No. 02 Dinsdag 10 Jannari 1032 4 Dagblad voor de Provincie Zeeland ■V VAN MELLE'S KOEK, GEZOND EN LEKKER! uws. gen. De Thoolsche Waterleiding. Buitenland Wat de borstel is voor Uw tanden - dat voor Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uit de Provincie. 5 J. R. te Co* WL P. ts Ier* t rijdenC. K., rergunning bin- I. v. D., te El- ■=5 to stukken ten de W. teGoes, ihoek gedrukte L de W, te niet met de gewichten: M. e 2 maal f 2 00. In de Za- uxsvergadering ihepelingen is, een bezoldigd egd uit diens sr groot tekort .twoordedijk is. 3r f 24.000. D>. C. A. de die in de 'ijke openbare is bericht in- rt reeds voor (en tevens als Helder heeft n een die- icht werd te jLarmeerd voor s van een die- randweer arri- aantal kooien de dieren wa- usschingswerk roken worden, anten slangen .ie probeerden ieden te doen. >er gevaarlijke .oor het vuur mtsnapt. Eerst aren, kon het xrtgezet. t. De dieren naam dieren- irand is waar- omvallen van e het slangen- erd gehouden. 1 r a s a n i. De zqin begonnen de, door den :aakt. .oig grooter is, verd. tweetal' oli- >r nog weinig ■resteerd werd ndstichting in arde aan den hij slechts in gezocht, daar >ning was. Hij van het O. M. rrasani telefo- medegedeeid Hiden admini- et gerechtelijk zen, dat de toegeschreven waarschijnlijk is de aanwe- >ep Zigeuners meente Wes- oegangswegen :he grens vier erd. Ingeland, kas is vorige Sngeland ver- resteerd. n ingebroken ein te Amers- le, sigaretten, n. Te Baarn vandaar naar vTadat zij een 1, werden zij erzoek bleek, rden gezocht m, Zuilen en 'yd- 16 (5 n.m.) Rott., 16 (5 vm.) Perim. i Batavia. Rotterdam. (5 n.m.) v. l) Perim. (1 vm.) te vm.) Perim. srland. iddlesbro te ïaax Amsterd. van Pt. Said. JONDE, uitr., «thampton. 15 Gibraltar, an Colombo. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSGHHNT BLK53N WERKSAG. eeuw Per 3 maanden, franco per pest, !3.— Losse nummers !0.O5 Pr ij s der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Uit hetgeen het lid der Tweede Kamer, de heer de Wilde, bij de behandeling der Staatsbegrooting voor 1932, over de wa terleiding op het eiland Tholen heeft meegedeeld, is publiek geworden, wat reeds langen tijd gefluisterd werd, dat het er met de financiën dezer N.V. be denkelijk voor staat. Hoewel dank zij de verplichte aan sluiting alle aansluitbare perceelen aangesloten zijn en dus van teleurgestelde verwachtingen in dit opzicht geen sprake kan zijn, schijnt de reserve van f 160.000 in zoo weinige jaren reeds geslonken te zijn tot f 19.000. Daarbij dient dan nog opgemerkt te worden, dat nog nimmer een afschrijving heeft plaats gehad en de tarieven aan den hoogen kant zijn. De Raad van Beheer heeft zich nu met een verzoek om steun tot den betrokken Minister gewend. Men vraagt zich intusschen af, welk een beheer hier toch is gevoerd. Daarover moet, naar onze meening, in het publieke belang het volle licht opgaan. Zijn er spe ciale oorzaken voor de debacle, dan die nen die ook buiten den kring der ingewij den bekend te worden. Indien wij ons niet vergissen, is dit wa terleidingbedrijf opgezet volgens de ad viezen en berekeningen van het Rijksbu reau voor Drinkwatervoorziening. Heeft dit bureau, dat toch voldoende geoutil leerd is, zich dan zoo misrekend? Zoo dit bet geval is, maakt dit wel een hoogst onaangenamen indruk en kunnen wij ons wel indenken, dat men in streken, waar men waterleidingplannen heeft en op de adviezen van dit bureau heeft af te gaan (wij denken aan Zeeuwsch-Vlaande ren) wat gereserveerd daartegenover staat. Heeft men misschien gerekend op een sterke uitbreiding van het aantal inwo ners van dit eiland? Maar dan is men toch wel bijzonder optimistisch geweest. Een dergelijke sterke groei kennen we in geheel Zeeland niet (men zie er de be volkingscijfers van de laatste tien jaar maar op na) en zeker niet in Tholen en Schouwen-Duiveland. Trouwens, zijn we goed ingelicht, dan heeft men ook bij de Schouwsche waterleiding dezen factor