Uit de Provincie. Steeds witte tanden Zoeklichtjes. Spr. hoopt, dat ook andere gemeenten hiervan gebruik zullen maken. Door een belangrijke bijdrage ia het den Polder Walcheren mogelijk gewor den de uitdieping van een gedeelte onzer stadsvesten ter hand te nemen. De groote oeconomische crisis gaat, wat natuurlijk is, onze Gemeente ook niet voorbij en drukt een zeer sterk stempel op ons Bestuur en alle gemeentenaren. Moge spoedig betere tijden aanbreken. Het vinden van objecten voor werkver schaffing wordt steeds moeilijker. Waar wij gehoopt hadden reeds eind vorig jaar met steun van het Rijk, een belangrijke verbetering in de afwatering van den Polder Walcheren tot stand te brengen, zijn wij daarin tot nu toe teleurgesteld. De zoo noodige overeenstemming met twee Departementen is nog niet ver kregen. De voorstellen tot bouw van een abat toir zullen den Raad spoedig bereiken. Ook de eventueele grenswijziging met de gemeente Koudekerke is in zoo ver gevorderden staat vjin voorbereiding, dat de noodige voorstellen aan den Raad zul len worden gedaan. Verbetering van den Poelendale-singel en Blauwendijk zullen onder het oog moeten worden gezien. Moge, aldus spr., onze gezamenlijke eendrachtige arbeid in deze moeilijke tijden strekken ten nutte van onze Ge meente. Moge ik eindigen met U allen en onzen Secretaris met Uwe gezinnen veel heil, zegen en voorspoed toe te wenschen in 1932. De heer Heemskerk beantwoordde de woorden van den voorzitter als oud ste lid in jaien. Uit de rede van den voorzitter blijkt, dat de Raad in het laatst verstreken jaar veel en velerlei tot stand bracht. De veelheid en de belangrijke beteeke- nis dezer besluiten wijst op de werkkracht van den Raad in zijne vroegere en tegen woordige samenstelling, mede dank zij de aangename leiding van den voorzitter. Terecht wijst gij, mijnheer de voorzit ter, op de moeilijkheden waarin de groote economische wereld-crisis ook onze Ge- meonte' brengt. Het zal velen in Middelburg verheu gen, dat u zoowel op den plicht van be zuiniging wijst, alsook op den plicht te voorzien in die grootere uitgaven, waar aan ook in of wel juist door de crisis niet valt te ontkomen. De Raad sta mij toe de bede uit te spreken, dat de almachtige God in Zijne barmhartigheid den crisisnood moge leni gen, mocht het zijn doe eindigen, en dat Hij u en ons onder uw leiding in staat stelle de rechte besluiten te nemen om het budget, ook bij dalende inkomsten en stijgende uitgaven, in evenwicht te hou den. Namens den Raad bood Spr. den voor zitter de beste wenschen voor 1932 aan. P. Z. E. M.-mededaelingen. In „Ons Electriciteitsblaadje" deelt de P.Z.E.M. mee Noordgroep. Op 01 November '31 zijn de toonkamers der P.Z.E.M. in het gebouw Havenplein A 317 te Zierikzee voor het publiek opengesteld. De toegang tot de toonkamers is vrij en verplicht tot niets; er wordt niets ver kocht, er wordt alleen getoond en gede monstreerd. In verband met de hinderlijke schom melingen van den electrischen stroom, die in de netten der Noordgroep veelvuldig werden waargenomen, en die vaak klach ten van afnemers tengevolge hadden, is in het schakelstation te Nieuw-Vosmeer een z.g. „regeltransformator" ingebouwd, welke ten doel heeft de bovenbedoelde schommelingen tot binnen de geoorloofde grenzen te beperken. De regeltransforma tor is nu in bedrijf genomen en heeft, een kortstondig defect, dat na de opstelling optrad, daargelaten, aan de gestelde ver wachtingen voldaan. De havenverlichtingen te Zijpe en te Anna Jacoba-polder zijn geëlectrificeerd. De animo voor het doen aanleggen van