No. 91 Maandag 18 Jannari 1932 46e Jaargan Dagblad voor de Provincie Zeeland Socialisme en Communisme. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <£{55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f 8,05 Prijs der Advertentien: 1regels 11.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. Het komt vaak voor, dat sociaal-demo cratische sprekers in hun redevoeringen ook dezen winter in Zeeland, bij de actie die door S.D.A.P. en N.V.V. wordt gevoerd elke verwantschap tusschen socialisme en communisme ontkennen. Men moet hen niet aan boord komen met wat b.v. in Rusland geschiedt. Daarom is het wel goed, dat „het Cen trum" nog eens duidelijk de verwant schap tusschen socialisme en communis me heeft uiteengezet Het communisme in zijn huidige ge daante staat zoo lezen we onge twijfeld scherper tegenover den gods dienst dan het socialisme van dezen tijd. Maar wie eenige heugenis heeft aan het verleden weet, dat socialisme en so ciaal-democratie in een tijd, welke nog niet zoo heel ver achter ons ligt, de reli gie openlijk en systematisch bekampten. Kerk en geloof werden als vijandelijke machten beschouwd en als zoodanig be jegend. Zoo sprak de bekende Duitsche sociaal democraat Liebknecht op den partijdag te Halle in het jaar 1890: „De religie kun nen wij alleen daardoor te lijf gaan, dat wij den privaatpersoon rustig zijn gods dienst laten, maar hem kennis bijbren gen. De school moet tegen de Kerk ge mobiliseerd worden, de onderwijzer tegen de priesters; een goede (richtige) opvoe ding stelt den godsdienst ter zijde". Door middel van de school wilde men dus den godsdienst vernietigen. En het was niet alleen Liebknecht, die er zóó over dacht! „Christendom en socialisme staan tegenover elkaar als vuur en water", schreef Bebel. En op den partijdag van Hannover in 1899 verklaarde deze leider der Duitsche sociaal-democratie: „Men vermaant ons niet den gods dienst aan te vallen. Ik kan u slechts zeggen: wij doen tegen het streven om het volk dom te houden op dit gebied niet te veel, neen te weinig. Op dit ge bied moest onze pers zeer veel meer doen." Tot deze enkele citaten zullen wij ons bepalen, ofschoon ze met reeksen an dere, ook uit ons eigen land, zouden zijn aan te vullen. Het socialisme keerde zich regelmatig tegen godsdienst en Kerk en sprak het onomwonden uit (wat ook thans nog wel gebeurt), dat de religie van den arbei der het socialisme moest zijn. Nu heeft het socialisme of hebben althans velen zijner aanhangers de wel eer aangenomen houding tegenover den godsdienst gewijzigd. Overwegingen van geestelijken aard en overwegingen van tactiek hebben daartoe geleid. Al willen wij nu niets afdingen op de oprechtheid der overtuiging van „reli gieus-socialisten", te ontkennen valt toch niet, dat zij ook in ons land slechts een kleine minderheid vormen, en ver volgens, dat naast, of liever tegenover hen, vele anderen staan, die voor geloof en Kerk niets gevoelen, of erger nog daarvan beslist afkeerig zijn, en dit ook nimmer verhelen. De strijd tegen, wat zij het „clericalis- me" noemen, behoort, volgens hen, te worden voortgezet. De oude antithese moge in den vorm en in haar uiting zijn verzacht, zij is niet verdwenen. In zijn diep sten grond is het socia lisme nog altijd, wat het steeds geweest is, en vertegenwoordigt het niet slechts een economisch en maatschappelijk, maar ook een geestelijk en phi- losofisch stelsel, dat in commu nisme en anarchisme zijn uitloopers vindt Eerst wanneer het daarmee radicaal gebroken heeft, kan er sprake zijn van een ingrijpende en essentiëele verande ring. Maar zoolang dit niet het geval is, zal het verschil tusschen communisme en socialisme meer een verschil zijn in graad, dan een in princiep. Ingezonden Mededeeling. Communistisch complot