No. 93 Woensdag 20 Jannari 1932 46e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 1 If DELBURG. te koop. evraagd. I Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. i' 4 H Gemeenteraad van Middelburg. ti Almanakken VURDOUX, Al- >1, Lange Burg tola Mak. Stos- Stoelen met Bah. Kroonkast 14. VAN L00, liddelburg. Mager Spek 60 st 60 ct., Krlp- )1 60 ct., Rond- K.G. ;tr., Middelburg faarzenvleesch: ct, Rollade of Bladreuzel 50 H. C. FREDE- Middelburg. EREEN, AFD. REN. v. 8 u., Bogard- rachtige Films egangspr. 25 c. ISEN, Dnnement, zon- Boekhandel ouburg. ■zekering, pre- ,ar. Agenten ge- ).A.C„ Kapelle gebruikte doch jnde LEEREN or leeft. 24 jr. uitersten prijs 73, Waarde. GEBODEN: WINKELHUIS, Goes. Te be- ,u „De Zeeuw" [S TE HUUR, ■aat. Inlichtin- Szn, A 143, alfkoelen, geb. L. melk per gen| Vare-koe, A. VADER, P: NIEUWE (EN. ;E, Mr Smid, P: KABINET. ij Boekhandel >oub'urg. eigenaar, Bur ns. St-Joosland: UWGROND. andel BAUR- RAAGD: IIJ. >rs G. H., aan Middelburg. ■aagd: ANDSORGEL, D. 21. Driewielskar, ;een fabrieks. irendskerke. isjes- en Hee stuk. Nieuw hten 5 en 10 t L 96, Mid- VINKELHUIS EN ERF. iHERP, Make- WONINGEN RSKNECHT vl LEERDAM, and. ,rt een Middelburg. ODE-HUIS- R >ril a.s. Aan- .STORIE, St.- .OUDSTER ïwonende wê- UD te West- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT BLESN WERR9AS. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, !3.— Losse nummors 0.05 Prijs der Advertontlën: 14 regels il.20, elke regel meer 30 ct. BI] abonnement belangrijke korting. Het roode drama te Rotterdam. Te Rotterdam is 't met de Soc.-Demo- cratische wethouders vastgeloopen. Dat het zoo zou gaan was te voorzien. Een stuurman, die terwijl het schip in gevaar verkeert niet op zijn kompas durft varen, maar van lieden die geen verant woordelijkheid dragen zijn bevelen moet afwachten, heeft geen kans het gewensch- r te doel te bereiken. En zoo was het hier. Reeds jaren geleden werd het duidelijk, dat het met de Rotterdamsche financiën vast moest loopen. De heer Schouten heeft toen hij nog wethouder was, genoeg gewaarschuwd en het inslaan van een anderen koers verde digd, maar zijn woord vond bij de meer derheid van den Raad geen weerklank. Er was, zoo meenden de Soc.-Democra- ten en de radicale Katholieken geen wolkje aan den financieelen hemel. De heer Schouten was een pessimist die geen vertrouwen verdiende. Er moest niet wor den bezuinigd, doch het geld kon met volle handen worden uitgegeven. Maar het eind heeft den last gedragen. Rotterdam zit nu met zijn financiën leelijk aan den grond. En de Soc.-Democratische wethouders, hoewel zij het gevaarlijke van den toe stand zagen, hadden niet den moed te doen wat in deze omstandigheden noodig WclS, Een oogenblik scheen het dat ze op den goeden weg zouden komen. Naast verschillende voorstellen tot ver hooging van belastingen, werd ook een maatregel tot verlaging van de salarissen met 3 pet. aangekondigd. Toen echter kwamen de stuurlui aan den wal in actie. De Soc.-Dem. wethouders werden door hun partijbestuur op hun nummer gezet omdat zij het gemeentebelang durfden stellen boven het partijbelang. En tegelij kertijd werden zij door de roode vakbon den en de communisten scherp aangeval len en als „verraders" gebrandmerkt. Niet onverklaarbaar op zichzelf. Immers de wethouders zelf hadden voortdurend meegewerkt om de massa te gen eventueele loonsverlagingen in bewe ging te brengen en het revolutionair sen timent te prikkelen. Zij hadden dapper meegeholpen om wind te zaaien en de storm bleef niet uit. En toen stonden daar de mannen die geroepen werden leiding te geven, be- heerscht door vrees. Inplaats van het doel in 't oog te hou den en met vaste hand te sturen, lieten zij zich leiden. Zij misten den moed om te regee- r e n. Nadat zij eerst hun partijgenoot Ter Laan als onbekwaam hadden terzijde ge schoven, sloegen zij, toen het er op aan kwam, op de vlucht. Zij gaan nu in de op positie, om anderen die zullen moeten doen wat zij niet durfden, te bemoeilijken. Een droeve vertooning. Maar typeerend voor de Soc.