huurkoopinstallaties is belangrijk toege nomen; in den laatsten tijd zijn heel wat dergelijke eloctrische huisinstallaties aan gelegd en nog vele aanvragen zijn in be handeling. Het aantal ingekochte K.W.U. steeg in 1931 tot 796.355 terwijl de maximale avondbelasting 429.58 K.W. heeft bedra gen. Het aantal aansluitingen nam van circa 3900 tot 4600 toe. Middengroep. In den loop van het jaar 1931 werden 21 Gemeenten aange sloten; in 18 van deze gemeenten werd een ondergrondsch net en in 3 gemeenten een bovengrondsch net aangelegd, terwijl er 27 transformatorstations werden opge richt. Behoudens de gemeente Schore, waar men dezer dagen zal aanvangen met den bouw van het ondergrondsche laagspan ningsnet en de vijf gemeenten beoosten het kanaal door Zuid-Beveland, is de ge- heele Middengroep geëlectrificeerd1. De Nettenbouw geschiedde in 1931 vrij wel geheel in eigen beheer. Het aantal aansluitingen nam in den loop van 1931 van ca. 7400 tot ca. 11500 toe. Het electriciteitsverbruik van de in dustrie nam eenigszins af, doch het meer dere aantal aansluitingen voor licht, vast recht en kracht, compenseerde deze in zinking volkomen; zoo werden in 1931 haast drie kwart millioen KWU meer op gewekt, dan in het voorafgaande jaar. De productie in de centrale te Vlissingen be droeg JO.559.161 KW,Ü« Ingezonden Mededeeling. „Het la mij aangenaam U te kunnen mede- deelen, dat wij reeds meer dan 15 jaren tandpasta Chlorodont gebruiken en dat deze ons nooit heeft teleurgesteld! Wij hebben steeds witte tanden en een aangenamen smaak in den mond, mede omdat wij ook sinds lang Chlorodont-mondwater ge bruiken. Bovendien wordt door onze geheele familie alleen gebruik gemaakt van Chloro- dont-tandenborstels." (w. g.) C. Chudoba, Fr. Verlangt alleen de echte Chlorodont-tand- pasta met rood-wit-blauwe garantiestrook, tube 35 cent en CO cent! Overal verkrijgbaar. In 1931 moesten verschillende werken aan de centrale uitgevoerd worden tenge volge van dit accres in het electriciteits verbruik. Zoo moest ook voor ruimere ketelcapa citeit gezorgd worden; een ketel kon ge gund worden aan de Kon. Mij „De Schel de" te Vlissingen, zoodat het werk in Zee land kon blijven. Aan den bouw van het ketelhuis is begonnen. Zuidgroep. Door den Raad der gemeente Overslag is besloten tot electri- ficatie van de straatverlichting te doen overgaan. Een dergelijk besluit is genomen door de gemeente Aardenburg, ten aanzien van de straatverlichting in Draaibrug. Het nieuwe rioolgemaal te Terneuzen kreeg een electrische installatie. Voor verschillende kerkbesturen zijn begrootingen opgemaakt inzake electrische verwarming der kerkgebouwen. Ook in de Zuidgroep is het aantal huurkoop-installaties belangrijk toegeno men. Het aantal opgewekte K.W.U. in 1931 is door sterk verminderd verbruik der industrie gedaald tot 3.097.900 K.W.U., bij een maximale avondbelasting van 1340 K.W. Het aantal aansluitingen nam van ca. 6300 tot ca. 8800 toe. Wij troffen in het nummer van 20 September 1931 van 'n Zeeuwsch-Vlaam- sche courant een bericht aan, dat een landbouwschuuT te Heykant was afge brand. Vermeld werd daarbij, dat de ver moedelijke oorzaak van den brand kort sluiting was. Nu was de bedoelde schuur in bet ge heel niet van een electrische installatie voorzienl zoodat geen sprake kon zijn ge weest van kortsluiting. Wij hebben ons natuurlijk, zooals wij in al deze gevallen zooveel mogelijk doen, met de bewuste courant in verbinding ge steld, als resultaat waarvan in het num mer van 31 October 1931 dier courant dë mededeeling, voorkomende in het nummer van 