uitgeschakeld. De hooge rente van het bedrijfskapi taal kan, naar wij meenen, ook de oor zaak niet zijn, want, herinneren wij ons goed, dan heeft de N.V. juist onder zeer voordeelige voorwaarden rijksvoorschot kunnen krijgen. Het blijft voor den buitenstaander een duistere kwestie. Wij hopen, dat hierover binnen niet te langen tijd het rechte licht moge opgaan. Het is een publieke on derneming, zoodat het publiek recht heeft op behoorlijke voorlichting. Het waarschijnlijke uitstel der conferentie van Lausanne. In een mededeeling, die duidelijk haar officieus karakter laat zien, zegt Havas: Wegens de verkiezingen, die dit jaar in Frankrijk, Duitschland en de Vereen. Staten worden gehouden, verbreidt zich in de betrokken internationale kringen steeds meer de opvatting, dat men op het oogenblik onmogelijk tot een gedetailleer de definitieve oplossing van het herstel en oorlogsschulden-vraagstuk kan komen. Men schijnt het er nu te Parijs en Lon den over eens te zijn, om tegenover Duitschland het 1 Juli 1932 eindigende moratorium eenvoudig te vernieuwen en onder dezelfde voorwaarden voor zes maanden of een jaar te verlengen. Tegelijkertijd zouden de Europeesche schuldenaren der Vereen. Staten, die de schuldeischers van Duitschland zijn, in 'n gemeenschappelijke verklaring voor hun schulden van de Amerikaansche regee ring hetzelfde vragen. Als op dezen grondslag tusschen de be langhebbenden langs diplomatieken weg overeenstemming bereikt zou kunnen worden, zou de conferentie te Lausanne voorloopig overbodig worden. Overstroom ingsramp in de Vereen. Staten Met groot gevaar voor eigen leven zijn de reddingsbrigades in de weer, op de woeste wateren van de Tallahatchie, om de slachtoffers van de overstroomingen te redden, die op de daken der huizen en in de boomen zijn gevlucht. Het water stijgt van minuut tot minuut over een oppervlakte van 150.000 acres. De zaak- en woonwijken van Glendora staan onder water en normaal werk is niet meer mogelijk. 5000 menschen zijn door het water ge- isoleerd; velen hunner verkeeren in le vensgevaar. Treinramp in Rusland. Uit een bericht van het Russische tele- graafagentschap blijkt eerst nu, dat op 2 Januari op de lijn Moskou-Kazan een ernstig spoorwegongeluk beeft plaats ge had, waarbij 65 personen gedood zijn, teiv wijl er 131 personen min of meer ernstig gewond werden, van wie er sedert drie overleden zijn. Het genoemde agentschap meldt thans, dat in verband met dit ongeluk 11 perso nen zich moeten verantwoorden. Het proces zal in het openbaar worden gehouden. Een nieuw vermaan van Mussolini. Mussolini behandelt in een in de „Sun day Dispatch" verschenen artikel de eco nomische crisis en de mogelijkheden, deze te overwinnen. Sinds eenigen tijd, zoo schrijft hij, is de wereld in een economischen oorlogstoe stand getreden. Zooals bij het uitbreken van een oorlog diplomatieke verdragen, zoo heeft men thans handelsverdragen verscheurd. Reeds hebben Spanje en Frankrijk hun handelsverdragen met Ita lië opgezegd en Zwitserland zijn handels betrekkingen met Duitschland verbroken. Binnenkort zal deze economische oor logstoestand over de geheele wereld ver breid zijn. Het is niets anders dan een te rugkeer tot de versterkte steden van de Middeleeuwen. Thans is de tijd gekomen, aldus besluit Mussolini, dat de staatslieden bijeenko men, om den economischen oorlog te. kun nen beëindigen. Alle tolmuren moeten worden neergehaald opdat de wereldhan del weer worde hersteld en de staten hun betalingen in waren zullen kunnen ver richten. Verder oprukken der Japansche legers. In Mantsjoerije hebben de Japanners met bommen geopereerd. Een munitie opslagplaats werd geraakt en vloog in de lucht. De eerste berichten spreken van 52 dooden. Te Tokio is intusschen de opperbevel hebber der Japansche troepen in Mants joerije aangekomen. Hij verklaarde, dat de strijd nog niet ten einde was, en dat de troepen verder zouden oprukken. Volgens een bericht uit Moekden heb ben 6000 