ontdekt. Te Alcala de Henares, op 40 K.M. van Madrid, zijn elf aanhoudingen verricht in verband met een samenzwering waarvan deze plaats het centrum was. Sedert eemi- gen tijd kwamen daarheen uit alle deelen van Spanje allerlei gevaarlijke lieden: communisten, anarcho-syndicalisten, ter roristen enz. De autoriteiten, die gewaar schuwd werden, vernamen weldra, dat deze extremisten een revolutionaire cam pagne voerden in de kazernes van Alcala de Henares. Men was voornemens om met behulp van medeplichtigen onder de mi litairen een kazerne stormenderhand te nemen. Des nachts namen de autoriteiten snelle maatregelen om het plan te ver ijdelen. Tot de elf gearresteerden behoort slechts één soldaat. China dreigt. China dreigt, dat het de politieke be trekkingen met Japan zal verbreken. Het dreigement wordt door Japan niet ernstig opgenomen. Doch zelfs, als China zijn be dreiging uit zou voeren, zou Japan nog zijn consuls in China laten. Volgens een bericht uit Nanking ver langt de Chineesche regeering de bijeen roeping van een conferentie der mogend heden, die het verdrag van 1922 ondertee kend hebben, waardoor de souvereine rechten van China in Mantsjoerije na drukkelijk erkend zijn. Deze landen zijn: China, Japan, de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Portugal. Mogelijkheid van uitstel der herstel- conferentie. De overweging der quaestie of de her stelconferentie te Lausanne, welker ope ning naar men weet op 25 Januari is be paald, al of niet moet worden uitgesteld, duurt nog steeds voort. Blijkens de berichten uit Londen en Pa rijs wint de opvatting steeds meer veld, dat het aanbeveling zou verdienen de con ferentie uit te stellen tot na de verkie zingen in Frankrijk en Pruisen. Deze ver daging zou tevens gemotiveerd worden geacht wegens de weigering van de Ame- rikaansche regeering om officieel noch officieus aan de conferentie deel te ne men. Daarentegen meent men, dat het voornemen bestaat om tijdens den duur der Ontwapeningsconferentie door middel van persoonlijke besprekingen tusschen de dan in Genève aanwezige ministers van buitenlandsche zaken de Herstelconferen tie voor te bereiden en vooral de compro misvoorstellen van de Engelsche en Fran- sche regeeringen te berde te brengen. Men verwacht, dat de Engelsche en Fransche regeeringen een voorstel zullen doen om de Herstelconferentie eenige maanden uit te stellen. Aardschokken bij Manchester. Zaterdagochtend in de vroegte werden in de omgeving van Manchester aard schokken gevoeld, welke waren voorafge gaan van onderaardsch gerommel. De huizen schudden en sommige voor werpen vielen op den grond of werden omgeworpen. In verschillende stadjes in Lancashire en vooral te Swinton en Eecles zijn lichte aardschokken gevoeld, waardoor voor werpen van muren en schoorsteenen vie len en een paar huizen lichte scheuren kregen. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Naar de ontwapening? Voor de senaatscommissies van bui tenlandsche zaken en oorlog te Parijs, hebben Eccard en generaal Bourgeois het woord gevoerd over de militaire situatie van sovjet-Rusland en het militaire ka/- rakter van het vijfjaren-plan. De commissies stelden vast, dat de sov jet-regeering tot nu toe niet de inlichtin gen over de bewapening heeft verstrekt, zooals dat door de anidere staten is ge schied. Het rapport deelt mede, dat Rusland de bewapening van zijn nationaal leger j voltooit door het vijfjarenplan en dat het leger zich aan gene zijlde van den Oeral bevindt. Het actieve leger telt thans bijna een millioen man, en drie millioen man kun nen onmiddellijk gemobiliseerd warden. Het vijfjarenplan blijkt derhalve in elk opzicht een plan te zijn tot bespoediging van de nationale militaire bewapening van Rusland. Zweedsch schip met oorlogsmateriaal