26 September teniet werd gedaan. Vanwege de P.Z.E.M. heeft een drietal dames uit Zeeland een cursus in electrisch koken te Berlijn meegemaakt, welke cur sus werd georganiseerd door de Vereini- gung der Elektrizitatswerke E.V. Deze cursus was speciaal voor Neder landers samengesteld, terwijl ook de me nu's, welke tijdens den cursus werden toe bereid, uit Nederlandsche spijzen beston den. De dames, die den cursus hebben meegemaakt, zijn Mevr. H. Minkema Van Verre te Zierikzee, mej. P. M. Leen- houts, Directrice der Landbouwhuishoud- school te Zierikzee en mej. W. H. van Wagtendonk, leerares aan de Vakschool voor Meisjes, Goes. DE HILVERSUM 3. Een N.S.F.- wisselstroomtoestel dat slechts f 150 kost. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Aan den kantoorknecht bij den post- telegraaf- en telefoondienst, G. van den Berge, van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Vlissingen is op zijn ver zoek met ingang van 1 Februari a.a eer vol ontslag verleend. Aan het te Den Haag gehouden exa men voor het postradicaal heeft voldaan de schrijver bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, H. de Boo van Uijen, van het post- en telegraafkantoor te Vlissin gen. Middelburg. Na ruim 2 weken is heden morgen de groote baggermolen, die in de vest tusschen de Seis- en Langevielehrug heeft dienst gedaan, van die vest door de Baanstraat in de gracht teruggekeerd en kan nu door het natte element de reis voortzetten. Het rustig, maar geregeld voortgezette werk om het logge gevaarte te transporteeren, heeft ook nu weer zeer veel belangstelling getrokken. Thans vol gen de modderbakken, die langs denzelf den weg zullen moeten gaan. Goes. Crisis-Comité. Maandag avond vergaderde het Crisis-Comité; ge bleken is, dat de collecte welke nog niet geheel geëindigd is, heeft opgebracht f2052,91, behalve de periodieke toezeg gingen, welke nog geïnd moeten worden en de giften in natura. Al hetgeen hier wordt bijeengebracht, wordt nagenoeg ge heel onder de Goesenaren verdeeld, ter wijl zoo noodig nog aanvulling kan wor den gevraagd aan het nationaal comité. Met nadruk dient te worden vermeld dat alleen zij, die door de crisis zijn gedu peerd, en dit aannemelijk kunnen maken, in aanmerking komen voor steun. Zij, die door andere oorzaken buiten de crisis om, in benarde omstandigheden zijn gekomen, kunnen door het comité niet worden ge holpen, doch moeten zich tot de instellin gen van weldadigheid wenden. Zooals reeds vroeger is gemeld, moeten de georganiseerden zich wenden tot het bestuur hunner organisatie, dat verder het verzoek doorgeeft aan het comité, terwijl t de niet-georganiseerden hun verzoek kun nen indienen bij al de leden van het co mité, ieder afzonderlijk, zijnde de heeren A. L. van Melle, voorzitter; A. Baars, Th. de Bart, M. C. v. d. Bout, A. de Bruijne, L. Duvekot, T. Faberij de Jonge, L. A. de Jonge, A. M. Overhoff, F. P. J. Pol derman, L. Smit, J. Steketee, A. Vermai- re, J. v. d. Voort; I. "Wessel en A. Th. Verbist, secretaris. Op 5 Februari 1932 zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer E. G. Wierts van Coehoorn in politiedienst trad. Na eerst als volontair bij de politie te Wageningen werkzaam te zijn geweest, werd hij op 5 Februari 1892 benoemd tot Inspecteur van Politie te Roermond. Van daar ging hij vervolgens als Inspecteur van Politie naar 's-Hertogenbosch, alwaar hij na korten tijd als zoodanig in dienst te zijn geweest, werd bevorderd tot Hoofd inspecteur van Politie. Vandaar werd hij met ingang van 15 Maart 1911 benoemd tot Commissaris van Politie te Goes