man Japansche troepen, die op het oogenblik te Kirin liggen, bevel ont vangen zich gereed te houden voor een opmarsch naar Charbin. De toestand in Britsch-lndië. Zeshonderd religieuze leiders in de Ver- eenigde Staten, onder wie twee bisschop pen en een rabbijn, hebben Mac Donald een telegram gezonden, waarin zij hem verzoeken Gandhi vrij te laten en door sa menwerking te pogen het Indische pro bleem op te lossen. Met het postvatten vóór de buitenland- sche kleedingwinkels is te Lahore de bur gerlijke ongehoorzaamheid begonnen. Veertien vrijwilligers, waaronder twee plaatselijke congresleiders, zijn in hechte nis genomen. Eenige winkeliers vielen de posters aan en mishandelden hen. Roode plannen. Volgens het christelijk-sociale „Wiener Montagsblatt" zijn in het Ottakringer ar- beiderstehuis te Weenen behalve wape nen ook in een ijzeren kist talrijke docu menten gevonden met een tot in de klein ste bijzonderheden uitgewerkt plan voor een gewapend optreden der sociaal-demo craten in geval van nood. Het plan bevat voorschriften voor de bezetting van openbare gebouwen, het op werpen van barricaden, de arrestatie van politieke tegenstanders, instelling van een militie, enz. Korte berichten. In Portugal moet een samenzwering tegen de regeering ontdekt zijn. Volgens een bericht uit Lissabon zijn in de beide laatste dagen ongeveer vijftig menschen gearresteerd, die er van verdacht worden, aan een complot tegen de regeering te hebben deelgenomen. Te Lissabon is alles rustig, doch de troepen moeten er gereed staan, om elke beweging den kop in te drukken. De Banque de Visé, in het Waaische stadje Visé, nabij de Nederlandsch-Lim- burgsche grens, heeft tengevolge van de verspreiding van alarmeerende geruchten die de massaterugtrekking van de bij' haar belegde gelden tot gevolg hadden, hare betalingen moeten staken. In Carina (Italië) en verschillende omliggende plaatsen zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag aardschokken, die ongeveer drie seconden duurden, waar genomen. De bevolking snelde in pani- schen schrik de huizen uit. In enkele dor pen werden huizen beschadigd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Henderson, de voorzitter van de a.s. ontwapeningsconferentie, wiens gezond heidstoestand eenigen tijd geleden reden tot ongerustheid gaf, is geheel hersteld. Uit Southampton wordt vernomen, dat de minister van Luchtvaart om bezui nigingsredenen met de Vickers-fabrieken onderhandelt, ten einde het contract over den bouw van een zesmotorig watervlieg tuig,. dat bet grootste der wereld moest worden en behalve de bemanning nog veertig passagiers zou kunnen vervoeren, te annuleeren. De werkzaamheden moeten reeds stopgezet zijn. Ingezonden Mededeeling. 45 en 65 cu. Uw keel* De loonen in de typografie. De looncommissie in de typografie heeft na langdurige beraadslagingen besloten de loonen in dit bedrijf weder terug te brengen tot het peil van de collectieve ar beidsovereenkomst 19281930, zulks met ingang van Maandag 1 Februari a.s. De bevordering der werkverruiming te Amsterdam. In October van het vorige jaar heeft de Raad, van Amsterdam besloten een creuiet van f 200.000 toe te staan voor de bevorde ring van werkverruiming. Eigenaars of huurders van perceelen, die in November of December 1931, in Januari of Februari van dit jaar hun huizen lieten opknappen, zou de gemeente door toekenning van een premie tegemoetkomen in de kosten. Onmiddellijk nadat dit besluit werd ge nomen, heeft de regeering de uitvoering tot 15 Januari 1932 geschorst. Binnenland. De werkverschaffing in het Noorden. Wethouderscrisis te Rotterdam. Buitenland. De toestand in Britsch-lndië. Frankrijk wil uitstel der herstelconferen tie. Samenzwering in Portugal. De Japansche troepen rukken verder op. den en zal er gelegenheid zijn voor be vriende vereenigingen de afd. geluk te wenschen. Op Woensdag 27 Januari wordt voor de leden en begunstigers een feesiverga- dering belegd in het