1 4\* es. Rechtzaken Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. )ver de staking |dustrie zelf, al beschouwingen ïg gevolgd, slichten, wat ik jh Dagblad". Ik gelooven. Maar op wit. |lfirma Jannink arsum hebben de fabrieken van Maandags per auto heen orden." I nog in het feo- eens Roomsch- ischede'sch fa- |uding tusschen iestaat er nog mschelijke vrij- maar te zwij- alles vrij- Jtaking niets te |hun bedrijf ge- ressie van him Joor-oorlogsche It, in de fabrie- laar een gron- |oodig. OPMERKER. dat een rege- [ordt .gevraagd, verband met rband met het Iet ligt wel in bhaffing te or- pt loon betreft, beslissing van paald, dat te- |moet gewerkt ien gemiddeld verdiend. De >k niet in, dat Jieente, om aan pen. Spr. hoop- rerking in den gorden dan tot Spr. wees ook het gemeente- Ir is, omdat de Inde samenge- )ger meer uit terg, dan zou jooger geweest 1 z.'h.s. het ver- op de motie, letaris van de Irkeloozenzorg. lie aangegeven |e bevordering arbeidsters en geworden, zei zijn steun in bees er echter vele gevallen louders onder- a. uit het vol- [volgonderwijs, ven. er nog op, van de fa- lem gesproken lhet ontvangen jin overweging |gen en verder Schelde" en de gemeente, een verzoek waarin werd laar hun wo- brkeert, waar- daarin ver- brzitter meen- schelpen in De heer K. or werkeloo- worden, door en. Aangezien moeten wor- kabel, wordt [zoek van H. sen, om ont- Ischoolgeld, in jd. op een ver- fct Jan Moens' Ikverschaffing le vaststelling rband met de Huibregtse willen stel de café's, ook I Cijsouw ver- ptellen van de Zondag en |de café's op de neer L. bh voor het lag. Dhr Hui- Ir in, dat de [dienst van 4 Met 4 tegen I. Cijsouw en [ten, 'bij ver- Zondag de In mogen zijn V Op gewone Inkel geopend [ot 5 u. v.m. de winkels u. 's nachts Jrdt gebracht ag van i 1500 j» te vinden uit onvoorzien. Voor de kosten, welke het Werkeloosheidsbesluit 1917 meebrengen, werd een post van f 1300 uitgetrokken, welk bedrag zal worden ge vonden door vermoedelijke meerdere op brengst, wegens plaatsing van de ge meente in de 3de klasse van de Gemeente fondsbelasting. Gehandhaafd blijft het besluit om 80 opcenten te heffen op de hoofdsom van de Gemeentefondsbelasting. De voorzitter wees er op, dat de begroo- ting thans op alle manieren aan het maximum is. Wanneer, in verhand met de crisis, een tekort op de begrooting 1932 moest komen, zal dit drukken op de be grooting 1934. De beer Huibregtse meen de er nog op te moeten wijzen, dat de vroegere bezuinigingen nu oorzaak zijn van de thans lage uitkeeringen uit bet Gemeentefonds. Wanneer de gemeente zich nu meerdere uitgaven getroost voor werkeloozen, dan zal ook de gemeente in 1935 grootere uitkeeringen ontvangen uit het gemeentefonds van het Rijk, waarop de heer H. Cijsouw de opmerking maak te, als het Rijk dan nog maar gelden be schikbaar heeft. Daarop werd vastgesteld een contract met de P.Z.E.M. voor de straatverlich ting. Bij de rondvraag zei de heer Hui bregtse vernomen te hebben, dat de ge meente den uitgegraven grond kan krijgen van den nieuw aan te leggen weg West- kapelleMiddelburg. Spr. zou deze ge schikt achten voor het vullen van de ga ten in het .vroon, waarmee zandverstui ving tegen gegaan werd. Als werkver schaffing zou den grond met kruiwagens naar het vroon vervoerd kunnen worden. De heer Louwerse wees op de vuilnis belt, om ook deze naar de bedoelde gaten te laten brengen. Er zal rekening mede gehouden worden. De heer L. Minder- houd heeft gehoord, dat op het terrein voor de boerderij van Brouwer ook des Zondags door vreemdelingen gevoetbald wordt. De voorzitter zei, dat dit hem niet bekend is, en ook dus daarvoor door hem geen toestemming is gegeven. Spr. zal de politie daarmede in kennis stellen. Axel. Gister was de A. R. Kiesvereen. alhier in openbare