BE ZEEUW TWEEDE BLAD. Gebroken Bakken Uit de Provincie. Brieven uit de Residentie. F EU I LLETON. Daartoe zullen aan de hulpkantoren en op de poststations, alsmede door de be stellers voorzoover deze aldaar met de aanneming van aangeteekende stukken en postwissels, enz. zijn belast, giften ten behoeve van het Nationaal Crisisoomité in ontvangst worden genomen. Voor deze giften wordt een ontvangbe wijs uitgereikt. Gevangenhouding bevo- 1 e n, Door de Rechtbank te Middelburg ie de gevangenhouding bevolen van J., des tijds bankier te Vlissingen, die zich in die qualiteit zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering ten nadeele van zijn cliënten. In vrijheid gesteld. Door de rechtbank te Middelburg zijn in vrijheid gesteld, zekere E. v. D., F. v. D. en G. v D., landbouwers te Graauw en Langen- dam, die er van verdacht werden zich te hebben schuldig gemaakt aan het onttrek ken van goederen aan een faillieten boe del. K.W.U.-PRIJS 3 Y, CENT bij ge bruik van onze nachtstroom-apparaten. Vraagt inlichtingen. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Fobr. benoemd tot directeur van het huis van bewaring te M: Malburg A. M. Meek, thans commies bij hot gevangenis wezen te 's Gravenhage. Zaterdagmiddag speelden de „Goes"- Adspiranten tegeln V. D. O.-Adspiranten van, Kapielle. Uitslag '52i voor de G oes - A dsp i ranten. Middelburg:. Vrijdagavond had alhier de eindles plaats van de eerste Pluimvee cursus op Walcheren, uitgaande van. de afdeeling Walcheren der V. P. Z., in te genwoordigheid van de leden der commis sie van Toezicht. Nadat door den leider van den cursus dhr J. G. Ruitenbeek van Koudekerke, de laatste les gegeven was, werd hij door den voorzitter der Vereeniging, dhr J. Kraamer, rijksveearts, imet een woorgj van warme waardeering bedankt voor den verrichtten arbeid en werd aan elk dei- cursisten een getuigschrift van getrouw bezoek uitgereikt, en wel aan dhrn: J. Neve, Middelburg; H. de Blank, A. Rot tier, C. Rottier en M. J. Rottier, allen te Vlissingen; J. Lorier en P. Polderman te Koudekerke; P. Meijers, Serooskerke; J. Wattel, Vrouwepolder; M. H. Dekker en H. M. Dekker, 't Zandt; J. Pleijte en P. Meijers te Zoutelande. Namens de cursisten sprak Idhr De Blank een hartelijk woord van dank en overhandigde den leider van den cursus daarbij een passend aandenken, waarna deze laatste na een kort slotwoord voor ging in dankgebed. Bij de reorganisatie van de brand weer alhier is o.a. meermalen naar vo ren gebracht de groote verantwoordelijk heid ten opzichte van de oude gebouwen, die Middelburg rijk is, en waaronder het Stadhuis eeu eerste plaats inneemt. Nu de reorganisatie eenigen tijd af is, is het zeker goed gezien, dat men eens onder zocht welke resultaten te bereiken zouden zijn om genoemd gebouw voor een alge- heele vernieling of ernstige beschadiging te behoeden. Zaterdagmiddag heeft men daarom een proef genomen. Op de verhooging van de Markt tegenover het Stadhuis werd de groote autospuit geplaatst, en deze kreeg toevoer uit twee straalpijpen op de water leiding, van een daarvan met een dubbele slang, en hierdoor kon men met een straalpijp tot halverwege het dak spuiten. In de Noordstraat bij de R.K. Kerk, was een der motorspuiten, die ook vroe ger dienst deden, gestationeerd, en van hieruit was een slang naar de voorzijde van het gebouw gevoerd, en ook hiermede bereikte men het dak, al kwam men niet zoo hoog als met de straal van de auto spuit. Ten slotte