ngeheeren- kleeding, f No. 94 Donderdag 21 Januari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 0 De moord op het kiemende leven. Jingen. ISHUIS Verkooping Woonhuis, oefje, EERSTE BLAD. KT VAN MELLE'S KOEK, OVERAL VERKRIJGBAAR I iren enz. V □it nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. non. 11.45 Vervolg rt door het Win- w>n. 3 Knipcursus benuur. 6 Gramo- 7 Grainofoon, 7.30 rfoon. 8.15 Revue. )xnroeporkest. L 10.35 Morgen- oert. 1.20 Grarao- Drkest. 6.50 Liede- n orkest. 9.55 Re- Nederland. p. 17 Perim. 8 van Belawan. DEGONDE, uitr., van Batavia te 17 Gibraltar. Lloyd. p. 18 (5 u. n.m.) i, 19 (4 u. n.m.) p. 19 Kaap del !df te Middlesbro. WEBBERICHT. )nd van 21 Jan.: idelijke richting, weinig of geen 3 nachts, overdag ddag 3 uur: lag 3 u:. 780. Fietsers: 1DELBURG. 3 dagen .N en verkocht tegen en, dat is circa de v.: vanaf f 3.50. vanaf f 1.50. iten vanaf 11.—. irteering ndergoederen, i voor Dames- Japonnen, leed en vanaf teenloopers en Regenjassen, Ing, Hoeden en nde en effen len en Dekens, laats uarl, Vrijdag 22 23 Januari 9-8 uur April 1932. s geen opgeld. DOP: ;n van electrisch op goeden stand- eau „De Zeeuw", IOP: 3 Gemeten. Er 1 30 Gemeten. JAN SINKE te Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. fteZeeut VERSCHIJNT ERKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden- tranen per pest, f ?.~- Losse nummers0,0? Prijs der Advertentlën: 1i regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De Januari-aflevering van 't tijdschrift „Mensch en Maatschappij-" bevat o.m. een belangrijke studie van mr J. Valkhoff over dit onderwerp. Wie vreezen mocht, in den schrijver een der vele sceptici te ontmoeten, die in onze dagen op moreel en crimineel ge bied de grenzen tusschen goed en kwaad helpen vervagen en uitwisschen, wordt al spoedig gerustgesteld door de herhaalde zeer positieve uitspraken, waarin mr Valkhoff dit kwaad als een „euvel" en „een steeds voortwoekerend kwaad" brandmerkt, en den toestand in Neder land als „zeer droevig" kenschetst. „Het blijkt volslagen onmogelijk" zegt de schrijver, „om met behulp van een der geschetste methoden tot een eenigszins betrouwbare voorstelling van het getal der jaarlijks in ons land voorkomende moor den op het ongeboren leven te komen." De schrijver schat het jaarlijks aantal abortus-gevallen in Duitschland op niet minder dan..700.000. En dan voegt hij er nog bij', dat „dit aantal eerder te laag, dan te hoog berekend is." Daaruit volgt, dat de afschrikwekken de werking der 6363 veroordeelingen, die van 1924—1926 per jaar in Duitschland werden uitgesproken op grond van para graaf 218 Strafgesetzbuch, toch wel heel gering moet zijn, daar het aantal straffe loos gebleven misdrijven zeer vele malen grooter is dan het gestrafte. Dat het hier te lande nauwelijks beter gesteld is dan in Duitschland, kan men afleiden uit de gegevens, die Mr Valk hoff heeft verzameld betreffende onze drie grootste steden, waar de achteruitgang van geboortecijfers sinds het begin dezer eeuw 40 tot 45 percent bedraagt. De schrijver deelt hieromtrent O. m. mede, dat het uitgebreid en practisch kaartensysteem van de afdeeling Zeden- en Kinderpolitie te Rotterdam, op 1 Ja nuari 1930 niet minder dan 543 kaarten bevatte met naam, adres en strafregister van personen, die zich bezig hielden met moord op het ongeborene. Daar het zielental van Rotterdam des tijds 582.000 bedroeg, telde men dus één zoo'n moordenaar op iedere 1070 inwo ners. De verhouding van het aantal strafvon nissen tot de enorme menigte der misda digers is hier te lande, zooals te verwach ten viel, nog minder gunstig dan in Duitschland. Over het driejarig tijdvak van 1927 tot en met 1929 werden te Am sterdam jaarlijks gemiddeld 33, te Rotter dam 14, en te 's Gravenhage 