jaarvergadering bijeen. De voorzitter, dhr A. P. de Ruijter, open de de vergadering met gebed en leest een gedeelte van Psalm 89, spreekt vervol gens een openingswoord, er op wijzende, dat nu, terwijl er veel is dat tot droef heid stemt, zoowel op geestelijk als op maatschappelijk gebied, er bij ons moet zijn een trouw aan God en Zijn Woord. Uit de presentielijst blijkt, dat er 60 le den aanwezig zijn. Het jaarverslag van den secretaris, dhr G. de Putter is gesteld in een toon van dankbaarheid voor den uitslag bij de Raadsverkiezing in 1931 en spoort aan tot actief blijven ook met het oog om meerderen van onze jongeren tot mede werken te bewegen. De penningmeester, dhr W. A. den Boggende, kon de boeken afsluiten met een goed slot van f 90.41; de commissie, die de boeken nazag, adviseerde tot goed keuring, hetwelk geschiedde. De begrooting van 1932 werd vastge steld met een inkomst en uitgaaf van f 265.41. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat in dit seizoen voor ons hoopt op te treden in' openbare vergadering onzen af gevaardigde in de Tweede Kamer, dhr J. G. van Dijk. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren C. de Putter en L. P. Bakker herkozen, in de vacature van den heer J. de Feijter werd gekozen dhr B. J. Knieriem. Nadat nog enkele zaken in de rond vraag werden besloten, werd de vergade ring met dankgebed gesloten. Uitvoering Ambtenarenwet. Artikel 125 der Ambtenarenwet 1929 (Staatsblad no. 530) legt aan het bevoegd gezag; der provinciën, gemeenten, enz. de verplichting op om voor de ambtenaren voorschriften vast te stellen betreffende; aanstelling; schorsing; ontslag; enz. Deze onderwerpen werden bereids ge regeld bij de Ambtenaarsverordening en de Verordening tot regeling van het Ge organiseerd Overleg voor Ambtenaren en Werklieden. Deze verordeningen blijven van kracht en worden geacht tot uitvoe ring van art. 125 te zijn gegeven. Slechts zal dienen te worden nagegaan, of ze geheel met de wet in overeenstemming zijn en of wellicht wijziging ge- wenscht is. Dit laatste was aanvankelijk het geval en om op tijd in gereedheid te komen met de verordeningen, meenden B. en W. te kunnen volstaan met die wijzigin gen aan te brengen, welke door de wet vereischt werden. Op verzoek van de Commissie voor Georganiseerd Overleg, die voor één algemeene verordening pleitte, hebben B. en W. evenwel ten slotte een zoodanig ontwerp-verordening samengesteld. Dit voorloopig ontwerp hebben B. en W. om advies gezonden aan de Commissie van Overleg. Naar aanleiding van het door deze Commissie uitgebracht advies, hebben B. en W. in een „definitief ontwerp" die wijzigingen opgenomen, waaromtrent in de Commissie van Overleg overeenstem ming is verkregen. Aangezien hierdoor een eenigszins vreemde en niet altijd even gemakkelijke toestand zou geschapen worden, meenen B. en W., dat het gewenscht is, dat de Raad een keus doet tusschen de twee mogelijke oplossingen, t.w.: a. behoud van de scheidsgerechten, i maar dan ook in dien vorm, dat deze volledig bevoegd worden verklaard om in eersten aanleg te beslissen in alle ge schillen in artikel 58 der wet genoemd; b. afschaffing der beide scheidsgerech ten. Na ampele overweging hebben B. en W. gemeend, den Raad tot het laatste te moeten adviseeren. De voornaamste reden hiervan is wel deze, dat sedert het jaar 1919 het scheids gerecht voor de ambtenaren geen enkele zaak te behandelen heeft gehad en dat voor de werklieden slechts één. Beide gerechten hebben gedurende gemeld tijd vak te zamen een uitgaaf gevorderd van f337.50 plus eenigen arbeid, papier enz. Door opheffing wordt aan de rechten der ambtenaren en werklieden niet in het minst te kort gedaan, daar dan in plaats van het scheidsgerecht, het amb tenarengerecht in eersten aanleg