en is aldaar als zoodanig nog in functie. Het zal den jubilaris op 5 Februari a.s. zeker niet aan bewijzen van belangstelling van de zijde die hem kennen ontbreken. - Naar men ons meldt is het adres van den Wereldbond der Kerken voor de a.s. Ontwapeningsconferentie te Genève alleen in Goes door 1311 personen getee- kendl Kruiningen. Dinsdag 19 Januari ver gaderde de Gemeenteraad. Afwezig dhr de Bat. Wegens ziekte van den burgemeester wordt de vergadering geleid door den oudsten wethouder, dhr M. Kole. Medegedeeld wordt, dat door den Mi nister is goedgekeurd de werkverschaf fing met een rijksbijdrage van 35 pet. tot 2 Jan. 1932; ook het delfwerk bij het wa terschap met dezelfde rijksbijdrage en laarzengeld tot 30 Jan. 1932; na dezen datum wordt opnieuw een en ander ge regeld op aanvrage. Ook de steunregeling wordt .ministerieel goedgekeurd, doch uit sluitend voor landarbeiders. Ged. Staten hebben de begrootingsgoed- keuring verdaagd tot 1 April. Dhr Witte vraagt, waarom alleen de landarbeiders door den minister gesteund worden. Hij vermoedt, dat B. en W. hier toe geadviseerd hebben. De voorzitter zegt, dat B. en W. zulks in geen geval geadviseerd hebben, doch dat de Minister beslist. Dhr Frangoys zegt, dat de Minister al leen de landarbeiders als crisiswerkloo- zen beschouwt. B. en W. zagen het ook liever anders. Na eenige bespreking zeggen B. en W. toe, alsnog den Minister hierover te schrijven. In behandeling komt nu het voorstel van B. en W. tot aankoop van twee per- ceelen grond achter de kerk, als begin van een verbreedingsplan, waardoor een weg komt uit de kom van het dorp naar de nieuwe rijksweg. Na eenige bespreking en inlichtingen volgens de nieuwe plannen op de kaart blijkt, dat ook de achterliggende percee- len tegen den rijksweg nu ook dienen ge kocht te worden voor een goed geheel. Met algemeene stemmen wordt besloten tot aankoop van een perceel grond van Dhr G. P. Nap te Nijmegen, groot 94.10 A. voor f 6000 per H.A. en van dhr G. Witte te Raamsdonksveer, idem groot 20 A. voor f 1200 den hoop; terwijl B. en W. zullen onderhandelen met de aanlig gende eigenaars. B. en W. stellen voor het verleenen van een voorschot uit de gemeentekas voor de stichting van twee plaatsjes krachtens de Landarbeiderswet ten be hoeve van Jac. van de Parel en J. van Nieuwenhuize en tot het verzoeken van een voorschot tot hetzelfde bedrag uit 's Rijks kas. De voorzitter deelt mede, dat de kosten bedragen voor den grond 1500 gld. en de bouwkosten f 5444,56. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de rondvraag informeert dhr v. d. Straaten hoever het staat met de onder handelingen met de P. Z. E. M. De voor zitter zegt, dat door de ziekte van den burgemeester het rapport hieromtrent van de desbetreffende commissie niet eerder bij de raadsleden is gekomen, doch zegt spoed toe. Dhr Burkunk, die een leeuwen-aandeel in het lijvig rapport heeft, meent, dat voor werkverruiming spoed gewenscht is. Gewaardeerd wordt het werk der rappor teurs. Dhr Witte meent, dat bij het delfwerk, om de onbillijkheden te verkleinen, wel 12 man meer genomen konden worden. De voorzitter heeft ook klachten gehoord over delvers, die ander werk nemen. Dhr v. Hootegem meent, dat het polder bestuur hiertegen wel geen bezwaren zal hebben, hoewel de ploegen dan groot zijn. Dhr Frangoys wijst op enkele onbillijk heden, doch niet alles kan met 'n schaar tje geknipt worden. Dhr Sinke wijst op den slechten toe stand der zijkanten der weg van den Grintweg, terwijl dhr Minnaar vraagt, of het de bedoeling is van B. en W. om al hier