10 onher roepelijke veroordeelingen uitgesproken, d.i. voor Amsterdam 4.4, en voor Rotter dam en Den Haag ieder 2.4 per 100.000 inwoners. Is het dan te verwonderen, dat bij den enormen omvang van deze goeddeels straffeloos voortgezette practijken, geen gemeente in Nederland zulk een schie- lijken achteruitgang van het geboortecijfer heeft aan te wijzen als de groote Maas stad, waar de nataliteit in dertig jaar tijds met ruim 46 percent verminderde, zoodat er thans absoluut minder kinderen le vend geboren worden dan in 1900, toen Rotterdam 318.000 zielen telde! Mr Valkhoff betoogt aan het slot van zijn studie, dat de woningen dikwijls klein zijn, en geen plaats bieden voor zoo veel kinderen, dat ook de inkomens be trekkelijk gering zijn, zoodat het lastig is er een groot gezin van te onderhouden. Toch zou „De Maasbode" willen vragen of de sociale nood omstreeks 1900 dan zooveel minder erg was dan in de na- oorlogschen tijd? Waren destijds, vóór de invoering van de woningwet, (22 Juni 1901) de woningtoestanden niet ontegen zeggelijk slechter en de loonen, zoowel in geld als in koopkracht, niet lager dan thans? Was de sociale nood niet ten minste even groot en zijn leniging niet ge brekkiger dan nu? En als deze vragen, stuk voor stuk, zonder twijfel bevestigend beantwoord dienen te worden, waarom zoekt men de hoofdoorzaak van de kwaal dan niet, waar ze te vinden is, in de massale zede-ontaarding, die waarlijk niet alleen bij de noodlijdenden, het gezin heeft aangetast tot in zijn grondslagen, en die als een steeds voortwoekerende kanker zóó diep i» ingevreten, dat de moorden op het kiemende leven in onze groote ste den elk jaar niet bij honderden, maar bij duizenden te tellen zijn? Kerk en vredesbeweging. De vredesbeweging groeit. Of bij dit groeien in de eerste plaats op den vrede, dan wel op de beweging de nadruk moet worden gelegd, laten wij thans in het midden. Wie het eens is met de opvatting, dat de vrede alleen kan bloeien op den grond slag van de handhaving van het recht Gods, zal zich ten deze niet al teveel illusies maken. Maar hoe dit zij, de vredesbeweging is groeiende en men tracht nog steeds deze beweging te versterken door niet alleen particuliere personen en allerlei organi saties, maar ook de kerken in de propa ganda voor den vrede te betrekken. Dit verschijnsel is ook al weer niet nieuw. Er zijn in onzen tijd tal van „bewe gingen" en er zijn niet weinigen, zelfs onder degenen, die overigens van de kerk niets moeten hebben, die meenen, dat de kerken aan deze bewegingen hebben mee te doen. In verband hiermede schijnt het ons niet ondienstig hier af te drukken de volgende stellingen, indertijd door Dr J. A. Nederbragt verdedigd, in de vergade ring van Predikanten van de Geref. Ker ken in Nederland: lo. De Kerk heeft uitsluitend tot taak de bediening des Woords, zij het in vol len en dus ruimen zin genomen; 2o. Er moet geen enkele beweging van of ,in de Kerk zijn, ook geen vredes beweging; 3o. De prediking des Woords heeft het gelaat der wereld veranderd, volken recht mogelijk gemaakt en op vrede en oorlog overheerschenden invloed uitge oefend; 4o. De Kerk zal alleen dan als zij zich tot de bediening des Woords blijft be palen, ook in de toekomst zoodanigen in vloed uitoefenen; 5o. Ambtsdragers en andere leden der Kerk zullen zich als particuliere personen met de studie van internationale vraag stukken, oorlog en vrede rakende, kun nen bezighouden, mits „onder eigen ba nier". De hier ontwikkelde gedachten verdie nen zeker ernstige overweging. Wij voegen er om voorbarige en opper vlakkige critiek te voorkomen, nog deze uitspraak aan toe: „Het probleem van oorlog en vrede is in den grond der zaak een probleem van liefde en haat, van recht en onrecht, van waarheid en