was de burgerijspuit op den Penuinghoeksingel geplaatst bij de Gracht, en voerde men de slang door de Wijngaardstraat en do Simpelhuisstraat naar het poortje in die straat, dat toegang geeft tot bet plein van de firma Dron- kers, over dit plein en zoo door de inrij- deur naar de Helm. Hier was de groote autobrandladder tegen het stadhuis aan- geplaatst en voerde men de slang daar langs naar het dak. Men kon nu den to ren bespuiten tot bij de wijzerborden. Men kon dus spoedig vaststellen, dat men bij gebruik van al het materiaal goed geoutilleerd i3, om ook eventueel bij dit gebouw met groote hoop op succes te kun nen optreden. Goes. Het Goesche publiek is gedurende enkele avonden „vergast" op verschillende levensgevaarlijke toeren van een acrobaat, die in een openlucht-circus (zooals de primitieve gelegenheid heel wijdsch ge noemd wordt), op de Groote Markt zfln kunnen vertoonde. Het is ons een raadsel, dat 3irg. en Weth. toestemming voor dergelijke waag halzerij hebben gegeven. Een net was niet eens aanwezig. 1 Laat een aannemer of industrieel ook maar iets na ter beveiliging- van hot le ven of de gezondheid van zijn personeel, dan wordt en terecht proces-verbaal opgemaakt. En hier wordt in het publiek op roekelooze w(jze met het leven gespot! Terwijl de gemeentekas er nog van pro fiteert I Kapelle. De Landbouwvereeniging hield onder voorzitterschap van don heer M. Bom haar jaarvergadering. In zijn openingswoord hoopte de voor zitter dat 1932 beter mocht zijn dan 1931. Spr. waarschuwde tegen verkeerde bezui niging. Geen bezuiniging op een baal kunstmest, maar wel op mooie kleedij. Van de Coöp. Zeeuwscbe Aankoopver- eoniging was een schrijven ingekomen, voor gezamenlijken aankoop van voeder artikelen. Dhr A. Cappon, ambtenaar bij de Z. L. M. ter vergadering aanwezig, verkreeg het woord om de werkwijze de zer aankoop vereeniging te verduidelijken. Spr. drong aan op samenwerking en ge zamenlijken aankoop, wees op het voor deel hieraan verbonden. Na een drukke bespreking word besloten, .om gezamen lijken aankoop te overwegen. Nu volgde het jaarverslag van den se cretaris, D. Ganseman. Spr. begon met te zeggen, dat 1931 nu niet tot het dankbaar ste jaar zal behooren. Het jaar 1931 begon met 166 leden, één lid moest wegens wanbetaling geschrapt worden. Overleden zijn een lid en het oudste lid der vereeniging, wijlen weth. Zegers. 8 leden bedankten en 5 nieuwe leden traden toe. Het ledental bedraagt aldus 162. Aangekocht werden76300 K.G. super 14 pet., 20800 K.G. 17 pot., 23300 K.G. Kalk salp., 5300 K.G. Chili salp., 1800 Kg Leuna salp., 33700 K.G. zwavelzure am moniak, 82700 K.G. Amm. Sup. 7 maal 9, 50 K.G. Ureum, 1300 K.G. Notrofoska, 1400 K.G. Kalizout 40 pet., 20700 K.G. Patent Kali en iOsOOO K.G. kalkin totaal 2673 balen van 100 K.G. tegen 4882 in 1929. De ontv. bedroegen f 14,614.24, de uitgaven f 14588.67, saldo f 25.57. Be noemd werden in de commissie tot nazien de heeren P. W. van Overbeeke en G. Zegers. De voorzitter deelde verder mede, dat de eerste levering zwavelzure ammoniak wordt verwacht. De aanbesteding van de voorjaarslevering zal eind dezer maand plaats hebben. Hierna sluiting. Vrijdagavond vergaderde hier de Ring Zuid-Beveland Oost van Jangel. Vereen, op Geref. grondslag. Dhr J. v. d. Berge van Wemeldinge hield een inleiding over „Leider en Leiding", terwijl dhr Joh. Mulder uit Goes handelde over „Het mystiek element in den grondslag onzer J.V." Aanwezig waren 36 