-Democra- ten, die steeds getoond hebben sterk te zijn in 't critiseeren, maar die als het er op aankomt, zich altijd door niet-verant- woordelijke elementen laten leiden. Onlusten te Valencia. In de stad Valencia en in drie dorpen in de provincie van dien naam, hebben anarchisten en communisten gepoogd de algemeene staking af te kondigen. Het uitbreken van de staking kon echter nog tijdig door de politie worden voorkomen. Het is den revolutionairen echter toch nog gelukt verscheidene kerken in brand te steken, bommen te werpen en belang rijke materieele schade aan te richten. Alleen door het onmiddellijk ingrijpen van de brandweer en de hulpvaardigheid van de bevolking is men er in geslaagd de kerken van vernietiging te redden. Te Sagunto is het eveneens tot anar chistische uitbarstingen gekomen, waarbij 50 gewapende werkloozen een post van de guardia civil overvielen en neersloegen, terwijl andere revolutionairen de tele graaf- en telefoonlijnen doorsneden en weer andere revolutionairen poogden 'n bomaanslag te plegen op de kazerne der guarida civil. De anarchisten deelden vlugschriften uit, waarin wordt opgewekt tot het ontwapenen van de quarida civil, het bestormen der kerken, tot moord op geestelijken enz. De woelingen In Britsch-lndië. Een plotselinge uitbreiding van de ac tiviteit van het congres, waarbij voor het eerst sedert den wapenstilstand ook in Bombay de zoutwetten werden overtre den, terwijl ook bij de munt gepost werd, heeft in die stad tot een woeligen dag ge leid. Tot dusverre werd alleen voor de win kels, waar buitenlandsche textielgoederen worden verkocht, gepost, maar gisteren postten mannelijke en vrouwelijke vrijwil ligers bij de Munt, waar goud gezuiverd en gestandaardiseerd wordt voor den ex port. De vrijwilligers begonnen met de voor bijgangers toe te roepen, niet toe te staan, dat gouden baren werden uitgevoerd. Na ongeveer een uur kwam de politie ter plaatse en arresteerde de vrijwilligers. Onmiddellijk werd echter een nieuwe groep posters geformeerd, en toen ook deze werd gearresteerd, een derde. De voortdurend aangroeiende menigte belette het publiek de Munt binnen te gaan of te verlaten. Ten slotte werd een inlandsch koopman aangevallen en mis handeld. Voor twee makelaarsfirma's, die in den laatsten tijd gouden baren naar Europa hebben uitgevoerd en ongemunte edele metalen, werd eveneens gepost. De make laars zelf, waarvan men gelooft, dat zij deel hebben gehad in den uitvoer van goud, werden mishandeld. Men is van meening, dat deze beweging in verband staat met de verklaring, die Gandhi onlangs heeft afgelegd en waarin hij zeide, dat, „wanneer het goud uit In- dië bleef stroomen, het land spoedig ban kroet zou zijn". Onzekerheid betreffende Lausanne. In goed ingelichte kringen, zoo meldt Reuter uit Londen, gelooft men, dat de mogelijkheid van uitstel van de herstel conferentie niet uitgesloten is. Vóór het eind van de week kan echter geen beslis sing worden genomen. De onderhandelingen over de conferen tie tusschen de verschillende crediteur- staten en Duitschland zijn nog niet be ëindigd. Het nieuwe Kabinet Laval voor het Parlement. Laval heeft gisteren in de Eransche Ka- mer de volgende verklaring voorgelezen: Onze regeering staat voor groote bui- tenlandsch-politieke vraagstukken. Zij zal zich moeten bezig houden met problemen, waaromtrent internationale besprekingen noodig zijn, n.l. de herstelbetalingen en de beperking en vermindering der bewa pening. Wij kunnen ook in de toekomst geen op lossingen aanvaarden, die, zonder de cri sis te bezweren, Frankrijk zouden tref fen in zijn wezenlijke belangen en zijn door vrijwillig gesloten verdragen gewaar borgde rechten. Wij zullen het recht op her stelbetalingen niet laten ver vallen. Wij hebben een dubbelen plicht, n.l. tegenover de generaties, die den oor log hebben medegemaakt, een plicht der rechtschapenheid", die daarin bestaat, dat wij niets van ons tegoed zullen opofferen, zonder een dienovereenkomstige vermin dering onzer eigen schulden en tegenover de komende generaties hebben wij den