beslist. Tenslotte willen B. en W. er nog op wijzen, dat zij de bestaande bepaling in de Ambtenaarsverordening en het Werk liedenreglement betreffende opname in een ziekenhuis of het verstrekken van genees- of heelkundige behandeling of medicijnen waarvan de toepassing B. en W. tot heden nimmer geheel heeft kun nen bevredigen, gewijzigd hebben over genomen in dier voege, dat aan het bij vele ambtenaren en werklieden bestaan de prijzenswaardige gebruik om zich tegen de financiëele gevolgen van ziekte te verzekeren, niet langer een soort rem wordt aangelegd. Daarbij hebben zij tevens gemeend te moeten voorstellen om thans in dezen gelijk recht voor allen te scheppen en aan de uitzonderlijke positie, die het politiepersoneel in geval van ziekte inneemt, een einde te maken. Bij het samenstellen van dit reglement hebben B. en W. zoo weinig mogelijk aan bestaande rechten getornd. In het ontwerp komen geen bepalingen voor, die betrekking hebben op de in stelling van scheidsgerechten. De Amb tenarenwet regelt de instelling van amb tenarengerechten. Van de uitspraak van het ambtenarengerecht kan de betrok kene in beroep gaan bij den Centralen Raad van Beroep. Nu heeft de wetgever evenwel de ge legenheid willen scheppen, dat de in meerdere gemeenten bestaande scheids gerechten behouden kunnen blijven om in eerste instantie uitspraak te doen. De ambtenaar moet zich in die gemeen ten dus niet tot het ambtenarengerecht, doch tot het scheidsgerecht wenden en kan van de uitspraak daarvan recht streeks appèl aanteekenen bij den Cen tralen Raad van Beroep. Echter is het scheidsgerecht alsdan slechts tot het doen van een uitspraak geroepen in die ge vallen, waarvoor het competent ver klaard is, d.i. in deze gemeente het be slissen in beroep omtrent opgelegde straf fen; in alle andere gevallen zal de amb tenaar zich direct in eenigen aanleg tot het Ambtenarengerecht hebben te wenden. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 19 Januari 1932. De volgende personen waren gedag-1 v3/9,rd.' W. B. J. de S., 25 jaar, en M. F. de S., 24 jaar, werklieden te Terneuzen, wegens mishandeling van Krijn Dees. Eisch: ieder f 15 of 15 d.; uitspraak: f 10 of 5 d. Th. C. L., 24 jaar, electricien te Ter Neuzen, wegens mishandeling van Ga. Pa. Bakker. Eisch en uitspraak: vrijspraak. S. D., 37 jaar, koopman te Seroosker- ke (W.) wegens mishandeling van Hen drik Wondergem te Vrouwepolder. Eisch en uitspraak: f 5 of 5 d. J. J. M. v. d. L., 48 jaar, landbouwer te Dreischor, wegens het opzettelijk eeu( haan pijn of letsel te veroorzaken, door dat met eeu touwtje om zijn poot vast te binden hem alzoo eenige dagen en nach ten op het land te laten zonder eten of drinken, waardoor dat beest is dood ge gaan. Eisch en uitspraak: f 15 of 10 d. J. J. P. S., 38 jaar, werkman, te Zaam- slag, wegens diefstal van 2 vruchthoomen, toebehoorende aan F. Ferket te Bosch- kapelle. Eisch f 20 of 10 d.; uitspraak: vrijspraak. L. P. R., 19 jaar, landbouwersknecht te Hulst, wegens beleediging van A. B. Wuij-. bach. Eisch en uitspraak: f 10 of 5 d. J. D., 30 jaar, levensverzekeringsagent te Goes, wegens mishandeling van J. L. Kramer aldaar. Eisch f 25 of 10 d.; uit spraak: f 15 of 10 d. M. J. P., 32 jaar, zonder beroep te Middelburg, wegens mishandeling van Adriaan Hoogesteger te Souburg. Eisch: f 10 of 5 d.; uitspraak: f 10 of 10 d. J. D., 46 jaar, werkman te Vlissingen, wegens het niet aangeven door een be hoorlijk ingevuld biljet, dat hij eigenaar en houder was van een hond, die aan be lasting onderhevig was. Eisch: f 10 of 5 d.; uitspraak: f 5 of 5 d. A. P. G., 18 jaar, arbeider te Kamper land, wegens diefstal van 3 konijnen, toe behoorende aan Marinus Vermeulen te Wissenkerke. Eisch en uitspraak: f 20 of 10 dagen. J. H., 35 jaar, landbouwer