leden. Besloten werd nog dezen winter een spreker voor den Ring te laten optreden. Wolfaartsdijk. In de vergadering van het Crisis-comité werd besloten, bij de in gezetenen een circulaire te bezorgen, be vattende de omschrijving van doel en stre ven van het comité. Na deze circulaire zuilen dan door een dames-comité met in- teekenlijsten gelden worden ingezameld, of giften in natura. Met de werkverschaffing zal morgen worden aangevangen. Een dertigtal hier voor in aanmerking komende personen zullen worden te werk gesteld. De werk zaamheden bestaan uit het graven enz. van een nieuwe sloot. Het loon bedraagt 21 ct per uur, regenverlet 17 ct per uur. Hansweert Het Belgische schip „Hen- rica" komende met kolen van Ruhrort naar Antwerpen, is Zaterdagnamiddag te gen het remmingswerk van de Postbrug gevaren waardoor dit ernstig werd be- VAN MAANDAG 18 JAN. 1932, Nr 91. 'tls woelig in de wereld aan den in gang van 1932 en, gelijk wij gevreesd hebben, blijven ook in ons kleine landje de troebelen niet uit. Het gist aan alle kanten. In Twenthe is een conflict uitgebroken, dat juist nu, zeker meer dan ooit, ongele gen komt. Dat een nijver deel van ons land niet alleen maakt tot een tooneel van strijd, maar dat ook in meer algemeenen zin groote beteekenis heeft. Wanneer en of het einde van dit conflict komen zal, is door niemand te zeggen. Ook in de groote steden gist het. De z.g. agitatiecomité's voor de werkloozen zijn in actie en op de straat zorgen zoo noodig do vele nieuwsgierigen met het jeugdige straatschuim wel voor een hei beltje. We hebben er hier de laatste da gen ook weer enkele fraaie staaltjes van mee gemaakt. In het noorden des lands ia het ook al lerminst pluis, trouwens de laatste jaren was het daar meermalen 's winters hom- n*eles. We lazen dezer dagen ergens, dat ook in Noord-Brabant de communistische agitators overal bezig zijn met het zoeken van contact met ontevreden elementen, om zoo hun slag te slaan. Overal probee- ren ze het trouwens onder de ontevreden boeren en arbeiders. Daar is hun terrein. Niet, dat ze frank en vrij optreden als de „doodgravers" van het kapitalisme, neen dat niet. Juist het tegendeel. De stem is Jakobs stem, maar de handen zijn Ezau's handen, dat geldt ook hier. Onder een mom zoeken ze overal bin nen te dringen, om het zaad der ontevre denheid te zaaien en tot opstand op ie zetten. Het blijkt trouwens reeds hier en daar, dat het ze gelukt door hun „eischeD" verschillende menschen, van wie men an ders en beter zou verwachten, in de war te brengen, zoodat ze het goede spoor bijs ter dreigen te worden. 't Is voor de communistische herriema kers nu een goede tijd, trouwens voor al len, die van afbraak en sloopingswerk le ven. Er zijn er velen, die het niet voor den wind gaat en die ontvankelijk blijken voor de bewering, dat het best anders en best beter kan, als zij het zelf maar opknap pen. Dan zijn er nog de beroepswerkloozen, die liever lui zijn dan moe en liever f 14 in de week van de steun trekken, dan f 16 verdienen met werken. En ledigheid is nog steeds des duivels oorkussen! Er is dus gelegenheid om onkruid te zaaien. Wij hopen, dat de overheid op haar qui vive zal zijn en overal met tact, maar als het moet ook streng, de orde zal weten te handhaven, zoodat de ongure elementen niet de baas op de straat worden. We spreken in onzen tijd over contin- genteering, maar weet men, wat we moes ten doen? De Regeering moest overwegen, om een flink deel van