plicht der voorzichtigheid, die ons dwingt alle overeenkomsten afhankelijk te maken van het behouden van het evenwicht tus schen de productie- en bestaansvoorwaar den. De positie van Frankrijk is niet zoo be voorrecht als men het in het buitenland graag laat uitkomen. De regeering heeft maatregelen moeten treffen en zal dit blijven doen ten gunste eener nationale bezuiniging. De Invoer In Duitschland. De Duitsche regeering heeft een nieuwe noodverordening afgekondigd, waarin o.a. maatregelen worden getroffen tegen den invoer uit landen met gedeprecieerde va luta. Deze noodverordening is vooral wat de eerste bepaling (maatregelen tegen invoer uit landen met gedeprecieerde valuta) van belang, daar te verwachten is, dat binnen eenige dagen de toeslag, waartoe dë Rijks- regeering het recht heeft, voor boter zal worden afgekondigd, welke maatregel zich meer speciaal tegen den boterinvoer uit Denemarken en Finland richt. Nederland zal van dezen toeslag op het invoerrecht op boter in zooverre kunnen profiteeren, dat n.l. de voorsprong welken de Deensche en Finsche concur rentie in verband1 met de gedeprecieerde valuta momenteel in Duitschland heeft, komt te vervallen. Er worden echter mo menteel tusschen de regeering en de be langhebbende kringen nog onderhande lingen gevoerd of voor boter ook nog niet een contingenteering van den invoer moet worden vastgesteld. Over deze kwestie is de beslissing echter nog niet gevallen. Het is te verwachten, dat de Duitsche rijksregeering eventueel ook voor hout, ooft, groente en hennep een toeslag zal vaststellen. Ook hierover is echter nog geen beslissing gevallen. Het contingenteeringsplan, dat bespro ken wordt, zou inhouden, dat aan ieder land een jaarlijksch invoercontingent van 5000 ton boter zou worden toegestaan op grond van de meestbegunstigingsclausule, tegen het oude invoerrecht van 50 R.M., terwijl over den invoer boven de 5000 ton een verhoogd invoerrecht zou worden ge heven van R.M. 120 tot 125. De aanvaar ding van een dergelijk contingenteerings plan wordt voor boter algemeen verwacht; voor de producten hout, ooft, groente en hennep staat echter nog niets vast. Korte berichten. Volgens een bericht uit Tokio hebben 14 Rritsch-Indiërs dë ruiten van de Brit- sche ambassade aldaar ingegooid, waarna zij het gebouw binnendrongen en daar ernstige materiëele schade aanrichtten. Zij protesteerden tegen de gevangen houding van Gandhi. Officiéél wordt medegedeeld, dat het Japansche kabinet aan het ministerie van oorlog een crediet van 16 millioen, het ministerie van buitenlandsche zaken 3 millioen en het ministerie van marine 2 millioen yen heeft toegestaan voor den veldtocht in Mandsjoerije, In het bureau der communistische partij te Munchen en in de lokalen der revolutionaire vakvereenigingsoppositie, werd gisteren door de politie een huis zoeking verricht, waarbij verscheidene tijdschriften in beslag werden genomen. Eén persoon werd gearresteerd. Te Altenwald is een man door een toeval aan een vreeselijken dood ontko men. Terwijl hij nog slapend in bed lag, overgoot zijn vrouw hem met petroleum. Toen zij met een uit krantenpapier ineen gedraaiden brandenden fakkel het bed in brand wilde steken, ontwaakte de man en kon op het laatste moment zijn vrouw het brandend papier uit haar handen slaan. Ook de jongste zoon van Gandhi, Rmadas, is gearresteerd. Justitieels inval bij „De Tribune". De Justitie te Amsterdam heeft giste ren in den namiddag een huiszoeking ver richt in het perceel Amstel 85, waar ge vestigd zijn de redactie- en administratie lokalen van het communistische dagblad „De Tribune". Aanwezig waren o.m. do Substituut-Of ficier van Justitie, Mr Dr J. A. van Thiel en eenige rechercheurs. Verschillende bescheiden zijn in beslag genomen. Deze huiszoeking houdt verband met de beleedigende en opruiende artikelen, welke gedurende de laatste maanden in dit blad zijn gepubliceerd. Deze huiszoeking werd gevolgd door een tweede in de woning van den direc teur van „De Tribune", zekeren Kuiper, in de van der Helststraat. Ook hier zijn