leugen. Zoo bezien gaat de eigenlijke stuw kracht naar den vrede slechts uit van wie principieel liefde, recht en waarheid prediken, dus van het Christendom; vande Kerk." Duitschland tegen een tweede Hooverjaar. Uit Londen komen berichten volgens welke de Britsche regeering door haren ambassadeur te Berlijn de rijksregeering heeft laten polsen of Duitschland het eens zou zijn met een verlenging van het mo ratorium van Hoover door een tweede vacantiejaar. Dit is volgens de Engelsche berichten door dr Brüning van de hand gewezen. Deze voorstelling strookt volgens Wolff blijkbaar met de feiten. Het is juist dat Sir Horace Rumbold Dinsdag een langdurig onderhoud met den rijkskanselier heeft gehad. Een ander antwoord als dr Brüning hem gegeven heeft kon hij reeds daarom niet krijgen omdat de verlenging van het Hooverjaar slechts een maatregel zou zijn, die binnen het kader van het plan-Young blijft en de oplossing opnieuw voor langen tijd ver traagt. Bovendien zou een tweede Hoo verjaar voor Duitschland het op zich ne men van verdere verplichtingen beteeke- nen. De deskundigen, die ten slotte mede door Frankrijk bijeengeroepen zijn, heb ben echter nadrukkelijk geconstateerd, dat Duitschland niet betalen kan, dat het initiatief tot het uit den weg ruimen der huidige moeilijkheden verder moet gaan dan het plan-Young en dat er gevaar dreigt. Zij hebben de regeeringen catego risch aangespoord zoo snel mogelijk te handelen. Dit rapport der deskundigen Gorgel droog met jWYBERT beschermt U ieder jaar tegen ver koudheid en catarrh. Alléén ln orlglneele doozen 8 25. 45 ei moet de verdere ontwikkeling bepalen als men wil dat het gelukt de wereld over de crisis heen te helpen. Het is nog meer dan vijf maanden voor het afloopen van het Hooverjaar, 1 Juli. Dat is volgens Duit- sche opvatting een voldoende tijd om een verstandige oplossing tot stand te bren gen, die een verlenging van het vacantie jaar overbodig zou maken Helaas doet de houding van Frankrijk het steeds twijfel achtiger lijken dat de conferentie van Lausanne op het voorgenomen tijdstip kan beginnen. De keuze van Lausanne strookt met het Fransche voorstel waarmee Groot-Britan- nië en ten slotte ook Duitschland inge stemd hebben ofschoon met name de Duitsche regeering gaarne een andere plaats voor de conferentie gezien had. Frankrijk heeft bovendien bereikt, dat het begin der conferentie uitgesteld werd. De Fransche regeering heeft het echter ver meden officieel haar instemming te be tuigen met den datum van 25 Januari. Tot dusver is evenwel in het laatste sta dium der voorbereiding van de conferen tie steeds alleen van den 25sten Januari' sprake geweest en Frankrijk heeft reeds door zijn stilzwijgen van zijn instemming doen blijken. Nu schijnen er echter inzake den datum nieuwe moeilijkheden gerezen te zijn. Men spreekt er reeds var. dat ten gevolge van 't tegenspartelen van Frank rijk rekening moet worden gehouden met een nieuw uitstel der conferentie. Deze indruk berust voorloopig op buitenland- sche stemmen die op de mogelijkheid zin spelen, dat aan Groot-Britannië niets an ders overblijft als de uitnoodiging voor de conferentie van Lausanne in te trekken. Ook als dit bevestigd wordt kan er geen twijfel aan zijn, dat de Duitsche regeering met alle beslistheid tegen een nieuw uit stel der conferentie is. den Landdag een overzicht gegeven over het geraamde resultaat van de gewone staatsbegrooting voor het jaar 1931. On geveer de helft der bezuinigingen ten be drage van ongeveer 39 millioen mark, ko men van de verlaging der loonen, sala rissen en dergelijke maatregelen, op grond van de tweede, de derde en vierde nood verordening. Tegenover een totaal van 39.809.000 mark aan debetsaldo, staat 'n credietsaldo van 54.419.000 mark. Min der