Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Onderwijs. Berlijnsche Brieven Met de stammen, die de beste resultaten geven wordt doorgewerkt. Aldus besloten. Aagtekerke. De vergadering van den gemeenteraad, die Woensdagmiddag ge houden werd, opende de voorzitter met eene rede, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen in het afgeloopen jaar plaats vond, waarbij hij in het bijzonder naar voren bracht de aansluiting aan het elec- trisch net. Hij betreurde het dat niet meer aansluitingen aan dit net tot stand kwa men. Dhr Moens beantwoordde deze rede. Een adres van de gemeente Wehl in zake instelling van een afzonderlijk land bouw ministerie werd voor kennisgeving aangenomen. Door de Ghr. vakorganisatie van Land arbeiders was een verzoes. aan den Raad gericht om over te gaan lot werkverschaf fing. De voorzitter gaf eene toelichting Verschillende personen, die werkloos wa ren hadden hem al om werk' verzocht. B. en W. stellen nu voor om te bepalen, dat voor werkverschaffing in aanmerking ko men hoofden van gezinnen of kostwin ners,. die meer dan 14 dagen werkloos zijn en die minder dan 2 gemeten land hebben. Er zal per week twee dagen ge werkt worden tegen een loon van f 1.50 per dag. Dhr 'C. de Visser vraagt wie als kost winner beschouwd zal worden, waarop de voorzitter de meening van B. en W. in dezen toelicht. Dhr Kodde kan zich wel met het loon vereenigen. Echter acht hij twee dagen per week te weinig. Hij zou dit willen zien bepaald op 3 of 4 dagen of anders aan de hoofden van groote ge zinnen meer dagen werk willen verschaf fen dan aan anderen. Dhr Wisse prijst het voorzichtige beleid van B. en W., hij meent dat echter personen boven 60 jaar niet meer in aanmerking moeten komen in tegenstelling van het voorstel van B. en W., die tot 65 jaar willen gaan. De voorzitter zegt, dat de ouderdom van 65 jaar is gekozen in verband met de toe kenning van ouderdomsrente. Dhr Moens stelt voor aan de Diaconieën steun te vragen. Dhr P. de Visser acht het heter, dat werk verschaft wordt dan dat bedeeld zou moeten worden. Hij is echter te vin den voor het vragen van eene bijdrage van die instellingen in de kosten van werkverschaffing. Dhr W. de Visser 'kan zich met het voorstel van B. en W. ver eenigen, hij vreest echter dat er weinig werk zal zijn te vinden. Dhr Kodde stelt voor te bepalen, dat hoofden van gezin nen met meer dan 6 kinderen gedurende 3 dagen per week tewerk zullen worden gesteld, welk voorstel echter diet gesteund wordt. Dhr Corré verklaart zich voor het voorstel van B. en W., dat daarna met algemeene stemmen aangenomen wordt. Als werkobjecten stellen B. en W. voor het uitdiepen van enkele putten en sloo- ten hij de kom van het dorp om als wa terreservoir te dienen ingeval van brand, verder het herstellen van den Roosjes- weg en van de zijkanten van den weg OostkapelleWestkapelle, het dempen van de sprink bij den Domhurgschen mo len, vooral met het oog op den smallen weg aldaar. Dhr Corré vraagt of het niet meer aanbeveling zou verdienen om een der welbakken op het dorp veel grooter te maken. Dhr C. de Visser geeft in over weging de begraafplaats te verbeteren en het daarover loopende pad te verbreeden. Dhr W. de Visser zag gaarne dat op een gedeelte van den Kloosterweg de zijkant verbeterd wordt en stelt daarvoor grond beschikbaar. De heeren Wisse en Corré vestigen de aandacht op verschillende plaatsen van dien weg die verbeterd kun nen worden. De voorzitter zegt, dat waar thans blijkt dat genoeg werkobjecten te vinden zijn het misschien te overwegen zou zijn, als de Diaconiën wilden helpen, drie dagen per week te laten werken waardoor de werkloozen beter zouden worden ge holpen. Hij prijst het, dat de arbeiders in deze gemeente er zelf verre de voorkeur aan geven door werken in hun onderhoud te voorzien dan door het aankloppen bij instellingen van liefdadigheid. Dhr P. de Visser wil althans in het begin niet ver der gaan dan twee dagen per week werk- verschaffng. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten om aan de Diaco nieën eene bijdrage te vragen in de kos ten van werkverschaffing. Het bestuur der Ver. Diaconieschool verzoekt gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaf fen van nieuwe banken, welk verzoek in de vorige vergadering was afgewezen. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren G. de Visser en Corré, wordt daarna besloten om, daar de banken nog bruikbaar zijn en de gemeentefinanciën een zoo'n groote uitgaaf thans niet toe laten, geen gelden beschikbaar te stellen. Bruinisse. Gisterenavond vergaderde den Bond van Mosselkweekers, afdeeling Bruinisse, onder voorzitterschap van W. v. d. Berge Dzn. Deze opent de vergade ring, stelt de 'groote belangstelling op prijs en wenscht de leden een voorspoedig jaar; temeer, omdat het vorige jaar voor de leden, op een enkele uitzondering na, zeer slecht geweest is door de crisis. Daartoe werkte ook mede de slechte groei der mossels en daardoor zeer geringe af name, alsook de zeer lage prijzen, voor namelijk voor de Afd. Bruinisse. Het bestuurslid J. Ockerse Jz. heeft be dankt wegens hoogen leeftijd. De voor zitter dankt dezen voor het vele, dat hij in het belang an den Bond heeft gedaan, aangezien hij vice-voorzitter was vanaf de oprichting. In zijn plaats is gekozen dhr Anth. Jumelet Wz. Een schrijven van de vereeniging „Schuttevaer" met het verzoek, dat de afd. Bruinisse zich bij haar zal aanslui ten, wordt aangenomen. De contributie bedraagt 15 per jaar. De voorzitter deelt mede, dat op 5 Jan. 1.1. een bericht in „De Temps" voorkwam, omtrent contingenteering van den invoer van Zeeuwsohe mosselen. Een commissie van drie leden uit het hoofdbestuur v. d. Zeeuwschen Bond van Mosselkweekers heeft zich terstond naar Frankrijk bege ven, om poolshoogte te nemen. De heeren werden al spoedig gerustgesteld. Van con tingenteering van mossels zal waarschijn lijk niets komen. Omtrent de groote Zuiderzeemosselen wordt medegedeeld, dat er eindelijk een oplossing zal komen. Een der leden stelt voor kwijtschelding der pacht te verzoe ken voor de leden, die zoowat niets heb ben verdiend, hetwelk zal worden door gezonden naar het hoofdbestuur. Bespro ken werd, hoe bij de openstelling van de Zuiderzee de maat van het mosselzaad moet zijn en welk gedeelte van de Zuider- of Waddenzee opengesteld zou moeten worden in 't belang der Zeeuwsche Mos sel visscherij. Ook bet resultaat vau deze besprekingen zal naar het Hoofdbestuur doorgezonden worden. Gisteravond viel het elfjarig zoontje van G. S. alhier met zijn fiets Hij brak een been. Door eenige personen werd hij naar de ouderlijke woning gebracht, waar hij door dr de Kook werd behandeld. Colijnsplaat. In de Maandagavond ge houden vergadering van aandeelhouders in de weegbrug „Helpt U zelf" is tot we ger benoemd dhr Joh. van Gist. Dhr J. van Dis had voor deze functie bedankt. Vrouwepolder. Door de directie der N.V. P. E. Z. E. M. is het tarief voer 1932 van het electrisch licht bepaald op f0.45 per K.W.U. voor Vrouwenpolder en f 0.39 per K.W.U. voor Gapinge. Veere. Maandagavond werd de jaarver gadering gehouden vau het varkensfonds Aanwezig 30 leden. De vereeniging bestaat uit 91 leden. Er hadden onder de 270 aan gegeven varkens 8 ongelukken plaats. De rekening over 1931 beliep in ont vangsten f 293.31 en in uitgaaf f 260.54, alzoo in kas f 32.77. Over 1931 waren bij de onderlinge slachtveeverzekering 200 slachtvarkens verzekerd geweest. Als bestuurslid werd herkozen F. J. Castel. Als bode werd benoemd P. J. Mal- jers. Het reglement werd herzien en opnieuw vastgesteld. Gezien de ongunstige uitkomsten der varkenshouderij werd besloten een ver zoek te richten tot het gemeentebestuur ter verkrijging vau 25 pet. verlaging der slachthuisgelden. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Usselo, G. E. Alers, Zuid- Afrikaansch predikant met verlof, I. Fa- ber te Schoonoord en H. C. Valeton te Wichmond. Beroepen te Kesteren E. Schimmel te Ameide; te Oude Tonge M. B. Verkerk te Mijdrecht; te Usselo H. C. Valeton te Wichmond. Bedankt voor Veenendaal W. L. Mulder te Voorthuizen; voor St. Philipsland, H. H. van Ameide te Ouddorp. Geref. Kerken. Aangenomen naar Pijnacker-Nootdorp J. A. Meijer, cand. te Niezijl. Bedankt voor Vrijhoeve 's Grevelduin- Capelle J. A. Meijer, cand. te Niezijl. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Broek onder Akkerwoude, P. Dijkstra te Lutten en J. Hovius te N. Pekela. 's-Gravenpolder. Gekozen tot notahei bij de Ned. Herv. Gemeente dhr B. G. Douw. Benoeming kerkelijk hoog leer a a rNaar het „Vaderl." verneemt zal de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk een buitengewone vergadering van de Algemeene Synode bijeenroepen op 6 April ter benoeming van een kerkelijken hoogleeraar, aange zien dr H. M. van Nes, te Leiden, op 31 Maart a.s. den zeventigjarigen leeftijd zal hebben bereikt. Uiterlijk vier weken te voren zal de commissie van voordracht bijeenkomen, teneinde een drietal op te maken, waaruit de Synode een keuze kan doen. De zaak-Ds J. Keiler. Door 14-4 lidmaten der Ned. Herv. Gem. te IJs- selmuiden is aan de Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk verzocht, in de zaak van Ds J. Keiler, ontzet predikant aldaar, een nieuw onderzoek te gelasten. Zij meenen, dat het oordeel der Synode op een een zijdig onvoldoende onderzoek berust. Proces afgewimpeld. Wij lé zen in het Orgaan van den Bond van Predikanten Nu er vóór enkele weken iets over in de groote pers heeft gestaan, kunnen we hier wel vermelden dat we onlangs heb ben gecorrespondeerd met een lid van den Ring Borssele over de mogelijkheid om de gemeente Biezelinge, wier weigerach tigheid door het geval Engelsma van Ier- seke békend geworden is, in rechte te laten aanspreken door den ring voor vol ledige uitbetaling van de vacature-gelden. Biezelinge was n.l. ter bediening toegewe zen aan den Ring Borssele. Naar toen aan het licht kwam voelden de leden van den Ring Borssele er wel wat voor om het maar eens in rechte te probeeren en voor dit geval gebruik te maken van het aanbod van het Hoofdbestuur van den Bood en dus op kosten vau den, Bood Biezelinge dit proces aan te doen. Nader blijkt nu, dat het Classicaal Be stuur van Goes in de ongesteldheid van een der predikanten uit den Ring Borssele aanleiding gevonden heeft om Biezelinge weer af te nemen van den Ring Borssele en toe te wijzen aan den Ring Goes. De ietwat afwekende wyze waarop het Classicaal Bestuur van Goes hierbjf te werk is «regaan heeft in die omgeving het vermoeden doen rijzen, dat het Classicaal Bestuur lucht had vekregen van de plan nen van den ring Borssele en met het oog daarop in de ziekte van dien predi kant slechts een weikome aanleiding heeft gevonden om Biezelinge in een Ring on der te brengen waar „het geval wel weer in watten zal worden gewikkeld." Het vrouwenstemrecht in de Ned. Herv. Kerk. Het Prov. kerk bestuur van