voor Sovjet-Rusland aangehouden. De -„Pester Lloyd", een te Boedapest verschijnend blad, bevat een bericht uit Boekarest, dat de Roemeensche haven autoriteiten in Gonstanza aanwijzingen hadden gekregen, dat het Zweedsche s. s. „Erlan", dat daar in de haven lag, ka nonnen, wapens en munitie aan boord had, welke lading voor Sovjet-Rusland was bestemd. Men liet het schip ongehin derd vertrekken, aldus gaat het bericht volgens Wolff verder, maar in open zee werd het door twee Roemeensche oor logsschepen aangehouden en gevisiteerd. Het oorlogsmateriaal, dat in het scheeps ruim werd gevonden, werd in beslag ge nomen. De kapitein van de „Erlan" zou ver klaard hebben, dat de munitie afkomstig was uit de Skoda-fabriek in Pilsen, en dat de lading te Hamburg ingenomen was. Arbeidsconflict bij de Amerikaansche spoorwegen. De directies der Amerikaansche spoor wegen hebben in een conferentie aan de vertegenwoordigers van 1.900.000 spoorwegemployes formeel medegedeeld, dat een verlaging der loonen met tien procent noodzakelijk ia om in de toe komst de spoorwegen weder tot bloei te brengen. De arbeiders hebben hierop geant woord, dat zij onmiddellijke hulp voor de werkloozen wenschen in den vorm van een korteren arbeidsdag en kortere werkweek en stabilisatie der arbeidsr voorwaarden bij de spoorwegen. De arbeidersleider David Robertson stelde voor, dat een werkdag van zes uur zal worden ingevoerd, en dat een gemiddeld aantal vaste arbeiders, aan wie het volle jaar arbeid zal zijn ver zekerd, zal worden vastgesteld. Men verwacht, dat de arbeiders voor den tijd van één jaar een loonsverlaging van tien procent zullen aanvaarden in ruil voor een verhoogde werkgelegenheid. Alle gedelegeerden op de conferentie van de directies der spoorwegen met de vertegenwoordigers der vakvereenigingen waren optimistisch gestemd en men ver wacht, dat deze week overeenstemming zal worden bereikt Personentrein ontspoord in Frankrijk. Zondagavond is de personentrein Pa- rijs-Abbéville om 7.10 uur bij St Just-en- Ghaussée ontspoord. Voor zoover tot dus ver kon worden vastgesteld, zijn hierbij zeven personen omgekomen, terwijl er voorts eenige zwaargewonden zijn. Ondergrondsche actie in Britsch-lndië. Men is algemeen van imeening, dat door de nieuwe strenge maatregelen der regeering de congresbeweging geleidelijk tot ondergTondschen arbeid zal worden gedwongen. Het wordt zeer goed mogelijk geacht, dat er weldra van de geheele con gresbeweging niets meer te bespeuren zal zijn. Er blijft dan echter groot gevaar voor bestaan, dat de beweging plotseling weer met groote kracht zal uitbarsten. Ook thans reeds is er uiterlijk weinig te bemerken van de congrescampagne. Wel staan voor de winkels in de Euro- peesche wijk als gewoonlijk de congres- vrijwilligers gereed om de koopers te be wegen, niet te koopen, doch overigens is het moeilijk te bemerken, dat de boycot inderdaad een ernstige bedreiging voor den handel vormt. Het krachtig optreden van de regee ring tegen het congres duurt onveranderd voort. Gisteren zijn ook de vier nog over gebleven leiders naar de gevangenis over gebracht. De congresbulletins van weleer zijn weer verschenen. Door de politie wor den alle pogingen in het werk gesteld, de verspreiders van dit blad te vinden, doch tot dusver zonder resultaat. Het bulletin bestaat uit enkele bladzijden gewoon pap pier, waarop met stencils heftige aanval len op het Engelsche bewind zijn afge drukt, terwijl voorts de tijden en plaatsen der congresbijeenkomsten worden bekend gemaakt. In verband met het publiceeren dezer bulletins zijn tot dusver vijf perso nen gearresteerd. Uit Kasjmir komen berichten, die er op wijzen, dat de orde hier nog niet her steld is. („Tel") Belgische gemeenten zonder geld. Het verbod van de Belgische