verschillende papieren in beslag geno men. Nederland en België. In zijn rapport aan de Commissie van buitenlandsche zaken uit den Senaat ver dat het hem aangenaam was, een verbete- klaarde de Belgische minister Segers, dat het hem aangenaam was, een verbete ring in de verhouding tot Nederland te kunnen constateeren. Het geval-Kors. De heer Hermans heeft aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken de volgen de vragen gesteld: Heeft de minister kermis genomen van het persbericht, meldend, dat aan profes sor dr J. Kors, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, zich op weg be vindend naar Leuven, om daar een spreekbeurt te vervullen in een vredesver- gadering, aan het grenssation Esschen, op last van hoogerhand, door de daar aanwezige militairen de toegang tot Bel gië werd ontzegd? Heeft de minister hierin aanleiding ge vonden, om aan de Belgische regeering nadere inlichtingen omtrent dezen maat regel te vragen? Zoo ja, is de minister dan bereid van de eventueel verkregen nadere inlichtin gen en van zijn oordeel hieromtrent aan de Kamer mededeeling te doen? C. A. O. in Steendrukkers- en Litho grafisch bedrijf opgezegd. De werkgevers in het steendrukkers- en lithografisch bedrijf hebben de collectieve arbeidsovereenkomst tegen 1 Mei a.s. op gezegd. De opvolger van prof. Fablus. Naar de „Standaard" uit goede bron verneemt, komen voor het lidmaatschap van den Raad van State, in de vacature ontstaan door het overlijden van prof mr D. P. D. Fabius, ernstig in aanmerking de heeren prof. rhr A. Anema, lid der Eerste Kamer en hoogleeraar aan de Vrije Universiteit en jhr mr O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel, tevens geaccrediteerd bij het hof te Luxemburg. Het verhoogde Duitsche Invoerrecht op boter. De Duitsche regeering beeft het in voerrecht op boter van 50 tot 100 R.M. per dubbelen centenaar verhoogd. Ook de invoer uit landen, die de goud- pariteit niet hebben gehandhaafd, is over eenkomstig de verordening van den Rijks president d.d. 18 dezer belast met een toe slag van 15 pet. der waarde van de bo ter of van 36 R.M. per dubbelen cente naar. De aan de berekening van dezen toeslag ten grondslag liggende waarde van de boter is gesteld op 240 R.M. den dubbelen centenaar. Het tarief voor die landen, waarmede Duitschland geen handelsverdrag gesloten heeft (hieronder valt dus Nederland niet), is gesteld op 170 R.M. per dubbe len centenaar. Aan een nader bericht ontleenen wij nog, dat, hoewel de datum waarop het nieuwe tarief van kracht wordt, nog niet is vastgesteld, men verwacht, dat het nog deze week in werking zal treden. In het geheel zullen voortaan de vol gende rechten op boter worden geheven: I. Voor boter uit Nederland, Letland, Estland en Rusland: voor een contingent van 5000 ton 50 mark; voor den overigen invoer 100 mark. II. Voor boter uit Denemarken en de andere landen met gedeprecieerde valuta: voor het contingent van 5000 ton 86 mark; voor den overigen invoer 130 mark. III. Voor de landen, waarmede Duitsch land geen handelsverdrag heeft, in het bijzonder Polen, Australië en Canada: Zoowel voor het contingent als voor de rest: 170 mark. De invoer uit laatstgenoemde landen wordt dus practisch stopgezet. De invoer uit de landen, die hun valuta op peil ge houden hebben, waarvan Nederland met een aandeel van ongeveer 30 pet. van den boterinvoer in Duitschland op de eerste plaats staat, krijgen dus een premie, ten minste een premie boven de landen met gedeprecieerde valuta. De goudclausule en de notarissen. Te Utrecht vergaderde een aantal nota rissen ter bespreking van hun standpunt ten opzichte van het gebruik eener z.g. goudclausule in hunne akten, en even tueel tot formuleering eener zoodanige clausule. Na een inleidend woord van dën waarnemend voorzitter der vergade ring, notaris Chr. J. Engelberts te Arn hem, van wien de uitnoodiging tot bijwo ning ervan was uitgegaan, werd zoowel door voor als tegenstanders van het ge bruik eener goudclausule het woord ge voerd, mede naar aanleiding van de aan dë bezoekers der vergadering