Friesland heeft in zijn Maan dag j.l. gehouden vergadering den kefke- raad der Ned. Herv. Gemeente te Oude- mirdum c.a. die weigerde de namen der vrouwelijke lidmaten op de lijst van stem gerechtigde lidmaten te plaatsen, ge schorst. Aan Oudemirdum overkomt dus helzelf de als St. Annaland. Gelijk men weet, achten beide kerkera- den het kerkelijk vrouwenstemrecht dui delijk in strijd met Gods Woord. Geslaagd voor het examen Boekhou den, Vereen, van Leeraren, de heer J. Goedbloed, te Middelburg. Gepromoveerd aan de Handels- hoogeschool te Rotterdam tot doctor in de Handelswetenschap de heer G. J. van Vessem, geb. te Bruinisse. Par ij sc he trein op een lorrie geloopen. De Parijsche trein, die 'gisteravond om 21.53 uur te Amster dam moest aankomen, is bij wachtpost B.A. .te Sloterdijk op een lorrie geloopen, welke daar op de rails stond. De lorrie werd van de haan geslingerd en de trein spoedig tot stilstand gebracht. Het onge val heeft verder geen gevolgen gehad en de passagiers hebben er nauwelijks iets van bemerkt. Met zeven minuten vertra ging is de trein op het C.S. binnengeloo- pen. Uit het onderzoek van de spoorweg autoriteiten en de politie is komen vast te staan, dat de lorrie, die op de rails stond, een z.g. eenmans-lorrie was, welke een groot gewicht heeft, en het mag dan ook een wonder heeten, dat de D-trein niet ontspoord is. ii Stukken ijzer van de vernielde lorrie en kiezelsteen van de baan zijn door de ruiten gevlogen van een electrischen trein, die om 21.45 van het C.S. naar Haar lem vertrok. Niemand werd echter ge wond. Tot nu toe kon niet worden uitgemaakt wie kort voor het passeeren van den Pa- rijschen trein de lorrie op de baan heeft (hebben) geplaatst. De haanwachter heeft verklaard, dat hij persoonlijk in den vooravond de lorrie bijzijden de spoorbaan heeft gezet. Een sneu geval. "Uit Echten (Polder), gem. Lemsterland, schrijft men aan het Nwsbl. v. h. N.: Het bestuur der arme Christelijke school alhier werd verleden week ver blijd met een gift van f 350, gestort door een spaarbank uit Amersfoort, op haar gironummer 164096. Vooral in deze be narde tijden en ook omdat er jaarlijks een tekort is van een paar duizend gulden, was dit een bron van groote blijdschap. Zeer groot was echter de teleurstelling, toen er nadat een hartelijke brief met dank aan die instelling gezonden was, daarop als antwoord kwam, een kort koel briefje, dat 'die storting op een vergissing berustte. De teleurstelling is wel groot. De smokkelarij aan de Oost grens Na eenige maanden van betrek kelijke kalmte, is ondanks het strenge optreden van de Duitsche beambten de smokkelarij weer sterk toegenomen. Men kan zich een denkbeeld vormen van den omvang van dit bedrijf, indien men ken nis neemt van de zoo juist gepubliceerde cijfers van het district Dusseldorf, dat is dus over een klein deel van het grens gebied bij Zuid-Gelderland en Noord-Lim burg, over December 1931. In deze opgave lezen wiji, dat in beslag werden genomen: 186.000 cigaretten, 10.500 boekjes cigarettenpapier, 3700 k.g. tabak, 2100 k.g. koffie, 30.000 lc.g. graan, 3700 k.g. mealproducten. Men moet hierbij1 rekening houden met het feit, dat de scherpe bewaking niet heeft kunnen ver hinderen, dat verreweg de meeste smok- kelpartijen gelukken, zoodgt het aange haalde slechts een gering gedeelte vormt van hetgeen over de grens wordt ga- Iracht. Voorts was December een maand van betrekkelijk geringe activiteit van de smokkelaars, die zich thans eerst ver trouwd gemaakt schijnen te hebben met het feit, dat na de eerste waarschu wing rnet scherp geschoten wordt. In de opgave vinden wij; voorts verméld, dat 