Schuttershof, waar op de voorzitter der afd., dhr W. A. den Hollander, een historisch overzicht zal geven van het leven der af deeling. Voorts wordt de avond gevuld met voordrachten e.d. door de leden. Op Donderdag 28 Januari wordt voor de kinderen een feestavond georganiseerd in het Mil. Tehuis met voordrachten, grabbelton en films. Ingezonden mededeelingen. Onze uitvoer naar Frankrijk. Naar „Havas" meldt, is van daag een overeenkomst gepubliceerd, welke tusschen Frankrijk en Neder land is getroffen, betrekking heb bend op den invoer in Frankrijk van koeien, kalveren, varkens^ gevogelte, dui ven, tamme konijnen, varkensvleesch, ge zouten vleesch, pekelvleesch, kaas, gecon serveerd vleesch, geconserveerde melk, versche en gesmolten boter. Invoer van bovengenoemde goederen zal slechts mogen geschieden, wanneer daarvoor 'n contingenteeringscertificaat is afgegeven. De afgifte van invoervergunningen voor fokvee uit Nederland, welke in November j.l. was gestaakt is thans weder hervat. Voorloopig worden nog slechts vergun ningen afgegeven voor vaarzen en stieren. De moeilijkheden bij de werkverschaffing Gisterochtend zijn ongeveer 1000 werk- looze arbeiders uit verschillende Gronin ger gemeenten zeer ordelijk in trams en autobussen naar de centrale werkver schaffing te Jipsinghuizen vertrokken. Enkele communisten bleven achter. Zooals reeds werd verwacht, is onge veer 75 pet. van de stakers, te werk ge steld te Westerwolde, gisteren weer aan het werk gegaan. Hiertoe behoorde slechts een 12-tal uit Groningen. Evenwel zijn de Groningsche stakende werkloozen gister avond nog in de gelegenheid gesteld zich bij de Arbeidsbeurs aan te melden om weer naar Westerwolde te vertrekken. Hiervan hebben nog ruim zestig gebruik gemaakt. Vandaag zullen, op een klein gedeelte na, allen weer worden te werk gesteld. De staking der werkloozen te Finster- wolde duurt voort; van de ruim 60 sta kers waren er slechts acht bereid, om den arbeid in de Centrale Werkverschaffing op de oude voorwaarden te hervatten. Dienstregeling spoorwegen. De zomerdienstregeling op de Neder- landscbe Spoorwegen zal 22 Mei a.s. in werking treden. De Rotterdamsche Gemeenteraad verwerpt de belastingverhoogingen. Een wethouderscrisis? De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond de belastingverhoogingen verworpen met 26 tegen 16 stemmen. Voor stemden de 13 aanwezige soc.- dem., 2 (van de 3) rad. R. K., en weth. de Jong (A. R.). Tegen stemden de 7 liberalen, 4 C. H., 5 A. R., 6 R. K., 1 Stk. Geref., 1 Vrijz.- dem., 1 revol. soc. en 1 Comm. Afwezig waren 2 S. D. en 1 revol. soc. In de daarna gehouden vergadering van de S. D. raadsfractie is besloten, dat de beide wethouders De Zeeuw en Brau- tigam hun functie als zoodanig beschik baar zullen stellen, d. w. z. dat het aftre den van deze wethouders zeer waarschijn lijk is. Gisteren is nu ter kennis van B. en W. gebracht, dat de Kroon het Raadsbesluit heeft vernietigd. Het gevaarlijke wegvak door den Caterspolder. De A. N. W. B. en de K. N. A. G. hebben zich an dermaal met een adres gericht tot den Minister van Waterstaat met het verzoek in het belang van de veiligheid, de vrij heid en de vlotheid van 't doorgaande interprovinciale verkeer tusschen Noord- Brabant en Zeeland, te willen bevorderen, dat het wegvak door den Caterspolder spoedig afdoende verbeterd zal worden en dat voor dit doel de noodige fondsen zul len worden opgebracht op de Wegenfonds belasting voor het jaar 1933. WASCHTAFEL, BAD en GEYSER voor f 145. Installateur: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv N.V. Izaak Boasson Zo nen' s Bank te Middelburg. Bo vengenoemde N.V., die surséance van be taling beeft aangevraagd, waarover de rechtbank op 5 Maart zal beslissen, en die haar loketten op 7 Januari sloot, heeft deze beden (Dinsdag) weder geopend. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Oosterland de heer A. G. v. d. Have. Op verzoek eervol ontslagen als com missaris voor de provincie Zeeland van bet Nederlandsche Roode Kruis, de heer G. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen. Middelburg. Gisterenavond had in den Schouwburg alhier voor een geheel ge vulde zaal velen moesten worden te ruggezonden en ook des middags was het reeds druk geweest een filmavond van de Maggifabrieken plaats. Nadat de inlei der en zijn vrouwelijke hulp een verkla ring hadden gegeven van de verschillende Maggiproducten, vertoonden zij enkele films over bet bedrijf in Zwitserland. De aanwezigen konden zich overtuigen van den goeden smaak van maggi's rijst ju- liennesoep. De aanwezigen hebben wel ge noten. Het belooft volgende week een be langrijke week te worden voor de afd. van Patrimonium alhier. Op Dinsdag 26 Ja nuari zal in de Hofpleinkerk een wij dingssamenkomst worden gehouden ter herdenking van het 50-jarig bestaan der afd., waarop de heer G. Smeenk, Tweede Kamerlid en Verbondsvoorzitter een ge dachtenisrede hoopt uit te spreken: „Standvastig, onbewogen". De predikan ten D. Ringnalda en D. Scheele spreken een openings- en slotwoord, terwijl verder medewerking verleenen het Gemengd koor „Sursum Corda" (zang) en dhr I. van Noppen (orgelsolo). Op Maandag 25 Januari zal de af dee ling in het Mil. Tehuis een receptie hc.u- Maandagavond hield de Middelhurg- sche Geref. Jeugdoontrale onder leiding van haar voorzitter, Da B. Ringnalda, in de Schuttershofzaal, die geheel bezet was, haar 3de jaarvergadering. Jammer, dat Dr K. Huizinga wegens ongesteldheid geen toespraak kon houden. Juf.fr. Ludik- huize deed verslag van de werkzaamhe den der Centrale in 1931. Er bleek een voordeelig saldo van f 127. Door één der leden van de J. V. werd een inleiding ge leverd over: „Adolf Hitier en de Natio naal Socialisten". Hij wees o. m. op de door Hitier voorgestane theorieën,. dji|e wel degelijk een gevaar opleveren voor het Christendom. Een voordrachten wedstrijd in twee groepen, met voor iedere groep twee prijzen, had levendige belangstelling. Een tweetal tableaux, één van de Meisjes- vereeniging en één van de Jong. Vereeni gingen getuigden van originaliteit en goeden smaak. De voorrang werd toegekend aan de groep, gevormd door de Meisjesvereeni- ging. In de plaats van Dr K. Huizinga sprak Ds Heij van Koudekerke een op wekkend woord. Hij gaf in twee Bijbelsehe figuren, Saul en David, dio hij teekende in hun verhouding tot God, een aanspo ring voor de jonge menschen om als Da vid het alleen met God te wagen in het leven. Ter afwisseling werd gezongen en ga ven eenige knapen een fluitconcert. De voorzitter kon spreken van een welge slaagden avond. Gapinge. Donderdag hield de afdeeling van den Chr. Landarbeidersbond een le denvergadering. De opkomst was goed. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental met 9 was vooruitgegaan. Het werkloozenvraagstuk en de werk verschaffing, alsmede de houding der ge meenteraadsleden op de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering, werd bespro ken. De mededeeling, dat een patroon lid van de patroonsvereeniging, zijn arbeider met f 3 per week gekort had wekte groote verontwaardiging, dat toch met de voor noemde vereeniging een overeenkomst ge sloten was, om f 12 per week uit te be talen tot Maart 1932. Opgewekt werd de districtsvergadering die gehouden zal worden in Januari te Middelburg, te bezoeken. Arnemuiden. Zondagavond viel een on geveer 3-jarig dochtertje van dhr "W. v. B. per ongeluk van een stoel. Dr de Haas constateerde een armbreuk. Koudekerke. Loop der bevolking over de eerste helft der maand Januari. IngekomenC. Verhage met gezin, A 195, uit Aagtekerke; A. de Visser, met ge zin, D 21, uit Arnemuiden; J. Davidse, D 21 uit Arnemuiden. Vertrokkenmej. E. Marinusse, van D 56f naar Middelburg; M. A. Meeuwse, van E no. 143a, naar 's Gravenhage; J. Pouwelse en gezin, van E 197, naar St. Laurens; P. de Pagter met gezin, E 64, easy MWïteössyg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1