wordt ontvangen aan belasting onge veer 40 millioen mark, diensvolgens zou het deficit op de Saksische begrooting ongeveer 14>i millioen mark bedragen. Het geheim van Lausanne. In politieke kringen te Parijs verluidt, dat de regeering den aanvang der confe rentie te Lausanne wenscht te doen uit stellen van 25 Januari tot 28 Januari. Principieele besluiten zouden echter noch te Londen noch te Parijs genomen zijn, daar men eerst het resultaat van de stem ming in de Fransche Kamer wil afwach ten. In verband biermede blijft deze kwes tie nog volkomen open. Communisten-actie in China. Het verkeer op de Yangtse loopt ern stig gevaar door communistische benden, die zich aan beide oevers der rivier heb ben verzameld. Een Amerikaansche stoomboot werd door de communisten beschoten, waar bij twee leden der bemanning werden ge dood. Een Amerikaansche stoombarcas werd in beslag genomen en de uit zeven koppen bestaande bemanning gevangen genomen. Een Amerikaansche kanonneerboot is opgestoomd om de gevangenen uit de handen der communisten te bevrijden. De woelingen in Indië. Gisteren heeft de politie te Bombay een groote razzia gehouden tegen de postende congres.vrijwilligers. De gearresteerde vrijwilligers werden terstond voor den politierechter gebracht en veroordeeld. Binnen 20 minuten werden 12 perso nen, die voor de Munt hadden staan pos ten om den uitvoer van goud te verhin deren, veroordeeld, elk tot zes maanden strenge gevangenisstraf. De beurs te Bombay is weer geopend, doch de handel ligt er geheel stil. Ook buiten de beurs gaat in den handel zoo goed als niets om. Buitenland. De Indische begrooting voor 1932. De financiering der kasbehoeften van de gemeenten. De Eerste Kamer en de salarisverlagin gen voor bet Rijkspersoneel. Binnenland. Het hoogere invoerrecht op boter in Duitschland gaat Zaterdag in. Duitschland tegen een tweede Hoover jaar. De woelingen in Britsch-Indië. Jhr. Mr F. Beelaerts van Blokland, onze Minister van Buitenlandsche Zaken, wordt vandaag zestig jaar. Herstel van de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is na een vrij langdurige ongesteldheid sinds eenige dagen weder uitgaande en heeft gisteren en heden een korte autorit gemaakt in de naaste omgeving. Stakende belastingbetalers. Verschillende boeren in Beemster en omgeving hebben, naar de „Tel." ver neemt, besloten, onder geen enkele voor waarde meer belasting te betalen, wijl zij de aanslagen ongemotiveerd hoog achten. Bij wijze van protest zullen binnenkort massa-demonstraties plaats hebben. Ingezonden Mededeeling. Goedkoop Russisch hout naar Engeland? De Times toont zich zeer ontstemd over het bericht, dat een bekende Britsche maatschappij met Sowjet-autoriteiten on derhandelt over de levering door Rusland van een reusachtige hoeveelheid hout te gen een prijs, waartegen vrije arbeid niet kan concurreeren, een contract, dat vol gens haar den Scandinaafschen houthan del practisch ruïneeren zou en het groei ende houtbedrijf in Canada ernstig ach terop zou helpen. Beweerd wordt, dat men zich tot de regeering gewend zou hebben om van deze de verzekering te verkrijgen, dat er geen tarieven of preferenties voor de dominions ingesteld zullen worden, waardoor de uitvoering van het contract bemoeilijkt zou worden. 