1438 arrestatie; plaats vonden; waar bij 169 fietsen, twee transportfietsen en 12 vrachtauto's in beslag genomen werde. Interessant is ook wat wordt rnede- deeld over hetgeen met dé inbcs'agg'eio- imeui waar gebeurt. Koffie, graan en meel- producten worden in het binnenland on derhands verkocht of in het openbaar geveild. Om een benadeeling van den handel, die door de smokkellaars hei meest beoefend wordt, in het grensge bied te vermeden, worden groote hoeveel heden verder in Duitschland te gelde ge maakt. Cigaretten, cigarettenpapier en ta bak worden in het buitenland verkocht. Er zijn maatregelen getroffen, waardoor het opnieuw binnensmokkelen der waren wordt verhinderd. Waarin deze maatrege len bestaan en of zij met succes worden toegepast, wordt niet meegedeeld, maar het is een publiek geheim, dat de smokke laars bij voorkeur op deze verkoopingen hun voorraad aanvullen, daar de prijzen vrijwel steeds aanmerkelijk lager zijn dan die zij moeten betalen in de winkels op Nederlandsch gebied. In Duitschland zelf kunnen deze waren niet verkocht worden, daar de belastingen er op, waar van betaling een voorwaarde van afgifte 6s, zeer hoog zijn en door de opbrengst bij lange na niet gedekt worden. Slechts een zeer gering deel der inbe- slaggenomen goederen, die op de hiervoor omschreven wijze niet te gelde worden gemaakt, wordt ter beschikking van in richtingen v.an weldadigheid gesteld. Wij maakten verleden week melding van een schietpartij aan de grens, waarbij de Duitsche douaniers uit de richting van de Nederlandsche grens door smokkelaars werden beschoten. De Duitsche beambten beweren, dat zij de schutters hebben waargenomen, maar aangezien deze zich op Nederlandsch grondgebied bevonden, hen niet konden achtervolgen of arrestee- ren. De Duitsche autoriteiten zijn in ver band hiermede voornemens stappen te doen bij hun Nederlandsche collega's, ten einde te bewerkstelligen, dat strenge maat regelen togen met vuurwapenen gewapen de smokkelaars, die zich op Nederlandsch gebied bevinden, worden genomen. Dat de Duitsche beambten overigens bij het gebruik van hun wapenen niet steeds de noodige voorzichtigheid in acht nemen, bewijst wel een voorval, dat dezer dagen te Goch groote sensatie teweeg bracht. Twee douanebeambten achtervolgden in den vroegen morgen een smokkelaar, die per rijwiel de markt passeerde. Daar het marktdag was, hearschte er, ondanks het vroege uur, reeds een groote levendig heid en daardoor had de smokkelaar kans om te ontsnappen. Wellicht door de emo tie van de wilde jacht, trokken de doua niers hun revolver en losten eenige scho ten op den vluchteling zonder deze even wel te treffen. Wat erger was, de kogels vlogen door de ruiten van een café, waar zich reeds bezoekers bevonden, en van een particuliere woning. Eenige emaille reclameschildjes aan den muur in 'de ge- kamer van het café werden getroffen en zwaar gehavend. Deze geschiedenis bewijst wel heel sterk, hoe gespannen de verhouding tus- schen smokkelaars en douanebeambten is. De Stanfries IV gelicht. Het weer aan de oppervlakte brengen van het wrak der tijdens de reis van Amster dam naar Harlingen op de Zuiderzee ver gane vrachtstoomboot Stanfries IV, van de N. V. Scheepvaart-Maatschappij Hol land-Friesland, is gisteren, dank zij den bijzonder gunstigen weerstoestand, na vele uren van ingespannen en moeizamen arbeid een feit geworden. Te ongeveer 5 uur in den middag was de Stanfries IV drijvende en konden de verschillende aanwezige deskundigen een onderzoek aan boord instellen. Daarbij is gebleken, dat de ingangskappen van de voor- en achterlogiezen, alsmede de lui ken waren