ook een crisiscomité op te richten. De voorzitter zegt, dat zulks alleen is uitgesteld door de ziekte van den burge meester. Daarna sluiting. lerseke. De werkloozen onzer gemeente zijn door B. en W. aan het steenenklop- pen gezet. Gelijk men weet, was men van plan om een grondtoon van f 2 per dag of f 12 per week te geven. Bij verlet of regendagen gewoon doorbetalen. Of men zou probeeren in het aangenomen te laten werken. Pit is nu gedaan, maar heeft ge- leid tot ontevredenheid onder de te werk gestelden. Verleden week waren de loo- nen zeer ongeregeld; de één kwam b.v. aan de f 17, terwijl de laagste slechts f 7 besomde. Deze week is men evenwel weer begonnen. Ook weer in aangenomen werk. Personen, die niet op het werk hooren worden door de politie verwijderd. Ovezand. Maandag had voor een stamp volle zaal de jaarvergadering plaats van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, waarbij een filmvoorstelling werd gege ven. Door den burgemeester, tevens voor zitter van de plaatselijke afdeeling werd de vergadering geopend, waarna de Com mandant, de heer Bierman, met een op wekkend woord de aandacht van het pu bliek vroeg voor de te geven filmvoorstel ling. Nadat eenige mooie kiekjes van de opening der Staten-Generaal, Landstorm dag te Gouda, bezoek van H.M. de Konin gin aan Amsterdam enz. waren vertoond, werd door den heer Laernoes, een lezing gehouden over het Instituut van den Bijz. Vrijw. Landstorm, waarna een korte pauze werd gehouden. Na de pauze werd een opwekkend woord gesproken door den heer Geelkerken, als compagniescom mandant, waarna nog eenige fraaie op namen werden afgedraaid. Overste Bierman zette daarna op zeer aangename wijze het doel en de werking van het Instituut uiteen, waarna aan 7 personen een brevet als scherpschutter werd uitgereikt. De plaatselijke leider, dhr A. v. Steen bergen, werd door Overste Bierman op bijzondere wijze gehuldigd, en een brevet als koningsschutter uitgereikt met me daille. Hierna werd het slotwoord gesproken door den burgemeester, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. Vrouwepolder. In de consistorie der Geref. Kerk hield de J. V. op G. G. al hier met afgevaardigden en genoodigden haar jaarvergadering. Na opening door den voorzitter, dhr P. Duvekot, werd met het afwerken van het programma een aanvang genomen. Voordrachten, onder werpen en verslagen wisselden elkaar af, terwijl een improvisatiewedstrijd de span ning er in hield. Ds de Bruyne stoot de zen welgeslaagden avond. Oostkapelle. Maandagavond vergaderde de geitenfokvereeniging „Ons Belang", on der voorzitterschap van den heer A. Bim- mel. Aanwezig 16 leden. Uit het jaarver slag van den secretaris, dhr Adr. Lou- werse, bleek, dat de vereeniging 73 leden telt. De penningmeester dhr B. Corbijn, stoot zijn boekjaar met een klein batig saldo af. Als beheerder van den bokken- stal werd weder benoemd dhr I. Melse Gz. Tot bode werd herbenoemd dhr G. Lou- werse. Bij eventueele aanbesteding der jonge geitenvellen zal als vilder fungee- ren dhr J. de Voogd voor 714 cent per stuk. Een bedrag van f 10 werd beschik baar gesteld voor aanschaffing van prij zen voor de a.s. keuring. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Adr. Louwerse en G. Marinussen. Voor het pensioenfonds van den secre taris der Prov. Vereeniging werd weder f 5 beschikbaar gesteld. Tot leden der commissie van controle werden benoemd dhrn P. de Visser Jz. en P. de Kam Az. Westkapells. Dinsdag vergaderde de raad alhier onder voorzitterschap van den burgemeester. De heer H. Ver hulst was afwezig. Na opening wenschte de voorzit ter de leden met hun gezinnen een geluk kig jaar. De heer H. Cijsouw dankte mede namens den raad, den voorzitter hiervoor. Na voorlezing der notulen wees de voor zitter in een rede op de belangrijke be sluiten, door den raad in het afgeloopen jaar genomen. Ook vestigde spr. nog de aandacht op het vele werk, dat op de secretarie moet gebeuren. Ook in West- kapelle, aldus spr., worden de benarde tijdsomstandigheden gevoeld. Het aantal ingeschreven werkeloozen is veel grooter dan in vorige jaren; ongeveer 200 werk zoekenden zijn thans ingeschreven en 70 a 80 personen hebben gevraagd in aan merking te mogen komen voor werkver schaffing. Spr. wees verder op den finan- cieelen toestand der gemeente. Voor 1932 zijn de belastingen op het maximum ge bracht, terwijl nog talrijke werken, die uitgaven eischen, te doen zijn. Spr. hoop te, dat in Den Haag begrepen zal wor den, dat in de gemeente Westkapelle een grooter steun noodig zal zijn, dan tot heden is verleend. Een bijdrage van slechts 25 pet. in de kosten voor werk verschaffing is door het Rijk toegezegd. Ook wees hij er op, dat verschillende maatregelen, die elders genomen worden, hier niet uitvoerbaar zijn. De belasting moet bier door een betrekkelijk klein aan tal personen opgebracht worden. Een zui nig en weloverwogen beheer is aange wezen. De heer B. Louwerse dankte mede na mens de leden, den voorzitter voor diens uiteenzetting. Daarna kwam aan de orde een schrij ven namens de afdeelingen van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, Al gemeene Metaalbewerkersbond en van den Ned. Cbr. Bouwvakarbeidersbond, waarin werd medegedeeld, dat volgens baar meening, de verzorging van de werk loozen en bun gezinnen dringend verbete ring behoeft; reden, waarom zij verzoeken tot 'het instellen van werkverschaffing voor werkloozen tegen een loon vein min stens f 18 per week en tot het vaststellen van een steunregeling voor hen, die niet te werk kunnen gesteld worden. De voorzitter zon het prachtig vinden, indien het verzoek toegestaan kon wor den. Een regeling, als gevraagd, zou te zware eischen aan de gemeente stellen Ik wil het niet hebben over de staking in de Twentsche textielindustrie zelf, al heb ik de berichten en beschouwingen daarover met belangstelling gevolgd. Maar wel wil ik even belichten, wat ik las in het R.K. „Overijselsch Dagblad". Ik kon eerst mijn oogen niet gelooven. Maar heusch, het stond er, zwart op wit. „De zetboeren der textielfirma Jannink in de buurt van Ootmarsum hebben aanzegging gekregen om in de fabrieken der firma te gaan werken van Maandags tot Zaterdags, waartoe zij per auto heen en weer vervoerd zullen worden." Is het niet, of men daar nog in het feo dale tijdperk leeft? Terecht vraagt het eveneens Roomsch- Katholieke „Gentrum": „Welk idee heeft een Enschede'sch fa brikant toch van de verhouding tusschen „hem" en „zijn volk"? Bestaat er nog eenig recht? Nog eenige menschelijke vrij heid, om van waardigheid maar te zwij gen. Of meent hij, dat „hem" alles vrij staat?" Deze boeren, die met staking niets te maken hebben, worden uit hun bedrijf ge haald en moeten onder pressie van hun landheer, die nog met voor-oorlogsche Pruisische ideeën is behept, in de fabrie ken gaan werken. Indien ergens, dan is daar een gron dige sociale schoonmaak noodig. OPMERKER. Spr. achtte het uitgestoten, dat een rege ling, als door de bonden wordt gevraagd, goedgekeurd zou worden, in verband met de financiën, ook al in verband met bet groot aantal werkeloozen. Het ligt wel in de bedoeling een werkverschaffing