te Axel, we gens beschadiging van eenige hoornen, door er met een hakmes in te kappen, welke boomen toebehoorden aan J. de Putter. Eisch en uitspraak: f 25 of 10 dagen. G. G. G., 22 jaar, arbeider te Sas van Gent, wegens openbare schennis van de eerbaarheid. Eisch en uitspraak: f 20 of 10 dagen. C. t, H., 45 jaar, landbouwer te Zie- rikzee, wegens mishandeling van G. J. M. Hanse. Eisch en uitspraak: f 20 of 10 d. M. K., 49 jaar, landbouwersknecht te Heinkenszand, wegens diefstal van 'n paardenharnas, toebehoorende aan Jozina Braamse. Eisch en uitspraak: f 15 of 5 d. P. K., 34 jaar, vrachtrijder te Hein kenszand, wegens het als geschenk aan nemen van een paardenharnas, dat door diefstal of misdrijf was verkregen, van M. K., en dat goed. uit winstbejag te ver bergen of te bewaren. Eisch en uitspraak: f 15 of 5 d. K. H., 18 jaar, werkman te Baarland, wegens diefstal van een balk, toebehoo rende aan J. Verhage te Hoedekenskerke. Eisch en uitspraak: f 15 of 5 d. F. de F., 20 jaar, arbeider te Renesse, wegens mishandeling van Leendert van der Have. Eisch en uitspraak: f 10 of 5 d. Fr. L. K., 58 jaar, metselaar, Middel burg, wegens diefstal van een jas en een mes, toebehoorende aan P. Paardekooper. Eisch en uitspraak: 14 d. gev. straf. G. M. K., huisvr. P. R. de J., 40 jaar, zonder beroep te Westdorpe, wegens mis handeling van Magdalena Cappaert. Eisch: f 10 of 5 d.; uitspraak: f 5 of 5 d. H. V., 44 jaar, koopman te Wissenker ke, wegens het verkoopen of toedienen van cognac aan J. Z., die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. Eisch en uitspraak: vrijspraak. J. K., 18 jaar, werkman te 's-Heer Arendskerke, wegens diefstal of verduis tering van een plank, dien hij op het strand had gevonden. Eisch: f 5 of 2 d.; uitspraak: f 2 of 1 d. Zijn vrouw doodgestoken. Gisteren deed de rechtbank te Utrecht uitspraak in de zaak tegen van H., die op 10 October zijn vrouw met een mes zoo danig had verwond, dat zij eenige oogen- blikken later overleed. De rechtbank acht te voorbedachten rade niet aanwezig, en veroordeelde verdachte tot 3 jaar gevan genisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. De rechtbank overwoog, dat verdachte slechs gedeeltelijk verantwoordelijk was voor zijn daad, en dat het gedrag der vrouw mede schuld was geweest. De eisch luidde 10 jaar. Overval in het postkan toor te Ginneken. Voor de Breda- sche rechtbank is gisteren de zaak be handeld tegen den 23-jarigen G. J. Chr., en den 22-jarigen D. F. B., die op 12 De cember j.l. een overval pleegden op het postkantoor te Ginneken, waar zij de amb tenaren met een alarmpistool bedreigden en een trommel met zegels en wisselgeld wegnamen. Na achtervolging werd de eene dader gepakt. De andere wist te ontvluchten, doch werd den volgenden dag te Nijmegen gearresteerd. Tevoren hadden de ver dachten zich schuldig gemaakt aan dief stal van een geldtrommel in hotel „Den nenoord" te Ginneken, waar een van hen in dienst was. De beide zaken werden voor de rechtbank afzonderlijk behan deld. Beide verdachten legden voor de rechtbank een volledige bekentenis af. De eisch luidde tegen verdachte Chr. twee en een half jaar gevangenisstraf, en tegen verdachte B. één jaar en drie maan den gevangenisstraf. Drie menschen doodgere den. Voor het Gerechtshof te Den Bosch werd in hooger beroep de zaak behandeld tegen den chauffeur B. B., uit Utrecht, die door de rechtbank te Breda was ver oordeeld tot twee maanden gevangenis straf met één jaar ontzegging van het rij bewijs wegens dood door schuld.. De Of ficier, en ook verdachte waren in hooger beroep gekomen. Uit het langdurig getuigenverhoor bleek, dat verd. op 30 Mei 1931 in zijn auto zat te slapen toen hij, langs den Oos- terhoutschen weg (onder Teteringen bij Breda) reed. Zijn vader zat eveneens in den wagen te slapen. Verd. reed zoo dicht langs de boomen van den weg, dat drie personen, die op het zijpad liepen, geen plaats hadden uit den weg te gaan voor de autd, zoodat zij alle drie werden aan gereden en op slag gedood. Verd. had ge durende 11 uren geen eten meer gebruikt, doch alleen bier gedronken. De advocaat-generaal achtte hier dood door schuld als gevolg van alcohol-gebruik en groote roekeloosheid bewezen en vroeg zes maanden gevangenisstraf met één jaar ontzegging van het rijbewijs. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Waarder, E. V. J. Japchen te Maartensdijk. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland, E. V. J. Japchen te Maartensdijk, voor Zutfen, A. Noorman te Borculo. Geref. Kerken. Aangenomen naar Arnemuiden, H. Scholing, cand. te Alteveer (Dr.). Te Bennekom is Zondag op 82-jari- gen leeftijd overleden dr W. van Lingen, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Kerk. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. Dr v. Lingen aanvaardde zijn ambt in 1874 bij de Ned. Herv. Gemeente te S c h o r e. B er o e p i n g s w e r k in de Ned. Herv. Kerk. Hoe sommige Ned. Herv. gemeenten met geen mogelijkheid een predikant kunnen krijgen, bewijst wel het volgende: Genemuiden beriep in 1930 en '31 16 keer, zonder resultaat. Eveneens beriepen Bergschenhoek, Krim pen a. d. Lek sn Oollgeasplaal in '30 en '31 12 maal en Jaarsveld en Linschoten 11 maal zonder resultaat. Woudrichem ontving dit jaar na 15 beroepen een eigen predikant. Eveneens Mastenbroek na 14 en Hollandscheveld na 12 beroepen. Hoeveel beroepen sommige predikanten krijgen bewijst bet volgende: ds W. Rijns- burger van Polsbroek gaat, na in 1930 en '31 29 beroepen te hebben ontvangen, naar Oud-Beijerland; ds A. H. J. G. v. Voorthuizen, van Lage Vuursche, gaat, na in 1931 16 beroepen te hebben ontvan gen, naar Rijssen, ds J. C. Terlouw, van Kamperveen, ontving in '31 samen 14 be roepen en gaat naar Suawoude; cand. W. Vroegindewey, van Middelharnis, ging na 13 beroepen naar Zegveld; ds J. Lekker- kerker, van Molenaarsgraaf, kreeg in '30 en '31 samen 12 beroepen en ging naar Oldebroek; ds A. van Willigen, van 's Gre- velduin-Capelle kreeg in dat tijdvak 10 beroepen en vertrok naar Rijssen. In 1931 kregen ds A. Dönszelmann, van Alm- kerk, en ds Jac. Vermaas, van Ter Aa 10 beroepen, waarna de eerste naar Meppel, de tweede nar Hoogeveen vertrok. Hoeveel beroepen men kan ontvangen zonder daarvan één aan te nemen, lieten zien: ds W. L. Mulder, van Voorthuizen, die in 1929, '30 en '31 samen 28, ds E. V. J. Japchen, van Maartensdijk, die in 1930 en '31 samen 13, ds J. van Kuiken, van Exmorra, en ds E. Schimmel, van Amei- de, die in dat tijdvak elk 11 beroepen kre gen. Stand der Zendingsfinan- o i n. Het Zendingsbureau te Oegstgeest verzoekt ons plaats voor het volgende Negentien Januari. Ingekomen deze .maand tot dusver f25.000, waarvan nog een deel behoort tot 1931. Verleden jaar op dezen dag f30.000. Noodig is er voor deze maand f95.000. Verdere toelichting is overbodig. Felle brand te Eindhoven. Gisteravond half zeven brak brand uit in de rietmeubelenfabriek van de firma Akse, gelegen in het centrum van Eind hoven. De vlammen sloegen weldra uit het dak, daar een gretig voedsel werd gevonden in de vele brandbare goederen. Ook het Café Bavaria en Hotel de Ko renbeurs, die onmiddellijk in de nabij heid zijn gelegen, liepen gevaar. Het bleek weldra, dat de rietmeubelfabriek, waarvan het pand toebehoort aan den heer van Ham, niet meer behouden kon blijven. Het interieur was spoedig uitge brand, terwijl de muren instortten. Met vier stralen bestreed de brandweer het vuur, in de allereerste plaats trachtend de gevaar loopende perceelen te behou den. Een regen van vonken vloog over het centrum van de stad, terwijl zware rookwolken omhoog stegen. Gisteravond half acht kon nog niet gezegd worden, dat gevaar voor uitbreiding geweken was. Eenige personen liepen door den von kenregen lichte brandwonden op. De pu blieke belangstelling was uit den aard der zaak buitengewoon groot. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Verzekering dekt de schade. Boerderij afgebrand. Gister avond is brand ontstaan in de kapitale boerderij Oude Scholten, onder Eibergen bewoond door zekeren Herberts. De wo ning en de aangebouwde schuren gingen geheel in vlammen op. Eenige varkens een een pink verbrandden. De inboedel, alsmede de in de schuren geborgen voor raden werden een prooi der vlammen. De inwoners konden zich tijdig in vei ligheid brengen. De oorzaak van den brand is vermoe delijk kortsluiting. Overspannen huurder. Op den Amsteldijk te Nieuwer Amstel ont stond Dinsdagmiddag twist tusschen een huiseigenaar, die de huur in ontvangst krwam nemen en een bewoner aldaar. Op een gegeven moment liep deze twist zoo hoog, dat laatstgenoemde zijn tegen stander met een klomp een slag op het hoofd toebracht, waardoor een groote gapende wonde ontstond. De gewonde werd per auto naar een geneesheer ver voerd, die een voorloopig verband legde. De driftige bewoner had het zoo op zijn zenuwen gekregen, dat hij den boel thuis begon kort en klein te slaan. Vier man waren tenslotte noodig om hem in be dwang te houden. Hij verkeerde in een dusdanigen overspannen toestand, dat hij ter observatie naar een ziekeninrich- ting moest worden overgebracht. Schippersknecht verdron ken. Te Welsum (gem. Olst) ter hoogte van café „De Engel" is de knecht van schipper Stallinga van Rotterdam, Vonk geheeten, over boord gevallen. De man was uit Delft afkomstig. De sleepboot voer met zes bevrachte schepen den IJsel op. Na twee uren vergeefs zoeken en dreggen moest men verder varen. Een Goeroe vermoord. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons: Eenigen tijd geleden hebben wij al eens melding gemaakt van wonderbaarlijke verschijnselen op West-Nieuw-Guinee, in het zuiden van den Vogelkop. Weer heb ben ons vandaar eigenaardige berichten bereikt. De goeroe van Bagaraga was, volgens de eerst ontvangen tijding, door een krokodil weggesleurd. Maar nadere berichten brachten andere geruchten over. Later bleek, dat de goeroe niet door een krokodil, maar door eenige bewoners van Bagaraga was gedood. Toen eenige inwoners van Bagaraga in het naburige dorp Mogetemin kwamen dansen en in dansliederen in hun taal een verhaal van den moord ophingen, niet wetende, dat de goeroe vm Mogeiesna verstond, was er zooveel bewijsmateriaal, dat zij f spoedig door de mand vielen. Het blijkt nu, dat de radja van Mogeto-I min aan dien van Bagaraga „vleesch metl een opdracht" heeft gezonden, n,l. de op-I dracht den goeroe te dooden. Toen eenige! dorpelingen van Bagaraga aan hun radja j van dat vleesch gevraagd hadden, hoor den zij, dat het vleesch met een opdracht! was. Zij wilden om niet laf te schijnen of den adat te overtreden toen echter hun! verzoek niet intrekken en hebben daarop] den goeroe met lanssteken gedood. Daar de radja van Mogetemin bij het onderzoek ontkend heeft, dat het vleesch met een opdracht was en slechts als prijs moest dienen voor ander voedsel, dat hij er tegen ruilen wilde, is niet komen vast te staan, om welke oorzaak hij den goe roe heeft laten dooden. Hij is als hoofd aanlegger veroordeeld tot 10 jaar, de radja van Bagaraga en zijn dorpelingen als mededaders tot 5 jaar. Zoo blijkt voor de inheemsche mede arbeiders in de Zending in dergelijke streken hun arbeid somtijds nog met le vensgevaar gepaard te gaan en is deze goeroe, wiens vrouw en kind kort te vo ren gestorven waren, gevallen als