ter hand gestelde ontwerp-akten van1. Algemeene bepalingen bij inflatie; 2. bijzondere be palingen, op te nemen in hypotheekak ten met goudclausule, waarin naar alge meene bepalingen wordt verwezen, en 3. toepasselijke verklaring der goudwaarde- clausule op bestaande hypotheken; terwijl tenslotte een aantal vraagpunten bespro ken werd, gesteld naar aanleiding der hiervoor genoemde ontwerp-akten. Er werd1 vrij uitvoerig gedebatteerd o.a. over de door dë H.H. Prof«x*oren Meyers Binnenland. Nederland en België. Een justitioneele inval bij „De Tribune". Verhoogd Duitsch invoerrecht op boter. Buitenland. Het nieuwe Fransche Kabinet voor de Kamer. en Bordewijk geformuleerde goudclausu les, waarnaast door den voorz. en notaris F. W. Swane te Utrecht deels eigen re dacties werden verdedigd'. Ten slotte be sloot de vergadering een commissie van vijf personen te benoemen, aan welke werd opgedragen om aan de hand der gevoerde besprekingen en geuite meenin gen een redactie te ontwerpen, welke aan een volgende vergadering ter beoordeeling zal worden overgelegd. De verbinding Rijn-Schelde. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Westelijk Noord-Brabant heeft besloten aan den ministerraad een adres te zenden, waarin gevraagd wordt: le. Dat het ontworpen kanaal van Din- telsas tot Bath dienstbaar zal moeten zijn aan de afwatering van Noord-Brabant. 2e. Dat door het genoemde kanaal een logische verbinding voor de binnenscheep vaart door Westelijk Noord-Brabant tot stand zal komen, in aansluiting op het kanalenstelsel in Oostelijk Noord-Brabant en Limburg. 3e. Dat het genoemde kanaal voor Bra bant de mogelijkheid van een eigen zee haven te Bergen op Zoom zal scheppen. 4e. Dat het genoemde kanaal de gele genheid zal bieden, in de toekomst over te gaan tot een aansluiting op Zeeuwsch- Vlaamsch gebied, waardoor de meest zui delijke gedeelten in het Westen van ons land op meer doeltreffende wijze dan tot dusver op het centrum van Nederland ge oriënteerd kunnen worden. Uit de mijnindustrie. De R. K. Mijnwerkersbond en de par ticuliere mijnen hebben verzocht spoedig een vergadering der contact-commissie bijeen te roepen. De samenwerkende bonden hielden gis- terenmidddag te Heerlen een bespreking. De Rijksbemiddelaar, Prof. Mr P. J,. M. Aalberse, beeft de partijen, betrokken bij het dreigend conflict in do particuliere mijnen in Limburg, opgeroepen tot het verstrekken van inlichtingen op Zaterdag 23 Januari op het gemeentehuis te Heer len. i i W4 Bij dit dreigend conflict zijn 17.500 ar beiders betrokken. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad sprak de voor zitter een Nieuwjaarsrede uit. Spr. herinnerde aan de mutaties, die in den Raad plaats hadden. Ook bracht spr. in herinnering, dat vorig jaar de heer Boelen, Hoofddirec teur der Gemeente-bedrijven ons door den dood ontviel. Van hetgeen vorig jaar in onze stad voor belangrijks heeft plaats gevonden, vermeldde spr., dat de uitbreidingswer ken aan de waterleiding in gereedheid kwamen en in bedrijf werden gesteld; de in werkverschaffing uitgevoerde wer ken aan den Kleverskerkschen weg wer den beëindigd. Een uitstekend industrie terrein aan spoor en water gelegen kwam door deze beschikbaar. De reorganisatie van de Brandweer kreeg haar beslag. Bij het electriciteitsbedrijf is het vastrecht tarief ingevoerd. Aanvankelijk met suc ces. Circa 405 gebruikers hebben dit vast rechttarief gekozen. Voor het gasbedrijf is een voorstel voor een vastrecht-tarief uitgegaan. Een Reglement voor de Ambtenaren is tot stand gekomen. In verband met de ongunstige tijdsomstandigheden werd voor verschillende gemeentegronden pachtvermindering toegestaan. De voor aanbouw beschikbare terrei nen in het Park van Nieuwenhove zijn zoo goed als verkocht. Het aangrenzende terrein, vroeger kweekerij firma Wed. de Jongh, werd bouwrijp gemaakt. Het besluit tot het bouwen van tien eengezinswoningen aan de Karelsgang werd uitgevoerd. Met steun van het Rijk is de Ont*met+ing«w«7> gejoel vewdwjwJ»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1