onze communisten en hun aanhang per snelste gelegenheid naar Rusland te dirigeeren. Dan waren ze in hun paradijs! Wie weet, hoe spoedig ze weer naar de vleeschpotten van het ka pitalistische Holland terug zouden ver langen. Ze spelen mij hier een te rumoerige rol van het geld, dat ze toch maar uit de pu blieke kassen ontvangen. Dat wil natuurlijk absoluut niet zeg gen, dat m.i. iedereen muisstil moet we zen en niets mag zeggen over verkeerde toestanden en wat niet al. Maar daarvoor zijn andere wegen dan straatkabaai en het ingooien van ruiten en het molestee- ren van menschen. Elke overheid en elk overheidsorgaan moet steeds toegankelijk zijn voor argu menten, maar mag nooit wijken voor mo lestatie. Doet ze dit, dan verspeelt ze haar recht. Het is opmerkelijk in welk een kromme en scheeve positie onze sociaal-democra- door H. Zeeberg. 45) o— Het verloop was niet, zooals dominé Meinema aanvankelijk had gedacht. Want twee dagen later rinkelde zijn telefoon en vernam hij de prettige stem van zijn collega Westerhuis, die zeide: „Amice, ik heb dat jongmensch op den Goudschen weg, Van Larkeren, bezocht en behoorlijk belet gevraagd. Hij was thuis, zoo-als het dienstmeisje zeide. Maar zij keerde terug met de boodschap, dat mijnheer geen predikant wenschte te ont vangen. Ik weet nog niet, hoe ik nu zal handelen. Want natuurlijk laat ik het er niet bij zitten, althans voorloopig nog niet. Alvast deel ik je dit even mede, om dat je belang in den jongeling stelt." „Ik kom vandaag even bij je aanloo- pen", antwoordde dominé Meinema, die peinzend den hank op het toestel legde. HOOFDSTUK XIV. Vol verbazing rees Dolf uit zijn fau teuil, waarin hij de courant zat te lezen. ten door deze dingen komen. Zelf hebben ze een tijd gehad, dat ze, wat nu de com munisten doen, ook deden en minstens even erg. Maar nu voelen ze meer en meer voor den „ordelijken" weg. Hoewel de Janus-kop blijft, want de taal is soms, zoo hier en daar, nog knap revolutionair. Maar overigens kijk maar eens naar de Rotterdamsche historie. Het gaat er meer en meer op lijken, dat de socialistische toekomstmaatschappij, die dan het paradijB voor de proletaren zou beteekenen, halt heeft gehouden hij het feit, dat partijgenoot A. Kamerlid, partijgenoot B. wethouder, en partijgenoot G. gedeputeerde is geworden. En nu moet het rustig zijn, de hepren wenschen niet gestoord te worden. Voor zulke menschen is het nu een slechte tijd. Omdat ze eerst mee één bepaalde groep in de meening hebben gebracht, dat zij het vleesch zouden krijgen en niet de bot ten en die menschen nu gaan ontdekken, dat de heeren misschien wel het vleesch gekregen hebben, maar zij zeker niet. Die ontevredenheid is feitelijk geen wonder. Want het is nog altijd waar, dat wie wind zaait, storm zal oogsten. De heeren krijgen hun trekken thuis. Ze worden nu zelf gemolesteerd en voor „verrajers" gescholden en plukken zoo de vruchten van hun eigen opvoedings systeem. Want het is nu eenmaal een feit, vooral bij zulke dingen, dat de leer lingen de leermeesters verre overtreffen. Intusschen is en blijft, ook in ons landje, de toestand zorgelijk en niemand kan zeggen, wat het worden zal. Men be hoeft nog niet tot de geboren pessimisten te behooren, om de naaste toekomst niet zonder zorg en vrees tegemoet te gaan. J. H. Concours voor solisten. Zaterdag 16 Januari werd te Middelburg het tweede concours voor solisten gehou den, georganiseerd door den Bond