marte laar voor zijn arbeid. De benzinebelasting-ont duiking. Te Varsseveld hebben de rijksambtenaren een partij van 3000 liter benzine in beslag genomen, waarvoor geen belasting was betaald. Door de Rijksambtenaren te Horst werd bij den fourage-handelaar van D., aldaar een geheime opslagplaats van 2000 liter benzine ontdekt, waarvan geen aan gifte was gedaan. Tegen van D. werd pro- ces-verbaal opgemaakt. Door een auto overreden. Gistermorgen is te Arnhem de 54-jarige mej. B. bij het oversteken van den weg aangereden door een bakkersauto. De dame kwam te vallen, waardoor een der voorwielen haar over de borst ging en de borstkas werd ingedrukt. In zorgwekkenden toestand werd zij een nabijgelegen winkel binnengedragen, en vandaar naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. Autobus door een trein verpletterd. Zondagochtend is bij den spoorwegovergang te Grogel, nabij Batavia, een autobus uit Bantam door een uit Batavia komenden trein verpletterd. De autobus was vol inheemsche passa- giers, terwijl ook een Chineesch passagier in de bus zat. Het chassis werd 70 meter door den trein meegesleurd. Zeven der in- zittenden, o.a. de chafufeur en de Chi- neesche passagier, werden gedood, terwijl twaalf passagiers min of meer zwaar ge wond werden. Twee der lijken werden uit de langs den spoorweg stroomende Kali geborgen. Een gedeelte van de bus met passagiers en motor viel in de rivier, het andere deel werd door de nauwe opening verder gewrongen. Hierdoor is het lot van de gewonden zeer ernstig, terwijl gevreesd wordt, dat van de gewonden nog enkele zullen sterven. (Aneta.) Geweldige school harin gen voor de Elbe. Te Wilhelmsha- fen thuisbehoorende visschers, die groote hoeveelheden haring hebben gevangen, deelen mede, dat geweldige zwermen ha ringen sinds einde vorige week voor de Elbe staan. Volgens de visschers zijn de zwermen ten deele zoo groot geweest, dat het onmogelijk was er met de netten door te komen. DE CRISIS IN DE SCHEEPVAART. Tal van bedrijven, die ernstig onder de crisis lijden, hebben de groote trom geroerd. In forsche en minder forsche woorden werd van de Regeering finantiëele steun verlangd. Tot die bedrijven, zoo schrijft „De Ne derlander", behoort niet de Nederland- sche scheepvaart. Zij heeft zich van be toogingen onthouden. Dat neemt niet weg, dat de toestand hier somber is. Misschien wel somberder dan in eenig ander bedrijf. Dat blijkt uit een dezer dagen aan den Minister van Arbeid overgelegde nota. In het scheepvaartbedrijf gaat men niet gauw tot het opleggen van schepen over. Want ook voor opgelegde schepen moeten kosten van onderhoud, van ren tebetaling, van assurantie enz. worden betaald. Dikwijls is het dus voordeeliger maar door te varen, zelfs indien daarbij verlies wordt geleden. Want varen be- teekent dan een klein en opleggen een groot verlies. Vooral als men dit in aanmerking neemt, spreken de cijfers der opgelegde tonnage een sombere taal. De geheele Nederlandsche koopvaardij vloot meet 2.955.794 ton. Daarvan is thans door de crisis opge legd 781.514 ton. Dat is 33.8 pet. Ook het personeel lijdt helaas ernstig onder de gevolgen van dezen toestand. Het aantal personen, dat werd ontslagen is zeer groot. In dienst waren in 1930: 24.100 per sonen; 1 Jan. 1931: 20.370 personen; 1 Jan. 1932: 15.350 personen. Ook hier dus een vermindering van ongeveer 36 pctl De subsidies door buitenlandsche re geeringen aan de scheepvaart, de voor sprong van de Engelsche scheepvaart door de waardedaling van het pond e.d., hebben tot dezen noodtoestand geleid. Al heeft de scheepvaart haar economi sche moeilijkheden niet aan de groote klok gehangen, zij blijken waarlijk niet geringer dan in andere zwaar getroffen bedrijven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 3