regeering aan de gemeenten tot het aangaan van nieuwe leeningen heeft de nadeeligste ge volgen voor de gemeenteambtenaren ge had. Te Gent vergaderden de gemeente secretarissen van Oost-Vlaanderen. Daar bij kwam aan het licht, dat de meesten sinds verscheidene maanden geen salaris meer hebben ontvangen. De vergadering nam een motie aan, die aandringt op rechtstreeksche uitbe taling door den staat, zooals bij de onder wijzers het geval is. Korte berichten. In de drie eerste weken van Dec. is, blijkens een mededeeling van het En gelsche ministerie van arbeid, het aantal ingeschreven werkloozen verminderd van 2.622.000 tot 2.510.000. Van deze 112.000 zjjn er 35.000 afgeschreven wegens de jongste wijzigingen in de steunregeling; de andere 77.000 beteekenen achter in derdaad een vooruitgang. De inkomsten uit de laatste drie kwartalen zijn in Ganada ongeveer 16 millioen dollar bij de uitgaven ten achter gebleven. Canada's schuld is in het ka lenderjaar 1931 met 122 millioen dollar (gestegen. De politierechter in Malborough- street te Londen heeft een man naar den strafrechter verwezen, die van het feit, dat zijn naam gelijk was aan die van een dokter, gebruik had gemaakt om jaren lang onbevoegd de geneeskunde uit te oefenen. Hij had zelfs de brutaliteit gehad als deskundige voor een jury te verschij nen. De te Warschau gepubliceerde uit komsten van de volkstelling van 1930 ge ven een totaal inwoners van 32% miljoen. Tegenover 1920 is de bevolking mat 13 pet. toegenomen, de sterkste toeneming in geheel Europa. 700 onderwijzers en onderwijzeres sen aan Joodsche scholen in Palestina zijn in staking gegaan, als protest tegen het feit, dat him sinds vier maanden geen salaris is uitbetaald en omdat, naar hun meening, onvoldoende financieele waar borgen voor de toekomst worden geboden. De achterstallige salarisschuld bedraagt 30.000 P.S. In Perzië hebben zware sneeuw stormen gewoed. Overal in het land zijn menschen van kou omgekomen. De tele graaf- en telefoonverbindingen zijn ge stoord, omdat de draden onder het ge wicht van de sneeuw zijn gebroken. DE EUROPEESCHE OECONOMISCHE SAMENWERKING. Het standpunt der Nederl. regeering Het Volkenbondssecretariaat heeft, naar de N. R. C. meldt, de opmerkingen open baar gemaakt, die de Nederlandsche re geering op verzoek van de Europeesche oommissie tot den Volkenbond heeft ge richt met betrekking tot het rapport van de «economische deskundigencommissie onder voorzitterschap van dr Trip, over de kwestie van cLe Europeesche oeoono mische toenadering. Onze regeering verklaart het rapport der oommissie in overweging te hebben ge nomen, doch een gedetailleerde bespre king er van op het oogenblik zonder nut te hebben geacht. Over het algemeen is de Nederlandsche regeering de draagkracht van het rap port der commissie-Trip gunstig gezind maar het is thans niet het oogenblik daarover in bijzonderheden zich uit te laten, aangezien de pogingen om tot een Europeesche oeconomische samenwerking te komen iederen dag nieuwe moeilijk heden ontmoeten en de oeconomische toestanden van het oogenblik niet alleen verschillend zijn van die welke beston den toen de commissie-Trip haar rapport redigeerde, doch bovendien nog binnen korten tijd zich opnieuw zullen kunnen wijzigen. Intusschen verklaart de Nederlandsche regeering, dat de overwegingen, die een oeconomische toenadering in Europa be velen zóó machtig zijn, dat de vertegen woordigers van de staten, die de con ventie van Oslo onderteekend hebben, eenerzij ds overtuigd zijnde, dat een Euro- Binnenland. Een initiatiefwetsvoorstel van den heer Albarda. Een drama te Huissen. Tariefonderhandelingen tusschen België en Nederland. De crisis in de baksteenindustrie. Buitenland. Treinramp in Frankrijk. Weer uitstel der