van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen in Zeeland. Dhr H. Blok te Kapelle, Eere voorzitter van den Bond, opende het con cours met een korte toespraak. Spr. dank te voor de vele inschrijvingen en ziet daarin het bewijs, dat de liefhebberij om de muziek te beoefenen in Zeeland nog niet verflauwd is. Hij wenscht den deelne mers een goed succes, hoewel niet allen een eerste prijs zullen wegdragen. Spr. verwelkomt de jury, welke gevormd wordt door de heeren J. J. Hermans, 's-Herto- genbosch en A. A. Bieten, 's-Gravenhage, toonkunstenaars, van wie verwacht mag worden, dat zij hun zware taai naar be hooren zullen vervullen. De muzikale be geleiding is opgedragen aan dhr P. de Rooy, muziekleeraax te Vlissingen. Spr. dankt ook Mej. Mannhardt te Goes, welke belangloos een gedeelte der pianobegelei ding op zich heeft genomen. Hierop wordt begonnen met het hoe ren der solisten, ingeschreven voor de 3e afdeeling. De béoordeeling geschiedde met toepassing van het puntenstelsel. Een 3e prijs wordt behaald met minstens 72; een 2e met 84; een le met minstens 96 pun ten; een ie prijs met lof 108 en een le met onderscheiding 120 punten. In de 3e afdeeling behaalden een derde prijs: G. A. Blok, Kapelle op Sax. sopr met 72 punten; G. Remeijn, Middelburg op B-bas met 76; J. v. Liere, Kloetinge op bugle met 78; M. v. Sabben, Borsselen op bugle met 78 en A. Hoogesteger, Ka pelle op piston met 81 punten.. Een tweede prijs; Jan Brasser, West- kapelle op piston met 84; P. v. Geele te Middelburg op bugle met 85; G. Hendrik- se, Middelburg op sax. tenor met 85; Jac. Bruil, Kapelle op sax. alto met 85, G. v. Willigen, Kapelle op B-bas met 86; A. Lievense, Westkapelle op bugle met 87 en L. Doens, Kwadendamme op bariton met 89 punten. Een eerste prijs: Fr. Geluk, Kattendijke op bariton met 97; G. Zuidhof, Kwaden damme op B-bas met 100; A. Geus, Kwa dendamme op althoorn met 100; G. J. Co-melisse, Waarde, trombone met 100; J. Schrier, Waarde op trombone met 101; G. Ingelse, Middelburg op piston met 101; Jac. den Toonder, Kloetinge op bugle met 101; H. P. Broerse, Serooskerke op sax. Want inplaats, dat alleen Elsa binnen kwam, wier bezoek door het dienstmeis je aangekondigd was, was zij vergezeld van een heer en een dame. „Dolf", zeide Elsa, onmiddellijk de ver klaring gevend, „ik heb Dominé en Me vrouw Meinema meegebracht. Wij ont moetten elkaar op den Goudschen Sin gel. Mijn broer", stelde zij dan voor. „Mijnheer Van Lankeren", lachte de predikant, Dolf, die van zijn verbazing nog niet bekomen was, de hand drukkend, welk voorbeeld door zijn vrouw werd ge volgd, „als Mohamed niet naar den berg komt, dan komt de berg naar Mohamed. Wij hebben Elsa reeds zoo vaak-gevraagd u eens mee te brengen maar u kwam niet. Nu draaien wij de zaak eens om. U zult overigens niet lang van drie menschen last hebben, want mijn vrouw en Elsa wilden even gaan winkelen. Dat is geen mannenwerk hé? Mag ik dan wel zoo lang bier blijven?" „Ik heb er geen bezwaar tegen", zeide Dolf beleefd. Maar toch kon hij, hoewel verstolen, niet nalaten een min vriendelijken blik op Elsa te werpen, wat de predikant nog juist opmerkte. „U moet het eenvoudige voor,lief ne men", ging Dolf verder, het drietal stoe- sopr. met 108 en M. Geus, Kwadendamme op sax. sopr. met 115 punten. Het duo J. Meijers, bugle en F. Schout, hoorn, Ritthem met 86 punten 2e prijs. Duo Sinke en P. Eversdijk, Kapelle met 101 p. le prijs. Duo J. Sanderse en C. Wiskerke, bugle, 's-Heer Arendskerke m. 120 p. le prijs. Het kwartet G. Pouwer, P. Houtekamer, bugle, M. Jobs©, trom bone en A, Leijnse, Es-bas, Ritthem met 73 p. 8e prijs. Tweede afdeeling, Een 3e prijs: W. Mallekoote, Heinkenszand, bugle met 75; een 2de prijs; Jan Huybrechtse, Westka pelle, trombone met 85; M. Mallekoote, Heinkenszand, bariton met 85; C. le Con té, Goes, hoorn, met 88 en Jan Vermeu len. Heinkenszand, bugle met 89 punten, 't Kwartet J. Baurdoux, piston, J. Spruit, althoorn, A. de Kraker, bariton en I. Pleijte, es-bas, N.