Jlelene leeft in scheiding in Engeland. Slechts eenmaal per jaar mag zij haar zoon, den kroonprins van Roe menië bezoeken. Uit het huwelijk van de thans overleden koningin Sophie zijn nog drie andere kinderen voortgekomen, prins Paul en de prinsessen Irene en Ka- tharina van Griekenland. Gemeente op zwart zaad. Onderwijzers geen salaris. Het gemeentebestuur van Dwingelo (Dr.) heeft den onderwijzers aldaar het salaris over December 1931 nog niet kun nen uitbetalen daar de gemeentekas zulks niet toelaat. De crisis in den landbouw. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, den Ministerraad en de Tweede Kamer is, namens meer dan 8500 oud-leerlingen van landbouwscho len en -curcusseu een geteekend adres verzonden, waarin er op yrnjrdt gewezen, Binnenland. Knoeierijen bij de militaire administra tie te Breda. Buitenland. Revolutionaire onlusten in Spanje. Engeland's tarievenpolitiek. dat de rampspoedige daling van de prij zen der landbouwproducten den nood on der de landbouwers voortdurend doet stij gen; dat, gelet op de hoogte van de vaste lasten, die op het landbouwbedrijf druk ken, hier beperking van de productie veel minder mogelijk is dan in de nijverheid; dat de steeds voortgaande bemoeilijking van den uitvoer onzer landbouwproduc ten krachtige tegenmaatregelen eischt; dat verruiming van den afzet dier pro ducten op de binnenlandsche markt een dringende noodzakelijkheid zal blijken; dat maatregelen ter verhooging van de prijzen van deze producten op de binnen landsche markt onontbeerlijk zijn; dat daarnaast verlichting van de lasten, die op het landbouwbedrijf drukken, niet zal kunnen worden gemist; dat de landbou wende stand, die in de oorlogsjaren ons volk heeft gevoed, thans op ons volk een dringend beroep doet om hulp in den nood. Den Minister wordt verzocht alle maat regelen te willen bevorderen, die dringend noodig zijn om te voorkomen, dat de landbouwende stand in Nederland ten on der gaat. Contingenteering vleeschinvoer gevraagd. Het Koninklijk Nederlandsch Land bouw Comité heeft bet volgende telegram aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gericht: „In verband met tal rijke verzoeken onzer organisaties inzake spoedige hulp aan de in nood verkeerende veeboudersbedrijven, verzoeken wij Uwe Excellentie onverwijld tot contingentee ring invoer vleesch over te gaan." Organisatie is alles! Gisterochtend, zoo meldt het „Han delsblad", even nadat Hondong met de „Valk" van Schiphol vertrokken was, kwam daar een telegram van Geysendorf- fer uit Bagdad, waarin deze vroeg om eenige onderdeelen, die alleen van hieruit verkregen kunnen worden. Onmiddellijk was de gronddienst van de K. L. M. aan het werk. Radiografisch kreeg Hondong opdracht te Brussel een tusschenlanding te maken; in dien tusschentijd werd de E. Z. vliegklaar gemaakt en ontving Both de opdracht de benoodigde deelen naar Brussel te brengen. Aldus geschiedde. Hondong landde te Brussel, wachtte er een poos, zag de E. Z. komen, die om 11.23 op het vliegveld neerstreek. Zes minuten, zegge zes minuten later, om 11.29 bracht Jan Hondong de moto ren van zijn „Valk" weer op vol-toeren en even later verdween hij in Zuidelijke richting. Met de onderdeelen, die hij ergens onderweg tusschen hier en Bag dad aan Geysendorffer zal overhandi gen. Nu de Regeering kan confingenteeren. Naar de „Tel." verneemt, hebben na de aanneming van het contingenteerings- wetje de regeering voor circa twee hon derd artikelen verzoeken tot beperking van den invoer bereikt. De fantasie-berichten over onze wapen- uitvoer. In verband met de herhaaldelijk in de Fransche pers opduikende berichten over wapen-uitvoer uit Nederland naar Duitschland heeft gisterochtend de Fran sche militairen Attaché te 's Gravenhage in gezelschap van de stafofficieren, do oversten van Voorst tot Voorst en Ouden dijk een bezoek gebracht aan de opslag plaatsen van H. I. H. „Siderius" te Krim pen a. d. IJssel. Het gezelschap arriveerde te half elf op het terrein van de fabriek waar het op gewacht werd door den directeur van de H. I. H. „Siderius", den heer G. I. Han- gens. Men heeft een rondwandeling door de verschillende opslagplaatsen gemaakt, waarbij den attaché alle gewenschte in lichtingen verstrekt zijn. Te twaalf uur is het gezelschap weer naar Den Haag ver trokken,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1