herstel-conferentie? Aardschokken in Engeland. peesche samenwerking op groote schaal in een onmiddellijke toekomst niet te verwezenlijken is door de multilaterale methoden en anderzijds, dat de omstan digheden niet langer toezien en afwach ten veroorloven, besloten zijn, voor de aanstaande zitting van de Europeesche commissie opnieuw bijeen te komen, ten einde meer duurzaamheid aan hun onder linge samenwerking te geven. De Nederlandsche regeering is van meening, dat de beweging van Oslo op deze wijze voortgaande op een vruchtbare manier zal kunnen bijdragen tot het werk van oeconomische samenwerking, dat door den Volkenbond is ondernomen. Een initiatiefvoorstel van wet Albarda e.e. betreffende de vrijwillige opkomst van dienstplichtigen en reservepersoneol. Bij de Tweede Kamer is een voorstel van wet van den heer Albarda o.s. inge diend, dat ten doel heeft te voorkomen, dat de regeering voor binnenlandsche doeleinden den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm zou mobiliseeren, zonder ver plicht te zijn voor het onder de wapenen blijven van die macht de goedkeuring van de Staten-Generaal te vragen. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Art. 187 der Grondwet bepaalt, dat wanneer in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandig heden de dienstplichtigen, die niet in wer- kelijken dienst zijn, geheel of ten deele onder de wapenen worden geroepen, on verwijld bij de Staten-Generaal een wets voorstel moet worden ingediend om het onder de wapenen blijven der dienstplich tigen zooveel noodig te bepalen. Door de oprichting van den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm is echter een gewapende macht ontstaan, die kan wor den gemobiliseerd, zonder dat de regee ring verplicht is, onverwijld den Staten- Generaal de mobilisatie mee te deelen en van het onder de wapenen doen blijven van die macht de goedkeuring van de Sta ten-Generaal te vragen. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm ia een, zij het ook door de regeering begun stigde, buitenwettelijke organisatie. Zijn leden worden door den minister van De fensie tot den werkelijken dienst toegela ten. Op deze wijze staan bijna vijftigdui zend man gereed om, wanneer aanleiding wordt gezien om met gewapende macht de openbare orde of rust te handhaven of te herstellen, vrijwillig onder de wapenen te komen. De mobilisatie van deze macht is tot in bijzonderheden voorbereid. De indieners van het initiatiefwetsvoor stel achten het dringend noodzakelijk, dat aan den tegenwoordigen toestand een eind wordt gemaakt. Het gereed staan van een organisatie, die de regeering in staat stelt om, met voorbijgaan van art. 187 der Grondwet, en dus buiten de Staten-Gene raal om, voor doeleinden van binnen landsche politiek een vrijwilligersleger op de been te doen komen, achten zij niet be vorderlijk voor orde en rust. Volgens de voorstellers moet worden hersteld de toestand, waarin geen mobili satie, van welken omvang en met welke strekking ook, kan worden ondernomen, zonder dat voldaan wordt aan art. 187 der Grondwet. 35 steenfabrieken stopgezet. De geheele Nederlandsche Baksteenin dustrie, met uitzondering van Limburg en enkele op zich zelf staande fabrieken, heeft besloten voor dit jaar met 1 Mei de ovens drie maanden te sluiten. Deze maatregel was noodig, omdat niettegen staande de maatregelen,' genomen door het Extra Rood Contract, n.1. om de pro ductie harde metselsteen zooveel moge»- lijk te beperken door het extra-fabricee- ren van groote binnenmuursteen (welke nog in groote hoeveelheden uit het bui tenland worden ingevoerd) toch de voor raden harde metselsteen tengevolge van de diep in het bedrijf ingrijpende crisis, wwtedg fcst geheel© fcs»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1932 | | pagina 1