- en St Joosland, een tweede prijs met 85 punten. Een le prijs: M. Hoek v. Dijke, trombone en Jan Walt- hout, piston, Heinkenszand, beiden met 97; M. Westveer, Waarde, tuba met 98; G. J. Meliefste, N.- en St Joosland, tuba met 101; D. M. Halst, Wissenkerke, trom bone met 101 en Jan Walhout, Borsselen, bugle met 105 punten. Eerste afdeeling. le prijs: J. Meyers Pz. te Ritthem, sax-sopr. met 110; W. Vernooijs, Middelburg, sax alto met 111; P. A. Broerse, sax. alto en A. J. Broerse, tuba, Serooskerke, beide met 120 punten. Duo G. Nijsse, sax alto en A. Bordui, alt hoorn, Heinkenszand met 97 en duo J. de Vroe, piston en P. Meijers, tuba, Rit them met 112 punten. Afd. Uitmuntendheid: A. Verburg, Wis senkerke, bariton met 01 punten. 2e prijs E. de Looff, Wissenkerke, picolo met 98 p., le prijs en J. J. Laroes, Middelburg, sax. sopr. met 104 p., le prijs. Aan het einde van het concours sprak de heer H. Blok een kort slotwoord. Spr. dankt het publiek, dat zoo belangstellend luisterde en de solisten voor betgeen ze presteerden, er zijn scboone oogenblik- ken geweest, zóó, dat jury en publiek on der den indruk geraakten. Spr. wekt op tot ijverige studie, temeer, daar er in de afdeeling weer een opschuiving heeft plaats gehad. Het concours, dat duurde van 12.3010 uur, met een pauze van 67 uur is in alle opzichten goed ge slaagd. Het vlotte alles zeer goed. Mej. Mannhardt en de heeren De Rooy en Harthoorn, welke de solisten begeleiden, leverden prima werk en de jury werkte vlug af, zoodat na iedere afdeeling aan de deelnemers diploma en puntenlijsten konden worden uitgereikt. Woningbouwvoorsohot- t e nBij Kon. Besluit van 19 October 1931 is ingetrokken de beschikking van 24 Juni 1931, waarbij de aan de ge meente Goes toegekende jaarlij'ksche bij>- drage van f 547.02, ter tegemoetkoming in het tekort op de exploitatie van 30 door de Woningbouwvereeniging „Ons Streven", aldaar, gebouwde arbeiderswo ningen, werd gewijzigd en nader vast gesteld op f524.92; Bij Kon. besluit van 30 November 1931, is het maximum-bedrag van de bij Kon. Besluit van 18 Maart 1921 aan de gemeente Vlissingen toegekende jaar- lij-ksche bijdrage van f 18.856.12, ter tege moetkoming in bet tekort op de exploi tatie van 113 door de Woningbouwver eeniging „Gemeenschappelijk Belang" ge bouwde arbeiderswoningen, met ingang van 1 Sept. 1931 verlaagd met f2472.29, en nader bepaald op ten hoogste een be drag van f 16.383.83. Sluitingstijd bruggen ka naal van Walcheren. In ant woord op een desbetreffend verzoek, ont ving bet Hoofdbestuur van „Schuttevaer" bericht, dat de afstand tusscben station en brug te Vlissingen niet toelaat wijziging te brengen in de bestaande slui tingstijden, dat geen aanleiding bestaat de regeling te Middelburg, laatstelijk vastge steld bij Kon. beslnit van 5 Jan. 1931, en waarbij de toestand voor de scheep vaart belangrijk gunstiger is geworden, opnieuw te wijzigen. Crisisgelden aan postkan toren. In plaatsen