te or- ganiseeren. Wat bet bepalen van bet loon betreft, wees spr. op de ontvangen beslissing van den minister, waarbij is bepaald, dat te gen een zoodanig toon moet gewerkt worden, dat bij flink werken gemiddeld 22 cent per uur kan worden verdiend. De heer W. Huibregtse zag ook niet in, dat het mogelijk is voor de gemeente, om aan het gedane verzoek te voldoen. Spr. hoop te echter, dat door samenwerking in den Raad meer bereikt kan worden dan tot heden het geval is geweest. Spr. wees ook op de geringe uitkeering uit het gemeente fonds, welke z.i. niet hooger is, omdat de Raad vroeger niet voldoende samenge werkt heeft. Was er vroeger meer uit gegeven voor werkeloozenzorg, dan zou thans de uitkeering wel hooger geweest zijn. Besloten werd daarop z.h.s. het ver zoek af te wijzen. Voorgelezen werd daarop de motie, toegezonden door den secretaris van de Prov. Commissie voor werkeloozenzorg. Wat betreft het in de motie aangegeven punt 14, behelzende sterke bevordering van onderwijs aan jonge arbeidsters en arbeiders, die werkloos zijn geworden, zei de voorzitter, dat men op zijn steun in dezen kan rekenen. Spr. wees er echter op, dat in dit opzicht in vele gevallen geen medewerking van de ouders onder vonden wordt, wat blijkt o.a. uit bet vol gen van cursussen voor vervolgonderwijs, waartoe gelegenheid is gegeven. De heer Huibregtse wees er nog op, dat verschillende leerjongens van de fa briek „De Schelde" met hem gesproken hebben over gelegenheid tot het ontvangen van onderwijs. Hij gaf hun in overweging een schoollokaal aan te vragen en verder financieele steun aan „De Schelde" en subsidie aan te vragen aan de gemeente. Daarop werd voorgelezen een verzoek van Hendr. Verhuist c.s., waarin werd medegedeeld, dat de baan naar hun wo ning in slechten toestand verkeert, waar om adressanten verzoeken daarin ver betering te brengen. De voorzitter meen de, dat bedoelde baan met schelpen in orde gebracht kan worden. De heer K. Cijsouw meende, dat bet door werkeloo zen opgeknapt zou kunnen worden, door b.v. steenpuin aan te brengen. Aangezien nog in de baan gegraven zal moeten wor den voor den aanleg van een kabel, wordt besloten te wachten. Afgewezen werd een verzoek van H. van Vaardegem en J. Faassen, om ont heffing van het betalen van schoolgeld, in verband met den slechten tijd. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van Jan Moens, om bet Jan Moens' wegeling bij wijze van werkverschaffing te laten opknappen. Daarna kwam aan de orde vaststelling van de verordening, in verband met de winkelsluitingswet. De heer Huibregtse zou bet sluiten van winkels willen stel len op bet sluitingsuur van de café's, ook des Zondags. De heer H. Cijsouw ver klaarde zich tegen bet openstellen van de winkels voor het publiek op Zondag en zou ook gaarne zien, dat de café's op Zondag gestoten waren. Ook de neer L. Minderhoud verklaarde zich voor het sluiten van winkels op Zondag. Dhr Hui bregtse zag er geen bezwaar in, dat de winkels op Zondag na kerkdienst van 4 tot 10 uur opengesteld zijn. Met 4 tegen 2 stemmen (die der heeren H. Cijsouw eu L. Minderhoud) werd besloten, bij ver ordening te bepalen, dat op Zondag de winkels voor bet publiek open mogen zijn van 4 u. n.m. tot 10 u. n.m. Op gewone dagen is het verboden een winkel geopend te hebben van 10 u. n.m. tot 5 u. v.m. Gedurende de kermis zullen de winkels gesloten moeten zijn van 12 u. 's nachts tot 5 u. 's morgens. Op de begrooting '32 wordt gebracht een post voor werkverschaffing van f 1500

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 2