weggeslagen; voorts, dat de groote lier bij den mast dwars bij het dek horizontaal was afgebroken, welk lot ook den mast zelf, en wel bij den mastkoker, getroffen heeft. Het zeil stond in top, een bewijs, dat het schip zeilende was, toen de ramp geschiedde. Ook is komen vast te staan, dat de Stanfries IV niet ten anker is gegaan. De ankerketting was na melijk niet uitgeloopen, terwijl de spil vast stond. Voor zoover was na te gaan, waren de lijken van de vier opvarenden, die bij de ramp om het leven zijn gekomen, niet meer aan boord. Weer een moordaanslag te IJ muiden? Dinsdagavond te om streeks 10 uur werd op het Sluisplein door een zekeren W. een tweetal schoten gelost op C. Kok, wonende in de Bloem- straat te IJmuiden. De beide schoten mis ten doel, waarna de aanvaller zijn wapen in het water wierp. Reeds herhaaldelijk had de W. ernstige bedreigingen tegen K. geuit. De aanleiding voor deze daad moet gezocht worden in een ontslagkwestie bij de bootliedenvereeniging IJmuiden. Politieonderzoek maakte uit, dat vermoe delijk is gebruik gemaakt van een knal- pistool en dus van een moordaanslag niet kan gesproken worden. Het politie-onder- zoek duurt voort. Autodieven gesnapt. Din&- dagavond omstreeks 11 uur deed de heer J. bij de politie te Leiden aangifte, dat zijn twee-persoonsauto, staande op de Breestraat, was ontvreemd. De politie trok er in gezelschap van den heer J. onmid dellijk met den politieauto op uit en ver nam, dat de dieven in het Motorhuis ben zine hadden bijgevuld. In Sassenheim kwamen de achtervol gers de namen der daders te weten, door dat een surveilleerend veldwachter toe vallig hun rijbewijs had gecontroleerd. Tusschen Hillegom en Lisse reed de po litie de daders achterop, die bij de nade ring der politie den wagen verlieten en zich achter een huis verscholen. Op de sommatie van de politie kwamen zij te voorschijn. Het bleken te zijn E. en S., beiden te Leiden woonachtig. Zij zijn ter beschikking van den commissaris van po- tie gesteld. Relletjes te Sittard. Dins dagavond hadden te Sittard op den. Rijks weg Zuid relletjes plaats, uitgelokt door de voorstanders van het pos afgeschafte carnaval. Door de marechaussee werden opgeschoten jongens, die baldadigheden uithaalden, gearresteerd. Dit was blijk baar niet naar den zin der samenge stroomde menigte. De marechaussee werd met steenen gegooid. Deze heeft toen met de blanke sabel een charge gedaan, waar bij niemand verwond werd. Tien varkens voor drie gulden! Te Meijel gingen bij een pu blieke verkooping 10 varkens, van elk 3 maanden oud, voor 30 cent per stuk, dus voor de totale som van drie gulden, in andere handen over. NOOD LEERT BIDDEN De Bijbel is nog steeds het meest verlangde boek der wereld Gods. Gods Woord werd totdusver in 644 talen en dialecten uitgegeven. Men heeft het als een wereldwonder beschouwd, dat de oorlogsroman van Remarque, „Van het westelijk front geen nieuws" in den Berlijnschen Ullstein- Verlag een oplage bereikte, welke tus schen een en twee millioen zich beweegt. Maar wat beduidt zulk een uitgeverssuc ces, wanneer men nagaat, hoe de Bijbel ook in onzen tijd van toenemend ongeloof zijn weg vindt over de gansche wereld? In) aüe beschaafde landen werken de Bijbel-genootschappen voor de vertaling en verspreiding en aan de spits van deze organisaties staat het Britsche Bijbel genootschap in Londen. Ook het Ameri- kaansche Bijbelgenootschap zorgt ervoor, dat Gods Woord, althans de Evangeliën uit het Nieuwe Testament naar alle hoe ken der wereld uitgaan. Door de ener gie der Britsche organisatie, welke ook in Berlijn een eigen bureau heeft, is het aantal vertalingen, ook