't Zou echter dwaasheid zijn om 'n veel belovende industrie in een van de domi nions te laten vernietigen door het pro duct van Russischen gevangenenarbeid op groote schaal in Groot-Brittan je te laten dumpen. De Times roert in deze kwestie echter nog een veel belangrijker vraagstuk aan, namelijk het feit, dat het Russische staatsmonopolie altijd in staat is op ge- wenschte tijdstippen tegen prijzen te ver- koopen, waartegen de rest der wereld niet concurreeren kan. Een gemeenschappelijke overeenkomst tusschen alle landen, 'die met de sow jets zaken doen is noodzakelijk. Zoolang zulk een overeenkomst niet mogelijk is moei, ^eder land echter voor zichzelf zorgen. De clausule van de meest begunstigde natie, die Groot Brittanje in zijn overeenkomst met Rusland heeft staan, werkt door het Russische staatsmonopolie alleen ten voor- deele van de sowjets en volgens de Times moet deze eenzijdig werkende overeen komst dadelijk opgezegd worden. Tekort op de Saksische staatsbegrooting. De Saksisch® premier Schieck heeft Generaal Dawes. Generaal Dawes, tot dusver Ameri- kaansch gezant te Londen, is benoemd tot leider van de Reconstruction Finance Corporation, welke met een kapitaal van twee milliard dollar is opgericht met het doel, verbetering te brengen in den toe stand wat betreft de credietverleening in de Vereenigde Staten. Korte berichten. Naar verluidt, heeft Franz Niegl te Neuhaus nabij Linz in Opper-Oostenrijk een terrein ontdekt, dat het rijkste is aan radium in Europa. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat 11.000 ton grond van dit terrein een hoeveelheid radium zou opleveren van 1 K.G., hetgeen het hoogste percentage vormt, dat tot dusverre ontdekt is. Boven Noorwegen hebben zware stormen gewoed. In het gebied van de kust zijn talrijke telefoon- en telegraaf lijnen gestoord, terwijl op vele plaatsen ook het hoogspanningsnet in het onge- reede is geraakt. Bij Drontheim is een Letlandsch stoomschip gestrand. Bij het reddingswerk zijn drie personen verdron ken. De overige konden door de red dingsboot worden gered. Mag men een bericht uit Tokio ge- looven, dan wordt in politieke kringen de ontbinding van het parlement als onver mijdelijk beschouwd. Men kan aannemen, dat na de debatten over de begrooting, de keizer van Japan op verzoek van het kabinet, het parlement zal ontbinden. De gebeele bevolking van Hamadan (Perzië) is door de sneeuw in haar hui zen opgesloten. De winkels, scholen en kantoren zijn gesloten; de straten zijn door de sneeuw onbegaanbaar. De sneeuwval houdt nog steeds De opleiding voor het rijbewijs-examen. Herhaaldelijk wordt er over geklaagd, dat de toestanden op het gebied van de opleiding van de adspirant-automobilis- ten voor de z.g. rijvaardigheidsproef zeer veel te wenschen overlaten. In verband daarmede heeft het bestuur der Kon. Ned. Automobiel Club besloten, deze aangelegenheid in studie te nemen. Overwogen wordt o.a. de mogelijkheid om hen, die zich op de opleiding voor de rijvaardigheidsproef toeleggen, in de gele genheid te stellen, hun geschiktheid en bekwaamheid daartoe te doen onderzoe ken. Blijkt het resultaat van dit onder zoek voor den geëxamineerde gunstig, dan zou voor hem de mogelijkheid be staan om officieel door de K.N.A.G. als kundig-automobielinstructeur te worden erkend en aangewezen. De Fransche perscampagne tegen Nederland. Het lid der Tweede Kamer de heer van Dijk beeft den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, Voorzitter van den Raad van Ministers, gevraagd: Is het juist, dat de Fransche militaire attaché te 's Gravenhage in het bijzijn van eenige officieren van het Departement van Defensie, een bezoek zal brengen of beeft gebracht aan de opslagplaats van materieel van de H. I. H. Siderius te Krimpen a. d. IJssel, ten einde in de ge legenheid te worden gesteld zich door eigen aanschouwing te overtuigen van het aldaar aanwezige oorlogsmaterieel? Indien het antwoord op deze vraag be vestigend mocht luiden, is de Regeering dan niet van oordeel, dat na het on dubbelzinnige antwoord van de Regeering op de vragen van den heer Albarda in zake de geruchten omtrent de vervaardi ging in Nederland van zwaar geschut, bestemd voor Duiiscbls-ud elke eoa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1