waar hulppostkanto ren en poststations zijn gevestigd, wordt de gelegenheid opengesteld kosteloos gel den te storten ten behoeve van het Na tionaal Crisisoomité. len aanbiedend. „Ik heb ook nog geen thee. Wel kan ik zorgen, wat vroeger dan anders thee te hebben". „Doe geen moeite, mijnheer Van Lan keren", haastte zich Mevrouw Meinema te zeggen. „Elsa en ik verdwijnen heel spoedig, anders komen wij voor gesloten winkels. Als; u zich zoo lang over dominé ontfermen wilt, want van mannen heb ben wij bij het winketen maar last". „Erg vriendelijk, vindt u niet?" lachte de predikant, die op zijn gemak zitten ging. Dolf lachte terug. Maar het was een gedwongen lach. Want hij begreep, dat hem, vermoedelijk door Elsa, een strik was gespannen. „Zooals u wilt, Mevrouw", zeide hij dan. „Maar u wilt dan toch wel rooken?" „Verbazend graag, Van Lankeren". Terwijl de predikant een sigaartje op stak, sprak hij, geholpen door zijn vrouw en Elsa, op ongedwongen toon over alle- daagsche zaken, zoodat Dolf zijn beleef de vormelijkheid toch even varen liet. Weldra vertrokken de beide dames. „En nu komt u ons spoedig eens op zoeken, hoor, mijnheer Van Lankeren. Wij stellen dat op grooten prijs. Elsa komt ook zoo vaak", noodigde Mevrouw hein uit. Hij verontschuldigde zich met de ge meenplaats, dat hij het steeds druk had, maar hij, ving bot, want hem werd be scheid gegeven: „Kom, kom, mijn man beeft het ook druk. Maar er moet tijd voor ontspanning af. De boog kan niet steeds strak gespannen zijn". Dolf liet, beleefd, de dames uit tot aan de voordeur. Naar boven terugloopend, werd bet hem echter te machtig, dat hij er zoo ingeloopen was. Met een verstoord gelaat trad hij weer in zijn kamer, waar de predikant de courant inzag. „Vindt u deze handelwijze mooi?" vroeg hij op den man af. Dominé Meinema, begrijpend, dat Dolf den list doorzien had, verloor zijn kalmte niet, maar zag hem aan met een glim lach, die Dolf voor een deel ontwapende, 't Was niet een autoritaire glimlach, maar een lach van kameraadschappelijkheid. Er zat zelfs iets jongensachtigs in. „Goed, noem het, wat mij betreft, niet mooi, Van Lankeren. Maar ge kunt het ook niet leelijk noemen. 'tWas een list van mij, om eens op uw kamer te komen en met u te praten". „Een list van Elsa", zei Dolf. „Pardon. Elsa is er absoluut onschul dig aan. I k heb het haar voorgesteld. Zij wilde er zelfs aanvankelijk niet van hoo- ren. Maar tenslotte is zij voor mijn aan drang gezwicht. Verdenk dus niet een volkomen onschuldige". „Dan trek ik mijn woorden be treffende Elsa in", merkte Dolf gul op. „Ik meen de inderdaad, dat het haar werk was Maar vindt u dit niet een vreemde han delwijze, zóó bij iemand zich in te drin gen? Ik zou zeggen, een predikant on waardig". Do-miné Meinema lachte hartelijk. „Ook predikanten moeten soms won derlijk handelen, Van Lankeren. Ik wil de niet het risico loopen, aan de deur weggezonden te worden, zooals dat met dominé Westerhuis gebeurd is". Scherp keek de bezoeker Dolf aan, be speurend toen, dat deze licht kleurde. Wat hem genoegen deed. „Wie zegt u, dat ik u de deur zou ge wezen hebben?" vroeg Dolf. „Nu, als de eene predikant niet ontvan gen wordt, dan de ander natuurlijk ook niet," meende ds Meinema. „Ik zou u, als goede kennis van Elsa natuurlijk behoorlijk ontvangen hebben, dat spreekt vanzelf." „Dat doet mij veel genoegen. Als ken nis van Elsa, dus niet als predikant?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 5