in dialectischen vorm, tot 644 gestegen. Er bestaat geen negerdialect meer in Afrika, waar niet een vertaling der H. Schrift verkrijgbaar is. Zoo is, om een paar voorbeelden hier van te noemen, de Bijbel overgebracht in het bari-dialect, dat in den Engelsch- Egyptischen Sudan gesproken wordt. Voorts verscheen een evangelie in de hundi-taal uit den Belgischen Kongo, een ander evangelie in de tula-taal van Ni geria en een editie van het Marcus- Evangelie in de ibrie-taal der ivoorkust. Het Nieuwe Testament verscheen het vorige jaar in de binanderi-taal, welke op Nieuw-Guinea gesproken wordt. Even talrijk zijn de vertalingen voor de vol ken van Oost-Azië. Hier heeft men ver talingen in het siamesisch en hettibe- taansch. Ieder jaar organiseert het Brit sche Bijbelgenootschap tien tot twaalf bewerkingen van den Bijbel in talen of dialecten, welke wij nauwelijks van hooren-zeggen kennen. Men zal het waar schijnlijk niet voor mogelijk houden maar ook in Duitschland, waar de Hoog- Duitsche taal in alle lagen der bevolking gelezen wordt verschijnen nog Bijbel edities in dialect. Zoo verscheen het vo rige jaar een Bijbel, bestemd voor de Noord-Duitsche zigeuners, welke door een zigeuner in zijn kwaliteit van colporteur in duizend exemplaren verkocht werd. Een curiosum is ook de onlangs uitge geven Bijbel in het Mecklenburgsche plat van Frits Reutter. Hoe enorm groot de afzet van Bijbels in onzen tijd is, blijkt uit officiëele gegevens: het Britsche en Buitenlandsche Bijbelgenootschap ver kocht in het afgeloopen jaar 11.88.226 ge- heele of gedeeltelijke Bijbels. Het Ameri- kaansche genootschap haalde een omzet van ruim 10 millioen Bijbels. Rekent men met andere nationale genootschap pen, dan kan men gerust aannemen, dat per jaar gemiddeld 30 millioen Bijbels gedrukt en verkocht worden. Hiermede wordt dus een record behaald, dat geen ander werk ter wereld ooit kon noemen. Onze bewondering voor het werk dezer genootschappen neemt toe, wanneer wij ons laten vertellen, dat alleen het Brit sche Bijbelgenootschap en zijn filialen in 1904 over alle deelen der wereld 421.301.313 Bijbels verspreid heeft! Dit genootschap is een liefdadigheidsorganisatie, welke vrijwel geheel op gaven en collecten in Engeland en de Engelsche kolonies is aangewezen. Jaarlijks loopen op die ma nier ongeveer 3 millioen gulden binnen. De verkoop van Bijbels brengt dan nog bijna 2 millioen gulden op, een aanzien lijk bedrag, maar toch niet al te veel, wanneer men er rekening mee houdt, dat duizenden Bijbels gratis of tegen lagen prijs verspreid worden. Voor het voorbereidend werk reizen jaarlijks 1100 mannen en vrouwen over de gansche wereld, om de Bijbels ten verkoop aan te bieden en de belangstelling voor Gods Woord te wekken en warm te houden. Voor dit propagandistisch werk kiest men voor elk land de daartoe geschikte in woners. In China wordt dus het werk door bekeerde Chineezen verricht. In de mohamedaansche landen, waar vreemde mannen de vrouwen niet mogen benade ren, wordt het werk door vrouwen ver richt. Dit werk is vaak niet ongevaarlijk en eischt veel energie en tact. Nog het vorige jaar is een zendeling in China vermoord. Ook het werk der Duitsche onderneming is van belang. Zij beperkt zich niet tot de talen, welke met het Duitsch verwant zijn. In het pas nfge- loopen jaar zag in Leipzig een Bijbel in de Perzische taal 't licht. Alleen het zet ten hiervan bracht kosten met zich mee, welke ruim een ton mark bedroegen. Wanneer men deze getallen en bedragen hoort, dan zegt men met Maarten Lu ther: Gods Woord houdt stand in eeu wigheid!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3